dosja

avioni-ne-durres.jpg
nev ila13:49 | 09/11/2019

Një letërporosi e ardhur nga Italia riaktivizon hetimet për avionin e rrëzuar në mënyrë të mistershme në pistën e improvizuar në Ishëm të Durrësit. Pas tre vitesh, Prokuroria e Krimeve të Rënda ka në dorë listën e emrave të personave që dyshohet se janë përfshirë në trafikun e lëndëve narktotike, e mbetur në tentative.

Rinisin hetimet për avionin e Rrëzuar në Ishëm rreth 3 vite më parë.

Doloreza Musabelliu, Prokurore e Krime të Renda, ka marrë në dorëzim letërporosinë nga autoritetet e drejtësisë italiane, rreth një muaj e gjysmë më parë.

“Abc News” mëson se në letërporosi kanë mbërritur emra konkretë, të cilët dyshohen për trafik droge. Disa prej tyre janë të ndaluar në vendin fqinj, ndërsa një pjesë tjetër janë të lirë në vendin tonë. Prokuroria dyshon për persona nga zona e Fushë-Krujës, emra të skeduar në fushën e trafikimit të lëndëve narkotike.

Në shtator të 2016 u arrestua piloti Italian Guido Andrea Guidi por fitoi të drejtën për t’u larguar nga vendi me kushtin që duhet të rikthehet sa herë të thërritet nga autoritetet. Gjykata e Krimeve të Rënda vendosi në atë kohë masën e ndalimit garanci pasurore prej 10 mijë euro ndaj pilotit Guidi, teksa pritet që të ri-merret përsëri në pyetje.

Asokohe u dyshua se avioni do të përdorej për të trafikuar lëndë narkotike, madje u tha se avioni ishte i mbushur me drogë, por në vendin e ngjarjes nuk u gjet asgjë.

Rreth 1 km larg pistës ku u gjet avioni që drejtohet nga Guido Andrea Guidi policia e Durrësit gjeti në 300 kg kanabis në një banesë të tre katëshe, duke ndaluar edhe 9 punëtor, të cilët dyshohet se do të kryenin transportit e lëndës narkotike drejt avionit tip “Pipper”

Por nga hetimet e prokurorisë së krimeve të Rënda, nuk u provua ky fakt, duke i shpëtuar akuzës të ndaluarit për trafik ndërkombëtar të lëndëve narkotike dhe krijim të grupit të strukturuar kriminal.

Nga vëzhgimet operacionale magazina e drogës ruhej nga persona të armatosur, pasi dyshohet sasi e lëndës narkotike ishte shumë e madhe.

Ndërkohë burimet kanë konfirmuar se riaktivizimi i kësaj çështjeje është bërë pikërisht nga letërporosia e mbërritur nga Italia./abcnews.al

lazer-pjetrushi-11-1280x727.jpg
nev ila11:52 | 24/10/2019

Gjykata e Shkallës së parë në Shkodër ka vendosur masën e sigurisë arrest me burg me afat 30 ditë për Marash Arrën që dyshohet si autor i vrasjes së kushëririt ë tij. Ndërsa vetë 26 vjeçari në seancë ka mohuar të ketë lidhje me vrasjen e 55-vjeçarit në Dukagjin.

Arrest me burg me afat 30 ditë është masa e sigurisë që u vendos për Marash Arrën. 26-vjeçari u arrestua nga policia me akuzën e vrasjes me paramendim ku viktimë mbeti 55-vjeçari Lazër Arra, ngjarje e ndodhur më 21 Tetor ne Dukagjin.

Në seancë prokurorja e çështjes Esmeralda Ndodi ka ndryshuar akuzën nga vrasje në moskallzim krimi si dhe kërkoi masë sigurie burg për 30 ditë deri në kryerjen e akt ekspertimit të shenjave të gishtave, dhe rrobat e 26 vjeçarit.

Para trupit gjykues Marashi ka mohuar krimin dhe është shprehur se ai e gjeti të vdekur kushëririn e tij në afërsi të fshatit Ndreaj në Shosh. Më tej ai tha se ishte nisur nga Shkodra për në fshatin Palaj dhe më herët kishte komunikuar në telefon me Lazrin ku kishin rënë dakord që ta priste diku me makinë.

Pasi vonoi dhe nuk erdhi nisa kërkimet dhe pas disa minutash e gjeta tëvdekur, menjëherë njoftova policinë dhe të afërmit, ka deklaruar 26 vjeçari në gjykatë.

Edhe avokati i çështjes Agim Martini ka kërkuar nga gjykata shpalljen e paligjshëm të arrestit dhe një masë më të lehtë, pasi i akuzuari është treguar bashkëpunues dhe nuk provohet që 26 vjeçari të ketë lidhje me ngjarjen.

Gjykatësja e çështjes Ermira Dedja ka kërkuar nga prokuroria plotësimin e dosjes me ekspertizën e të akuzuarit./abcnews.al

izet-haxhia.jpg
nev ila12:17 | 07/10/2019

Dosja e Izet Haxhis i kalon Gjykatës së Lartë. Gjykata penale e Tiranës dhe krimet e rënda nuk pranojnë kompetencën për të shqyrtuar dosjen për vrasjen e Izet Haxhisë. Togat e zeza të Krimeve të Rënda vendosën që Izet Haxhia të qëndrojë në burg, deri kur Gjykata Supreme të shprehet për çështjen e kompetencës.

Gjykata e Krimeve të Rënda ka vendosur që ta dërgoj në Gjykatën e Lartë dosjen për vrasjen e Azem Hajdarit me të pandehur Izet Haxhia. Gjykata supreme pritet që të sqaroj mosmarrëveshjet e krijuara midis Gjykatës Penale të Tiranës dhe asaj të Krimeve të Rënda, se kush është gjykata kompetente për të shqyrtuar dosjen e Izat Haxhisë.

Togat e zeza të krimeve të rënda kanë vendosur që Izet Haxhia të qëndroj në burg deri kur të shprehet Gjykata e Lartë që është organi kompetentë, për të sqaruar se kush nga gjykatat e ka kompetencën për ta gjykuar dosjen për vrasjen e Azem Hajdarit.

Avokti i Izet Haxhisë, Bashkim Nikolla në një prononcim për mediat ka deklaruar se i mbrojturi prej tij ka kryer 21 vjet burg për shkak të qëndrimit në paraburgim dhe kërkon caktimin e një mase sigurie më të lehtë.

Mesa duke Izet Haxhia do të qëndroj në burg për një periudhë të pa caktuar pasi Gjykata e Lartë është jashtë funksionimit, pasi ka vetëm një anëtar gjyqtarin Ardjan Dvorani./abcnews.al

oqeanet.jpg
ad min13:47 | 25/09/2019

Sipas raportit më të fundit të Organizatës së Kombeve të Bashkuara, oqeanet janë gjithnjë e më të ngrohtë, gjë që nënkupton dhe rritjen e dëmeve. Mes pasojave të ngrohjes globale janë dhe reshje e ciklone më të shpeshta dhe më shkatërruese.

Për shkak të ngrohjes globale, oqeanet do të jenë objekt i një rritjeje të paprecedentë temperaturash dhe rënies së oksigjenit. Është ky denoncimi që del nga raporti i Komitetit Shkencor për Klimën i OKB-së, dedikuar oqeaneve dhe akullnajave.

Mes pasojave të tjera parashikohen dhe valë të të nxehtit, reshje të dendura dhe ciklone më  të shpeshta dhe shkatërruese si dhe rritje të nivelit të ujit e reduktim të kafshëve të detit.

Në raport shkruhet se humbja në masë globale e akullnajave dhe zhdukja e akujve arktikë që pritet të vazhdojë deri në 2050-ën, për shkak të rritjes së temperaturës në sipërfaqe, do të ketë pasoja të pashmangshme.

Sipas parashikimeve në shekullin e 21-të, oqeanet do të kenë një rritje të pashmangshme të temperaturave e cila do të shoqërohen me shumë pasoja. Këto ndryshime do të ndikojnë dhe në burimet ujore dhe përdorimin e tyre. Parashikohet që dhe zjarret të shtohen në mënyrë domethënëse në pjesën tjetër të shekullit, sidomos në rajonet malore./ABC News Albania 24/7

KRONIKE-PD-DENONCON-ZGJEDHJET.mpg_snapshot_00.37-1280x720.jpg
ent ela16:50 | 11/09/2019

Partia Demokratike denoncoi me dokumente dhe pamje filmike parregullsitë e konstatuara sipas saj në zgjedhjet e 30 qershorit. Nga selia blu, ish-deputeti Bylykbashi dhe sekretari zgjedhor, Kaso treguan se si fletët e pavlefshme kaluan në favor të kandidatëve të PS dhe numri i zgjedhësve u rrit në mënyrë fiktive.

Partia Demokratike iu përmbajt paktit me ODIHR për të mos nxjerrë dokumentat dhe provat e saj për zgjedhjet e 30 qershorit. Kur raporti i vëzhguesve ndërkombëtarë është publik, eksperti për zgjedhjet në PD, Oerd Bylykbashi dhe Sekretari Zgjedhor, Ivi Kaso nxorrën fakte dhe prova nga dosja që partitë opozitare i dorëzuan ODIHR. Ish-drejtyuesi i Reformës Zgjedhore, Bylykbashi deklaroi se shkeljet e konstatuara në zgjedhje ishin disa.

Ditët që pasuan 30 qershorin i shndërruan zyrat e PD në një institucion monitorimi, ku pasi morën pamjet filmike të procesit të numërimit të votave, analizuan çdo fletë. Nga analiza rezultoi se edhe vullneti i qytetarëve që kërkuan të nxjerrin votën e tyre të pavlefshme u deformua.

Për Sekretarin Zgjedhor në PD, shkeljet e konsumuara nga komisionerët e PS nuk janë thjesht çështje teknike por rrëzojnë gjithë procesin.

Demokratët nuk i kanë kursyer akuzat në drejtim të Prokurorisë së Përgjithshme e cila sipas tyre edhe përse me dokumenta dhe pamje filmike që vërtetojnë manipulimin e procesit hesht dhe nuk vepron pëërballë një krimi zgjedhor. /ABC News Albania 24/7

dosja.jpg
ad min13:26 | 27/08/2019

Prokuroria e Dibrës ka regjistruar dosjen 184 e cila heton shitblerjen e votave në qarkun e Dibrës gjatë fushatës për zgjedhjet e pjesshme vendore të vitit 2016. ABC News ka mësuar se do të hidhet shorti midis prokurorëve Rifat Kojku dhe Benila Zeneli, para përfundimit të afateve që është data 10 Shtator.

“Me 10 shtator përfundojnë afatet për dosjen 184 , prej disa ditësh Prokuroria e Dibrës e ka regjistruar si procedim penal dhe pritet hedhja e shortit mes dy prokurorëve se kush do ta hetoje këtë çështje”. 

Dosja 184, heton shitblerjen e votave në qarkun e Dibrës gjatë fushatës për zgjedhjet e pjesshme vendore të vitit 2016. Abc Neës mëson se në fillim të Shtatorit pritet të hidhet shorti mes dy prokuroreve Rifat Kojku dhe Benila Zeneli.

Drejtuesja e prokurorisë së Rrethit te Dibrës Esmeralda Cami (Keshi) mësohet se nuk do të jetë pjesë e shortit. Kjo, për shkak të lidhjeve familjare me Arben Keshin, njëri prej personave nën hetim për shitblerjen e votës.

Pak kohë më parë, Prokuroria e Krimeve të Rënda shpalli moskompetencën për dosjen 184, duke e dërguar atë në institucionin e akuzës së Dibrës. Arsyeja e moskompetencës, sipas kësaj prokurorie, ishte fakti se dosja nuk ka të bëjë me një grup të strukturuar kriminal, por bashkëpunim të thjeshtë.

Ndërkohë, prokuroria e Dibrës i kërkoi Prokurorisë së përgjithshme, që kjo dosje të hetohet nga krimet e Rënda, pasi objekt i hetimit është një grup i strukturuar kriminal.

Gjithashtu, organi i akuzës së Dibrës e ka argumentuar kërkesën e saj me faktin se kjo prokurori nuk ka staf të mjaftueshme për të kryer hetimet. Por Prokurorja e Përgjithshme e Përkohshme Arta Marku vendosi që përfundimisht kjo dosje të hetohet nga Prokuroria e Dibrës.

Në përgjimet telefonike te publikuara nga gazeta Gjermane “Bild”, pjesë e dosjes 184,  dëgjohen në biseda deputetë dhe zyrtarë të lartë të Partisë Socialiste si Damian Gjiknuri, Pjerin Nderu, Fatmir Xhafa, Sajmri Tahiri, teksa bisedojnë me zyrtarë vendorë të Qarkut të Dibrës për blerjen e votave.

/ABC News Albania 24/7

enkeled-alibeaj-1280x727.jpg
nev ila17:03 | 24/07/2019

Procesi gjyqësor në ngarkim të të pandehurve Albert Veliu dhe Fredi Alizoti, ka vazhduar me pyetjen e dëshmitareve, të konsideruar të rëndësishëm nga prokuroria e Tiranës.

Para trupës gjyqësore dëshmoi ish-deputeti Enkelejd Alibeaj, duke treguar se si u përfshi në atë që mori emrin ‘Babalja’ dhe që lidhet me  audio-përgjimin.

Dëshmitari shtoi se në cilësinë e drejtorit të departamentit për rendin dhe sigurinë publike, ai e publikoi audio përgjimin bashkë me kolegët e tij demokratë, Ervin Salianji dhe Gazmend Bardhi.

I pyetur nga prokurori a kishte prova për autencititetin e audio-përgjimit, i cili më pas rezultoi i pavërtetë,  Alibeaj këmbënguli se, detyra e tij nuk ishte të bënte ekspertizën videos, por ai theksoi se bazuar në moralin politik dhe perceptimin që krijoi, meritonte të bëhej publike.

Në cilësinë ë dëshmitarit u pyet edhe një operator investigative, ndërsa Sekretari i Përgjithshëm i PD Gezment Bardhi do të japë dëshminë e tij në seancat e 30 korrikut./ABC News Albania 24/7

lulzim-basha-1.jpg
ent ela16:10 | 23/07/2019

Burime nga Partia Demokratike bëjnë të ditur se kryedemokrati Lulzim Basha ka shprehur gatishmërinë e plotë të kontribuojë në hetimin e autoriteteve të drejtësisë belge për dosjen e njohur si “Toyota Yaris” ku u kapën 3.4 milionë euro.

Kryetari i opozitës është shprehur i gatshëm për të ndihmuar me informacionet që disponon në zbardhjen e kësaj çështjeje ku ai pretendon se krimi është i lidhur me politikën në aferën e pastrimit të miliona eurove me garanci politike të përfaqësuesve më të lartë të kupolës së Rilindjes.

Kreu demokrat është në kontakt me autoritetet belge dhe mbetet në pritje të rakordimit me ta për mënyrën e bashkëpunimit. /ABC News Albania 24/7

arber-cekaj-1280x725.jpg
nev ila18:40 | 24/06/2019

Dosja për 613 kilogram kokainë ka kaluar për gjykim. Të akuzuar në këtë çështje janë Arbër Cekaj pronari i kompanisë Arbi Garden,  Donaldo Lushaj menaxheri i firmës  dhe Armando Pezakun shoferi që mori në Durrës kontenierin me banane ku ishte e fshehur kokaina.

Gjykata e Krimeve të Rënda ka vendosur që të kalojë për gjykim dosjen për trafikimin e 613 kilogram kokainë të kapur në Maminas shkurtin e vitit të shkuar. Të pandehur  për këtë dosje janë Arbër Çekaj në mungesë pronari i kompanisë Arbi Garden,  Donaldo Lushaj menaxheri i firmës  dhe Armando Pezakun shoferi që mori në Durrës kontenierin me banane ku ishte e fshehur kokaina.

Burime pranë organit të akuzës bëjnë me dije se edhe pse dosja ka kaluar për gjykim ku pritet që të hidhet edhe shorti për të caktuar treshen gjykuese që do të zhvillojë procesin gjyqësorë,  organi i akuzës  është në pritje të përgjigjes së  letërporosisë, nga Ekuadori. Autoriteteve të huaja u është kërkuar informacion lidhur me dy sasi të ndryshme kokaine të kapura në Ekuador në periudha të ndryshme kohore. Sasia e parë prej 90 kilogramë kokainë, është kapur po me kontenier me banane në pronësi të Arbër Çekajt, pronar i Arbi Garden .

Ndërsa  sasia e dytë prej 38 kg Kokaine është kapur po në Ekuador.

Burimet saktësojnë se autoritetet ekuadoriane kishin  informacion se sasia e fundit po tentohej të futej në kontenier e ndarë në 4 arka bananesh. Po i njëjti burim ka konfirmuar se autoritetet e Ekuadorit i kanë caktuar edhe një masë sigurie Arbër Çekajt.  Pronari i Arbi Garden vazhdon i proceduar  në Gjermani pasi ka kërkuar azil politik në këtë shtet.

Në përfundim të hetimeve, sipas dosjes së kësaj çështjeje,   rezultoi se Arber Çekaj kishte marrë përsipër që të kryente vetëm transportin e 613 kg kokaine, që është edhe sasia më e madhe e drogës e  kapur ndonjëherë në vendin tone. Prokurori i çështjes, Edvin Kondili vijon hetimet për të zbuluar personat e tjerë të përfshirë në trafikun e kokainës dhe pronarët e saj./ABC News Albania 24/7

SOTIR-KLLAPI-NE-KPK-_ABC-1280x720.jpg
nev ila13:59 | 21/06/2019

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit konfirmoi në detyrë Saida Dollanin, ish-gjyqtaren e dosjes “Shullazi”  pranë Gjykatës së Apelit për Krimet e Rënda. Trupa gjykuese e KPK-së e përbërë nga Genta Tafa Bungo, Valbona Sanxhaktari dhe Lulzim Hamitaj ne vendimin për të konfirmuar në detyrë drejtuesen e gjykatës së Apelit të Krimeve të Rënda, Dollani, vlerësuan se  deklarimet e saj kanë qenë në përputhje me rezultatet e hetimit dhe po ashtu ndaj saj nuk u gjetën probleme në asnjë prej kritereve të rivlerësimit.

Nga hetimi administrativ nuk ishin evidentuar probleme në dhurimin e një apartamenti me sipërfaqe 79 m2 në Tiranë, i falur Dollanit prej motrës së saj dhe bashkëshortit të kësaj të fundit, të cilët jetojnë dhe punojnë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Po ashtu pa probleme rezultuan edhe shpenzimet për studimet e dy djemve të gjyqtares në Francë. Disa denoncime, përfshi një denoncim nga Emiljano Shullazi, nuk u morën parasysh nga KPK pasi në to nuk kishte indicie për veprime të paligjshme.

Ndërkohë, nuk është konfirmuar në detyrë gjyqtari i Apelit të Krimeve të Rënda, Gurali Brahimllari, për shkak të problemeve me pasurinë. Brahimllari ishte kandidat për Gjykatën Speciale antikorrupsion, SPAK./ABC News Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono