djali

1556438063-7388198-1280x960.jpg
ad min19:21 | 29/04/2019

Katër shqiptarë më 26 Prill kishin hyrë për të grabitur një shtëpi në Monterotondo, Itali. Por planet nuk u kishin shkuar si duhet dhe për pasojë njëri prej tyre ka mbetur i plagosur. Ishte djali i familjes italiane ai i cili plagosi hajdutin shqiptar. I plagosuri mbeti një 16 vjeçar shqiptar ndërsa autor është  Andrea Pulone, 29 vjeç.

“Ne kemi një detyrim për të mbrojtur të dyshuarin që plagosi shqiptari”, është shprehur sot  kryeprokurori i Tivolit, Francesco Menditto.

“Hetimi ynë gjithashtu synon të identifikojë autorët e tjerë të tentativës së vjedhjes. Disa minuta më parë kam dëgjuar se i riu i plagosur ka dalë nga gjendja kritike për jetën. Ky padyshim është një lajm i mirë”, tha më tej kryeprokurori.

Bazuar në atë që është mësuar, hetuesit kanë rindërtuar dinamikën e fakteve. Ndërsa ditët në vijon do të merret edhe dëshmia e të lënduarit.

Ndërsa sot karabinierët kanë gjetur  makinën që përdori banda për të hyrë në shtëpinë e Monterotondos në periferi të Romës të premten në mbrëmje. Por kjo grabitje nuk arrit të finalizohej pasi hajdutët shqiptarë u përballën me djalin e pronarit të banesën, i cili qëlloi dhe plagosi një nga grabitësit, një 16 vjeçar me origjinë shqiptare.

Ndërsa hetimet tashmë janë përqendruar në makinën e gjetur për të zbuluar gjurmë të lëna nga autorët, të cilat mund të çojnë në identifikimin e tyre.

Automjeti ishte marrë me qira dhe në tentativën për grabitje thuhet se kanë qenë të përfshirë 4 persona.

Ishte ora 19:00 kur një telefonatë shkoni në numrin112: “Hajdutët hynë në shtëpinë time, më duhej t’i qëlloja, por unë nuk mendoj se i kam vrarë”.

Ai që tha këtë fjalë ishte Andrea Pulone, 29 vjeç, shumë i njohur në Monterotondo, sepse ai drejton një lokal, është dhe pjesë e një shoqate, konsiderohet një djalë shumë i mirë, babai i tij është një astrofizikant i njohur, nëna e tij është kandidate për këshillin bashkiak me koalicionin e qendrës. Në orën 7:40, 30 kilometra nga Monterotondo, një makinë ndalon para dhomës së urgjencës Gemelli dhe la një person të plagosur, pastaj iku.  Më pas një telefonatë anonime kishte njoftuar babanë e të lënduarit: “Djali yt është tek Gemelli”.

Çfarë ndodhi në vilën e Monterotondos, në një zonë banimi, ku vitet e fundit ka pasur shumë vjedhje në shtëpi?

Prindërit e Pulone kishin shkuar për pushime në Portugali. Grupi, i cili mund të ketë qenë duke mbikëqyrur lagjen, ka menduar se në shtëpi nuk kishte njeri.  Ata hynë nga një derë anësore në oborr, hoqi grilën mbrojtëse dhe hynë në banesë.

Andrea kishte qenë në katin lart dhe ishte frikësua sepse bashkë me të ishte edhe  dashura e tij. Ai mori armë, të cilën e kishte me dokumentacion, një Glock 21 kalibrit 45. Ai zbriti, dhe i kërkoi grupit të vjedhësve të largohen, por ata nuk iu bindën. Ai në ato momente kishte menduar edhe për fakti se kishte të dashurën e tij lart dhe kishte qëlluar 5 herë. Ai kishte tentuar të trembe bandën e grabitësve, por ai nuk kishte vënë re se njërin nga grabitësit e kishte qëlluar në bark.

Ata të tre nuk ishin të armatosur por thjesht kishin në duar mjete të cilat i përdornin për grabitje. Ata më pas ishin largua nga një maminë në të cilën ishte një bashkëpunëtor i 4 që i priste. Ata e dërguan në qendrën shëndetësore në Gemelli djalin e lënduar dhe më pas ishin larguar. Si pasojë e plagës së marrë adoleshenti shqiptar i ishte nënshtruar një ndërhyrje kirurgjikale dhe për pasojë ka dalë me sukses. Ndërsa dosja për këtë ngjarje tashmë është në duart e Prokurorisë në Romë./abcnews.al

thumb-pjesa-2.mp4_snapshot_07.20-1280x720.jpg
ent ela18:58 | 27/04/2019

E ftuara e kësaj jave në “Thumb” të Aulona Mustës dhe Fatma Haxhialiut ishte gazetarja e njohur, Fjodora Fjora.

Përtej profesionit, vite më parë Fjodora vendosi të adoptojë një fëmijë dhe tashmë është nëna e Alteos 5 vjeçar. Ajo ka treguar që nuk është aspak e lehtë të jesh mama single, dhe e vetmja “pendesë” që ka është se tashmë i biri ka filluar të pyesë e të kërkojë figurën e një babai.

“Nuk është e thjeshtë. Çdo gjë duhet ta mendosh dy herë, edhe kur merr një vendim ndjen atë mungesën që “Shiko, ndoshta do ishte më mirë ta ndërmerrja këtë gjë bashkë me një mendje të dytë”. Mirëpo e di si është puna? Ndonjëherë, ne nuk zgjedhim si jeta jonë do vijë. Ndonjëherë zgjedhim të jemi vetëm, po fati e sjell të jemi vetë i dytë. Jemi vetë i dytë dhe unë kam mikesha të miat që s’ka rëndësi arsyeja, por tani janë mama të vetme. Për mua më me rëndësi është që ai brenda familjes sonë të vogël që ne e cilësojmë “mami, unë, daja, gjyshi, nëna…”, pra njerëzit që ai i ka shumë afër, të jetë i lumtur. Sigurisht do përballesh dhe me pyetje, dhe me sfida, dhe me faktin që je e vetme, por do kuptosh që je përpjekur të bësh një gjë të mirë dhe shpreson që fëmija kur të rritet do ta vlerësojë këtë gjë.

Unë mendoj që është si t’i hysh pak detit në këmbë.

E vetmja pendesë që kam, ose keqardhje është që Alteo e do këtë gjë. E kërkon ai këtë gjë, sepse po rritet dhe pyet. Përpiqem t’i shpjegoj që ka familje me babin dhe mamin, ka familje vetëm me mamin, ka familje vetëm me babin.”– ka përfunduar Fjodora.

Dhe tashmë të gjithë e dimë që nuk ekzistojnë vetëm familjet tradicionale, dhe është e mundur që një fëmijë të rritet i lumtur dhe i shëndetshëm dhe pa pasur një model të tillë. /abcnews.al

vjolca-1280x706.jpg
ent ela14:00 | 20/03/2019

Vjollca Arapaj gruaja e tregtarit të vrarë dy vite më parë në Durrës thotë se Jurgen Kurtaj nuk e vrau djali i saj. Ajo u tha gazetarëve se drejtësia ka marrë fund dhe se kishte frikë për të birin.

Lajmi për shpalljen në kërkim të 33-vjeçarit Dervis Arapi u dha fillimisht nga nëna e tij, Vjollca. Që pas vrasjes se Jugen Kurtit ajo ka kërkuar vëmendjen e gazetarëve  për të mohuar kategorish që familja e saj të ketë lidhje me ngjarjen.

Vjollca Arapaj, gruaja e biznesmenit që u vra dy vite më pare ne Durres  thotë se djali i saj i dha fjalën të atit.

“I dha fjalën babait të vetë që nuk do të bëjë gjë. Edhe nuk e bëjmë dot se nuk ja dalim dot me milionat që kanë ato. Kush ja del atyre. Kjo duhet të jetë vrasje mafioze shtetërore, vrasje për probleme droge, nuk e di çfarë mund të ketë se nuk e di me çfarë merren ato edhe nuk më intereson”.

Ajo kërkon ndihmë nga policia, nga gazetarët, që familja e saj të mos ndëshkohet kot për një krim që nuk e kanë bërë. Por kur gazetarët e pyesin nëse ka besim te drejtësia, Arapaj  tha:

 “Ka marrë fund kjo drejtësi. Nuk gjetën vdekjen e burrit tim me prova, e blenë drejtësinë, frika ime më e madhe është mos i bëjnë gjë çunit. Shpresa ime e vetme, është vetëm ai”.

Jurgen Kurti akuzohej nga familja Arapi, si autori i vrasjes se kryefamiljarit të tyre pas një konflikti ku u përfshinë disa persona. Për këtë heshtje ata ndoqën një maratonë gjyqesh, por pa mundur të gjejnë drejtësinë e pretenduar.

Enkeleda Arapaj

Adi Domi

PRINDERIT-1280x710.jpg
ent ela11:43 | 19/03/2019

Gjykata e Tiranës shtyu për në 26 Mars dhënien e vendimit për autorët e dyshuar të vrasjes së 22-vjeçarit Marvi Mihalit 2 vjet më parë në kryeqytet. Prokuroria gjatë paraqitjes së pretencës së saj, në seancë e 4 Marsit, kishte kërkuar  25 vite burg për Kridens Allën, 24 vite burg për Dejvi Bitrajn, 20 vite për Marsel Allën dhe 18 vite burg për Eugen Bitrajn. Dhënia e vendimit u shty pasi në sallë pati tension mes prindërve të viktimës dhe atyre të të pandehurve gjatë paraqitjes së konkluzioneve të mbrojtjes nga avokatët e të akuzuarve. Prindërit e te riut Marvi Mihali që humbi jetën gjatë sulmit me thikë nga disa bashkëmoshatarë, paralajmëruan vetëgjyqësi nëse nuk funksionon drejtësia.

“Në mënyrën më absolute ne nuk kemi kërkuar asnjëlloj dëmshpërblimi. Nuk mundet kurrë ta laj gjakun e djalit tim me lekë. Këto janë shpifjet e asaj familje kriminale. Familje që ka pjellë kriminelë. Dënoj gjestin e tij dhe hedh me neveri të gjitha deklaratat që ka thënë ky njeri. Sepse bashkëshortja ime duke u përgjigjur në sallën e gjyqit për problematikat që kishte ai çohet dhe e ndalon duke shkelur etikën e një gjyqi që zhvillohet normalisht.

Katër kriminelë ma vranë, e deri të avokatët e deri te Prokurori Artan Lulaj. Ky degracion duhet të marrë fund njëherë e përgjithmonë. Në qoftë se nuk bëhet drejtësi do të funksionojë ligji i Kuranit dhe Kanunit”, tha i ati i të ndjerit.

“Që javës tjetër që u dha pretenca, dhe që kur ndodhi ngjarja ai e ka quajtur gjest kalamajsh. Vrasja ishte me paramendim në bashkëpunim. Ata jo vetëm që e vranë dhe nuk e pranuan krimin. Ata kanë luajtur ping-pong. Njëherë e vrau njëri njëherë tjetri. Drejtësinë do e vendosim vetë. Ata vinin në gjyq duke na pështyrë te këmbët. Ata bëjnë pushime nëpër ishujt e Greqisë ndërsa djali im u fut në dhe. E provofshin dhimbjen e madhe që po provoj unë çdo ditë. Nuk pranojmë gjyq dëmshpërblimi”, u shpreh nëna e Marvi Mihalit në një deklaratë për mediat./abcnews.al

lezhe-1280x685.jpg
ent ela16:23 | 21/02/2019

Familjarët e Mirash Lulit për të cilin u thanë se e vrau i biri në Greqi tregojnë version e vertetë të ngjarjes. Njeriu i tyre ka vdekur nga zemra dhe gjykata greke nxori të pafajshëm të birin 20 vjeçar.

48-vjeçari nga Lezha që u gjet i vdekur 3 ditë më parë në Agios Athanasios të Greqisë ka humbur jetën si pasojë e një ataku kardiak.

Ekspertiza mjeko-ligjore e kryer në trupin e viktimës ka faktuar se vdekja e Mirash Lulit ishte aksidentale duke çliruar në këtë mënyrë nga akuzat të birin 20 vjeçar, i cili ishte ndaluar si i dyshuar për vrasje.

Gjykata e Selanikut e ka shpallur të pafajshem duke e liruar në sallën e gjyqit. Trupi i pa jetë ka mbërritur të mërkurën në familjen Luli në Tale të Lezhës e cila ka hapur dyert e mortit.

Por ata janë të indinjuar mbi akuzat e hedhura kryesisht nga media duke e rënduar akoma më shumë pikëllimin e tyre. Vëllai i viktimës Agustin Luli ka folur për mediat duke kërkuar prej tyre që t’i lënë të qetë pas vuajtjes që u kanë shkaktuar.

Viktima, Mirash Luli, u gjet i pajetë, të henën  në një fshat të Selanikut në Greqi dhe policia ndaloi për këtë ngjarje të birin 20 -vjeçar. Por të murkurën ai u la i lirë , pas hetimeve të kryera nga prokurorët dhe policia./abcnews.al

greqi-1.jpg
ad min10:30 | 17/02/2019

Një 48-vjeçar shqiptar është gjetur i vdekur në mes të rrugës në Selanik të Greqisë. Ngjarja ka ndodhur pasditen e së shtunës. Mediat greke raportojnë se viktima dyshohet të jetë vrarë.

Për këtë rast policia ka shoqëruar djalin e tij 20-vjeçar. Dyshohet se mes babait dhe djalit ka pasur një konflikt dhe më pas i riu ka qëlluar të atin duke e lënë të vdekur.

48-vjeçari, identiteti i të cilit nuk është bërë i ditur, u gjet i shtrirë në tokë në një park i mbuluar nga gjaku. Ai kishte plagë të shumta në trup.

Hetuesit thonë se për këtë ngjarje kanë një dëshmitare kyç. Ajo është një grua shqiptare, e cila pretendon se ka parë të gjithë skenën çfarë ndodhi mes viktimës dhe djalit të tij. Hetimet e policisë janë në zhvillim. /tvklan.al

lokali-vlore-1280x650.jpg
ent ela14:17 | 31/01/2019

Një pako me tritol që ishte vendosur tek dera e një lokali në lagjen “Pavarësia” të Vlorës është gjetur nga vetë pronari. Lënda plasëse e lidhur me fitil nuk kishte shpërthyer. Mësohet se pronarit të lokalit i kanë plagosur djalin rreth trë muaj më parë në Vlorë.

Kur shkoi të hape lokalin si çdo mëngjesAdriatik Brahimaj gjeti një pako të dyshimtë tek hyrja e biznesit të tij në lagjen Pavarësia të Vlorës.

Mënjeherë pronari njoftoi policinë e cila bëri rrethimin e perimetrit të sigurisë. Eksplozivi ishte me fitil dhe nuk kishte shpërthyer.Pakoja me rreth 200 gram tritol u mor nga policia e Vlorës.

Edhe pamjet e kamerave të biznesve u sekuestruan  për të identifikuar autorin e vendosjes  së lëndës plasëse në derën e lokalit. Ende nuk ka të dhëna për motivin e ngjarjes.

Mësohet se pronarit Adriatik Brahimaj, në nëntor të vitit 2018 në zonën e Skelës pranë universitetit i kanë plagosur me armë zjarri djalin BrikeloBrahimaj.  Brenda muajit u bë edhe arrestimi i autorit, shtetasit E. Beqiraj. Një pistë që po hetohet nga policia është nesë plagosja e djalit të pronarit ka lidhje me pakon me eksploziv që u gjet mëngjesin e së enjtes tek dera e lokalit./abcnews.al

EMISIONI-THUMB-DT-17-NENTOR.mpg_snapshot_22.19-1280x720.jpg
ad min18:30 | 17/11/2018

E ftuar në këtë puntatë të Thumbit ka qenë moderatorja e emisionit “Ftesë në 5” Bieta Sulo. Një diskutim interesant ku gazetarja tregon planet për të zgjeruar familjen. Mos ndoshta shumë shpejt do të vijë një beb i ri?

Bieta iu përgjigj pa drojë pyetjeve të Aulonës dhe Fatmës. Ajo tregoi se ndihej më rehat në rolin e të intervistuarës pasi në këtë mënyrë e ka më të lehtë të thotë atë që mendon. Ajo foli gjithashtu për mendimet e para që kishte kur mori në dorë drejtimin e emisionit në Top Channel dhe përballjen më emisionin tjetër të pasdites të drejtuar nga Rudina Magjistari.

-Cila ka qenë pjesa më e vështirë kur tu besua detyra, fakti që do e merrje këtë pasditen në një gjendje jo shumë të mirë, apo fakti që do të kishe përballë një kundërshtare si Rudina e cila është stoike në vendin e vet?

“E vërteta është kjo. Pavarësisht se jam emër që jam menduar disa herë për të drejtuar emisionin “Pasdite në Top Channel”, por nuk ka rezultuar asnjëherë emri im. Në momentin që drejtuesi aktual i televizionit Ben Blushi me rekomandoi, unë pa një pa dy e pranova. Unë kisha një ide timen për nje emision timin, një marke timen. Për sa i përket konkurrencës, përballë Rudinës. Ajo ka shumë vite dhe unë shpeshherë edhe kur flas me njerëz i them që ajo nuk e ka ngrënë bukën kot. Shumë autorë në emisionin e pasdites janë ndërruar dhe kjo krijon paqëndrueshmëri tek shikuesi. Kështu që unë them që edhe ajo nuk e ka ngrënë bukën kot, por edhe nga televizioni ka qenë hapësira e lënë bosh.”

Bieta tregoi gjithashtu që matësit e audiencës janë shumë të rëndësishëm për të. Ndërsa me shumë sinqeritet ajo shprehet dhe për momentin e saj më të vështirë me një të intervistuar.

“Ka qenë në lidhje skype me Ermonela Jahon. Para hyrjes kishim bërë provën në skype dhe Ermonela ishte gati. Por pas siglës hyrëse lidhja në skype nuk ishte, ndërkohë flisja sepse duhet të mbushja transmetimin. I ftuari i pjesës së dytë nuk kishte ardhur ende dhe çfarë të bëja 15 minuta? Më shkonin dy gjëra në mendje: çfarë do bëj dhe mos po dukem si budallaqe. Kur shikoj tek led-i përballë fytyrën e Ermonelës doja ta përqafoja.”

Bieta rrëfeu dhe për jetën e saj familjare, marrëdhënia me djalin dhe Albani si baba.

-Si ka ndryshuar Albani pas lindjes së djalit?

“Kujdeset më shumë edhe për mua. Dëri sa bëri Kroi 1 vjeç ka qenë pak e vështirë, por ai është natyrë e dhimbsur.”

-E keni menduar të bëni një fëmijë tjetër?

“Po e kemi menduar. Po të mos isha në këtë angazhim në ekran ndoshta do ta kishim nisur që tani. Ne kemi patur qef të kishim 3 fëmijë. Por jo tani shpejt. Do e doja dhe një vajzë.”/abcnews.al

VELIAJ-NIS-MBJELLJET.mpg_snapshot_00.20-1280x720.jpg
ad min15:16 | 24/10/2018

Këtë sezon mbjelljesh do të thyejmë rekordin e vendosur vitin e të shkuar. Kryebashkiaku i Tiranës Erion Veliaj tregoi synimin e bashkisë në nisje të fushatës së mbjelljeve të këtij viti.

Këtë vit Bashkia e Tiranës synon jo vetëm të thyejë rekordin e vendosur sezonin e shkuar të mbjelljeve, por të arrijë ti shtoje kryeqytetit 150 mijë pemë. Fushatën e mbjelljeve e nisi kryebashkiaku. Erion Veliaj mbolli një pemë për djalin e tij Kajanin, i cili erdhi në jetë javë më parë.

Erion Veliaj, kryetar i Bashkisë së Tiranës: “Unë e mbolla pemën e parë për këtë vit për djalin tim, ndaj kushdo që do të mbjellë një pemë për fëmijën e tij, për djalin ose vajzën, qoftë edhe si kontribut për qytetin, për mjedisin, për kauzat ku beson, për të kujtuar diçka të bukur, mbjellja e një peme është mënyra më e mirë. Në këtë qytet jemi bërë të mirë falë bashkëpunimit dhe solidaritetit, kemi mësuar se kur njerëzit bëhen bashkë, bëjnë mrekulli”.

Nisja e fushatës për mbjelljen e pemëve përkoi edhe me Ditën e Organizatës së Kombeve të Bashkuara. Si një mënyrë për të përmbushur misionin per nje mjedis të qëndrueshëm përfaqësuesit e OKB-së në Tiranë iu bashkuan kryebashkiakut në Parkun e Liqenit Artificial./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono