drenove

alarmi.mp4_snapshot_00.05-1280x720.jpg
Autor E14:14 | 15/10/2019

Një telefonatë ka alarmuar policinë e Korccës sipas të cilës një gjyqtari i ishte vendosur lëndë shpërthyese në makinë.

Gazetarja Daniela Zizi bën me dije për abcnews.al se alarmi është dhënë nga burgu i Drenovës në Korçës.

Në foto: Gjyqtari Markelian Kuqo

Gjyqtari në fjalë është ai që ka dhënë vendimin për lirimin me kusht të Gert Gjinararit, i njohur ndryshe edhe si Gert Gjenerali, i cili ka qenë i dënuar për vrasjen e Naim Zyberit.

Pas verifikimeve të bëra policia nuk ka zbuluar asgjë në makinën e gjyqtarit Markelian Kuqo duke e klasifikuar rastin si një alarm fals.Megjithatë, edhe pse policia ka thënë se alarmi është fals, mësëohet se makina në këto momente është rrethuar nga forcat RENEA dhe ato të xhenios pasi dyshohet se pakoja gjendet brenda. Gjithashtu policia ka marrë në mbrojtje gjyqtarin. /abcnews.al

aksident-Korce-bicikleta-1280x732.jpg
nev ila19:08 | 06/08/2019

Nje aksident i rëndë me pasoje vdekje ka ndodhur pasditen e sotme në rrugën Korçë-Drenovë.

Një kamion ka përpalsur për vdekje një person që udhëtonte me biçikletë. Edhe pse i plagosuri është dërguar në spital, ai nuk mundur të mbijetojë nga plagët e marra. Policia ka shkuar në vendin e ngjarjes dhe po heton për zbardhjen e plotë të rrethanave të aksidentit.

 

Ndërkohë policia bën me dije se, dyshohet që drejtuesi i biçikletës ka goditur rimorkion e kamionit i cili ishte i parkuar në anë të rrugës.

Njoftimi i policisë:

Më datë 06.08.2019, në aksin rrugor Korçë-Ersekë, pranë fshatit Drenovë, shtetasi V.K, rreth 59 vjeç, banues në Korçë, duke drejtuar një biçikletë, dyshohet se ka goditur rimorkion e një mjeti tip kamion të parkuar në anë të rrugës, me pronar shtetasin D.Ç, banues ne Fier.

Për pasojë ka marrë dëmtime të rënda drejtuesi i biçikletës shtetasi V.K, i cili u dërgua për ndihmë mjekësore në Spitalin e Korçës, ku ndërroi jetë.

Grupi hetimor po punon për të zbardhur rrethanat e ngjarjes dhe përcaktuar shkaqet e aksidentit./ABC News Albania 24/7

nafta.jpg
ad min15:05 | 06/02/2019

Puset e naftës në Mallakastër prej kohësh janë shndërruar në burim ndotjeje. Shkak është bërë amortizimi i gjithë sistemit naftënxjerres në këtë zonë ndërkohë që kompania Albpterol nuk ka narrë masa për investime që reduktojnë ndotjen. Rasti më i fundit është shënuar në Drenovë, aty ku tubacioni që çon naftën në depozita është çarq dhe lëndja djegëse të derdhet nëpër rrugët e fshatit.

Pamje të një dukurie të zakonshme në Mallkastër. Derdhja e naftës dhe lëndëve hidrokarbure janë shqetësim i vazhdueshëm për banorët e zonës, por jo për autoritetet përgjegjëse. Rasti i fundit po ndodh në Drenovë, aty ku tubacioni i dekantimit është çarë dhe nafta po derdhet në rrugë.

“Këto pompa, reparte prej vitesh kanë dalë jashtë funksionit, nuk punojnë dhe nuk i vënë në punë për shkak të kostove që kanë për mirëmbajtje, për investim, por edhe përsa i përket tubacioneve dhe energjisë elektrike që duhet të punojnë për të rikthyer sërisht këto ujëra”, tha Agron Kapllanaj, kryetat i bashkisë Mallakstër.

Për shkak të kostos kompania albpetrol nuk zbaton procesin e plotë që shmang dhe redukton ndotjen sic është derdhja dhe injektimi sërish në puse i lëndëve të rrezikshme. Nga ana tjetër i gjithë sistemi i tubacioneve ka degraduar

“Vazhdon ndotja e përditshme për shkak të procesit të dekantimit, por vazhdon edhe ndotja për shkak të amortizimit të tepërt të tubacioneve që transportojnë naftën nga një pus në dekantim”, tha Kapllanaj.

Ky nuk është rasti vetëm i ndotjeve në Mallakastër. Nafta dhe lëndët e tjera toksike përfundojnë në lumin Gjanica, ndërsa tani me avarinë në Drenovë hidrokarburet përfundojnë edhe në lumin Vjosë./abcnews.al

MASAKRA-E-PYJEVE-DRENOVE-1280x720.jpg
ent ela15:28 | 14/07/2018

Banorët e Drenovës kanë denoncuar në media prerjen e paligjshme të pishave në masivin pyjor. Sipas tyre individë ende të paidentifikuar nxjerrin fitime duke masakruar pyjet. Banorët pretendojnë se as inspektorët e pyjeve dhe as policia nuk kanë marrë masa për të ndaluar këtë fenomen. 

Masivi pyjor i Drenovës po kthehet në tokë të shkretë.

Prerjet e paligjshme dhe pa kriter vazhdojnë, duke shpyllëzuar kurorën e gjelbër. Edhe mbi fshatin Mborje, situata është e ngjashme.

Trungje pishash 50 vjeçare të rrafshuara, që të krijojnë më tepër përshtypjen e një fushe drush, se sa të një pylli.

Vendasit e kanë të pamundur ta shfrytëzojnë pyllin, ndërsa individë të tjerë, nxjerrin fitime duke e masakruar.

Banorët e Drenovës dëshmojnë se çdo natë shohin mjete të ngarkuara me lëndë drusore, që zbresin faqes së Moravës. Alarmi i banorëve nuk është vlerësuar as nga inspektorët e pyjeve, as nga policia.

Së fundi, 107 familje drenovare i janë drejtuar me një letër kryeministrit të vendit.

Masivet me pisha të njësisë administrative Drenovë, pas ndarjes së re territoriale i kanë kaluar për menaxhim bashkisë së Korçës. Si bashkia ashtu edhe Inspektoriati i pyjeve, nuk kanë marrë masa për reduktimin e prerjeve të paligjshme. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono