DASH

DASH-1280x720.jpg
nev ila10:06 | 20/07/2019

Ka reaguar edhe Departamenti Amerikan i Shtetit për dorëheqjen e kryeministrit të Kosovës Ramush Haradinaj. Në një deklaratë të shkurtër për Zërin e Amerikës thuhet

 “Shtetet e Bashkuara përgëzojnë respektimin nga ana e tij, të thirrjes për t’u paraqitur para Zyrës së Prokurorit të Posaçëm të Dhomave të Posaçme për Kosovën”.

Haradinaj tha dorëheqjen të premten, dhe deklaroi se arsyeja ishte ftesa për t’u marrë në pyetje si I dyshuar nga Dhomat e Specializuara në Hagë si i dyshuar.

Dhomat e Posaçme, apo siç njihen në Kosovë, Gjykata e Posaçme me seli në Hagë, u themelua me vendim të parlamentit të Kosovës. Në të punojnë prokurorë e gjykatës ndërkombëtar që trajtojnë pretendimet për përfshirjen e ish pjesëtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në krime lufte dhe të pasluftës./ABC News Albania 24/7

dash-1280x801.jpg
ent ela22:30 | 17/07/2019

Ndihmës sekretari amerikan i Shtetit Filip Riker ka komentuar situatën politike në Shqipëri, duke u shprehur pro zgjidhjes institucionale dhe kundër bojkotit. Në një aktivitet të Këshillit Atlanntik, Riker ka deklaruar:

“Shqipëria duhet të përdorë institucionet e saj për të kapërcyer situatën aktuale politike. Bojkoti i tyre nuk është ajo ccfarë ne duam të shohim duke ndodhur”.

Më tej, Riker është shprehur se situata në Shqipëri duhet zgjidhur brenda kornizave Kushtetuese. /ABC News Albania 24/7

jorida-tabaku-1280x731.jpg
nev ila22:02 | 11/07/2019

Ish nënkryetarja e komisionit të ekonomisë Jorida Tabaku shkruan në rrjetet sociale se arsyet e paraqitura në raportin e fundit të DASH, se Shqipëria është vendi më i korruptuar në Ballkanin perëndimor, janë prekur vazhdimisht nga opozita, por qeveria ka këmbëngulur që të paraqesë një realitet tjetër, duke këmbëngulur në rrugën e gabuar ekonomike.

“Raporti është një kambanë alarmi drejtuar një qeverie dhe mazhorance që ka vendosur t’i shkojë deri në fund rrugës së verbër të koncesioneve klienteliste, tenderave për oligarkët dhe thatësirës së investimeve të huaja”, shkruan Tabaku.

Sado ligje gjoja pro-investitorë të votojë kjo mazhorancë, fryma anti-biznes e kësaj qeverie do të jetë përherë pengesë dhe barrierë për investitorët e huaj në Shqipëri, vijon ish deputetja demokrate, sipas të cilës, prej shtatorit 2013 në Shqipëri nuk ka ardhur asnjë investim i huaj direkt, dhe kryeministri Rama është krenuar me atë çfarë trashëgoi nga qeverisja demokratike.

Tabaku kujton premtimin e PD jo vetëm për ulje të taksave, por edhe krijimin e gjithë kushteve politiko-ekonomike në favor të investimeve të huaja, për ta rikthyer Shqipërinë në një konkurente të denjë në rajon./ABC News Albania 24/7

FD4484DF-48CA-4A2E-9BF2-40DF65EC8C04_w1023_r1_s.png
ent ela18:20 | 20/06/2019

“Shqipëria nuk përmbush standardet minimale për eliminimin e trafikut, edhe pse po bën përpjekje të konsiderueshme”. Është ky konkluzioni i raportit të Departamentit Amerikan të Shtetit, i publikuar ditën e sotme. Në raport ngrihet shqetësimi se autoritetet shqiptarë kanë ngritur më pak akuza në krahasim me vitet e tjera sa i përket rasteve tre trafikut te qenieve njerëzore.

 Një raport vjetor i Departamentit amerikan të Shtetit për trafikun e qënieve njerëzore i publikuar të enjten, e klasifikon përsëri Shqipërinë si vend të nivelit të dytë, duke thënë se Qeveria e Shqipërisë nuk i përmbush plotësisht standardet minimale për eliminimin e trafikimit, por po bën përpjekje të konsiderueshme për këtë qëllim.

Qeveria, thuhet në raport, përgjithësisht demonstroi përpjekje në rritje në krahasim me periudhën e mëparshme, por në disa aspekte kyçe nuk përmbushi standardet minimale.

Në raport thuhet gjithashtu se trafikantët e qenieve njerëzore shfrytëzojnë viktimat vendase dhe të huaja në Shqipëri, si dhe viktimat nga Shqipëria jashtë vendit. Gra dhe fëmijë shqiptarë janë objekt i trafikimit seksual dhe punës së detyruar brenda vendit, veçanërisht gjatë sezonit turistik.

Sipas raportit, qeveria shqiptare vazhdoi të hetojë, të ndjekë penalisht dhe të kërkojë ngritje akuzash për më pak raste, duke çuar në nivelin më të ulët të veprimeve ligjzbatuese në katër vite.

Megjithatë, raporti thotë se qeveria shtoi përpjekjet për të parandaluar trafikimin, duke miratuar planin kombëtar të veprimit për periudhën 2018-2020.

Trafikantët përdorin premtime të rreme si martesa ose oferta për punësim për t’i joshur viktimat për trafik seksual. Fëmijët zakonisht detyrohen të lypin ose të kryejnë lloje të tjera të punës së detyruar, të tilla si shitja e artikujve të vegjël. /ABC news Albania 24/7

dash.jpg
G. P.17:55 | 11/06/2019

Një zëdhënës i Departamentit të Shtetit, i pyetur nga Zëri i Amerikës lidhur me vendimin e presidentit Ilir Meta për të anuluar datën e zgjedhjeve të 30 qershorit, tha se Departamenti i Shtetit është duke ndjekur zhvillimet në Shqipëri dhe po mban kontakt me aktorët përkatës lidhur me ndikimet ligjore të njoftimit të presidentit. Departamenti i Shtetit, tha zëdhënësi, do të vazhdojë të ndjekë dhe vlerësojë situatën që është në zhvillim e sipër.

Lidhur me gjendjen politike në Shqipëri, zëdhënësi tha se qëndrimi i Uashingtonit mbetet i njejtë, duke u bërë thirrje të gjitha palëve të shmangin konfrontimet dhe të bashkëpunojnë në mënyrë konstruktive për të ardhmen e Shqipërisë.

Partitë e opozitës, tha zëdhënësi, duhet të gjejnë një rrugë për të hapur dialogun me qeverinë rreth reformës elektorale./VOA

palmer-1-1280x734.jpg
ent ela19:44 | 07/04/2019

Këtë fillim javë pritet të mbërrijë në Tiranë zëvendës ndihmës sekretari amerikan i shtetit, për çështjet e Evropës dhe Euroazise, Mathew Palmer, në përpjekje për të zgjidhur situatën e krijuar pas fillimit të protestave nga opozita dhe djegien e mandateve parlamentare.

Ai do të zhvillojë një tur në gjithë rajonin e Ballkanit. Gjatë vizitës së tij në Shqipëri Palmer do të zhvillojë takime me zyrtarët më të lartë politik në vend, si kreu i shtetit Ilir Meta, Kryeministrin Rama si dhe me drejtues të opozitës së bashkuar.  Vizita e Mathew Palmer u parapri nga ajo e Jonathan Moore, Zëvendës Ndihmës Sekretar i Përgjithshëm për Organizatat Ndërkombëtare në Departamentin Amerikan të Shtetit. Por nga takimet e këtij të fundit, të vetmet të publikuara ishin ai me ish-kryeministrin Sali Berisha dhe ai me deputeten Rudina Hajdari, e cila refuzoi vendimin politik të opozitës për djegie mandati./abcnews.al

palmer.jpg
G. P.12:14 | 03/04/2019

Zëvendës/ndihmës Sekretari Amerikan i Shtetit, Matthew Palmer do të vizitojë Tiranën javën e ardhshme. Kjo vizitë zhvillohet në kuadër të një turi që zyrtari i lartë amerikan zhvillon në Ballkan.

Gjatë vizitës në kryeqytetin shqiptar, Palmer pritet të zhvillojë takime me Presidentin Ilir Meta, kryeministrin Edi Rama dhe me kryetarin e Partisë Demokratike Lulzim Basha. Në qendër të takimeve do të jenë diskutimet mbi krizën politike të krijuar pas djegies së mandateve të deputetëve të opozitës.

Zëvendësi i Hojt Brajen Ji pritet të luajë të njëjtin rol si ish-zyrtari i lartë i departamentit amerikan të shtetit pas vizitës të së cilit, 2 vjet më parë mazhoranca dhe opozita arritën një marrëveshje për të hyrë në zgjedhjet e përgjithshme parlamentare./abcnews.al

gent-cakaj123-1280x709.jpg
G. P.14:31 | 30/03/2019

Thirri mediat në konferencë shtypi, për të bërë atë që shefi i qeverisë ja quajti kalë beteje kur i la postin e Ministrit të Jashtëm: leximin. Raportin e Departamentit Amerikan të Shtetit e përktheu paragraf më paragraf për të dhënë shpjegimin e tij.

“Sfida  kryesore është kursimi prej gjykimit të menjëhershëm për kapitullimin historik të Shqipërisë para aktiviteteve të jashtëligjshme dhe në fakt kultivimi i të kuptuarit përmbajtësor të lëvizjeve të Shqipërisë për të vendosur shtetin e së drejtës. Raporti sa identifikim i problemeve është dhe një pasqyrë e një momentumi pozitiv e një Shqipërie që është në zhvillim e sipër”.

Aty ku Departamenti Amerikan i shtetit sheh rritje të sasisë së drogave të rënda të cilat kalojnë transit në Shqipëri, ministri sheh gotën gjysmë plot.

“Numri i konfiskimeve i drogave në kufi dhe këtë e konfirmon i njëjti raport më poshtë ka rritur përshtypjen e shkallës së qarkullimit të drogës për shkak se është forcuar bashkëpunimi ndërkufitar dhe janë forcuar kufizimet për qarkullim ndërkufitar të drogave. Që do të thotë, nuk kemi të bëjmë thjesht me një shtim të sasisë së qarkullimit të narkotikëve në treg, por në fakt në shtim të evidenca që është e barasvlershme me shtimin e luftës ndaj këtij fenomeni për qarkullimin e narkotikëve në treg”.

Nuk kemi thjesht shtim të qarkullimit të narkotikëve por një shtim të evidencave për qarkullimin e narkotikëve në treg. Thotë se nuk do të relativizojë përgjegjësitë e qeverisë.

“Që korrupsioni është ekzistent në Shqipëri, kjo është një e vërtetë e pamohueshme dhe i takon kësaj qeverie ta mbajë pjesën e saj të përgjegjësisë”.

Por shpejt i kthehet krahasimit pikërisht për të zbutur shqetësimet e ngritura në raport.

“Po të lexohet i njëjti raport për vendet e rajonit, shqetësimet janë më të thella sesa për Shqipërinë”.

Për ministrin për Europën dhe punët e jashtme Gent Cakaj raporti i Departamentit Amerikan të Shtetit nuk ka vend të përdoret në narrative sulmuese për qeverinë, nëse do të merret parasysh përparimi në kohë, krahasuar me vitin 2013, apo nëse pozicioni i Shqipërisë do të matet me parametrat rajonalë./abcnews.al

IMG_6657-1280x853.jpg
G. P.15:36 | 29/03/2019

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Enkelejd Alibeaj, në një deklaratë për media pasi bëri një përmbledhje të raportit më të fundit të Departamentit Amerikan të Shtetit për Shqipërinë, theksoi se arsyeja e vetme e përkeqësimit të situatës është kreu i qeverisë Rama.

“Edi Rama dhe Qeveria e tij kriminale arriti ta klasifikojnë Shqipërinë si prodhues dhe eksportues të sasive domethënëse të marijuanës, kryesisht për përdorim evropian dhe ta kthejë vendin tonë në një vend tranzit për heroinën dhe kokainën afgane, duke shërbyer si një portë kyçe për shpërndarjen e heroinës nëpër Evropë. Në këtë mënyrë, narkoshteti i instaluar është realiteti i hidhur qe i ofrohet shqiptarëve.

Që Shqipëria të mos shërbejë si bazë për veprimtarinë e organizatave kriminale rajonale, siç thekson Raporti i DASH, është e domosdoshme që të largohet përgjegjësi i kësaj situate. Zgjidhja e vetme e mbetur, është vetëm shembja e domosdoshme e këtij pushteti të kriminalizuar, si burimi kryesor i kësaj pasqyre fatkeqe ku e ka zhytur Shqipërinë sot. Shqiptarët e bashkuar do të fitojnë. Shqipëria nuk meriton të jetë portë kyçe për shpërndarjen e kokainës dhe heroinës nëpër Evropë. Shqipëria meriton të jetë si gjithë Europa dhe ashtu do të jetë”, tha Alibeaj./abcnews.al

dash.jpg
G. P.08:30 | 29/03/2019

Shqipëria gjithnjë e më shumë mbetet një vend tranzit për drogat e forta, si dhe konsiderohet si burim për drogën e llojit kanabis. Është ky përfundimi i arritur nga raporti i Departamentit Amerikan të Shtetit për vitin 2018.

Departamenti Amerikan i Shtetit i dorëzoi të enjten Kongresit raportin vjetor për strategjinë e luftës ndërkombëtare kundër narkotikëve. Në pjesën për Shqipërinë, DASH thotë se vendi ynë është njëkohësisht burim i kanabisit dhe, gjithnjë e më shumë, një vend tranzit për kokainën dhe heroinën.

Në këtë raport që mbulon vitin 2018, Departamenti i Shtetit thotë se tranziti i kanabisit si dhe i drogave të forta komandohet kryesisht nga elementë të krimit të organizuar që transferojnë droga të paligjshme nga vendet burim për në tregjet evropiane.

Sipas raportit, roli i Shqipërisë si burim apo treg për droga të paligjshme përtej kanabisit është i vogël, por ka pasur një rritje në konfiskimet e kokainës që kalon nëpër Shqipëri për në Europë, përveç zbulimit të laboratorëve të përpunimit të heroinës dhe kokainës në Shqipërinë veriore dhe qendrore.

“Grupet kriminale shqiptare e trafikojnë kokainën dhe heroinën drejt tregjeve evropiane nga vendet burimore në Amerikën e Jugut dhe Azi”.

Në raport thuhet se korrupsioni në të gjitha nivelet e qeverisjes e kufizon efektivitetin e përgjithshëm të luftës kundër narkotikëve. Korrupsioni zyrtar, thuhet aty, është i përhapur dhe nxit një mjedis në të cilin trafikantët e drogës janë mjaft të aftë të veprojnë pa u ndëshkuar.

Sipas raportit, përpjekjet për të çrrënjosur kanabisin dhe ndjekur penalisht kultivuesit e tij kanë qenë të gjera, por jo kudo njëlloj, dhe ndërhyrja në infrastrukturën e trafikimit të drogës që është krijuar gjatë dy dekadave përbën një sfidë.

Raporti thotë se shkalla e lartë e papunësisë dhe sundimi i dobët i ligjit kanë krijuar një ambient ideal për grupet e krimit të organizuar që shkaktojnë problemin e kontrollit të drogës në Shqipëri.

Në pjesën e raportit për pastrimin e parave, Departamenti i Shtetit thotë se gjatë vitit 2018 qeveria e Shqipërisë nuk bëri përparim të rëndësishëm për parandalimin e pastrimit të parave dhe krimeve financiare.

Si shkak për këtë, raporti e ve gishtin te korrupsioni, rritja e rrjeteve të krimit të organizuar dhe institucionet e dobëta ligjore dhe qeveritare. Shqipëria, thuhet në raport, shërben si bazë operacionesh për grupet e krimit të organizuar që veprojnë në Shtetet e Bashkuara, Evropë, Lindjen e Mesme dhe Amerikën e Jugut.

Raporti vjetor për strategjinë e luftës ndërkombëtare kundër narkotikëve, i kërkuar nga Kongresi dhe i ndarë në dy vëllime, vlerëson përpjekjet e qeverive të huaja për të reduktuar prodhimin, trafikimin dhe përdorimin ilegal të drogës, si dhe punën e tyre për të luftuar pastrimin e parave që lidhen me trafikimin e drogës. Raporti nisi të botohej në vitin 1986 dhe publikimi i tanishëm mbulon vitin kalendarik 2018./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono