Donald Lu

SINKRON-LU-APELI-I-FUNDIT-1280x720.jpg
ent ela11:09 | 05/07/2018

Donald Lu i është rikthyer edhe njëherë tjetër çështjes së Klement Balilit, i cili prej dy vitesh ndodhet në arrati. Ambasadori në detyrë ishte i ashpër në konstatimet e tij, kur tha se mosarrestimi i Balilit, i shpallur në kërkim ndërkombëtar, si kreu i një bande të fuqishme të trafikut të drogës, është dështim i Prokurorisë dhe Policisë, të cilat sipas tij nuk kanë pasur vullnet për ta arrestuar.

Ambasadori amerikan në largim Donald Lu kërkoi rezultate konkrete për kapjen dhe ndëshkimin e kokave të krimit, duke theksuar se Policia dhe Prokuroria kanë dështuar për prangosjen e të ashtuquajturin baroni i drogës, Klement Balili.

 “Qeveria ka pranuar sfidën serioze që ka Shqipëria për luftimin e krimit të organizuar. Duam rezultate konkrete, duhet të ndiqen penalisht dhe të dënohen kriminelët. Dua të theksoj një dështim të policisë dhe prokurorisë: dy vite më parë u punua për arrestimin e disa anëtarëve të bandës së Balilit. Ai është bos i fuqishëm i krimit të organizuar me lidhje politike. Por nuk ka pasur aftësi apo vullnet për ta arrestuar vetë Balilin”, deklaroi Lu gjatë aktivitetit “Forca e ligjit në veprim: arritje dhe sfida”.

Sipas diplomatit amerikan, hetimet për is-ministrin e Brendshëm Tahiri dhe ish-Kryeprokurorin e Përgjithshëm vazhdojnë, por duhen rezultate konkrete.

Akoma më i drejtpërdrejt përsa i përket peshqve të mëdhenj ishte edhe ambasadori i Britanisë së Madhe në Shqipëri, Duncan Norman, i cili tha se ka ardhur koha që rrjeta të mbyllet për kriminelët.

Duncan Norman: Kemi shembuj suksesi, por për rezultatet konkrete siç është operacionit “Forca e Ligjit ” është ende herët të flasësh. Ato peshqit e mëdhenj mbeten ende në oqean dhe anëtarët e grupeve kriminale gëzojnë akoma imunitet. Kjo gjë duhet të ndryshojë në vitet në vijim dhe ajo rrjeta duhet të mbyllet e t’i kapë”. 

Deklaratat u bënë gjatë aktivitetit për “Forcën e Ligjit”, ku të pranishëm ishin kryeministri Edi Rama dhe ministri i Brendshëm, Fatmir Xhafaj.

romana-vlahutinn.jpg
G. P.15:29 | 27/06/2018

Sipas ambasadorës së delegacionit të BE në Tiranë, Romana Vlahutin, Shqipëria mori 3 gjëra të rëndësishme nga vendimi i djeshëm i ministrave të Jashtëm. Edhe ambasada e SHBA-ve në Tiranë përgëzon Shqipërinë për këtë vendim për negociatat dhe thotë se është koha për të cuar deri në fund reformat.

Edhe pse Shqipëria nuk do të hapë negociatat me Bashkimin Evropian ka marrë urime të shumta nga diplomacia ndërkombëtare brenda dhe jashtë vendit.

Dritë jeshile para dhënies së vendimit e po kështu e sheh edhe pasi Shqipërisë nuk do t’i çelen negociat këtë fund Qershori.

“BE njohu të gjitha reformat e Shqipërisë dhe se sot kemi një datë të qartë për çeljen e negociatave. Shqipëria ka marrë 3 gjëra shumë të rëndësishme pozitive. E para, njohja e rekomandimit e të gjithë reformave, e dyta një kalendar i qartë, një datë shumë të qartë për konferencën ndërqeveritare dhe kjo është shumë e rëndësishme”.

Tahmë ambasadorja Vlahutin e ka mbyllur detyrën e saj ndaj Shqipërisë. Lajmin i vitit të ardhshëm pozitiv apo negative do t’i takojë pasardhësit të saj në detyrë.

“Ky është kalendari dhe nga kjo gjë do të dëgjoni më tepër nga ambasadori i ardhshëm, por ky është kalendari. Nuk mund të flas për diçka që do të ndodhë pas një viti. Unë nuk mund të parashikoj se ç’mund të ndodhë pas një viti”.

Pas një viti nuk do të jetë as ambasadori i shteteve të Bashkuara të Amerikës Donald Lu, por sot mesazhi që përcjell në emër të diplomacisë amerikane është optimist, por edhe këshillues.

“Përgëzojmë Shqipërinë për vendimin pozitiv në lidhje me hapjen e bisedimeve për anëtarësim në BE. Shqipëria ka bërë përparim domethënës dhe tani nevojitet të rrisë përpjekjet për të përfunduar reformat kyçe. Ne e nxisim Shqipërinë që të rrisë ritmin në reformën në drejtësi, luftën kundër korrupsionit dhe kundër krimit të organizuar”.

Holanda edhe pse është një prej tre shteteve që vendosi veto për të bllokuar hapjen e negociatave të Shqipërisë me Bashkimin Europian uron shqiptarët nëpërmjet ambasadores holandeze në Tiranë.

“Urime Shqipëria për këtë rrugë të pastër përpara”./abcnews.al

festa-e1529056571130.png
G. P.12:06 | 15/06/2018

Në këtë ditë të festës së Fitër Bajramit edhe ambasada e SHBA-ve në Tiranë ka përcjellë një mesazh urimi për shqiptarët përmes rrjetit social Facebook.

Përveç urimit, në mesazhin e ambasadës amerikane citohet edhe ambasadori Donald Lu, i cili javën e kaluar shtroi një darkë iftari për besimtarët myslimanë.

“Udhëheqja juaj është e rëndësishme për komunitetet tuaja, por edhe për Shqipërinë, ndërsa përballet me sfida të reja brenda dhe jashtë vendit”, u shpreh ambasadori Lu drejtuar shqiptarëve.

“Viti i ardhshëm ju sjelltë gëzim, begati dhe paqe!”, përfundon mesazhi i tij me rastin e Fitër Bajramit./abcnews.al

MBULIM-LU-TE-XHAFAJ-1280x720.jpg
ent ela13:54 | 07/06/2018

Pas takimit mes ministrit Fatmir Xhafaj dhe ambasadorit amerikan, Donald Lu, ambasada e Shteteve të Bashkuara ka shpërndarë për mediat një reagim në lidhje me akuzat për Agron Xhafajn. Sipas Lu-së, “Koha që Shqipëria të përfundojë punën që ka nisur është tani”.

 

Ndërsa opozita kërkonte në Kuvend prezencën e kryeministrit e ministrit të Brendshëm, zyrën e Fatmir Xhafajt e ka vizituar në mesditën e së enjtes ambasadori Amerikan në Tiranë, Donald Lu.

Prej disa javësh, opozita kërkon dorëheqjen e Fatmir Xhafajt, pas publikimit të një audiopërgjimi, ku pretendohej se vëllai i ministrit vijonte trafikun e drogës në Vlorë. Pavarësisht pretendimeve të opozitës diplomati amerikan reagoi, duke theksuar se, “koha që Shqipëria të përfundojë punën që ka nisur është tani”.

Donald Lu: “Po i ndjek me vëmendje akuzat kundër Ministrit Xhafaj dhe vëllait të tij Agron Xhafaj. Faktet dhe provat, përfshirë edhe vërtetësinë dhe rrethanat rreth regjistrimit audio të raportuar, meritojnë të hetohen në mënyrë të pavarur. Por kjo nuk mund të jetë arsye për të ndërprerë punën e policisë dhe prokurorëve për të arrestuar drejtues të rrezikshëm të krimit të organizuar. Koha që Shqipëria të përfundojë punën që ka nisur është tani”.

Gjatë takimit pa praninë e medias, zyra për shtyp e ministrisë së Brendshme njoftoi se Xhafaj e njohu Ambasadorin Lu, me situatën aktuale dhe veprimtarinë e Policisë së Shtetit në luftë kundër krimit të organizuar.

Në këtë kontekst, Lu shprehu mbështetjen e fortë të SHBA-ve si dhe vendeve të tjera partnere, për Ministrinë e Brendshme dhe Ministrin Xhafaj, në gjithë përpjekjet e tyre për t’ju dhënë qytetarëve më shumë rend e siguri.

Në fund të takimit ambasadori Lu mori në automjetin e tij të blinduar minsitrin Xhafaj për të parë nga afër veprimtarinë e Task Forcës Speciale, të ngritur në kuadër të operacionit “Forca e Ligjit”./abcnews.al

geay.jpg
G. P.15:27 | 13/05/2018

Për të shtatin vit radhazi, komuniteti LGBT ka pedaluar në Tiranë. Në mbështetje të tyre kishte dalë edhe ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Lu. As këtë vit nuk munguan sytë kureshtarë dhe policia që i mbikqyrte.

“Krenar me qenë vetja” thonë pjestarët e komunitetit LGBT.

Me këtë moto dhe “kurajo me dashuru” bashkë me aktivistë që mbrojnë të drejtat e tyre kanë pedaluar kundër homofobisë dhe transfobisë nga Pallati i Kongreseve, drejt sheshit “Skënderbej” dhe bulevardit “Zogu I”.

Në mbështetje të tyre kishin dalë ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Lu, ministrja e Shëndetësisë dhe Mirëqenies Sociale, Ogerta Manstirliu dhe ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani.

Mesazhet e këtij viti shprehën organizatoret e aktivitetit,  aleanca LGBT dhe Pro LGBT vijnë për të inkuarjuar personat që ndihen të stigmatizuar për të jetuar të lirë.

Ky është viti i shtatë që pedalimi kundër homofobisë organizohet edhe në Tiranë.

As këtë here nuk munguan sytë kureshtare e as policia që i mbikqyrte.

Pas pedalimit me biçikleta pjestarë të komunitetit LGBT e përfaqësues të shoqërisë civile u ndalën në sheshin “Skënderbej”, ku u zhvillua një koncert./abcnews.al

donald-lu-1280x719.jpg
ent ela15:33 | 11/05/2018

Ambasadori i SHBA në vendin tonë komenton akuzat e Partisë Demokratike dhe deklaratat e kryeministrit Edi Rama ne lidhje me Agron Xhafajn, vëllain e ministrit të Brendshëm, Fatmir Xhafaj.

“Kryeministri duhet të flasë në emrin e tij dhe ne do të flasim në emrin tonë. Ne jemi duke i shqyrtuar pretendimet që janë ngritur në lidhje me vëllain e Ministrit Xhafaj”.  Ky është mesazhi i drejtpërdrejt i bere publik sot nga ambasadori amerikan Lu.

Reagimi i kryediplomatit amerikan vjen vetëm një ditë pasi kryeministri Edi Rama u shpreh në Kuvend se nëse akuzat e opozitës do ishin të vërteta, dhe jo baltë para procesit të pritshëm të hapjes së negociatave për antarësim të vendit tonë në BE, i pari që do fliste do ishte ambasadori i SHBA, Donald Lu dhe ambasadorja e BE-se Romana Vlahutin.

Ky mesazh ka bërë të reagojë ambasadori amerikan Lu, i cili le të nënkuptohet se ende nuk është thënë fjala e fundit nga ana e selisë diplomatike amerikane në vendin tonë. /abcnews.al

donald-lu-1280x665.jpg
G. P.20:58 | 09/05/2018

Pas lëvizjeve të kryera nga kryeprokurorja Marku në drejtimin  e Prokurorisë së Krimeve të Rënda ka ardhur një reagim edhe ambasadori amerikan në Tiranë, Donald Lu.

Në përgjigje të pyetjes së gazetarëve, Donald Lu, komentoi se ky është një moment me rëndësi që Shqipëria të demonstrojë se hetimet me profil të lartë publik mund të ecin përpara pa ndërhyrje politike.

Ambasadori citon deklaratën zyrtare të Prokurorisë së Përgjithshme, sipas së cilës, emërimi i prokurores Donika Prela në krye të Krimeve të Rënda, në mënyrë që çështjet me përparësi të përfundohen në mënyrë më të shpejtë dhe më të efektshme.

“Jemi gati të mbështesim një prokurori që ka vullnetin dhe aftësinë të punojë për këto çështje të rëndësishme të krimit dhe korrupsionit në mënyrë të efektshme dhe pa vonesa”, shprehet ambasadori amerikan, Donald Lu./aabcnews.al

donald-lu-1280x719.jpg
G. P.10:21 | 04/05/2018

Këta janë peshqit e mëdhenj që ka zënë rrjeta e drejtësisë deri më tani në Shqipëri. Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë, Donald Lu, i citon një nga një, duke i dhënë mesazhin shqiptarëve se akush nuk është mbi ligjin.

Donald Lu: “Shqipëria ka mbështetur kapjen e një peshku të madh, Met Kanani që u kap në Turqi. Dy urdhër arreste janë lëshuar edhe për dy peshq të tjerë. Klement Balili dhe Arber Çekaj. Ata duhet të kapen. Fran Frrokaj dhe Roshi po ndiqen penalisht, hetimet po vazhdojnë ndaj Tahirit dhe Llallës, askush nuk është mbi ligjin”.

Askush nuk është mbi ligjin ishte mesazhi që ambasadori amerikan, Donald Lu, dha edhe një ditë pasi shumica në Kuvend rrëzoi kërkesën e Prokurorisë së Krimeve të Rënda dhe nuk lejoi arrestimin e ish-ministrit të Brendshëm.

Sot Tahiri do të përballet me drejtësinë i pa mbrojtur nga imuniteti i deputetit dhe këtë kreu i diplomacisë amerikane në Tiranë e përshëndet me një fjali.

Donald Lu: “Mirëpresim faktin që zoti Tahiri do përballet me drejtësinë si qytetar i zakonshëm pa imunitet”.

Nuk dha detaje të tjera ambasadori Lu për hetimet ndaj ish-ministrit të Brendshëm ndonëse një muaj më parë u shpreh shpresë plotë se Tahiri do të ndiqet penalisht.

Donald Lu: “Shikoni Saimir Tahirin, ish-Ministri i Brendshëm shumë i fuqishëm. Po hetohet dhe besoj se jemi pranë ndjekjes penale në këtë çështje”.

Kapja e këtyre peshqve është mundësia  e Shqipërisë për t’u integruar në Bashkimin Evropian tha Ambasadori Lu. Por i  takon shoqërisë civile, organizatave jo qeveritare dhe mediave të publikojnë fyturën e tyre të vërtetë.

Donald Lu: “Duhet të ndihmoni publikun të kuptojnë pse këta persona janë kaq të rrezikshëm”.

LU-PER-SPAK-1280x720.jpg
ent ela16:18 | 01/05/2018

Ambasadori amerikan Donald Lu ka komentuar arsyet e vonesave, sipas tij, të ngritjes së strukturave dhe institucioneve të drejtësisë, të përcaktuara nga ndryshimet kushtetuese të korrikut 2016. Në një deklaratë për një televizion në vend , Doanld Lu shprehet se këto institucione nuk janë ngritur për dy arsye. E para, kundërshtimi i ligjit të Vettingut nga opozita, sfide e humbur, sic thote ambasadori, pavarësisht shfuqizimit të disa neneve nga Gjykata Kushtetuese. Arsyeja e dytë për këtë vonesë për Donald Lu është edhe vonesa në gjetjen e kandidatëve të kualifikuar jashtë sistemit të drejtësisë për anëtarët e këshillit të Lartë të gjyqësorit dhe atij të Prokurorisë, edhe kjo çështe e zgjidhur sipas tij. Ambasadori komenton edhe politikanët të cilët sipas tij kur kritikojnë dhe mbjellin dyshime për këto struktura, tregojnë vetëm frikën që kanë, pasi dikur ishin të paprekshëm. /abcnews.al

Edi-Rama-per-Tv-Klan.jpg
G. P.18:27 | 13/04/2018

Për herë të parë, kryeministri Edi Rama në një intervistë për TV Klan ka komentuar sulmet që ju bënë dje nga opozita me miell dhe vezë. Ai pranon se janë situata të sikletshme, por pas këtyre sulmeve, ai thotë se fshihen frika personale të krerëve të dy partive të opozitës. I pyetur për raportin e “Freedom House”, Rama deklaron se nëse do të kthehej pas do të votonte 100 herë Ilir Metën President. Ndërsa i pyetur për akuzat e ish-prokurorit në adresë të ambasadorit Lu thotë se i beson vetëm të vërtetës se deklaruar të amerikanit Donald Lu.

Spektakël të turpshëm dhe situata të sikletshme i cilëson Kryeministri Rama përballjen me sulmin me miell dhe vezë nga deputetët e opozitës.

Në një intervistë për Tv Klan, Rama flet për këtë situatë por dhe të vërtetat që fshihen, sipas tij, pas këtyre sulmeve.

Edi Rama: “Ajo që po ndodh është sa personale, pra raporti i udhëheqjes së këtyre dy grupeve me ligjin dhe me drejtësinë e re që po troket, aq edhe politike, në kuptimin më të mbrapshtë të fjalës si një goditje që nuk e kursen Shqipërinë për arsye krejt personale”.

Sipas Kryeministrit, forca tërheqesë e kryetares së LSI ndaj Lulzim Bashës në mënyrën sesi po e drejton opozitën aktuale, është e dukshme.

Edi Rama: “Sigurisht, çizmja e LSI-së ka një forcë të madhe tërheqëse mbi Lulzim Bashën, që thjesht nuk është lider”.

Kryeministri Rama pranon të komentojë dhe raportin e ‘Freedom House’ dhe qëndrimin për zgjedhjen e Ilir Metës si kreu i shtetit dhe në këtë pikë, ai thotë se s’ka asnjë pendesë.

Edi Rama: “Nëse më pyesni njëqind herë po të kthehesha mbrapsht, njëqind herë do të përgjigjem 100 herë do të zgjidhja Ilir Metën, pavarësisht se çfarë mendon Ilir Meta kur lexon raportin”.

Sa i takon akuzave të ish-Prokurorit të Përgjithshëm në adresën e ambasadorit Lu që sipas tij i ka kërkuar arrestimin e Ilir Metës si dhe deklaratat e ish-Kryeministrit Berisha se të njëjtën gjë ka kërkuar për të dhe ambasadorja Vlahutin, Rama pranon të vërtetat e diplomatëve të huaj.

Edi Rama: “Mes këtyre shqiptarëve që përmendët dhe amerikanit Donald Lu, unë besoj amerikanin. Mes gjithë klëtyre shqiptarëve që përmende dhe kroates Romana Vlahutin, unë besoj kroaten”./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono