dogana

vidoe.jpg
in a17:56 | 30/12/2019

Të gjitha ata që do të duan të udhëtojnë drejt jugut të vendit, prej datës 3 janar 2020 do të kenë një tjetër pikënisje të udhëtimit të tyre, nga “Shqiponja” tek Kthesa e Kamzës.

Bashkia e Tiranës e mori vendimin pasi në janar pritet të rinisin punimet për nënkalimin e rrethrrotullimit të sheshit “Shqiponja”.

Deri më tani terminali pranë rrethrrotullimit të Shqiponjës shërbente si terminali i transportit ndërqytetas të zonës së jugut, por në janar 2020 do të spostohet. Punimet për terminalin e ri të jugut duket se po ecin me ritme të shpejta siç shihet dhe nga pamjet e fiksuara nga kamera e “ABC News”.

Shkakun e zhvendosjes së këtij terminali pranë zonës së njohur si Kthesa e Kamzës e shpjegoi kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj para pak ditësh.

“Pas festave të gjithë autobuzët ndërqytetas që qëndrojnë te terminali te ish – dogana do të kalojnë rrugën në anën tjetër dhe terminali do të zhvendoset te kthesa e Kamzës”, tha Veliaj.

Pas pezullimit të punimeve për Unazën e Madhe të kryeqytetit, në janar pritet që këto punime të rinisin për nënkalimin pranë sheshit “Shqiponja” dhe terminali aktual i jugut të shërbejë si kantier ndërtimi./abcnews.al

dogana-1.jpg
in a10:00 | 08/12/2019

Policia e Korçës ka finalizuar operacionin antikontrabandë i koduar “Gorica”.

Në pranga ka përfuanduar 1 doganier, 3 punonjës të Policisë Kufitare, 1 shtetas, si dhe janë shpallur në kërkim 7 të tjerë.

Personat e arrestuar akuzohen për disa vepra penale, si: “Kontrabandë me mallra të ndaluar”, “Kontrabanda me mallra të tjera”, “Kontrabanda nga punonjës që lidhen me veprimtarinë doganore”, “Falsifikimi i vulave, i stampave ose i formularëve”, “Korrupsioni aktiv i personave që ushtrojnë funksione publike”, “Shpërdorimi i detyrës”, thuhet në njoftimin  e policisë.

 

Njoftimi i policisë:

Korçë

Finalizohet operacioni antikontrabandë i koduar “Gorica”.

Operacioni nga DVP-Korçë në bashkëpunim me Sektorin e SHÇBA.

Arrestohen në flagrancë 5 shtetas nga të cilët 1 doganier, 3 punonjës të Policisë Kufitare, 1 shtetas, si edhe shpallen në kërkim 7 të tjerë.

Sekuestrohet sasi e konsiderueshme mallrash të dyshuara kontrabandë (konfeksione dhe goma mjetesh të përdorura).

Strukturat e Drejtorisë Vendore të Policisë Korçë, në bashkëpunim me Sektorin e Shërbimit për Çështjet e Brendshme dhe Ankesat (SHÇBA) në Korçë, finalizuan me sukses operacionin policor të koduar “Gorica”, për goditjen e veprimtarisë së paligjshme të kontrabandimit me konfeksione dhe mallra të ndaluar, si rezultat i të cilit u bë arrestimi në flagrancë i shtetasve:

• Sh.D., 35 vjeç, banues në Korçë, me detyrë doganier pranë Doganës së Goricës.

• Y.Rr., 53 vjeç, banues në Tiranë,  punonjës policie me detyrë përgjegjës turni.

• B.H., 54 vjeç, banues në Korçë, punonjës policie me detyrë kontrollor.

• J.K., 51 vjeç, banues në fshatin Kallamas, Pustec, punonjës policie me detyrë trup shërbimi, pranë Pikës së Kalimit Kufitar Goricë.

• A.H., 58 vjeç, banues në Korçë.

Si edhe u shpallën në kërkim shtetasit:

M.K., 35 vjeç, banues në Bilisht; N.S., 44 vjeç, banues në Liqenas; A.H., 42 vjeç; E.Z., 44 vjeç; A.P., 37 vjeç; Dh.K., 23 vjeç; M.Xh., 35 vjeç, banues në Korçë.

Punonjësi i Doganës (shtetasi Sh.D.,) në bashkëpunim me punonjësit e policisë dhe shtetasit e lartpërmendur, kanë lejuar kalimin e 4 mjeteve tip kamion të ngarkuar me mallra të dyshuara kontrabandë konfeksione dhe goma automjetesh të përdorura, nga Pika e Kalimit Kufitar Goricë në territorin e Republikës së Shqipërisë, duke shmangur detyrimet doganore dhe falsifikuar të dhënat e mjeteve në dokumentacionet e tyre dhe në Sistemin Tims, ku 2 nga këto mjete u gjetën dhe bllokuan në cilësinë e provës materiale.

Po vijon puna për dokumentimin e plotë të ngjarjes, kapjen e personave të shpallur në kërkim, si edhe gjetjen dhe bllokimin e 2 mjeteve të tjera.

Materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Korçë për veprat penale “Kontrabandë me mallra të ndaluar”, “Kontrabanda me mallra të tjera”, “Kontrabanda nga punonjës që lidhen me veprimtarinë doganore”, “Falsifikimi i vulave, i stampave ose i formularëve”, “Korrupsioni aktiv i personave që ushtrojnë funksione publike”, “Shpërdorimi i detyrës”./abcnews.al

dogana.jpg
ger ta11:24 | 04/12/2019

Tërmeti që goditi Shqipërinë në 26 nëntor nuk ka kursyer as institucionet shtetërore. Dëmtime e shumta janë konstatuar në godinën e Drejtorisë së Përgjithshme të Doganave, e cila ka pësuar dëmtime të mëdha strukturore. Sipas akt konstatimit të  inspektorëve të Insitutit të Ndërtimit,  kjo godinë  është jashtë funksionit.

Burime bëjnë me dije se bga drejtuesit e këtij institucioni aktualisht janë masat për evaukimin e punonjësve në godina të tjera, çka garanton mirëfunksionimin e punës dhe ofrimin e shërbimeve ndaj qytetarëve dhe biznesit.

Nga DPD është miratuar “Manuali mbi mënyrën e funksionimit të sistemit doganor lidhur me deklarimin, verifikimin, kontrollin dhe çlirimin e mallrave në raste emergjence”. Është kryer transferimi i serverave pranë zyrave të AKSHI-t, si dhe është kryer zhvendosja e sektorëve kyç (VQ dhe SKAO) pranë zyrave të disponueshme në gjendje pune.

Ndërkaq, të gjitha degët doganore kufitare, edhe të brendshme, në çdo moment kanë funksionuar me kapacitete të plota./abcnews.al

dogana-1280x720.jpg
ger ta22:27 | 29/11/2019

Drejtoria e Përgjithshme e Doganave ka hequr tarifën e skanimit për çdo mjet që sjell ndihma humanitare për të prekurit nga tërmeti shkatërrues i 26 Nëntorit.

Lajmin e ka bërë me dije DPD me anë të një njoftimi shpërndarë për mediat.

Drejtoria e Përgjithshme e Doganave që nga sot ka hequr tarifën e skanimit për çdo mjet që sjell ndihma humanitare për të prekurit nga tërmeti shkatërrues i 26 Nëntorit.

DPD në bashkëpunim me kompaninë S2 Albania, ka mundësuar nga sot në sistem mospagimin e kësaj tarife për këtë kategori mjetesh, që sjellin ndihma humanitare për një afat 30 ditor.

Kjo nismë u ndërmor në shenjë solidariteti me gjithë të prekurit nga termeti”, thuhet në njoftim./abcnews.al

policiaaaa.jpg
ad min14:41 | 29/10/2019

Rreth 200 forca policie morën pjesë në një operacion blic të zhvilluar paraditen e sotme në ambientet e doganës së Tiranës. Për kontrollin e territorit, krahas punonjësve të Policisë, u përdorën drone dhe qen antidrogë.

Pas kontrolleve blic në Portin e Detar të Durrësit, në sitë të Forcave të Ndërhyrjes së Shpejt kaloi Dogana e Tiranës. Këto janë pamje nga kontrolli i zhvilluar në ambientet e brendshme dhe të jashtme të doganës.

Rreth 200 forca policie morën pjesë paraditen e martës, ku krahas kontrollit të punonjësve të administratës u përdorën nga uniformat blu edhe drone e qen antidrogë.  Operacioni u ndoq nga afër nga kreu i Policisë së Tiranës, Rebani Jaupaj dhe Gjovalin Loka, përgjegjës për rendin dhe sigurinë në Policinë e Shtetit.

Në skaner të forcave të rendit kaluan 67 kamionë, 23 magazina dhe objekte të ndryshme brenda doganës, 107 automjete dhe rreth 267 persona. Gjatë kontrolleve, u zbulua 1 pistoletë, disa vula të dyshuara si të falsifikuara e sende të tjera të kundërligjshme.

Forcat Lëvizëse Operacionale shoqëruan 7 persona por nuk specifikohet për çfarë vepre penale akuzohen. Ky operacion u krye në zbatimi të planit të masave nga policia e Shtetit për kontrollin e të gjitha pikave të kalimit kufitar, porteve e aeroportit, doganave dhe çdo objekti të rëndësisë së veçantë.

Më herët, një kontroll i tillë u krye në qytetin e Durrësit dhe te Vlorës, ku u shoqëruan disa persona që i fshiheshin drejtësisë./ABC News Albania

pamje102.jpg
Autor E17:25 | 09/10/2019

Mediat serbe e kanë publikuar një video ku shihet drejtori i përgjithshëm i Crvena Zvezdas, Zvezdan Terzic teksa kthehet mbrapa nga një polic i Kosovës në pikën e kufitare në Jarinje.

Crvena Zvezda ishte nisur në drejtim të Kosovës për të tentuar hyrjen brenda territorit tonë për të zhvilluar ndeshjen ndaj klubit ilegal serb, Trepça, në Zveçan, por u kthyen mbrapa nga Policia e Kosovës.

I pari që tentoi të kalonte kufirin mes Serbisë dhe Kosovës ishte drejtori i përgjithshëm i Crvena Zvezdas, Terzic, i cili kaloi pjesën e pikës serbe me lehtësi.

Terzic ishte ai i cili u ofrua tek pika kufitare me veturën e tij të hynte para autobusit, por përgjigja e policisë së Kosovës ishte negative.

Policia e Kosovës ia kërkoi fillimisht dokumentet, pastaj ia kumtoi lajmi se ai e ka te ndaluar hyrjen në Kosovës, me ç’rast u detyrua të kthehet pas.

Faqja serbe Telegraf.rs ka kapur momentin kur polici i Kosovës i thotë Terzicit që nuk mund të kalojë kufirin.

Ai e pyeti për arsyen, ndërsa polici iu përgjigj thjeshtë, se ky është urdhër i Qeverisë së Kosovës.

Në videon e mësipërme mund të ndiqni dialogun mes tyre

dogana.jpg
ent ela18:55 | 02/10/2019

Në doganën e Morinës në kufirin midis Shqipërisë dhe Kosovës problemet për tregtarët nuk janë shmangur. Radhët e gjata të mjeteve të mallrave vazhdojnë dhe drejtuesve iu duhet të presin për procedura më shumë sesa rruga që përshkojnë.

Më shumë se 300 milionë euro është shifra e shkëmbimeve tregtare Shqipëri-Kosovë. Por procedurat standarde doganore në Morinë, të përfoluara aq shumë për lehtësim, thuajse kanë mbetur në letër e pak fare të implementueshme.

Në çdo orë të ditës, dhjetëra automjete për transportin e mallrave i bien kryq e tërthor ambienteve të doganës. Sa në terminal, sa në parking e sa në pritje të procesit të skanimit.

Thonë se presin me orë të tëra. Aq sa shpesheherë u zgjat më shumë pritja se sa koha e udhëtimit nga njëri destinacion në tjetrin. Prej disa kohësh është punuar në unifikimin e sistemit doganor, kalimin vetëm me një kontroll, krijimi i doganës së përbashkët.

Por efektiviteti ka zbritur shumë pak tek ata që preken më shumë e që kanë kontakt të përditshëm me procedurat doganore.

Gazetar i ABC News, Kukës: Bujar Muçmata

kukes-1-1280x726.jpg
ad min09:00 | 03/08/2019

Edhe kjo fundjavë ka nisur me fluks të lartë mjetesh në Morinë. Policia kufitare që në orët e para ka aplikuar procedurën e thjeshtëzuar për të shmangur radhët dhe qëndrimet në doganë. Por, në fundjavë problem mbeten mjetet e transportit të mallrave. Ata që nuk arrijnë të kalojnë kufirin deri në orën 16.00 të pasdites së të premtes u duhet të qëndrojnë në kufi, duke krijuar radhë kilometrike.

Dogana e Kosovës nuk punon në fundjavë dhe ky është problemi më shqetësues për drejtuesit e këtyre mjeteve dhe biznesmenët, të cilave u shtohet jo pak kostoja e shpenzimeve për ditë qëndrimi dhe mungesën e qarkullimit të mallrave.

Unifikimi i sistemit doganor mbetet ende një tentative për t’u aplikuar nga qeveritë e dy vendeve, gjë e cila pritej të përfundonte brenda gjashtëmujorit të parë të këtij viti. Por, mesa duket precedentë të tillë do vijojnë deri në fund të këtij viti si pikë e parealizuar e marrëveshjes ndërqeveritare ashtu sikundër nuk u realizua edhe heqja e tarifave roaming./ABC News Albania 24/7

zvministri.jpg
ad min12:53 | 23/06/2019

Pas nisjes së zbatimit të marrëveshjes për uljen e tarifave të roamingut Kosovë-Shqipëri, së shpejti pritet edhe zbatimi i marrëveshjes lehtësim qarkullimi në pikën kryesore kufitare Kosovë-Shqipëri.

Kosova, konkretisht Ministria e Infrastrukturës pritet të investojë në zgjerimin e rrugës në pjesën e Shqipërisë në pikën kufitare në Vërmicë. Ky investim në rrugën prej 600 metrash pritet të bëhet me procedurë të përshpejtuar në mënyrë që të nis zbatimi i marrëveshjes për lehtësira të qarkullimit të mallrave dhe transportuesve tjerë të mëdhenj.

Ai bashkë me ambasadorin e Shqipërisë në Kosovë Qemal Minxhozi do të vizitojnë të hënën këtë pikë kufitare për të parë së afërmi mënyrën e shpronësimit të pronave përreth.

Ministria e Infrastrukturës gjithashtu në fund të Prillit kishte përuruar shiritin rrugor shtesë po në Vërmicë, por nga pjesa e Kosovës.

Derisa të nis zbatimi i të gjitha marrëveshjet Kosovë Shqipëri nuk do të ketë mbledhje të tjera të përbashkëta për tu arritur marrëveshje të reja por vetëm takime në kuadër të funskionalizimit të marrëveshjeve aktuale./ABC News Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono