diktature

berat.jpg
ad min16:40 | 17/07/2018

Berati është një ndër qytetet më të vizituar nga turistët e huaj. Kureshtja e tyre lidhet me jetën e vendasve në periudhën pas regjimit komunist.

Kanë ardhur në Shqipëri për të parë se si jetojnë njerëzit pas diktaturës. Ndalesën e parë e bënë në Berat. Lagjet “Mangalem” “Gorricë” dhe “Kala” tashmë në UNESCO po joshin shumë turistë nga vendet e botës. Kryesisht në këtë Korrik janë spanjollët më të interesuar.

“Ne kishim dëgjuar për natyrën e bukur të Shqipërisë për malet për detin Jon. Mosha jonë e njeh historinë që ka kaluar Shqipëria ne regjimin  komunist. Dëshironim të shikonim sesi njerëzit jetojne pas kësaj periudhe”, tha për ABC News një turist.

Vetëm për këtë sezon, autoritetet vendore përllogarisin që Berati të vizitohet nga më shumë se 150 mijë turistë.

Por ky qytet frekuentohet në çdo stinë. Në gjashtë mujorin e parë të vitit ishin 60 mijë vizitorë të huaj që u ngjitën në kala. Akomodimet e reja dhe shërbimet cilësore po lenë pas pamjen gri të Beratit.

“Njerëzit janë mikëpritës në Berat. Na ka pëlqyer shumë ky qytet, është një mrekulli. Ne do t’u sugjerojmë dhe të tjerëve  ta vizitojnë këtë qytet kaq të bukur”.

Kryetari i Bashkisë, Petrit Sina, thotë se prioritet i është dhënë pastrimit të qytetit dhe furnizimit me ujë të pijshëm, kryesisht në lagjet muzeale.

Por në Berat ka shumë për t’u bërë. Dhe pse ndoshta është nga qytetet më të njohura shqiptare në botë, vizitorët nuk gjejnë aty atë çfarë duhet. Ata joshen nga historia, nga e kaluara e një vendi, por jo nga shërbimi apo jeta mes një e mbi një dritareve./abcnews.al

 

3000.jpg
ad min11:23 | 11/12/2017

Partia socialiste e Nicolas Maduro fitoi bindshëm zgjedhjet vendore në pjesën më të madhe të vendit, dhe pse në rezultat ndikoi bojkoti i opozitës. Kreu i shtetit gjatë fjalimit të fitores paralajmëroi se partitë që nuk morën pjesë në këto zgjedhje, nuk do të jenë pjesë më e asnjë procesi votimi dhe do të zhduken nga harta politike. Maduro shpalli mbajtjen e zgjedhjeve presidenciale vitin e ardhshëm.

Partia në pushtet në Venezuelë fitoi në 300 qytet nga 335, në një kohë që pjesëmarrja në votime ishte 47%, një rënie prej më shumë se 10 për qind në krahasim me katër vjet më parë. Tre nga katër partitë më të mëdha të opozitës në vend refuzuan të propozojnë kandidatët e tyre duke akuzuar autoritetet për manipulim të procesit të votimit.

Në zgjedhjet presidenciale të 2018-ës, Maduro synon mandatin e rradhës pavarësisht popullaritetit në rënie për shkak të kushteve të këqija ekonimike në vend. Opozita e akuzon atë se ka transformuar Venezuelën në një diktaturë, duke burgosur disidentët dhe duke krijuar institucione që varen prej tij./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono