droga

ddd.jpg
G. P.08:07 | 10/12/2018

Bashkëveprimi ndërkombëtar në shkallë të gjerë ndaj mafias në BE çoi në arrestimin e mbi 80 të dyshuarve si anëtarë të Ndrangheta-s. Por lufta ndaj mafies kërkon bashkëpunim më të thellë, komenton Tomasz Bielecki për DW.

Për dekada me radhë, grupet mafioze kanë emigruar në vende të tjera të BE-së për t’i fshehur anëtarët e tyre nga sistemi i drejtësisë së Italisë, si dhe për të kërkuar rrugët e kontrabandës (kryesisht për drogë) dhe për të pastruar paratë e tyre përmes investimeve në biznese legjitime. Vendet me ekonomitë më të forta janë bërë destinacionet më fitimprurëse për investime të tilla.

Që në fillim të viteve 1970, të ardhurat nga shantazhet dhe rrëmbimet e rrjetit të mafias ‘Ndrangheta‘ në Kalabri kaluan në Zvicër dhe në Gjermaninë Perëndimore. Më shumë para qakulloi kur familja filloi ta shtrinte performancën e Cosa  Nostras së Sicilisë në biznesin e drogës në vitet 1980.

Anëtarët e Ndranghetas jashtë Italisë nuk janë gangsterët  kolerikë që ngrehin pistoletat duke ngrënë spageti: Ata nuk janë as mafiozët e njohur nga filmat e Hollywood-it. Në shumicën e rasteve, ata janë biznesmenë të veshur me kostume e kravata,  që përpiqen të mos bien në sy. Përveç incidenteve të rralla, të tilla si një masakër në Duisburg në vitin 2007, ku gjashtë vetë u vranë gjatë një sulmi para një picerie, ata nuk ndërmarrin aksione për t’u ngjallur frikën fqinjëve të tyre.

Dhe, megjithëse policia italiane ka filluar t‘i dekodojë sinjalet e familjes (për shembull, kur Ndrangheta do t’i promovojë në mënyrë subtile mafiozët në komunitetet lokale duke u caktuar atyre pozicione të caktuara në procesionet fetare), policia në vendet e tjera shpesh është e pavetëdijshme për një komunikim të tillë. Kjo u kuptua disa vite më parë, se si Ndrangheta kishte qenë shumë aktive në biznesin e shitjes së luleve holandeze për dy dekada pa u vërejtur nga askush, madje as nga policia lokale.

Këto boshllëqe në zbatimin e ligjit bëjnë të qartë, se përse mafiozët italian shpesh preferojnë t‘i pastrojnë paratë e tyre jashtë vendit. Të mbështetur nga juristë, pjestarët e mafias xhonglojnë me zhdërvjelltësi duke përfituar prej dallimeve mes sistemeve ligjore të vendeve të ndryshme të BE-së. Italia është i vetmi shtet në Bashkimin Europian, në të cilin përkatësia në një organizatë mafioze konsiderohet si krim. Kriminalizimi i anëtarësimit ka qenë një ndihmë e madhe në ndjekjen e mafias siciliane. Disa vende të BE-së nuk kanë asnjë rregullore për të ndjekur rrjete të tilla kriminale. Gjermania dhe Holanda kanë një legjislacion të tillë, por ligjet e tyre konsiderohen shumë të buta krahasuar me ato italiane.

Disa vjet më parë, përfaqësuesit e Europol-it bënë thirrje për rregulla të reja, që do të penalizonin anëtarësimin në organizatat e tipit mafioz. Por megjithatë, harmonizimi i plotë i legjislacionit anti-mafia në nivelin e BE-së nuk mund të realizohet shpejt, pasi kjo prek një çështje shumë të ndjeshme: mbrojtjen e të drejtave civile.

Kjo është arsyeja se përse është më e lehtë të mbyllen rrugët e drogës, sesa të zbulohen investimet e Ndranghetas në pasuri të paluajtshme, në tenderat publike dhe private, shërbimet publike, deponimin e mbeturinave dhe në energjitë e rinovueshme. Kjo nuk do të thotë se nuk ka hapësirë ​​për të bërë hapa më të vegjël, siç kërkohet në rezolutat e Parlamentit Europian, si për vënien nën kontroll të fitimeve nga paratë e pastruara, apo edhe priorizimin e kërkesave për ekstradimin e mafiozëve të arratisur.

Parimi themelor i BE-së për qarkullimin e të lirë të kapitalit dhe lëvizjen e lirë të personave, e bën më të lehtë investimin e parave të paligjshme brenda dy ditëve. Kjo është arsyeja pse procedurat hetimore në Bashkimin Evropian duhet të përshpejtohen. Operacioni mbresëlënës Pollino, i cili çoi në arrestimet e së mërkurës (5.12), nxjerr në pah, që ndryshimet në disa agjenci të BE (lidhur me bashkëpunimin në polici dhe drejtësi) kanë qenë të frytshme.

Por Bashkimi Europian në përgjithësi duhet të nxitojë për t’i bërë ballë krimit ndërkombëtar. Ndrangheta tashmë është zgjeruar në Evropën Qendrore dhe Lindore, ku – siç shkruante gazetari sllovak Jan Kuciak – i vrarë shkurtin e kaluar – mund të jetë duke u përpjekur të fitojë akses në fondet e BE./DW

MEDIAT-ITALIANE-SHQIPTARET-ABC-M5-T1.mpg_snapshot_00.55-1280x720.jpg
G. P.14:25 | 01/12/2018

Sipas mediave italiane, një pjesë e madhe e shpërndarësve të drogës në vend, rekrutohen në Shqipëri çdo tre muaj. Ndërsa fitimi ditor është thjesht i pallogaritshëm.

Një rrjet droge dhe shpërndarësish në Altotevere, në mënyrë të veçantë në Umbertide dhe shpërndarës të rekrutuar në Shqipëri, të cilët shkojnë në Itali si turistë dhe sistemohen në apartamente të vogla në zonë për një periudhë tre mujore. Hetuesit italianë kanë vendosur të publikojnë mënyrën se si funksiononte një rrjet shpërndarësish të cilët ndaheshin dhe në turne për tu siguruar se shisnin drogë 24 orë në 24. Pas përfundimit të tre mujorit ata ktheheshin në Shqipëri për të humbur gjurmët.

Hetimet kanë nisur në shkurt të vitit 2017, pas disa episodesh që kishin vënë në alarm zonën. Policia italiane zbuloi se shqiptarët që drejtonin shpërndarjen e drogës kishin vendosur rrënjë në zonë. Gjatë hetimeve janë arrestuar rreth 15 persona mes të cilave dhe një grua si dhe janë sekuestruar sasi të konsiderueshme droge. Fitimet financiare nga ky aktivitet kriminal ishin më shumë se 30 mijë euro në muaj./abcnews.al

DROGE-ITALI-ABC-M3-T1.mpg_snapshot_00.06-1280x686.jpg
G. P.12:49 | 01/12/2018

Policia italiane ka sekuestruar një sasi droge të llojit marijuanë, me një vlerë prej 14 milionë eurosh. Policia italiane arrestoi dy shtetas italianë ndërsa dyshojnë se droga është nisur nga Shqipëria.

Gjatë një aksioni të policisë italiane është sekuestruar një sasie e madhe droge që dyshohet se është nisur me skaf në Itali nga brigjet shqiptare. Policia italiane sekuestroi 1 500 kg hashash me një vlerë prej 14 milionë euro. Në pranga përfunduan dy trafikantë, të dy të shtetësisë italiane. Mediat lokale italiane informojnë se dyshohet që gomonia ishte nisur nga Shqipëria, ndërsa autoritete italiane ende nuk kanë dalë me një deklarate zyrtare.

Gomonia me drogë zbarkoi në plazhin e Torre Canne ku dy skafistët nisën të shkarkonin në tokë thasët me drogë. Agjentët e policisë ndërhynë duke arrestuar në flagrancë dy skafistët, të cilët u përpoqën të largohen përmes detit. Të arrestuarit janë dy të rinj 20 vjeçarë nga Brindizi të papunë, me inicialet Z.A e Z.C. Policia italiane ka nisur hetimet për të zbuluar grupin kriminal për llogari të të cilit punonin dy skafistët./abcnews.al

MBULIM-BANDA-SHQIPTARE.mpg_snapshot_00.38-1280x533.jpg
G. P.10:09 | 30/11/2018

Policia italiane shkatërroi një bandë trafiku droge, duke vënë në pranga 20 pjesëtarë të saj. 14 nga të arrestuarit janë shqiptarë. Operacioni është kryer në disa provinca të Italisë.

Me anë të një operacioni të zhvilluar mëngjesin e së premtes në provincat e Kietit, Gjenovës, Kampobasos dhe Foxhias, policia italiane ka goditur një bandë shqiptarësh. Lajmi bëhet i ditur nga “Rai Neës” që shkruan se 20 persona përfunduan në prangat e agjentëve. Urdhër-arrestet janë lëshuar nga Prokuroria e L’Akuilës, me kërkesë të Antimafias. Mësohet se 14 nga të arrestuarit janë shqiptarë.

Ata janë identifikuar si: Denis Bimi, Çlirim Tafimi, Elvin Tafili, Eqrem Bimi, Basmir Sylja, Elvis Cafi, Adriano Shabanaj, Erlin Roci, Bruno Aliu, Agim Cafi, Aidem Cekorja, Andernes Tomorri, Abjond Xheka dhe Emran Morina. Ndërsa 6 të tjerët janë 2 shtetas rumun dhe 4 italianë. Të gjithë të arrestuarit akuzohen për pjesëmarrje në një organizatë të trafikut të drogës si dhe për posedim armësh dhe droge. Policia italiane publikoi edhe një skicë me imazhet e tyre, ku Denis Bimi dhe Çlirim Tafimi mendohen të jenë drejtuesit e këtij grupi kriminal.

Operacioni I koduar “Evelin”, për shkak të një lokali ku banda kryente veprimtarinë e paligjshme, erdhi pasi një viti hetime nga karabinjerët italianë. Agjentët kanë zbatuar 37 dekrete për bastisje gjatë kësaj periudhe. Në këto kontrolle, policia sekuestroi armë dhe 12 kilogramë lëndë narkotike. Në hetime janë përfshirë gjithsej 57 persona. Sipas mediave italiane, grupi kriminal merrej kryesisht me menaxhimin e drogës që vinte nga Shqipëria, Holanda dhe Sllovenia./abcnews.al

OK-MBULIM-MASA-E-SIGURISE-LABORATORI-HAS_ABC-M2-T1.mpg_snapshot_01.19-1280x591.jpg
G. P.15:37 | 08/11/2018

Gjykata e Krimeve të Rënda la sot të pandryshuara masat e sigurisë për 5 personat e vënë në pranga pas zbulimit të laboratorit të përpunimit të heroinës dhe lëndëve të forta narkotike në Has. Tre nga të arrestuarit për laboratorin e drogës në Brenoge të Hasit do të qëndrojnë në burg, kurse më i moshuari Mustaf Shuti, 76 vjeç, u la në arrest shtëpie nga Gjykata e Krimeve të Rënda, në të njëjtën masë sigurie që e kishte lënë ajo e Kukësit. Për Anila Shutin u vendos masa e sigurisë, detyrim paraqitje.
Xhavit Shuti, Flamur Bisho Çelo dhe Vehbi Barushi u vendosën në masën e sigurisë arrest me burg, sikurse kishte kërkuar më herët akuza.

Të pesë të arrestuarit u akuzuan për Prodhim dhe Shitje të narkotike, Trafikim dhe fabrikim i lëndëve narkotike në bashkëpunim në formën e posaçme të grupit të strukturuar kriminal dhe organizatë kriminale. Në shtëpine e Shutëve, policia zbuloi një laborator në të cilin u sekuestruan 182.5 kg morfinë e ndarë në 175 pako, 22 litra të lëngshme për prodhimin e heroinës./abcnews.al

ITALI-REKORDI-ABC-M1-T1.mpg_snapshot_00.01-1280x690.jpg
G. P.10:23 | 08/11/2018

270 kilogramë heroinë të sekuestruar në Xhenova, është shifra rekord e 20 viteve të fundit sipas policisë italiane. Hetimet kanë çuar dhe në arrestimin e dy personave ën Holandë. Droga vinte nga Irani.

Policia italiane ka zbuluar dhe sekuestruar 270 kilogramë heroinë që vinte nga Irani dhe ishte e fshehur në disa kontenierë në portin e Xhenovas. Kjo është sasia më e madhe e drogës e sekuestruar në 20 vitet e fundit në Itali. Hetimet kanë çuar në arrestimin e dy personave. Në operacion janë përfshirë forcat e rendit dhe autoritetet e Zvicrës, Francës Belgjikës dhe Holandës.

Dy arrestimet janë kryer në Holandë, ndërkohë që nuk bëhet ende i ditur identiteti i personave të arrestuar. Hetimet janë kryer në bashkëpunim dhe me anë të shkëmbimit të informacioneve nga njësitë anti drogë të pesë shteteve./abcnews.al

HETIMET-PER-ELIS-BAHUSHIN-1280x720.jpg
ent ela15:23 | 26/10/2018

Elis Bahushi, personi që shikoni në foto është njëri nga 27 të arrestuarit i akuzuar si i përfshirë në ngritjen e laboratorit të përpunimit të heroinës së Brenog të Hasit.

Nga hetimet e deri tanishme dyshohet se, 35-vjeçari ka pasur rolin e trasnportuesit të lëndës narkotike dhe përbërësve të saj nga Turqia drejt vendit tonë. ABC News, ka siguruar edhe disa hyrje dalje nga sistemi TIMS, ku Elis Bahushi ka udhëtuar më shpesh në Turqi, Maqedoni dhe Kosovë. Organi i akuzës kërkon informacion nga homologët turq se kë ka takuar në Stamboll në datat 25 dhe 26 tetor Elis Bahushi, ku janë administruar edhe bilatat e tij të udhëtimit.

Uniformat blu pohojnë se Bahushi dhe familja e tij prej më shumë se 25 vitesh ushtrojnë aktivitetin e tyre tregtar në qytetin e Elbasnit, kryesisht në fushën e veshjeve dhe metrazhit. Furnizimin me lëndë të parë familja Bahushi e kryente në turqi dhe për këtë arsye ka dyshime nga prokuroris se, dy ekspertët turq, të cilët janë shpallur në kërkim nga policia shqiptare të jenë dërguar në vendin tonë nga 35-vjeçari Elis Bashushi. Gjykata e Krimeve të Rënda, ditën e enjte ka vendosur të lërë në burg biznesmenin bashkë me mikun e tij  Orges Jahelezi, masë e cila ishte vendosur më herët edhe nga gjykata e Elbasanit.

Ndërkohë, ideatori i krijimi të laboratorit të përpunimit të heroinës, Admir Hoxha është shpallur në kërkim ndërkombëtar nga policia e Shtetit, ku për kapjen e tij kërkohe ndihma e homologëve gjermanë dhe italianë. Hoxha mundi t’i shpëtonte prangosjes bashkë me dy ekspertë turq dhe një kosovar, të cilët u larguan nga vendi ynë disa ditë para se të zhvillohej operacionim ku përfunduan në pranga 27 persona dhe u lëshuan 44 urdhër-arresti. Mes të prangosurve ishin edhe dy deputetët e Partisë Socialiste, Arben Ndoka dhe Arben Çuko. /abcnews.al

ARRESTIMI-NE-VLORE-1280x720.jpg
ent ela10:32 | 26/10/2018

Një 45 vjeçar u arrestua në Vlorë gjatë operacionit “Ndëshkimi i të Fortëve. Ai është Gazmir Mehmetaj nga Treblova dhe banues në Vlorë.  Kapja e tij u bë në lagjen “Pavarësia” Vlorë, në kuadër të kontrolleve si dhe mbi bazën e informacioneve të marra në rrugë operative nga Seksioni për Hetimin e Narkotikëve dhe Trafiqeve pranë Drejtorisë Vendore të Policisë Vlorë. Prokuroria pranë Gjykatës së Shkallës së Parë të Krimeve të Rënda Tiranë ka dërguar urdhrin për ekzekutimit të vendimit të Gjykatës së Shkallës së Parë të Krimeve të Rënda Tiranë nrdhe ky person eshte  masën e sigurimit personal “Arrest me burg” për veprën penale “Trafikimi i narkotikëve” kryer në bashkëpunim dhe mbetur në tentative. Ngjarja i referohet një procedimi penal në vitin 2013, ku bëhet fjalë për konstatimin e një sasie lënde narkotike në “Luginën e Vilunit” Shkodër. /abcnews.al

DROGA-NE-TAMARE-MASA-1280x720.jpg
ent ela11:44 | 25/10/2018

Gjykata e Shkodrës la në burg gjashtë të arrestuarit për 80 kg kanabis sativa që u sekuestruan në Tamarë. Të akuzuarit për kultivim dhe trafik narkotikësh kanë mohuar akuzat duke thënë se ishin thjesht punëtorë, por ata u vendosën në masën e sigurisë arrest me burg. Operacioni antidrogë u realizua tri ditë me parë në Tamarë të Malësisë së Madhe. Në prangat e policisë kanë rënë 6 persona: Kristian Butaj, Gjeto Pepaj, Pllum Murçaj, Lazer Murçaj, Lavdrim Nikaj dhe Ndue Milaj.

Të gjashtë këta persona u arrestuan në afërsi të një pike kufitare kur po tentonin që drogën ta çonin drejt Malit të Zi. Arrestimi i tyre u bë pas informacioneve në rrugë operative dhe një hetimi disa mujor përmes metodave speciale. /abcnews.al

KRONIKE-LABORATORI-HEROINA-HAS-ABC-M5-T1.mpg_snapshot_00.05-1280x720.jpg
G. P.15:08 | 20/10/2018

Policia e shtetit vijon aksionin për kapjen e personave përgjegjës për ngritjen dhe funksionimin e laboratorit të përpunimit të heroinës në zonën e Hasit. Aktualisht mësohet se grupi hetimor ka arritur të identifikojë dhe të paktën 5 persona të tjerë të dyshuar si të përfshirë në këtë veprimtari të jashtëligjshme, në ndjekje të të cilëve është vënë që prej së premtes.

Prej më shumë se 24 orësh, Policia e Shtetit në bashkëpunim me agjencitë partnere është duke vijuar operacionin anti-drogë, që zbuloi një laborator të përpunimit dhe prodhimit të heroinës në Brenog të Hasit. Për shkak të dinamikës dhe rëndësisë së operacionit dhe shtrirjes së tij edhe jashtë Shqipërisë Policia ka zgjedhur të mos ndajë asnjë informacion zyrtar për detaje mbi sasinë e drogës së sekuestruar apo identitetet e personave të arrestuar. Ndonëse u paralajmërua një konferencë e përbashkët për median në të vetmin reagim të bërë të premten nga Policia e Kukësit, mësohet se ajo nuk do të mbahet gjatë ditës së shtunë.

Ndërkohë që vijon puna për lokalizimin dhe arrestimin e të paktën 5 personave të tjerë të identifikuar të dyshuar si të përfshirë në këtë veprimtari kriminale, në kapanonet e shndërruara në laborator në Has ka rënë qetësia. Burime jozyrtare konfirmuan se ekspertët e policisë kanë administruar dhe mbajtur procesverbale për të gjitha objektet e sekuestruara në cilësinë e provës materiale. Ato do t’i nënshtrohen verifikimeve të mëtejshme edhe për praninë e gjurmëve të gishtërinjve. Mësohet se sasia e narkotikut e kalon peshën e 100 kilogramëve, ndërsa janë sekuestruar edhe pajisje dhe mjete që ndihmonin në përpunimin e drogës.

Nga ana tjetër laboratori vijon të konsiderohet një skenë krimi. Perimetri i tij është i kufizuar dhe ruhet nga efektivë të forcave të policisë. Burime jozyrtarë saktësojnë se deri më tani janë në pranga 5 persona, por pritet që ky numër të rritet. Mes tyre janë Xhevit e Mustafë Shuti, si edhe Flamur Çela, punonjës i zjarrëfikëseve në Shkodër. Sipas burimeve, ndërhyrja në laborator është bërë pas një hetimi disamujor gjatë të cilit ka pasur shkëmbim informacioni me agjencitë partnere. Lënda e parë dyshohet se ka mbërritur në Shqipëri në rrugë tokësore nga vendet e Lindjes së Mesme dhe se pas përpunimit ajo do të trafikohej në vende të Europës Perëndimore./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono