Dritëro Agolli

PIRRO-MILKANI-PER-DOKUMENTARIN-KADARE-1280x720.jpg
G. P.18:48 | 08/11/2018

Dokumentari “Kadare” realizuar 7 vite më parë nga regjisori Pirro Milkani u shfaq në netët e kinemasë europiane. Milkani edhe pse ka relizuar dhjetëra filma artistikë e rendit në punët e veçanta. Në këtë realizim ai kujton momentin e pajtimit mes dy shkrimtarëve të mëdhenj Ismail Kadare dhe Dritëro Agolli në vitin 2011. /abcnews.al

vlcsnap-error132-1280x720.jpg
G. P.15:55 | 04/02/2018

Në një vjetorin e ndarjes nga jeta, shkrimtari Dritëro Agolli është përkujtuar përmes poezive dhe kujtimeve. Familjarë e të afërm e nderuan përmes një aktiviteti të veçantë.

Dritëro Agolli nuk jeton më, por ai është i pranishëm përmes letrave dhe krijimtaria e tij është e pasur me poezi, poema, tregime, romane, drama e skenare filmash.
Në një vjetorin e vdekjes, shkrimtari u përkujtua përmes poezisë në një aktivitet të organizuar për nder të tij.
Familjarë e miq ndanë kujtime me të pranishmit.

Shkrimtari, publicisti, anëtari i Akademisë së Shkencave e deputeti i Kuvendit të Shqipërisë u nda nga jeta në moshën 85-vjeçare, tre Shkurtin e vitit që shkoi, ndërsa prej kohësh vuante nga një sëmundje në mushkëri.
Vepra letrare e shkrimtarit nga Devolli krijoi traditën e re të letërsisë shqiptare dhe u përkthye në disa vende të botës.
Dritëro Agolli vlerësohet si një nga figurat qëndrore të poezisë shqipe dhe një nga përfaqësuesit më të rëndësishëm të “brezit të viteve 1960”.

Agolli u bë poeti i tokës dhe i dashurisë për të, shkrimtar i filozofisë dhe i dhimbjes njerëzore.
Ndersa në prozë, kontributi më i rëndësishëm i Dritëro Agollit konsiderohet “Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo” .
Ndërkohë që spikasin romani “Komisari Memo” si dhe “Njeriu me Top”.
Vepra e fundit e Dritëro Agollit është libri me poezi “Prit edhe pak” kushtuar bashkëshortes Sadijes, botuar vitin e kaluar./abcnews.al

thumbnail_Veliaj-gjate-mbjelljes-se-pemeve-te-Parku-i-Lieqnit-me-rastin-e-1-vjetorit-te-ndarjes-nga-jeta-te-Driteroit-1-1280x854.jpg
ent ela12:15 | 03/02/2018

Nga sot, në Parkun e Liqenit të Tiranës mund të gjeni edhe një kopësht me selvi, kushtuar shkrimtarit të madh shqiptar, Dritëro Agolli, i cili u nda nga jeta pikërisht një vit më parë, në 3 shkurt 2017. Në përvjetorin e parë të ndarjes së tij nga jeta, Bashkia e Tiranës në bashkëpunim me Shoqatën “Devolli” dhe të afërm të poetit e shkrimtarit, mbollën 20 selvi, duke shënjuar nisjen e punimeve për kopshtin e letrarit të shquar të kulturës kombëtare shqiptare, një moment kujtese dhe nderimi për kolosin e letrave shqipe.

Në mbjelljen e pemëve të llojit selvi ishte edhe kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, i cili vlerësoi figurën e Dritëroit, si njeriu që arriti të bëjë bashkë dashamirës nga çdo cep i Shqipërisë. “Sot e fillojmë me një gjest simbolik, mbjelljen e 20 selvive në një pjesë të parkut të liqenit që ia kemi kushtuar Dritëroit. Duam që të jetë një vend meditimi, pushimi, një vend paqeje, një vend ku njerëzit të lexojnë libra dhe të kujtojnë veprën e Dritëroit. Ndaj kemi përgatitur që në këtë pjesë memoriale të parkut, ku janë disa prej figurave të shquara, të kemi një vend të posaçëm për të kujtuar Dritëroin. Fuqia e tij duket edhe në faktin që arrin të na mbledhë nga çdo cep i Shqipërisë”, deklaroi Veliaj.

 

Bashkia e Tiranës parashikon që në këtë pjesë të parkut të vendoset edhe busti i shkrimtarit, që së bashku me pemët e selvisë që u mbollën sot, do të krijojnë kopshtin e Dritëro Agollit.

 

Kryebashkiaku Veliaj ftoi qytetarët që kontribuojnë duke dhuruar një pemë për qytetin për të shprehur dashurinë apo të përkujtojnë njeriun e tyre të dashur që nuk jeton më. “Do të doja që secili në Tiranë, që ka një kujtim dhe dëshirë për të shprehur dashurinë, mund të vijë të mbjellë lule, një pemë dhe të japë diçka mbrapsht nga ajo kulturë e madhe që morëm nga Dritëroi”, tha Veliaj, duke shtuar se është misioni ynë që t’ia kalojmë stafetën e veprës së Dritëroit një gjenerate të re. “Shpresoj shumë që brezat e rinj, duke filluar nga nipi i tij, të kenë mision përcjelljen e veprës së tij. Është misioni ynë që t’ia kalojmë stafetën e veprës së Dritëroit një gjenerate të re dhe brezit që ndoshta do të na bëjë akoma edhe më krenarë”, nënvizoi Veliaj.

 

Tajar Agolli, vëllai i shkrimtarit Dritëro Agolli, falenderoi kryetarin e Bashkisë së Tiranës dhe miqtë, të cilët iu bashkuan kësaj dite të veçantë. “Ju falenderoj të gjithëve për këtë pjesëmarrje në këtë ceremoni. Jemi shumë të kënaqur për të gjithë ata aktivistë që marrin pjesë, miq të Dritëroit. Sigurisht, miqtë e Dritëroit janë në zemrën tonë. Na ka folur direkt për miqtë që ka dhe ka shumë miq”, u shpreh vëllai i shkrimtarit të dashur për të gjithë shqiptarët./abcnews.al

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono