donika prela

krimet-1.jpg
Autor E12:36 | 12/12/2019

KLP ka miratuar transferimin në prokurori të tjera të prokurorëve të Krimeve të Rënda pasi kjo e fundit do të mbyllet pas fillimit nga puna të SPAK.

Kështu, siç raporton për abcnews.al gazetarja Glidona Daci në prokurorinë e Shkallës së Parë të Tiranë janë emëruar prokurorët, Arens Çela; Blerim Tominaj; Besim Hajdarmataj; Doloreza Musabelliu; Elisabeta Imeraj; Manjola Kajana; Vladimir Mara; Sonila Muhametaj; Pranvera Pustina.

Ndërkohë, Artan Bajrami transferohet në Prokurorinë e Apelit në Tiranë, kurse Përparim Kulluri transferohet në Prokurorinë e Shkallës së Parë, Shkodër.

Eugen Beci transferohet në Prokurorinë e Shkallës së Parë të Korçës, kurse Donika Prela në Durrës, ndërkohë Dritan Prençi dërgohet në Kukës.

Anton Martini ndërkohë transferohet përkohësisht, deri në mars, në Prokurorinë e Shkallës së Parë të Tiranës, ndërsa emërimin e ka në Shkodër.

Sa i përket Arta Markut, KLP do të vendosë nëse do ta transferojnë tek Prokuroria e Apelit në Tiranë.

Mësohet se transferimet janë bërë me miratim unanim 11-0 nga KLP.

SPAK pritet të fillojë nga detyra në 19 dhjetor me tetë anëtarë, ndërsa në ditët në vijim pritet zgjedhja e kreut të këtij institucioni që do të hetojë korrupsionin në nivele të larta.

Kandidatë për kreun e SPAK janë Arben Kraja, Edvin Kondili dhe Altin Dumani. /abcnews.al

Lexo edhe:Gent Ibrahimi tregon kur zgjidhet kreu i SPAK-ut

besim-hajdarmataj-1.jpg
ad min10:50 | 14/10/2019

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit zhvilloi sot seancën dëgjimore për ish-drejtuesin e Prokurorisë për Krime të Rënda Besim Hajdarmataj. Pas hetimit administrativ, ai rezultoi i pastër në të tre kriteret e rivlerësimit. Prokurori Hajdarmataj ka patur në dorë disa dosje të cilësuara të nxehta.

Ish-drejtuesi i Prokurorisë për Krime të Rënda Basim Hajdarmataj, u përballë këtë të Hënë me Komisionin e Pavarur të Kualifikimit. Hetimi administrative nga KPK për Hajdarmatajn u bë për të tri kriteret e rivlerësimit, ku rezultoi i pastër.

Sipas raportit të ILDKPKI-së, subjekti ka bërë deklarim të saktë, nuk ka kryer fshehje pasurie dhe nuk është në situatën e konfliktit të interesit. Sipas Relatores Suela Zhegu, Hajdarmataj ka deklaruar dy depozita bankare 5 milionë dhe 1 milionë lekë, ku si burim i krijimit janë kursimet nga paga ndër vite.

KPK tha se deklarimi përputhet me të dhënat e bankës dhe se subjekti ka pasur mundësi financiare për të krijuar këtë shumë parash. KPK relatoi se Prokurori Hajdarmataj ka marrë dhuratë nga vëllai 6 mijë euro dhe 4 mijë paund.

Sipas KPK-së, subjekti paraqiti dokumentet që provojnë se vëllai kishte mundësi financiare t’ia bënte dhuratë. Për pastërtinë e figurës Drejtoria e Sigurimit të Informacionit të Klasifikuar ka dorëzuar një raport ku ka konstatuar përshtatshmëri për vijimin e detyrës.

Për kriterin e aftësive profesionale në raportin e dorëzuar nga Prokuroria e Përgjithshme thuhet se Prokurori Besim Hajdarmataj ka hetuar 40 procedime dhe nuk ka pasur masa disiplinore. Sipas raportit Hajdarmataj ka aftësi për të drejtuar hetimin dhe është vlerësuar shumë mirë. Ka aftësi të mira drejtuese dhe respekton parashikimet ligjore.

Pranë KPK kanë mbërritur 11 denoncime për prokurorin ku 3 prej tyre janë në mediat online. Sipas Komisionit të Pavarur të Kualifikimit pas hetimit rezultoi se në këto denoncime nuk ka fakte dhe prova që të faktojnë akuzat.

Në prill KPK ka rihapur hetimin për prokurorin pasi pran Operacionit Ndërkombëtare të Monitorimit kanë mbërritur 3 denoncime anonime ku e akuzonin prokurorin si person që ka lidhje me persona të botës së krimit, konkretisht me shtetasit M.L dhe V. K, që konsiderohen me rrezikshmëri të larte.

Në fund KPK ka konstatuar se Prokurori nuk ka lidhje me këto persona dhe se denoncimet janë të pabazuara në fakte dhe prova. Në përfundim të seancës Hajdarmataj kërkoi konfirmimin në detyrë. Besim Hajdarmataj është prokurori i cili ka drejtuar hetimet për disa nga çështjet më të bujshme.

Hajdarmataj ka firmosur kërkesën për heqjen e mandatit të deputetit për Ish-Ministrin e brendshëm Saimir Tahiri. Prokurori Hajdarmataj ka udhëhequr hetimet për dy dosjet bujshme si 184, ku u përgjuan për shit-blerje votash një sërë zyrtarësh të lartë të partisë Socialiste.

Për publikimin e përgjimeve në gazetën Gjermani BIld zëvendëskryeministri Erion Braçe, akuzoi Prokurorin Hajdarmataj si person që ka publikuar përgjimet. Ka firmosur nisjen e hetimit për dosjen 339, ku u proceduan penalisht edhe dy ish-deputet të mazhorancës aktuale. Besim Hajdarmataj së fundi kandidoi për të qenë pjesë e SPAK, por që KLP nuk e përfshiu në listën përfundimtare me 15 prokurorë.

/abcnews.al

donika-prela.jpg
nev ila12:12 | 08/10/2019

Donika Prela kërkesë Këshillit të Lartë Prokurorisë për t’u caktuar në Prokurorinë e Përgjithshme.

Kërkesa e Perlës është depozituar në KLP në fillim të tetorit. KLP e konfirmon zyrtarisht mbërritjen e kësaj kërkesë. Prela aktualisht është drejtuese e komanduar e Prokurorisë për Krime të Rënda.

Kërkesa po shqyrtohet nga Komisioni i karrierës dhe më pas KLP do marrë vendim. Me krijimin e  SPAK prokuroria e Krimeve të Rënda shkrihet. Donika Prela e ka emërimin në Prokurorinë e Durrësit./abcnews.al

donika-prela.jpg
ad min15:43 | 07/06/2019

Drejtuesja e Krimeve të Rënda Donika Prela u shpreh për media se për dosjen 339 janë 624 CD dhe 115 DVD përgjime të cilat kanë nisur që në vitin 2016. Prela i mëshoi faktit që dosja është voluminoze dhe deri me tani janë nën procedim 74 persona numër ky që do të rritet ne vazhdim. Donika Prela nuk komentoi nëse është marrë apo jo i pandehur Vangjush Dako.

Pas debateve të shumta për dosjen 339, Drejtuesja e Prokurorisë për Krime të Rënda thyen heshtjen dhe del përpara mediave ku ka dhënë detaje të reja në lidhje me hetimet. Ato  kanë nisur si hetim për një grup kriminal të trafikut të drogës, ndërsa në përgjimet gjate këtij hetimi dolën të dhëna që ngrenë dyshime për shit-blerje të votave në zgjedhjet parlamentare të 2017-ës.

Prokurorja Prela e cilësoi dosjen 339 si dosjen më të madhe që ka hetuar ndonjëherë prokuroria shqiptare dhe deri tani janë 74 persona nën hetim.

Për  këtë dosje, sipas drejtueses së prokurorisë së krimeve të rënda,  ka një numër të madh Cd dhe DVD me përgjime për të transkriptuar.

Pas ndryshimit të disa prokuroreve që nga fundi i vitit 2016 kur nisi procedimi penal për këtë grup kriminal, dosja 339 aktualisht është në duart e prokurorëve Vladimir Mara e Dritan Premçi dhe 11 oficerëve të Policisë Gjyqësore, të cilëve u janë caktuar detyrat përkatëse nga prokurorët.

Lidhur me hetimin për nxjerrje të sekretit hetimor, përmes publikimit në gazetën Bild të disa audio përgjimeve pjesë e kësaj dosjeje, Prela tha se është caktuar një prokuror i veçantë për të zbuluar nga ka rrjedhur informacioni.

Por drejtuesja e prokurorisë së krimeve të rënda deklaroi se dy prokurorët aktualë të dosjes, Mara dhe Prençi nuk janë nën hetim nga kjo prokurori për nxjerrje sekreti.

E pyetur nga gazetaret në lidhje me implikimin e kryebashkiakut të Durresit Vangjush Dako në këtë dosje, prokurorja Prela nuk dha asnjë shpjegim, duke sqaruar se kjo dalje për mediat kishte për qellim të informonte publikun mbi ecurinë e hetimeve për dosjen 339./ABC News Albania 24/7

MBULIM-TRUPA-E-KPA-PER-PRELEN.mpg_snapshot_00.25-1280x720.jpg
ent ela17:40 | 02/05/2019

Pasditen e së enjtes u vendos trupa gjykuese për rivlerësimin e Drejtueses së Prokurorisë së Krimeve të Rënda, Donika Prela në Kolegjin e Posaçëm të Apelimit. Mësohet se Natasha Mulaj kryesuese, Ardian Hajdari relator, Ina Rama, Luan Daci dhe Sokol Çomo anëtarë.
Donika Prela u ankimua në prill të këtij viti nga Komisioneri Publik, pasi kaloi sitën e vettiungut në shkurt të 2019. Për Komisionerin Publik Drejtuesja e Prokurorisë së Krimeve të Rënda nuk duhet të ishte konfirmuar në detyrë nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit duke kërkuar shkarkimin nga detyra tek Kolegji i Posaçëm i Apelimit, pasi pretendon se Prela nuk plotëson kushtet për konfirmimin në detyrë. /ABC News Albania 24/7

Donika-Prela-933x445.jpg
ad min16:55 | 10/04/2019

Komisioneri Publik ankimoi vendimin e Komsionit të Pavarur të Kualifikimit që konfirmoi në detyrë prokuroren Donika Prela. Sipas Komisionerit Publik, Prela nuk ka krijuar besueshmërinë për konfirmimin në detyrë.

Shefja e Prokurorisë së Krimeve të Rënda kaloi Vettingun më 5 Shkurt. Gjatë seancës dëgjimore të zhvilluar në 22 Janar, u konstatua si problematike për Prelën, punësimi i bashkëshortit të saj inxhinier “në të zezë” në një firmë ndërtimi. KPK pretendoi se për disa vite me radhë, ai ishte paguar me para në dorë, duke shmangur kështu pagesën e tatimeve dhe sigurimet shoqërore.

Por shpjegimet e dhëna më tej nga Prela duket se bindën Komisionin për të kundërtën. Ndërkohë Komisioni nuk gjeti probleme në pastërtinë e figurës apo profesionalizimin e saj. Gjithashtu Prela ka aplikuar për të qenë pjesë e Prokurorisë së Posaçme Antikorrupsion, SPAK./abcnews.al

alibeaj.jpg
ad min12:19 | 05/02/2019

Demokratët nuk kishin dyshime.

“Vendimi për mbajtjen në sistemin e drejtësisë të Donika Prelës është konfirmimi se reforma në drejtësi ka dështuar dhe se për të mbrojtur Edi Ramën nga drejtësia e vërtetë përbuzet dhe poshtërohet edhe Operacioni Ndërkombëtar i Monitorimit”.

Janë këta të fundit, deklaron Alibeaj, ata që theksuan se Prela ka shitur prona me çmim 4 herë më të lartë se i ka blerë dhe se me të ardhurat e deklaruara nuk justifikohet as blerja lirë e disa apartamenteve. E jo vetëm kaq.

“Vëzhguesit Ndërkombëtarë gjetën se bashkëshorti i Donika Prelës ka fshehur të ardhurat, ka punuar në të zezë, duke mos paguar taksat për shumë vjet, duke mashtruar shtetin shqiptar, me dyshimin e fortë të pastrimit të parave nga korrupsioni”.    

Por komisioni i Vettingut nuk i hetoi këto fakte, sipas ish-ministrit të Drejtësisë.

“Por mbajti në sistemin e drejtësisë një prokurore shërbëtore të Edi Ramës, me pasuri te pajustifikuara dhe qe i ka shërbyer krimit, nga Emiljano Shullazi tek banda e Avdylajve dhe deri tek shkatërrimi i dosjes se Saimir Tahirit”. 

Vendim ky i marrë në konflikt interesi, sipas demokratëve.

“Nga verifikimi i kamerave të sigurisë të Prokurorisë së Krimeve të Rënda, Komisioni i Vettingut do të kishte zbuluar se Donika Prela është takuar rregullisht me anëtaren e trupit të saj gjykues, Valbona Sanxhaktari në periudhën Nëntor-Dhjetor”.  

Partia Demokratike ka denoncuar faktin se me firmën e Donika Prelës, si drejtuese e prokurorisë së Durrësit, është liruar nga burgu drejtuesi i bandës së Avdyljave, Astrit Avdyli, në makinë e të cilit u gjet një armë pa leje janarin e vitit që shkoi.

Të gjitha informacione që gjendjen në dosjen 339, sipas Alibeajt, ndaj 16 Shkurti është rasti që të mos pranojmë më një drejtësi që i shërben atij që ka më shumë para dhe më shumë pushtet, përfundoi ai./abcnews.al

donika-prela.jpg
ad min09:27 | 05/02/2019

Titullarja e komanduar e Prokurorisë për Krimet e Rënda, Donika Prela, u shfaq krejtësisht e qetë në seancën ku do të vendosej vijimi apo ndërprerja e punës së saj në sistemin e drejtësisë.

Para se të lexonin verdiktin përmes të cilit e konfirmuan në detyrë, Komisioni sqaroi se shpallja e vendimit u shty nga 29 Janari në 5 Shkurt, për shkak të nevojës për verifikim të një denoncimi publik të bërë ndaj Prelës, i përcjellë përmes medias. Bëhet fjalë për dënoncimin e artikuluar edhe në selinë e Partisë Demokratike, ku pretendohej se në vitin 2018 Prela kishte liruar nga burgu Astrit Avdylin, i arrestuar aktualisht si anëtar i një grupi kriminal në Shijak.

Pas vendimit Prela mori një shtrëngim dore edhe nga vëzhguesi ndërkombëtar Teo Jacobs, që në seancën dëgjimore tha se dosja e saj i kishte lënë një shije të keqe. Në seancën e zhvilluar në 22 Janar, KPK konstatoi si problematikë për Prelën punësimin e bashkëshortit të saj inxhinier “në të zezë” në një firmë ndërtimi. KPK pretendoi se për disa vite me radhë ai ishte paguar me para në dorë, duke shmangur kështu pagesën e tatimeve dhe sigurimet shoqërore.

Por shpjegimet e dhëna më tej nga Prela duket se bindën Komisionin për të kundërtën. Komisioni nuk gjeti probleme në pastërtinë e figurës apo profesionalizimin e saj. Qetësia e treguar në fillim të seancës nuk u reflektua nga Prela në mbyllje të saj. Ajo  zgjodhi të mos komentojë dhe përgjigjet në do kandidojë për në SPAK.

Gjatë hetimit administrativ, në korrespondencën elektronike mes Prelës, KPK-së dhe ONM-së, kryeprokurorja e Krimeve i serviri vëzhguesve ndërkombëtarë edhe një informacion të kërkuar prej tyre për dosjen “Shullazi”. /abcnews.al

Donika-Prela-933x445.jpg
ent ela09:32 | 29/01/2019

Vendimit për kalimin e Vetting-ut të drejtueses së Prokurorisë së Krimeve të Rënda, Donika Prela është shtyrë me një javë. Vendimi pritej të shpallej sot, por Komisioni i Pavarur i Kualifikimit njoftoi se për shkaqe të arsyeshme seanca do të shtyhet për të martën e ardhshme.

Gjatë seancës së mbajtur një javë më parë në shqyrtimin e pasurisë të Prelës u gjetën disa pasaktësi në të ardhurat e bashkëshortit të saj, që për një periudhë kohe ishte paguar në të zezë. Ndërsa për Partinë Demokratike ka prova se Prela është e lidhur edhe me Dosjen 339, pasi ka dalë në përgjime me grupin e Avdylajve të Shijakut./abcnews.al

 

IMG_5972-1280x853.jpg
ent ela14:16 | 25/01/2019

Sekretari për çështjet ligjore pranë selisë blu Çlirim Gjata, tregoi dokumenta për të vijuar denoncimin e shkeljeve, sipas tij, në procesin e vettingut ndaj shefes së Prokurorisë së Krimeve të Rënda Donika Prela. Sipas Gjatës, ka dyshime për pastrim parash.

Procesi i rivlerësimit kalimtar për shefen e prokurorisë së Krimeve të rënda Donika Prela, nxorri sërisht në deklaratë sekretarin për çështjet ligjore të Partisë Demokratike Çlirim Gjata, këtë herë me dokumenta të dosjes së Prelës të ndodhur në Komisionin e Pavarur të Kualifikimit. Dosje që për selinë blu, përmban informacione për shkelje ligji, por ngre edhe dyshime të arsyeshme për kryerjen e veprës penale të pastrimit të parave.

“Blerja e apartamentit në Durrës për 1 milionë lek të reja, shitet për 4 milion lek të reja. Apo blerje trojesh, apartamentesh, pronash, më lirë, apo shitje më shtrenjtë, apo shumë më shtrenjtë se ç’është çmimi i tregut.

A hetohet këtu për pastrim parash? Apo për fiktivitet, apo për kontrata fiktive? E ka detyrim organi i vettingut ta bëjë këtë”.

Ka edhe të tjera raste që duhen hetuar me seriozitet në dosjen “Prela” sipas Gjatës. I tillë është edhe rasti i nënvizuar nga vëzhguesi i Operacionit Ndërkombëtar të Monitorimit Theo Jackobs, i pagës “në të zezë” që Vangjel Prela, bashkëhsorti i kryeprokurores së Krimeve të Rënda, ka marrë për punën si inxhinier.

“Megjithëse për vite me rradhë ka përfituar të ardhura dhe s’ka paguar taksa, kujtohet tani, pikërisht, pasi është futur nën proces verifikimi zonja Prela, bashkëshorti i saj ka hapur një proces gjyqësor kundër kompanisë përkatëse, kundër kompanisë “Bruci”, tek e cila ka punuar, deri në mars 2018. Dhe këtë padi e ka hapur pas 7 vitesh”.

Gjata flet për padinë numër 2414 e ngritur në Gjykatën e Tiranës nga Vangjel Prela më 30 gusht të 2018-ës, për mos pagim të sigurimeve shëndetësore dhe shoqërore të paditësit për vitet 2006-2009 si dhe për periudhat 2010 – 2011.

Por:

“Kodi civil nuk ta jep këtë mundësi që të hapësh një padi të tillë për dëshpërblim, për pagesë taksash apo sigurimeve pas 7 viteve, pasi është e parashkruar.

Është neni 115 i Kodit Civil ai që parashikon dy vjet kohë për ngritjen e një padie për pagimin e shpërblimit sipas kontratës së sigurimit dhe risigurimit, si dhe të shumës përkatëse të rrjedhur nga sigurimi i detyrueshëm dhe tre vjet kohë për paditë për shpërblim të dëmit jo kontrator dhe ato për kthimin e përfitimit pasuror pa të drejtë”.

Njëkohësisht Kodi i Punës, afat parashikimi për të drejtat e punëmarrësit kundrejt punëdhënësit dhe anasjelltas, parashikon 3 vjet nga lindja e së drejtës, minimalisht gjashtë vjet më pak se ç’ju desh bashkëshortit të titullares së Prokurorisë së Krimeve të Rënda për të ngritur padinë civile ndaj kompanisë ku ka qënë i punësuar.

“Nuk e ditkërka zonja në fjalë si juriste, që bashkëshorti nuk mund të hapë një padi pas shtatë vitesh? Është bërë fiktive, pra vërtetë s’i kemi paguar, por e ka fajin kompania dhe unë po e padis në gjyq”.

E nuk mbaron me kaq dosja e zonjës Prela për demokratët.

“Prokurorja e Krimeve të Rënda ka marrë një apartament, është në marrëdhënie kontraktore me një kompani, administratori i së cilës është nën hetim nga Prokuroria që ajo drejton. Çmimi është shumë më i lirë se sa i tregut, është nga 300 deri në 500 euro më i lirë se çmimi i tregut për metër katror, dhe kjo del nga vetë thirrjet që kjo Kompani ka bërë për shitjen e apartamenteve të pallatit të ndërtuar nga kjo, ku të gjitha çmimet shkojnë minimumi nga 250 deri në 500 Euro më shtrenjtë për metër katror se ç’e ka blerë apartamentin zonja Prela”.

Ky është preferencim i cili duhet hetuar nga organet e vettingut sipas Gjatës, për të evituar atë që quan standart të dyfishtë që ky organ zbaton në gjykimet e tij.

/abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono