debat

merkelii.jpg
G. P.09:40 | 17/11/2018

Para gati tre muajve, vrasja e një gjermani në Chemnitz do të shkaktonte një valë protestash kundër të huajve. Tani, kancelarja ishte aty për herë parë, për një vizitë që shumë e quajnë të vonuar.

Përse keni ardhur?

Kancelares gjermane Angela Merkel nuk i lanë shumë kohë të zinte vend në aktivitetin dyorësh të organizuar nga një gazetë lokale (Freie Presse), të premten në Chemnitz. Kur kishte hyrë në sallën e ish-fabrikës së rinovuar, nga 120 pjesëmarrësit, disa e kishin pritur me duartrokitje, të tjerë të ulur me duart të mbledhura.

Që para se të mbërrinte në Chemnitz, kancelarja kishte qenë në shënjestër të kritikave që e quanin tepër të vonuar vizitën e saj. Tre muaj më parë, qyteti ishte përfshirë nga valët e dhunës, demonstratave ekstremiste të djathta dhe kundër-demontrata kundër të djathtëve. Ngjarje që do ta bënin Chemnitzin të famshëm në mbarë botën.

“Tani të shohim se ç ‘mund të bëjmë në nivel federal që qytetit të mos i mbetet përgjithmonë nami i keq,” tha ajo. Duke mbrojtur vendimin e vet për të mos e vizituar qytetin ish-gjermanolindor menjëherë pas ngjarjeve të dhunshme të gushtit, Merkel tha se donte të shmangte polarizimin e mëtejshëm për shkak të pranisë së saj.

Zemërimi në rrugë

Gusht 2018: Vrasja me thikë e një gjermani 35-vjeçar, me gjasë nga dy azilkërkues, u bë shkak për demonstrata që shpejt u përshkallëzuan në trazira. Ndër protestuesit ishin ekstremistë të krahut të djathtë. Në regjistrimet e videove shiheshin protestues duke sulmuar njerëz që dukeshin si të huaj për nga pamja. Që nga gushti janë sulmuar një restorant hebre, një persian dhe një turk, si edhe është zbuluar një grup i djathtë ekstremist që e quan veten “Revolucioni Chemnitz”.

“Ka njerëz që shqetësohen se ndoshta këtu ka shumë refugjatë”, tha kancelarja Merkel. “Ka edhe njerëz që kanë paragjykime të hapura ndaj njerëzve që thjesht duken ndryshe. Mes këtyre dy llojeve duhen bërë dallime”. Me qindra qytetarë të Chemnitzit e kanë refuzuar dhunën dhe janë aktivizuar në iniciativa kundër dhunës. “Kjo është një shenjë e mirë,” tha Merkel. “Këta njerëz duhet të dëgjojnë zërin e tyre – sepse janë shumica,” shtoi ajo

Trashëgimia e Gjermanisë Lindore

Duke u mbështetur në përvojën e saj në rritje në RDGJ-në e mëparshme, Merkel u bëri thirrje ish-gjermano lindorëve që të jenë më të sigurt. “Ju keni çdo arsye të jeni krenarë për atë që keni bërë”, tha Merkel, duke iu referuar revolucionit paqësor të vitit 1989 që pati si pasojë rënien e Perdes së Hekurt.

Por shumë gjermano-lindorë e ndiejnë tani veten të lënë pas dore. “Unë kam qenë një nga humbëset e ribashkimit”, tha njëra nga pjesëmarrëset e aktivitetit për DW. “Shumë nga diskutimet e kësaj mbrëmjeje kanë të bëjnë me migracionin. Dhimbjet dhe ndjenja e të lënit pas dore ka ekzistuar shumë kohë para 2015-ës.” “Por kjo ende nuk është arsye për të marshuar së bashku me këta demonstrues të djathtë”, shtoi ajo.

Protesta jashtë

Jashtë fabrikës ishin mbledhur afro 500 demonstrues të organizuar nga grupi djathtist “Pro Chemnitz”. Rrethuar nga një prani e madhe policore, kënga e tyre “Merkel muss weg!” (Merkel ik!) kondensohej në ajrin dimëror dhe nuk arrinte deri te veshët e kancelares, që ishte brenda.

Por ajo e dëgjon atë vazhdimisht, sidomos prej vitit 2015, kur mori vendimin për t’u hapur dyert rreth 1 milionë azilkërkuesve. Njoftimi i saj në fillim të nëntorit se nuk do të kandidonte më përsëri për kancelare në zgjedhjet e 2021-shit, nuk u mjafton kritikëve më të zëshëm të saj. Ata duan që Merkel të japë menjëherë dorëheqjen..

Ndërkohë, gjatë diskutimit, një anëtar i audiencës që iu dha mikrofoni për një pyetje, shfrytëzoi momentin që ishte në qendër të vëmendjes, për t’u bërë thirrje të tjerëve të bashkoheshin me demonstruesit jashtë. Kancelarja priti me qetësi sa të mbaronte, duke rregulluar bllokun e shënimeve dhe stilolapsin që kishte përpara në podium, ku ishte vetëm.

‘Ne do t’ia dalim’

Migracioni e mbizotëroi gjithë debatin. Merkel e pranoi se ishin bërë gabime në politikat e refugjatëve në Gjermani. Por gabimi nuk është ndihma për azilkërkuesit në një moment të caktuar, tha ajo. Por që ishte bërë shumë pak për të shmangur shkaqet që i bëjnë njerëzit të largohen nga vendet e tyre,

Merkel u pyet edhe njëherë për fjalinë e saj të famshme në kulmin e krizës së migrantëve 2015: “Wir schaffen das” (Do t’ia dalim). “E çfarë kancelare do të isha nëse nuk do ta thosha këtë?” ia ktheu Merkel pyetëses.

“Das Schaffen (puna),” vazhdoi ajo më tej, “ende nuk ka përfunduar”./DW

KRONIKE-OPINION-SHERRI-FEVZIU-NOKA-ABC-M1-T3.mpg_snapshot_00.54-1280x720.jpg
G. P.15:09 | 07/11/2018

Debati në emisionin Opinion ka degraduar në ngritje të tonit të zërit dhe akuza personale. Moderatori i emisionit Blendi Fevziu është përplasur me demokratin Flamur Noka, pasi ky i fundit e akuzoi se po i mbyllte gojën opozitës, kur nuk ka guxuar të bëj të njëjtën gjë teksa është poshtëruar nga mazhoranca në pushtet.

Debati në emisionin televiziv Opinion, mbi përplasjen Rama – Meta lidhur me propozimin e kryeministrit për ministrin e ri të Brendshëm, solli përplasje përtej atyre të opinioneve politike. Debati mes drejtuesit të emisionit Blendi Fevziu dhe demokrtit Flamur Noka nisi pasi i pari i fiku mikrofonin të dytit gjatë emisionit.

Blendi Fevziu: “Ulja içik mikorofnin. Nuk dëgjohesh se je pa mikrofon. Stop stop, ti nuk mund të mbash fjalim si në parlament ktu”.

Lëvizje të cilën deputeti demokrat e përmendi në fund të emisionit.

Flamur Noka: “Të lutem herë tjetër mos i bëj fresk Rilindjes, se ke bërë kurrë ti fikësh mikrofonin opozitës”.

Kjo mënyrë të shprehuri ktheu debatin në personal.

Fevziu: “Nuk ja fika opozitës por Flamur Nokës, nëse nuk e bën dot diferencën është faji yt”.

Noka: “Ktu zotëri ty të ka poshtëruar Saimir Tahiri dhe nuk ja ke fikur mikrofonin, unë thjesht po bëja debat”.

Sulmit iu përgjigj me sulm.

Fevziu: “Mua nuk ma mbmyll gojën asnjeri në botë, kam 22 vjet që e bëj, fjalën fresk mos më thuaj që mos flasim për mesazhet që i çoni lart e posht qeverisë se është turp. Turp që i çoni mesazhe ju qeverisë, xhafes si të hoqi etj. Bën opozitarin në kamera jo mbrapa, ti nuk guxon të më thuash fjalën fresk”.

Në fund një shpjegim procedure.

Fveziu: “Ktu nuk bëni ju ça të doni, nuk ke të drejtë të flasesh kaq.”/abcnews.al

eni-shehu.jpg
G. P.22:11 | 04/06/2018

Eni Shehu ishte i ftuar në Mbrëmje në ABC News për të folur rreth koncertit të Rita Orës të mbajtur më 3 Qershor në sheshin “Skëndërbej” në Tiranë.

Sipas gazetarit, debati zhvillohet në rrafshin politik dhe në rrafshin artistik.

Artistja ishte kritikuar më parë në lidhje me përdorimin e gjuhës shqipe dhe sipas Shehut, kjo është një nga arsyet pse nuk foli shumë shqip.

Më tej, gazetari shtoi se e gjitha ishte një strategji e stafit të bashkisë për të kulmuar me 3 vite punë./abcnews.al

be-1.jpg
G. P.09:16 | 16/05/2018

Në Shqipëri, Delegacioni i Bashkimit Europian reagoi lidhur me debatin e hapur mbi ndryshimin e nenit për ekstradimet në Kodin e Procedurës Penale. Duke ju përgjigjur interesimit të “Zërit të Amerikës” për këtë çështje, duke qenë se i gjithë procesi i Reformës në Drejtësi dhe paketa e ligjeve shoqëruese u asistua ngushtësisht dhe nga misioni europian Euralius, Delegacioni i BE-së sqaroi se “ka patur variante të ndryshme rreth Nenit 491 (f) të Kodit të Procedurës Penale, që janë diskutuar nga Grupi i Punës për Rishikimin e Kodit të Procedurës Penale – pjesë e të cilit ka qenë edhe Euralius – deri në miratimin e ndryshimeve të Kodit më 30 mars 2017. Thelbi i varianteve të ndryshme mbeti i pandryshuar gjatë gjithë diskutimeve, përfshirë dhe variantin përfundimtar të miratuar të Nenit 491 (f) të Kodit”.

Kjo çështje u hap nga Partia Demokratike, si pjesë e akuzave që ajo ka ngritur ndaj ministrit të Brendshëm Fatmir Xhafaj, lidhur me të vëllanë e tij të arrestuar në Itali në vitin 2002 e më pas të dënuar në 2012-ën me 7 vjet e dy muaj burgim për pjesmarrje në një organizatë kriminale që merrej me trafikun e drogës. Sipas opozitës, në cilësinë e kryetarit të Komisionit parlamentar të ligjeve, zoti Xhafaj ka ndërhyrë duke bërë një ndryshim që sipas opozitës mbron direkt të vëllanë e tij, gjë e cila është hedhur poshtë nga socialistët. Pika që është shtuar në nenin për ekstradimet, dhe që është aktualisht në fuqi, parashikon se ekstradimi nuk mund të kryhet “kur personi i kërkuar është dënuar në mungesë, me përjashtim të rastit kur shteti kërkues jep garanci për rishikimin e vendimit”. Sipas opozitës një formulim i tillë “pamundëson ekstradimin e vëllait të tij Agron Xhafaj të dënuar me vendim gjyqësor të formës së prerë nga Gjykata Italiane e Kasacionit, si dhe pamundëson njohjen e vendimit nga drejtësia shqiptare në mënyrë që vëllai i tij Agron Xhafaj të mos bëj asnjë ditë burg as në Shqipëri nga dënimi i tij nga drejtësia italiane për trafik droge”.

Në shpjegimin dhënë “Zërit të Amerikës”, Delegacioni i BE-së shprehet se “Neni 491 (f) i miratuar i Kodit, garanton se personi i cili është gjykuar dhe dënuar në mungesë ka mundësinë që të ketë një rishqyrtim të çështjes në prani të tij/saj përpara Gjykatës. Kjo masë është në përputhje me Standartet europiane të përcaktuara nga Gjykata Europiane e të Drejtave të Njeriut, Konventa Europiane për Ekstradimin dhe Vendimi kuadër i BE-së për Urdhër-arrestin europian. Kodi garanton se Shqipëria mund të ekzekutojë një vendim penal të huaj edhe nëse ekstradimi nuk është i mundur për arsyet e përcaktuara në Nenin 491 (f) të Kodit.” Delegacioni i BE-së shton se “Shqipëria ka ratifikuar gjithashtu Konventën Europiane mbi Transferimin e Procedimit të Çështjeve Penale, një tjetër alternativë për ekstradimin, për rastet kur zbatohet Neni 491 (f) i Kodit”, përfundon shpjegimi i Delegacionit të BE-së dhënë “Zërit të Amerikës”.

Demokratët e kanë bërë një sërë akuzash ndaj ministrit Xhafaj, lidhur më të vëllanë, që nga fakti që pavarësisht dënimit në Itali ai nuk ka vuajtur asnjë ditë nga ky dënim, te mbrojtja që sipas opozitës ministri i ka bërë atij në shkelje të ligjit, apo mos zbatimi nga ana e policisë së Ligjit Antimafia. Dy ditë më parë, demokratët publikuan rregjistrimin audio të një bisede që sipas tyre është zhvilluar mes vëllait të ministrit dhe një ish të dënuari për trafik droge, e që sipas Partisë demokratike tregon se ai vazhdon të jetë i përfshirë në aktivitete të paligjshme. Por mbrëmjen e së martës, vëllai i ministrit bëri kallzim penal ndaj përfaqësuesve demokratë, pasi sipas tij bëhet fjalë për një “material të rremë, të konsumuar nëpërmjet sajesës dhe manipulimit të provave”. Nga ana e saj, Prokuroria kërkoi dje nga Partia demokratike që të marrë regjistrimin audio të publikuar prej saj.

Kryetari demokrat Lulzim Basha, kërkoi të mërkurën, “në emër opozitës, largimin e menjëhershëm të Fatmir Xhafajt nga detyra e Ministrit të Brendshëm”. Ajo ka paralajmëruar zhvillimin sot të një proteste përpara ministrisë së Brendshme, ndërsa të enjten në parlament, ka vendosur të mos lejojë diksutimin e asnjë çështjeje tjetër.

Po sot gjatë ditës pritet që për këtë çështje, të shprehet, siç e ka njoftuar vetë përmes një postimi në Facebook, edhe kryeministri Edi Rama, në një fjalë që do të mbajë përpara grupt parlamentar të partisë socialiste./VOA

parlamenti-2-1280x720.jpg
ent ela09:07 | 15/03/2018

Seanca e sotme parlamentare do të përfshihet nga debati mes kryeministrit Edi Rama dhe opozitës.
Shkak për këtë do të bëhet mocioni me debat që opozita ka kërkuar për heqjen nga skema ekonomike ditët e fundit të mbi 20 familjeve në nevojë.
Zhvillimi i mocionit në seancë plenare përfshin debatin e përgjithshëm i cili, i paracaktuar në Konferencën e Kryetarëve sipas rregullores ndahet në mënyrë përpjestimore mes grupeve të përfaqësimit politik në Kuvend. Kështu 5 orë në debat janë parashikuar për folësit e partisë socialsite, 3 orë për demokratët dhe 1 orë për Lëvizjen Socialiste për Integrim.
Një tjetër çështje që do të sjellë debat në foltoren e parlamentit janë ndryshimet kushtetuese sa i përket Prokurorit të Përgjithshëm. Projektligji, i propozuar nga demokratët, kërkon 2/3 e votave për miratim. Ne mbledhjen e këshillit të legjislacionit dhe komisionit të ligjeve, mazhoranca e rrëzoi me 8 vota propozimin, i cili si rregull i kalon seancës plenare për votim./abcnews.al

vlcsnap-error451-1-1280x720.jpg
ent ela13:42 | 23/02/2018

Largimi i tre mijë familjeve nga skema ekonomike në Qarkun e Lezhës ka ndezur debatet mes përfaqësuesve të bashkive dhe atyre të Shërbimit Social Shtetëror. Në takim janë ngritur akuza se ka ndërhyrje në sistem ndaj listat duhet të rishikohen.

Largimi i tre mijë familjeve nga skema e ndihmës ekonomike, kanë ngritur dyshime për manipulim në sistem.

Akuzat erdhën nga përfaqësuesit e bashkive në qarkun e Lezhës

Debati midis njësive vendore dhe shërbimit social shtetëror u realizua në institucionin e prefektit në mbledhjen e thirrur nga ky i fundit.

Prefekti Gjergj Prendi ka kërkuar që të mos ketë sorrollatje, por përcaktim të saktë të arsyeve se kush dhe pse e meriton apo nuk e meriton.

Por drejtori i Shërbimit Social Keler Sufja, i cili në këtë rast mbron interesin e shtetit ka gjetur një arsye.

Kurse nënkryetarja e Bashkisë së Lezhës ka risjellë në vëmendje një rast të dyshimeve se ka patur ndërhyrje në sistem.

Përfaqësuesit e bashkive Mirditë e Kurbin thanë se sistemi nuk është transparent dhe se ka lënë jashtë skemës familje që e meritojnë këtë ndihmë të vogël.

Pas këtij takimi u la që kërkesat e bashkive të dërgohen pranë Ministrisë dhe të shikohet mundësia e ndryshimeve të mundshme./abcnews.al

partia-demokratike-1.jpg
G. P.19:47 | 20/02/2018

Partia Demokratike dorëzoi të martën në Kuvend kërkesën për mocion me debat me Kryeministrin Edi Rama për heqjen nga skema e ndihmës ekonomike të më shumë se 20 mijë familjeve në të gjithë vendin.

Në kërkesën e PD-së theksohet se përjashtimi i tyre është abuziv, i bërë në proçedura aspak transparente, në tejkalim të përcaktimeve ligjore dhe, me shumë gjasë, në kushtet e ndjekjes penale. Opozita e kërkon debatin me kryeministrin për këtë çështje që në seancën e së enjtes.

“Situata e verifikuar deri më tani është shkaktuar prej papërgjeshmërisë së qeverisë dhe ka rënduar gjendjen e këtyre familjeve në kufijtë e një drame njerëzore dhe të një emergjence kombëtare, pasi ndihma ekonomike është e vetmja mundësi mbijetese për ta”, thuhet në kërkesën e Partisë Demokratike./abcnews.al

vlcsnap-error262-1-1280x720.jpg
G. P.17:23 | 19/02/2018

Në orën 14:30 ka nisur mbledhja e grupit parlamentar të Partisë Demokratike në selinë blu. Në përfundim të mbledhjes, e cila zgjati mbi dy orë, kreu i partisë demokratike Lulzim Basha foli lidhur me temat e diskutuara. Edhe pse këto të fundit ishin të shumta sipas kreut të opozitës, theksin e vuri tek ajo që quajti ‘sjellje genocidale’ të kreut të ekzekutivit dhe minsitres së shëndetësisë Manastirliu, lidhur me heqjen nga ndihma ekonomike të mijëra familjeve, sipas tij, bazuar në kritere jo ligjore.
Ndjekim një pjesë të deklaratës së kreut demokrat Lulzim Basha në përfundim të mbledhjes së grupit.

Basha: “Mbledhja e grupit ka diskutuar disa tema, por që të jem fare i hapur me ju, kohën më të madhe e ka marrë drama e madhe e dhjetëra mijëra familjeve shqiptare që janë hequr në mënyrë të pandershme nga lista e ndihmës ekonomike. Bëhet fjalë për familje që ndodhen në pikën më të ulët të mbijetesës, prindër të papunë, fëmijë që ndodhen në gjendje të mjerueshme për bukën e gojës, shpeshherë edhe në gjendje të mjerueshme shëndetësore, të cilët në mënyrë ta pashpjegueshme dhe kriminale janë hequr nga lista e ndihmës ekonomike, e vetmja e ardhur nga e cila mbanin shpirtin gjallë. Kjo është një dramë njerëzore, por është dhe një emergjencë kombëtare.
Prej dy javësh, ministrja, e cila duhet ndjekur penalisht për mendimin tim, mban peng informacionet sesi u hoqën këta njerëz nga lista e ndihmës ekonomike
Ne do të formalizojmë kërkesën për një debat me mocion për Edi Ramën dhe marionetën e tij para përgjegjësisë dhe për të zbardhur pjesë të kërtij skenari kriminal”./abcnews.al

rama-berisha-680x350.jpg
ent ela11:52 | 15/02/2018

Kryeministri Edi Rama ka replikuar me ish kryeministrin Berisha në Parlament lidhur me dy tema të nxehta të aktualitetit. Universiteti i Tiranës dhe Teatri Kombëtar sollën përplasjen Rama- Berisha ku kreu i ekzekutivit insiston në vendimin e tij duke i quajtur ankesat ato të një vendi jo normal. Për Sali Berishën, Teatri Kombëtar është vlerë e gjithë shqiptarëve.

Është shoqëruar me replika e debate seanca e sotme e Kuvendit në lidhje me teatrin dhe universitetin. Ka qenë Kryeministri Edi Rama, i cili nga foltorja e Kuvendit ka ritheksuar edhe njëherë se Teatri Kombëtar i ri do të ndërtohet dhe askush nuk mund ta ndalë. Ai ftoi opozitën që të shkojë në teatër, pasi sipas tij ka që pas vitit ’91 që nuk shkel në teatër. Por ish kryeministri Berisha në fjalën e tij e akuzoi kryeministrin se ka nisur një sulm frontal kundër elitës së kombit.

Rama: Në teatrin e ri do shkoni si spektatorë dhe do mësoni nga e para ç’është teatri sepse keni që në vitin ‘91 që nuk keni shkuar në teatër.
Jeni si ata aktorët që zihen për muret e teatrit, por që në të vërtetë nuk kanë rol.
Ne do ta ndërtojmë Teatrin Kombëtar, më në fund, dhe kjo është një mbledhje që ka filluar përpara 20 vjetësh. Kanë vdekur të gjithë ata që ishin në mbledhje, përveç Robert Ndrenikës. Pse?
Sepse askush nuk pati në mendje të ndërtonte teatro, muze.
Ky teatri që s’ka lidhje me teatrin që bëni ju këtu, nuk ka gjëma, nuk do të ndodhin gjëma. Qoftë rruga e re për teatrin dhe kulturën, qoftë reforma në arsim nuk do të ndalet prej jush.

Berisha: “Në këtë seancë qytetarët panë kreun që ka marrë nga pozitat e injorancës totale të dështimit të plotë, të zhulit të injorancës një sulm frontal kundër elitës së kombit. Kjo që zhvillohet sot në Shqipëri është një replikë e kohërave më të zeza të vendit, kur kriminelët morën pushtetin dhe iu përveshën me egërsinë më të madhe elitës kombëtare.
Ishte beteja me arsimin.
Siç dëshmon Piza në dy vlerësimet e saj ky sistem filloi ngjitjen pavarësisht se injorantët pas meje, Noriega e Nikolla nuk dinë as të lexojnë Pizën. Nuk kanë asgjë të përbashkët me arsmin, shkollën, inteligjencën, në një urrejtje patologjike atërore është vërsulur këto ditë kundër universiteteve. Ai e dini se me këtë ligj që mburret ka vendosur për fëmijët tuaj tarifat më të larta të kontintetit europian. Më të larta se në çdo vend tjetër, përjashtuar këtu Britaninë e Madhe. Me ligjin që bëri, paratë e taksave tuaja ua kalon universiteteve që ia sjellin me çanta eurot në zyrë. Ka 5 vite që ka ndaluar doktoraturat në universitete publike.
Pasi dështoi të emërojë rektorin me shullazët e tij shkoi dje dhe foli me gjuhën e Shullazit para trupës akademike, edhe Shullazi do ia kishte zili atë gjuhë, po pse sepse janë tenderat që duhet të bëjë universiteti dhe me Konin nuk bën dot pazare. Ky është i gjithë problemi dhe oburra të shkatërrojmë universitetin publik të Tiranës, se pse është universiteti me numrin më të madh të studentëve.
Të quash universitetin bishti i fundit i kavallit tregon gjuhën e një ordineri, mediat kazan, universiteti bisht kavalli, artistët s’dinë ’kërkojnë. Ky ka rrjedhur, ka luajtur e çmendur fare. U thotë artistëve nuk dinë ç’kërkojnë dhe nuk ka më keq./abcnews.al

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono