dekreti i metes

MBULIM-KOMISIONI-I-LIGJEVE-ABCM1T1.mpg_snapshot_00.01-1280x720.jpg
ent ela11:45 | 26/06/2019

Më 13 vota pro dhe një kundër, Komisioni i Ligjeve miratoi rezolutën për mosnjohjen e vlefshmërisë së aktit të presidentit Meta, për zhdekretimin e zgjedhjeve të 30 qershorit. Deputetët e pranishëm evidentuan edhe njëherë shkeljet sipas tyre, që i ka bërë Kushtetutës Presidenti Ilir Meta. Deputeti i PS Adnor Shameti tha se Presidenti ka cenuar parimin e periodicitetit të zgjedhjeve, parimin e së drejtës së qytetarëve për të zgjedhur si dhe ka marrë tagrin e Parlamentit.

Për këto arsye, Shameti tha se ka vend për ngritjen e një Komisioni Hetimor, pjesë e të cilit duhet të jetë edhe shkresa që Sekretarja e përgjithshme e Presidentit, i dërgoi Kuvendit. Ndërsa kreu i Komisionit të Ligjeve Ulsi Manja, tha se pjesë e hetimit në këtë komision, mund të jetë edhe vendimi i Kolegjit Zgjedhor. /ABC news Albania 24/7

edi-rama-4.png
ent ela20:33 | 03/11/2018

I vetmi reagim jo zyrtar pas vendimit të presidentit Ilir Meta për të mosdekretuar Sandër Lleshin si ministër të Brendshëm ishte ai që Kryeministri Edi Rama, iu ka dërguar një sms deputetëve të grupit parlamentar të Partisë Socialiste.

Sipas burimeve të ABC News, Rama kërkon nga deputetët e tij që të mos bëjnë asnjë koment për vendimin e Metës.

“Lutem asnjë lloj komenti, askujt për vendimin e Presidentit! Ne jemi shumica dhe ne kemi detyrën t’i dalim Zot njerëzve, vendit, Kushtetutës me maturi dhe vendosmëri. Politika është shah, mos e harroni”, shkruan Rama.

Presidenti Ilir Meta në një njoftim të shkurtër ka sqaruar se nuk është i bindur për kandidaturën e Lleshit në krye të ministrisë së Brendshme. Kjo është hera e parë që një president i shtetit shqiptar nuk pranon të dekretojë një ministër. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono