deklarata e rames

REAGIMI-SERB-PER-RAMEN-1280x720.jpg
ent ela15:50 | 05/12/2018

Deklarata e kryeministrit Edi Rama në Zagreb lidhur me taksën e vendosur nga Kosova ngjalli reagime të ashpëra në Beograd. Homologia e tij serbe tha se Rama e shtrembëron me qëllim të vërtetën.

Kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabic, ka reaguar ndaj fjalimit të kryeministrit Edi Rama gjatë samitit të mbajtur në Kroaci. Brnabic, në një konferencë për gazetar, tha se ka menduar se Rama është një politikan i përgjegjshëm. Ajo tha se nuk ka dëshirë t’u përgjigjet “gënjeshtrave pa fakte”, por kësaj radhe është e detyruar ta bëj një gjë të tillë. Rama, tha Brnabiç, ka për qëllim shtërembërimin e së vërtetës.

Ana Brnabiç, Kryeministre e Serbisë: “Ka qenë për shkak të Interpolit apo për shkak të CEFTA-s tani? Është e pabesueshme që Edi Rama tani ka shkuar një hap tutje duke thënë se Prishtina është ankuar, por nuk ka patur reagim nga ana tjetër. Na e tregoni një dokument ku thuhet ose është evidentuar një kërkesë zyrtare”.

Kryeministrja serbe tha se Prishtina se parë është dashur të bie dakord se cili është sqarimi I tyre për vendosjen e taksës.  Por, sipas saj, nuk ekziston asnjë dëshmi se Kosova është ankuar ndonjëherë tek CEFTA.

Ana Brnabiç, Kryeministre e Serbisë: “Mendoj se puna e një kryeministri të përgjegjshëm, siç e kam menduar edhe kolegun Edi Rama, është të merreni me gjëra konkrete dhe të krijoni një mundësi për jetë cilësore për qytetarët tuaj dhe të rajonit. Por, duket se jam zgjënjyer dhe qëllimi i vetëm i Ramës është të bëj spin politik dhe të fajësojë Serbinë për të gjitha vendimet e pakuptimta të Prishtinës”.

Serbia është ankuar zyrtarisht tek CEFTA pas taksës së Kosovës me 27 nëntor, ku ka kërkuar të nisin negociatat ose në të kundërtën do të bëj padi tek Gjykata e Arbitrazhit. /abcnews.al

edmond-spaho.jpg
ent ela21:24 | 15/05/2018

Për deklaratën e kryeministrit Rama ka reaguar Partia Demokratike përmes kryetarit të grupit parlamentar. Edmond Spaho shkruan në Facebook, se bie dakord me kryeministrin Rama, se nuk jemi të gjithë njësoj. Kreu i deputetëve demokratë vijon duke thënë se Edi Rama eshte arkitekti i bashkeqeverisjes me krimin, ndërsa opozita është ajo që lufton prej 5 vitesh lidhjet e Ramës me krimin e organizuar.

“Edi Rama është ai që emëron Ministrat e Brendshëm me lidhje familjare me trafikun ndërkombëtar të drogës! Ne jemi ata që e zbulojnë këtë të vërtetë!. Ne nuk jemi njësoj! Ne anëtarësuam vendin në NATO dhe hoqëm vizat! Edi Rama, me bashkëqeverisjen me krimin e organizuar, po pengon integrimin europian të vendit”-përfundon postimi i Spahos. /abcnews.al

vlcsnap-error413-2-1280x720.jpg
ent ela14:12 | 21/02/2018

Deklaratës së kreut të ekzekutivit Edi Rama për një president të përbashkët mes dy shteteve shqiptare, të komentuar nga vendet e rajonit si zgjimi i fantazmës së Shqipërisë së Madhe, vjen në analizën e Preç Zogaj dhe Mark Markut.

Deklarata, e artikuluar nga foltorja e Kuvendit të Kosovës, në 10 vjetorin e Pavarësisë së kësaj të fundit, nga kryeministri i vendit amë, Shqipëri ishte kjo…

“Kosova dhe Shqipëria do të kenë një politikë të jashtme, e jo veç ambasada dhe përfaqësi diplomatike të njëjta, por pse jo, një president si simbol të unitetit kombëtar dhe një politikë kombëtare të sigurisë”.

Pse jo-në, e kësaj simbolike të një ëndrre të shprehur gabim sipas tyre, e shpjegojnë analistët Preç Zogaj dhe Mark Marku.

Arsyen e kësaj deklarate, naive nëse nuk do kishte ardhur nga shefi i ekzekutivit Rama, e shohin të adresuar më shumë ndaj politikës së brendshme. Reagimi i rajonit është i pritshëm, e për këtë arsye nxjerr zbuluar qëllimin, sipas tyre.

Çështja për ta është bashkimi, për të cilin nuk është e nevojshme të heqësh dorë, sa kohë heq dorë nga kufijtë e përbashkët.

Sipas analistëve, politika e protagonizmit dhe krijimit të zhurmës për efekt të brendshëm, vjen në kufijtë e antikombëtares për sa kohë ushqen vetëm spekullimin e shqipërisë së madhe dhe nuk shënon hap drejt bashkimit konkret, jo atij politik./abcnews.al

 

id-2957534-dsc00301-100600995-orig.jpg
ent ela15:24 | 19/02/2018

Komisioni Europian ka reaguar ndaj komenteve të kryeministrit Edi Rama në parlamentin e Kosovës, në seancën solemne që u mbajt me rastin e dhjetëvjetorit të shpalljes së pavarësisë së vendit. Gjatë fjalsë së tij kryeministri shqiptar Edi Rama tha se Shqipëria e Kosova mund të kenë një President të përbashkët.

Zëdhënësja e KE-së Catherine Ray tha se këto deklarata janë të papërshtatshme. Ajo shtoi se deklaratat që mund të interpretohen si një ndërhyrje politike në vendet fqinje nuk ndihmojnë në ndërtimin e marrëdhënieve të mira fqinjësore.

Më tej Ray theksoi se Bashkimi Europian pret që në të gjithë rajonin të vazhdojë ndërtimi i marrëdhënieve konstruktive dhe bashkëpunuese. /abcnews.al

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono