dorian teliti

IMG_4784-1280x853.jpg
G. P.13:28 | 04/01/2019

Me mbylljen e vitit 2018, sipas Partisë Demokratike, u mbyllën edhe mbi 15 mijë biznese rreth 62% më shumë se një vit më parë. Këshilltari i Partisë Demokratike për çështjet ekonomike, Dorian Teliti, thotë se taksat dhe tarifat e rritura kanë rënduar gjendjen e biznesit në vend.

2018-a ishte një vit i mbrapshtë për biznesin e vogël në vend. Këndvështrimi është i Partisë Demokratike, e cila përmes këshilltarit të saj për ekonominë thotë se për shkak të taksave dhe tarifave falimentuan 15 mijë e 340 sipërmarrje.

“Kush thotë se këto janë kompani bixhozi, gënjen! Të tilla, të regjistruara në Qendrën e Bizneseve numërohen me gishtat e një dore. 15 340 bizneset e mbyllura në një vit janë të qytetarëve të zakonshëm, sipërmarrës të vegjël e të mesëm që e kanë ulur qepenin nga taksat dhe tarifat lokale të rritura 2-3 herë, nga energjia 30% më e shtrenjtë, nga fatura e ujit 44 % më e shtrenjtë! 2018-a është edhe më keq se një vit më parë. Mbi 15 mijë biznese të falimentuara do të thotë 62 %  biznese të mbyllura më shumë se një vit më parë. Janë mbi 15 mijë familje shqiptare që nuk i kanë mbijetuar gjobave të taksidarëve, që nuk i kanë mbijetuar skemës dërrmuese të TVSH-së”.

Por a ka patur kompani të reja të hapura?

“Të gjithë e dimë që po!

DH Albania, kompania fantazëm që u regjistrua në korrik dhe brenda pak javësh mori 50 milionë euro tendera, është fytyra e ekonomisë që ka ndërtuar Edi Rama: falimentim me taksa dhe gjoba të rënda për shqiptarët e zakonshëm, miliona euro për kompanitë e parajsave fiskale, me të cilat ndan pushtetin”.

Edhe viti që sapo kemi nisur sipas Partisë Demokratike nuk pritet të jetë i lehtë për biznesin. “Prej 1 janarit ka hyrë në fuqi vendimi i qeverisë për të mbidyfishuar taksën e pronës. Çdo biznes që akoma nuk e ka ulur qepenin, do të paguajë 2-4 herë më shtrenjtë për vendin ku ushtron aktivitetin e tij. Nëse qeveria nis zbatimin e koncesionit të kasave të reja fiskale, çdo biznesi i duhet të paguajë 600-1000 mijë euro të tjera për të zëvendësuar sistemin, nëpërmjet të cilit do të transmetojë në qendër çdo veprim në dyqanin e tij”.

Biznesi mund të rimëkëmbet sipas këshilltarit për ekonominë në Partinë Demokratike vetëm përmes zbatimit të planit të saj, i cili parashikon taksës të sheshtë 9%, përjashtim nga skema e TVSH-së të bizneseve me xhiro deri në 120 milionë lekë, uljen me 300 lekë për litër të çmimit të karburanit dhe anulim të çdo koncesioni korruptiv./abcnews.al

BYRO-DT-7-NENTOR.mpg_snapshot_14.13-1280x720.jpg
ent ela22:49 | 07/11/2018

Paketa fiskale 2019 është diskutuar mbrëmjen e sotme në studion e Byro Politike në ABC News.  Deputeti i PS Ervin Bushati, Presidenti i ‘Konfindustria” Gjergj Buxhuku, ekspertët e ekonomisë Adrian Civici dhe Dorian Teliti kanë ndarë qëndrimet e tyre në lidhje me buxhetin e viti 2019.

Sipas Civicit buxheti është një dokument dokument politik që jep sinjale për ulje borxhi dhe realizim të të ardhurave, ndërsa ka doza optimizimi.

“Buxheti është dokument politik se në një buxhet mblidhen politika konjukturale një vjeçare. Buxheti jep sinjale për kontroll dhe ulje borxhi, realizim i të ardhurave ka doza optimizimi. I është përgjigjur disa kërkesave të shoqatave të biznesit sidomos biznesit të madh, përsa i përket uljes së tarifave dhe taksave. Ka elementë për të ndihmuar sektorin  e fasonëve edhe në masa modeste vihen re rritje të pagave. Duhet parë si dokument politik”.

Kreu i Konfidustrisë Gjergj Buxhuku u ndal te kritikat dhe vërejtjet. Sipas tij këtu mungojnë studimet e fizibilitetit, ndërsa shtoi s eopozita duhe ttë shkojë në parlament dhe të flasë për buxhetin.

“Së pari kemi një lloj autokrotike sidomos për paketën fiskale, ëhstë rritur fasha e tatimit mbi të ardhurat, u ngushtua brezi i atyre që pagaunin 20%, por pa ndikim të madh në praktikë, dhe vë në pikëpyejtje nëse është vepruar drejt me taksën progresive. Është autokritikë. Kërkesa jonë ka qenë e hershme për politikën e taksës së sheshtë. E dyta dhe që është pika më kritike është burimi i rritjes së PBB për vitin e ardhshëm 4.3% të duket si rritje mesatare. Ka edhe lëvizje që nuk janë të mbështetura”.

Nga ana e tij deputeti socialist Ervin Bushati tha se është ruajtur disiplina fiskale dhe është marrë notë e admirueshme. Sipas tij sfida është ruajtja e balancës mes interesit publik dhe biznesit.

“Ne jemi para një sfide dhe mendojmë që mes interesit publik dhe biznesit dueht të gjejmë balancën në favor të interesit publik. Kemi ruajtur disiplinën fiskale dhe kemi marrë notë të admirueshme dhe do të ruajmë ato parametra makro ekonomikë”.

Por eksperti Teliti thekson se rritja ekonomike nuk ëhstë sipas pritshmërive dhe kjo rritje 4.3% ëhstë në sajë të dy projekteve madhore TAP dhe hidrocentrai i Devollit e Skavicës.

“Debatet për buxhetin janë debate fasadë. Nga është ushqyer kjo rritje ekonomike?. Këtë ushqim e kemi nga TAP dhe hidrocentrai i Devollit e Skavicës. Një rritje ekonomike që është jashtë çdo lloj pritshmërie. Të merren politikat e duhura”.

Por eksperti Civici theksoi se çdo oppozitë shqiptare  e përdor buxhetin për të bërë politikë dhe gjithçka përfundon pa prekur thelbin.

“A ka shqetësim më të madh se buxheti për arsimin dhe bashkë me shëndetësinë zor se bëhen 5  % të dyja bashkë, kur duhet të jënë 10%. Politikat e arsimit janë politika pagash dhe pak mbështetje, ka nevojë për investime më të mëdha. Nuk mund të zgjidhë një buxhet të gjitha politkat e zhvillimit, por  sa i përgjigjet këtyre sfidave që janë pjesë e programit të qeverisë”.

Buxhuku i kërkoi qeverisë shqiptare që të jetë më e përgjegjshme dhe të mos bjerë pre  e interesave të ngushta por atij publik.

“Kërkojmë nga qeveria që të jetë e përgjegjshme se ku shpenzohen paratë e shqiptarëve dhe të jetë e kujdeshme për faktin që mos bjerë pre e interesave të ngushta, por ato që janë në interesin publik.  Unë shpresoj që te kjo paketë do të merren parasysh kërkesat dhe vëretjtjet tona”. /abcnews.al

byroja-11-prill.jpg
G. P.11:30 | 12/04/2018

Në “Byro Politike” u diskutua për protestën e biznesit të vogël.

Të ftuar: Dashamir Shehi, kryetar i LZHK; Ilir Beqja, deputet i PS, Dorian Teliti, këshilltar për ekonominë në PD dhe Niko Lera, drejtor i Politikave Fiskale në Ministrinë e Financave.

Mes të ftuarve u diskutua rreth protestës që biznesi i vogël mbajti për një orë të martën. Dashamir Shehi u shpreh në emision se do ishte më mirë që të përfshiheshin në protestë të gjitha bizneset pa përjashtim. Më tej, ai shtoi se shqiptarët dalëngadalë po hyjnë në rrugën europiane sepse po reagojnë, kur mbi ta vihen taksa të reja.

Ndërkohë, sipas deputetit të PS, Ilir Beqja, nuk është shtuar asnjë taksë pasi ato biznese që dolën në protestë janë pjesë e tregjeve, që nuk përfshihen në TVSH. Sipas tij, opozita ka manipuluar lidhur me këtë çështje./abcnews.al

vlcsnap-error020-1-1280x720.jpg
G. P.11:20 | 24/02/2018

Ndërprerjea e ndihmës ekonomike për të paktën 20 mijë familje në të gjithë vendin.

Kjo ishte tema që u diskutua të premten në Byro Politik në ABC News.

Të ftuar: Merita Xhafaj, drejtoresha e përgjithshme e politikave sociale në Ministrinë e Shëndetësisë dhe Mirëqenies Sociale; Oriola Pampuri, Deputete e PD; Dorian Teliti, këshilltar i PD dhe Klodiana Spahiu deputete e PS.

Të ftuarit debatuan mbi mënyrën sesi janë hequr nga skema e ndihmës ekonomike rreth 20 mijë familje. Sipas Xhafajt, skema e re nuk përjashtuar askënd sepse nuk ka karakter të tillë, por refuzues.

Ndërkohë nga ana tjetër, deputetja e PD-së, Oriola Pampuri dhe këshilltari i PD-së, Dorian Teliti u shprehën se e gjitha kjo është bërë në mënyrë abuzive./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono