Donald Tusk

tusk-junker-1280x717.jpg
nev ila14:00 | 22/10/2019

Presidenti i Keshillit Evropian Donald Tusk dhe ai i Komisionit, Jean-Claude Juncker folën në raportet e tyre të fundit lidhur me çështjen e negociatave të anëtaresimit të BEsë me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë. Tusk tha se mos-hapja e negociatave ishte gabim ndërsa Juncker theksoi se ky ishte një gabim i rëndë që shigjeton zemrën e këtyre dy vendeve.

Presidenti i Këshillit Europian, Donald Tusk dhe ai i Komisionit Europian, Jean-Claude Juncker kanë prezantuar raportet e  fundit para Parlamentit Europian para përfundimit të mandatit të tyre. Këto raporte janë përqendruar mbi rezultatet e samitit tê liderëve evropianë të mbajtur në 17 dhe 18 tetor në Bruksel, ku bënte pjesë edhe çështja e negociatave të anëtarësimit me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë:

Donald Tusk, presidenti i Këshillit Europian:

Më në fund, udhëheqësit zhvilluan një debat të vështirë për zgjerimin. Pas rekomandimit të qartë nga Komisioni, një shumicë dërrmuese e vendeve anëtare dëshironin të hapnin bisedimet e anëtarësimit me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë. Përkundër kësaj, javën e kaluar nuk u arrit unanimiteti i kërkuar. Sipas mendimit tim, ky ishte një gabim, të cilin ua kam thënë liderëve europianë në mënyrë pak më të drejtpërdrejtë. Tani mund të shpresoj vetëm që liderët europianë të nxjerrin përfundimet e duhura, kur diskutojnë procesin e negociatave të anëtarësimit përpara samitit të Zagrebit në maj të vitit 2020″.

Jean-Claude Juncker, presidenti i Komisionit Europian:

Jam shumê i zhgënjyer me vendimin apo mungesën e vendimit për zgjerimin. Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria kishin të drejtë të prisnin që t’u hapeshin negociatat pas përpjekjeve të mëdha që kishin bërë. Është një gabim i rëndë që nuk hapëm negociatat me këto dy vende. Është një gabim i rëndë, sepse kjo shigjeton zemrën e dy vendeve. Dhe  është një gabim i rêndë sepse nëse Bashkimi Europian jep përshtypjen që bën premtime dhe nuk i mban, asnjë nuk do ta respektojë në botë”.

Kryetarët e grupimeve politike në Parlamentin Europian kanë shprehur keqardhjen që negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut nuk janë hapur.  Ndërkohë, që reformimi i politikës së zgjerimit pranohet nga shumica e tyre.

Manfred Weber, kryetari i EPP-së:

“Ne kemi kërkuar shumë nga këto vende. Maqedonisë së Veriut iu desh tê ndryshonte emrin e saj për integrimin europian dhe vendi bêri shumê sakrifica për këtë. Dhe tani, iu përplasëm derën në fytyrë. Ne po humbim kredibilitetin tonë dhe kjo është çështje serioze dhe Kêshilli Europian si dhe shtete anëtare mbajnë përgjegjësi për këtë. Unë jam dakord me rishikimin e kapitujve të negociatave tê zgjerimit dhe t’i shtrojmë pyetjen vetes nëse mund ta menaxhojmë zgjerimin ndryshe në tê ardhmen, por ne duhet t’i kishim informuar për këtë paraprakisht edhe Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Ne po imagjinojmë gjëra që nuk lidhen drejtpërdrejt me njëra tjetrën“.

Nga ana tjetër, të gjithë liderët e djathtë dhanë mbështetje për të dyja vendet, ndërkohë që ishte Emanuel Macron dhe Mark Rutte që kundërshtuan hapjen e negociatave.

Iratxe Garcia Perez , kryetare e PSE:

“Bashkimi Europian humb kredibilitetin e saj kur vendos reformat e integrimit dhe më pasi  le këto vende pas derës duke pritur kur i përmbushin reformat. Për këtë gjë, ne mbështesim hapjen e negociatave të anëtarësimit me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë. Sigurisht që ka shumë punë tê bërë dhe negociatat e anëtarësimit janë një rrugë e gjatë, por kulmimi i tij duhet të mbaroj me anëtarësimin e Bashkimit Evropian. Zgjerimi me Ballkanin ndikon në stabilitetin e rajonit, por edhe në interesin e  BE-së“.

Dacian Ciolos, kryetar i Reneë:

“Politika e zgjerimit duhet të jetê në zemër të BE-së. Nuk mund tê imagjinojmë një Europë të fortë pa hapur portat për fqinjët tanë dhe që besojnë te Europa më shumê se disa vende që janë anëtarë tê BE-së. Nuk mund t’ju kërkojmë këtyre vendeve reforma, pa iu dhënë njê ide tê qartê tê perspektivês së tyre europiane. Kuptoj shqetësime dhe vullnetin për të thelluar Bashkimin Europian dhe për tê reformuar institucionet europiane dhe ndaj mbështesim konferencën për të ardhmen e Europës. Por kjo nuk duhet të ndikojë të vazhdimi i procesit të zgjerimit”.

Phillipe Lamberts, kryetari i të gjelbërve:

“Nuk është as në interesin e këtyre vendeve as nê interesin e qytetarëve tanë që t’i lenë këto vende të rrëshqasin jashtë zonës dhe parimeve të shtetit të së drejtës dhe demokracisë. Vokacioni i tyre për t’u anëtarësuar nê BE është i padiskutueshëm. Mosmarrja e vendimit të Këshillit Europian është një gabim”.

Parlamenti Europian do tê diskutojë hapjen e negociatave të anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut sërish nesër./abcnews.al

tusk-dhe-rama.jpg
G. P.16:11 | 17/09/2019

Presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk ishte pak orë në Tiranë ku u takua me kryeministrin Rama. Zyrtari i lartë i BE-së tha se gjatë këtij viti, Shqipëria është afruar shumë me Bashkimin Evropian, dhe për këtë nuk duhet të dyshojë askush. Tusk bëri thirrje që qeveritë evropiane të hapin negociatat në Qershor.

Pas takimit 40 minutësh, kryeministri shqiptar e dha Presidentit Tusk medaljen e mirënjohjes. Tusk, që është në fund të mandatit, konfirmon linjën e tij se BE-së së deritanishme, se zgjerimi i unionit duhet të vazhdojë.

“Sot, një vit pas vizitës sime të mëparshme në Tiranë, mund të them që, në sajë të përpjekjeve tuaja, ne i jemi afruar këtij objektivi. Jemi më afër tij, dhe për këtë nuk duhet të ketë as më të voglin dyshim, askush, as këtu në Tiranë, e as në të gjitha kryeqytetet e Bashkimit Evropian. Unë kam qenë gjithnjë i mendimit që BE duhet të çelë negociatat për anëtarësim, si me Shqipërinë, ashtu edhe me Maqedoninë e Veriut. Vendi juaj duhet të trajtohet më të njëjtin respekt dhe sipas meritave të veta, siç janë trajtuar dhe vendet e tjera”.

Më gjithë ndryshimet e drejtuesve politikë pas zgjedhjeve të reja në BE, parimet ngelen të njëjta. Po ashtu edhe kërkesat ndaj Shqipërisë.

“Ne diskutuam dhe rëndësinë e ruajtjes së historikut solid në lidhje në luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar. Ky fiksim e BE-së për sundimin e ligjit është pjesë e ADN-së sonë dhe do të jetë e tillë edhe kur ju të jeni shtet anëtar në BE. Anëtarësimi i Shqipërisë dhe i rajonit në BE është në interesin më të mirë të gjithë Evropës, pasi nuk do të ketë Evropë të sigurt dhe stabël pa integrimin e të gjithë Ballkanit Perëndimor. Askush nuk po i bën askujt ndonjë nder”, tha Tusk.

Në 18 tetor, Këshilli Evropian do të vendosë për çeljen ose jo të negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Boshti Francë-Gjermani është përcaktues, dhe do të shihet kush do të dominojë: Gjermania që kërkon zgjerimin e unionit drejt Ballkanit, apo Franca që është kundër zgjerimit dhe kërkon si fillim një reformë të brendshme në BE.

johnson-1.jpg
G. P.21:23 | 20/08/2019

Shefi i qeverisë britanike, Boris Johnson ka deklaruar se BE duhet të heqë dorë nga ideja e një vije kufitare në Irlandën e Veriut në negociatat për Brexit. Por Brukseli është përgjigjur duke deklaruar se është i gatshëm të bëjë lëshime vetëm nëse Londra ofron alternativa të reja.

Kryeministri britanik Boris Johnson u ka thënë liderëve europianë se duhet të heqin dorë nga ideja e kufirit në Irlandën e Veriut, pasi një gjë e tillë është e dëmshme dhe anti-demokratike.

Në një letër dërguar presidentit të Këshillit Europian, Donald Tusk, Johnson gjithashtu tha se një kufi, sado simbolik, do të minonte procesin që rrjedh nga marrëveshja e paqes e Irlandës së Veriut.

Por zoti Tusk reagoi duke thënë se ata që kundërshtojnë marrëveshjen ekzistuese të Brexit pa ofruar në këmbim alternativa të reja mbështesin rikthimin e një kufiri të mirëfilltë mes Irlandës së Veriut dhe Irlandës.

“Ky është realiteti, edhe pse ata nuk duan ta pranojnë”, tha Tusk.

Ai theksoi se varianti europian për kufirin është një lloj garancie për të shmangur rikthimin e një kufiri fizik në ishullin e Irlandës, veç rastit nëse gjendet një alternativë e re.

“Ky ka qenë një pozicion i qartë dhe i qëndrueshëm i Bashkimit Europian dhe mbetet i tillë”, komentoi ndërkohë ministri i Jashtëm irlandez, Sajmon Kovenej.  Ndërkohë Komisioni Europian deklaroi se letra e zotit Johnson nuk ofronte një zgjidhje të aplikueshme për të parandaluar rikthimin e kufirit fizik irlandez.

Çështja e kufirit, e njohur ndryshe si “kufiri i butë”, është pjesë e marrëveshjes së negociuar nga ish-kryeministrja Theresa May me Brukselin, por e hedhur poshtë tre herë nga ligjvënësit britanikë./ABC News Albania 24/7

tusk-dhe-thaci.jpg
nev ila09:45 | 15/04/2019

Presidenti Hashim Thaçi, po qëndron në Bruksel ku do të zhvillojë takime me përfaqësues të lartë të Bashkimit Evropian.

Në kuadër të kësaj vizite, presidenti Thaçi do të takojë Presidentin e Këshillit Evropian, Donald Tusk, si dhe Komisionerin e BE-së për Zgjerim, Johannes Hahn.

Klan Kosova ka mësuar se takimi Thaçi-Tusk do të zhvillohet në orën 12:30.

Gjatë këtyre takimeve, kreu in shtetit të Kosovës do të kërkojë nga liderët e BE-së vazhdim të mbështetjes dhe jetësim sa më të shpejt të liberalizimit të vizave për qytetarët e Kosovës.

Në Bruksel, Thaçi do të flasë edhe për domosdoshmërinë e dinamizmit të agjendës së integrimeve evropiane për Ballkanin Perëndimor, si parakusht për sigurimin e paqes afatgjate në Evropë./klankosova.tv

Brexit-bloodbath-Theresa-May-1002180.jpg
ent ela17:40 | 23/03/2019

Një peticion online për të bllokuar largimin e Birtanisë së Madhe nga Bashkimi Europian, ka mbledhur deri tani 3.5 milionë firma. Ndërkohë që presidenti i Këshillit Europian Donald Tusk shprehet se deri në 12 prill mund të ndodhë cdo gjë, e që shpresa vdes e fundit.

Mes atyre që kanë firmosur peticionin online që kërkon qëndrimin e Londrës në Bashkimin Europian janë dhe personalitete si aktori Hju Grent dhe këngëtarja Ani Lenoks e grupit “Eurythmics”. Peticioni ka mbledhur deri tani 3.5 milion firma, një sukses që nuk pritej vetëm tre ditë pas publikimit të tij. Një rezultat që vë dhe më shumë në dukje pasiguritë që janë krijuar në Mbretërinë e Bashkuar për sa i përket daljes nga BE.

Në Britaninë e Madhe në mënyrë që një peticion të shtrohet për diskutim në parlamentin e vendit duhet të kalojë pragun e 100 mijë firmave, prag ky i kaluar dukshëm. Në peticion lexohet ndër të tjera se qeveria thekson se dalja nga Bashkimi Europian është vullneti i popullit, ndërsa aktualisht ata që duan qëndrimin në BE janë më të shumtë në numër.

Presidenti i Këshillit Europian Donald Tusk, u shpreh se fati i Brexit është në duart e miqve britanikë. Ai theksoi se Brukseli është përgatitur për më të keqen por shpreson më të mirën, pasi shpresa është e fundit që vdes.

Tusk më tej u shpreh personalisht i lumtur dhe i kënaqur për vendimin e Këshillit Europian për ti dhënë Londrës më shumë kohë. Kjo do të thotë se deri në 12 prill çdo gjë është e mundur./abcnews.al

THACI-USHTRIA-1280x720.jpg
G. P.15:36 | 19/12/2018

Deri në momentin që taksa ndaj produkteve serbe do të jetë në fuqi, nuk do të ketë dialog me Kosovën. Deklarata u bë nga presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç gjatë takimit në Bruksel me presidentin e KE-së Donald Tusk.

Presidenti i Këshillit Evropian Donald Tusk është takuar në Bruksel me presidentin e Serbisë Aleksandër Vuçiç dhe kryeministren serbe Ana Bërnabiç. Presidenca serbe ka konfirmuar me anë të një deklarate për media se në këtë takim u diskutua për situatën në rajon, dhe taksën e vendosur nga Prishtina për produktet serbe; por dhe për integrimin europian të Serbisë.

nga ana e tij kreu i shtetit serb Vuçiç, theksoi se Serbia mbështet fuqishëm dialogun për normalizimin e marrëdhënieve me Kosovën dhe beson se bisedimet janë e vetmja mënyrë për të zgjidhur çështjet e hapura dhe për të ruajtur stabilitetin rajonal. Por sipas tij dialogu me Kosovën është bllokuar për shkak të vendimit të Qeverisë së Kosovës për vendosjen e taksës prej 100 për qind për mallrat e Serbisë, vendim këtë që Vuçiç vazhdon ta quajë të paligjshëm dhe në kundërshtim me marrëveshjen e CEFTA-s.Presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk, ka përkrahur qëndrimin e Serbisë për marrëdhëniet me Kosovën./abcnews.al

brexit-1.jpg
G. P.20:45 | 24/11/2018

Një marrëveshje e minutës së fundit mes Spanjës dhe Mbretërisë së Bashkuar i hap rrugë miratimit të marrëveshjes së Breksit nga Bashkimi Europian. Presidenti Donald Tusk u ka bërë thirrje vendeve anëtare që të votojnë pro në samitin e së dielës.

Presidenti i Këshillit Europian, Donald Tusk u ka rekomanduar vendeve anëtare të BE-së që të aprovojnë marrëveshjen e Breksit në samitin që mbahet të dielën. Reagimi i Tusk erdhi pasi kryeministri spanjoll Pedro Sanchez gjeti gjuhën e përbashkët me qeverinë britanike në lidhje me Gjibraltarin dhe tërhoqi kërcënimin për vendosjen e vetos ndaj marrëveshjes.

Sanchez deklaroi se kishte marrë garancitë e nevojshme me shkrim sa i takon rolit të Spanjës në të ardhmen e territorit britanik. Madridi zyrtar kishte ngritur në ditët e fundit shqetësime për menaxhimin e Gjibraltarit, kur varianti i rënë dakord mes Londrës dhe Brukselit ishte drejt finalizimit.

Por tashmë liderët e Unionit siguruan një kompromis me kryeministrin spanjoll, i cili tha se Europa dhe Mbretëria e Bashkuar kishin pranuar kushtet e Spanjës, ndaj dhe vendi i tij do të votojë në favor të Breksit. Në një letër dërguar përfaqësuesve të të gjitha vendeve anëtare të Këshillit Europian, presidenti Tusk tha se rekomandon që të dielën të miratohet finalizimi i negociatave të Breksit.

“Askush nga ne nuk ka arsye për t’u ndjerë i gëzuar, por të paktën, në këto momente kritike, 27 vendet anëtare të BE-së kaluan testin e unitetit dhe solidaritetit”, u shpreh Tusk.

Pas votimit në Europë, topi do të kalojë në fushën e Londrës, ku muajin e ardhshëm do të jetë parlamenti britanik që do ta votojë akordin dhe rreziqet për një dështim janë të mëdha./abcnews.al

GettyImages-923478558-714x497.jpg
G. P.10:44 | 20/10/2018

Urimet për votimin në Kuvendin e Maqedonisë të nismës për ndryshime kushtetuese kanë arritur edhe nga presidenti i Këshillit Europian, Donald Tusk.
“Një votë, një hap i madh drejt afrimit të marrjes së vendit që iu takon në komunitetit tonë transatlantik”- ka shkruar Tusk në gjuhën maqedonase në llogarinë e tij të Tuiter.
Më herët reaguan dhe eurokomisioneri për zgjerimin Johanes Hahn si dhe kryediplomatja europiane Federika Mogerini, e cila nëpërmjet një deklarate në emër të BE-së thekson se kjo ishte me të vërtetë e vetmja mundësi që vendi të lëvizë në rrugën e sigurt drejt Bashkimit Evropian, si dhe qetësisë në rajon. Bashkimi Evropian do të vazhdojë të mbështesë vendin, të gjithë qytetarët e saj dhe institucionet e tij “, thuhet në deklaratë.

Pas votimit për ndryshimet kushtetuese në Maqedoni vjen edhe reagimi i Sekretarit të përgjithshëm të NATO-s Jans Stoltenberg. Ai ndërsa përshëndeti votimin në parlamentin e Maqedonisë theksoi se tani, qeveria dhe udhëheqësit politikë duhet të plotësojnë procedurat për zgjidhjen e emrit dhe të përdorin këtë mundësi historike për ta çuar vendin në NATO”, shkruan Stoltenberg në rrjetin social Tuiter./abcnews.al

zjarre.jpg
G. P.10:46 | 24/07/2018

Zjarret kanë përfshirë një pjesë të Athinës që prej mbrëmjes së të hënës, ndërkohë mesazh solidaritetit ka shprehur edhe presidenti i Këshillit të Europës, Donald Tusk.

Ai shkruan në Twitter se Europa do të qëndrojë pranë Greqisë në këto momente të vështira.

“Shumë i trishtuar për zjarret tragjike të pyjeve në Greqi. Europa do të qëndrojë pranë miqve grekë në këto momente te vështira. Ndihma po vjen ngga disa shtete të nfryshme të BE-së”, shkruan Tusk.

Deri më tani flitet për 60 viktima dhe qindra të tjerë të plagosur nga zjarret në Athinë, por autoritetet shprehen se ky numër mund të rritet. Shumë persona janë evakuuar dhe kanë humbur shtëpitë e tyre duke mbetur të pastrehë.

Kryeministri grek, Alexis Tsipras, ndërpreu një vizitë zyrtare në Bosnje për shkak të situatës tragjike dhe shpalli gjendjen e jashtëzakonshme.

/abcnews.al

donald-tusk.jpg
G. P.15:09 | 13/07/2018

Kryeministri Edi Rama doli në një konferencë për mediat edhe me Presidentin e Këshillit Evropian, Donald Tusk. Presidenti Tusk u shpreh se Shqipëria e ka vendin në Bashkimin Evropian, por për t’ia arritur këtij qëllimi kërkohet bashkëpunim nga të gjitha forcat politike në vend.

Presidenti i Këshillit Evropian vazhdon të shprehet optimist për realizimin e reformave, të cilat sipas tij do ta bëjnë pjesë të Bashkimit Evropian.

Donald Tusk: “Nuk kam dyshime se nëse Shqipëria vijon momentin pozitiv të reformave do të jetë e mundur të arrijë rezultatet e nevojshme qershorin e ardhshëm sepse vendi i Shqipërisë është në BE dhe Shqipëria do të bëhet vend anëtar në BE. Nuk ka dyshime për këtë”.

Në konferencën e përbashkët për shtyp me kryeministrin Edi Rama, presidenti Tusk uroi që të jetë bashkëpunuese e gjithë politika në Shqipëri.

Donald Tusk: “Është shpresa ime dhe uroj që të gjithë krahët pro europiane të politikës shqiptare të punojnë drejt këtij objektivi të njëjtë”.

Përpjekjet për të zgjidhur dallimet e mbetura me Greqinë janë prova më e mirë për angazhimi e Shqipërisë ndaj Bashkimit Evropian dhe për marrëdhëniet e fqinjësisë së mire tha presidenti Tusk, i cili mori edhe konfirmimin e Kryeministrit Edi Rama.

Edi Rama: “Jemi përsëri shumë të angazhuar ndaj rrugës europiane dhe zgjidhjes së problemeve të vjetra me fqinjët e jugut dhe kemi bërë progres të mirë. Shpresoj se do ta përfundojmë me sukses këtë dialog të vështirë, të hapur, por të sinqertë, siç jemi të angazhuar njëkohësisht ndaj bashkëpunimit dhe stabilitetit rajonal”.

Pjesë e bisedimeve të Kryeministrit Edi Rama dhe presidentit të Këshillit Evropian Donald Tusk ishin edhe përpjekjet për të shtuar një rrugë të re të emigrantëve ilegalë përmes Shqipërisë.

Në fund kreu i qeverisë nuk foli për diellin sic bëri në takimin që zhvilloi në Tiranë me presidentin Tusk, por i shprehu keqardhjen për humbjen e skuadrës së zemrës të presidentit të Këshillit të Evropës.

Edi Rama: “Më vjen keq për Poloninë që humbi në kampionatin botëror”.

/abcnews.al

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono