dier

hekurudhaa.png
G. P.15:52 | 10/10/2018

Banorët në jug të vendit së shpejti do të qarkullojnë me trenin e linjës hekurudhore Fier- Vlorë. Në Fier kanë nisur punimet për rikonstruksionin e trasesë, kurse në Vlore po kryhen punime në godinën e stacionit të trenit .

Do të jetë linja hekurudhore Fier-Vlorë që do të shërbejë për pasagjerët, por edhe për transport mallrash e kryesisht transport nafte. Punimet për rikonstruksionin e saj kanë nisur nga Fieri. Kurse në Vlorë po bëhen punimet për godinën e isha statcionit të trenit.

Linja hekurudhore Fier-Vlorë, për më shumë se katër vjet ka qenë jashtë funksionit. E amortizuar plotësisht dhe pa asnjë investim çoi në mbylljen e saj. Aktualisht nuk ka ende një datë të saktë se kur banorët do të shohin trenin në qarkullim, por punimet për rikonstruksionin e trasesë po ecin me ritme të shpejta.

Kjo linjë do t’ua bëjë më të lehtë lëvizjen banorëve në jug të vendit, të cilët për më tepër duan të transportojmë mallrat./abcnews.al

libri.jpg
G. P.15:06 | 14/05/2018

Akademikët Ali Aliu, Shaban Sinani e poeti Sadik Bejko triumfojnë në çmimet e Panairit Kombëtar të Librit në Fier. Edicioni i pestë i evenimentit mbi librin i hapur prej disa ditësh në qytetin myzeqar, u kurorëzua me ndarjen e çmimeve.

Çmimi për librin kritik më të mirë shkoi për akademikun Ali Aliu me “Urtia e fjalës”. Çmimi për studimin monografik më të mire iu dha akademik Shaban Sinanit, për librin ‘Hieronymi në botën arbëreshe”.

Sadik Bejko u vlerësua për librin poetik më të mire “Këngë të Solomonit”. Po një tjetër çmim në poezi shkoi në Kosovë për Ismail Sylën për librin “Atdheu im i ngrysur”.

Ndërkohë, e reja e talentuar po nga Kosova, Erinë Rrahmani triumfoi me cmimin për librin më të mirë të letërsisë për fëmijë për librin ‘Ëndrra prej letre”.

Në këtë edicion u ekspozuan 5 mijë tituj librash nga autore të Shqipërisë, Kosovës, Maqedonisë, e treva të tjera shqipfolëse nga të cilët një mijë e 500 ishin të rinj.


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono