DASH

DASH-TAKSA-THACI.mpg_snapshot_00.27-1280x720.jpg
G. P.10:04 | 27/11/2018

Uashingtoni i kërkon Kosovës të heqë tarfifat doganore ndaj importeve nga Serbia apo dhe Bosnje Hercegovina. Departamenti Amerikan i shtetit lëshoi këtë deklaratë pas takimit që zhvilloi presidenti Hashim Thaçi me sekretarin amerikan të Shtetit Majko Pompeo.

SHBA u kërkuan autoriteteve të Kosovës që të heqin tarifat ndaj importeve nga Serbia dhe Bosnje-Hercegovina dhe të punojnë me Serbinë për të shmangur provokimet dhe zbutur tensionet. Ky qëndrim u shpreh në një deklaratë të zëdhënëses së Departamentit të Shtetit, pas një takimi që Sekretari i Shtetit, Mike Pompeo pati të hënën me Presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi, ku ai i bëri thirrje Kosovës të përfitojë nga rrethanat e krijuara për të arritur një marrëveshje historike me Serbinë.

“Normalizimi i marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë, është e vetmja mënyrë për t’u hapur rrugën të dy vendeve për integrimin e ardhshëm në komunitetin e vendeve perëndimore. Shtetet e Bashkuara janë të gatshme të ndihmojnë dhe të mbështesin palët për të arritur një marrëveshje të qëndrueshme, të zbatueshme dhe që të rrisë stabilitetin”, thuhet në deklaratë.

Pas takimit, presidenti Thaçi e vuri theksin tek nevoja e zgjidhjes së problemeve me Serbinë.

“Mendoj se vetë krijimi i rrethanave të reja dhe në Kosovë dhe në Serbi dhe në rajon, por edhe në botë shtojnë domosdoshmërinë e arritjes së marrëveshjes përfundimtare Kosovë-Serbi”.

Presidenti Thaçi tha se përfundimi i përbashkët nga takimi me sekretarin Pompeo ishte se marrëveshja me Serbinë “do të sjellë edhe më tepër paqe dhe stabilitet, edhe në Kosovë, edhe në Serbi, edhe në tërë rajonin, që do të hapë perspektivë evropiane, të shpejtë, konkrete për dy vendet dhe popujt tanë”.

“Konfirmimi dhe mbështetja e plotë dhe e fuqishme e Sekretarit të Departamentit amerikan të Shtetit Majk Pompeo për arritjen e marrëveshjes Kosovë-Serbi, pra të dialogut dhe negociatave dhe inkurajimi që kjo marrëveshje të arrihet sa më shpejt që të jetë e mundur, është edhe një impuls tjetër për fuqizimin e rolit tonë të brendshëm, arritjen e një konsensusi sa më të gjerë politik dhe përmbylljen e këtij procesi me një rrugë shumë transparente, efikase, të implementueshme edhe në Kosovë”.

Presidenti i Kosovës tha se pret hapa konkretë dhe lëvizje edhe më të shpejta në ditët dhe javët e ardhshme./abcnews.al

XHAFAJ-PER-TERRORIZMIN-1280x720.jpg
ent ela15:58 | 17/10/2018

Çështjet e terrorizmit dhe menaxhimi i kufirit, ishte tema diskutimit ndërmjet Ministrit të Brendshëm Fatmir Xhafaj dhe Ambasadorit të posaçëm dhe Koordinatorit Kundër Terrorizmit në Departamentin Amerikan të Shtetit, Nathan Sales. Sipas Ministri Xhafaj në fokus të Policisë së Shtetit janë edhe çështje të luftës kundër terrorizmit dhe ekstremizmit të dhunshëm.

Ndërkohë Koordinatori Sales tha se terrorizmi si një sfidë globale kërkon përkushtim dhe përgjigje të bashkërenduar e globale. Ai deklaroi se mes dy vendeve ka një marrëdhënie bashkëpunimi të ngushtë në vite per mbajtjen nën kontroll të elementëve të dyshuar si të përfshirë në luftëra në vende të treta, apo akte terrori. /abcnews.al

4646C72E-18E2-4F4B-AE65-9D0AB659CC37_cx0_cy8_cw0_w1023_r1_s.jpg
ent ela10:44 | 01/10/2018

Departamenti Amerikan i Shtetit i ka bërë apel liderëve të partive politike në Maqedoni që të lënë mënjanë interesat vetiake dhe të shfrytëzojnë mundësinë historike. Në të njëjtën linjë ka qenë dhe mesazhi i sekretarit të përgjithshëm të NATO-s Jens Stoltenberg.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës përshëndetën rezultatet e referendumit të së dielës në Maqedoni, në të cilën qytetarët i dhanë mbështetjen anëtarësimit të vendit në NATO dhe BE me mbështetjen e marrëveshjes së Prespës mes Maqedonisë dhe Greqisë.

Në një deklaratë për media të departamentit amerikan të shtetit thuhej se Shtetet e Bashkuara të Amerikës mbështesin fuqishëm zbatimin e plotë të marrëveshjes së Prespës, e cila i mundëson Maqedonisë vendin e merituar në NATO dhe BE, që do të kontribuojë për stabilitet rajonal, siguri dhe prosperitet.

Në pritje që parlamenti i Maqedonisë të nisë debatet për ndryshimet kushtetuese, DASH i bën thirrje liderëve që të lënë mënjannë interesat partiake dhe të shfrytëzojnë mundësinë historike për të siguruar të ardhmen e vendit si anëtare me të drejta të plotë e institucioneve perëndimore.

Pas referendumit në Maqedoni për t’i dhënë votën pro, marrëveshjes së Prespës për emrin e ri të shtetit, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg ka shprehur edhe njëherë mbështetjen e NATO-s për të nxitur procesin duke u shprehur se dera e NATO-s mbetet e hapur por duhet që liderët politikë të këtij vendi të angazhohen për ta përmbushur deri në fund, procesin.

Ndër të tjera ai tha se e mirëpriste votën pro dhe se tashmë të gjithë liderët dhe partitë politikë në vend duhet të angazhohen në mënyrë konstruktive dhe me përgjegjësinë që u takon për të kapur këtë shans historik. /abcnews.al

dash.jpg
ent ela23:08 | 04/09/2018

Departamenti Amerikan i Shtetit ka paralajmëruar qytetarët e saj që të bëjnë kujdes përpara dhe gjatë zhvillimit të ndeshjes së futbollit mes kombëtares shqiptare dhe asaj izraelite. Takimi pritet të luhet në stadiumin “Elbasan Arena” këtë të premte dhe është i vlefshëm për Ligën e Kombeve.

“Ne nuk jemi në dijeni të ndonjë kërcënimi specific kundër qytetarëve të Shteteve të Bashkuara. Megjithatë, qytetarët amerikanë duhet të tregojnë kujdes afër stadiumit në Elbasan për shkak të ndeshjes”, shkruhet në një status në tuitër të seksionit të udhëtimit të Departamentit Amerikan të Shtetit.

Alarmi vjen për shkak të ndeshjes së kaluar mes Shqipërisë dhe Izraelit ku u arrestuan disa persona që kishin organizuar një sulm kundër kombëtares së shtetit hebre. /abcnews.al

GettyImages-831968068.0.jpg
ent ela22:04 | 08/08/2018

Marrëdhëniet me Rusinë duket se po përçajnë Shtetet e Bashkuara. Teksa presidenti Trump i ka dërguar një letër homologut Putin për të intensifikuar marrëdhëniet, Departamenti i Shtetit i ka vendosur “shkopin ndër rrota” duke njoftuar të martën sanksione të reja ndaj Moskës.

Presidenti amerikan Donald Trump vazhdon përpjekjet e tij, tashmë për të thelluar marrëdhëniet me homologun rus Vladimir Putin, pas takimit të Helsinkit që shënoi shkrirjen e akujve mes tyre. Mediat amerikane raportojnë se Trump i ka dërguar një letër kreut të Kremlinit, e cila është dorëzuar përmes një senatori që në ditët e fundit vizitoi Moskën. Përmes një postimi në Twitter, senatori Rand Paul ka bërë me dije se, në mesazhin e tij Trump kërkon një angazhim të mëtejshëm dypalësh në luftën kundër terrorizmit, në bashkëpunimin legjislativ dhe riaktivizimin e marrëdhënieve kulturore. Lajmi është konfirmuar nga zëdhënësi i Kremlinit, Dmitri Peskov, i cili ka saktësuar se letra është dorëzuar përmes kanaleve diplomatike dhe do të jetë në duart e presidentit së shpejti.

Por, ndërsa Trump vijon të ndjekë trajektoren e tij në marrëdhëniet me Kremlinin, ajo e Departamentit amerikan të Shtetit duket se bie ndesh me të. Ditën e mërkurë, Departamenti ka bërë me dije se do të vendosë sanksione të tjera ndaj Rusisë për shkak të helmimit të ish-spiunit rus Sergei Skripal dhe së bijës marsin e kaluar në Angli. Zëdhënësja Heather Nauert ka deklaruar se tashmë është vërtetuar se pas sulmit me agjentin kimik Noviçok në Salisburi qëndron Rusia. Sergei Skripal dhe e bija e tij Yulia u gjetën pa ndjenja në një stol në Salisburi. Ata u shtruan në spital ku pas disa javë mjekime u rekuperuan./abcnews.al

dash.jpg
ent ela10:58 | 08/08/2018

Në një reagim pas deklaratave më të fundit nga eksponentët në Kosovëdhe Serbi, Departamenti Amerikan i Shtetit kërkon nga politikanët në të dy vendet të shmangin retorikat negative dhe të punojnë së bashku në mënyre konstruktive.

Departamenti Amerikan i Shtetit u bëri thirrje Kosovës dhe Serbisë që të shmangin retorikën negative dhe të punojnë së bashku për një marrëveshje që siguron qëndrueshmëri për të dyja vendet dhe rajonin.

Një zëdhënës i Departamentit të Shtetit tha për Zërin e Amerikës se “politika e kësaj administrate është e qëndrueshme: thelbi i çdo marrëveshjeje për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë duhet të vijë nga vetë palët. SHBA do të vazhdojë të mbështesë të dyja palët dhe Bashkimin Evropian si lehtësues. Kosova dhe Serbia duhet të arrijnë një marrëveshje që është e zbatueshme, e qëndrueshme dhe nuk krijon paqëndrueshmëri në asnjërin vend apo në rajon. Kjo do të kërkojë largpamësi dhe elasticitet nga të dyja anët. Ne inkurajojmë palët që të marrin pronësinë e plotë të procesit, të ulin retorikën negative dhe të punojnë së bashku në mënyrë konstruktive”, thuhet ndër të tjera në deklaratën për Zërin e Amerikës.

Ditët e fundit janë shtuar idetë e hedhura nga të dyja palët për ndarjen e territorit të Kosovës, shkëmbimin e territoreve apo “korrigjimin e kufirit” në kuadër të procesit të normalizimit të marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

Bisedimet pritet të rifillojnë në shtator dhe do të duhej të nxirrnin një marrëveshje gjithëpërfshirëse detyruese ligjore për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës që ka hyrë në vitin e 11-të pavarësisë dhe Serbisë që vazhdon ta kundërshtojë atë.

Marrëveshja është kusht për të dy vendet që të përparojnë në rrugën e tyre drejt integrimit në Bashkimin Evropian. /abcnews.al

F255EA2F-0B75-41DE-B557-4468CB6A6561_w1023_r1_s-933x445.jpg
ent ela19:59 | 03/08/2018

Shtetet e Bashkuara thonë se zgjidhja e mosmarrëveshjeve midis Kosovës dhe Serbisë duhet të vijë nga vetë palët dhe të jetë në duart e tyre. Në një deklaratë për Radion Evropa e Lirë, Departamenti amerikan i Shtetit thekson se “SHBA-ja është e gatshme t’i dëgjojë dhe t’i ndihmojë palët në gjetjen e një zgjidhjeje të përbashkët”.

“Normalizimi i plotë i marrëdhënieve midis Serbisë dhe Kosovës është thelbësor për qëndrueshmërinë rajonale. Normalizimi po ashtu do t’iu hapte rrugë të qartë të dyja vendeve drejt anëtarësimit eventual në Bashkimin Evropian. Shtetet e Bashkuarambështesin fuqishëm dialogun e lehtësuar nga BE-ja midis Beogradit dhe Prishtinës. Tani është koha që palët të jenë kreative dhe fleksibile”, thuhet në deklaratën e Departamentit amerikan të Shtetit.

Ajo vjen si përgjigje pas sugjerimeve të fundit se zgjidhja e mundshme e mosmarrëveshjeve Kosovë-Serbi mund të arrihet me shkëmbim territoresh në vija etnike.

Presidentët e të dyja vendeve, Hashim Thaçi dhe Aleksandar Vuçiq, e kanë hedhur idenë – i pari për korrigjim kufijsh, ndërsa tjetri për ndarje territoriale./REL

edi-ramaa123.jpg
G. P.15:15 | 31/07/2018

Edhe kryeministri Edi Rama ka reaguar në Facebook për raportin e DASH. Shefi i qeverisë akuzon opozitën se i lexon sipas interesit të saj konkludimet e raportit.

“Selia e Përkthimeve të Gabuara e di raportin vjetor të Departamentit të Shtetit për 170 vende, ferman kundër qeverisë; Do luftë kundër korrupsionit e lufton Vetingu; Do pushtetin, e thotë: kur ishim më keq ishim më mirë; Po do s’do ajo seli, plagët po luftohen sot si kurrë më parë”, shkruan kryeministri Rama në rrjetet sociale./abcnews.al

jorida.jpg
G. P.13:33 | 31/07/2018

Akuzat e përsëritura të PD për korrupsionin e qeverisë, rezultojnë edhe në raportet ndërkombëtare të vlerësimit qeverisjes në Shqipëri. E përsëriti Jorida Tabaku nga selia blu, duke nënvizuar se qeveria i vjedh qytetarët përmes tenderave publikë, e kjo është arsyeja pse kryeministri rrit taksat. 

Lajmi i radhës nga selia e Partisë Demokratike flet për kampionë.

“Qeveria e Edi Ramës është kampione në Europë, përsa i përket vjedhjes së taksave të qytetarëve të saj. Ajo vjedh 1/3 e taksave të shqiptarëve përmes tenderave publikë! Kjo është dhe arsyeja pse Rama rriti taksat. Sa më shumë para i merr qytetarëve aq më shumë mundësi për të vjedhur”.

Ky përkufizim të opozitës, Partia Demokratike e lexon edhe në analizën e Gjykatës Evropiane të Auditimit, të dhënat e të cilës tregojnë se 30% e tenderave jepen përmes metodës të “Negociimit pa Shpallje”.

“Gjykata Europiane e Auditit ka nxjerrë shifrat që faktojnë se 1 në 3 kompani përfiton abuzivisht nga tenderat, duke shmangur procedurat për një garë të ndershme, që do t’i kursesnin buxhetit miliona euro nga taksat e shqiptarëve. Kjo do të thotë se 1 në 3 tendera jepet pa garë”. 

Deputetja e Partisë Demokratike shkon më tej me llogaritjet: Nga 250 milionë euro tendera, 65.5, pothuajse gjysma, shkojnë pa garë.

“Përveç 250 milionë eurove që jepen pa garë, problem madhor është edhe procedura fiktive në të paktën 30% të rasteve të tjera, ku ka vetëm një firmë  më tender. Praktikisht, miliona euro të tjera nga taksat e shqiptarëve shpërndahen sërish pa garë nga qeveria hajdute, kampione në Europë për korrupsion”. 

Sitata është alarmante për Jorida Tabakun, e cila i referohet edhe raportit të Departamentit Amerikan të Shtetit dhe Strategjisë së Komisionit Evropian.

“Situata alarmante ka një dhe vetëm një përgjegjës, Edi Ramën, interesat korruptive të të cilit po pengojnë zhvillimin e ekonomisë, po pengojnë punësimin, po ndalin investimet e huaja”. 

Partia Demokratike premton rishikim të ligjit të koncesioneve e prokurimeve për të siguruar konkurrencë të lirë, i cili do të jetë prioritar sëbashku me ligjin antimafia./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono