Donald Trump

DT-and-EM.jpg
G. P.11:00 | 17/04/2019

Presidenti Donald Trump gjatë një telefonate i shprehu ngushëllime presidentit francez Emmanuel Macron për ngjarjen e rëndë shkatërruese në katedralen e famshme Notre Dame dhe ofroi ndihmën e SHBA për restaurimin e saj.

“Notre Dame do të vazhdojë të shërbejë si simbol i Francës, duke përfshirë lirinë e fesë dhe demokracinë e saj,” tha zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë Sarah Sanders në një deklaratë.

“Ne kujtojmë me mirënjohje në zemër kambanat e Notre Dame që ranë në 12 shtator 2001, si kujtesë solemne për sulmet tragjike të 11 Shtatorit në tokën amerikane. Kambanat do të tingëllojnë përsëri”, shtoi Sanders.

Presidenti Macron ka premtuar rindërtimin e katedrales, e cila konsiderohet ndër shembujt më të mirë të arkitekturës gotike europiane dhe vizitohet çdo vit nga më shumë se 13 milionë njerëz nga e gjithë bota./abcnews.al

MUELLER-PYETJET-1-1280x720.jpg
G. P.09:23 | 16/04/2019

Departamenti amerikan i Drejtësisë tha se do të publikojë të enjten një version të redaktuar të raportit prej gati 400 faqesh të prokurorit të posaçëm Robert Mueller mbi ndërhyrjen ruse në zgjedhjet e vitit 2016 për të ndihmuar kandidatin e atëhershëm Donald Trump të fitonte presidencën.

Presidenti Trump tha të hënën se ai tashmë rezulton i pastër nga çdo shkelje e lidhur me zgjedhjet, ndërkohë që ai vetë dhe publiku amerikan presin hollësitë e hetimit 22 mujor të zotit Mueller.

Presidenti tha në Twitter se zoti Mueller dhe Prokurori i Përgjithshëm William Barr, bazuar në gjetjet e hetimit, “kanë përcaktuar tashmë se nuk ka patur bashkëpunim të fshehtë, as pengim të drejtësisë.” Sipas tij, këto krime, janë kryer nga ish-rivalja e tij demokrate Hillary Clinton.

Zoti Mueller hetoi rreth kontakteve të fushatës Trump me Rusinë dhe nëse zoti Trump, si president, pengoi drejtësinë duke u përpjekur të pengonte hetimin.

Në prag të publikimit të raportit, polemikat janë të ashpra.

Para tre javësh, zoti Barr publikoi një përmbledhje prej katër faqesh të gjetjeve të zoti Mueller, duke thënë se prokurori i posaçëm kishte arritur në përfundimin se zoti Trump dhe fushata e tij nuk patën ndonjë bashkëpunim të fshehtë me Rusinë për ta ndihmuar atë të fitonte. Ndërkohë, zoti Barr nuk kishte arritur asnjë përfundim nëse Presidenti Trump kishte penguar drejtësinë. Por meqenëse prokurori i posaçëm Mueller nuk doli me asnjë vendim për çështjen e pengimit të drejtësisë, zoti Barr dhe zëvendësi i tij Rod Rosenstein thanë se nuk kishte vend për akuza për pengim të drejtësisë ndaj zotit Trump.

Zoti Barr, i emëruar nga Presidenti Trump si zyrtari më i lartë i zbatimit të ligjit në vend, tha javën e kaluar se beson që agjencitë amerikane të inteligjencës të kenë spiunuar ndaj fushatës Trump dhe po hapin një hetim për të parë nëse kjo akuzë ka bazë të mjaftueshme.

Sa për raportin e zotit Mueller, sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë Sarah Sanders i tha televizionit Fox News të djelën: “Nuk mendoj se kjo do ta dëmtojë presidentin.”

Kongresmeni Jerrold Nadler, kryetar i Komisionit Juridik të Dhomës së Përfaqësuesve që po shqyrton çështjen e ndërhyrjes ruse në zgjedhje, tha se zoti Barr duhet t’i dorëzojë komisionit të tij raportin e plotë dhe dëshmitë e tjera hetimore në raport, por zoti Barr nuk ka pranuar.

Zoti Barr ka thënë se do të publikojë sa më shumë të jetë e mundur nga raporti Mueller, duke përjashtuar materialet që kanë të bëjnë me dëshmitë sekrete për jurinë dhe burimet konfidenciale të zbulimit që përfshihen aty./VOA

skynews-donald-trump-us-president_4407328-933x445.jpg
G. P.20:47 | 14/04/2019

Demokratët në Kongresin amerikan kanë kërkuar nga institucionet vendase që të bëjnë transparencë nëse bizneset personale të presidentit Donald Trump kanë shlyer taksat. Bëhet fjalë për një betejë të re politike që ka gjasa t’i shkaktojë dhimbje koke shefit të Shtëpisë së Bardhë.

Demokratët në Kongresin amerikan i kanë shpallur një sfidë Shërbimit të Brendshëm të të Ardhurave, duke i kërkuar të publikojë brenda datës 23 Prill dokumentet për shlyerjen e taksave nga bizneset personale të presidentit Donald Trump.

Përmes një letre, ligjvënësit paralajmëruan institucionin që kujdeset për mbledhjen e taksave se dështimi në implementimin e kërkesës së tyre, që përfshin një periudhë 6-vjeçare, do të interpretohet si një refuzim.

Më herët, administrata amerikane tejkaloi një afat të vendosur më 10 prill nga demokratët, të cilët e kanë bazuar kërkesën e tyre tek kompetencat e komisionit të posaçëm parlamentar që mbikëqyrur aktivitetin e IRS-së.

Por sekretari për thesarin Stiven Mnushin ka deklaruar se demokratët po vendosin data arbitrare dhe ka theksuar se në këto rrethana është më e rëndësishme që Shërbimi i Brendshëm i të Ardhurave të mos kthehet në një armë politike.

Mnushin ka thënë se është i prirur të zbatojë ligjin, por nuk ka saktësuar nëse departamenti i tij, që mbikëqyr IRS-në, do të plotësojë kërkesën e demokratëve brenda 23 Prillit.

Sekretari i Thesarit deklaroi më herët gjatë javës se kërkesa e demokratëve ngre shqetësime mbi qëllimet e tyre dhe sa i takon mbrojtjes së privatësisë së taksapaguesve./abcnews.al

sherbimi-sekret.jpg
G. P.23:40 | 08/04/2019

Një ditë pas largimit të sekretares për Sigurinë e Brendshme amerikane, presidenti Donald Trump shkarkon edhe shefin e Shërbimeve Sekrete. Ende nuk dihen shkaqet, por burime pranë administratës amerikane flasin për një spastrim në sektorin e sigurisë në prag të zgjedhjeve të vitit të ardhshëm.

Presidenti Donald Trump ka vendosur të shkarkojë drejtorin e Shërbimeve Sekrete, agjencia që i siguron mbrojtje atij dhe zyrtarëve të tjerë të lartë të Shteteve të Bashkuara. Lajmin e ka bërë të ditur CNN, një ditë pas largimit të sekretares për Sigurinë e Brendshme, Kirstjen Nilsen.

Trump ka udhëzuar shefin e tij të personelit që të shkarkojë drejtorin Randolf Olls, raporton CNN duke cituar disa burime pranë administratës amerikane. Si Shtëpia e Bardhë, ashtu edhe Departamenti i Sigurisë së Brendshme dhe Shërbimet Sekrete nuk i kanë komentuar lëvizjet e fundit.

Por një zyrtar, në kushte anonimati i ka cilësuar ato si një “spastrim sistematik” që bëhet në fushën e sigurisë. Lidhja mes dy rasteve qëndron në faktin se sipas protokollit zyrtar, shefi i shërbimeve sekrete raporton tek sekretari i Brendshëm.

Nilsen, që u përball më shumë se kushdo tjetër me reagimet negative ndaj politikave anti-emigracion të administratës Trump, dha dorëheqjen ditën e diel pas rritjes së numrit të emigrantëve të mbledhur në kufirin me Meksikën.

Trump, që kërkon rizgjedhjen në vitin 2020, ka zgjedhur një linjë të ashpër ndaj emigracionit që kur mori zyrtarisht detyrën në Janar të vitit 2017 dhe çështja në fjalë ka gjasa të jetë një temë kyçe në zgjedhjet e vitit të ardhshëm./abcnews.al

Trump-Iran.jpg
ent ela10:46 | 06/04/2019

Rojet Revolucionare Iraniane që numërojnë më shumë se 250 mijë anëtarë, do të shpallen “Organizatë Terroriste” nga Presidenti Amerikan Donald Trump. Vendimi i konsideruar i paprecedentë ka shqetësuar zyrtarë të lartë amerikanë të mbrojtjes.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të shpallin “Rojet Revolucionare Iraniane” si “Organizatë Terroriste”. Lajmi është publikuar nga “Wall Street Journal”, që citon burime të zyrtarëve të lartë amerikanë.

Deklarata nga ana e Presidentit Amerikan Donald Trump pritet të bëhet të hënën, dhe vendimi i paprecedentë ka shqetësuar zyrtarë të lartë të mbrojtjes amerikane.

“Rojet Revolucionare Iraniane” u vendosën në vitin 1979 pas revolucionit islamik, si një trup paraushtarak, por vitet e fundit janë transformuar gjithnjë e më shumë në një fuqi ushtarake që numëron rreth 250 mijë anëtarë.

Administrata e Donald Trump ka vendosur tashmë sanksione të rënda kundër Iranit, pasi deklaroi tërheqjen e Shteteve të Bashkuara të Amerikës nga marrëveshja për programin bërthamor të Teheranit. Sipas “Wall Street Journal”, Pentagoni dhe CIA kanë shumë rezerva për këtë vendim, i cili do të bënte të dënueshëm çdo transaksion amerikan publik apo personal me Iranin./abcnews.al

dt-1280x854.jpg
G. P.11:09 | 30/03/2019

“Amerika në vend të parë”! Moto, e cila vazhdon të shoqërojë presidencën Trump, me këtë të fundit që pas përfundimeve të hetimeve për “Russiagate” ndihet dhe më i sigurt drejt marrjes së mandatit të tij të dytë presidencial.

Pas zhdukjes së reve të “Russiagate”, Donald Trump është i qetë, sipas bashkëpunëtorëve të tij. Ndërkohë ai përfitoi për të firmosur njohjen e sovranitetit të Izraelit në lartësitë e Golanit, të paralajmëruar me një mesazh në Twitter me rastin e vizitës së Netanyahu në Shtëpinë e Bardhë.

Lartësitë e Golan janë territor i Sirisë i pushtuar nga Izraeli në vitin 1967, pas luftës së gjashtë ditëve dhe më pas u aneksua njëanshmërisht në vitin 1981, në shkelje të rezolutave të OKB-së. Jo vetëm kaq. Një ditë pas publikimit të përfundimeve të hetimeve nga Robert Mueller, Trump ndërroi mendje dhe për prokurorin special pasi për 22 muaj e kishte cilësuar hetimin e tij si një gjueti shtrigash.

Tashmë për Trump, Robert Mueller, është simboli bipartizan i shërbimit civil dhe ka vepruar me ndershmëri. Presidenti amerikan nuk ka asgjë kundër dhe me Sekretarin amerikan të Drejtësisë, i cili duke iu bindur kërkesës së opozitës, do të bëjë publik të gjithë raportin. Ndërsa kreu i Shtëpisë së Bardhë festoi përfundimin e hetimeve duke shkruar në Twitter: Asnjë përplasje, asnjë pengesë, është një shfajësim I plotë.

Por lajmi ishte një dush i ftohtë për demokratët të cilët për dy vjet mbështetën opozitën e tyre në teoremën e lidhjes me rusët. E tashmë bëhet më e vështirë gara e kandidatëve demokratë, të cilët synojnë ta mundin në zgjedhjet e ardhshme presidenciale të 2020-s. Në sy të mbështetësve të tij, Trump ka dalë më i fortë nga ky hetim.

Raporti i Mueller do të bëhet për presidentin amerikan një armë elektorale për ta përdorur kundër demokratëve gjatë fushatës elektorale. Ai që duhej të ishte fillimi i fundit për presidentin miliarder, në mënyrë paradoksale është kthyer në një mjet që favorizon mundësinë e një mandate të dytë presidencial për të.

Demokratët do të përpiqen që të rinisin hetimet për Trump. Raporti gjithsesi do i japë një impuls hetimeve të reja nga ana e Kongresit përveç se të shtrijë hetimet dhe në anëtarët e tjerë të familjes Trump për akuza si taksa ta papaguara dhe flukse financiare drejt Rusisë nga llogaria e tij në Deutsche Bank, si dhe për fondacionin Trump, i cili u mbyll në mënyrë shumë të shpejtë.

Gjithsesi rrëzimi i akuzave ndaj Trump, në një lexim më të detajuar, është një gjysmë shfajësimi. Mueller ka përdorur 19 avokatë dhe 40 persona të tjerë mes agjentëve të FBI, analistë të shërbimit të inteligjencës, këshilltarë ligjorë dhe llogaritarë për të përfunduar hetimet e tij në çështjen “Russiagate”. Gjihtashtu ai ka lëshuar 2800 kërkesa për marrje në pyetje, 500 paralajmërime dhe ka dëgjuar rreth 500 dëshmitarë.

Nga raporti i tij, gjatë hetimeve janë akuzuar zyrtarisht 34 persona, 25 qytetarë rusë, 12 agjentë të shërbimit të inteligjencës dhe 13 hakera të lidhur me Kremlinin, i cili nuk do të lejojë asnjëherë ekstradimin e  tyre. Pesë persona pranë Trump janë dënuar për çështje të tjera të lidhura: Paul Manafort, Majkëll Kohen, Majkëll Flinn, Rik Gejts e Xhorxh Papadopulos.

Një person i gjashtë, Roxher Stoun, mund të dënohet në një tjetër çështje për 30 mijë e-mailet e Hillary Clinton të marra nga komiteti elektoral demokrat.

Rporti Mueller është i ndarë në dy pjesë. Në pjesën e parë flitet për hetimet ndaj ndërhyrjeve të Rusisë në zgjedhjet amerikane të 2016-s, ku nuk u gjet asnjë provë të bashkëpunimit mes rusëve dhe stafit të Trump. Ndërsa Mueller pretendon se kanë qenë dy përpjekjet nga ana e Rusisë për të ndikuar në këto zgjedhje.

Përpjekja e parë përfshin Agjencinë ruse për Kërkime në Internet, e cila ka kryer operacione dezinformimi në rrjetet sociale në Shtetet e Bashkuara të Amerikës për të shkaktuar përçarje me qëllimin për të ndërhyrë në zgjedhje.

Ndërsa përpjekja e dytë është pikërisht vjedhja e e-maileve të Clinton, që sipas kryeprokurorit janë vepër e hakerave të lidhur me qeverinë ruse. Por pavarësisht akuzave në raport nuk ka prova të mjaftueshme për të lidhur këto veprime me fushatën elektorale të Trump.

Por është më pak i qartë shfajësimi për sa u përket pjesës së dytë të hetimeve për akuzat për pengim të drejtësisë nga ana e Trump në momentin që u bë president. Më saktësisht në raport shkruhet se nuk vërtetohet që presidenti ka kryer një krim, por në të njëjtën kohë nuk përjashtohet si mundësi.

Me topin në fushën e parlamentit tashmë demokratët do të përpiqen të kenë në duar raportin e plotë të Mueller, gjë të cilën Tramp nuk e kundërshton, të paktën jo me deklarata. “Russiagate” ka qenë makthi i presidencës Trump për 22 muaj.

Ndërkohë mediat amerikane dhe jo vetëm shkruajnë se Trump po shkon drejt një fitoreje bindëse në 2020-n. Titulli u publikua fillimisht nga një media që nuk pritej “Politiko.com”, uebsajti i Uashington me simpati të forta demokratike. Dhe argumentet që shoqërojnë këtë titull janë shumë teknike. Ekonomia amerikane aktualisht është shumë e fortë dhe sipas të gjitha precedentëve historike, presidenti në pushtet duhet t’ia dalë më së miri në marrjen e mandatit të dytë.

Në vitin 1946, Samner Uells, diplomat amerikan dhe një njeri i besuar i presidentit Ruzvelt, publikoi librin: Për ku jemi drejtuar. Titulli linte të kuptonte shumë qartë ndjesinë e pasigurisë për politikën e jashtme të Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe rolin e superfuqisë amerikane në botë. Një klimë shqetësuese, e cila atëherë nuk linte askënd indiferent, brenda dhe jashtë institucioneve të Uashingtonit, për të arritur deri në zyrat e Shtëpisë së Bardhë.

Edhe sot, politika e jashtme e Shteteve të Bashkuara të Amerikës është e tejmbushur me dyshime, falë strategjisë, ndonjëherë shumë të nxituar dhe agressive të ndjekur nga presidenti Trump. Nga njëra anë, i është dhënë fund politikës së jashtme që një nga këshilltarët e Obamës e cilësonte si “të drejtosh nga prapa” , pra shtyrja graduale e proceseve të negociatave me hapjen ndaj dialogut duke i dhënë përparësi linjës së butë në krahasim me atë të ashpër. Nga ana tjetër po zhvillohet një linjë politike e ashpër që krijon paqartësi dhe mungesë besimi mes aleatëve në Europë dhe jo vetëm.

Pas paparashikueshmërisë së Trump dhe komunikimit të tij social, zë vend dhe indiferenca për autoritetet e organizatave ndërkombëtare si dhe një armiqësi e qartë ndaj rendit liberal. Një qasje politike që promovon objektivin “Amerika në vend të parë”, me çfarë do kushti. Ndërrimi i Sekretarit amerikan të Shtetit dy herë në më pak se dy vjet, tregon dhe më qartë pasigurinë që shoqëron politikën e jashtme amerikane.

Falë mbështetjes së mazhorancës republikane në të dyja dhomat e Kongresit, Trump nuk ka pasur asnjë pengesë domethënëse në menaxhimin e politikës së jashtme në dy vitet e para të mandatit të tij.

Zgjedhjet e mesit të mandatit të mbajtura në Nëntor të një viti më parë i lejuan demokratëve që të merrnin mazhorancën në Dhomën e Përfaqësuesve, por gjithsesi pa përmbysur ekuilibrat politikë në Senat, ku numri i republikanëve u rrit.

Ky rezultat i përgjysmuar, që nuk përfaqëson as fitoren e demokratëve, por as humbjen e republikanëve. Në fakt zvogëlon dhe më shumë rolin e legjislativit dhe i lë shumë hapësirë veprimi presidentit në sektorë strategjikë si ai i sigurisë dhe i mbrojtjes kombëtare, por dhe në politikat tregtare.

Mazhoranca demokratike në dhomën e përfaqësuesve nuk mund të bllokojë Trump në zgjedhjet e tij në politikën e jashtme. Në të vërtetë një nga objektivët kryesorë të politikës së jashtme të kësaj administrate gjen dakord dhe demokratët.

Për shembull, pavarësisht se demokratët shprehen të shqetësuar për marrëdhëniet gjithnjë e më të brishta mes Shtëpisë së Bardhë dhe Organizatës Botërore të Tregtisë, demokratët mbështesin linjën e fortë kundër konkurrencës së mallrave kineze, duke miratuar sanksione e tarifa.

Gjithashtu dhe pse kanë mbështetur Obamën në marrëveshjen për programin bërthamor, demokratët nuk bënë një rezistencë të mirëfilltë ndaj zgjedhjes së Trump për të dalë nga kjo marrëveshje, duke miratuar sanksione të reja ndaj Teheranit në vitin 2017. Nuk pritet as që demokratët të shqetësohen për tensionin me Kombet e Bashkuara meqenëse pjesëmarrja e Shteteve të Bashkuara në OKB nuk është ndër prioritetet e OKB-së.

“Nuk jemi më budallenj, dhe askush nuk na konsideron të tillë.” Me këto fjalë Donald Trump u shpjegonte një grupi ushtarësh amerikan në Irak se nuk mund të bëjnë luftërat e të tjerëve pa marrë asgjë në këmbim. Dhe për kreun e Shtëpisë së Bardhë këtu përfshihet dhe shpërblimi financiar.

Në fushatën e tij elektorale, Trump kritikonte përfshirjen ushtarake amerikane në vende të tjera duke u distancuar nga lufta në Irak dhe ajo në Afganistan për shkak të shpenzimeve marramendëse dhe rezultateve të dobëta që janë arritur.

Më pas vendimi për tërheqjen e trupave ushtarake nga Siria, menjëherë pas një bisede telefonike me presidentit turk Erdohan, shkaktoi dorëheqjen e Ministrit të Mbrojtjes Xhim Matis.

I kundërshtuar dhe nga demokratë e republikanë në Kongres, Trump mori nga ana tjetër mbështetjen e presidentit rus Putin. Mungesa e dy mijë trupave ushtarakë në Siri favorizon Rusinë dhe aleatët në zonë si Turqia.

Mungesa e amerikanëve i jep letër të bardhë Erdoganit, por është një rrezik për kurdët dhe aleatët amerikanë që kanë luftuar ashpër ndaj ISIS. Një disavantazh dhe për aleatët e tjerë në lindjen e mesme si Izrael dhe Arabi saudite.

Një nacionalist i vërtetë si Trump nuk ka aleatë. Kjo vetmi në drejtim nuk mbështetet shumë nga administrata dhe dorëheqja mes polemikash e Ministrit të Mbrojtjes, Xhejms Matis, e konfirmoi një gjë  të tillë.

Vendimi për tërheqjen nga Siria dhe Afganistani nuk ishte diskutuar dhe as nuk i ishte komunikuar Matis. Duke përsëritur se Amerika është në vend të parë, kreu i Shtëpisë së bardhë Nuk ofron dialog për sa i përket politikës së jashtme.

Trump nuk i pëlqen marrëveshjet ndërkombëtare, aleancat strategjike, marrëveshjet dhe përpjekjet e përbashkëta të çfarëdo lloji sepse sipas tij kufizojnë apo kushtëzojnë ushtrimin e pushtetit amerikan./abcnews.al

Donald-Trump-e1526640469549.jpg
G. P.09:16 | 30/03/2019

Presidenti Trump është hedhur në sulm që kur u përmbyll raporti mbi hetimin dy vjeçar për lidhjet me Rusinë në prag të zgjedhjeve presidenciale të 2016-ës. Raporti i Prokurorit të Posaçëm Robert Mueller nuk nxori aktivitet të paligjshëm nga ana e presidentit. Korrespondenti i Zërit të Amerikës Michael Brown njofton se Presidenti Trump po u kushton vëmendje të veçantë demokratëve që janë shprehur se raporti nuk konfirmon pafajësinë e presidentit.

Presidenti Trump u hodh në sulm të ashpër ndaj atyre që mbështetën hetimet e prokurorit të posaçëm gjatë një tubimi mbrëmë në Miçigan. Ai u përqëndrua në veçanti tek dy ligjvënës demokratë me peshë që kanë thënë se hetimet mbi presidentin, fushatën dhe bizneset e tij do të vazhdojnë: kreun e Komisionit mbi Shërbimet e Zbulimit, Adam Schiff dhe kreun e Komisionit për Gjyqësorin, Jarry Nadler:

“Shumë njerëz u dëmtuan rëndë nga kjo skemë mashtruese. Por ajo që është edhe më e rëndësishme është se u dëmtua vendi. Tani ata po e mbajnë veten me bombol oksigjeni. Adam Schiff-i me qafë të hollë. E pashë sot kur po thoshte “Nuk e dimë vërtetë. Mund të ketë pasur bashkëpunim me rusët.” Është e neveritshme. Këta janë njerëz të neveritshëm,” tha presidenti.

Megjithëse raporti i Prokurorit Mueller nuk është bërë publik, presidenti thotë se përfundimet e raportit e nxjerrin plotësisht të pafajshëm:

“Prokurori i posaçëm e përfundoi raportin dhe nuk ka zbuluar bashkëpunim të fshehtë apo pengim të drejtësisë. Këtë përfundim e kishit nga unë dy vjet e gjysmë më parë. Dola plotësisht i pastër, plotësisht i shpaguar,” the presidenti.

Në përmbledhjen e tij me katër faqe, Prokurori i Përgjithshëm William Barr thotë se “raporti nuk arrin në përfundimin se presidenti ka kryer akte të paligjshme, por gjithashtu nuk konfirmon pafajësinë”.

Por Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve, Nancy Pelosi thotë se përmbledhja e prokurorit të përgjithshëm nuk mjafton dhe se demokratët duan të lexojnë raportin e plotë.

“Duam të shohim faktet. Duam të shohim çfarë ka raporti. Nuk na duhet fjala apo interpretimi i prokurorit të përgjithshëm, i cili para se të merrte këtë detyrë tha se presidenti është mbi ligjin, apo kur tha se nuk mendon që ndaj një presidenti amerikan mund të ngrihet aktpadi”.

Fillimisht Presidenti Trump u bëri jehonë thirrjeve të demokratëve për publikimin e raportit në formë të plotë. Por deklaratat e zotit Trump dje në adresë të demokratëve flasin për një thellim të përçarjeve politike në Amerikë ndërkohë që demokratët përgatiten për betejë kundër presidentit në zgjedhjet e nëntorit 2020./VOA

donald-trump.jpg
G. P.11:11 | 25/03/2019

Sipas raportit përfundimtar të prokurorit special Robert Mueller, nuk ka asnjë provë që të vërtetojë ndonjë lidhje të mundshme të presidentit amerikan apo stafit të tij elektoral me Moskën. Një lajm ky që konsiderohet si një fitore e padiskutueshme e kreut të Shtëpisë së Bardhë.

Nuk ka asnjë provë të një marrëveshjeje apo koordinimi mes stafit elektoral të Donald Trump dhe Moskës në zgjedhjet presidenciale të 2016-s. Kështu pas dy vjet hetimesh, është mbyllur çështja e prokurorit special Robert Mueller për Russiagate.

Një dosje që është një fitore e padiskutueshme për presidentin amerikan, i cili prej muajsh përsërit se është i pafajshëm. Raporti nuk përfundon me faktin se Trump ka kryer një krim, por as nuk e shfajëson

“Asnjë përplasje, asnjë pengesë, një lirim i plotë dhe total nga akuzat. Të bëjmë Amerikën të madhe sërish”.

Është ky reagimi i parë i kreut të Shtëpisë së Bardhë me anë të një mesazhi të publikuar në profilin e tij në Tëitter. Në dokumentin që i është dorëzuar Kongresit amerikan nga ministri i Drejtësisë William Bar shkruhet se Mueller nuk ka gjetur prova të mjaftueshme për të pretenduar se Tump ka penguar drejtësinë, por nuk e shfajëson atë.

Zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë Sarah Sanders, theksoi se administrate Trump është informuar për përmbajtjen e raportit sipas të cilit presidenti lirohet nga akuzat. Sipas Trump, hetimi ishte një grusht shteti i paligjshëm, i cili dështoi.

“Raporti i Mueller konfirmon atë që njerëz të shëndetshëm mendërisht e dinin prej kohësh, pra që nuk ka pasur asnjë lidhje me Rusinë”, ka reaguar në këtë mënyrë djali i Trump, Donald Junior.

Ky i fundit parashikon se mediat të cilat prej vitesh sulmojnë babain e tij, në vend që të kërkojnë falje, vijojnë të shpikin çdo lloj teorie. Edhe avokati i presidentit amerikan Rudolf Xhuliani është shprehur i lumtur duke thënë se çdo gjë përfundoi më mirë se ç’pritej./abcnews.al

trump-2-1280x854.jpg
G. P.14:56 | 24/03/2019

Në Shtetet e Bashkuara po pritet me mjaft interes publikimi i raportit të hetuesit të posaçëm Robert Mueller mbi ndërhyrjen e përfolur ruse në zgjedhjet e 2016-s. Mes tyre është edhe presidenti Donald Trump, i cili ndryshe nga herët e tjera ka zgjedhur të heshtë, duke mos bërë asnjë postim në Tëitter në 24 orë.

Liderët e Kongresit në Shtetet e Bashkuara janë në pritje të publikimit të raportit të hetuesit të posaçëm Robert Mueller mbi përfshirjen e përfolur të stafit elektoral të presidentit Donald Trump me Rusinë. Raporti i shumëpritur u pranua të premten nga prokurori i përgjithshëm William Barr, i cili e kaloi ditën e shtunë i mbyllur në zyrën e tij për t’u konsultuar me dokumentin.

Raporti është kulmi i dy vjet hetime të kryera nga zoti Mueller dhe ekipi i tij, por sipas një burimi të Departamentit të Drejtësisë, ai nuk bën thirrje për ngritjen e akuzave të reja ndaj personave të përfshirë. Gjatë hetimit, Mueller dhe bashkëpunëtorët e tij kanë paditur 34 persona, përfshirë 6 ish-bashkëpunëtorë të presidentit Trump, një numër të konsiderueshëm shtetasish rusë, si dhe 3 kompani private.

Sidoqoftë, asnjë nga akuzat nuk lidhej drejtpërdrejtë me dyshimet për mpleksje të stafit të Trump me Moskën, dyshime që janë hedhur gjithmonë poshtë nga kreu i shtetit. Vetë miliarderi i pasurive të patundshme po e pret në heshtje momentin e publikimit të të dhënave.

Në 24 orët e fundit ai nuk ka bërë asnjë postim në Tëitter, një rekord ky duke qenë se mesatarisht presidenti bën deri në 12 postime në ditë. Aktualisht, kreu i shtetit ndodhet në kompleksin e tij në Florida, Mar a Lago, bashkë me përfaqësuesit e tij ligjorë./abcnews.al

kim-and-donald.jpg
G. P.22:55 | 22/03/2019

Presidenti Donald Trump ka anuluar papritur sanksionet e fundit të vendosura nga administrata e tij ndaj Koresë së Veriut. Në njoftimin e saj, Shtëpia e Bardhë nuk ka publikuar motivin e kësaj lëvizjeje të kreut të shtetit, por ka thënë vetëm se Trump ka simpati për liderin Kim Jong Un.

Presidenti Donald Trump ka deklaruar të premten se ka urdhëruar tërheqjen e një pakete sanksionesh të vendosura së fundmi ndaj Koresë së Veriut.

“Departamenti amerikan i Thesarit njoftoi sot vendosjen e sanksioneve shtesë krahas atyre ekzistuese ndaj Koresë së Veriut, por po sot unë kam urdhëruar tërheqjen e tyre”, ka deklaruar Trump në Twitter.

Ende nuk është e qartë se cilave sanksione Trump i është referuar, edhe pse vetëm të enjten Shtetet e Bashkuara futën në listën e zezë dy kompani transporti kineze që kishin ndihmuar Penianin t’i shpëtonte penalizimeve të vendosura për shkak të programit bërthamor.

As zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë, Sarah Sanders nuk ka saktësuar llojin e sanksioneve, por ka deklaruar vetëm se “presidenti Trump e pëlqen liderin Kim Jong Un dhe mendon se sanksionet nuk janë të nevojshme”.

Masat penalizuese ndaj kompanive kineze ishin të parat që nga samiti i dytë SHBA-Kore e Veriut i mbajtur muajin e kaluar. Vetëm disa orë pas njoftimit të sanksioneve, Peniani tërhoqi personelin nga një zyrë ndërlidhëse me Jugun, një lëvizje që shënon një kthim prapa në raportet me Seulin. Zyra në fjalë ishte ngritur në qytetin kufitar Kaesong, pas samitit historik mes liderin Kim Jong Un dhe presidentit të Jugut Mun Ja In vitin e kaluar./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono