destinacioni

himara-1280x713.jpg
nev ila13:22 | 20/07/2019

Një nga zonat me atraktive në jug është plazhi i Himarës i cili në periudhën qershor-korrik ka pritur mbi 15 mijë pushues. Këtë sezon veror po frekuentohet edhe nga shumë shtetas suedezë.

Shumë po preferojnë Himarën për të pushuar. Këtë vit frekuentohet edhe nga shtetas suedeze.

Me një det të pastër dhe ndërhyrjet në infrastrukturë mendojnë ta zgjedhin sërish sezonin e ardhshëm.

Ndërsa vendasit e kanë destinacion të preferuar prej vitesh.

E vetmja ankesë e tyre lidhet me çmimet.

Fundjava sjell edhe një numër më të lartë pushuesish në Himarë, e cila konsiderohet si një nga zonat më atraktive në jug.

Në periudhën qershor-korrik në këtë plazh kanë pushuar mbi 15 mijë persona./ABC News Albania 24/7

tiranaa-1.jpg
G. P.19:55 | 09/09/2018

Tirana është vënë sërish në fokusin e mediave të huaja si një destinacion turistik, që mund të shfrytëzohet edhe për të kaluar fundjavën. Në një shkrim të britanikes “Daily Mail” kryeqyteti shqiptar rekomandohet mes 10 destinacioneve që duhen vizituar.

“Ndoshta një destinacion i pazakonshëm për një pushim fundjave, por kryeqyteti i Shqipërisë u përshtatet atyre personave me dell aventuresk”.

Kështu lexohet në një shkrim të Daily Mail referuar Tiranës. Krahas vizitës së Muzeut Historik dhe xhiros rekomandohet dhe një tur përgjatë bulevardit “Dëshmorët e Kombit” me ndërtesat e tij të epokës komuniste.

“Në sheshin “Skënderbej” do të gjeni edhe pallatin e Operas”, shkruan britanikja “Daily Mail”.

Pazari i ri në qendër të Tiranës mbetet një atraksion që mediat e huaja vazhdojnë ta rekomandojnë për t’u vizituar.

Sëbashku me kryeqytetin shqiptar, destinacionet e tjera në listë e prezantuar nga “Daily Mail” për të mos u humbur janë Dole në Francë, Kosice në Sllovaki, Aarhus në Danimarkë, Varshava në Poloni, Rovaniemi në Finlandë, Lviv në Ukrainë, Bari në Itali, Bourgas në Bullgari dhe Izmiri në Turqi./abcnews.al

DURRESI-PLAZHI-TE-HUAJT_ABC-1280x720.jpg
ent ela13:03 | 09/07/2018

Këtë sezon operatorët turistikë në Durrës tregojnë se po punojnë me shumë turistë të huaj, kryesisht nga Polonia dhe vendet nordike. Ka ambjente dhe hotele qe jane te prenotuar vetem prej tyre.

Shqiptarët e diasporës ishin të parët që i dhanë mundësi turizmit. Por duket se po ja lënë vendin turistëve të huaj. Ndryshe nga sezonet e kaluara këtë verë Durrësi është kthyer ndër destinacionet e preferuar për to.

Turistë të ardhur kryesisht nga Polonia apo vendet nordike po shijojnë ditët me diell.

“Kam ardhur me familjen. Durrësi është një vend interesant dhe i mirë”.

Të vendosur në hotelet buzë Adriatikut shumë prej tyre e vizitojnë për herë të parë Shqipërinë.

Nuk nuk mungojnë dhe ata që janë rikthyer sërish.

“Jam nga Polonia dhe është hera e parë që vij me Durrës. Është një vend i bukur. Do të rikthem sërish këtu për pushime. Shqipëria është një vend i bukur. Uji, gjithashtu është i mrekullueshem. Njerëzit janë shumë të dashur. Jemi shumë të kënaqur”.

Operatorë turistikë janë ata më të kënaqurit. Ardhja e turistëve të huaj i ka dhënë Durrësit nxitje për rritjen e standardeve. Silvana Përbibaj pritëse në një nga hotelet thotë se vitet e fundit punojnë vetëm më turistë të huaj.

Silvaba Përbibaj pritëse: “Kryesisht janë nga vendet nordike, polakë kemi shumë. Këtë vit vendet nordike kanë prurjet më të mëdha”

Durrësi është qyteti i dytë më i madh në Shqipëri dhe porti kryesor i vendit. Për shkak të larmisë së ofertave turistike dhe kulinarisë ky qytet është kthyer ndër destinacionet e preferuara edhe për turistë të huaj. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono