dënimi

KRONIKE-GJYKATA-TOKAT-SPILLE-ABC-M5-T1.mpg_snapshot_00.07-1280x720.jpg
ent ela18:30 | 16/05/2019

Gjykata e Kavajës ka dënuar me 13 vjet e 4 muaj burg  ish zyrtarët e ndaluar dy vite më parë për tjetërsimin e pronave në plazhin e Spillesë.  Gjykata vendosi gjithashtu që 5 parcelat e tokës objekt shqyrtimi të kalojnë në pronësinë e shtetit.

Pas një hetimi dy vjeçar gjykata e Kavajës ka dhënë dënimin për 9-të zyrtarë të akuzuar për përvetësim dhe abuzim me pronat publike në plazhin e Spillesë. Gjyqtari i çështjes Rexhep Bekteshi vendosi në total 13. 4 vite burgim për të akuzuarit, të cilët përfituan ulje në 1/3 e dënimit. 2 vite e 8 muaj burg u dha për ish-kryeregjistruesin e Zyrës Vendore të Regjistrimit të Pasurive të Paluajtshme Kavajë Seit Cikalleshin. Për Andi Gjeçi 2.4 vite burgim, ndersa Asim Arkaxhiu u dënua me 2 vjet burgim. Me 1 vit e 8 muaj u dënua edhe Aldo Kila, ndërsa Ilir Kaja me 3 vite burg.

Për Agron Xhelezin dhe Drita Kazazi gjykata dha 2 vite burg burgim për secilin. Ndërsa për Aida Gjoci 8 muaj burgim konvertuar në 120 orë punë të detyruar në ndërmarjen komunale të bashkisë Kavajë. Zyrtarëve të dënuar iu hoq gjithashtu e drejta për të kryer funksione publike për dy vite.Gjykata vendosi gjithashtu që 5 parcelat e tokës objekt shqyrtimi të kalojnë në pronësinë e shtetit. Nga hetimi 2-vjeçar i prokurorisë rezultoi se, ish-zyrtarët janë përgjegjës për falsifikimin e dokumenteve që mundësuan tjetërsimin e pronave publike në bregdet,  fillimisht në emër të banorëve të zonës dhe më pas tek të afërmit e drejtuesve të pushtetit lokal.Bëhet fjalë për tjetërsimin e 36 hektarëve tokë në bregdetin e Kavajës, operacion i cili u finalizua në nëntor 2017 me arrestimin e 11 personave. /ABC news Albania 24/7

777.jpg
Sej rie17:45 | 10/05/2019

Dy shqiptarë janë dënuar me burg nga gjykata e Vannes në Francë, pasi akuzohen për disa vjedhje.

Në harkun kohor të dy javëve, në Mars të vitit 2018, banorët e Arzal, Vannes, Saint-Thuriau dhe Baud kishin denoncuar vazhdimisht në polici, se banesat e tyre kishin rënë pre e grabitësve. Atyre u ishin vjedhur bizhuteri, telefona celularë, kompjuter, armë, sende dekorative dhe para, raporton letelegramme.fr. 

Por përveç denoncimeve të vazhdueshme, banorët e kujdesshëm kishin vënë re edhe lëvizjet dyshuese të një mjeti tip “Audi A4”, që lëvizte nëpër rrugë. Më 19 Mars në Muzillac, ky automjet u pa nga një patrullë e xhandarmërisë, teksa po dilte nga një shtëpi. Dy shqiptarët ishin brenda saj dhe në duar kishin kaçavida dhe dorashka.

Pas një kontrolli të ushtruar nga policia, atyre në automjet iu gjetën një tablet, një kompjuter, buzhuteri dhe para. Më pas xhandarmëria u kishte marrë telefonat celular ku kishte zbuluar foto e sendeve të vjedhura. Bazuar në këto fakte, policia kishte bërë ndalimin e tyre të menjëhershëm.

Të arrestuarit më 19 Mars janë shqiptarët Lavdrim Dakfu 24-vjeç dhe Xhevahir Mema 29 vjeç, të cilët jetonin në Vannes. Pas ndalimit ata kishin kundërshtuar efektivët duke pretenduar se bizhuteritë i kishin gjetur në rrugë dhe se kompjuterin dhe tabletin i kishin blerë në lagjen Kercado në Vannes.

Por asgjë nuk ishte marrë në konsideratë pasi faktet flisnin vetë. Nga hetimi u zbulua se shqiptarët kishin bërë transferta parash nga Vannes për në Shqipëri, ku shuma e përgjithshme mund të arrinte në 4,000 euro. Gjithashtu së fundmi kishin blerë edhe makinën tip “Audi A4” në Saint-Avé, të cilën më pas e përdorin për të grabitur.

Por dje më 9 Maj, dy të rinjtë dolën para gjykatës duke bërë edhe deklarata të pakujdesshme.

“Dua të kthehem në vendin tim. Këto para i kemi ruajtur nga azili. Unë nuk kam bërë asgjë. Dua të kthehem në vendin tim dhe jo të vdes këtu në burg”, është shprehur Lavdrim Dakfu 24-vjeç, shkruan ouest-france.fr

Ndërsa 29-vjeçari ishte shprehur se në momentin kur policia i kishte kapur në flagrancë, ai kishte hyrë në banesë për të pirë ujë dhe jo për të grabitur.

“Në Muzillac, po kërkoja ujë. Meqë askush nuk u përgjigj në atë shtëpi u detyrova të hapja dritaren”, ka thënë Xhevahir Mema.

Duke iu kundërpërgjigjur shqiptarëve, Alexis Mihman, zëvendësprokuror tha: “Këta dy persona janë gënjeshtarë dhe frikacakë. Ata po bëjnë një lojë të madhe me fjalë, por nuk do fitojnë asgjë. Ata bërtasin për fatin e tyre , sepse i pret burg. Nuk mendojnë fare për personat që u kanë vjedhur pasurinë dhe për shokun e madh psikologjik që u kanë shkaktuar. Ata në fakt kanë krye 12 vjedhje, por vetëm 5 prej tyre janë faktuar deri më tani. Ata vepruan si një bandë e organizuar. Përgjimi i telefonave të tyre zbuloi për vjedhjet që ata kanë kryer. Unë kërkoj nga 30 muaj burg për secilin”.

Duke i shpallur fajtorë, gjykata vendosi masa lehtësuese ku dha 2 vjet burg për Lavdrim Dakfun dhe 1 vit e 6 muaj burg për Xhevahir Memën./abcnews.al

FLAMURI-KALA-RMV.mpg_snapshot_00.07-1280x720.jpg
ent ela16:59 | 02/05/2019

Zëdhënësi i Qeverisë së Maqedonisë së Veriut nuk ka pranuar të komentojë vendimin e gjykatës për dënimin e anëtarëve të grupit të valltarëve nga Kosova të cilët para disa ditësh e ngritën flamurin e madh të Shqipërisë në muret e kalasë së Samoilit në Ohër.

Kush e interpreton saktë, kush gabimisht- Ligji për përdorimin e flamujve, i miratuar në vitin 2005, dhe i plotësuar me disa nene në vitin 2011? Për shkak të kësaj dileme disa gazetarë e pyetën zëdhënësin e qeverisë Mile Boshnjakovski, pasiqë në Ohër një anëtar i grupit folklorik nga Kosova, për ngritjen e flamurit të madh shqiptar në muret e kalasë së Ohrit, u dënua me dënim prej 1100 eurosh dhe ndalesë për hyrje në Maqedoni në afat prej pesë vitesh.

Mile Boshnjakovski, Zëdhënës i Qeverisë, Maqedoni e Veriut: “Në lidhje me ligjin për përdorim të flamujve, dispozitat e ligjit janë të qarta dhe publike, të gjithë kemi qasje te ato. Gjithçka që është e vërtetuar me ligj duhet t’a respektojnë të gjithë. Në lidhje me ngjarjen që ndodhi  në Ohër, tanimë atje kemi vendim gjykate, Qeveria nuk komenton vendimet e gjykatës, megjithatë meqënëse vendimi i gjykatës është ashtu si është, është e qartë se ekzistojnë shkelje”

Paraprakisht në lidhje me rastin në Ohër, zëvëndëskryeministri Bujar Osmani, në intervistë për një televizion vendas theksoi se flamuri shqiptar mund të përdoret me ligj:

Grupi që e ngriti flamurin në kalanë e Samuilit thekson se valëvitja e flamurit ka qenë dekor për inçizimin e një video-spoti. Kryetari i Parlamentit Talat Xhaferi reagoi duke thënë se dënimi i shqiptuar për njërin nga ata është shumë i lartë. Ndërkaq, historianë bullgarë, siç raportojnë mediat, e përkrahin dënimin duke u shprehur se kalaja e Samuilit është përmendore e historisë bullgare. /ABC News Albania 24/7

kine-1280x869.jpg
ent ela23:45 | 30/04/2019

Tensionet mes Kanadasë dhe Kinës vazhdojnë të thellohen. Shkak për acarimin e mëtejshëm është bërë dënimi me vdekje që drejtësia kineze i ka dhënë një trafikanti kanadez, lëvizje kjo që konsiderohet si hakmarrje ndaj arrestimit të menaxheres së gjigandit kinez të teknologjisë “HUA UEI”.

Një gjykatë kineze ka dënuar me vdekje një shtetas kanadez për prodhim dhe trafikim droge, duke thelluar edhe më tej tensionet e krijuara pas arrestimit të drejtoreshës së gjigandit të teknologjisë “HUA UEI”. Kanadezi Fan Uei, me prejardhje kineze, ishte lideri i një skeme prodhimi dhe trafikimi të metamfetaminës, tha gjykata në vendimin e saj. Duke reaguar, ministrja e Jashtme kanadeze Kristia Frilend dënoi përdorimin e dënimit me vdekje duke e cilësuar atë mizor dhe çnjerëzor.

“Kanadaja i qëndron e palëkundur qasjes së saj kundër dënimit me vdekje kudo në botë dhe natyrisht shqetësohemi në mënyrë të veçantë kur ky dënim aplikohet ndaj shtetasve kanadezë”, deklaroi Frilend. Edhe një i dyshuar tjetër u dënua gjithashtu me vdekje, por nënshtetësia e tij nuk u bë publike nga gjykata.

Kjo e fundit shpalli vendimin edhe për 9 persona të tjerë, përfshirë një amerikan dhe 4 meksikanë. Gjykata nuk saktësoi dënimet ndaj tyre, por sipas mediave ndërkombëtare ka gjasa që 5 prej tyre të kenë marrë burgim të përjetshëm ndërsa 4 të tjerët dënime të gjata. Në total, të 11 të dyshuarit kanë mundësinë që ta apelojnë vendimin.

Fan Uei është kanadezi i dytë që dënohet me vdekje për krime të lidhura me drogën në Kinë që nga fillimi i vitit, dënime këto që kanë përshkallëzuar tensionet mes dy vendeve. Dhjetorin e kaluar, policia kanadeze arrestoi shefen ekzekutive financiare të “HUA UEI”, Meng Uanzhou, e bija e themeluesit të kompanisë, me kërkesë të prokurorëve amerikanë. /ABC News Albania 24/7

balla-opozita-1-1280x712.jpg
ent ela12:26 | 25/04/2019

Mazhoranca dhe opozita e re e kanë çuar në një stad të ri marrëdhënien e tyre parlamentare. Kryetarja e grupit demokrat Rudina Hajdari propozoi 3 amendamente zgjedhore për të çuar para reformën në drejtësi. Nga ana e tij, kryetari i grupit Socialist Taulant Balla u shpreh i gatshëm për bashkëpunim, ndërsa paralajmëroi ndëshkim për të gjithë ata që prishin zgjedhjet.

Bashkimi karakterizon parlamentarët pas dorëzimit të mandateve nga opozita. Këtë herë kanë marrë përsipër të çojnë deri në fund reformën zgjedhore, duke i zgjatur dorën njëri-tjetrit. Opozita e re parlamentare vjen më konkrete në këtë seancë, duke propozuar tre amendamente.

“Përtej adresimit të rekomandimeve të OSBE/ODHIR ne kemi si komision is detyrë për të garantuar një proces të rregullt zgjedhor, për të luftuar me të gjitha mënyrat shit-blerjen e votës, për të eliminuar çdo formë të keqpërdorimit të fondeve shtetërore gjatë fushatës zgjedhore dhe do marrim të gjitha masat e duhura për mbrojtjen e listave zgjedhore dhe për manipulimin”, tha Hajdari.

Akoma më i ashpër tregohet kryetari i grupit parlamentar socialist me përcaktimin e ndëshkimit për ata që prishin zgjedhjet.

“Ndërkohë që kur kanë sjellë pasoja të rënda në mbarëvajtjen e zgjedhjeve kanë sjellë pavlefshmërinë e yre apo kanë cenuar rezultatin e votimeve të dënohen deri me burg nga tre deri në  tetë vite. Nuk ka më budallenj që të dëgjojnë Lulin dhe Monikën e që të guxojnë të ngrenë dorë kundër procesit zgjedhor”, tha Balla.

Urat e bashkëpunimit që kanë ngritur me opozitën në parlament janë të dukshme tashmë. Prandaj propozimet bujare për ta vazhdojnë nga ana e mazhorancës.

“Ajo që doja t’ju bëja thirrje të dyja grupeve politike ju lutem bëni propozimet sot për të rimarrë të gjitha pozicionet që i takojnë opozitës. Tre kryetarë komisionesh, nënkryetarin e Kuvendit dhe të gjitha delegacionet e tjera që me të drejtë i takojnë opozitës”, tha Balla.

Sipas Taulant Ballës kjo nuk do të thotë që të gjithë kundërshtarët e Lulzim Bashës janë aleatë të socialistëve.

“Ju s’keni faj, por partisë nënë thojini që Astrit Patozi është i tyre nuk është i yni”, tha ai.

Reforma zgjedhore është parashikuar të përfundojë në 28 Nëntor. Ata që do ta finalizojnë janë 10 anëtarët e rinj të komisionit të posaçëm e ndarë midis mazhorancës dhe opozitës parlamentare./abcnews.al

sk.png
G. P.15:20 | 16/04/2019

Skënderbeu është mbrojtur sot në Gjykatën Sportive në Lozanë të Zvicrës. Klubi korçar kërkon heqjen e dënimit të UEFA-s, ndërsa vendimi pritet të jepet pas disa javësh.

Udhëtimin drejt Lozanës e bënë me humor të mirë. Drejtuesit e Skënderbeut me presidentin Takaj në krye janë në Zvicër, ku patën seancën dëgjimore të gjyqit me UEFA-n. Kampionët e Shqipërisë në fuqi kërkojnë anulimin e vendimit me 10 vite përjashtim nga kupat e Europës, dhe të gjobës prej 1 milionë eurosh.

Takaj është shprehur se optimizmi është i madh dhe se është i sigurt se klubi I tij do të shpallet i pafajshëm nga akuza për trukim ndeshjesh, ndonëse vendimi i KAS-it pritet të merret më vonë.

Gjithsesi, burime pranë klubit janë shprehur për ABC News, se do të mirëpritej edhe një ulje e dënimit deri në 3 vjet, ndonëse kjo nuk duhet të thuhet publikisht.

Për të fituar gjyqin, korçarët kanë pajtuar një agjenci të specializuar zvicerane, për të cilën besohet se kanë paguar 500 000 euro, ndërsa do të mbështeten tek argumentet se nuk ka prova për trukimet, dhe se nuk është e vërtetuar se kush i ka përfituar paratë e basteve.

Skënderbeu ka bërë me dije se ka pasur ndryshime edhe në panelin e UEFA-s që mori vendimin për dënimin.

Skuadra korçare u akuzua se trukoi disa ndeshje në Ligën e Europës dhe në Champions, qoftë në turet kualifikuese, apo në fazën e grupeve, diçka që vazhdon të mohohet prej drejtuesve./abcnews.al

DENOHEN-GRABITESIT-E-BANKAVE.mpg_snapshot_00.39-1280x720.jpg
ent ela15:47 | 26/03/2019

Gjykata për Krime të Rënda ka shpallur fajtorë anëtarët e bandës së grabitjes së parave në Rinas, por edhe të disa grabitjeve të bankave të nivelit të dytë. Vendimi është marrë në seancën e djeshme, ku është shpallur fajtor për të gjitha akuzat, Dash Kupa dhe bashkëpunëtorët e tij.

Gjykata e Krimeve të Rënda dënon në total me 156 vite burg 9 të pandehurit të akuzuar për grabitjet me dhunë të tre bankave në Tiranë dhe të autoblindave me para’ në rrugën e Rinasit.

Grupi i drejtuar nga Admir Murataj, person në kërkim dhe i vetmi ende i padenuar nga antarët e grupit, ka kryer një sërë grabitjesh nga 2015- 2017 ku kanë përfituar disa milionë euro.

Të hënën gjyakta e krime të vendosi të dënojë të prangosurit; Dash Kupa 27 vite burg, Ernest Kupa dhe Neim Avdylaj 26 vjet burg, Fatjon Xhyliu me 21 vite burg, Dritan Sinani me 20 vite burg dhe Aleksandër Murataj 19 vjet burg. Ndërsa Ditjon Memlika dhe Admir Cerpja bashkëpunëtorë të drejtësisë u dënuam me 8 vjet e gjashtë muaj heqje lirie.

Por, të gjithë të arrestuarit do të përfitojnë ulje me 1/3 e dënimit në aplikim të gjykimit të shkurtuar.

Sipas prokurorisë së krimeve të rënda, grabitja e parë ndodhi më 12 shkurt të 2015 ku në një bank të nivelit të dytë, afër stacionit të “Trenit” në Tiranë, morën nën kërcënimin e armëve, 900 mijë Franga Zvicerane, 800 mijë Paund Britanik. Në dhjetor të po atij viti, u grabitën në Qafë Kashar nga i njëjti grup ndodhur në  kohën kur paratë transportoheshin me mjete të blinduara në drejtim të Rinasit, 1. 8 Milion Paund Britanik, 800 mijë Dollarë Amerikanë, dhe 400 mijë  mijë Dollarë Kanadezë dhe Australian.

Por shkurti i 2017 ishte më frytëdhënësi për anëtarët e grupit të strukturuar kriminal. Në fshatin Domje, në rrugën e Rinasit, u grabitën duke goditur me një mjet të blinduar, makinën që transportonte paratë, ku u morën më  shumë se 3 milion euro. Në të gjitha grabitjet anëtarët e grupit kishin si veshje kamoflazhi, si ato të ushtrisë, ndërsa idenifikimi i tyre u bë pasi shumë shumë se 2 vitesh ndjekje. /abcnews.al

 

mm-1280x698.jpg
ent ela15:31 | 09/03/2019

Të premten Gjykata Penale në Shkup ka shqiptuar rreth 20 vjet burgim për gjashtë të akuzuar: ish-shefin e shërbimit sekret maqedonas Sasho Mijalkov, kryetarin e Partisë Demokratike Shqiptare, Menduh Thaçi, dhe katër ish- anëtarë të Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve. Ata u dënuan për shkak të rolit të tyre në parregullsitë e procesit të zgjedhjeve vendore në vitin 2013.

Procesi gjyqësor i koduar si ‘Titaniku 2’ u kërkua nga Prokuroria Speciale Publike. Pavarësisht se avokatët e të dënuarve kanë paralajmëruar ankimim në Gjykatën e Apelit, parashikohet se vendimi do të tensionojë situatën politike në vend

Rasti ‘Titanik’ në të cilin u dënuan me burgim dy eksponentë të lartë politik – Sasho Mijalkov, ish-shef i shërbimit sekret maqedonas, dhe Menduh Thaçi, kryetar i PDSh-së, dhe katër ish-anëtarë të Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve në Maqedoninë e Veriut, është pasuar nga dy vlerësime katërcipërisht të kundërta: Sipas të parit, dënimi është provë se – drejtësia vonon ama nuk harron.

Me fjalë të tjera, aktgjykimi i Gjykatës Penale në Shkup, është ajo drita e shumëpritur në fund të tunelit – për vendosjen e shtetit të së drejtës. Mirëpo, përtej kësaj, fakti se gjykatat speciale, jo rrallë nuk i shpëtojnë damkës si ‘gjykata politike’, verdikti i Gjykatës sikur lë një shije mosbesimi.

Në fakt, sipas një këndvështrimi tjetër, dënimi i së premtes, sikur flet për pozitën e vështirë të qeverisjes së kryeministrit Zoran Zaev, në radhë të parë për ruajtjen e shumicës së dy të tretave në Parlament, që i është shumë e nevojshme për bërjen e detyrave të shtëpisë – për epilogun e pasigurt të zgjedhjeve Presidenciale të 21 prillit, por edhe për thellimin e reformave në pritje të dritës jeshile për çeljen e negociatave për t’u bërë anëtar me të drejta të plota në BE.

Kryeministri Zaev ashiqare ka nevojë për ‘tetëshen e artë’ të shkëputur nga VMRO-DPMNE-ja, për të cilën thuhet se është e afërt me Mijalkovin, por edhe për dy deputetët e PDSH-së së Thaçit. Së këndejmi, nuk janë të paktë ata të cilët mendojnë se me dënimet e shqiptuara, sikur Mijalkovi, po edhe Thaçi, po paralajmërohen për atë që quhet politikë e ‘kulaçit dhe kërbaçit’.

Me fjalë të tjera, të jenë të kujdesshëm për veprimet që do të mund të ndërmarrin, për shkak se – dihet: ‘pushteti e zë lepurin edhe me qerre’! Dhe gjithë kjo, pavarësisht se nga diçka duhej të niste, e zbeh betejën për shtetin e së drejtës. Kjo aq më tepër kur edhe raporti i OSBE/ODIHR-it për zgjedhjet vendore të 2013-tës, për të cilat u dënua gjashtëshja e prirë nga Mijalkov e Thaçi, fliste për parregullsi që nuk patën ndikim në rezultatin përfundimtar të zgjedhjeve!/abcnews.al

menduh-thacii.png
ent ela14:08 | 08/03/2019

Në kuadër të procesit “Titanik 2”, Gjykata Penale në Shkup ka dënuar me burg kryetarin e PDSH-së, Menduh Thaçi, 5 ish-anëtarë të Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve dhe ish-shefin e shërbimeve sekrete të Maqedonisë, për parregullsitë e verifikuara në zgjedhjet vendore të vitit 2013.

Zotit Thaçi iu caktua dënimi me 3 vjet e dy muaj burg. Bedredin Ibrahimit, po ashtu zyrtar i lartë i PDSH-së dhe ish-anëtar i KSHZ-së, 4 vjet e gjashtë muaj burg. Edhe ish-drejtorit të shërbimit sekret, Sasho Mijallkov, 3 vjet burg. Prokurorja e Prokurorisë së Posaçme, Fatime Fetai kërkoi masën e paraburgimit për zotërinjtë Mijallkov dhe Ibrahimi deri në hyrjen në fuqi të dënimit, për shkak të mundësisë së arratisjes së tyre.

Fatimi Fetai, prokurore e Prokurorisë Speciale: “Për këto arsye, për shkak të ekzistimit të rrethanave që japin indikacione për arratisje, nga i akuzuari Bedredin Ibrahimi me qëllim që ai ti ikë dënimit që i ngarkohet, mendoj që mekanizëm i vetëm për sigurimin e prezencës së tij në procedurën e mëtutjeshme është paraburgimi”.

Mijallkov e morri qetë kërkesën e Prokurorisë Speciale, por jo edhe Ibraimi. Tha që këtu ka lindur dhe këtu do të jetë për t’i qeshur në fytyrë Fatime Fetait, kur apeli do ta lirojë nga akuzat.

Bedredin Ibraimi, ish-anëtar i KSHZ-së: “Derisa në instancat më të larta gjyqësore nuk e dëshmojë se unë dhe kolegët e mi nuk kemi asnjë faj, nuk kam nevojë të ikë askund. Këtu do të mbetem, që kësaj nesër ti qeshem në fytyrë, sepse ky vendim është i shkallës së parë”.

Sasho Mijallkov, ish-shef i shërbimeve sekrete: “Unë disa herë para këtij trupi gjykues, mendoj që njëherë edhe para jush i nderuar gjykatës e kam thënë filozofinë e mendimit tim, e ajo është se me ikje problemet nuk zgjidhen. Stili i jetesës time nuk është ikja”.

Trupin gjykues pranoi kërkesën e Speciales që këta të dy të shkojnë në paraburgim dhe në orët e pasdites, ata janë transferuar në Burgun e Shkupit./abcnews.al

olesia-duka.jpg
ent ela12:29 | 08/03/2019

Gjykata e Durrësit ka dënuar me 10 vjet heqje lirie stomatologen Olesia Duka, e cila përmes mashtrimit u ka marrë disa miliona euro biznesmenëve në Durrës dhe Tiranë.

Mësohet se Duka ka përfituar nga ulja e dënimit me 1/3, pra nga 15 vite heqje lirie u dënua me 10 vite pasi ka pranuar akuzat.

Gjykata njohu edhe borxhet që stomatologia ju ka marrë biznesmenëve përmes mashtrimit.

Duka u arrestua vitin e kaluar, pas denoncimit të parë të bërë në prokurori nga pronari i një zyre këmbimi valutor dhe agjencie udhëtimi.

Nëpërmjet mashtrimit ajo ka mundur t’i marrë afro 900 mijë euro, ndërsa të njëjtin fat patën edhe disa biznesmenë të tjerë. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono