Donald Trump

donald-trump-3.jpg
G. P.09:52 | 22/07/2018

Donald Trump ka reaguar ashpër ndaj lajmeve se ish-avokati i tij e ka regjistruar gjatë një bisede. Duke e cilësuar një praktikë të paimagjinueshme për marrëdhënien “avokat-klient”, Trump ka deklaruar se ajo mund të jetë edhe ilegale.

Presidenti Donald Trump ka kritikuar ashpër ish-avokatin e tij, Michael Cohen, për regjistrimin e bërë prej tij gjatë bisedimeve për të paguar një modele, që kishte pasur një aferë me kreun e shtetit. Duke reaguar përmes rrjetit social të preferuar, Trump ka deklaruar se një agresion i tillë nuk është dëgjuar ndonjëherë.

Ai ka nënvizuar se, praktika që një avokat të regjistrojë bisedën me klientin e tij është e paimagjinueshme dhe ndoshta është ilegale. Presidenti ka insistuar gjithashtu se nuk ka bërë asnjë shkelje.

“Por, lajmi i mirë është se presidenti juaj i preferuar nuk ka bërë asnjë shkelje”, u është drejtuar ai përdoruesve në Twitter.

Regjistrimi i bisedës është bërë dy muaj para mbajtjes së zgjedhjeve presidenciale të vitit 2016. Materiali audio është zbuluar nga agjentët e FBI-së që më herët gjatë vitit kontrolluan zyrën e avokatit Michael Cohen në Nju Jork.

Departamenti i Drejtësisë po përpiqet të zbuluar mënyrën e pagesës që iu bë ish-modeles së “Playboy”, që pretendonte se kishte pasur një marrëdhënie me Trump, para se ai të bëhej kryetar shteti. Ndërkohë, avokati Cohen, ndaj të cilit për momentin nuk është ngritur asnjë akuzë, ndodhet nën hetim për evazion fiskal dhe shkelje të ligjeve elektorale./abcnews.al

70853Bashkimi.jpg
G. P.14:35 | 21/07/2018

Politikat e jashtme e presidentit amerikan, Donald Trump, e sidomos në fushën ekonomike me vendosjen e tarifave për importin e hekurit dhe aluminit nga Kina, po përforcojnë gjithnjë e më shumë marrëdhënien mes Brukselit dhe Pekinit.

Brukseli dhe Pekini janë gjithnjë e më pranë për t’u përballur me vendimet e presidentit amerikan Donald Trump. Pas vendosjes në fuqi nga ana e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, të tarifave për importin e hekurit dhe aluminit, dy superfuqitë ekonomike kanë vendosur të përmirësojnë marrëdhëniet e tyre tregtare.

Gjatë samitit BE–Kinë në Pekin, komisionerja europiane për tregtinë, Sesilia Malmstrom, pohoi se Kina kishte pranuar të mbante hapur tregjet dhe të luftonte proteksionizmin. Kjo ka qetësuar Bashkimin Europian dhe komunitetin e tij sipërmarrës. Gjithsesi premtimet duhet të përkthehen në fakte, sipas Malstrom.

Pas Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Kina është partneri i dytë tregtar i Bashkimit Europian. Tregtia mes dy palëve vlen më shumë se 1.5 miliardë euro në ditë. Në vitin 2017, Bashkimi Europian ka eksportuar mallra për një vlerë rreth 198 miliardë euro dhe ka importuar për 374 miliardë euro.

Marrëdhënia është dhe më e mirë kur bëhet fjalë për investime, pasi Kina ka shtuar praninë e saj në tregun europian. Të dy partnerët vendosëën të organizojnë një tryezë të përbashkët pune për reformat në Orgnanizatën Botërore të Tregtisë, por vështirë se Pekini do të mund të zëvendësojë Shtetet e Bashkuara të Amerikës si një partner tregtar i privilegjuar.

Paradoksi qëndron në faktin se Brukseli ka të njëjtat shqetësime si ato amerikane për Kinën. Sidomos përsa i përket kapacitetti prodhues.

Megjithatë qasja e ashpër e Shtëpisë së Bardhë ndaj Bashkimit Europian mund të vulosë aleancën me Pekinin, i cili po përpiqet të vendoset në rolin e një partneri më të besueshëm./abcnews.al

helsinkiii.jpg
G. P.11:46 | 21/07/2018

Samiti Trump- Putin i zhvilluar gjatë kësaj jave në Helsinki, si dhe reagimet që pasuan këtë takim të dy liderëve është në fokus të materialit të përgatitur nga gazetarja Dorina Kurtaj, në rubriken e saj të përjaveshme “INSIGHT”.

“President, po ju kujt i besoni?”.

Pyetja e gazetarit të Associated Press është çelësi për të lexuar samitin e dhuratave që ndodhi në Helsinki. Kujt i beson presidenti Trump, për çështjen “Russiagate”? Pesë agjencive investigative amerikane, kryesisht FBI dhe CIA, që akuzojnë rëndë Rusinë dhe njeriun me të cilin u takua, apo i beson premtimeve që Vladimir Putin, President i Federatës Ruse, i përsëriti sërish? Donald është një pritës i madh sipas analistëve dhe politologëve në Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe jo vetëm. Merr goditjen dhe më pas vendos se kujt do t’i besojë: jo agjencive amerikane, por Vladimir Putinit. Presidenti amerikan u shpreh se kishte diskutuar gjatë për zgjedhjet amerikane dhe “Russiagate” dhe kishte marrë një shpjegim interesant nga ana e Putin. Shpjegim që duhet të ketë përforcuar bindjen të cilën Trump e mbroi që nga Helsinki: “Russiagate” është një farsë!

Por kreu i Shtëpisë së Bardhë e ka artikuluar më qartë deklaratën e tij, duke thënë se kishte preferuar të fliste personalisht dhe shumë qartë me Putin për ndërhyrjet ruse në zgjedhjet amerikane. Sipas Trump ishte më mirë që ta dorëzonte mesazhin personalisht dhe pasi folën shumë gjatë me homologun rus, zbuloi se Putin e kishte shumë për zemër këtë argument. Kreu i Kremlinit përsëriti për të disatën herë në konferencën e përbashkët për shtyp se nuk ka pasur asnjëherë ndërhyrje ruse në zgjedhjet presidencisle amerikane. Dhe presidenti amerikan e mbështet vetëm pak minuta më vonë: Unë e munda ndershmërisht Hilari Klinton

Fjalë që nuk u pritën aspak mirë nga drejtori i shërbimit kombëtar amerikan të inteligjencës, Dan Koats, sipas të cilit, përfundimet e inteligjencës amerikane janë të qarta dhe Rusia ka ndërhyrë në zgjedhjet presidenciale të 2016-s.

Traktati i Helsinkit në fakt bazohet pikërisht te kjo: Unë të jap diçka ty dhe ti më jep diçka mua. Putin i ofroi Trump një sqarim për Russiagate, ndërsa Trump i ofroi Putin Europën. Një shkëmbim, i cili shkaktoi në kohë reale reagimet e indinjuara në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Dhe jo në radhët e miqve liberalë dhe socialistë të Berni Sanders.

Senatori republikan Xhef Flejk shkruan në Twitter se nuk e kishte menduar asnjëherë se do të shihte ditën ku presidenti amerikan akuzon Shtetet e Bashkuara të Amerikës për një agression rus. Dhe kjo është një gjë e turpshme.

Anderson Kuper një nga gazetarët kryesorë të CNN, i cili ndoqi dhe konferencën për shtyp të Putin e Trump në kohë reale si kolegët e tij, u shpreh se ajo e Trump ishte performaca më e turpshme e një presidenti amerikan përballë një lideri rus.

Ndërsa ish-drejtori i CIA-s, Xhon Brenan, e cilësoi konferencën për shtyp në Helsinki si një sulm ndaj shtetit amerikan, duke shtuar se jo vetëm komentet e Trump ishin idiote, por kreu i Shtëpisë së Bardhë tashmë ndodhet në xhepin e Putin. Më pas, ai i bën thirrje republikanëve të reagojnë: Patriotë republikanë ku jeni?

Ndërsa për temat e tjera në takimin e Helsinkit, u fol shumë pak, u premtua shumë, por në thelb qëndrimet nuk kanë ndryshuar. Përkundrazi përsa i përket Iranit, Krimesë, garën e armatimit, të dy gati nënshkruan një marrëveshje mes sovranistëve. Samiti i Helsinkit mes Donald Trump e Vladimir Putin ka një vlerë historike jo vetëm për atë që dy presidentët thanë në konferencën e përbashkët për shtyp, apo diskutuan në takim.

Organizimi i takimit në tokën finlandeze është historik pasi ndodh në epokën e “post–të vërtetës” ku tregimet janë më të rëndësishme se realiteti dhe realiteti është një perceptim. Kështu pasi prishi samitin e G7-s në Kanada, duke kritikuar NATO-n dhe duke poshtëruar Bashkimin Europian, duke e konsideruar si armik të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Trump preferon të zgjedhë një mik të ri, Rusinë e Vladimir Putin.

Por një gjë duhet të jetë e qartë: në Helsinki nuk u celebrua një martesë me dashuri, por një marrëveshje mes sovranëve dhe është një marrëveshje që do të peshojë, sidomos në luftën në Siri dhe pritet të shtrihet në skenare dhe dosje të nxehta si: Ukrainë, Iran, Kore e Veriut, armatimi bërthamor, lufta kundër terrorizmit dhe deri në çështjen e “Russiagate”.

Në Helsinki, Trump ka historinë e tij për të treguar: “Marrëdhënia me Rusinë nuk kaq qenë asnjëherë më e keqe se kaq, falë shumë vite çmendurie dhe budallallëku nga ana e Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe tashmë gjuetia e shtrigave.”

Është ky reflektimi i kreut të Shtëpisë së Bardhë në profilin e tij në Twitter, pak orë pas përfundimit të samitit. Tramp vetë akreditohet si shpëtimtar i NATO-s dhe gjatë takimit me presidentin finlandez Niinistö, sapo mbërriti në Helsinki, ai deklaroi se NATO nuk ka qenë asnjëherë kaq e fortë sa sot. Realiteti është ndryshe, por kjo shumë pak ose aspak rëndësi për Trump. I rëndësishëm është mesazhi i dhënë nga mbështetësit e motos së tij “Amerika në vend të parë”: mund t’i besohet konkurentit rus, por jo dhe aq europianëve që bëjnë lojë të dyfishtë dhe mbi të gjitha aspak dragoit kinez me të cilin Trump është përfshirë në një betejë tarifash.

Duke hyrë në takim, në hollin gotik të pallatit presidencial të blinduar, ndërsa jashtë kishte protesta të Femen e Greenpeace, Trump shprehet se është moment për të folur për marrëdhëniet mes dy vendeve. Pasi janë të shumta temat ndërkombëtare me të cilat duhet të përballen.

Është bukur të jesh këtu me ty, i thotë Trump–Putinit, duke i dhënë dorën. Dhe Putin përgjigjet: kontaktet mes nesh vazhdojnë, kemi biseduar në telefon dhe jemi takur në evente të ndryshme ndërkombëtare. Por tashmë është momenti për të folur në mënyrë të veçantë për marrëdhëniet mes dy vendeve tona dhe pikave të rëndësishme ndërkombëtare që janë të shumta.

Qëndrimi, pushimet dhe komplimentet, gjuha trupore flet më shumë se çdo deklaratë. Deklarata që shpesh janë të varura nga rrethanat, duke vizatuar një klimë kordialiteti shumë të largët nga ajo në samitin e NATO-s.

Bashkëbisedimi mes dy presidentëve zgjati më shumë se dy orë, një tregues i rëndësishëm dhe aspak i parashikuar. Besoj se është një fillim i mirë, shprehet Trump menjëherë pas takimit, i mbështetur dhe nga deklarata e Putin në konferencën e përbashkët për shtyp:

Duhet të hedhim pas krahëve këtë klimë prej lufte të ftohtë, nuk ka nevojë për përlasje pasi situata ka ndryshuar. Duhet të përballemi me sfidat e përbashkëta, terrorizmin gjithnjë në rritje dhe krimin ndërkombëtar. Oër të mos folur për problemet ekonomike dhe ato të ambientit.

Sipas kreut të Kremlinit, ky takim ishte i një rëndësie të veçantë përsa i përket problemit të armatimit bërthamor. Putin është i sigurtë se të dy vendet do të vazhdojnë bashkëpunimin përsa i përket ç’armatimit. Putin shkon dhe më tej me optimizmin e tij, duke thënë se biseda me Trump u zhvillua në një atmosferë të sinqertë dhe miqësore, dhe se patjetër do të japë frytet e saj. Trump nuk humbet rastin për ta komplimentuar homologun rus, por dhe veten duke thënë se marrëdhëniet mes dy vendeve kanë ndryshuar për mirë brenda katër orëve dhe se ai po ndërmerrte një rrezik politik për të shpëtuar paqen.

Kreu i Kremlinit, nga ana e tij premtoi se Rusia do të jetë e gatshme të ruajë tranzitin e gazit rus nëpërmjet Ukrainës dhe pas ndërtimit të gazsjellësit Nord Stream 2. Madje do të zgjasë kontratat e tranzitit të gazit në Ukrainë që skadojnë në 2019-n. Por Trump u ndal gjatë në gabimin e Moskës në rastin e aneksimit të Krimesë. Edhe pse Putin në këtë çështje është shumë i prerë që për Rusinë, Krimea është një çështje e mbullur sepse aneksimi ndodhi pas një referendum që u mbajt sipas ligjeve. Edhe pse për Trump nuk e sheh kështu e vetë presidenti rus e pranon me një fjali të shkurtër së për kreun e Shtëpisë së Bardhë aneksimi është i paligjshëm. Por nuk do të ishte Kriema ajo që do të prishte armosferën e takimit, dhe për këtë arsye Vladimir Putin i dhuron një tup futbolli homologut të tij amerikan, duke i thënë se tashmë topi është në fushën e tij.

Takimi përfundon, dhuratat shpërndahen. Por pyetja: President ju kujt i besoni?” do e shoqërojë Trump për shumë kohë.

Donald Trump u kthye nga një samit për t’u harruar me Vladimir Putin, por nuk do të jetë e lehtë për të. Në atdhe e prisnin kritikat dhe jo vetëm nga kundërshtarët politikë. Në takimin me liderin rus ai u shfaq i dobët dhe i papërgatitur.

Aq sa u detyrua, sapo mbërriti në Uashington, që të mbrohej dhe të ndryshonte totalisht qëndrimin e tij. Pas takimit me gazetarët në zyrën ovale pas kthimit nga Helsinki, Trump theksoi dhe njëherë se besonte në agjencitë amerikane të inteligjencës. Duke shtuar se ishte shprehur keq në Helsinki, përsa i përket ndërhyrjes ruse në zgjedhjet presidenciale të 2016-s. Tashmë ai i pranon përfundimet e tyre: Rusia ka ndërhyrë në zgjedhje, por pa pasur impakt në rezultatin e tyre. Shtëpia e Bardhë do të bëjë çdo gjë për të mbrojtur zgjedhjet e ardhshme të muajit Nëntor.

Mes kritikave, ajo më e forta ishte e ish-presidentit demokrat, Barack Obama, nga Afrika e Jugut: doli zbuluar nga një ekzil politik i vetëzgjedhur me një fjalim në mbrojte të demokracisë dhe kundër burrave të fortë të politikës, liderëve autoritarë që mbështesin politikën e mashtrimit, të frikës dhe zemërimit.

Polemikat nisën menjëherë pasi kreu i Shtëpisë së Bardhë mbështeti deklaratat e Putin se Rusia nuk kishte asnjë arsye për të ndërhyrë në zgjedhjet amerikane dhe as nuk e kishte bërë një gjë të tillë. Me kalimin e orëve nga ajo deklaratë, Nju Jork Tajms e vuri theksin te dhurimi i topit të futbollit, dhe në cilën fushë ndodhej ai. Kjo duke kritikuar bashkëpunëtorët e Tramp në Shtëpinë e Bardhë, të cilët para takimit prisnin një provë bashkëpunimi nga ana e Moskës.

E nëse samiti me Putin ishte një dështim, është akoma më e vështirë të nxirren përfundime për pasojat e sakta. Politika e jashtme e motos “Amerika në vend të parë” mbetet një enigmë që rëndohet nga humori i një presidentik i cili i frikësohet planeve për largimin e tij nga Shtëpia e Bardhë. Një president i cili alternon agresione politike e tregtare, me vende miq, dhe me afrime me lider të konsideruar si armiqësor Putin e Kim Jong-un. Një enigmë që mund të zbehë dhe më shumë besimin transatlantik duke përhapur ndjesi kaotike.

Por gjithashtu nuk dihet qëndrimi që do të mbajnë bashkëpunëtorët e tij dhe republikanët më në zë për ta ndaluar Tramp në marrjen e vendimeve të gabuara. Qoftë duke e kritikuar atë.

Dorëheqje të bujshme në administratë pas atij që u konsiderua një samit dramatik nga analistët, nuk pati. Dhe pak muaj larg zgjedhjeve të mes mandatit në Nëntor, të gjithë bëjnë llogaritë me një president që falë populimit të tij mbetet popullor mes militantëve dhe votuesve besnikë me një nivel mbështetjeje prej 90%./abcnews.al

 

 

DC56C6D9-352A-4690-BEE5-B1C3CA703B41_w1597_n_r1_s-1280x720.jpg
G. P.17:23 | 20/07/2018

Qeveria e Malit të Zi ka reaguar për deklaratat e bëra nga presidenti amerikan, Donald Trump. Kreu i Shtëpisë së Bardhë i konsideroi qytetarët e Malit të Zi si shumë agresivë dhe të aftë për të nisur një Luftë të Tretë Botërore.

Për këtë, ministri i jashtëm i Podgoricës, Sërdan Darmanoviç në një prononcim për CNN tha se marrëdhëniet ndërmjet Malit të Zi dhe SHBA janë të forta dhe kështu do të jenë dhe në të ardhmen.

“Mali i Zi nuk mund të nisë Luftën e tretë BOTËRORE, pasi nuk e kemi këtë kapacitet”, u shpreh kryediplomati duke nënvizuar dhe njëherë se Mali i Zi është shtet paqësor./abcnews.al

donald-trump-1.jpg
G. P.15:59 | 20/07/2018

Presidenti amerikan është i gatshëm të intensifikojë luftën tregtare me Pekinin. Trump paralajmëroi se do të taksojë të gjitha produktet e importuara nga Kina për në Shtetet e Bashkuara.

Presidenti amerikan, Donald Trump, thotë se është i gatshëm të intesifikojë luftën e tij tregtare me Kinën duke vendosur tarifa në të gjithë 500 miliardë dollarë importe nga ky vend.

“Jam i gatshëm të shkoj në 50”, u shpreh kreu i Shtëpisë së Bardhë në një intervistë për mediat amerikane.

Komentet e Trump vijnë përpara se raundi i fundit i tarifave të SHBA-ve të hyjnë në fuqi. Javën e kaluar, Uashingtoni listoi 200 miliardë dollarë tarifa shtesë për produktet nga Kina dhe ka ndërmend të vendosë tarifa të tjera në Shtator.

Lista përbën më shumë se 6 mijë produkte, përfshirë ato të ushqimit dhe mineraleve që do të jenë subjek i një tarife prej 10%. Megjithatë kjo masë është ende në konsultim publik, që do të zgjasë deri në fund të Gushtit. SHBA dhe Kina kanë vendosur tarifa ndaj njëri-tjetrit për një vlerë produktesh që shkon deri në 34 miliardë dollarë.

Këto tarifa të kërkuara nga Trump, vijnë si kundërpërgjigje e administratës amerikane për defiçitin tregtar shumë të lartë në shkëmbimet me Pekinin. Gjithashtu ndërmerren dhe për të luftuar praktikat e padrejta të Kinës në tregti, sipas presidentit amerikan.

“Unë nuk po e bëj këtë për politikë. Po e bëj, pasi është gjëja e duhur për vendin tonë”, thekson kreu i Shtëpisë së Bardhë.

Ndërkohë, për këto tarifa Trump është kritikuar ashpër si nga Kina, ashtu edhe nga vende të tjera si BE, Kanadaja, Rusia dhe Meksika.

trump-dhe-putin.jpg
G. P.16:38 | 19/07/2018

Presidenti rus, Vladimir Putin, i është përgjigjur kritikëve në Shtetet e Bashkuara lidhur me samitin e parë bilateral me Donald Trump.

“Fuqi të caktuara në Amerikë dëshirojnë të sakrifikojnë marrëdhëniet Rusi-SHBA për interesat e partive të tyre”, tha shefi i Kremlinit gjatë një takimi me diplomatë rusë në Moskë.

“Ata po ushqejnë miliona njerëz me historitë e tyre”, shton Putin.

Ndërkohë, ky reagim i presidentit rus vjen pasi politikanë dhe analistë të ndryshëm në SHBA kritikuan ashpër linjën e butë të Trump ndaj Rusisë. Deklaratat e Putin vijnë pas samitit të zhvilluar të hënën në Helsinki./abcnews.al

donald-trumo.jpg
G. P.14:08 | 19/07/2018

Demokratët në SHBA kërkojnë që përkthyesja e Trump në takimin e tij me Putin në Helsinki, të dëshmojë në Kongres për bisedën mes dy liderëve. Megjithatë kjo kundërshtohet nga Shtëpia e Bardhë.

Demokratët në Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë kërkuar që përkthyesi i Donald Trump të dëshmojë para Kongresit për takimin mes presidentit amerikan dhe homologut të tij rus Vladimir Putin në samitin e Helsinkit, gjatë së cilit qëndrimi shumë pajtues i Trump konsiderohet prej tyre se përbëri skandal.

Të hënën në kryeqytetin finlandez, të dy presidentët folën për dy orë. Vetëm dy përkthyes ishin me ta, dhe demokratët besojnë se gruaja që përktheu fjalët e Putinit për Trump dhe ndoshta mori shënime e mund të ketë informacione vendimtare për atë që u tha mes tyre.

“Ne duam që përkthyesi të vijë para komisionit, ne duam të shohim shënimet”, tha senatori demokrat, Bob Menendez, një anëtar i Komitetit të Punëve të Jashtme, në MSNBC.

“Ne do të bëjmë të gjitha përpjekjet për të provuar se çfarë ka ndodhur,” shtoi ai.

Në anën e republikanëve, kryetari i Komitetit të Punëve të Jashtme të Senatit, Bob Corker tha se i kuptonte kërkesat për të dëgjuar në kongres përkthyesen dhe do të shihte nëse ekzistojnë precedentë. E pyetur, zëdhënësja e Departamentit të Shtetit Heather Nauert tha se “asnjë kërkesë zyrtare” nuk është bërë për këtë qëllim “deri më tani”.

Shtëpia e Bardhë ndoshta do të përpiqet ta hedhë poshtë këtë pretendim duke u parë prerogativat e ekzekutivit dhe duke argumentuar se asnjë president nuk mund të detyrohet të zbulojë biseda private, e aq më pak përkthyesi i tij.

Zëdhënësja e Trump, Sarah Sanders, shpjegoi se nuk kishte dijeni për një regjistrim të mundshëm të bisedës midis dy presidentëve. Kryetari i Komitetit të Punëve të Jashtme të Senatit, Bob Corker tha gjithashtu se marrja në pyetje e sekretarit të Shtetit, Mike Pompeo, i cili ishte në Helsinki me Donald Trump dhe me siguri mori një raport nga presidenti, ishte një alternativë më e mirë. Pompeo është planifikuar të dëshmojë përpara Komitetit të Senatit më 25 Korrik./abcnews.al

trump-1.jpg
G. P.15:51 | 18/07/2018

Presidenti amerikan, Donald Trump, konsideron popullin e Ballkanit të aftë për të nisur një luftë të tretë botërore. Në një intervistë, kreu i Shtëpisë së Bardhë thotë se njerëzit në Mal të Zi janë shumë agresivë dhe të fuqishëm.

Presidenti amerikan, Donald Trump, në një intervistë për Fox News flet lidhur me funksionimin dhe shpenzimet që bëhën në NATO. Ai është pyetur rreth Artikullit 5 të NATO-s, në të cilin thuhet se sulmi ndaj një anëtari të aleancës, është sulm edhe ndaj gjithë anëtarëve të tjerë.

Ndërsa gazetari Tucker Carlson e pyet: “pse duhet që djali im të shkojë në Mal të Zi dhe ta mbrojë atë nga sulmet? Kreu i Shtëpisë së Bardhë u përgjigj: “Unë e kuptoj çfarë po thoni, të njëjtën pyetje kam bërë dhe unë. Mali i Zi është një vend shumë i vogël me njerëz shumë të fortë. Unë nuk jam kundër Malit të Zi… apo Shqipërisë!”.

Trump më pas vijon: “Meqë po flasim për këtë, ata janë njerëz shumë të fortë dhe shumë agresivë. Ata mund të bëhen agresivë, dhe  urime, sapo jeni futur në Luftën e Tretë Botërore!”.  Në samitin e NATO-s, të mbajtur javën e kaluar, presidenti amerikan u ka bërë thirrje vendeve anëtarë të rrisin shpenzimet e tyre për mbrojtjen.

Mali i Zi është bërë anëtari i 29-të i NATO-s në Qershor të vitit 2017, duke bërë një kthim historik drejt aleancës transatlantike në mesin e kundërshtimeve nga Rusia. Moska është përpjekur vazhdimisht të ndalojë zgjerimin e NATO-s dhe ka kritikuar ashpër Podgoricën për anëtarësimin në aleancë./abcnews.al

MEDIAT-SERBE-TRUMP-PUTIN-1280x720.jpg
G. P.17:02 | 17/07/2018

Kritika të shumta në SHBA ndaj kreut të Shtëpisë së Bardhë, Donald Trump, menjëherë pas konferencës së përbashkët për shtyp me presidentin rus Putin. Liderë republikanë, ish-funksionarë të shërbimit të inteligjencës, gazetarë në transmetim të drejtpërdrejtë. Një kor kritikash për deklaratat e presidentit anerikan Trump, i cili mbështeti liderin rus, në vend të shërbimit amerikan të inteligjencës për Russiagate.

“Turp”, “pothuajse një tradhti “, “skandal”. Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë reaguar njëzëri pothuajse pas deklaratave të presidentit amerikan Donald Trump gjatë konferencës për shtyp pas takimit me presidentin rus, Vladimir Putin, në Helsinki.

Imazhi i një presidenti që rreshtohet me kreun e një shteti të huaj dhe për më shumë të dyshuar nga një hetim zyrtar për aktivitet anti amerikan; duke refuzuar të mbëshesë agjencitë amerikane të inteligjencës që po merren me hetimet për Russiagate, ka tronditur gazetarët e rrjeteve televizive amerikane, politikanë republikanë dhe demokratë, por dhe funksionarët e agjencive të përfshira.

Putin përsëriti disa herë se Rusia nuk ka ndërhryë asnjëherë në zgjedhjet amerikane. Madje nuk ka pasur asnëj arsye për të spiunuar Trump, pasi nuk dihej se Trump do kandidohej. Por nëse Putin ka ruajtur qëndrimin e përhershëm ishte Trump, ai që habiti. Ai deklaroi se hetimet për Russiagate nisën sepse demokratët humbën në zgjedhje. Madje Trump në fund shtoi se Putin kishet qenë shumë bindës dhe kishte ofruar bashkëpunimin e tij.

Lideri i republikanëve, Paul Rayan, ishte i pari që reagoi duke thënë se presidenti amerikan duhet të kuptojë se Rusia nuk është një vend aleat dhe mbetet armiqësore ndaj vlerave amerikane. Sipas tij Shtetet e Bashkuara të Amerikës duhet t’i kërkojnë Moskës që të mbajë përgjegjësitë e saj dhe të mos sulmojë më demokracinë.

Senatori republikan Xhon Mekein u shpreh se konferenca për shtyp ishte shfaqja më skandaloze e një presidenti amerikan në të gjithë hostorinë e vendit.

“Dëmi i bërë nga naiviteti, egoizmi, simpatia fals për autokratët nga ana e Trump, nuk mund të llogaritet,” shtoi ai.

Ish-kreu i CIA-s Xhon Brenan, e cilësoi si një tradhti qëndrimin e Trump, dhe deklaratat e tij idiote. Duke shtuar se Trump i ishte nënshtruar plotësisht Putinit, ai u kërkoi patriotëve republikanë që të reagonin.

Gazetari kryesor i CNN, Anderson Kuper, u shpreh menjëherë pas transmetimit të konferencës se ajo ishte performance më e turpshme e një presidenti amerikan ndonjëherë. Ndërkohë kreu i Shtëpisë së Bardhë do të takohet me anëtarët e Kongresit amerikan për të diskutuar për takimin me Putin./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono