deputetet

KRONIKE-ZGJEDHORJA.mpg_snapshot_00.01-1280x720.jpg
ent ela18:44 | 05/11/2019

Komisioni i Reformës Zgjedhore thirri sot për të dëgjuar shoqërinë civile, por mbledhja u kthye në sherre e debate personale mes opozitës së re dhe mazhorancës. Të gjithë pranojnë se puna e deritanishme për reformën, mund të hidhet poshtë, nëse në një moment palët bien dakord për të ndryshuar sistemin zgjedhor.

Ishte parashikuar si një seancë dëgjimore me ekspertë zgjedhorë dhe shoqërinë civile mbi reformën elektorale në vend, por nisi ndryshe.

Damian Gjiknuri ju tha të ftuarve se kjo mbledhje nuk do të diskutonte për ndryshimin e sistemit zgjedhor, por opozita parlamentare, nuk ka shqetësim tjetër.

Nëse sistemi ndryshon, tani ose vitin tjetër, atëherë puna e bërë deri tani nga komisioni parlamentar shkon dëm.

Deputetët, të ngacmuar nga shoqëria civile për shpenzimet e tyre ne fushatë, u hodhën në kundërsulm.

Ekpsertët e atashuar pranë komisionit zgjedhor janë duke punuar një dokument për depolitizimin e administratës zgjedhore, dokument të cilin duan ta përfundojnë brenda këtij muaji.  /abcnews.al

depuetet-britanike-1280x620.jpg
nev ila18:25 | 03/11/2019

Brexit ka shkaktuar dhe kaos në parlamentin britanik ndërkohë që Britania e Madhe dhe BE nuk kanë arritur akoma një marrëveshje për daljen nga Unioni. Kjo situatë ka shkaktuar tension në politikën britanike ndërkohë që kryeministri Johsnon refuzoi të bëjë marrëveshje me liderin e partisë së Brexit, Nigel Farage.

Tensionet në parlamentin britanik arritën kulmin në një debat ku deputetët nuk i kursyen fyerjet ndaj njëri-tjetrit, ndërsa të tjerë u shtrinë në sallë. Kryetari i parlamentit, John Bercoë është detyruar që të ngrejë zërin që të mbajë qetësi gjatë seancës.

Britania e Madhe dhe Bashkimi Europian ende nuk kanë arritur një marrëveshje për Brexit. Kjo situatë ka tensionuar dhe palët politike në Britani të cilët kërkojnë nga kryeministri, Boris Johnson, të mbajë premtimin që bëri kur mori këtë post.

Ndërkohë, Nigel Farage tha se nuk do të jetë kandidat për në zgjedhjet e përgjithshme të 12 dhjetorit. Farage I tha BBC-së se kishte vendosur se mund të shërbente më mirë duke mbështetur 600 kandidatët e partisë së tij në të gjithë Britaninë e Madhe.

Farage kritikoi marrëveshjen për Brexit të arritur nga kryeministri Boris Johson, duke thënë se ishte më keq sesa të ishin në BE.

Ndërkohë, kryeministri Johnson, ka refuzuar propozimin e presidentit të Shteteve të Bashkuara Donald Trump se duhet të bashkëpunojë me partinë e Brexit-it të Nigel Farange në zgjedhjet e 12 dhjetorit. Johnson theksoi se është “mirënjohës për këshillën”, por se nuk dëshiron të bëjë pakte parazgjedhore.

Presidenti i SHBA-së Donald Trump, ditë më parë kishte thënë se Farage dhe Johnson do të ishin “një forcë e pandalshme”.

Në anën tjetër, Farage kishte kërkuar nga kryeministri Johnson që të tërhiqet nga marrëveshja për Brexit-in dhe të bashkohen në një aleancë të përbashkët të largimit.

Mbretëria e Bashkuar do të shkojë në zgjedhje të parakohshme më 12 dhjetor, pas shtyrjes edhe një herë të afatit për largim nga Bashkimi Evropian deri më 31 janar 2020.

Johnson shpreson se do të fitojë shumicën e ulëseve, në mënyrë që të miratojë në Parlament marrëveshjen e arritur me BE-në, ndërkohë që Jeremy Corbyn i Partisë Laburiste ka premtuar se do të organizojë referendum të ri, nëse fiton pozitën e kryeministrit.

Kryeministri britanik, Boris Johnson ka thënë në ditën e shpalljes së zgjedhjeve se publiku duhet “të zgjedhë” për të ardhmen e Brexitit, por edhe të gjithë shtetit. Ndërkaq, lideri i laburistëve në Britani, Jeremy Corbyn është zotuar për të “transformuar” Britaninë teksa ka nisur fushatën zgjedhore.

Vendimi për largim të Britanisë nga blloku evropian ka ardhur pasi 52 për qind e votuesve kanë votuar për dalje të Britanisë nga BE-ja kundruall 48 për qind që kanë kundërshtuar atë, në referendumin e mbajtur më 2016.​/abcnews.al

 

 

kuvendi-shqiptar-1280x707.jpg
ent ela17:14 | 28/10/2019

Deputetët zhvilluan sot një seancë të posaçme për problemet e qytetarëve. ABC News i pyeti ligjvënësit se cfarë shqetësimesh kishin zgjedhësit e tyre, dhe ata renditën nga problemet me ujin, rrugët dhe legalizimet, deri tek shitja e dhive sepse nuk dilnim me fitim, deri tek djersitja nëpër urbanët e Tiranës.

Këtë të hënë, deputetët u mblodhën për të diskutuar mbi problemet e zgjedhësve.

Pas një jave që duhet ta kishin kaluar me elektoratin, ligjvënësit u kthyen në parlament për të kërkuar zgjidhje për qytetarët. Por cfarë i shqetëson banorët?

Kujtim Gjuzi sjell një shqetësim të përdoruesve të transportit publik.

Dritan Bici ka sjellë një problem të banorëve të Gramshit.

Problemet nuk mungojnë as mes socialistëve.

Disa nuk i ndajnë me median, problemet e qytetarëve. /ABC news Albania 24/7

majlinda-halili-deputetja-1280x717.jpg
nev ila17:11 | 28/10/2019

Pasi e provoi duke folur e duke shkruar dhe nuk pati sukses, këtë të hënë, Majlinda Halilaj provoi të shkëlqejë përmes heshtjes.

Kur ka kaluar më shumë se një javë nga fjalimi i Korporatës, deputetët kanë mendime të ndryshme për kolegen e tyre.

Shumica jua hedhin fajin emocioneve.

Të tjerë nuk komentojnë.

Kujtim Gjuzi është si përherë origjinal.

“Majlinda Halili është një zonjë jo vetëm e mençur por edhe e bukur dhe është deputetja e parlamentit të Republikës së Shqipërisë”, tha Gjuzi.

Majlinda Halilaj është deputete që prej marsit, dhe ka zënë karrigen e Lulzim Bashës./abcnews.al

brace-1-1280x693.jpg
ad min13:00 | 10/08/2019

Aksioni kundër atyre që ju shmangen taksave vijon në të gjithë vendin. Erjon Braçe tha se tregu më problematik ka rezultuar ai i karburanteve, teksa ju kujtoi biznesmenëve që shpëtimi i vetëm është të paguajnë detyrimet, sepse asnjë telefonatë me miq politikanë nuk do t’i ndihmojë.

Qeveria vijon aksionin e saj kundër informalitetit, ku rezulton se abuzuesit më të mëdhenj janë në tregun e karburanteve. Zëvendës kryeministri Erjon Braçe raportoi se këto kompani nuk shisnin çdo litër me kupon, duke shmangur pagimin e taksave.

Teksa njofton se të gjitha këto kompani karburantesh do të detyrohen të paguajnë të gjitha taksat e shmangura, Brace thotë se organizatorët e kësaj vjedhjeje do të përballen me ligjin.

Nën filtrin e qeverisë kanë kaluar të parat kompanitë e mëdha.

Por sjellja e biznesmenëve VIP nuk ka qenë e njëjtë.

Në fund, numri dy i qeverisë ka një apel për pronarët apo administratorët e bizneseve që i nënshtrohen kontrollit.

Erjon Braçe ju bën thirrje dhe gjykatësve administrativë të rreshtohen në mbrojtje të interesit publik dhe jo të atyre që bëjnë evazion fiskal./ABC News Albania 24/7

aoc-trump-kamala-1280x853.jpg
nev ila13:59 | 16/07/2019

Katër deputetet amerikane të sulmuara në Twitter nga presidenti amerikan Trump për origjinën e tyre, në një dekkaratë të përbashkët u shprehën se është moment i duhur për impeachment të Donald Trump.

“Mos bini në kurth”’, objektivi i presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës Donald Trump është ai i shmangies së vëmendjes nga kaosi dhe politika e korruptuar e kësaj administrate.

Është kjo deklarata e përbashkët e katër deputeteve demokrate që janë pjesë e kongresit amerikan pas zgjedhjeve të mes mandatit në nëntor të një viti më parë, e që u bënë objektiv i akuzave raciste të kreut të shtëpisë së bardhë. Trump në një postim në profiling e tij në Twitter u kërkonte atyre që të ktheheshin nga kanë ardhur.

Të gjitha qytetare amerikane, deputetet e sulmuara nga Trump janë: Alexandria Ocasio-Cortez e Nju Jork, Rashida Tlaib e Micigan, gruaja e parë muslimane e zgjedhur në kongres, Aiana Pressli e Masacusets dhee Ilhan Omar e Minesotës, e cila fitoi nënshtetësinë amerikane në vitin 2000.

Presli u shpreh se vëmendja duhet të përqendrihet në politikat e Tramp dhe jo në fjalët e tij. Omar e Tlaib nga ana e tyre kërkuan që Trump të ndiqet ligjërisht për komente raciste dhe ksenofobe. Presli ka refuzuar të pranojë përpjekjen e Trump për ti nbyllur gojën pasi ato nuk janë vetëm katër persona.

“Skuadra jonë është e madhe”, u shpreh ajo, “dhe kupton të gjithë ata që përpiqen të ndërtojnë një botë më të drejtë”.

Omar shtoi se sytë e historisë janë mbi ato dhe operacionet e deportimit në masë dhe abuzimet me të drejtat e njeriut në kufi. Ato gjithashtu theksuan se ky është moment i duhur për të kërkuar impeachment për Trump. Ato thanë se ky nuk ishte prioriteti i mandatit të tyre por tashmë është momenti për të detyruar presidentin që të mos sfidojë më kushtetutën amerikane./ABC News Albania 24/7

TE-HENEN-NE-PS-NIS-SHKARIMI-I-METES.mpg_snapshot_00.23-1280x720.jpg
ent ela13:35 | 15/06/2019

Partia Socialiste do të depozitojë të hënën kërkesën për shkarkimin e presidentit të republikës me argumentin se ka shkelur Kushtetutën duke anulluar datën e zgjedhjeve. Pasi parlamenti të ndjekë procedurat e tij deri në votimin e shkarkimit të kryetarit të shtetit do të jetë Gjykata Kushtetuese që do të thotë fjalën e fundit.

Të hënën do të nisë procedura për shkarkimin e presidentit Ilir Meta. Lajmin e dha kryetari i komisionit të ligjeve Ulsi Manja gjatë një takimit me banorë të njësisë 11 në Tiranë.

“Ditën e hënë futet në furrë. Ka qenë në ngrirje, fillon dhe shkrihet nga e hëna”.

Partia Socialiste do të depozitojë në Kuvend kërkesën me firmat e deputetëve. Ndonëse mjaftojnë 35, mazhorancës i janë bashkuar edhe deputetë të opozitës parlamentare duke e cuar në 55 numrin e firmave të mbledhura.

Ky është hapi i parë që parashikon Rregullorja e Kuvendit, neni 112 I të cilës detyron që : “Jo më pak se një e katërta e të gjithë anëtarëve të Kuvendit mund të propozojë shkarkimin nga detyra të Presidentit të Republikës”.

Kërkesa do të shqyrtohet në Komisionin e Ligjeve nga ku pritet të shihet nëse do të merret vendim për ngritjen e një komisioni hetimor apo jo.

Brenda 15 ditëve raporti i komisionit të Ligjeve paraqitet për votim  në Kuvendin e Shqipërisë bashkëngjitur me propozimin ose jo të ngritjes së komisionit hetimor. Pasi të përfudojnë të gjitha këto procedura konferenca kryetarëve përcakton datën e votimit në Kuvend të kërkesës për shkarkim të Presidentit të Republikës dhe kohën e debatit.

Në rast se kërkohet nga Presidenti i Republikës për t’u dëgjuar në seancë plenare, Kuvendi është i detyruar ta dëgjojë atë. Kuvendi vendos për shkarkimin e Presidentit të Republikës me jo më pak se dy të tretat e të gjithë anëtarëve të tij dhe me votim të fshehtë.

Vendimi për shkarkimin e presidentit i dërgohet Gjykatës Kushtetuese. Është kjo gjykatë që hedh firmën e fundit mbi qëndrimin ose jo në detyrë të presidentit Ilir Meta. / ABC News Albania 24/7

presheve-1280x728.jpg
ad min22:15 | 05/06/2019

Një grup deputetësh nga Kosova, gjatë një takimi me banorë të Luginës së Preshevës, kanë deklaruar se mbështesin referendumin për bashkim. Gjithashtu, ata kanë premtuar ndihma për banorët, të cilat deri më sot kanë qenë të pakta e të pamundura.

Tri komisione të Kuvendit të Kosovës kanë vizituar Luginën e Preshevës dhe kanë takuar përfaqësuesit politik të shqiptarëve nga Medvegja, Bujanoci e Presheva. Deputetet nga Prishtina kanë premtuar ndihmë në arsim, administratë publike, qeverisje lokale dhe në kujdesin për ta. Gazetarët shqiptarë të këtushëm i ka interesuar çfarë konkretisht dhe a do të bëhet bashkimi me Kosovën.

Përfaqësuesit shqiptarë që i kanë pritur në Këshillin Kombëtarë të Shqiptarëve dhe në Komunën e Bujanocit kanë falënderuar delegacionin dhe kanë kërkuar që Kosova, por edhe Shqipëria të mos i harrojnë.

Ndihmat kanë qenë të vogla dhe pak të mundshme deri më tani. Së fundmi qeveria shqiptare ka premtuar mbështetje. Deputetët e Kosovës që arritën këtu u kanë premtuar se kërkesat e tyre do ti delegojnë në Kuvend dhe do të lobojnë në qeveri që të bëhen të aprovuara zyrtarisht./ABC News Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono