deputete

SHKRESA-PER-SHISH-MBULIM.mpg_snapshot_00.00-1280x720.jpg
ent ela20:00 | 12/09/2019

Një grup deputetësh të kuvendit të Shqipërisë i kërkojnë kryetarit të Shërbimit Informativ Shtetëror pjesëmarrjen në një seancë dëgjimore.

Kërkesa e 9 deputetëve drejtuar kreut të këtij institucioni Helidon Bendo, vjen pas deklaratës së presidentit të Republikës se kishte marrë informacione nga SHISH se më 8 qershor do të digjej parlamenti.

Këto informacione, sikurse është shprehur ditët e fundit presidenti, kanë çuar në vendimin e tij për anulimin e zgjedhjeve vendore të 30 qershorit.

Pikërisht për të mësuar më tepër rreth informacioneve që pretendon kreu i shtetit, deputetët kërkojnë seancë dëgjimore me kreun e Shërbimit Informativ Shtetëror, Helidon Bendo. /ABC News Albania 24/7

PARLAMENTI-BRITANI.mpg_snapshot_00.08-1280x720.jpg
ent ela19:45 | 11/09/2019

Një gjykatë në Britaninë e Madhe e ka shpallur të paligjshëm shpërndarjen e Parlamentit të vendosur nga kryeministri Boris Xhonson. Në vendim, gjykata shprehet se kreu i qeverisë nuk mund t’i mohojë Parlamentit të drejtën t’i kërkojë llogari ekzekutivit.

Pezullimi që kryeministri Boris Xhonson i bëri Parlamentit britanik është i paligjshëm. Kështu ka vendosur gjykata më e lartë civile e Skocisë, e cila ka mbështetur një grup politikanësh që kishin sfiduar lëvizjen e kryeministrit. Gjyqtarët deklaruan se kryeministri po përpiqej t’i ndalonte Parlamentit t’i kërkonte llogari qeverisë në prag të Breksit. Një apelim nga ekzekutivi ndaj vendimit pritet të bëhet javën e ardhshme në Gjykatën Supreme të Londrës. Vendimi i së mërkurës hedh poshtë një vendim të mëhershëm gjykate, që thoshte se zoti Xhonson nuk e kishte shkelur ligjin me zgjedhjen e tij për të pezulluar Parlamentin. Faktikisht, pezullimi prej 5 javësh i institucionit nisi në orët e para të së martës. Ligjvënësit nuk pritet të kthehen në Parlament deri më 14 tetor, kur do të ketë një fjalim të mbretëreshës për të parashtruar planet legjislative të kryeministrit. Mbretëria e Bashkuar pritet të largohet nga Bashkimi Europian më 31 tetor. Partitë e opozitës i kanë bërë thirrje Parlamentit që të rimblidhet menjëherë pas vendimit të gjykatës, por Dauning Strit ka deklaruar se një gjë e tillë nuk mund të ndodhë pa u shqyrtuar apeli në Gjykatën Supreme të Londrës. Qeveria britanike u distancua gjithashtu nga zërat se gjyqtarët skocezë ishin politikisht të njëanshëm, duke theksuar se kryeministri respekton pavarësinë e gjyqësorit. /ABC News Albania 24/7

besa-shahinii.jpg
G. P.15:47 | 18/07/2019

Shtatë deputetë të Kuvendit të Shqipërisë kërkuan interpelancë urgjente me Ministren e Arsimit, Sportit dhe Rinisë Besa Shahini për rritjen e notës mesatarë për studimet e larta. Ky vendim i qeverisë sipas deputetëve penalizon maturantët ndërsa sipas ministres rrit cilësinë në arsim.

Rritja e notës mesatare për pranimet në universitet nxiti shtatë deputetë të Kuvendit t’i kërkonin shpjegime Ministres së Arsimit, Sportit dhe Rinisë Besa Shahini.

“Si mund të miratohet një vendim dy javë përpara se të mbarojë matura, duke përcaktuar mesataren e një procesi që ka filluar tre vite më përpara. A nuk do të ishte më e drejtë që ta vendosnit këtë vendim vlefshmërie që nga viti i parë i studimeve 2019-2020”?

Ministrja e Arsimit, Sportit dhe Rinisë doli në foltore për të treguar se vendimi vjen pas analizës së kryer në cikle të ndryshme të arsimit.

“Do të sigurohemi që vetëm më të mirët do të bëhen mësues, do të sigurohemi se do të rritet cilësia e arsimit të lartë si nga ana e universiteti, si nga ana e prurjeve të studentëve”.

Përgjigja nuk kënaqi deputetët që kërkuan interpelancën urgjente me ministren Shahini.

“Unë e shtrova me dashamirësi dhe me një ton tjetër gjatë gjithë pyetjeve pa dashur t’ju akuzoj për agjë në ndryshim nga përgjigjet tani ishte “a jeni ju të predispozuar ta shtyni këtë vendim të paktën për një vit” që ata të kenë një vit mundësi që ta përmirësojnë mesataren, jo si këta që ikën. Ju mesa duket nuk e zutë fare në gojë. Nuk dhatë asnjë përgjigje, po, jo, ndoshta”.

Ndërsa qeveria nuk tërhiqet në vendimin që ka marrë.

“Ka filluar të zbatohet qysh në vitin 2016 me notën mesatare 6, në vitin 2018 me notën 7 për mësuesi. Atëherë kemi folur publikisht, në të gjitha universitetit, që do të shkojmë tutje në studimet e mësuesisë me 7.5 dhe ashtu siç ju thashë sot do të shkojmë në 8”.

Maturantët që duan të ndjekin studimet e larta këtë vit akademik në programet bachelor gjatë viteve të gjimnazit duhet të kenë arritur mesatare të notave të paktën 6.5. Nëse zgjedhin degët e mësuesisë mesatarja duhet të jetë minimum 7.5 ndërsa për mjekësinë 8.5./ABC News Albania 24/7

anna-lika.jpg
G. P.19:21 | 22/06/2019

Anna Lika ishte e ftuar këtë të shtunë në emisionin “Thumb”. Ajo është një ndër personazhet më karizmatikë dhe të këndshëm për publikun. Siç është bërë zakon në banakun e emisionit edhe Anna tregoi një histori kur ka qenë e dehur.

“Para shumë vitesh mbaj mend që njëherë nuk e di pse më dukej vetja sikur isha shumë e famshme, sikur isha deputete. Kisha pirë vetë, vodka pjepër dhe i kisha marrë dy shoqet dhe i thoja “shikoni si ju shoqëroj në shtëpi me eskortë”. Ato nuk e kuptonin dhe kujtonin se bëja shaka.

Nga mbrapa kishim një makinë policie se nuk kishim ndaluar një postbllok më përpara. Ata po na gjurmonin dhe unë mendoja se jam shumë e famshme. U thoja këtyre që “jeni me kryetaren këtu. Sa herë të doni, kur të doni”. Nuk u ktheva unë në realitet, thjesht na ndaloi një makinë policie përpara që na ndaloi dhe ne dolëm dhe thamë që nuk është makina jonë”, tha Anna./abcnews.al

PRONONCIMET-DEPUTETEVE-PER-PERGJIMET-KR.mpg_snapshot_00.14-1280x720.jpg
ent ela18:10 | 20/06/2019

Protagonistët e përgjimeve të “Bild” gjatë zgjedhjeve në Dibër nuk flasin për mikrofonët e mediave aq lirshëm sa në bisedat telefonike të përgjuara.

Qefalia: “Pallavra se nuk janë, janë biseda shoqërore, të flasësh me një shokun e klasës të fëmijërisë çfarë problemi ka”

Manja: “Për çështje të drejtësisë, flet drejtësia”

Fjalë pak është edhe Olta Xhaçka, aktualisht drejtuese politikë në Dibër.

“Prokuroria duhet të bëjë punën e vet”.

Nga këto biseda distancohet dhe deputetja e Dibrës, Almira Xhembulla.

“Unë në 2016 isha qytetare e zakonshme dhe me shumë kënaqësi kam votuar Muharrem Ramën”.

Heshtjes së disa deputetëve, ju bashkohen dhe koordinatorët elektoralë.

Zëvendëskryeministri Braçe përjashton blerjen e votës.

“Nuk është gjetur nga këto përgjime që të jetë komunikuar për çështje parash, për secilin përfshirë këta të dy prokuroria të kryejë veprimet e saj”.

Numri dy i qeverisë bën një hap pas kur i përmendet biseda e Damian Gjiknurit që dërgon një furgon me djem problematikë në Dibër.

“Nuk është normale, në krahun tjetër ju duket normale që ish ministri të mbledhë një makinë me djem problematikë nëse provohet të hetohet deri në fund”.

Një ndër deputetët më të vjetër të parlamentit, Musa Ulqini i thërret eksperiencës së tij për të bërë diferencën.

“Kushdo që keqpërdor lekët për të blerë votat duhet të dënohet. Kjo parti që ka bërë Libofshën që ka bërë krimin më të tmerrshëm elektoral në ‘96, që ka bërë ’97, ’98, Gërdecin dhe ka vrarë 4 vetë në 21 janar nuk mund të bëjë ëngjëllin dhe të na tregojë me gisht ne për gjëra që nuk shkojnë mirë sot. Në këtë moment të gjithë kanë përgjegjësi, të gjithë duhet të tregohen të drejtë në raport me interesat e vendit dhe mos bëjnë gjëra si kjo e Ilir Metës që do jetë në librin Guinness që në ditën më të rëndësishme në vend të bëjë detyrën e vet dhe tu ulë gjakrat, por i hedh benzinë tensioneve në Shqipëri”.

Bashkim Fino pretendon se ka edhe video kompromentuese për PD.

“Duhet të vepronte prokuroria para 3 vjetësh, dosjet janë të mbyllura këto janë indicie dhe duhen hetuar nga prokuroria të gjitha përgjimet edhe për partinë e opozitës”.

Fluturimet nga puna si ndëshkim partiak i përjashton dhe Bujar Cela deptuet i Lushnjës.

“Unë nuk jam nga Dibra të gjithë kolegët kanë emër”. /ABC News Albania 24/7

deputetet-1.jpg
G. P.12:29 | 20/06/2019

Deputetët e mazhorancës dhe opozitës në parlament kanë qëndrime të ndryshme për audio përgjimet e publikuara për zgjedhjet e pjesshme vendore në Dibër. Ata bien dakord në një pikë, që ata që prokuroria të hetojë nxjerrjen e sekretit hetimor e kush ka vjedhur votat të ndëshkohet.

Almira Xhembulla, deputete e PS: Unë në 2016 isha një qytetare e zakonshme dhe me shumë kënaqësi kam votuar Muharrem Ramën.

Bashkim Fino, deputet i PS: Duhet të vepronte prokuroria para 3 vjetësh, dosjet janë pothuajse të mbyllura. Unë mendoj se këto janë indicie dhe indiciet duhet të vazhdojnë, të hetohen nga prokuroria. Madje të gjitha përgjimet. Ka përgjime edhe për partinë e opozitës, biles edhe përgjime.

Musa Ulqini, deputet i PS: Kushdo që guxon të keqpërdorë lekët për të blerë votat duhet të dënohet. Si ka mundësi që PD ka dy vjet që e mban këtë dosje dhe nuk ulet me ne te komisioni i reformës për të ndryshuar gjëra që duhen ndryshuar, por në vend që ta përdorë për të rregulluar situatën, e keqpërdor sot për të denigruar procesin. Në këtë moment të gjithë kanë përgjegjësi, të gjithë duhet të tregohen të drejtë, të përgjegjshëm në raport me interesat e vendit.

Bujar Çela, deputet i PS: Çmimi më i madh i votave në qarkun tonë është dëshira e popullit. Nuk ka ndodhur asnjëherë, por unë nuk jam nga Dibra.

Gazetarja: Fluturon njeri nga puna në vendin tuaj?

Bujar Çela: Unë nuk e di, por zakonisht në qarkun tonë nuk fluturon njeri.

Gazetarja: Zonja Mara sa ka qenë çmimi i votës për ju në Dibër?

Aurora Mara, deputete e grupimit të pavarur: Unë nuk i konceptoj fare këto gjëra./abcnews.al

biii-1280x732.jpg
Sej rie23:30 | 19/06/2019

Gazeta gjermane “Bild” ka publikuar sot 10 audio-përgjime të tjera, pjesë e dosjes “184” se hetimit për dyshimet për shitblerje votash në zgjedhjet për kreun e bashkisë së Dibrës në 2016.

Në këto përgjime dëgjohen biseda të disa eksponentëve lokale në Dibër me disa ministra e deputete të PS-së.

Në audio-përgjimin e parë të publikuar nga “Bild” dëgjohet një bisedë telefonike e ministrit Damian Gjiknuri drejtues politik i PS-së në qarkun e Dibrës në 2016 me shefin e policisë Robert Aga dhe një person të quajtur Bekim Krashi. Fjala që përdor Gjiknuri për rezultatin e PS në Dibër është “tërmet”.

 

Me të njëjtin përcaktim “termet” shprehet Gjiknuri edhe në një bisedë telefonike me Ymer Lalën, të cilësuar nga “Bild” në komentin që shoqëron audio-përgjimin, si një bos i krimit.

Edhe një bisedë tjetër e publikuar nga gazeta gjermane ka protagonist Gjiknurin dhe Lalën

Ky personazh Ymer Lala shfaqet në shumë nga audio-përgjimet e publikuara nga “Bild”. Në një nga bisedat telefonike Ymer Lala vihet në dijeni nga nipi i tij për investigimin e një programin televiziv për zgjedhjet në Dibër.

Në një tjetër bisede Ymer Lala informohet nga një person i panjohur se kreu lokal i FRD ka votuar kandidatin e PD-së.

Në audio-përgjimin e aradhes, dëgjohet Ymer Lala në  bisedë me një qytetar me emrin Ardit.

Një tjetër person Ymer Lala e instrukton të kthejë mbrapsht kartat ID.

Ndërsa në 3 biseda të tjera telefonike me 3 persona të panjohur për publikun, Ymer Lala tregon për njohjen që ka me Kryeministrin Rama.

Në një tjetër përgjim të publikuar nga “Bild” dëgjohen tre deputetë të PS Xhemal Qefalia, Saimir Tahiri dhe Ulsi Manja që bisedojnë me shefin e Policisë së Dibrës Robert Aga./ABC News Albania 24/7

opozita.jpg
G. P.15:27 | 18/06/2019

Presidenti i Republikës do të ftohet nga  Komisioni i Ligjeve në një seancë dëgjimore për të dhënë shpjegimet e tij mbi anulimin e 30 Qershorit, dekret për të cilin, Partia Socialiste kërkon ta shkarkojë. Ulsi Manja njoftoi sot nisjen e shqyrtimit të kërkesës së partisë së tij nga Komisioni Parlamentar.

Socialistët në Kuvend nuk po humbasin kohë për të konsumuar të gjitha hapat për shkarkimin e Presidentit të Republikës. Dhe pse rruga është e gjatë, menjëherë pas depozitimit të 55 firmave, Komisioni i Ligjeve ka nisur shqyrtimin e kërkesës së Partisë Socialiste.

“Dje i është njoftuar seancës plenare dhe konform rregullores është njoftuar dhe Komisioni i Ligjeve. Në zbatim të rregullores po dje si kryetar i Komisionit të Ligjeve ua kam vënë në dispozicion të gjithë kolegëve të Komisionit të Ligjeve kërkesën e arsyetuar të 55 deputetëve dhe nga ky moment, në zbatim të nenit 112 të rregullores Komisioni i Ligjeve e ka futur në procedurë shqyrtimi kërkesën e 55 kolegëve deputetë”, tha Ulsi Manja.

Nga sot, ky Komision brenda 15 ditësh duhet t’i drejtohet Kuvendit me një raport ku t’i kërkojë ngritjen e një komisioni hetimor për të vlerësuar shkeljet e pretenduara të Presidentit të Republikës.

Gjatë këtyre ditëve, Komisioni duhet të dëgjojë Presidentin e Republikës, në rast se ky dëshiron të japë shpjegime mbi veprimet e tij. Për këtë, deputetët duhet t’i japin Metës kohën e  nevojshme për të përgatitur mbrojtjen e tij.

Drejtuesit e Komisionit të Ligjeve pohojnë se do ta njoftojnë Presidentin e Republikës për nisjen e procedurës së shkarkimit dhe do ta mirëpresin në komision në rast se ai shfaq interes.

Ngelet për t’u parë sjellja e Presidentit ndaj kësaj procedure parlamentare, për të cilën vetë Meta është shprehur në media se është shantazh ndaj tij dhe se ai është zgjedhur nga një parlament tërësisht legjitim, e jo  si ky i sotmi, i cili, po sipas Metës, ka vetëm 82 mandate të ligjshme./ABC News Albania 24/7

myslim-murrizi-1.jpg
G. P.11:06 | 17/06/2019

Deputeti i opozitës Myslim Murrizi deklaroi këtë të hënë se Inspektoratit i Lartë i Deklarimit të Kontrollit të Pasurive dhe Konfliktit të lnteresave duhet të jetë paradhomë e SPAK dhe Byrosë Kombëtare të Hetimit për të hetuar pasuritë e deputetëve në parlamentin e Shqipërisë. Sipas deputetit, ILDKPKI duhet të hetojë edhe zv.ministrat dhe zyrtarët e institucioneve që kanë në dorë tenderat publike.

“Thoni që është arritje e madhe që janë gjobitur disa nga subjektet private pse kanë kërcënuar ose nuk kanë pasur numrin e bilbilfytësve aq sa duhet nga një deri në pesë milionë lekë. Unë besoj që shqiptarët janë të tejngopur me spiunë dhe bilbilfryrës. Nuk besoi se është detyrë në 29 vjet postkomunizëm të një inpektoriati që duhej të merrej me  banorët e kësaj salle, me këta që janë këtu mbrapa, me këta që kanë qenë këtu mbrapa, 60 kryetarët e bashkive, me drejtorët e drejtorive, zv/ministrat dhe ata që kanë në dorë të firmosin tendera nga paratë publike.

Numri i pakët i punonjësve tuaj prej 70 vetash nuk besoj se zgjidh përfundimisht atë që kanë detyrim ligjor për të deklaruar pasurinë pranë institucionit tuaj. Shoh që ka shumë subjekte që janë objekt i ligjit tuaj. Unë do doja që ka ardhur koha për të përgatitur më konkret dhe më konciz për atë objekt pune që duhet të ketë ky institucion. Nëse ka 15 mijë e 600 subjekte që deklarojnë, me 70 punëtorë i bie që në 10 nuk i kontrollon dot ato. Unë institucionin tuaj do doja ta konsideroja si paradhomë e SPAK-ut ose kuzhinë të BKH-së.

Miliona euro pasuri marramendëse kanë banorë të kësaj salle që kanë ardhur në 31 Mars të 91-shit me pantallona doku, çorapë 55 lekëshe dhe brekë thesi dhe sot të grijnë në “Armani”, “Versaçe”, “Guçi”, kanë hale dhe për macen. Kanë pasur shtëpi me qerpiç, hale te fiku. Ky inspektoriat duhet të merret me këta subjekte që duhet të jenë objekt i drejtpërdrejtë i ligjit tuaj. Ata që kanë marrë në qafë këtë vend nuk i kalojnë 500 veta nga 91 deri sot. Shihni kush i ka ato saraje matanë. Deputetë, ministra, hiqni pjesën e biznesit, kam respekt për ta dhe ishalla i shtojnë, drejtorë drejtorish, burgjet, hipotekat, ALUIZNI, rrugë, dogana, tatime. Këta që kanë qenë non stop ndër vite, këta që janë këtu, ca që kanë lënë vendet dhe janë ulur këtu, janë strehuar atje. Ai justifikojnë ata? Me 70 punëtorë nuk besoj se ti ke mundësi që të bësh një lloj investigimi”, tha deputeti Murrizi, në seancën e sotme plenare, ku ishte parashikuar raportimi vjetor i ILDKPKI.

Po gjatë seancës së të hënës pritet që të diskutohen disa shtesa dhe ndryshime ne ligjin për regjistrimin e biznesit, disa shtesa në ligjin për procedurat tatimore, disa ndryshime dhe shtesa në ligjin për masat kundër financimit të terrorizmit si dhe në atë për parandalimin e pastrimit të parave dhe financimit të terrorizmit. Gjithashtu ishte parashikuar raportimi vjetor edhe për Prokuroren e Përgjithshme Arta Marku, por vetëm pak orë para se të niste seanca ajo anuloi pjesëmarrjen e saj duke dërguar një raport shëndetësor. /abcnews.al

alibeaj-1-1280x736.jpg
Sej rie10:45 | 30/05/2019

Ish-deputetët e Partisë Demokratike,të marrë në hetim për ngjarjet e 16 Shkurtit para drejtorisë së Policisë së Tiranës, ishin sot në prokurori për të dhënë deklarimet e tyre. Pas marrjes në pyetje, Enkelejd Alibeaj tha se bashkë me 5 ish-deputetët e tjerë ka bërë një kallëzim penal për dhunën e ushtruar ndaj tyre më 16 shkurt.

Gjashtë ish-deputetët e Partisë Demokratike, ishin këtë të enjte në Prokurorinë e Tiranës për të dhënë sqarime në lidhje me dhunën e pretenduar, ndaj ndaj punonjësve të policisë mbrëmjen e 16 Shkurtit.

Enkelejd Alibeaj në një prononcim pas deponimit para grupit hetimor, tha se janë të angazhuar për të dalë e vërteta dhe se për ngjarjen e 16 shkurtit kanë bërë një kallëzim penal.

“Ju e morët vesh më parë dhe pastaj e morëm vesh ne që ishin në procedim, ndërkohë që nuk dimë asgjë se çfarë materialesh ka mbledhur Prokuroria. I kam kërkuar prokurorit, që atë aktin e thirrjes që është absolutisht i pavlefshëm ta rikorrigjojë. Sot do u bëj me dije aktin që ka bërë prokurori para dy ditësh, i cili e pranoi edhe vetë që është absolutisht gabim”, tha Alibeaj.

Enkelejd Alibeaj paraqiti para kamerave një foto ku akuzon policinë për shpërdorim të detyrës.

Prokuroria ka marrë nën hetim ish-deputetët Flamur Noka, Enkelejd Alibeaj, Gent Strazimiri, Klevis Balliu, Xhemal Gjunkshi dhe Anton Frrokaj. Ndaj tyre, policia ka ngritur akuzë për veprën penale “Kundërshtimi i punonjësit të policisë së rendit publik, kryer në përdorim të dhunës dhe në bashkëpunim”.

Ish-deputetët e PD-së u futën me forcë në ambientet e Drejtorisë së Policisë së Tiranës ku mbaheshin të shoqëruar disa protestues, dhe më pas nisin të përplasen fizikisht me efektivët e policisë./ABC News Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono