dorë

Johanes-Hahn-1280x709.jpg
nev ila18:48 | 30/08/2019

Prishtina duhet të heqë taksën ndaj produkteve serbe, ndërsa Beogradi duhet të ndalojë tërheqjen e njohjeve ndaj shtetit të Kosovës. Apeli vjen nga Komisioneri Europian për Zgjerim, Johanes Hahn, i cili paralajmëroi të dyja vendet se këto janë hapat e vetme që duhen ndjekur për të rifilluar dialogu.

Komisioneri Evropian për zgjerim Johannes Hahn bëri apel për vazhdimin e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë duke thënë se është shumë i rëndësishëm për perspektivën evropiane të gjithë rajonit të Ballkanit Perëndimor.

Në takimin e ministrave të jashtëm të Bashkimit Europian dhe Ballkanit Perëndimor, Hahn u shpreh se është shuëm e rëndësishme që Kosova të heqë taksën ndaj produkteve serbe.

Zgjidhja, rrjedha pozitive e dialogut mes Serbisë dhe Kosovës, është element kyç për të ardhmen e perspektivës evropiane të gjithë rajonit”, shtoi ai.

Por, ai po ashtu i bëri thirrje Serbisë të ndalojë fushatën për tërheqjen e njohjeve të pavarësisë së Kosovës.

Sipas tij të dyja palët duhet të hedhin hapa drejt njëri tjetrit.

Hahn u shpreh i bindur se pas zgjedhjeve në Kosovë situata do të jetë më e qartë dhe së bashku me Bashkimin Europian shpresohet hyrja në finalizimin e bisedimeve./ABC News Albania 24/7

77-2-1280x708.jpg
ad min13:45 | 11/08/2019

Kryeministri britanik Boris Xhonson ka deklaruar se ka hartuar një plan të ri për t’i vënë fre valës së kriminalitetit që ka përfshirë Mbretërinë e Bashkuar. Xhonson ka premtuar më tepër kompetenca për policinë dhe burgje të reja, por për mediat, plani i tij ka vetëm qëllime politike.

Kryeministri britanik Boris Xhonson ka njoftuar hartimin e një plani të ri anti-krim, me vlerë 2.5 miliardë stërlina, që mes të tjerash parashikon edhe ristrukturimin e sistemit të burgjeve.

“Koha e mëshirës ka marrë fund”, ka deklaruar Xhonson duke iu referuar epidemisë së agresioneve me armë të ftohta dhe akteve të tjera të dhunës të kryera nga bandat kriminale. Ai ka premtuar ngritjen e burgjeve të reja dhe më shumë kompetenca për policinë, me qëllim, siç ka thënë, marrjen nën kontroll të rrugëve. Por për të përjavshmen “Meill on Sandej”, plani i kryeministrit është vetëm një përpjekje e tij për të riafirmuar reputacionin e konservatorëve si partia e rendit dhe ligjit, përballë opsionit të zgjedhjeve që mund të mbahen vjeshtën e ardhshme.

“Duhet të përdorim dorë të hekurt ndaj krimit edhe nëse kjo do të thotë të përballemi direkt me kriminelët”, ka thënë Xhonson. Ai ka dënuar atë që e ka quajtur “kulturën e pafytyrësisë” së bandave kriminale, që sipas tij mendojnë se mund t’u shkatërrojnë jetën njerëzve dhe t’ia hedhin pa u ndëshkuar. “Duhet ta ndryshojmë balancën e frikës. Dua që frikë të kenë kriminelët dhe jo qytetarët e thjeshtë”, ka shtuar Xhonson.

Muajin e kaluar, qeveria britanike premtoi se do të rekrutojë 20 mijë policë shtesë për të zëvendësuar numrin e oficerëve të larguar që kur Konservatorët u kthyen në pushtet./ABC News Albania 24/7

VAU-I-DJES-1280x703.jpg
ad min13:10 | 28/06/2019

Kryeministri Edi Rama shkarkoi kryetarin e Bashkisë së Vaut të Dejës Zef Hila, duke e bërë përgjegjës për djegien e materialeve zgjedhore në Bushat. Kryeministri paralajmëroi  të gjithë kryebashkiakëve opozitarë që të mos guxojnë të prekin materialet zgjedhore apo zonat e votimit, ndryshe do të kenë të njëjtin fat.

Me propozim të Ministrit të Brendshëm, kryeministri Rama ka firmosur shkarkimin e kryebashkiakut të Vaut  të Dejës, demokratin Zef Hila.

“Zef Hila, haxhiqamilisti i Vaut të Dejës, jo vetëm u shkarkua po do të ndiqet penalisht, për aktin barbar të djegies së shkollës dhe djegies së materialeve zgjedhore! Kush do ta ndjekë shembullin e tij, do të ketë të njëjtin fat dhe do të përballet me drejtësinë”.

Zef Hila do ta lërë zyrën sot, në javët e fundit të mandatit  të tij të 5-të. E vetmja që mund ta kthejë atë në detyrë, është Gjykata Kushtetuese.

Pas ngjarjeve në Vaun e Dejës, ku funksionarë të bashkisë dhe familjarë të kryetarit demokrat u përfshinë sipas policisë në djegien e materialeve zgjedhore, Kryeministri Rama paralajmëron të tjerët.

“Çdo kryebashkiak që merret me brava shkollash të caktuara si qendra votimi, në përpjekjen harbute dhe qesharake, për të penguar zgjedhjet me dyer të mbyllura me çelësa marrëzie, bën mirë të lexojë Kodin Penal për krimet zgjedhore e të heqë dorë sa pa rënë në dorën e drejtësisë”.

Kreu i qeverisë ju kujton kryebashkiakëve opozitarë se janë jashtë garës elektorale për faj të drejtuesve të partive të tyre.

“Askush tjetër përveç katër të marrëve që i udhëheqin, s’u ka faj kryebashkiakëve të opozitës për largimin nga gara zgjedhore, ndaj ata le të merren me hapjen e dyerve të partive përkatëse, jo të marrin në qafë veten e punonjësit e tyre, duke u kthyer në të pandehur për dyert e QV”.

Edhe më herët, kryeministri Rama ka pohuar se Partia Socialiste do ta kishte të vështirë t’i mundte disa kryebashkiakë aktualë të opozitës, nëse do të kishin marrë pjesë në zgjedhje.

AMBASADORJA-GJERMANE-1280x696.jpg
nev ila13:18 | 21/06/2019

Selitë diplomatike në vend bëjnë thirrje për protesta paqësore dhe mbrojtje të procesit zgjedhor.

E para ishte ambasada amerikane. Në reagimin e saj thuhet se:

“SHBA-të duan atë që meriton populli shqiptar: sundim të ligjit që mbron punonjësit civilë dhe shkollat nga sulmet e pakuptimta, që mbron integritetin dhe sigurinë e procesit zgjedhor, dhe që mban premtimin e së drejtës së qytetarit për të protestuar paqësisht ndëkohë që bën që ata që përfshihen në dhunë të mbajnë përgjegjësi”.

Ne deklaraten e shperndare permes rrjeteve sociale ambasada e SHBA i ben thirrje organizatorëve të protestës që të mbajnë përgjegjësi përballë po të njëjtave parime, t’iu bëjnë thirrje publikisht mbështetësve të tyre të mblidhen paqësisht si dhe të refuzojnë energjikisht dhunën në çdo mundësi.

I njëjti qëndrim u mbajt dhe nga ambasadorja gjermane, e cila thotë se:

“Dhuna e çdo lloj forme është e papranueshme! Prej organizatorëve pres të angazhohen me të gjitha mundësitë për një zhvillim paqësor të protestës si dhe të jenë në lartësinë e përgjegjësisë së tyre përmes apelit publik për protesta paqësore”.

“Një gjë është e qartë: mësymjet e dhunshme nuk janë mjete legjitime të përballjes politike”, thuhet në reagimin e ambasadës gjermane./ABC News Albania 24/7

 

Clirim-Gjata-1280x758.jpg
ent ela20:45 | 26/03/2019

Sekretari për Çështjet Ligjore në PD Çlirim Gjata është shprehur se dosjet e famshme 339 dhe 184 nuk i ka prekur kush me dorë dhe se ndaj tyre nuk ka nisur asnjë hetim. Këto deklarata Gjata i bëri në emisionin “Provokacija”. Ndër të tjera ai theksoi se këto dy dosje janë vetëm maja e ajsbergut, ku eksponatet të lartë të PS flasim me bosët e krimit në Shqipëri për blerje votash.

Çlirim Gjata: Askush nuk i prek dy dosjet e famshme sepse vetëm dy dosje janë që dimë ne që kanë dalë kanë marrë dhen lere sa ka atje. Përgjimet ku politikanët e lartë të mazhorancës thuhet se kanë komunikim me bosët e bandave në Shqipëri për blerje votash. Çfarë ka ndodhur? Shërbimet e huaja kanë përgjuar bandat e drogës, për trafik ndërkombëtar droge dhe i kanë përgjuar për hesap të tyre. Nuk e dinin ata se po merreshin me blerje votash pasi nuk u intereson shënimeve të huaja partnere çështja e blerjes së votave në Shqipëri, ata kanë problemin e trafikut të drogës. Duke hetuar këta banda ka dalë se shumë nga eksponatët dhe shefat e këtyre bandave flasin me politikanë të lartë për blerje votash.

Mustafa Nano: Më politikanë të lartë për cilët, e keni fjalën për Durrësin?

Çlirim Gjata: Duke filluar  që nga Vangjush Dako, ministri Gjiknuri e deri tek Edi Rama ka biseda.

Mustafa Nano: Ka biseda kur Edi Rama…

Çlirim Gjata: Po po e kanë thënë vetë prokurorët dhe vetëm majën e ajsbergut kanë nxjerrë BIRN dhe Zëri i Amerikës. Kjo pjesë e përgjimeve ka ardhur pastaj në Shqipëri dhe janë dy dosjet e famshme 339 dhe 184. Pse nuk hetohen? Nuk po themi pse nuk po i marr t’i arrestojë, t’i dënojë, por kërkojmë t’i hetojë. Por nuk i prek kush me dorë./abcnews.al

mustafa-nano-1280x706.jpg
ent ela20:45 | 01/03/2019

Këngëtarja amerikane me origjinë shqiptare, Bebe Rexha sapo ka nxjerrë një këngë të re me titullin “Last Hurrah” (Urra-ja e fundit), dhe në videoclipin e publikuar në youtube shihen mes të tjerash skena lezbikesh e homoseksualësh, mes të cilëve vërtitet vetë këngëtarja me veshje e poza sensuale. Pamje të videoclipit po rrjedhin edhe në ekran.

Ka ndonjë gjë që nuk shkon në këtë mes? Bah, ju e dini qëndrimin tim lidhur me këtë argument. Unë jam kundër manisë për të lozur pa fund me lakuriqësinë, pasi kjo gjë, në mos tjetër, ushqen dukurinë e hiperseksualizimit të mjedisit e botës ku jetojmë, me fjalë të tjera inkurajon praktikat e sjelljet që rreken të përcjellin mesazhin se njeriu, sidomos gruaja, është vetëm e thjesht një objekt seksual, e për rrjedhjë gruaja, po nuk qe e bukur dhe ndjellëse, nuk vlen asgjë, nuk i duhet as dreqit. Dhe kuptohet pra, që këtë kritikë nuk e bëj nga pozitat e një njeriu konservator, sepse nuk jam i tillë, veç i tillë nuk jam, dhe kjo pak a shumë dihet. Mua më pëlqen sa s’ka ku të shkojë një vajzë lakuriqe. Çfarë nuk më pëlqen, është banalizimi i lakuriqësisë.

T’ju them të drejtën, lakuriqësia në art e në muzikë nuk më shqetëson. Ndoshta ngaqë kam bërë timen idenë se një artisti po t’i hiqet e drejta për të eksperimentuar, për t’i shtyrë kufijtë e eksplorimit, për të qenë i lirë, tërësisht i lirë, ai si zor të jetë artist.  E kështu, nuk më shkon mendja të kritikoj Bebe Rexhën. Lëri të tjerat, por në këtë mes problemi nuk do të ishte i Bebe Rexhës. Kjo e fundit nuk është se ka bërë ndonjë gjest prej pioneri. Jo, kjo është e fundit që po e heq këtë valle.

Por le ta lëmë mënjanë këtë çështje, me të cilën jam marrë edhe herë tjetër. Është diçka tjetër, ku duhet të ndalem. Babai i këngëtares, Flamur Rexha, ka mbetur keq prej videoclipit të së bijës. Dhe i ka shkruar një sms, ku i thotë: “Mjaft më me këtë pornografi, që m’i sjell zorrët te goja! Më ka ardhur në majë të hundës. Më ke turpëruar. Më ke bërë të mos shkoj në asnjë vend.” Bebe Rexha e ka hedhur këtë reagim të babait në Instagramin e saj, të shoqëruar me shënimin: Im’atë më urren. Një veprim mendjelehtë dhe i pamend, sigurisht, pasi me këtë ajo e bëri babain personazh të lajmeve të botës, gjë që ai nuk e kishte kërkuar e synuar. Flamur Rexha nuk është si Thomas Markle, i ati i dukeshës së Suseksit, që po ia nxin jetën së bijës faqe botës, thjesht se kjo është mënyra që të jetë në qendër të vëmendjes. Jo, Flamur Rexha nuk ka kërkuar ndonjë vëmendje. Ai i bëri një qortim të bijës në rrugë private.

Por pasi thashë këtë, më duhet të them se qortimi i tij është ai i një burri shqiptar. I një babai shqiptar. Ai nuk e ka hallin që e bija po bën një gjë të gabuar, por që e bija po bën një gjë, me të cilën po turpëron të atin. Ai nuk limitohet t’i thotë së bijës 29 vjeçare që ti ke turpëruar veten, dhe në këtë rast do të kishim të bënim me një opinion, me një qëndrim kundër apo pro një norme të caktuar morale, por i thotë që “ti më ke turpëruar mua”. Është këndshikim tipikisht e pastërtish kanunor, sipas të cilit gruaja e vajza i vë njollë familjes me gjërat e gabuara që bën, se gruaja e vajza nuk kanë një nder, integritet, personalitet të tyren, që mund ta njollosin. Ato mund të bëjnë gjënë më perverse të përfytyrueshme, por me këtë nuk i bëjnë asgjë vetes, sepse ato vetë janë – këtë po e them unë, ë, jo kanuni – sepse ato vetë pra janë si balta, në mos si gjirizi, bëjnë pis, por nuk bëhen pis. Dhe në perëndim këtë nuk e kuptojnë, prandaj e kanë qortuar babain e Bebe Rexhës.

Unë e di, janë me mijëra, në fakt me qindra mijëra, shqiptarët e këtyre anëve që provojnë empati për Flamur Rexhën. E megjithatë nuk është dëgjuar ndonjë kritikë për Bebe Rexhën. Me siguri, janë të njëjtët, duhet ta themi këtë, me pak përjashtime janë të njëjtët që eksitohen prej gjoksit e shalëve të Bebe Rexhës, e në përgjithësi prej gjoksit e shalëve të një vajze sensuale, por nuk do donin që këto gjokse e shalë të ishin të bijave të tyre. Kështu jo, jo, kështu rrëmbehen thikat dhe hanxharët, dhe gjaku shkon deri në gju. Bijat shkojnë në botën tjetër, dhe familjes në këtë botë i mbetet nderi. Se njeriu për një nder rron, apo jo? Si thuhet në Kanun? Dy gisht nder në lule të ballit na i ngjiti i madhi Zot. Dhe fjala është për nderin e burrave, pasi në Kanun veç për këtë flitet, për nderin e burrave. Dhe nderin e burrave dihet se kush e kanë në dorë. Gratë./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono