Dasma

babai.jpg
Autor E10:59 | 14/10/2019

Mediat italiane i janë rikthyer tragjedisë së djeshme të familjes shqiptare, e cila u aksidentua teksa kthehej nga dasma e vajzës së tyre.

Nga aksidenti humbi jetën në vend babai 65 vjeçar, i cili ndodhej në makinë sëbashku me vajzën tjetër dhe bashkëshorten.

Mediat italiane bëjnë me dije se në aksident janë përfshirë dy makina: një Fiat Punto dhe një Golf.

Për shkak të përplasjes së fortë mes dy automjeteve, njëra prej veturave doli nga rruga.

Për fat të keq, ishte babai i nuses që nga frakturat e rënda që mori, humbi jetën në ved.

Emri i tij nuk dihet ende. Bashkëshotja dhe vajza kanë shpëtuar me lëndime të lehta, po ashtu edhe shoferi në mjetin tjetër ./abcnews.al

pergjaket-dasma.jpg
ad min14:20 | 18/08/2019

Një bombë ka shpërthyer në një dasmë në kryeqytetin e Afganistanit, Kabul, duke vrarë 63 persona dhe plagosur mbi 180 të tjerë. Dëshmitarë nga vendi i ngjarjes kanë deklaruar për BBC se sulmi u krye nga një atentator vetëvrasës.

Shpërthimi ndodhi në një zonë në perëndim të qytetit, e banuar kryesisht nga myslimanë shiitë. Guerrilasit talebanë mohuan përgjegjësinë e sulmit, që nuk është marrë përsipër nga asnjë grup tjetër.

Por myslimanët sunitë, përfshirë talebanët dhe Shtetin Islamik, i kanë vënë shpesh herë në shënjestër minoritetet shiite në Afganistan dhe Irak. Ministria e Brendshme afgane konfirmoi bilancin e viktimave disa orë pas ngjarjes.

Ndërkohë, foto të publikuara në rrjetet sociale tregonin trupa të shtrirë mes tavolinave e karrikeve të kthyera përmbys. Në dasmat afgane ka zakonisht shumë të ftuar që mblidhen në salla të mëdha, ku burrat festojnë të ndarë nga gratë dhe fëmijët./ABC News Albania 24/7

rihanna-1280x886.jpg
ent ela10:00 | 12/06/2019

Rihanna ka dalë jashtë kornizave dhe ka folur hapur për dashurinë dhe planet për martesë. Në një intervistë për “Magazine”, ajo i dha përgjigje çdo pyetjeje që iu drejtua pa ju shmangur atyre. Rihanna ka treguar se lidhja e saj me Hassan Jameel është një ndër gjërat që i ka ndryshuar balancën mes jetës dhe punës.

“Dy vitet e fundit kam kuptuar se duhej të gjeja më shumë kohë për veten time, sepse kjo ndikon drejtpërdrejtë në shëndetin mendor. Unë kam nisur një marrëdhënie dhe kjo ka rëndësi për mua. Ashtu siç punoj për biznesin tim, ashtu duhet te përqendrohem edhe tek kjo lidhje” -u shpreh Rihanna.

Megjithëse planet e martesës duket se janë larg, ylli i pop zbuloi se ajo dëshiron që së shpejti të bëhet nënë. Rihanna gjithashtu la të kuptohet se po punon edhe për një album tjetër pas atij me titullin “Anti” që doli në vitin 2016.

Klan Plus

dasmaaaa.jpg
ad min14:53 | 18/05/2018

Princi Çarls, njëkohësisht bashkëshorti I mbretëreshës Elizabet e Dytë, do të shoqërojë Megan Markëll në altar në martesën me princin Herri. Ndërkohë, kjo dasëm ka ngjallur mjaft polemika në Mbretërinë e Bashkuar për shkak të shpenzimeve marramendëse.

Janë orët e fundit të përgatitjeve dhe provave të përgjithshme dhe më pas më në fund Megan Markëll do t’i thotë “po” princit Herri të Anglisë, në atë që është njoftuar si martesa e shekullit. Do të jetë princi Çarls, ai që do ta shoqërojë ish aktoren në altar në kishën e kështjellës Uindsor. Në dasëm do të marrë pjesë edhe princi Filip, 96 vjeç, bashkëshorti i Mbretëreshës Elizabeta e Dytë. Pallati Kensington saktëson se ishte çifti që do të martohet që i kërkoi princit Çarls të shoqërojë Megan në altar, dhe ky i fundit pranoi me kënaqësi. Në këtë mënyrë Princi zë vendin e babait, Thomas Markëll, i cili në momentet e fundit njoftoi se nuk do të marrë pjesë në dasëm për shkak të problemeve me shëndetin.

Ndërsa mamaja e Meghan, Doria Ragland, 61 vjeç është prezantuar me të gjithë anëtarët e familjes mbretërore. Ajo ka kaluar një pasdite shumë të këndshme. Takimi më i rëndësishëm është ai me mbretëreshën Elizabeta e Dytë. Ish-aktorja dhe mamaja e saj, bashkë me një grup shoqesh më të ngushta dhe stilistin e parukjerin, do të kalojnë orët përpara dasmës në një hotel. Kurse Herri, siç e do tradita, do të përshndetet me bashkëshorten e ardhshme dhe do të shkojë me princin Uilliam në një shtëpi fshati, jo shumë larg Kështjellës Undsor.

Ndërkohë, dasma e shekullit nuk ka kaluar pa polemika. Analistë të ndryshëm në Britani, por edhe qytetarë kanë ngritur shqetësimin lidhur me shpenzimet marramendëse. Vetëm fustani i bardhë i Meghan do të kushtojë 100 mijë paund, thënë ndryshe rreth 120 mijë euro. Por polemikat kryesore janë për shpenzimet rreth sigurisë. Plotë 32 milionë euro kushton shërbimi i “Unazës së Hekurt”, një ekip i përbërë prej shumë agjentësh specialë, snajperistë dhe civilë, të cilët janë urdhëruar që të bëjnë çdo gjë që është e nevojshme në mënyrë që dasma e shekullit të zhvillohet e qetë dhe sipas planit. Por kush paguan për këtë dasëm. Përgjigja është shumë e thjeshtë, taksapaguesit e Mbretërisë së Bashkuar. Prandaj dhe tejkalimet në shpenzime si p.sh 60 mijë euro për tortën, 120 mijë euro për lulet dhe 300 mijë euro për ushqimin, ka zemëruar qytetarët britanikë./abcnews.al

dasma-kukes.jpg
ad min14:17 | 24/09/2017

Një dasëm e veçantë u organizua këtë të dielë. Sheshi i Kukësit u pushtua nga krushqit prizrenas.
Një ceremoni tërësisht ndryshe.
Të sapomartuarit në një karrocë së cilës i prinin dy kalorës të tjerë, ndërsa flamuri kombëtar valvitej në karvanin që shoqeronte çiftin e ri.
Nusja ishte nga Kukësi kurse dhëndëri nga Prizreni
Kjo ceremoni ishte e para e këtij lloji në shesh. Shumë qytetarë të Kukësit u bënë kuriozë dhe ndoqën deri në fund ritin martesor.


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono