denis brajovic

KRONIKE-BAJRIT-1280x720.jpg
ent ela15:49 | 08/05/2019

Denis Brajoviç dhe Klaudio Hoxhalliu u lanë të lirë nga gjykata e Tiranës. Dy të rinjt ishin arrestuar tetorin e vitit të shkuar, pasi dyshohej se ishin pjesë e grupit të rrezikshëm kriminal Bajri në Shkodër. Klaudio Hoxhalliu po hetohet edhe për një tjetër akuzë atë të armëmbajtjes pa leje.

Gjykata e Tiranës ka ndryshuar masën e sigurisë për të rinjtë, të cilët u arrestuan, disa muaj më parë si pjesë e grupit të rrezikshëm Bajri. Denis Brajoviç dhe Klaudio Hoxhalliu u liruan nga gjyqtari Sokol Tone më një masë sigurie të lehtë arrest shtëpie. Avokati i të dyshuarve Arbër Hoxha në kërkesën drejtuar gjykatës ka pretenduar që të dy janë të pafajshëm dhe ka kërkuar lirinë.

Gjykata ka dalë në konkluzionin se për këta dy persona nuk provohet akuza për “Përkrahje të autorit” si dhe nuk u provua se kanë qenë të përfshirë në veprimtari kriminale. Klaudio Hoxhalliu u dyshua si pjesë e grupit Bajri pasi në një nga bizneset e tij u arrestua Safet Bajeri, i cili konsiderohet si një nga drejtuesit e këtij grupi Kriminal që vepron në qytetin e Shkodrës.

Por Klaudio Hoxhalliu do të hetohet për të tjera akuza siç argumentohet në vendimin e Gjykatës për, ky i fundit do të vijojë të hetohet për armëmbajtje pa leje, e deri më tani nuk provohet akuza tjetër ajo e strehimit në më mënyrë të jashtëligjshme të personit të shpallur në kërkim, Safet Bajri. Pak javë më parë i është ndryshuar masa e sigurisë edhe Emrah Plakut që dyshohet të jetë pjesë e bandës kriminale që drejtohet nga Safet dhe Enver Bajri. Gjykata Plakut i caktoi masën e sigurisë arrest shtëpie.

Operacioni i koduar “Oaz”, u finalizua në shtator 2018 me 11 persona të arrestuar e dy të tjerë të shpallur në kërkim, pas një hetimi intensiv që zgjati rreth 6 muaj. Mes të arrestuarve ishte edhe Safet Bajri, i konsideruar mes njerëzve kryesorë të grupit dhe i vëllai Ilir Rustemi, i arrestuar në ndërhyrjen e datës 6 shtator në Shkodër, gjithashtu me të njëjtin rol. /ABC News Albania 24/7

prokuroria-e-krimeve-te-renda.jpg
ad min13:09 | 28/09/2018

Gati një javë pas arrestimit, Safet Bajri dhe pesë të prangosur të tjerë si anëtarë të grupit kriminal “Bajri” kërkojnë të lirohen nga qelia. Ata janë ankimuar në Apelin për Krimet e Rënda masën e sigurisë “arrest në burg” të caktuar për ta nga Shkalla e Parë. 

Gjashtë prej nëntë të arrestuarve në Shqipëri nga operacioni policor “Oaz”, të dyshuar si anëtarë të grupit kriminal “Bajri” kërkojnë të lirohen nga qelia. Pa kaluar një javë nga dita kur Shkalla e Parë e Krimeve la në fuqi masën “arrest në burg” për ta, të dyshuarit i janë drejtuar Apelit. Deri më tani, masat janë kundështuar nga Safet Bajri, i dyshuar si një ndër kryesorët e grupit, Ilir Rustemi, Emrah Plaku, Ismet Idrizi, Klaudio Hoxhalli dhe Denis Brajoviç.

Në ankimin e depozituar në gjykatë nga avokati Arbër Hoxha, të arrestuarit pretendojnë se vendimi i Shkallës së Parë është i padrejtë. Në përfundim ata kërkojnë ndryshimin e masës “arrest në burg” dhe caktimin e një mase sigurie më të lehtë, si ajo e “arrestit shtëpiak” apo e “detyrimit për paraqitje”.

I njëjti pretendim u paraqit prej tyre edhe në seancat gjyqësore në Shkallën e Parë për verifikimin e masës “arrest në burg” të caktuar në mungesë, por nuk u morën parasysh nga gjykata.

Operacioni “Oaz” u finalizua me 11 të arrestuar mbrëmjen e 21 shtatorit dhe u zhvillua njëkohësisht në Tiranë, Shkodër dhe Roterdam, Holandë. Sipas Prokurorisë për Krimet e Rënda, pas 6 muajsh hetimesh, dhjetra orë përgjimesh, veprimet hetimore proaktive në terren dhe shkëmbimit të informacionit me agjencitë partnere u siguruan prova të mjaftueshme që ngrinin dyshime se të arrestuarit ishin pjesë e një grupimi kriminal të angazhuar në trafik droge, gjobëvënie dhe trukim ndeshjesh sportive. Të njëjtit procedim i janë bashkangjitru edhe tre procedime të Prokurorisë së Shkodrës në lidhje me një tentativë vrasje dhe dy vrasje të shënuara në këtë qytet në harkun kohor 1999-2001./abcnews.al

krimett.jpg
ad min11:31 | 25/09/2018

Tre persona të tjerë të arrestuar nga operacioni “Oaz” si anëtarë të grupit “Bajri” u lanë në masën e sigurisë “arrest në burg”. Gjykata konfirmoi masën e dhënë për ta në mungesë. Në të njëjtën seancës togat e zeza caktuan një masë të tretë “arrest në burg” brenda dy ditësh për Safet Bajrin për akuzën e “armëmbajtjes pa leje”.

Gjykata për Krimet e Rënda la të pandryshuar masën e sigurisë “arrest në burg” edhe për tre personat të tjerë të arrestuar në Shqipëri si anëtarë të grupit “Bajri”.

Një ditë pasi verifikoi masën e marrë në mungesë për gjashtë të parët, para gjyqtares Ilirjana Olldashi dolën të arrestuarit Ismet Idrizi, Denis Brajoviç dhe Klaudio Hoxhalliu.

Burime brenda seancës së zhvilluar me dyer të mbyllura konfirmuan se të dyshuarit kanë kundështuar masën e caktuar. Përmesa avokatëve ata kanë pretenduar se masa ekstreme “arrest në burg” nuk është e përshtatshme në lidhje me akuzat e ngritura ndaj tyre, argumente që nuk bindën gjykatën.

Në të njëjtën seancë para Krimeve të Rënda ridoli Safet Bajri, i arrestuar si një nga njerëzit kryesor të grupit kriminal. Pas dy masash sigurie “arrest në burg” caktuar të hënën nga Gjykata e Shkallës së Parë Shkodër dhe e Krimeve të Rënda, ai mori një të tretë të njëjtë për akuzën e “armëmbajtjes pa leje” dhe “mbajtjes së narkotikëve”. Sipas prokurorisë, bëhet fjalë për një pistoletë e gjetur pranë tij mbrëmjen e arrestimit si edhe një sasi prej 7 gramë kanabis.

Në seancat e zhvilluara të hënën dhe të martën gjykata konfirmoi masat “arrest në burg” për nëntë të arretuarit në Shqipëri për llogari të operacionit “Oaz”. Sipas Prokurorisë për Krimet e Rënda 11 të arrestuarit, dy prej të cilëve në Roterdam, Holandë, në role të ndryshme, akuzohen për 10 vepra penale, mes të cilave “vrasje”, “trafik droge”, “gjobëvënie”, “trukim ndeshjesh sportive” dhe “pastrim parash”./abcnews.al

bajri-shkoder.jpg
ad min16:16 | 24/09/2018

Gjykata për Krimet e Rënda ka lënë të pandryshuar masën e sigurisë për 6 nga 9 të arrestuarit në Shqipëri si anëtarë të grupit kriminal “Bajri”. ABC News ka siguruar vendimin e gjykatës ku zbardhen akuzat për gjithë të dyshuarit.

Gjashtë nga nëntë të arrestuarit në Shqipëri nga operacioni “Oaz” si pjesë e grupit kriminal “Bajri” dolën të hënën para Gjykatës për Krimet e Rënda. Gjyqtarja Ilirjana Olldashi verifikoi masat e sigurisë “arrest në burg” caktuar në mungesë për ta, duke i lënë ato të pandryshuara.

Seanca e paracaktuar në orën 14:00 nisi me një orë vonesë. Shkak u bë vonesa në transportimin e Safet Rustemit (Bajrit) nga Shkodra, ku ai ishte paraditen e së hënës ishte për një masë sigurie për llogari të njohjes së vendimi penal fajësie dhënë ndaj tij në Belgjikë.

Në përfundim të seancës së zhvilluar me dyer të mbyllura, avokati i Safet Bajrit, i konsideruar si më kryesorët e grupit e cilësoi të papërshtatshme masën “arrest në burg” për klientin e tij. Ai tha se gjykata nuk kishte marrë parasysh as një garanci pasurore.

ABC News siguroi një kopje të vendimit të Gjykatës për Krimet e Rënda në lidhje me grupin “Bajri”. Mbi të dyshuarit e lënë në “arrest në burg” rëndojnë veprat penale të “paracaktimit të rezultateve në garat sportive”, “shtrëngim me anë të kanosjes për dhënien e pasurisë” dhe “organizim i llogarive të palejuara”, të gjitha në kuadër të grupit të strukturuar kriminal.

Sipas dosjes gjyqësore, rezulton se hetimi ndaj këtij grupi ka nisur nga Krimet e Rënda gjashtë muaj më parë duke ngritur dyshime për përfshirjen e tyre në vrasje, gjobëvënie dhe trukim ndeshjesh sportive.

Në vijim këtij procedimi i janë bashkangjitur edhe tre procedime të Prokurorisë së Shkodrës, përkatësisht ai për tentativën e vrasjes së Arbën Tuzit në vititn 1999, vrasjen e tij në vitin 2001, si edhe vrasjen e Fabiola Bajrit në vitin 2002. Sipas Prokurorisë për Krimet e Rënda, autori i dyshuar i tyre është Behar Bajri (Rustemi), aktualisht i arrestuar në Holandë.

Ndërkohë të martën, pritet të dalin për verifikim mase para Gjykatës për Krimet e Rënda, tre nga personat e tjerë të arrestuar në Shqipëri nga operacioni “Oaz”./abcnews.al

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono