dhuna

ANGAZHIMI-I-POLICISE-MBULIM.mpg_snapshot_04.42-1280x720.jpg
ent ela13:18 | 16/02/2019

Për tensionimin e situatës në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” dhe aktet e dhunës në drejtim të godinës së kryeministrisë reaguan dhe ambasada e Shteteve te Bashkuara të Amerikës dhe delegacioni i Bashkimit Europian në vendin tonë dhe OSBE. Ata dënuan dhunën gjatë protestës së opozitës, ndërsa i bënë thirrje forcave politike për vetëpërmbajtje.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Europian mbështetën të drejtën e qyetarëve për të protestuar  ndërkohë që dënuan aktet e dhunës gjatë protestës së opozitës para kryeministrisë.

“Ambasada e Shteteve të Bashkuara dënon me forcë dhunën dhe shkatërrimin që ndodhën gjatë protestave të sotme në Tiranë. Mbështesim të drejtën e qytetarëve për të protestuar paqësisht, por dëmtimi i pronës publike dhe dhuna nuk janë të pranueshme.” 

Ambasada Amerikane reagoi ne Twitter gati dy orë pas tensionimit të situatës në bulevardin “Dëshmorët e Kombit”. Shtetet e Bashkuara nxisin palët të tregojnë vetëpërmbajte dhe të rivendosin qetësinë.

“Iu bëjmë thirrje të gjitha partive politike që t’i denoncojnë këto akte e të ndërmarrin të gjitha hapat e nevojshme për t’u siguruar që situata të shndërrohet në paqësore dhe konstruktive.”

Në të njëjtën linjë me Shtetet e Bashkuara të Amerikës është edhe Bashkimi Evropian. Apeli vjen po nga Twitteri;

“Ambasadat e Delegacionit të Bashkimit Evropian dhe Shteteve Anëtare në Tiranë u bëjnë thirrje të gjitha palëve të tregojnë përmbajtje të menjëhershme. E drejta e qytetarëve për të shprehur veten përmes protestës paqësore është një vlerë thelbësore e një demokracie moderne evropiane.”

Dëmtimi i pronës publike dhe përdorimi i dhunës nuk janë të pranueshme thotë delegacioni i Bashkimit Europian i cili i drejtohet të gjitha palëve “të bëjnë çmos për të shmangur dhunën dhe përçarje të mëtejshme”.

Ndërsa prezenca e OSBE-së bashkë me dënimin e aktve të dhunës apelon që nxitësit dhe autorët e saj duhet të mbajnë përgjegjësi për incidentet.

“Përshkallëzimi i dhunës së rrugës sot përbën një shkelje të parimeve të protestës demokratike paqësore. Nxitësit dhe autorët e dhunës mbajnë përgjegjësi për incidentet e sotme”.

Ndërkohë OSBE thotë se do të vijojë të mbështesë protestat paqësore si pjesë e përkrahjes së saj të palëkundur për demokracinë në Shqipëri./abcnews.al

OK-MBULIM-MASAT-E-POLICISE.mpg_snapshot_00.01-1280x720.jpg
ent ela11:17 | 15/02/2019

Policia e Shtetit u ka bërë apel për distancim nga zërat që inkurajojnë dhunë, si dhe nga personat me rekorde të rënda kriminale. Në një deklaratë për emdiat policia paralajmëron se Policia e Shtetit ka administruar edhe informacione se persona të caktuar, me rekorde kriminale apo të dënuar më parë për vepra të rënda penale, janë përgatitur për të ushtruar dhunë në protestën e datës 16 shkurt 2019, të organizuar nga Partia Demokratike.

Deklarata e Policisë së Shtetit

Policia e Shtetit është e angazhuar tërësisht për marrjen e masave për mbarëvajtjen e protestës së njoftuar nga subjektet politike të opozitës, për datën 16 shkurt 2019, si një detyrim ligjor dhe i natyrshëm i saj, për mbështetjen e të drejtës së organizmit dhe protestave paqësore të qytetarëve.

Policia e Shtetit është përballur edhe me disa kërkesa të pamundura të Partisë Demokratike, ku njoftohet synimi për të bllokuar rrugë apo mjedise të caktuara, që janë me rëndësi të veçantë për funksionimin normal të jetës publike në kryeqytet, si dhe për veprimtarinë e pacënuar të disa misioneve të huaja diplomatike.

Garantimi i lirisë së veprimtarisë, të lëvizjes dhe të qasjes së papenguar në mjediset e misioneve diplomatike dhe në disa institucione të rëndësishme shtetërore, e bëjnë të pamundur lejimin e protestës së opozitës në rrugën “Ismail Qemali”. Por nga ana e Policisë së Shtetit dhe e autoriteteve vendore policore të Tiranës janë mundësuar mjedise të mjaftueshme si Bulevardi “Dëshmorët e Kombit”, i cili është shfrytëzuar historikisht për qëllime të tilla dhe që ofron hapësira të mjaftueshme edhe për pjesëmarrje masive.

Përveç deklaratave dhe retorikës së ndezur politike dhe thirrjeve për dhunë, të artikuluara nga disa përfaqësues të politikës dhe medias, Policia e Shtetit ka administruar edhe informacione se persona të caktuar, me rekorde kriminale apo të dënuar më parë për vepra të rënda penale, janë përgatitur për të ushtruar dhunë në protestën e datës 16 shkurt 2019, të organizuar nga Partia Demokratike.

Në interes të mbarëvajtjes së protestës dhe të sigurisë së pjesëmarrësve në të, dhe të qytetarëve të tjerë, Policia e Shtetit ri-përsërit thirrjen drejtuar organizatorëve, që të distancohen nga zërat që inkurajojnë dhunë, si dhe nga personat me rekorde të rënda kriminale.

Për qytetarët që nuk janë pjesë e protestës bëhet thirrje që të shmangin sa të jetë e mundur mjediset, ku ajo do të zhvillohet.

Policia e Shtetit kërkon mirëkuptimin dhe bashkëpunimin e qytetarëve përgjatë kontrolleve të shtuara, që ajo është e detyruar të zhvillojë në disa akse kryesore rrugore dhe në mjedise të tjera me rëndësi, në interes të sigurisë së qytetarëve dhe të vetë protestës.

 

policia-e-shtetit.png
ent ela14:04 | 12/02/2019

Policia e Shtetit u bën apel forcave politike të angazhuara për tubimin e datës 16 shkurt që të shmangin retorikat, të cilat nxisin veprime kundër rendit e qetësisë publike.

Po ashtu Policia e Shtetit ndan me publikun shqetësimin për përfshirjen në atë tubim të individëve me precedentë penalë apo të nxitur nga aktorë të tretë, të cilët synojnë krijimin e një klime destabiliteti në Shqipëri.

Duke garantuar të drejtën e tubimit dhe lirinë e shprehjes së qytetarëve që manifestojnë për pikëpamjet e tyre politike, Policia e Shtetit u bën thirrje të gjithë qytetarëve që s’kanë lidhje me këtë tubim, të marrin masa për kufizimin e lëvizjes së tyre gjatë datës 16 shkurt në mjediset ku do të zhvillohet protesta.

Policia e Shtetit informon gjithashtu se do të kryejë kontrolle intensive të mjeteve në disa akse kryesore me qëllim që të parandalojë përfshirjen e personave me rekorde dhe precedentë kriminalë në protestën e datës 16 shkurt në interes të sigurisë së pjesëmarrësve të saj dhe të qytetarëve të tjerë.

MJEKU-1280x725.jpg
ent ela10:54 | 11/02/2019

Mjeku infeksionist me inicialet G.S po i shërbente një të sëmuri në urgjencën e shërbimit infektiv në Qendrën Spitalore “Nënë Tereza” në Tiranë ndërkohë që i afërmi i një tjetër pacienti ka ushtruar dhunë ndaj tij. Detajet e ngjarjes së ndodhur mesditën e të dielës na  i tregon doktor Arjan Harxhi.

Kundër dhunës ndaj bluzave të bardha mjekët e shërbimit infektiv në QSUT dolën në protestë.

Ata kërkojnë prej institucioneve shtetërore vënien e agresorit para përgjegjësisë ligjore, kushte më të mira pune dhe garanci gjatë ushtrimit të detyrës.

Ndërkohë policia thotë se ka identifikuar autorin. Bëhet fjalë për një 45-vjeçar me inicalet A.M  banues në Tiranë, i cili pasi ka goditur mjekun është larguar me shpejtësi. Pas denoncimit policia ka nisur hetimet për ngjarjen dhe ka shpallur në kërkim agresorin.  Dhunën ndaj mjekut e ka dënuar dhe ministria e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu e cila thotë se ka propozuar ndryshim të Kodit Penal.

Ndërkohë Drejtoria e Qendrës Spitalore Universitare “Nënë Tereza” në Tiranë thotë se ky nuk është një rast i izoluar dhe i bën thirrje opinionit publik të mirëkuptojnë bluzat e bardha gjatë punës së tyre./abcnews.al

enea-1280x664.jpg
ent ela18:15 | 22/01/2019

Prokuroria ka mbyllur hetimet për 27 vjeçarin Enea Ftoi që humbi jetën në Komisariatin e Korçës. Sipas prokurores së çështjes Oli Visi policia nuk ka ushtruar dhunë mbi Enea Ftoin por 27 vjeçari ka gjetur vdekjen për shkaqe natyrore. Ndërsa familjarët parajamërojnë vetëgjyqesi pas vendimit të Prokurorisë.

Pas tetë muaj hetimesh për vdekjen ne ambjentet e Komisariatit të Korçës të Enea Ftoit, Prokuroria vendosi pushimin e çështjes. Për prokuroren Oli Visi,e cila mori në dorë hetimin e dosjes, pas shkarkimit nga Vetingu të prokurorit Elsjon Sadikaj, fakti nuk përbën vepër penale dhe për këtë shkak i është drejtuar gjykatës me kërkesë për pushimin e çështjes.

Për vdekjen  e 27 vjeçarit në dhomat e shoqërimit, Prokuroria rregjistroi kallëzim penal, për tre efektive të Komisariatit me akuzën e mosdhënies së ndihmës, por pas hetimeve, organi i akuzes i  ka shkarkuar nga përgjegjësia penale, duke i konsideruar të ligjshme veprimet e tyre.

Nga dëshmitë e efektiveve të Komisariatit, por edhe disa personave të shoqeruar, nuk ka rezultuar që ndaj Enea Ftoit, ashtu siç kanë pretenduar familjarët, të jetë ushtruar dhunë. Ndërsa dy ekspertimet mjeko-ligjorë nxorrën se 27 vjeçari ka vdekur si pasojë e një ishemie akute të miokardit. Pas vendimit të Prokurorisë  reaguan edhe familjarët.
Prindërit e 27 vjeçarit akuzojnë policinë e Korçës për fshehjen e provave dhe paralajmerojne vetëgjyqësi.

Guri Ftoi: “Ja ku është origjinali. Shikoni këto foto se ka shenja. Këtu janë të tërë mashtruesa të tërë kriminela. Shikoni dhe këto këtu. Pa u bërë operim djali janë këto foto. Sikundër ma bënë djalin tim ashtu do t’i bëj edhe unë këta. Do e humbas jetën time. Ata më vranë një do vritem edhe unë”.

27 vjeçari  Enea Ftoi u gjet i pajetë n ambjentet e Komisariatit të Korçës në Maj të vitit të kaluar, ku ishte ndaluar pas një grabitje./abcnews.al

KRONIKE-FRANCE-PROTESTA-ABC-M-5-T-2-HD.mpg_snapshot_00.18-1280x720.jpg
G. P.19:15 | 13/12/2018

Apeli i qeverisë franceze nuk është pranuar nga “Jelekët e Verdhë”, të cilët konfirmuan zhvillimin e protestës të së shtunës. Madje edhe gjatë së enjtes pati manifestime.

Të shtunën e 15 dhjetorit “Jelekët e Verdhë” do të protestojnë për herë të pestë në Francë. Lajmi është konfirmuar në një konferencë për shtyp nga ekipi përfaqësues i tyre. Ata vazhdojnë të kërkojnë më pak taksa dhe jo më privilegje. Është refuzuar në këtë mënyrë apeli i qeverisë për të hequr dorë nga protestat, duke pasur parasysh propozimet e bëra nga presidenti Emanuel Makron. Nuk është marrë gjithashtu parasysh as situata e alarmit në vend si pasojë e sulmit të ndodhur në Strasburg ku mbetën të vrarë 3 persona.

Ndërkohë, thirrja për të mos protestuar dhe për të mbajtur një profil të ulët pas atentatit të së martës mbrëma nuk është dëgjuar në Strazburg. Studentët e disa liceve dolën të enjten në rrugë për të protestuar. Për shkak të manifestimit, të paktën një linjë e tramvajit të qytetit mbeti përkohësisht e bllokuar, ndërkohë që të rinjtë i vunë flakën edhe një konteineri mbeturinash, duke bërë që një re tymi i zi të ngrihej në zonën pranë Parlamentit Europian.

Të martën, pak përpara atentatit, studentët i vunë zjarrin disa automjeteve dhe 27 persona u ndaluan nga policia. Të mërkurën mbrëma, një aktivist i tyre, 23 vjeç, mbeti i vrarë pasi u shtyp nga një kamion në Avinjon, në jug-lindje të Francës./abcnews.al

KATEGORIA-E-DYTE-DHUNA.mpg_snapshot_00.03-1280x720.jpg
G. P.22:44 | 10/12/2018

Ndeshjet e futbollit shqiptar u bënë sërish arenë dhune. Në Delvinë dhe në Peqin pati goditje ndaj lojtarëve miq, njëri prej të cilëve përfundoi edhe në spital.

Superliga sikur e ka harruar, por jo kategoritë më poshtë. Nëse e mbani mend sesi u katandis sfida e javës së parë të sezonit, Skënderbeu-Partizani, atëherë do të kuptoni se kështu ndodhi këtë fundjavë në Kategorinë e Dytë. Jo saktësisht hyrje masive e tifozëve në fushë, por e individëve të caktuar, me pasojë dhunën nga skuadrave mike. Në Delvinë, kanë qenë lojtarët vendas që janë përplasur me ata të ardhur nga Skrapari, ndërsa nga disa tifozë janë hedhur sende të forta në fushë.

Nga dhuna, portieri mik, Spaho, u dërgua në spital për të marrë mjekimin e nevojshëm, ndërsa pasojat e tjera u shmangën nga ndërhyrja e policisë, që fillimisht qendronte jashtë stadiumit. Përplasje fizike edhe në Peqin, në ndeshjen Shkumbini-Albpetrol i Patosit, sërish me pasoja për miqtë. Albpetroli akuzoi se disa tifozë hynë në fushë dhe goditën mesfushorin Markelo Nastro, duke i shkaktuar hematomë poshtë syrit dhe dëmtime në kraharor.

Kapiteni patosarak, Eldison Kapo, akuzon trajnerin peqinas dhe njërin nga lojtarët si nxitës të dhunës nga tifozët. Gjithsesi, Albpetroli arriti të merrte barazimin pa gola në Peqin./abcnews.al

FRANCE-FRIKA.mpg_snapshot_00.07-1280x522.jpg
G. P.23:24 | 06/12/2018

Qeveria franceze është e shqetësuar se protesta e radhës e “Jelekëve të Verdhë” në Paris mund të degradojë sërish në dhunë. Kryeministri Eduard Filip ka paralajmëruar se mund të nxjerrë në rrugët e kryeqytetit auto-blindat, skenar që nuk verifikohet në vendin europian që prej vitit 1968.

Qeveria franceze i druhet rritjes së dhunës të shtunën e ardhshme në Paris, pasi lëvizja “Jelekët e Verdhë” nuk ka shfaqur sinjale tërheqjeje nga protestat. Qeveria ka deklaruar se, nga ana e saj u tërhoq përkohësisht nga rritja e çmimit të karburanteve, që ishte dhe motivi i protestave. Por pakënaqësia që ka përfshirë vendin kundër qeverisë është përhapur dhe ka prekur edhe çështje të tjera. Të enjten, mbi 140 persona u arrestuan gjatë një proteste kundër reformave të propozuara për sistemin arsimor. Tubimi i mbajtur në Ivelin u mbyll me përplasje me trupat e policisë, që ishin mbledhur përpara një shkolle. Ndërkohë, në shumë shkolla të tjera, në qytetet Marsejë dhe Paris, u parandaluan manifestime të ngjashme.

Ndërkohë, manifestimi i planifikuar për të shtunën nuk ka gjasa të parandalohet. Protestat e fundit të “Jelekëve të Verdhë” kaluan në dhunë dhe shkaktuan miliona euro dëme. Duke folur përpara Senatit francez, kryeministri Eduard Filip paralajmëroi se për të shmangur dhunën do të përdoren “mjete të jashtëzakonshme”, përfshirë këtu 65 mijë efektivë policie shtesë. Duke konfirmuar se nga plani për taksën e karburantit është hequr dorë, Filip shtoi se qetësia e verifikuar tek protestuesit në mbarë Francën bie ndesh me dhunën e konstatuar në Paris. Sipas mediave franceze, kryeministri do të vendosë të shtunën nëse do të nxjerrë në rrugët e kryeqytetit autoblinda, nëse protestuesit do të ngrenë barrikada. Një skenar i tillë nuk ndodh në vendin që ka ekonominë e dytë më të madhe në Europë që prej vitit 1968./abcnews.al

DHUNE-E-TIFOZEVE-NE-ANGLI-ABC-M-1280x630.jpg
ent ela15:21 | 05/12/2018

Sërish dhunë tifozësh në futbollin anglez. U shkaktuan dëme të mëdha materiale, dhe u bënë arrestime, ndonëse bëhej fjalë thjesht për një ndeshje mes 21-vjeçarëve.

Në fund të fundit ishte thjesht një ndeshje 21-vjeçarësh. Kush e priste që nga një përballje kaq e pafajshme, aspak e nivelit të lartë, të shkaktohej një problem kaq i madh.

Luhej Port Vejl-Stouk Siti në kampionatin e Shpresave në Angli, por ishte një derbi, dhe u duk se ferri zbriti mbi tokë. Plot 4 000 tifozë miq kishin ardhur në stadium, dhe një pjesë e tyre shkaktuan dhunë e dëme të mëdha materiale e njerëzore.

Përleshjet ishin jashtë stadiumit para dhe pas ndeshjes, ndërsa brenda në stadium u hodhën flakadanë, fishekzjarre, shishe apo monedha, sidomos në pjesën e parë.

Në pushim të takimit, u shkatërruan edhe tualetet, bashkë me dritaret e tyre, si dhe u shkulën ulëset nëpër tribuna. Plot 180 forca policore ndodheshin në stadium, por ata thjesht shmangën më të keqen, ndërsa edhe u sulmuan nga tifozët e zemëruar, ashtu siç u sulmuan edhe rojet private të sigurisë.

U arrestuan 11 tifozë, dhe një roje sigurie mori trajtim mjekësor pasi u godit me shishe në kokë. Policia deklaroi se ky ishte operacioni më i madh policor i saj në qytet në 10 vitet e fundit.

Sfida ishte derbi i parë mes dy ekipeve pas 16 vitesh, u ndoq nga gati 8 000 tifozë, dhe përfundoi me rezultatin 4-0 për Port Vejlin. /abcnews.al

AVOKATI-I-POPULLIT-1280x720.jpg
ent ela19:23 | 28/11/2018

Avokati i Popullit i ka kerkuar Institutit të Mjekësisë Ligjore në Tiranë të kryejë një ekspertim mjeko-ligjor për dy banorët e unazës së re me inicialet P. A dhe D. D të cilët pretendojnë se janë dhunuar nga policia gjatë protestës përpara Parlamentit.

Përmes një njoftimi për shtyp ky institucion thotë se gjatë takimit me komisionerët e Avokatit të Popullit protestuesit kanë raportuar për episode të dhunës psikologjike dhe fizike ushtruar jashtë godinës së komisariatit, por edhe gjatë shoqërimit për në komisariat.

Protestusi me inicialet  D.D eshte shprehur se pas mbarimit të protestës ishte rrethuar nga një grup policësh civilë të cilët e kanë  goditur me shkelma në të ndenjura dhe në gishtat e dorës së djathtë. Sipas tij, nga goditja e marrë i janë ndrydhur dy gishta të dorës së djathtë. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono