dijeni

hetime.jpg
G. P.15:36 | 16/04/2018

Adriatik Lalla nuk është vënë në dijeni zyrtarisht për ndonjë hetim të nisur ndaj tij, ndonëse Prokuroria e Durrësit ka regjistruar prej një muaji një procedim penal ndaj tij dhe ka ngritur 4 akuza. Eshte avokati i Llallës, Sokol Hazizaj, që deklaron për mediat se mosvënia e tij në dijeni për nisjen e procedimit mund ta çojë procesin në parregullsi.

Prokuroria e Durrësit ka plot një muaj që po heton dyshimet për kryerjen e disa veprave penale nga ish-Prokurori i Përgjithshëm, Adriatik Llalla. Por avokati i tij mbrojtës, Sokol Hazizaj, pretendon se klienti i tij nuk ka asnjë dijeni për këtë hetim.

“I jam drejtuar prokurorisë së Durrësit. Nuk më kanë njoftiuar për ndonjë procedim, apo fillim hetimi në disfavor të të mbrojturit prej meje”.

Sipas Hazizajt, mosvënia e tij në dijeni për nisjen e procedimit mund ta çojë procesin në parregullsi.

“Sa kohë që në cilësinë e mbrojtësit ligjor nuk kam marrë informacion për nisjen e një procedimi penal, apo hetimi ndaj shtetasit Adriatik Llalla nuk mund të them që ka nisur procedim penal. Kjo është rruga ligjore. Çdo dyshim mbi këtë e çon procesin në parregullsi”.

Nga ana tjetër Prokuroria e Durrësit ka konfirmuar zyrtarisht për ABC neës regjistrimin e procedimit penal të Prokurorisë së Durrësit ndaj ish-kryeprokurorit Llalla. Burime zyrtare të këtij institucioni saktësuan se procedimi penal ndaj Llallës mban numrin 447 dhe është regjistruar në 15 Mars 2018.

Ish-kryeprokurori po hetohet për katër vepra penale, “refuzim për deklarim, mosdeklarim, fshehje ose deklarim i rremë i pasurisë”, “mosdeklarim të shumave të të hollave në kufi”, “pastrim të produktee të veprës penale” dhe “shpërdorim të detyrës”./abcnews.al

vlcsnap-error631-1-1280x719.jpg
us er12:26 | 15/11/2017

Një ditë pasi u mësua se kishte propozuar ish kreun e SHISH për ambasador në NATO, kryeministri Edi Rama ka folur për herë të parë për këtë zgjedhje. Në emisionin Studio e Hapur në Neës24, kryeministri tha se largimi i Visho Ajazi Lika nga SHISH ishte inicuar prej këtij të fundit disa muaj me parë kur i kishte kërkuar kryeministrit një referencë mbështetëse nga qeveria pasi kishte aplikuar për një pozicion të rëndësishëm në NATO, ku nuk fitoi. Sipas kryeministrit, propozimi për ta dërguar ambassador në NATO është një detyrim i qeverisë, për të mos e lënë pa punë ish shefin e shërbimit sekret.

I pyetur nëse kishte dijeni para fushates zgjedhore për akuzat që i bëhen Tahirit, kur e largoi si ministër, kryeministri mohoi me kokë. Por  tha se nuk i takon të komentojë për një çështje, që po hetohet nga drejtësia.

Kryeministri shmangu përgjigjen direkte, nëse marrëveshja e 18 majit me opozitën përfundoi, me kërkesën për shkarkimin e kryetarit të KQZ Klement Zguri.

Për herë të parë Edi Rama rrëfeu se konsultohet me paraardhësin e tij në PS, Fatos Nano. Ai vlerësoi Sali Berishën si forcë e natyrës në politikë, ndërsa Ilir Metën si politikan rrace. Për Blushin, Rama tha se respekton përpjekjen e tij elektorale, e se mbetet pjesë e familjes së majtë./abcnews.al

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono