devi kasmi

MBULIM-MARIO-MESHINI.mpg_snapshot_00.08-1280x720.jpg
ent ela17:37 | 16/05/2019

Pas disa muajsh qëndrimi në qeli, Gjykata e Tiranës vendosi sot që ta lërë të lire Mario Meshinin, duke i caktuar një masë sigurimi personal lehtësuese atë të Detyrimit të Paraqitjes. Meshini u akuza nga Prokuroria për “mos kallëzim krimi”, pasi ishte personi që e nxori nga shtëpia Devi Kasmin, mbrëmjet e 29 jananrit të 2018-ës aty ku i ishte përgatitur edhe atentati ndaj tij. Emri i të riut u zbulua nga mesazhet dhe tabulatet telefonike që gjendeshin në celularit e 41 vjeçarit. Gjithashtu duke iu referuar provave të prokurorisë, rezulton se ai se qenka prezent në momentin e ngjarjes, pasi është filmuar nga kamerat e sigurisë. Vetë Meshini thotë se nuk ka parë asgjë mbrëmjen e 29 Janarit.  Mario Meshini u arrestua më 30 Janar të vitit 2018, në një lokal disa orë pas vrasjes së Devi Kasmit, i cili u qëllua disa herë me pistoletë në kokë dhe trup, ndërsa policia dyshon se porositës i vrasjes së tij është Domart Konjari, i cili kërkohet nga autoritetet shqiptare, por edhe ato franceze.

Dyshime të forta ka se vrasja ndodhi për prishje të pazareve të kokainës në Francë dhe Spanjë. Gjatë kontrollit të banesës së Kasmit u gjet 3 kilogramë kokainë, 300 gramë drogë LSD dhe një armë automatike. /ABC news Albania 24/7

KRONIKE-EFTHTIMIUS-KASMI-KERCENIMI-ABC-M1-T3.mpg_snapshot_00.18-1280x720.jpg
ent ela17:32 | 21/03/2019

Shtyhet seanca e parë për grekun Eftimios Eftimiu dhe 4 të pandehur të tjerë, të cilët  akuzohen për vrasjen e Devi Kasmit rreth një vit më parë në Tiranë. Shkak për shtyrjen e seancës është bërë mos marrja dijeni e të pandehurit Aurel Hoxhallari, i arratisur prej një viti.

Gjykata e Krimeve të Rënda vendosi të kërkojë ndihmën e Interpol Tiranës për të bërë të mundur gjetjen dhe njoftimin e tij. Ndërkohë, avokati i zgjedhur nga familja e të pandehurit, Samir Vishaj, kërkoi ndarjen e çështjes dhe vazhdimin e gjykimit për pjesën tjetër të grupit.

Vrasja, për të cilën akuzohet shtetasi grek Eftimius Eftimiu, ka ndodhur në 29 Janar 2018, poshtë banesës së viktimës Devi Kasmi. Eftimius, sipas prokurorisë, është ndihmuar nga të pandehurit e tjerë për të kryer krimin, i cili dyshohet se është porositur nga Aurel Hoxhallari./abcnews.al

devi-kasmi.jpg
ent ela12:25 | 23/01/2019

Prokuroria për Krimet e Rënda ka përfunduar hetimin për vrasjen e Devi Kasmit, ngjarje e ndodhur mbrëmjen e 29 Janarit 2018 në kryeqytet.

Prokuroria për Krimet e Rënda ka përfunduar hetimet për vrasjen e Devi Kasmit. Ai u ekzekutua me armë zjarri mbrëmjen e 29 janarit 2018 para pallatit ku banonte në rrugën “Kongresi i Manastirit” në Tiranë.

Një vit nga ngjarja prokuroria bën përgjegjës për vrasjen shtetasin grek, Efthimious Efthimiou. Por sipas saj, ai nuk ka vepruar i vetëm, por në formën e grupit të strukturuar kriminal me të akuzuarit e tjerë, Aurel (Altin) Hoxhallari, Elton Habilaj, Marvin Dinellari, Elton Hoxhallari dhe Marjo Meshini.

Në role të caktuara, prokuroria u ngarkon atyre akuzat e “vrasjes me paramendim”, “prodhimit dhe mbajtjes pa leje të armëve dhe municioneve luftarake”, “prodhimit dhe shitjhes së lëndëe karkimtike” dhe “moskallëzim krimit”, të gjitha të kryera në kuadrin e “grupit të strukturuar”.

Hetimi për këtë çështje nisi nga prokuroria e Tiranës, por katër muaj më vonë dosja i kaloi për kompetencë Prokurorisë për Krimet e Rënda.

Pas arrestimit, por edhe gjatë hetimit, i dyshuari Efthimiu, ish-efektiv i forcae speciale në Greqi, ka mbajtur qëndrim mohues për krimin. Ai ka pretenduar se nuk e njeh viktimën Devi Kasmi dhe se ardhja e tij në Shqipëri janarin e vitit të kaluar ka qenë vetëm për qëllime turistike.

Por sipas prokurorit të ccështjes Besnik Mucci, të dyshuarit Hoxhallari, Efthimiu dhe Habilaj në bashkëpunim me njëri-tjetrin kanë planifikuar dhe kryer vrasjen e Kasmit. Grupi kriminal dyshohet se kishte si bazë një banesë 1 katëshe në Yrshek, ku pas arrestimit policia gjeti dhe sekuestroi një arsenal të tërë armësh. /abcnews.al

KRONIKE-EFTHTIMIUS-KASMI-KERCENIMI-ABC-M1-T3.mpg_snapshot_00.18-1280x720.jpg
G. P.15:41 | 07/11/2018

Efthtimious Efthimiou, 41 vjeçari grek i dyshuar për vrasjen e Devi Kasmit prentedon të jetë kërcënur në paraburgimin e Bradasheshit. Përmes një deklarate ai i tha Gjykatës për Krimet e Rënda se “ndjehej i pasigurtë për jetën” nëse trasportohej në Tiranë. Mosprania e tij u bë shkak për dështimin e seancës ku kërkonte lirim nga qelia.

Efthimious Efthimou, shtetasi grek i dyshuar për vrasjen e Devi Kasmit mbrëmjen e 29 janarit në Tiranës, pretendon të jetë kërcënuar me jetë në qelitë e paraburgimit të Bradasheshit në Elbasan. Kërcënimi drejt 41 vjecarit grek është bërë i ditur në seancën gjyqësore të së mërkurës tek Krimet e Rënda, ku ai kërkonte shfuqizim të masës “arrest në burg”. Seanca nuk u zhvillua për shkak të mungesës së të dyshuarit Efthimous.

Përmes një deklarate me shkrim ai ka vënë në dijeni Gjykatan për Krimet e Rënda se ka dëshirë të marrë pjesë në seancën në ngarkim të tij, por se i frikësohet transportimit nga burgu i Bradasheshit në gjykatën për Krimet e Rënda. “ Kam marrë dijeni për datën dhe orën e seancës. Unë dua të jem i pranishëm në në seancë, por nuk dua të transportohem, pasi ndjehem i pasigurtë për jetën time”, është relatuar deklarata e 41 vjeçarit. I njëjti pretendim është pohuar në sallën e gjyqit edhe nga avokati i tij mbrojts, Saimir Vishaj, i cili i ka thënë gjykatës se klienti i tij ka marrë kërcënime, por pa dhënë detaje për llojin e tyre.

Por duket se Efthimious druhet me tepër nga qëndrimi një natë në 313, ku sillen 24 orë para gjyqit të parabugosurit që mbahen jashtë Tiranës. Për këtë shkak, Krimet e Rënda shtynë seancën për të enjten në orën 14:00, duke i dhënë mundësinë Policisë së Burgjeve të bëjë shoqërimin Efthiumius dhe kthimin brenda ditës në Bradashes.
Greku Efthimious Efthimiou është një nga katër personat e arrestuar në lidhje me vrasjen e Devi Kasmit. Nga momenti i arrestimit dhe në vijimësi ai ka këmbëngulur në pafajësi duke pretenduar se nuk ka asnjë lidhje me vrasjen dhe se ardhja e tij në Shqipëri në janar 2018 ka qenë vetëm për qëllime turistike./abcnews.al

greku.jpg
G. P.14:05 | 13/06/2018

Prokuroria për Krimet e Rënda ka marrë në pyetje shtetasin grek Efthimious Efthimiou, i akuzuar për vrasjen e Devi Kasmit në 29 Janar në Tiranë. Seanca e pyetjeve, që ka zgjatur gati pesë orë, është zhvilluar në ambientet e paraburgimit të Bradasheshit në Elbasan, ku vuan masën e sigurisë “arrest në burg” 41-vjeçari grek.

Në praninë e avokatit të tij, Efthimiou ka këmbëngulur në pretendimin e tij për pafajësi. Ai i ka qëndruar versionit të dhënë pas arrestimit se nuk ka asnjë lidhje me vrasjen dhe se ardhja e tij në Shqipëri ka qenë vetëm për qëllime turistike.

Sipas burimeve, ai ka guxuar edhe të sfidojë përfaqësuesit e prokurorisë, duke u kërkuar që t’i paraqesin një provë që e përfshin atë në ngjarjen kriminale. Greku Efthimious Efthimiou është një nga katër personat e arrestuar në lidhje me vrasjen. Sipas prokurorisë, ata kanë vepruar në formën e një grupi të strukturuar kriminal./abcnews.al

 

kasm1.jpg
G. P.12:26 | 04/05/2018

Gjykata e Apelit të Krimeve të Rënda nuk pranoi kërkesën e avokatit të Mario Meshinit për lirimin e tij. Pala mbrojtëse e Meshinit, një nga të arrestuarit, pas vrasjes së Devi Kasmit në Tiranë, kishte paraqitur këtë kërkesë për ndryshimin e masës së sigurisë, duke argumentuar se nuk ka asnjë provë që të implikojë përfshirjen e Mario Meshinit në këtë ngjarje.

Por gjykata e Apelit për Krime të Rënda e rrëzoi këtë kërkesë, duke e lënë të riun në burg. Mario Meshini, sipas prokurorisë, dyshohet se nxorri në pritë Devi Kasmin pranë shtëpisë së tij.

Veç Mario Meshinit, në qeli për të njëjtën vrasje janë edhe shtetasi grek, Efthimios Efthimiu, që akuzohet si ekzekutori i Devi Kasmit si dhe shqiptarët Elton Halipaj, Elton Hoxhallari dhe Malvin Dinellari, që dyshohen si bashkëpunëtorë të tij në krim./abcnews.al

greku.jpg
G. P.15:27 | 27/04/2018

Gjykata për Krimet e Rënda shtyu për një datë tjetër seancën gjyqësore për shtetasin grek Efthimious Efthimiou, i akuzuar për vrasjen e Devi Kasmit, mbrëmjen e 29 Janarit në kryeqytet. I dyshuari kërkonte ndryshimin e masës së sigurisë “arrest në burg” dhënë me herët ndaj tij nga Shkalla e Parë e Tiranës e më tej nga Krimet e Rënda.

Shkak i shtyrjes së seanës në ngarkim të Efthimiout dhe tre të bashkëarrestuarve të tij u bë mungesa e avokatëve mbrojtës.

Hetimet për vrasjen e Devi Kasmit u zhvilluan fillimisht nga Prokuroria e Tiranës.

Më tej, kjo prokuroria konstatoi se bashkëpunimi mes të dyshuarve ishte në formën e grupit të strukturuar kriminal dhe e kaloi dosjen për kompetencë tek Krimet e Rënda./abcnews.al

devi-kasmi.jpg
G. P.11:52 | 17/04/2018

Gjykata e Krimeve të Rënda ka rivlerësuar masat e sigurisë për 5 të arrestuarit për vrasjen e Devi Kasmit mbrëmjen e 29 Janarit.

Në burg deri në përfundim të hetimeve do të qëndrojnë greku Efthimio Efthimius që akuzohet si ekzekutori i Kasmit. Gjithashtu, në burg do të qëndrojnë dhe Mario Meshini, Elton Halipaj, Elton Hoxhallari, Malvin Dinellari të dyshuar si bashkëpunëtorë në këtë vrasje.

Dosja për vrasjen e Kasmit u transferua nga Gjykata e Tiranës tek Krimet e Rënda për shkak se Prokuroria e Tiranës provoi që personat e përfshirë në vrasje kishin krijuar grup të strukturuar kriminal./abcnews.al

devi-kasmi-2-640x363.jpeg
G. P.11:47 | 06/04/2018

Personat e arrestuar për vrasjen e Devi Kasmit mbrëmjen e 29 Janarit në Tiranë do të hetohen nga Prokuroria për Krimet e Rënda. Prokuroria e Tiranës transferoi dosjen, pasi ngriti dyshime se të arrestuarit kanë vepruar si “grup i strukturuar kriminal”.

Prokuroria e Tiranës e ka përcjellë në Prokurorinë e Krimeve të Rënda dosjen hetimore të vrasjes së Devi Kasmi në 29 Janar 2018 në Tiranë. Pas më shumë se dy muajve hetim, prokurorët e kryeqytetit kanë konstatuar se në veprimet e kryera nga të akuzuarit për ngjarjen, mes të cilëve edhe greku Efthimiou Efthimious, ka elemetë të “grupit të strukturuar kriminal”. Duke mos qënë kompetentë për hetimin ata e kanë dërguar dosjen në duart e kolegëve të tyre tek Krimet e Rënda.

Transferimi i dosjes tek Krimet u bë shkak të premten që Gjykata e Tiranës të mos merrte në shqyrtim një kërkesë të Mario Meshimit për zëvendësim të masës së sigurisë “arrest në burg” me një masë më të butë. Meshini këmbëngul në mungesën e provave ndaj tij dhe në faktin se nuk ka asnjë lidhje me krimin. Por hetuesit kanë dyshime se ai ka nxjerrë viktimën në pritë. Gjykata shpalli moskompetencë të shqyrtimit të kërkesës dhe vendosi dërgimin e saj tek Krimet e Rënda.

Në lidhje me vrasjen e Kasmit janë lënë në paraburgim Efthimio Efthimou, Elton Hoxhallari, Elton Halipaj dhe Malin Dinellari, si edhe shpalli në kërkim Aurel Hoxhallarin. Sipas Prokurorisë, katër të arrestuarit kanë konsumuar veprat penale të “vrasje me paramendim”, në bashkëpunim, “armëmbajtje pa leje” dhe “prodhim dhe shitje të lëndeve narkotike”. Ata u arrestuan në 2 Shkurt nga operacioni policor të koduar “Enigma”, gjatë të cilit u sekuestrua edhe një arsenal armatimi./abcnews.al

vlcsnap-error828-1-1280x720.jpg
ent ela14:04 | 22/02/2018

Gjykata e Apelit Tiranës konfirmoi masën e sigurisë “arrest në burg” të dhënë nga Shkalla e Parë për Efthimious Efthimiou.

41 vjeçari grek dyshohet të jetë ekzekutori i Devi Kasmit, ngjarje e ndodhur mbrëmjen e 29 janarit pranë spitalit të fëmijëve në Tiranë.

Në seancën e së enjtes, togat e zeza të Apelit refuzuan kërkesën e tij për zbutje të masës së sigurisë. Efthimiou nuk ishte i pranishëm në sallën e gjyqit, ku u përfaësua nga avokati i tij Saimir Vishaj.

Para treshes gjykuese avokati mohoi përfshirjen e klientit të tij në ngjarje, si edhe pretendoi mungesë provash nga ana e prokurorisë.

Kundër këtij qëndrimi ishte prokurori, i cili tha se hetimi ishte në vazhdim dhe se nuk kishte ndryshuar asnjë rrethanë që mund të sillte nevojën e ndryshimit të masës së sigurisë.

Në të njëjtën seancë, Apeli la të pandryshuar masën e sigurisë edhe për Elton Halipajn dhe Elton Hoxhallarin, të dyshuar si bashkëpunëtorë në vrasje. Burime pranë Apelit bënë me dije se ankimi i bërë nga i prangosuri tjetër për krimin, Malvin Dinellari, do të shqyrtohet në ditët në vijim.

Javën e kaluar Apeli la të pandryshuar masën e sigurisë “arrest në burg” edhe për Mario Meshinin, dëshmitar okular në vrasjen e Kasmit, i cili po hetohet si i përfshirë në ngjarje.

Katër të arrestuarit nga operacioni policor i koduar “Enigma” dyshohet të kenë konsumuar veprat penale të “vrasje me paramendim”, në bashkëpunim, “armëmbajtje pa leje” dhe “prodhim dhe shitje të lëndeve narkotike”.

/abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono