deportim

sokol-vokshi.jpg
ad min09:01 | 26/06/2018

Një emigrant shqiptar, i cili punoi për 24 vite në New York, pretendon se nuk është lejuar të telefonojë familjen e tij përpara se të deportohej në Prill të këtij viti drejt Shqipërisë. Sokol Vokshi, 47 vjeç, njihej ndryshe si “Sal”. Ai ishte kamarieri i preferuar i të gjithëve në restorantin Golden Reef në Long Island.

Vokshi ishte i martuar dhe baba i dy vajzave. New York Post shkruan se 47-vjeçari u deportua drejt Shqipërisë më 4 Prill dhe nuk ka pasur mundësinë që të shikojë fëmijët e tij, të moshës 12 dhe 14 vjeçe.

Ai tha se agjentët e emigracionit e vunë në pranga para dy muajsh, e futën në qeli për dy ditë dhe e dërguan në një avion për ta kthyer më pas në vendin e origjinës. Sokoli qëndron tani në Durrës.

Ndërkohë, avokati i tij, Altin Nanaj, tha për New York Post se ky rast deportimi ishte i pazakontë, pasi Vokshi ishte pajisur me një numër Sigurimi Social, merrte çdo vit leje pune, paguante taksa dhe nuk kishte asnjë rekord kriminal.

“Ky është një burrë familjeje model, i cili punonte natë e ditë. Mesa duket Agjencia e Emigracionit dhe Doganave është pas çdokujt”, tha Nanaj.

Ndërkohë pronari i lokalit, ku punonte 47-vjeçari tha se nuk e dinte çfarë të bënte kur “Sal” nuk u shfaq në punë. Klientët u mërzitën dhe pyesnin për të. Ata kanë krijuar një fond për Vokshin në mënyrë që të paguajë shpenzimet e avokatëve. Deri më tani kanë siguruar për të 11.500 dollarë.

Sokol Vokshi thotë se ka kërkuar azil politik në New York që në vitin 1993. Ai u regjistrua në qeverinë federale dhe i dhanë një numër Sigurimi Social. Kur gjykata refuzoi kërkesën e tij në 1997-n dhe i kërkuan të largohej, ai shprehet se disa avokatë që kishte punësuar i thanë të qëndronte dhe të apelonte vendimin.

“Më thanë: ‘Qëndro gjatë apelit. Vazhdo puno’. Një veprim shkaton një tjetër. Unë qëndrova, punova, u martova dhe bëra fëmijë”, tha Vokshi për New York Post nga Durrësi.

Në momentin që pa agjentët e emigracionit më 2 Prill, Vokshi tha se mendonte se ishte një rutinë për të diskutuar apelin e tij në gjykatë. Sipas tij, agjentët i nxorrën jashtë avokatin, vetë e vunë në pranga, ndërsa tre ditë më vonë e hipën në një avion që e çoi në vendin, ku jeton motra e tij.

“Nuk e njoh këtë vend. Shkoj nëpër restorante dhe bare, por nuk më punësojnë. Mendojnë se jam i vjetër”, thotë Vokshi.

47-vjeçari shprehet se paguan akoma 12.000 dollarë taksa për shtëpinë e tij në Long Island dhe ka deklaruar se nëse nuk i garantohet një vizë për t’u rikthyer sërish në SHBA, gruaja dhe fëmijët e lindur në Amerikë do të kthehen në Shqipëri.

“Nuk mund të ndahemi në këtë mënyrë. Ëndrra jonë amerikane po kthehet në makth”, thotë ai./abcnews.al

kurdina.jpg
ad min18:53 | 25/05/2018

Një shqiptar është kapur nga autoritetet amerikane në një tren disa ditë pasi ai kishte arritur të arratisej nga një anije, sipas autoritetit amerikan të Doganave dhe Mbrojtjes së Kufirit.

Agjentët kishin njoftuar në New Orleans se Gentian Kurdina, 23 vjeç, ishte arratisur nga trageti pasi pritej të dëbohej nga SHBA-të.

Ai u arrestua në një tren në Atlanta që pritej të nisej drejt qytetit të Nju Jorkut. Sipas autoriteteve, Kurdina ndodhet në paraburgim në pritje të lëvizjes së tij jashtë SHBA-ve.

Ndërkohë drejtori i zyrës operacionale në New Orleans shprehet për mediat se ky është vetëm rasti i fundit në të cilën agjentët e tij punojnë fort për të ruajtur çdo ditë kufijtë dhe për të mbajtur të sigurtë kombin.

Pak ditë më parë, mediat ndërkombëtare trajtuan rastin e një tjetër shqiptareje, e cila u deportua në Shqipëri edhe pse kishte vite që jetonte në SHBA.

Çile Precetaj kishte krijuar familje në Amerikë, ku ishte martuar me një shqiptar me dokumente të rregullta dhe kishin bërë tre fëmijë, por nuk arriti kurrë që të pajisej me vizë qëndrimi./abcnews.al

cile-precetaj.jpg
ad min15:30 | 24/05/2018

Deportimi i shqiptares Çile Percetaj nga Shtetet e Bashkuara ka tërhequr vëmendjen e mediave ndërkombëtare. Daily Mail ka udhëtuar për në Shqipëri, ku është takuar me të. 46-vjeçarja, e ndarë nga fëmijët e saj për shkak të ligjeve të rrepta kundër emigracionit, thotë se vajza e saj do t’i shkruajë zonjës së parë Melanie.

Historia e një nëne shqiptare, të deportuar nga Shtetet e Bashkuara dhe për pasojë e ndarë nga 3 fëmijët e saj, ka tërhequr vëmendjen e mediave ndërkombëtare. Daily Mail ka ardhur në Shqipëri dhe është takuar me 46-vjeçaren Çile Percetaj.

Kjo e fundit, edhe pse e martuar po me një shqiptar me dokumenta të rregullta, është dëbuar nga SHBA pas 18 vitesh, ku janë ezauruar të gjitha mundësitë e apelimit të vendimit. Ajo ka mbërritur në tokën amerikane në vitin 2000 me anë të një pasaporte italiane që ishte false. Duke folur për median britanike, shqiptarja shprehet e pikëlluar dhe kërkon të rikthehet sa më parë tek fëmijët e saj.

“Jam ende në gjendje shoku dhe nuk mund ta besoj që më kanë sjellë në vendin që e lashë ku kisha frikë të jetoja. Fëmijët e mi janë me milje larg dhe unë nuk e di nëse do t’i shoh ndonjëherë sërish. Si mundet që një vend të ndajë nënën nga fëmijët e saj? Si mundet ta bëjnë këtë? Gruaja e Presidentit Trump, Melanie ishte një emigrante në një vend të ndërtuar nga emigrantët. Përse ata ia bëjnë këtë një nëne që e dashuron atë vend dhe nuk ka bërë asgjë të gabuar? Shkova në SHBA për një jetë më të mirë”.

Në intervistë për Dialy Mail, Percetaj zbulon se vajza e saj është duke i shkruar, Zonjës së Parë, Melanie për t’i kërkuar mëshirë. Tabloidi britanik nënvizon se me urdhërin e ri të miratuar nga presidenti Trump, janë ashpërsuar masat kundër emigracionit të paligjshëm dhe janë shtuar ndjeshëm rastet e deportimeve./abcnews.al

cile.jpg
ad min09:25 | 18/05/2018

“Dua që njerëzit të luten për ne. Nuk kemi bërë asnjë krim. Erdhëm në këtë vend për të pasur një jetë më të mirë dhe edukim më të mirë për fëmijët. Kjo është arsyeja e vetme pse jemi këtu dhe i lutem Zotit që çdo gjë të funksionojë”.

Kështu është shprehur një nënë emigrante shqiptare me tre fëmijë të lindur në Amerikë dhe pa asnjë precedent të mëparshëm kriminal për mediat amerikane kohë më parë përpara se të deportohej për në Shqipëri të mërkurën. Ndërsa bashkëshorti i saj thotë që nuk pati mundësinë t’i thoshte mirupafshim.

Cile Precetaj, 46 vjeç, u arrestua në 26 Prill kur po shqyrtohej dosja e saj në një gjykatë në Detroit.

Ndërkohë, bashkëshorti i saj, Pete Gojcaj, shprehet se fëmijët e tyre janë të traumatizuar.

“Fëmijët e mi janë të shkatërruar. Vetëm qajnë. Ata janë traumatizuar”, tha Pete Gojcaj për Detroit Free Press.

Gojcaj thotë se gruas së tij nuk i është dhënë mundësia që të përshëndetet me fëmijët e tij dhe mësoi se ajo ishte larguar vetëm kur e telefonoi nga Gjermania, rreth orës 4:00 të mëngjesit të së enjtes, ku i tha se ishte duke u kthyer në Shqipëri me dy agjentë të zyrës së Emigracionit dhe Doganave (ICE).

Mirëpo, Khaalid Walls, zyrtar nga nga ICE, tha për Daily Mail se familja e saj ishte lajmëruar për dëbimin e shqiptares.

“Familja u lajmërua për deportimin  disa ditë më parë dhe ata sollën bagazhet dhe gjërat e saj personale në zyrat e agjencisë”, u shpreh Walls.

Sipas tij, Precetaj është urdhëruar nga një gjyqtar federal i emigracionit që të largohet nga SHBA-të që në vitin 2005.

Por Precetaj e ka apeluar vendimin në vazhdim. Përgjatë viteve 2007 – 2018, ajo ishte e lënë që të jetonte në SHBA pasi çështja ishte në gjykim.

Më 26 Prill të këtij viti, ajo kërkoi në Gjykatën e Apelit qëndrimin pasi nuk ishte kriminele, por ICE kërkoi arrestimin e saj sepse sidoqoftë ishte një person që kishte thyer ligjin dhe ishte qytetare e paligjshme.

Sipas agjencisë, të gjithë ata që thyejnë ligjin e emigracionit duhen arrestuar dhe mbajtur në paraburgim derisa të bëhet i mundur deportimi i tyre.

Kur u mor vendimi përfundimtar për deportimin e saj, Gojcaj tha se ajo kishte pësuar një krizë ankthi. Precetaj ishte dërguar në spital për 2-3 orë pasi mendonte se do të vdiste, thotë bashkëshorti i saj.

Bashkëshorti i Precetaj është një emigrant që ka jetuar në SHBA për 30 vjet. Ai zotëron një restorant dhe ka tre fëmijë me Cile Precetajn që janë të moshës 8, 10 dhe 16 vjeç.

Ndërkohë mësohet se Cile aplikoi për herë të parë për azil në vitin 2000 me justifikimin që disa kriminelë të rrezikshëm në Shqipëri donin ta rrëmbenin dhe ta shfrytëzonin për prostitucion./abcnews.al

ramush-haradinaj.jpg
ad min16:06 | 03/04/2018

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, vijoi replikat në distancë me Presidentin e Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan, sa i përket operacionit të fshehtë për ekstradimin e 6 shtetasve turq nga Kosova.

Në një intervistë për Zërin e Amerikës, shefi i qeverisë së Prishtinës thotë se nuk i kupton reagimet e Presidentit turk ndaj tij, ndërsa thekson se askush nga jashtë nuk do të marrë vendime për punët e brendshme të Kosovës.

Haradinaj nënvizoi më tej se nuk dëshiron të paragjykojë se kush mund të ketë urdhëruar operacionin e arrestimeve dhe deportimit që sipas tij ishte një lloj grabitje e njerëzve nga Kosova.

Gjithashtu thotë se Kosova është treguar shumë e kujdesshme në mardhëniet me shtetet e tjera. Ndër të tjera Kryeministri i Kosovës shpreh mirënjohjen e tij për mbështetjen e pavarësisë nga Turqia./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono