deputetit

grurvski-1280x717.jpg
ad min16:10 | 01/06/2019

Ish-Kryeministri i Maqedonisë dhe deputeti i VMRO-DPMNE-së në arrati Nikolla Gruevski, ka dhënë dorëheqjen nga posti i deputetit. Ai njoftoi vendimin nëpërmjet profilit të tij në Facebook dhe tha se do të informojë zyrtarisht parlamentin në ditët e ardhshme.

Ish-Kryeministri Nikola Gruevski, në profilin e tij në Facebook ka njoftuar se tërhiqet nga funksioni deputet në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut. Gruevski në këtë letër thotë se qëllimi për t`ia marrë legalisht mandatin është i parealizueshëm edhe sipas Kushtetutës, rregullave ndërkombëtare, por sic thotë, edhe mos nënshtrimit ndaj presioneve të deputetëve të VMRO-DPMNE-së. Ish-Kryeministri Gruevski ka paralajmëruar se ditëve në vijim zyrtarisht do të njoftohet edhe Parlamenti.

Nikola Gruevski: “Edhe pse drejtësia, Kushtetuta dhe dokumentet ndërkombëtare janë në anën time, unë nuk do të lejoj që partia dhe deputetët tanë, për shkak meje dhe mandatit tim të jenë të ekspozuar çfarëdo presionesh, propagandës së rrejshme dhe të linçimit mediatik nga ana e pushtetit. Nuk dua që më tutje t`u jap mundësi LSDM-së, që duke shfrytëzuar këtë temë t`i shmang debatet për çështje thelbësore dhe probleme që janë në interes të popullit”.

Paralajmërimi i kriminelit të dënuar Nikola Gruevskit se do të dorëhiqet nga funksioni I deputetit, ka konfirmuar lidhjen e tij të drejtpërdrejtë me Mickoskin. Në këtë mënyrë ka reaguar nga LSDM-ja, duke theksuar se VMRO-DPMNE-ja po udhëhiqet nga Budapesti. Socialdemokratët bëjnë thirrje që deputetët nga radhët e opozitës që janë të akuzuar në procese gjyqësore, siç janë Trajko Veljanovski, Tarçullovski dhe Milloshoski të japin dorëheqje për shkaqe morale dhe juridike.

Vendimet e Komitetit Ekzekutiv të VMRO-DPMNE-së, sjellja e Mickoskit dhe e deputetëve të kësaj partie në Komisionin për Çështje të Mandateve dhe imuniteteve, që nuk votuan për marrjen e mandatit, është me urdhër të Gruevskit dhe në koordinim të drejtpërdrejtë me Mickoskin.

Komisioni për Çështje të Mandateve dhe Imunitetit me pesë vota “për” dhe asnjë “kundër” e të “përmbajtur” të mërkurën I propozoi Kuvendit që t`I meret mandate Gruevskit I cili gjashtë muaj pa arsye mungon nga puna. Seanca plenare për këtë çështje duhet të mbahet javën e ardhshme dhe do të jetë përpjekja  e dytë për marrjen e mandatit, ku nevojitet shumica prej dy të tretave. Nëse Gruevski me të vërtetë dorëhiqet, kjo do të jetë dorëheqja e dytë në Kuvend në afat prej një muaji. Paraprakisht u dorëhoq deputeti Pavle Bogoevski./ABC News Albania 24/7

kqz.jpg
nev ila14:08 | 18/04/2019

Parlamentit pritet t’i shtohen dhe katër deputët të rinj nga radhët  e opozitës.

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve vendosi ti japë mandatin e deputetit të Kuvendit të Shqipërisë 3 kandidatëve të radhës në listën shume emërore të Partisë Demokratike dhe një nga lista shume emërore e Levizjes Socialiste për Integrim.

Sa i përket Partisë Demokratike bëhet fjalë për kandidaten e Qarkut të Gjirokastrës Foriana Dhimitri, kandidatin e  Qarkut të Korçës Andi Përmeti, si dhe Erion Picirin në Qarkun e Tiranës.

Ndërsa nga lista e Lëvizjes Socialiste për Integrim KQZ vendosi ti japë mandatin e deputetit kandidatit të Qarkut të Beratit Eugen Bojaxhi.

Gjithashtu Komisioni Qendror i Zgjedhjeve vendosi të njoftoi këshillin bashkiak të Rrogozhinës për të vazhduar procedurat për dhënien e mandatit kandidatit të listës shumë emërore të subjektit politik Partia Lëvizja Socialiste për Integrim, Adelina Ceka, për plotësimin e vendit vakant në këshillin bashkiak.

Ndërkohë që regjistroi Partinë Komuniste të Shqipërisë  si subjekt zgjedhor që do të marrë pjesë në zgjedhje vendore të 30 qershorit./abcnews.al

SINKRON-ERVIN-BUSHATI.mpg_snapshot_00.23-1280x720.jpg
ent ela16:35 | 13/03/2019

Gjykata e Apelit Tiranë ka pranuar padinë e bërë në Tetor të 2018 nga Partia Demokratike e cila akuzon deputetin e Partisë Socialiste Ervin Bushati për fshehjen të pasurisë. 2 javë pas kallëzimit të bërë nga selia e Partisë Demokratike Prokuroria e Tiranës i mbylli hetimet edhe pse gjykata e shkallës së parë kishte urdhëruar që të vazhdonte procesi hetimore ndaj Bushatit. Prokuroria e kundërshton vendimin dhe bën ankimin në Gjykatën e Apelit, por kjo gjykatë vendosi që të rihapet çështja dhe të nisni edhe menjëherë hetimet për pasurit e Bushatit. Partia demokratike e akuzon Ervin Bushatin për fshehje dhe mos justifikim pasurie, në kallëzimin e PD thuhet se Bushati nuk justifiko 7 pasuri të paluajtshme./abcnews.al

1551698218_kqz.jpg
ent ela15:42 | 12/03/2019

Shkon në 10 numri i kandidatëve të listave të partive opozitare që pranojnë mandatin e deputetit. Komisioni Qendror i Zgjedhjeve gjatë mbledhjes së të martës ka votuar për dhënien e mandatit të deputetit edhe për dy emra të tjerë, të dalë nga lista e Partisë Demokratike. Kështu Ligoraq Karamelo i PBDNJ zëvendëson deputetin e dorëhequr Ervin Salianji ndërsa Alban Zeneli, Flamur Nokën në qarkun Kukës. Këta të fundit, sëbashku me kandidatët e votuar për marrjen e mandatit vetëm një ditë më parë nga KQZ, nga lista shumë-emërore e Lëvizjes Socialiste për Integrim Elda Hoti, Edlira Hyseni, Ediola Braha dhe Majlinda Halilaj, pritet të betohen në seancën parlamentare të së mërkurës, duke çuar në 10 numrin e deputetëve të rinj dhe ne 85 numrin e deputetëve të parlamentit të shqipërisë, numër i mjaftueshëm ky për arritjen e shumicës së cilësuar në votime që kërkojnë 3/5-tat./abcnews.al

maqedonia-2-1280x688.jpg
ent ela17:16 | 24/02/2019

Kuvendi i Maqedonisë nuk ka caktuar ende një datë për shqyrtimin e kërkesës së gjykatës për miratimin e paraburgimit për deputetin e VMRO-së, Trajko Veljanovski. Partia në pushtet, LSDM ka deklaruar se baza për thirrjen e një seance plenare ekziston, por komisioni i posaçëm nuk ka ende një qëndrim për heqjen e imunitetit të Veljanovskit. Pas dy ditë debat, Komisioni për çështjet e rregullores, mandatit dhe imunitetit mbylli diskutimet me 4 vota pro dhe 4 kundër në lidhje me heqjen e imunitetit të Veljanovskit. Në momentin e votimit mungoi deputeti i BDI-së Agim Shaqiri, i cili do të mund të kishte bërë diferencën. Tani topi është në fushën e Kuvendit./abcnews.al

 

komisioni-ligjet-1280x710.jpg
ent ela14:50 | 30/01/2019

Pas një debati të ndezur dy orësh, mazhoranca e opozita shtynë shqyrtimin e ndryshimeve në rregulloren e kuvendit, të propozuara nga PS. Akuzave të opozitës se po tentohet të rifutet imuniteti i deputetit, mazhoranca e ftoi që të rishikonin së bashku ndryshimet e propozuara.

Mazhoranca dhe opozita, të mbledhur në komisionin e ligjeve për diskutimin dhe miratimin në parim të ndryshimeve të propozuara në rreguloren e Kuvendit, dështuan me sukses.

Dy orë pas debatit mbi mënyrën dhe vendin ku duhen miratuar ndryshimet në rregullore…

Alibeaj: “Është një lapsurs, është një gabim në rastin më të mirë i Konferëncës së Kryetarëve që i ka sjallë si lëndë. Në kërkojmë mbledhjen e Këshillit të Mandatëve që i takon kryetarit të Kuvendit ta thërrasë”.

Manja: “Ju bëtë bojkon të sesionin e vjeshtës dhe bllokuan Këshillin e Mandateve dhe të rregulloreve. Për rrjedhojë Konferenca e Kryetarëve nisur nga kjo situatë ka vendosur që t’ia kalojë Komisionit të Ligjeve”.

Komisioni votoi shtyrjen e diskutimeve në mbledhjen e rradhës, për shkak të mos dakordësisë mes palëve. Propozimin e bëri ish kreu i komisionit, njëkohësisht ish-ministi i brendshëm Fatmir Xhafaj.

Xhafaj: “Ta shtyjmë sepse mblidhet Konferenca e Kryetareve, të mblidhemi në Komisionin e Ligjeve dhe të vijojmë diskutimin”.

Por as kjo nuk kënaqi opozitën, e cila diskutimin kërkon ta bëjë në pozita të barabarta.

Alibeaj: “Jo këtu sepse keni forcën e kartonit, nëse doni e miratoni si të doni”.

Kjo pavarësisht deklaratës së kerut të grupit parlamentar socialist Taulant Balla.

Balla: “Mos kini merak, rregullorja votohet vetëm me consensus”.

Ndryshimet në nenin 118 u bënë shkak i “mburojës” që opozita kërkon në Këshillin e Mandateve dhe Rregullores…

Alibeaj: “Ju kërkoni të fusni imunitetin e deputetit”.

Balla: “I heqim, shkruajini si të doni dhe i sjellim”.

Parimisht komisioni vendosi ngritjen e një grupi pune me pjesmarrës nga të gjitha partitë parlamentare, PS, PD, LSI, për të bërë ndryshimet e nevojshme në nenet përkatës./abcnews.al

105323079_34157c54-0027-4f15-980b-3c65e7643665.jpg
ent ela18:17 | 25/01/2019

Deputeti konservator britanik Johnny Mercer është urdhëruar të paguajë më shumë se 900 paund pas një hetimi mbi shpenzimet e tij.

Autoriteti mbikqyrës i shpenzimeve të deputetëve IPSA shqyrtoi një ankesë, ku faturat e telefonit në zyrën e deputetit u rritën nga një mesatare mujore prej 100 paund deri në 660 paund në mars të vitit 2016. Mercer tha se shpenzimet kishin ardhur si rezultat i vjedhjes së të dhënave të telefonit të tij. Ai është shprehusr se nëpërmjet të dhënave të telefonit të tij ishin bërë telefonata me një numër shqiptar.

IPSA i tha atij të paguante 931.20 paund. Mercer, deputet për Plymouth Moor View, tha: “Ankesa prej 140 faqesh për mua ka të bëjë me faturën e telefonit dhe ky është vërtet një gabim. Kam besim të plotë në zyrën time të shkëlqyer që punon kaq shumë për Plymouth”.

Një hetim u nis nga Autoriteti i Pavarur për Standarde Parlamentare pas ankesave të dy anëtarëve në nëntor 2017. Një ankues theksoi rritjen e faturave të telefonit në zyrën e deputetëve në Plymouth në Mars dhe Prill 2016, në prag të zgjedhjeve vendore të Majit 2016.

Por raporti i IPSA arriti në përfundimin se hetimi për të telefonuar votuesit e mundshëm nuk ishte arsyeja e rritjes. Ai gjeti rreth 65 thirrje prej një deri në 30 minuta drejt një numri shqiptar nga 20 marsi deri në orët e mëngjesit të 21 marsit të viti 2016,  të cilat kishtonin 466 paund.

IPSA tha se nuk kishte dëshmi se Z. Mercer kishte njoftuar mbikëqyrësin e telefonit se i kishin hakeruar të dhënat, përndryshe ai mund të kërkonte rimbursim. IPSA arrti në përfundimin se: “Qëndron në mënyrë të vendosur nga pikëpamja se nuk ka absolutisht prova për shkelje nga ana e deputetit por janë “gabime të vërteta”, të cilat mund të ishin shmangur me administrim dhe mbikëqyrje më të mirë”./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono