denoncim

SINKRON-SALIANJI-DENONCIMI.mpg_snapshot_00.15-1280x720.jpg
G. P.14:19 | 08/09/2018

Partia Demokratike ka denoncuar rastin e një përplasje me armë në Lezhë, pas së cilës personat e përfshirë janë lënë të lirë nga policia. Deputeti Ervin Salianji tha nga selia e PD se lirimi është bërë me urdhër nga ministria e brendshme, si shembull i mbështetjes ndaj krimit e tradhëtisë së punonjësve të policisë.

Ervin Salianji, deputet i PD: “Policia e tradhëtuar, liron edhe banditët në Lezhë me urdhër politik nga ata që refuzojnë vettingun e politikës. Faza edytë e dekriminalizimit jetike për çlirimin e qeverisë nga krimi.

Bandat kriminale qeverisin në çdo cep të Republikës, duke sfiduar plotësisht autoritetin e shtetit. Pas ngjarjeve të rënda kriminale në Shkodër, Vlorë dhe Elbasan, krimi ka treguar se bën ligjin edhe në Lezhë.Partia Demokatike po denoncon një rast skandaloz, që tregon se policia është e tradhëtuar nga drejtuesit politikë të saj në Ministrinë e brendshme.
Dy ditë më parë, të enjtën qytetarët kanë telefonuar në sallën operative të Policisë së Shtetit për të denoncuar një shkëmbim zjarri tek zona e njohur si Rana e Hedhun. Patrulla policore ka bërë ndalimin e personave me inicialet E.S. nga Lezha, F.F. nga Shkodra dhe I.S. nga Kopliku. Pas kontrollit atyre iu gjetën armë zjarri, një foto prej të cilave Partia Demokratike e disponon. Njësoj si në rastin e Shkodrës, ku për 6 vrasje dhe 2 rrëmbime nuk ka autor, edhe për shkëmbimin e zjarrit në Lezhë, krimi ka dalë mbi forcën e ligjit. Pavarësisht se policët e thjeshtë, ata që po i nënshtrohen vettingut, kanë kryer të gjitha veprimet proceduriale, kriminelët janë liruar pas një telefonate nga Ministria që drejton Fatmir Xhafaj, i cili refuzon t’i nënshtrohet vettingut njësoj si policët. Pas kësaj telefonate nga të pushtetshmit që nuk e duan vettingun në politikë, armët e zjarrit janë kthyer në lodra dhe kriminelët në qytetarë të respektuar.
Kjo është situata me të cilën përballën çdo ditë ata policë që luftojnë krimin.Kjo është tradhtia që u bëhet policëve që janë të rrethuar jo vetëm nga krimi, por dhe nga aleatët e tij në qeveri.
Prandaj, është jetike miratimi sa më shpejt i fazës së dytë të dekriminalizmit, që do të pastrojë qeverisjen nga krimi.

Partia Demokratike është e vendosur të luftojë në çdo kohë të gjithë politikanët e lidhur me krimin, duke i larguar ata nga politika dhe për t’i nxjerrë para drejtësisë”./abcnews.al

jorida-tabakkk.jpg
G. P.12:23 | 28/08/2018

Në pesë vite, kryeministri Edi Rama sipas Partisë Demokratike i ka dhënë baxhanakut të tij 27 tendera me vlerë mbi 15 milionë euro. Nënkryetarja e Komisionit Parlamentar të Ekonomisë, Jorida Tabaku, ka publikuar dokumentet, të cilat tregojnë se garat ku pjesëmarrëse ka qenë kompania e të afërmit të shefit të qeverisë kanë qenë një farsë.

“Firma ABS që Partia Demokratike po denoncon sot,  jo rastësisht është e lidhur me familjen e kryeministrit, ka mundur të përfitojë 15.6 milion euro tendera nga shtatori 2013 deri më sot. Kompania “Advanced Business Solution” zotërohet në bashkëpronësi nga baxhanaku i kryeministrit Armand Frangu, i cili së bashku me kompaninë B360 marrin pjesë gjithmonë në të njëjtat tendera, gjithmonë duke ndarë përfitimet me njëri-tjetrin. Si rregull për ta bërë garën në dukje të ligjshme, por nga ana tjetër është thjesht vetëm një farsë. Në tenderin e fundit të ofruar nga OSHEE me një vlerë prej 1.94 mld lekësh (të vjetër) kompania ABS ka pasur ofertën më të lartë dhe përsëri ka fituar. Ndërkohë që kompania B360 shpk ka marrë pjesë në këtë tender si spectator.Tenderi më i fundit i marrë nga kompania e tij nga AKSH-i, ka një vlerë prej 1.56 miliardë lekësh dhe përsëri ka fituar oferta më e lartë.”

Abuzimi me tenderat publik që faktohet nga ky rast sipas deputetes Tabaku është reflektuar dhe në raportin e Gjykatës së Auditit të Bashkimit Europian sipas të cilit 1 në 3 tendera në vendin tonë jepet pa garë.

 “Jo vetëm kaq, shembulli i kompanisë së baxhanakut të Ramës, dëshmon edhe raportimet e Departamentit Amerikan të Shtetit që thekson se “Raportet e korrupsionit në prokurimin e qeverisë janë të zakonshme. Vetëm për vitin 2017 sipas të dhënave publike të disponueshme online nga Agjensia e Prokurimit Publik, 1281 ose 26% të tenderave të prokuruar, janë dhënë me ofertën më të lartë. Kjo i ka kushtuar buxhetit të shtetit 41 milionë euro, që mund të ishin përdorur për ndihmën ekonomike, që  mund të ishin përdorur për mirëmbajtjen e të gjitha rrugëve në Shqipëri. Prokurimet publike janë dëshmi e qartë e dështimit të turpshëm dhe vjedhjes së hapur që një qeveri e korruptuar ka prodhuar nga shtatori i vitit 2013 e deri më sot. Tenderat që i shpërndahen oligarkëve, ofiqarëve të PS-së, të inkriminuarve që mbajnë me oksigjen deputetët e mazhorancës dhe së fundi familjen e kryeministrit, janë një provë e rëndë për krimin që po kryhet me tenderat publik në Shqipëri.”

Partia Demokratike deklaroi nënkryetarja e komisionit parlamentar të ekonomisë angazhohet të ndryshojë ligjin e koncesioneve ate të partneritetit publik privat dhe prokurimeve dhe që çdo tendertim abuziv ta çojë përpara ligjit./abcnews.al

 

MBULIM-METALIAJ-SHENDETESIA.mpg_snapshot_00.08-1280x691.jpg
G. P.13:26 | 16/08/2018

Partia Demokratike ka vijuar denoncimin lidhur me koncesionet e dhëna në sistemin e shëndetësisë, sektor ky që sipas selisë blu është në gjendje tepër të rëndë. Deklarata erdhi nga deputetja Lindita Metaliaj 5 vjet pas premtimit të kryeministrit Rama për shëndetësi falas, shqiptarët paguajnë edhe më shtrenjtë për kujdesin shëndetësor. Demokratët i referohen edhe raportit të fundit të Kontrollit të Lartë të Shtetit duke cituar gjetjet e tij lidhur me mungesën e specialiteteve në spitalet rajonale dhe bashkiake si dhe mungesën e performancës së shërbimit parësor, gjë e cila rrit kostot dhe përqëndron pacientët në qendrën universitare QSUT.

Ndërkohe, theksojnë demokratët, shqiptarët paguajnë minimalisht 385 milionë euro nga taksat e tyre për 4 koncesionet e dhëna në shëndetësi, asnjë prej të cilëve nuk ka përmirsuar shërbimin në rrethe, thekson Metaliaj, duke përsëritur premtimin e demokratëve për anullim të atyre që cilësojnë koncesione korruptive./abcnews.al

SINKRON-LEALBA-TENDERAT-KLSH.mpg_snapshot_00.20-1280x720.jpg
G. P.14:32 | 14/08/2018

Në Shqipëri nuk ka konkurencë të hapur dhe 1 në 3 tendera jepen pa garë. Në këtë përfundim ka arritur edhe Kontrolli i Lartë i Shtetit, sipas denoncimit të Partisë Demokratike, si edhe disa institucione të rëndësishme ndërkombëtare si Departamenti Amerikan i Shtetit apo Gjykata Europiane e Auditit. Deklarata e ardhur nga selia blu, përmes drejtueses së Departamentit të Antikorrupsionit, Lealba Pelinku, përllogarit se kjo mungesë konkurrueshmërie për dhënien e parave publike, e përkthyer në shifra, zbulon se kryeministri Edi Rama i ka dhënë klientëve të tij në 1 vit, plot 70 milionë euro pa garë. Ndërkohe, Partia Demokratike thekson se kjo qeveri, e cila shpenzoi 91 milionë euro vetëm për fasadat e rilindjes urbane, gjysmën e këtij fondi, plotë 53.4 milionë euro i ka shpenzuar për karburant, si dhe 16 milionë të tjera për pajisje kancelerie dhe internet./abcnews.al

 

DENONCIMET-E-PD-PER-ARSIMIN.mpg_snapshot_00.31-1280x693.jpg
G. P.15:24 | 05/08/2018

Shqipëria i ngjan një vendi me bilanc lufte kur tregohen shifrat për sistemin e arsimit në katër vitet e fundit. Denoncimin në emër të Partisë Demokratike e bëri deputeti Luçiano Boçi, i cili bën përgjegjës ministren e Arsimit Lindita Nikolla dhe Kryeministrin Edi Rama.

Me 133 mijë nxënës dhe studentë që kanë braktisur shkollën në 4 vjet, arsimi është në pikën e tij më dramatike të 28 viteve pluralizëm, ndërsa Shqipëria i ngjan një vendi me bilanc lufte.
Kështu e përshkruan Partia Demokratike situatën e arsimit gjatë qeverisjes së socialistëve përgjegjësinë e të cilës ia ka faturuar konkretisht dy të zgjedhurve.

“Edi Rama dhe Lindita bëjnë sikur asgjë nuk ka ndodhur, pavarësisht se:
arsimi 9 vjeçar është braktisur nga 57,403 nxënës, arsimi mesëm nga 31,875 nxënës, arsimi i lartë është braktisur nga 44,425 studentë.
Edi Rama dhe Lindita Nikolla po e kalojnë në heshtje këtë dëm historik për të ardhmen e vendit, sepse ata janë përgjegjësit kryesorë për rënien drastike vit pas vitit të buxhetit të arsimit”.

Denoncimi nga selia blu vazhdon me premtimin e rilindjes se shpenzimet mesatare për një nxënës duhet të ishin mbi 92 mijë lekë, por buxheti këtë vit është më pak se ai i 2013-s: 68 mijë lekë për 1 nxënës në fillore dhe 72 mijë lekë për 1 nxënës në gjimnaz.

Kjo situatë duhet ndryshuar sa më parë sipas demokratëve të cilët në premtimet e tyre rendisin tekste falas për të gjithë fëmijët që ndjekin arsimin publik, pa përjashtim, mbështetje për nxënësit e familjeve në nevojë, financim për nxënësit e talentuar e të shkëlqyer dhe shfuqizim të Ligjit për Arsimit të Lartë duke i dhënë mundësinë çdo të riu të ndjekë studimet, pavarësisht gjendjes ekonomike të familjes së tij./abcnews.al

kadiii.jpg
G. P.13:40 | 02/08/2018

Pas kthimit të ligjit për tatimin mbi të ardhurat me dekret presidencial, me arsyetimin se krijon lehtësira fiskale për bizneset e lojrave të fatit, Partia Demokratike përmes deputetes Fatbardha Kadiu ka akuzuar edhe njëherë qeverinë dhe kryeministrin Rama për favorizim të biznesit, të cilin u përbetua ta largonte.

“Pikat e basteve janë katërfishuar, sepse qeveria e Edi Ramës ka vendosur të zgjerojë biznesin, me të cilin iu mburr shqiptarëve se do ta mbyllte. Në 2013 ato ishin 928, sot numri i tyre e kalon 4230 pika bastesh, bixhozi dhe kazinosh. Vetëm në vitin 2017, shqiptarët kane lënë 132 milion euro ne bixhoz”.

Nismëtare e kohës, për atë që në 2015-n u pagëzua me emrin “Fundi i Marrëzisë” dhe konsistonte në mbylljen e pikave të lojërave të fatit në rrugët e qytetit dhe lejimin e tyre vetëm në periferi, Ministria e Financave, ka mbështetur kërkesën e ardhur një muaj para hyrjes në fuqi të ligjit, nga deputetët e mazhorancës Ervin Bushati, Ervin Koçi, Blerina Gjylameti, Luan Duzha, Ylli Shehu dhe Tahir Mihedini të cilët kërkuan shtyrjen e zbatimit të ligjit deri në 31 Dhjetor të 2018-s.

“Ky operacion përfundoi të ishte vetëm një marrëzi e pafund. I vetmi sektor ku qeveria bën lehtësira, që kur ka ardhur në pushtet, është sektori i bixhozit. Kjo është e vërteta që Ministria e Financave, tinëzisht, po kërkon të mbulojë, duke kanalizuar aferën korruptive të lojërave të fatit në një diskutim teknik, pa u thënë shqiptarëve pse e shtyn zbatimin e ligjit prej 3 vjetësh”. 

Sot janë ndryshimet ligjore në paketën fiskale lidhur me ktë kategori biznesi ato që për demokratët vijojnë favorizimin e këtij sektori.

“E vërteta është se ndryshimet ligjore favorizojnë Lotarinë Kombëtare, kompani e cila do të përfitojë nga lehtësitë në taksim, njësoj siç përfitojnë bizneset e tjera të bixhozi që nga viti 2015”. 

E gjitha kjo, theksojnë demokratët, në një kohë kur biznesin e vogël e fut në skemën e TVSH-së, faturën e ujit e rrit me 40%, atë të energjisë elektrike me 30% dhe shpenzimet e biznesit me 23%./abcnews.al

tatimet.jpg
G. P.15:25 | 22/07/2018

Bashkia e Tiranës hedh poshtë deklaratën e Partisë Demokratike, sipas të cilës, një kompani është shpallur fituese për një tender 100 milionë lekësh për uniformat e Policisë Bashkiake, ndërkohë që rezultonte nën sekuestro për mospagim taksash.

Zyra e shtypit e Bashkisë publikon vërtetimin për pagim detyrimesh ku rezulton  se kompania nuk ka detyrime në Tatime gjatë kohës që është zhvilluar tenderi. Dokumenti i vërtetimit që publikon Bashkia e Tiranës mban datën 8 Qershor 2018, ndërsa dokumenti i paraqitur nga Partia Demokratike është i datës 20 Qershor i këtij viti.

koder-krastaa-1.jpg
G. P.18:03 | 26/06/2018

Nuk ka vonuar dhe menjëherë pas transmetimit të reportazhit të ABC News në Kodër Krastë të Elbasanit, aty ku stuhitë kanë shkatërruar e dëmtuar pishat, reagojnë zyrtarët vendore. Bilanci i dëmeve është frikshëm, 1700 rrënjë pisha të shkuluara.

Kodër Krasta është në gjendjen më të keqe të saj. 1700 rrënjë pisha janë shkulur dhe demtuar nga stuhite e diteve te fundit. Ky bilanc i frikshëm zyrtar erdhi menjëherë pas kronikës që ABC News realizoi në Krastë vetëm pak ditë më parë.

“Duke parë që edhe sistemi rrënjor në Krastë është sipërfaqësor preken lehtë nga shembjete e pishave dhe thyerjet”.

Në vendin ku ka ndodhur katastrofa shkuan zyrtarë të Bashkisë së Elbasanit. Drejtori i Shërbimit Pyjor thotë se fillimisht do të nisë puna me largimin e pemëve të dëmtuara.

“Me afrimin e sezonit të mbjelljeve do të bëhet zëvendësimi me mbjellje të tjera. Krasta do të jetë prioritet për mbjellje të tjera në Bashkinë e Elbasanit”.

Më pas, kur të jetë edhe koha e pyllëzimit, do të zëvendësohen me fidanë të rinj. Kurse drutë e grumbulluara do të përdoren për nevojat e Bashkise. Kështu besohet se ajo çfarë ka ndodhur do të merret seriozisht.

“Normalisht këto drurë përdoren për nevojat e popullatës. Për dru zjarri, për ngrohje dhe për entet e Bashkisë së Elbasanit”.

Kodër Krasta është mushkëria e njërit prej qyteteve më të ndotura në shkallë vendi siç është Elbasani. ABC News solli pamjet e para nga pasojat e stuhive në këtë vend. Pisha të dëmtura dhe të shkuluara. Pranë tyre ende trungjet e shkrumbuara nga zjarret e vitit të kaluar./abcnews.al

2-30-1280x713.jpg
G. P.13:51 | 16/05/2018

Policia e Tiranës pezulloi nga detyra një efektiv të Policisë Rrugore, që u denoncua një natë më parë nga emisioni investigativ “Stop” në TV Klan, teksa merrte rryshfet nga një drejtues mjeti.

Në një njoftim për mediat policia sqaroi se efektivi me inicialet I.K., ishte me detyrë në Seksionin e Menaxhimit të Trafikut Urban pranë Komisariatit të Policisë Rrugore Tiranë.

Gjithashtu, për këtë rast Shërbimi i Çështjeve të Brendshme dhe Ankesave ka filluar veprimet hetimore, të cilat janë referuar pranë Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Tiranë.

Në videon e transmetuar në “Stop”, tregohej sesi një drejtues mjeti bëri një parakalim të gabuar, duke shkelur madje edhe sinjalistikën për ndalimin e këmbësorëve. Por pasi i dha 2 mijë lekë të reja Policit Rrugor, ky i fundit vendosi që të mos e çojë para komisionit./abcnews.al

PD-GRUP-PER-PROTESTEN-1280x720.jpg
G. P.15:52 | 14/05/2018

Në dy ditët e ardhshme, grupi parlamentar i PD-së do të marrë pjesë rregullisht në mbledhjet e komisioneve të parlamentit, me të cilin opozita ka vendosur një marrëdhënie të kushtëzuar.

Mësohet se nesër e pasnesër, deputetët e PD-së do marrin pjesë në të gjithë komisionet parlamentare për të denoncuar faktet, sipas tyre, të rënda që po publikohen ditët e fundit nga selia blu.

Gjatë mbledhjes së grupit parlamentar, të thirrur sot në orën 14.00 mësohet se kryetari Basha ka bërë një përmbledhje të denoncimeve të bëra deri tani, lidhur me Agron Xhafajn dhe mbrojtjen, sipas tij, nga ministri i Brendshëm, vëllai i tij Fatmir Xhafaj. Sipas burimeve, Basha është shprehur se do të vazhdojë publikimi i fakteve të tjera lidhur me këtë çështje.

Basha mësohet të jetë shprehur në mbledhjen e grupit se nesër dhe pasnesër ligjvënësit e PD-së do të shkojnë në komisionet parlamentare për të treguar se nuk do të ketë normalitet në vend, ndërsa vendimet e mëdha të opozitës do të merren hap pas hapi./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono