diber

zjarr-ne-diber.mp4_snapshot_00.05-1280x720.jpg
ent ela12:52 | 15/09/2019

Pyjet e Dibrës e Bulqizës janë përfshirë nga flakët. Bëhet fjalë për dy vatra të mëdha zjarri që kanë nisur prej tri ditësh në masivin pyjor me pisha në fshatin Vlashaj të Njësisë Administrative Lurë në Bashkinë Dibër.  Zjarri ka marrë përmasa të mëdha, ndërsa flakët janë në një zonë që është pranë me banesat. Banorët thonë se sipërfaqja e djegur deri tani shkon në 10 HA. Ata kërkojnë ndërhyrje nga ajri pasi shuarja e zjarrit nga toka është e pamundur. Vatra tjetër e zjarrit është aktive në Njësinë Administrative Shupenzë. Flakët kanë përfshirë pyjet me dushqe në fshatin Mazhicë. Deri tani besohet se janë djegur rreth 5 HA. Edhe në këtë fshat vatra e zjarrit po ju afrohet banesave. Banorët kërkojnë ndërhyrje të instancave pasi vetë e kanë të pamundur shuarjen e zjarrit. /ABC News Albania 24/7

policia-compressor-1-1.jpg
G. P.11:12 | 14/09/2019

Ish-drejtori i Aluiznit dhe ish-specialisti i këtij institucioni janë proceduar penalisht për shpërdorim detyre. Nën hetim për të njëjtën akuzë janë edhe 4 ish-punonjës të ndërmarrjes së llixhave në Dibër. Shkeljet e tyre u konstatuan nga Kontrolli i Lartë i Shtetit.

Ish-drejtori i Aluiznit të Dibrës që aktualisht punon në Bashkinë e Tiranës është proceduar penalisht për shpërdorim detyre nga policia. Për të njëjtën vepër penale po ndiqet edhe Elvis Manga, ish-specialist i Aluiznit.

Të dy dyshohet se kur mbanin poste drejtuese kanë favorizuar persona të ndryshëm në kundërshtim me ligjin dhe në dëm të territorit. Nën hetim sipas policisë janë edhe katër ish-punonjës të ndërmarrjes së llixhave në Dibër.

Dy ish-drejtore përkatesisht Islam Qoku i cili ka drejtuar qendrën nga viti 2013 deri në vitin 2014. Kurse Spartak Koltraka e ka ushtruar këtë detyre nga viti 2014 deri në vitin 2017.

Të proceduar janë edhe dy ish-financierë. Të gjithë dyshohet se kanë përvetësuar shuma të ndryshme monetare duke i shkaktuar një humbje të madhe ndërmarrjes së llixhave. Shkeljet janë konstatuar nga Kontrolli i Lartë i Shtetit.

/ABC News Albania 24/7

MBULIM-AKSIDENTI-BULQIZE_ABC-M4-T2.mpg_snapshot_00.12-1280x720.jpg
ent ela18:01 | 28/08/2019

Një aksident rrugor ka ndodhur në afërsi të Urës së Topojanit në Shupenzë, ku për pasojë janë plagosur tre persona. Policia e Dibrës njofton se shtetasi A.K, duke drejtuar automjetin tip “Benz Mercedez” është përplasur me një automjet autobus me drejtues  shtetasin B.Xh. Për pasojë kanë mbetur të lënduar tre pasagjerë, të cilët po marrin ndihmë mjekësore në spitalin e Peshkopisë, jashtë rrezikut për jetën.

Grupi hetimor po kryen hetimet në vendngjarje për zbardhjen e shkaqeve të aksidentit. /abcnews.al

 

Prokuroria-e-Pergjithshme-1.jpg
ent ela11:31 | 22/08/2019

Pas reagimeve të Partisë Demokratike për transferimin e dosjes 184 në prokurorinë e Dibrës, Arta Marku ka dhënë sqarim zyrtar. Në njoftimin e shpërndarë për mediat, thuhet se prokurori i çështjes Klodan Braho, ka ndryshuar cilësimin e veprës penale nga “Grup i strukturuar kriminal, në bashkëpunim të thjeshtë. Ndërsa prokuroria e Dibrës kishte kërkuar që të mos i transferohej ajo dosje, pasi gjendet në situatën e konfliktit të interesit e pa staf të mjaftueshëm.

Prokuroria e përgjithshme përmes një njoftimi për mediat jep disa sqarime lidhur me dosjen e shumë diskutuar 184, për hetimin e dyshimeve për shitblerje të votave në zgjedhjet e Dibrës në vitin 2016 dhe debatin për kompetencat për hetimin e kësaj çështje.

Prokuroria e përgjithshme ka arritur në përfundimin se dosja 184 nuk është në kompetence të Prokurorisë për Krime të Rënda, pasi ajo i ka dhënë faktit një cilësim të ndryshëm juridik, për vepra penale që nuk hyjnë në kompetencën e saj.

Prokurori i çështjes, Klodian Braho, ka ndryshuar cilësimin juridik të veprës penale, nga forma e veçantë e bashkëpunimit “grup i strukturuar kriminal” në “bashkëpunim të thjeshtë”.

Sipas organit qendror të akuzës, kjo dosje i përket Prokurorisë pranë Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Dibër, e cila duhet të pranojë aktet dhe të regjistrojë procedimin penal.

Por prokuroria e Dibrës e kishte kundërshtuar këtë fakt, duke i kërkuar prokurorisë së përgjithshme caktimin e prokurorisë së Krimeve të rënda si organ kompetent për ndjekjen e dosjes 184 pasi veprat penale janë kryer nga grupi i strukturuar kriminal.

Shqetësim për Prokurorinë  e Dibrës, sipas njoftimit të shpërndarë nga zyra e shtypit e Arta Markut, ishte konflikti i interesit me të pandehurit e çështjes, si dhe mungesa e stafit dhe kapaciteteve për të përballuar çështjen.

Drejtuesja e kësaj prokurorie, Esmeralda Keshi Cami ka lidhje familjare me njërin prej të pandehurve kryesorë të dosjes, konkretisht me Arben Keshin.

Ndërsa dy prokurorët e tjerë kanë pretenduar se janë në konflikt interesi, pasi njihen me personat që janë nën hetim. Dosja 184, që u regjistrua para 3 vitesh nga Prokuroria e krimeve të rënda, do t’i caktohet me short njërit prej dy prokurorëve të Dibrës, Rifat Kojku dhe Belina Zeneli.

E ashtuquajtura dosja 184 përfshin hetimin e disa personave, mes tyre edhe zyrtare shtetërorë në nivel qendror dhe lokal, lidhur me dyshimet për shitblerje të votave në zgjedhjet e pjesshme për kryetar të bashkisë Dibër në 2016.

Në përgjimet telefonike, që përmban kjo dosje, të publikuara nga gazeta Gjermane “Bild” dëgjohen në biseda deputetë dhe zyrtarë të lartë të partisë socialiste si Damian Gjiknuri, Pjerin Ndreu, Fatmir Xhafaj, Saimir Tahiri, drejtues të policisë lokale dhe eksponentë të tjerë të njohur në Dibër./ABC News Albania 24/7

 

 

 

 

 

Gazment-Bardhi.jpg
ent ela14:25 | 21/08/2019

Partia Demokratike e cilësoi skandaloz vendimin e Prokurorisë së Krimeve të Rënda për të shpallur moskompetencë për dosjen 184 dhe kalimin e hetimeve në Prokurorinë e Dibrës. Në një dalje për mediat nga selia blu, Sekretari i Përgjithshëm i PD, Gazment Bardhi theksoi se kjo  i siguron paprekshmëri Edi Ramës.

DEKLARATË E PD, GAZMENT BARDHI

Prokuroria e Krimeve të Rënda ka pushuar së ekzistuari si e tillë dhe me urdhër të Edi Ramës, është shndërruar në një prokurori private që nuk ndëshkon krimin e vjedhjes së zgjedhjeve, por e mbron atë.

Sot, media zbuloi vendimin skandaloz për të varrosur dosjen 184 të vjedhjes së zgjedhjeve në Dibër. Pasi bllokoi për 3 vjet hetimin e dosjes 184, Prokuroria e Krimeve të Rënda ka hequr dorë nga hetimi i saj, duke vendosur në fshehtësi moskompetencën.

Pasi u dështoi plani i mbylljes së hetimeve në heshtje dhe pa transparencë, kalimi i dosjes në Prokurorinë e Dibrës është praktikisht mënyra për varrosjen e hetimeve për vjedhjen e zgjedhjeve. Publikimi i përgjimeve nga gazeta prestigjoze gjermane BILD u faktoi shqiptarëve se në vjedhjen e zgjedhjeve në Dibër, partia në pushtet kishte vepruar si një organizatë e mirëfilltë kriminale.

Shqiptarët dëgjuan më zë sesi në krye të organizatës kriminale të vjedhjes së zgjedhjeve ishte personalisht Edi Rama.

Heqja dorë nga hetimi prej Prokurorisë së Krimeve të Rënda është skenari që i siguron paprekshmëri Edi Ramës, Damian Gjiknurit, Pjerin Nderut, Ulsi Manjës, Arben Keshit, Dionis Imerajt, Valbona Sakos dhe të gjithë bandës së partisë në pushtet, të kapur në flagrancë me përgjime të ligjshme të vetë prokurorisë.

Heqja dorë nga hetimi dhe kalimi i dosjes në Prokurorinë e Dibrës, me urgjencë dhe në fshehtësi, në prag të ngritjes së SPAKU-t, është qartazi shmangie e kalimit të kësaj dosje tek SPAK-u. Heqja dorë nga hetimi i Prokurorisë së Krimeve të Rënda është provë sesi hajdutët e zgjedhjeve nuk ndëshkohen, por mbrohen nga prokuroria e kontrolluar tërësisht nga Edi Rama.

Duke marrë në mbrojtje organizatën kriminale të vjedhjes së zgjedhjeve në Dibër, njëlloj siç po merren në mbrojtje edhe bandat e vjedhjes së zgjedhjeve në Durrës, Lezhë, Tiranë dhe Elbasan, provohet se përsa kohë Edi Rama është në Qeveri, në Shqipëri nuk ka për të patur kurrë zgjedhje të lira dhe të ndershme.

Mbyllja e dosjes 184 duke e varrosur atë në Dibër, larg vëmendjes publike, nuk ka për ta shpëtuar Edi Ramën nga përgjegjësia e tij direkte për vjedhjen e zgjedhjeve. Edi Rama mund të ketë hequr qafe për pak kohë SPAK-un, por ai nuk mund të heqë dot qafe shqiptarët, shumica e të cilëve kërkojnë largimin e tij. /abcnews.al

prokuroria-e-krimeve-te-renda.jpg
ent ela12:37 | 21/08/2019

Dosja 184, për hetimin e dyshimeve për shitblerje të votave në qarkun e Dibrës në zgjedhjet e pjesshme lokale të vitit 2016 ka kaluar në Prokuroinë e Dibrës. Krimet e Rënda shpallen moskompetencën, me argumentin se nuk bëhet fjalë për një grup të strukturuar kriminal.

Prokuroria e Krimeve të Rënda ka shpallur moskompetencën për dosjen 184, duke e dërguar atë në institucionin e akuzës Dibër. Lajmi është  konfirmuar nga burime nga prokuroia, ndërsa zyrtarisht Prokuroria për Krime të Rënda  nuk kanë dhënë asnjë sqarim për këtë çështje. Arsyeja e moskopetencës është për faktin se ka nje grup të strukturuar kriminal. Burime bëjnë të ditur se akoma në Organin e akuzës në Dibër nuk është caktuar prokurori që do të merret me këtë çështje. Drejtuesja e Prokurorisë së Dibrës Esmeralda Cami nuk e merr si dosje për ta hetuar për arsyen se gjendet në situatën e konfliktit të interesit duke qenë se ka lidhje të afërta me një nga personat që është nën hetim për shitblerejn e votës në zgjedhjet e pjesshme vendore, të zhvilluara në Dibër në vitin 2016.

Dosja 184, që u regjistrua para 3 vitesh nga Prokuroria e krimeve të rënda do t’i caktohet me short njerit prej dy prokurorëve të Dibrës, Rifat Kojku dhe Belian Zeneli. E ashtuquajtura dosja 184 përfshin hetimin e disa personave, mes tyre edhe zyrtare shtetërore në nivel qendror dhe lokal, lidhur me dyshimet për shitblerje të votave në zgjedhjet e pjesshme për kryetar të bashkisë Dibër në 2016. Në përgjimet telefonike, që përmban kjo dosje, të publikuara nga gazeta Gjermane Blid dëgjohen në biseda  deputetë dhe zyrtare të lartë të Partisë Socialiste si Damian Gjiknuri, Pjerin Nderu, Fatmir Xhafa, Sajmri Tahiri, drejtues të policisë lokale dhe eksponentë të tjerë të njohur në Dibër.

/ABC News Albania 24/7

koshere-blete.jpg
G. P.12:01 | 01/08/2019

400 koshere bletësh janë shpërndarë për 40 bletarë dibranë. Kjo është dhuratë e një programi turk, i cili  më herët në këtë rajon ka mbështetur projekte për arsimin, turizmin dhe zhvillimin rural.

Qëllimi i këtij donacioni është nxitja e fermerëve për shtimin e numrit të bletëve pasi në Dibër ato po zhduken për shkak te përdorimit të pakontrolluar të pesticideve. Bletarët kërkojnë nga qeveria kontrolle të rrepta për importin e pesticideve që përdoren nga fermerët./ABC News Albania 24/7

shperthimi-ne-diber-1280x720.jpg
nev ila12:41 | 29/07/2019

Një shpërthim në rrethana të paqarta ka ndodhur në një lokal në qytetin e Peshkopisë.

Sipas policisë për pasojë janë dëmtuar lehtë dy kalimtarë të rastit, si dhe janë shkaktuar dëme materiale.

Grupi hetimor po kryen veprimet në vendngjarje, si dhe po punon intensivisht për përcaktimin e shkakut të shpërthimit./ABC News Albania 24/7

1556300300_policia-1.jpg
Sej rie17:15 | 21/07/2019

Një 48-vjeçar ka rënë në prangat e policisë pasi akuzohet se ka kanosur me armë zjarri babë e bir. Në pranga ka rënë A(B) Sh nga fshati Hotesh i Luznisë në Dibër.

Në vitin 2018 ai ka kërcënuar me armë kushërinjtë e tij B.Sh, dhe A.Sh për motive pronësie.

Në vitin 2018 Gjykata e Rrethit Gjyqësor Dibër  ka vendosur ndaj tij masën e sigurimit “Arrest në burg” pasi akuzohet për ”armë mbajtje pa leje.

Policia njofton se materialet do ti kalojnë Prokurorisë Pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Dibër për veprime të mëtejshme.

arif-kaloshi.jpg
G. P.11:07 | 02/07/2019

Gjykata e Shkallës së Parë në Dibër ka çuar në shtëpi të arrestuarit për sulmin ndaj KZAZ-së në 28 Qershor.

Në një seancë që nisi orëve të para të ditës dhe përfundoi në orën 15.30 u caktua masa e sigurisë për çdo njërin prej tyre, “detyrim paraqitje”

Bëhet fjalë për 13 persona , ndërsa 39 të tjerë janë shpallur në kërkim policor pas sulmit ndaj forcave të rendit dhe tentativës për t’u futur me dhunë në KZAZ nr. 19, në palestrën e shkollës se mesme “Nazmi Rushiti”.

Militantët e Partisë Demokratike protestuan edhe përpara komisariatit të policisë, duke kërkuar lirimin e tyre./ABC News Albania 24/7

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono