deklarata

palmer1-1280x815.jpg
ent ela14:05 | 10/05/2019

Zv/ndihmës Sekretari amerikan i Shtetit, Metju Palmer, deklaroi se është qëndrim i përbashkët i administratës amerikane dhe Bashkimit Evropian që Ballkani Perëndimor të ndihmohet për t’u bërë pjesë e integrimeve perëndimore. Në një intervistë dhënë Radios Evropa e Lirë, zyrtari i lartë nga Uashingtoni foli edhe për ndikimin negativ të Rusisë në rajon, por edhe për Marrëveshjen e Prespës dhe nevojën që liderët e Prishtinës dhe të Beogradit të gjejnë një zgjidhje kompromise.

Zyrtari i lartë i Departamentit amerikan të Shtetit Mattheë Palmer, ka deklaruar se është koha që liderët e Ballkanit Perëndimor të kuptojnë rolin e tyre në mënyrë që t’u prijnë vendeve të veta drejt prosperitetit në Bashkimin Evropian. Në këtë shtrirje ai ka pranuar problemet që aktualisht janë të pranishme në rajon, sikurse mes Kosovës e Serbisë, apo edhe në Bosnjë-Hercegovinë, por ka veçuar Marrëveshjen ndërmjet Shkupit dhe Athinës që zhbllokoi procesin prej një çerekshekulli të integrimit euroatlantik të Maqedonisë.

“Si një shembull vërtet të mirë për këtë, unë po përmend Marrëveshjen e Prespës që u arrit mes Maqedonisë së Veriut dhe Greqisë. Ajo që tregoi Marrëveshja e Prespës është se sa i rëndësishëm është liderizmi. Komuniteti ndërkombëtar nuk e bëri këtë vetëm. Ne e mbështetëm këtë. Këtë e arritën kryeministrat Zaev dhe Tsipras dhe ministrat e Jashtëm të këtyre dy vendeve dhe të dyja palët morën përsipër një rrezik të konsiderueshëm politik. Gjetën kompromis dhe ia dolën. Hapën rrugën drejt ardhmërisë evropiane për Maqedoninë e Veriut, mbi dhjetë anëtarë të Aleancës sapo kanë ratifikuar marrëveshjen lidhur me aderimin e Maqedonisë së Veriut,”- tha Zëvendësndihmës Sekretari amerikan i Shtetit, Mattheë Palmer, duke shpehur shpresën se Këshilli i Evropës do të vendos për çeljen e negociatave dhe se nga ky shembull do të nxjerrin mësime edhe liderët nga Beogradi dhe Prishtina që përmes kompromisit të arrijnë një zgjidhje të mirë.

Mattheë Palmer është pyetur edhe për praninë amerikane, por edhe për influencën ruse në Ballkan. Ka thënë se vizioni i Amerikës dhe Evropës dallon nga ai i Rusisë:

“Roli i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në këtë rajon është i fuqishëm dhe do të vazhdojë të jetë i tillë. Ne kemi qenë dhe vazhdojmë të jemi të përkushtuar ndaj këtij rajoni. Ky është njëri ndër prioritetet e politikës sonë. Ne në këtë rajon kemi investuar shumë energji, para dhe kapital politik, prandaj do të vazhdojmë të punojmë me përkushtim për të ardhmen e këtij rajoni. Mendoj se vizioni i SHBA-së dhe i BE-së për këtë rajon dallon nga vizioni i Rusisë. Ne duam të shohim një rajon që funksion në bazë të rregullave, parimeve, që funksionon në përputhje me institucionet dhe me transparencë. Rusia, nga ana tjetër, ndoshta dëshiron më shumë që ta shikojë këtë rajon të ndarë, të fraksionuar, ku sundojnë tensionet. Për fat, vizioni që ndajnë Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian është i njëjtë si dhe vizioni i vet vendeve të Ballkanit Perëndimor të cilat duan suksesin dhe ecjen përpara, por rusët, natyrisht se do të vazhdojnë veprimtarinë e vet si deri tani dhe ndikimin e tyre negativ që patëm rastin ta shohim edhe kur është fjala për Marrëveshjen e Prespës” – ka deklaruar për Radion Evropa e Lirë Zëvendësndihmës Sekretari amerikan i Shtetit, Matthew Palmer. /Klan Macedonia/

 

IMG_9655-1280x853.jpg
G. P.14:33 | 17/04/2019

Ish-deputeti i Partisë Demokratike Ervin Salianji përmes një deklarate për media ka akuzuar kryeministrin Rama se po nxin faqen e Shqipërisë duke u treguar gangster me qytetarët, por shërbëtor ndaj kriminelëve me të cilët erdhi në pushtet. Rezultat të kësaj sheh vendimin e parlamentit holandez.

“Grupet mafioze italiane, shqiptarët dhe bandat motorike të jashtëligjshme janë lojtarët kryesorë të krimit në Kontinent. Aktualisht krimi i organizuar përbën rrezikun më të lartë për sigurinë e brendshme të BE” – deklaroi dje Europol, duke e veçuar krimin e organizuar dhe mafien shqiptare si rrezik.

Prej këtij treguesi të lartë të nivelit të kriminalitetit me mbështetje shtetërore në Shqipëri, Parlamenti Holandez votoi propozimin për rikthimin e vizave.

Për shkak të projektit politik të Edi Ramës qytetarëve shqiptarë po ju rrezikohet lëvizja e lirë, për shkak të bashkëpunimit me krimin shqipëria ka 6 vite që nuk avancon por bën hapa pas në rrugën drejt BE.

Politika e Ramës është kërbaç për qytetarët dhe lëpirje për krimin. Shifrat e tmerrshme të nxjerra nga gjykatat tregojnë se shteti i Ramës dënon brenda dy vitesh 2156 familjarë për pamundësinë e pagesës së energjisë elektrike, 8 prej të cilëve në moshë të mitur, mijëra të tjerë për suvatime oborresh apo ndërtime stallash dhe nuk ka asnjë grup të strukturuar kriminal të dënuar”, tha Salianji./abcnews.al

deklarata-avokati-policia.jpg
nev ila14:47 | 16/04/2019

Policia dhe prokuroria e Durrësit kane nisur hetimet për zbardhjen e grabitjes së ndodhur në shtëpinë e avokatit Edmond Saliu. Ai i ka thënë policisë se nuk kishte dijeni se sa para kishte në kasafortë.

Avokati durrsak Edmond Saliu, u ka thënë hetuesve se nuk kishte dijeni sa para ishin në kasafortën që i vodhën brenda në shtëpi. Fillimisht u fol për një shumë prej 35 milion lekë të reja, por në denoncimin që ai dha në policinë e Durrësit, kjo shumë nuk u deklarua.

Ngjarja ndodhi të premten e javës së shkuar në lagjen 4, megjithatë ngjarja është tentuar të mbahet e rezervuar nga familjaret e Saliut. Vetë avokati kur konstatoi vjedhjen e kasafortës kërkoi ndihmën e policisë.

Ekspertët vërejtën se nuk kishte thyerje dhe as dëmtime të dukshme. Dera e blinduar e shtëpisë duhet të jetë hapur me çelës, ose me  një paisje e quajtur “paisja ruse” që hap pa dëmtuar me anë të vakumit.

Me marrjen e denoncimit nga avokati Sula këtë të martë çështja është referuar në prokurori dhe kanë nisur hetimet për zbardhjen dhe gjetjen e autorëve./abcnews.al

 

auto-grabitja-rinas-0-620x3401481461911-c1200x600.jpg
nev ila18:21 | 10/04/2019

Deklaratave të ministrit Sandër Lleshaj u është përgjigjur Aeroporti Ndërkombëtar i Rinasit.

Nëpërmjet një deklarate, zyra e shtypit e këtij aeroporti thotë se ka vënë në dispozicion të organeve kompetente, të gjitha materialet dhe regjistrimet e kamerave të sigurisë që hedhin dritë mbi grabitjen e djeshme.

Në deklaratë thuhet se autoriteteve të hetimit u janë dorëzuar të gjitha dokumentet që provojnë, se njoftimi për grabitjen është kryer në kohë kundrejt sallës operative të policisë në Rinas.

Më tej, në reagim thuhet se gjatë këtyre 3 viteve që nga ngjarja e ngjashme në aeroport në 2016, aeroporti ka marrë masa shtesë dhe ka ngritur në një nivel më lart sistemin e kamerave dhe gardhin rrethues.

“Forcat e policisë janë të pranishme në çdo cep të aeroportit si objekt i rëndësisë së veçantë, si zonë kufitare dhe policia e ka detyrë ligjore, për të ruajtur rendin dhe jetën e qytetarëve në rast incidenti të armatosur”, thuhet në deklaratën e Aeroportit Ndërkombëtar “Nënë Tereza”.

Deklarata e plotë e TIA:

“Tirana International Airport (TIA) shpreh keqardhjen e thellë për ngjarjen e djeshme të 9 Prillit 2019, me pasojë vjedhjen e një sasie të vlerave monetare në pistën e aeroportit.

TIA kishte vendosur të respektonte hetimet nga autoritetet përkatëse dhe në respekt të këtyre hetimeve, nuk u prononcua deri më tani, duke patur parasysh ndjeshmërinë e ngjarjes dhe çështjen e sigurisë së jetës të pasagjerëve, stafit dhe të gjithë punonjësve të shtetit shqiptar që operojnë në aeroport.

Por, pasi ndoqëm me shqetësim deklaratën zyrtare të Ministrisë së Brendshme, duket se etika e TIA-s ka shërbyer për herë të dytë për një keqinformim të publikut dhe fajësimin – si skenar i përsëritur – për një akuzë të rëndë që nuk qëndron në shpatullat e një koncesionari të huaj, pa mënjanuar kërkesat e Kontratës së Koncesionit që TIA përmbush çdo ditë në lidhje me sigurinë aeroportuale.

Tirana International Airport duke vlerësuar transparencën e informacionit për publikun dëshiron të informojë se ka vënë në dispozicion të organeve kompetente, të gjitha materialet dhe regjistrimet e kamerave të sigurisë që hedhin dritë mbi ngjarjen e 9 Prillit 2019.

TIA ka qenë korrekte në përmbushjen e detyrave të saj në lidhje me ngjarjen sipas të gjitha rregullave dhe procedurave. Autoriteteve të hetimit u janë dorëzuar të gjitha dokumentet që provojnë, se ky njoftim është kryer në kohë kundrejt sallës operative të policisë në Rinas.

TIA në bashkëpunim me Autoritetin e Aviacionit Civil Shqiptar, gjatë këtyre tre viteve nga ngjarja e ngjashme në aeroport në 2016, ka marrë masa shtesë dhe ka ngritur në një nivel më lart sistemin e kamerave dhe gardhin rrethues.

TIA është pjesë e auditimeve periodike qoftë nga Autoriteti i Aviacionit Civil, qoftë nga palët e treta. Bëjmë thirrje dhe lutemi për vëmendje të kuptojmë të gjithë, se forcat e policisë janë të pranishme në çdo cep të aeroportit si objekt i rëndësisë së veçantë, si zonë kufitare dhe policia e ka detyrë ligjore, për të ruajtur rendin dhe jetën e qytetarëve në rast incidenti të armatosur.

Bashkohemi tërësisht me meritat që kanë forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë në operacionin e djeshëm, zanafilla e të cilit ishte njoftimi i TIA-s.

TIA bën thirrje për trajtimin e kujdesshëm të informacioneve që jepen për publikim kur lidhen me çështje të sigurisë, sepse do përbëhej një rrezik shtesë për çdo rrethanë.

TIA vlerëson me respekt hetimet, çdo qytetar, çdo punonjës policie dhe dëshiron të theksojë, se kur cënohet siguria dhe jeta e një qytetari, jemi të gjithë në të njëjtin krah.

Aeroporti nuk është i kinezëve, është i gjithë shqiptarëve. Eshtë pjesë e territorit të Shqipërisë dhe mbrohet me ligj nga Policia e Shtetit si çdo metër i këtij vendi. Ndaj deklaratën zyrtare të Ministrisë së Brendshme e vlerësojmë si të pasaktë.

Rikthesojmë se në zbatim të përgjegjësive dhe detyrimeve të Kontratës së Koncesionit, dhe në bazë të Programit Kombëtar të Sigurisë të Aviacionit Civil, TIA ka zbatuar me korrektësi të plotë procedurën e njoftimit në kohë të policisë.

Tirana International Airport mbetet në dispozicion të pasagjerëve dhe opinionit publik për informacione të mëtejshme”./abcnews.al

pd.jpg
ent ela19:31 | 31/03/2019

Teksa gjatë vizitës së të dielës në Golem, kryeministri Edi Rama sulmoi  kryebashkiakun demokrat të Kavajës, Isa Sakja, duke e akuzuar se lejon ndërtimin e pallateve në rërë, nuk ka vonuar edhe reagimi i Partisë Demokratike dhe i kreut të Bashkisë së Kavajës.

Teksa gjatë vizitës së të dielës në Golem, kryeministri Edi Rama sulmoi  kryebashkiakun demokrat të Kavajës, Isa Sakja, duke e akuzuar se lejon ndërtimin e pallateve në rërë, nuk ka vonuar edhe reagimi i Partisë Demokratike dhe i kreut të Bashkisë së Kavajës.

Menjëherë pas kësaj deklarate të kryeministrit Rama në Golem ka reaguar gjatë së dielës edhe Partia Demokratike.

Përmes një postimi në Facebook, Sekretari i Përgjithshëm i PD, Gazment Bardhi i thotë Ramës se, ndërtimi i pallateve pa asnjë kriter, ka qenë filozofia e tij politike.

Bardhi shkruan: “Ai që ndërtimin e pallateve e bëri filozofi të qeverisjes së tij lokale, ai që përmes pallateve që mbolli kudo dhe me haraçin e tyre mori partinë, sulmoi me shpifje të ulta Bashkinë e Kavajës. Me modelin tjetër të qeverisjes lokale në krah, me Vangjush Dakon që për pallate nuk kursen as trashëgiminë e qytetit, në vend të ofrimit të zgjidhjes për mijëra të papunët në Kavajë, zgjodhi kërcënimin dhe shantazhin ndaj Kryetarit të Bashkisë Kavajë. Koha ku t’i urdhëroje se kush bandë do marrë lejen e radhës së ndërtimit në Kavajë, ka përfunduar”, e mbyll postimin e tij Gazment Bardhi.

Nga ana tjetër edhe vetë kreu i Bashkisë së Kavajës, Isa Sakja ka zgjedhur t’i përgjigjet deklaratave të Ramës në Facebook.

“Ne fakt, nuk ka ironi me te madhe se përmendja e fjalës “prokurori” dhe “pallate në rërë ” në prani të Vangjush Dakos.
Sot, bashkia e Kavajës zoti Rama, mbasi mbaroi riparimet e dëmeve që bëri ” rilindja” juaj në Kavajë dhe Golem po bën tamam ato që ju nuk i bëtë dot. E di, këtë sulm e bën se ke frikë nga protestat! Aty, poshtë zyrës tende, përballe Parlamentit do të na kesh, derisa të kuptosh se ora jote mbaroi. Sa për Prokurorinë, t’i dhe kushdo tjetër e ka derën e Bashkisë Kavajë të hapur”, përfundon postimin kreu i Bashkisë së Kavajës, Isa Sakja./abcnews.al

pd-1-1280x751.jpg
ent ela16:30 | 25/03/2019

Partia Demokratike ka reaguar pas deklaratës së Prokurorisë duke e cilësuar si të paligjshme, gënjeshtërt, të paprecedentë, vetë-diskredituese dhe e gatuar politikisht.
Partia Demokratike nuk ka shkelur asnjë ligj dhe ka deklaruar të gjitha shpenzimet e kryera në vitin 2017, thuhet në selinë e selisë blu, sipas të cilës
pasi gënjeshtra e madhe që kishte ngritur për hetimin e Partisë Demokratike i plasi në dorë, pas informacioneve të ardhura nga SHBA dhe Skocia, Edi Rama në dëshpërim ka vendosur të përdorë sërish prokurorinë duke e kthyer nga institucion të ligjit në institucion qesharak propagande./abcnews.al

taulant-balla-2-1280x699.jpg
G. P.17:30 | 23/03/2019

Në përfundim të Kongresit të Partisë Socialiste që u zhvillua këtë të shtunë në Pallatin e Kongrese, Sekretari i Përgjithshëm i selisë rozë, Taulant Balla mbajti deklaratën përmbyllëse. Ai theksoi se PS-së i lind detyra të vazhdojë punën përpara duke parë që opozita në papërgjegjshmëri ka krijuar një ngërç artificial.

Balla theksoi gjithashtu se ky Kongres vendosi piketat për zgjedhjet lokale të 30 Qershorit, por edhe për ato të vitit 2021.

“Sot në Kongresin e PS ne erdhëm me bindjen e përforcuar se jemi e vetmja forcë politike që mund të qeverisë vendi duke garantuar një ekonomi të qëndrueshme, punësim, shërbime ndaj qytetarëve, drejtësi sociale dhe integrim në familjen e përbashkët evropiane. Të vetëdijshëm që opozita në papërgjegjshmëri të plotë politikë ka krijuar një ngërç artificial duke braktisur institucionet kushtetuese të vendit, na lind detyra të besojmë pa asnjë dallim masën e gjithë shqiptarëve që duan një të ardhme më të mirë për vendin e tyre, një të ardhme evropiane me më shumë oportunitete për gjeneratat që do vijnë. PS në këto 5 vite e gjysmë është krenare për qeverisje dhe njësoj e vetëdijshme për sfidat në vazhdim.

Ky Kongres vendosi piketat për përgatitjen e Partisë Socialiste për zgjedhjet lokale të Qershorit 2019 dhe sigurisht edhe për zgjedhjet e përgjithshme të Qershorit 2021”, tha Balla.

Ndërkohë për sa i përket ftesës që bëri sot kryeministri ndaj opozitës, Balla tha se ajo ishte shumë kuptimplotë.

“Kryeministri ishte shumë i qartë. Ftesa jonë për opozitën për të marrë pjesë në zgjedhje ishte shumë kuptimplotë. Të marrin pjesë në zgjedhjet vendore në rast se fitojnë një bashki më shumë se ne jemi të gatshëm për të përmbushur kërkesat e tjera të opozitës”, u shpreh Balla./abcnews.al

gazmend-bardhi-1280x689.jpg
G. P.21:31 | 22/03/2019

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Gazmend Bardhi ka reaguar pas deklaratave të kryeministrit Edi Rama në Facebook.

Nëpërmjet një statusi të shoqëruar edhe me video, Bardhi thotë se halli i Edi Ramës nuk janë negociatat për të cilat i ka gënjyer vazhdimisht shqiptarët, por ruajtja me çdo çmim e karriges së kryeministrit, të cilën ia ka blerë krimi i organizuar.

Sipas Sekretarit të Përgjithshëm të selisë blu është ky hall që e detyroi të fshihej 4 ditë më radhë, pa e ditur askush çfarë bëri Kryeministri i vendit në Paris dhe Berlin, me kë dhe përse u takua fshehurazi.

“Kjo është sëmundja e diktatorëve”, ka deklaruar Gazmend Bardhi në rrjetet sociale./abcnews.al

felaj.jpg
G. P.19:45 | 20/03/2019

Deputetja e Partisë Socialiste, Ermonela Felaj, ishte e ftuar këtë të mërkurë në emisionin “Mbrëmje Ide”. Ajo komentoi deklaratën e Presidentit Meta, i cili më herët gjatë ditës tha se është i gatshëm të dorëzojë mandatin që të mos instalohet një juntë ushtarake.

Për Felajn, është e paqartë çfarë ka dashur të thotë kreu i shtetit, i cili po sipas saj po ngatërron rolin me opozitën.

“Nuk është se kam një koment mirëfilli për atë që ka deklaruar Presidenti, por më lejoni të them që është e paqartë çfarë ka dashur të bëjë presidenti. Gjithnjë e më shumë po ngatërron rolin me opozitën. Ajo që po kërkohet të destabilizohet është rendi dhe siguria në vend”, tha Felaj,

Deputetja e PS-së tha se iniciatori i dhunës në protestën e 16 Marsit ishte kreu i PD-së, Lulzim Basha. Ajo theksoi se dhuna nuk mund të jetë justifikim për zhvillimin e një proteste.

Për sa i përket dialogut me opozitën, Felaj tha se në tavolinë mund të ulet kushdo dhe opozita nuk mund të verë kushte.

“Në tavolinë mund të ulet kushdo, por kushte nuk mund të vërë askush. Aq më pak opozita nuk mund të vërë kushte nuk mund të jetë kryeministri etj. Ne jemi këtu se na ka dhënë një atribut populli. Në rast se duhet të flasë populli ai do jetë nëpërmjet zgjedhjeve. A është gati opozita për dialog me mazhorancën? Opozita është në kërkim të një përplasjeje të fortë  për të justifikuar protesta që po rrudhen gjithmonë e më shumë”, tha Felaj.

Partia Socialiste do të mbledhë Kongresin më 23 Mars dhe për Felajn do të zhvillohet ajo që është parashikuar më parë nga partia.

“Ne kemi shpallur që më herët në fakt, që në fund të viti që pas asamblesë do kishte dhe një Kongres. Natyrisht përpara çdo etape zgjedhore zhvillojmë kongres në partinë tonë. Unë ju ftoj të merrni pjesë dhe do shikoni që do jetë një kongres i PS-së. Ne nuk kemi pse të prishim planet tona për shkak të një axhende politike që ka opozita. Ne e kishim vendosur më parë. Në këtë pikëpamje ju ftoj ta shikoni si një argument që ne vijojmë punën tonë të pashqetësuar nga kjo gjë që bën opozita”, tha Felaj./abcnews.al

aahmetaj.jpg
G. P.19:35 | 18/03/2019

Ish-ministri i Financave dhe Ekonomisë, Arben Ahmetaj, komentoi deklaratat e Presidentit Meta, i cili këtë të hënë tha se “Klasa politike shqiptare duhet të marrë përgjegjësitë e saj dhe nuk duhet të fshihet pas asnjë ndërkombëtari siç ka ndodhur deri tani dhe çështjet duhet të zgjidhen në mënyrë transparente, me dialog, larg pazareve dhe keqpërdorimeve, qoftë edhe të ndonjë ndërkombëtari”.

Nga studio e ABC News gjatë emisionit “Mbrëmje Ide” nga Mirela Milori, ai tha se gjuha e Presidentit është dygjuhëshe dhe e dykuptimtë.

“Qëndrimi i Presidentit është siç është dygjuhësh edhe i dykuptimtë. Është në traditën e presidenti aktual, ku në këndvështrimin tim politk tenton të ngarkojë me përgjegjësi të dy palët politike, ose të tre palët politike, ish-palën e tij, LSI-në. Po të ishte presidenti përpara gazetarëve, pyetja më e natyrshme është  çfarë sistemi jeni duke i referuar? Sepse ne jemi në sistem demokratik. Kemi dalë ne jashtë parlamentit apo opozita? Dhe në çfarë sistemi merren përgjegjësitë?”, tha Ahmetaj.

Sipas Ahmetajt, ka dy fusha përplasjesh në demokraci. E para është parlamenti dhe e dyta janë zgjedhjet tha deputeti i PS-së duke bërë thirrje që opozita të largohet nga dhuna./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono