deputetet

presheve-1280x728.jpg
ad min22:15 | 05/06/2019

Një grup deputetësh nga Kosova, gjatë një takimi me banorë të Luginës së Preshevës, kanë deklaruar se mbështesin referendumin për bashkim. Gjithashtu, ata kanë premtuar ndihma për banorët, të cilat deri më sot kanë qenë të pakta e të pamundura.

Tri komisione të Kuvendit të Kosovës kanë vizituar Luginën e Preshevës dhe kanë takuar përfaqësuesit politik të shqiptarëve nga Medvegja, Bujanoci e Presheva. Deputetet nga Prishtina kanë premtuar ndihmë në arsim, administratë publike, qeverisje lokale dhe në kujdesin për ta. Gazetarët shqiptarë të këtushëm i ka interesuar çfarë konkretisht dhe a do të bëhet bashkimi me Kosovën.

Përfaqësuesit shqiptarë që i kanë pritur në Këshillin Kombëtarë të Shqiptarëve dhe në Komunën e Bujanocit kanë falënderuar delegacionin dhe kanë kërkuar që Kosova, por edhe Shqipëria të mos i harrojnë.

Ndihmat kanë qenë të vogla dhe pak të mundshme deri më tani. Së fundmi qeveria shqiptare ka premtuar mbështetje. Deputetët e Kosovës që arritën këtu u kanë premtuar se kërkesat e tyre do ti delegojnë në Kuvend dhe do të lobojnë në qeveri që të bëhen të aprovuara zyrtarisht./ABC News Albania 24/7

Kuvend-1280x716.jpg
ad min13:50 | 30/05/2019

Numri dy i socialistëve Taulant Balla nga foltorja e parlamentit shprehu bindjen se negociatat e Shqipërisë me Bashkimin Evropian do të hapen këtë vit, por pa përmendur muajin Qershor.

 “Shpreh bindjen se Shqipëria brenda vitit 2019 do të hapë negociatat me BE. Është fakt që vitin e kaluar KE mori të njëjtin vendim ndaj Shqipërisë, por Këshilli Evropian vendosi shtyrjen, për shkak se  vendimmarrja në këtë organizëm politik nuk është vetëm teknike, por shkon dhe është mbi të gjitha politike”.

Sipas kryetares së grupimit demokrat Rudina Hajdari, faji nuk është i Bashkimit Europian, por politkës shqiptare në mazhorancë dhe opozitë.

“Ndërsa këta të mazhorancës faksojnë BE për vonesën e negociatave, ne nuk dimë a kuptojmë çfarë është integrim…  A thua e dinë këta çfarë është integrim kur i thonë shqiptarëve që rroga këtu është më lartë se në Gjermani? A thua se kryetari kësaj opozite jashtë parlamentare e di se çfarë ka bërë për Integrimin Evropian?”

Përgjigja për këtë i erdhi nga kolegët e mazhorancës dhe opozitës edhe pse tërthorazi. Për socialistët, është opozita ajo që nuk ka përmbushur pjesën e saj. Diskutimi u zhvillua nën drejtimin për herë të parë nga nënkryetari i grupimit të ri opozitar, Myslym Murrizi, në mungesë të kreut të kuvendit Ruçi i cili ndodhej në një takim zyrtar./ABC News Albania 24/7

MBULIM-BETOHEN-DEPUTETET.mpg_snapshot_00.02-1280x720.jpg
ent ela11:30 | 23/05/2019

Janë betuar dy deputetë të rinj sot në Kuvend. Komisioni i Rregulloreve dhe mandateve ka verifikuar mandatet e dhëna nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve për Ervis Meço nga lista shumë emërore e Partisë Demokratike në qarkun Vlorë dhe Artemis Dralo Malo mori mandatin pasi Flamur Golemi dorëzoi mandatin e deputetit për të kandiduar si kryebashkiak i Bashkisë Gjirokastër. Me betimin e dy deputëtëve në seancën e sotme plenare arrin në 122 numri i deputetëve në Kuvend. /ABC News Albania 24/7

 

vizat-1280x710.jpg
ad min20:15 | 21/05/2019

Deputetët holandezë janë të vetëdijshëm që Rezoluta e Parlamenti të tyre për rivendosjen e vizave nuk mund të realizohet, por e interpretuan atë si një veprim sensibilizues për nxitjen e luftës kundër krimit. Kjo bëhet e ditur në njoftimin për shtyp që Kuvendi i Shqipërisë shpërndau pas seancës dëgjimore që zhvilloi delegacioni i parlamentit shqiptar me Komisionin për Çështjet e Bashkimit Evropian në Parlamentin e Holandës. Kjo seancë dëgjimorë u vlerësua nga Kryetari i Komisionit Ëeldman si mjaft e dobishme për vazhdimin e dialogut dhe për të informuar mbi përpjekjet reale që po bën Shqipërisë për realizimin e prioriteteve kyçe të integrimit. Në seancë ishin të pranishëm Kryetari i Kuvendit Gramoz Ruçi, Kryetari i Grupit Parlamentar të PS Taulant Balla, Kryetarja e Grupit Parlamentar Demokrat dhe Kryetare e Komisionit Parlamentar të Integrimit Rudina Hajdari dhe Ambasadorja e Shqipërisë në Holandë Adia Sakiqi./abcnews.al

 

Edi-rama-kandidateve.jpg
ent ela12:41 | 20/05/2019

Zgjedhjet e 30 qershorit kanë qenë në fokus të takimit të përjavshëm të kryeministrit Rama me deputetët socialistë. Shefi i qeverisë u ka kërkuar që të regjistrojnë çdo incident dhe autorët e tyre.

 

Nuk janë nën ethet e garës për të fituar por të arritur që ti zhvillojnë zgjedhjet vendore të 30 qershorit e mbi të gjitha për ti mbrojtur ato. Këto porosi u jep kryemistri Edi Rama deputetëve të tij në takime me dyer të hapura e të mbyllura siç ishte edhe mbledhja e fundit e grupit parlamentar.

“Mos u provokoni. Regjistroni ata që mund të shkaktojnë incidente. Të provojmë që nuk jemi ne shkaktarë. Të denoncojmë këdo që cënon zgjedhjet. Çdo njeriu i duhet thënë që kush cënon apo dëmton procesin nuk shkel më në Amerikë apo vende të Bashkimit Europian”, tha Kryeministri.

I ka këshilluar të tregojnë kujdes edhe me fushatën elektorale, të zbatojnë kodin e të mos e nisin më herët. Data 31 maj është lënë dita kur do të prezantohen edhe 61 kandidatët e Partisë Socialiste për kryebashkiakë. /ABC news Albania 24/7

parlamenti-euro-peesione.jpg
nev ila12:23 | 21/04/2019

Paprekshmëri, pensione të arta dhe shumë avantazhe të tjera. Të gjithë ata që synojnë të zenë një vend në parlamentin europian kanë disa arsye më shumë se politika, për t’u bërë pjesë e këtyre zgjedhjeve parlamentare.

Që nga heqja e shpenzimeve deri tek pensioni i artë. Ka shumë avantazhe në të qënurit një deputet në parlamentin europian. Të paktën dy muaj para zgjedhjeve evropiane, mediat bëjnë disa llogari në xhepin e eurodeputetëve duke hartuar një listë me përfitimet që e bëjnë kaq të dëshirueshëm një vend në parlamentin evropian.

Çdo anëtar i parlamentit evropian ka një rrogë prej gati 9 mijë euro në muaj pavarësisht kohës që ka në atë post. Duke hequr taksat, paga shkon rreth 7 mijë euro.

Për pjesën më të madhe të anëtarëve të parlamentit evropian ka dhe një taksë më shumë, duke qenë se shumë vende anëtare u kërkojnë deputetëve të tyre evropianë që të paguajnë një taksë kombëtare shtesë.

Ndërkohë çdo deputet merr çdo muaj një shumë prej 4500 eurosh për shpenzime të përgjithshme. Shumë që i shërben për të mbuluar shpenzimet e zyrës, qerasë, kompjuterit, telefonit etj.

Në momentin që largohen nga parlamenti, deputetët në detyrë për të paktën një vit kanë të drejtë për një pagesë tranzitore e barabartë me një pagë mujore, për çdo vit që kanë mbajtur postin. Kjo do të thotë se çdo deputet mund të marrë deri në 210 mijë euro.

Ish deputeti ka të drejtën e një page tranzitore të plotë dhe nëse punësohet në sektor privat, pavarësisht arsyes për të cilën është larguar nga posti i tij në parlament.

Deputetët në parlamentin evropian marrin rimbursime për shpenzimet e udhëtimit për të marrë pjesë në mbledhjet e parlamentit, por vetëm në rast se dorëzojnë faturat.

Ata gjithashtu marrin 320 euro për çdo ditë që qëndrojnë në Bruksel apo Strasburg për arsye pune.

Çdo deputet ka një buxhet mujor prej 25 mijë eurosh për rekrutimin e asistentëve personalë, dhe secili mund të punësojë maksimumi tre asistentë.

Por ka një rregull shumë të qartë, asnjë deputet nuk mund të punësojë një të afërm. Euro-deputetët mund dhe të përdorin automjetin e parlamentit evropian.

Në moshën 63 vjeçare deputetët e parlamentit evropian përfitojnë një pension prej 3.5 për qind për çdo vit që kanë mbajtur postin. Shpenzimi i pensioneve mbulohet nga buxheti i bashkimit evropian.

Gjithashtu Brukseli mbulon dy të tretat e shpenzimeve mjekësore të deputetëve të parlamentit evropian./abcnews.al

bushati-1-1280x718.jpg
ad min17:30 | 17/04/2019

Hapja e negociatave të Shqiërisë me Bashkimin Evropian nuk rezikohet nga çështjet e brendshme të politikës holandeze. Kështu e kanë parë deputetët e mazhorancës vendimin e Parlamentit holandez për rikthimin e vizave me vendin tonë.

Duke iu rikthyer fjalimit të ministrit të Jashtëm të Holandës në vizitën që zhvilloi në vendin tonë, zëvendës ministrja e Brendshme Rovena Voda tha se qeveria shqiptare ka ulur shifrat e azilkërkuesëve dhe kriminalitetit.

Jo të gjithë deputetët pranuan të japin mendimin e tyre, një prej të cilëve është edhe ish-ministri i Jashtëm Ditmir Bushati.

Pas votimit në Kuvendin e Holandës për rikthimin e vizave lëvizja e rradhës i mbetet qeverisë holandeze nëse do t’ia dërgojë apo jo rezolutën Komisionit Evropian./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono