Damian Gjiknuri

Tryeza-1.jpeg
ger ta18:41 | 20/01/2020

Dy bashkëkryetarët e Komisionit Parlamentar për Reformën Zgjedhore Damian Gjiknuri dhe Rudina Hajdari i janë drejtuar me letër zyrtare ODIHR-it ku kërkojnë nga ana e tyre dërgimin e një eksperti qeë do të punojë sëbashku me ekspertet vendas në hartimin e drafteve përfundimtare në kuader të Reformes Zgjedhore.

Nderkaq, Komisioni mbetet në pritje të caktimit të eksperteve nga opozita jashtëparlamentare që sëbashku me ekspertët e komisionit të fillojnë menjëhere dhe pa humbur kohë punën në zbatim të marrëveshjes së arritur pak dië më parë./abcnews.al

777.jpg
ger ta20:54 | 16/01/2020

Damian Gjiknuri nuk e përjashton mundësini e një takimi mes kreut të opozitës Lulzim Bashës dhe kryeministrit Edi Rama.

Teksa sot u mbajt mbledhja e parë e Këshillit Politik në kuadër të Reformës Zgjedhore, Gjiknuri tha se do vijë një moment që do ketë takime edhe në nivele më të larta.

I ftuar në “Mbrëmje në Abc” me Mirela Milorin, Gjiknuri tha se do vijë një momet që palët do ulen, dhe se Basha ka komplekse për çështje të brendshme.

“Kryeministri e ka bërë ftesën kur ra tërmeti, do të thotë që ai e ka shtrirë dorën. Zoti Basha ka krijuar një kompleks për çështje të brendshme. Unë mendoj se një të ardhme natyrshëm që do vijë një moment që palët të ulen. Ky vend është shumë i vogël për tu ndarë, dhe duhet të ketë një dialog në nivel edhe më  të madh”, tha Gjiknuri mes të tjerash.

Ndërsa i pyetur nëse marrëveshja për reformën zgjedhore do të sjellë zgjedhje të parakohshme, Gjiknuri nuk e beson një gjë të tillë.

Pjesë nga intervista në studio:

Ne jemi të hapur për ta parë. Problemi është se cfarë sistemi do zgjedhim. Kështu themi e ka fajin sitemi. Po cfarë sistemi do zgjedhim, se të gjithë mund të ketë një ide për sistem. Po këta kryetarë do hedhin firmat edhe në listat e hapura. Unë jam i tërhequr, mendimi im personal mendoj që koalicionet duhet të hiqen. Partitë të garojnë pa koalicion, të marrin hiset e tyre dhe pastaj të vendoset për koalicion.

Flitet që produkti i kësaj tryeze sot do aplikohet në zgejdhjet më të afërta dhe flitet që do ketë zgjedhje të afërta, apo ky produkt do jetë për zgjedhjet e 2021?

Ne po i bëjmë kodin për zgjedhjet e 2021. Nuk është çështje e kësaj bisede, nuk ka një marrëveshje për zgjedhje të parakohshme. Nëse politika vendos, këtë e zgjedh vetëm mazhoranca. Vetë kryeministri Rama ka thënë zgjedhjet janë në 2021, por na takon ne si mazhorancë që të vendosim kur takojnë zgjedhjet e parakohshme

Unë kam pyetur zotin Vasili, të gjithë si opozitë kanë pranuar të ulen në tryezë me ju, përvec akuzës Rama ik, të largohet gjiknuri, ju vetë si ndiheni?

Unë vetëm jam mësuar me akuza. Nuk është gjë e mirë. Akuza politike ka mbi çdo politikan. Më gjej një që nuk është i akuzuar. Në rastin tim, nuk kam akuzë penale, nëse fjala tërmet përbën vepër penale. Këtu fatkeqësisht ndodhi edhe tërmeti natyror. Mua nuk më bën përshtypje, jam i gatshëm të ndërtoj ura kompromisi. Kam dëshirë të punoj me të gjithë kolegët, pavarësisht akuzave politike.

Ka kundërshtarë dhe skeptikë të kësaj tryeze si zonja Topalli, e kanë me Bashën, mendojnë se është një pakt Rama- Basha…

Shumë aktorë edhe brenda së djathtës duan të kompleksojnë Bashën. Ne mbajmë mend që shumë njerëz kritikuan Ramën për marrëveshjen me Berishën. PD e ngriti shumë stekën, tha fjalën e fundit dhe për këtë arsye pritshmëria ka qenë e lartë. Nga pikëpamja është luftë e brendshme, dhe përdorimi i emrit tim është për të kompleksuar Lulzim Bashën.

Ju keni tënë në fillim se jeni i gatshëm edhe nga pozicioni juaj? Por eni qenë i qetë dhe keni thënë përmes tryezës do kalojë?

Unë i besoj logjikës politike. Janë ulur palë që kanë qenë në luftë me njëri-tjetrin. Unë e bëra atë ofertë, por ata nuk kishin problemin tim, ata nuk njohnin komisionin. Unë isha ai që në këtë periudhë dita të kaloj përtej akuzave. Mua më pëlqen në politikë kompromisi.

Produkti i kësaj tryeze mendoni se do jetë afatgjatë, apo sa për të kaluar krizën?

Nuk mund të parashikoj, e rëndësishme është se po fillon me një hap dialogu. Kemi humbur shumë kohë, duhet ti kthejmë sytë nga e mira publike. Le të fokusohemi te kjo gjë që është shumë e rëndësishme, por mbase kjo do jetë një ogur i mirë.

Mendoni se do ketë një takim Rama-Basha, të këtyre niveleve?

Kryeministri e ka bërë ftesën kur ra tërmeti, do të thotë që ai e ka shtrirë dorën. Zoti Basha ka krijuar një kompleks për çështje të brendshme. Unë mendoj se një të ardhme natyrshëm që do vijë një moment që palët të ulen. Ky vend është shumë i vogël për tu ndarë, dhe duhet të ketë një dialog në nivel edhe më  të madh.

/abcnews.al

 

 

 

gjiknuri-1.jpg
in a20:31 | 16/01/2020

I ftuar në studion e “ABC News” me Mirela Milorin, Bashkëkryetari i Komisionit të Posaçëm, Damian Gjiknuri ka folur për reformën zgjedhore. Gjiknuri vlerësoi marrëveshjen me opozitën duke e cilësuar si një kthesë pozitive të Partisë Demokratike.

“Një pjesë e qëndrimeve të opozitës ka ngritur një kërcënim në lidhje me balancën e zgjedhjeve të lira dhe të ndershme. Shumë nga çështjet që ngre PD nuk kanë të bëjnë me Kodin Zgjedhor. Nuk do të zgjidh problemet e gjithë këtyre viteve, kjo tryezë nuk mund ti zgjidhë të gjitha”, tha Gjiknuri.

Sa i përket çështjeve që kanë të bëjnë me administrimin e zgjedhjeve dhe sistemin zgjedhor  ai u shpreh se është një çështje politike e cila sërish duhet diskutuar.

Më tej Gjiknuri tha se përfshirja e krimit të organizuar në zgjedhje duhet hetuar nga organet hetimore.

“Çfarë mund të bëjë eskperti për përfshirjen e krimit të organizuar, është vepër penale dhe duhet të merren organet hetimore për të goditur krimet”, tha Gjiknuri.

Ndërkohë Gjiknuri theksoi se kërkesat e opozitës janë kërkesa më shumë me karakter politik.

Depolitizimi i administratës

“Këtë iniciativë dua të ia lë opozitës të vijë me një propozim nëse ka një variant më të mirë për depolitizimin. Formulimet në lidhje me administratën zgjedhore të çdo niveli, nëse PD vjen me propozime të saj, ne do ti pranojmë nëse janë përputhje me OSBE/ODIHR”, tha Gjiknuri.

Më tej ai u shpreh se kur ka mungesë dakortësimi i drejtohemi ekspertizës ndërkombëtare./abcnews.al

ahahah.jpg
ger ta17:59 | 16/01/2020

Ka përfunduar takimi i Këshillit Politik. Rudina Hajdari u shpreh se opozita parlamentare do të ketë kontributin e saj dhe se ka rol kyç.

U diskutua edhe fakti që roli jonë është kyc në këtë tryezë, tregon që ne do japim kontributin tonë. Edhe komisoni do vazhdojë dhe do ketë rolin, si bashkëkryetarë ne kemi një fuqi, në lidhje me mundësinë  vetos në produktin final. E rëndëisshme për ne është fakti që produkti final duhet të jetë sa më gjithëpërfshirës”, tha Hajdari.

E pyetur nga gazetarja e Abc News, Esiona Konomi se nëse do përdorë opozita parlamentare veton për të kryqëzuar ndryshimin e sistemit, Hajdari tha: “Për ne është e rëndësishme arritja e konsensusit. Edhe palët e tjera kanë folur për ndryshimin sistemit, dhe nuk është përjashtuar nga tavolina. Është një gjë për tu parë. Ajo që është e rëndësishem është fakti që ne të kemi një produkt të dakordësuar me palët. Unë mendoj se hapja e listave do ishte një gjë shumë pozitive dhe çlironte energji pozitive. Mendoj se takimi ishte i sukseshëm, përfshirja e palëve ishte gjë e mirë dhe ne do vijojmë të takohemi”, tha Hajdari.

Përfaqësuesi i PD, në këtë mbledhje Oerd Bylykbashi tha se mbledhja autorizoi përfaqësuesit politikë dhe ekspertët që të operojnë me konsensus.

Sapo u konstituua Këshilli Politik sipas dokumentit të kompromisit për fillimin e refomës zgjedhore, dokument i cili përcakton procedurën në çfarë mënyre do të ecë kjo reformë zgjedhore, e cila duhet të mbyllet brenda 15 marsit. Ky Këshill autorizon përfaqësuesit politikë dhe ekspertët që të operojnë me konsensus. Ky konsensus duhet të qendrojë deri në momentin e miratimit, siç është dakortësuar në dokumentin e kompromisit dhe ajo që ne bëmë të ditur, qendrimin e opozitës së bashkuar, i cili do të bëhet publik është prioriteti i çështjeve, që pëpruthet 100% me prioritetet që përcakton OSBE/ODIHR: lufta kundër shitblerjes së votës, presioni mbi zgjedhësit, presioni mbi zgjedhësit, që janë, punonjës të administratës, abuzimi me burimet shtetërore, manipulimi i listave, keqpërdorimi i policisë së shtetit , cënimi i sekretit të votës
dhe cënimi i lirisë së votës. Këto janë ato çështje që reforma do t’i trajtojë me prioritet dhe, sigurisht të trajtojë të gjitha çështjet e tjera pa asnjë përjashtim, duke patur parasysh arritjen e rekomandimeve dhe standardeve të OSBE/ODIHR-it. Ky dokument do t’ju bëhet publik dhe besoj që nga ky moment detyra e përfaqësuesve politikë dhe ekspertëve është të ecin shpejt me hartimin e reformës brenda një periudhe sa më të shkurtër, brenda 15 marsit”, u shpreh Bylykbashi.

I pyetur nëse do të pranonjnë që kjo reformë të miratohet nga një Kuvend që ju e quajnë ilegjitim, Bylykbashi tha: “Unë nuk kam çtë shtoj asgjë nga dokumenti i kompromisit. Aty bëhet shumë e qartë – Kuvendi i Shqipërisë duhet ta miratojë atë që do të dalë me consensus, pa asnjë ndryshim“.

Ndërsa edhe për Damian Gjiknurin, mbledhja e sotme kishte si qëllim arritjen e një konsensusi.

Mbledhja e sotme ishte me qëllim gjetjen  e një konsensusi, ku një pjesë të drejtave duhet ti ketë opozita joparlamentare, mirëpresim të fillojmë nga puna . Nga ana tjetër kërkojmë që nga e hëna të fillojë puna mes përfaqësuesve te opozitës me qëllim që këtë periudhë dymujore të arrijmë një kod të ri zgjedhor. Prioritet për këtë grup pune është çështja e sistemit zgjedhor. PD ka bërë një kthesë të madhe nga qëndrimet e saj shumn ekstremiste, për të gjetur kompromis mes oalëve ky është mesazhi më i mirë”, tha Gjiknuri./abcnews.al

gjiknuri.jpg
in a15:40 | 15/01/2020

 Marëveshja politike e nisur dje do të fillojë zbatimin ditën e nesërme. Këshilli Politik me përbërjen e të gjitha partive në vend, do të mblidhet për të autorizuar 4 përfaqësuesit të kryejnë reformën zgjedhore. Damian Gjiknuri i tha “ABC-News” se kjo marrëveshje nuk u negociua nga ndërkombëtarët, dhe se nuk është zgjatim i paktit Rama-Basha në vitin 2017.

Të gjitha partitë politike do të mblidhen të enjten pasdite në një takim për reformën zgjedhore. Ky format që tashmë quhet Këshill Politik  do të autorizojë Damian Gjiknurin, Oerd Bylykbashin, Petrit Vasilin dhe Oerd Bylykbashin të vijojnë punën për reformën zgjedhore.

“Këshilli politik është një tavolinë e të gjitha partive që besojnë këtë marrëveshje të arritur”, tha Gjiknuri.

Në këtë takim nuk do të ulen Rama dhe Basha. “Nuk ka rëndësi për mua, e rëndësishme është që të jetë një pëfaqësuaes i autorizuar nga çdo parti”, theksoi Gjiknuri.

Më pas, 4 përfaqësuesit e palëve do të punojnë për ndryshimin e kodit zgjedhor.

“Ka një material të bërë gati, është një bazë e mirë ku palët mund të fillojnë procesin”, u shpreh ai.

Kjo kthesë e papritur politike, për Damian Gjiknurin, nuk është produkt i të huajve, dhe pse ata e kanë nxitur atë.

“Asnjë ndërkombëtar nuk mori përsipër të drejtojë refomën zgjedhore. Ai produkt është produkt i negociuar nga palët shqiptare”, sqaroi ai.

Marrëveshja e 17 majit 2017, për të besuarin e Ramës në këtë negociatë, nuk ndikon këtë pakt të ri politik.

“Nuk është objekti i punës i këtij komisioni çështja e qeversë teknike”, tha më tej Gjiknuri.

Socialistët shprehen se nëse pakti nuk arrihet deri në 15, atëherë mazhoranca do ta ndryshojë Kodin Zgjedhor e vetme./abcnews.al

lulzim-basha-reforma-1280x558.jpg
nev ila14:30 | 15/01/2020

Kreu i Partisë Demokratike ka dhënë deklaratë për mediat ditën e sotme pas marrëveshjes me Partinë Socialiste për Reformën Zgjedhore. Basha tha se e nuk do të kishte asnjë lëshim ndaj Ramës edhe pse kishin pranuar të negocionin.

Basha gjithashtu se kishte ende mosbesues ndaj kësaj marrëveshje dhe se kushdo që mendonte ndryshe gabohej.

Më tej i pyetur nga gazetarët se përse erdhi në këtë marrëveshje më përfaqësuesin e PS, Damian Gjiknurin  kur opozita kishte kushtin për ta çuar në burg, Basha i revoltuar dhe duke i rënë tavolinës tha:

“Detyra ime është t’ju tregoj fare qartë se teza që u legjitimua Damian Gjiknuri, është një tezë e dalë drejtpërdrejtë nga kancelaria e Edi Ramës dhe është shpërndarë përmes renegatëve dhe patericave të tij, pre e të cilës mund të ketë rënë edhe ndonjë naiv. Shqipëria do të ndryshojë përmes mekanizmave që ndryshon dhe përparon dhe Europa.

Një prej këtyre mekanizmave është zbatimi i ligjit. Në kushtet e Bundestagut, është fillimi i ndjekjes penale dhe i proceseve gjyqësore të të gjithë atyre që janë të përfshirë në vjedhjen e votës, në rezolutën e Partisë Popullore Europiane, ky kusht është përforcuar me kërkesën për arrestimin  e këtyre personave, të kapur në përgjime duke vjedhur vota.

Më lejoni që tu them qytetarëve, se nuk ka për të patur amnisti, as për Damian Gjiknurin, as për Ymer Lalën, as për Vangjush Dakon, as për Avdylajt, dhe për askënd që është përfshirë në shitblerjen e votave. Dërgimi i tyre përpara drejtësisë është prioritet i opozitës së bashkuar. Këta janë të gjithë ushtarë të Edi Ramës. Stigmatizimi i procesit të Reformës Zgjedhore është rënie pre, rënie viktimë e kësaj propagande. Synimi ynë është të largojmë fenomenin e Edi Ramës, personin e Edi Ramës, qeverinë e Edi Ramës, bandat e Edi Ramës, dhe të krijojmë kushtet që asnjë parti politike, asnjë individ ti vendosë shqiptarët dhe Shqipërinë në kushtet e tilla pengmarrjeje nga krimi, dhe për këtë ne kemi një udhërrëfyes”./abcnews.al

reformaa.jpg
So Nila14:55 | 14/01/2020

The surprise meeting on Electoral Reform has ended. The two political representatives of the extra-parliamentary opposition, Oerd Bylykbashi and Petrit Vasili, said that this is the first step to realize the reform.

Asked by reporters why they agreed to sit down with Damian Gjiknuri at a time when the opposition has opposed him, Vasili said: “We have not changed any position but we do not impose the other party’s elections. We are here with the conviction of creating a solid process. ”

Details of the meeting were also provided by the two co-chairs of the Special Election Reform Commission.

Statements:

Oerd Bylykbashi: We, as the opposition and the other party, agreed to start the Electoral Reform process. This document today guarantees what we have long sought. Electoral reform is done by consensus, and needs to be comprehensive. In this mechanism we will also have the assistance of internationals.

Petrit Vasili: One step has been taken to the key requirement of the Bundestag. The foundation of principles is a foundation that enables all to express and realize inclusiveness. I believe that at this moment a step has been taken in this direction, it is an opportunity to move forward.

Damian Gjiknuri: We have an agreement between the political parties for the united opposition to be involved in the discussions on electoral reform. We have said that we are ready to cooperate with the opposition. The meetings will be the main purpose of electoral reform.

Rudina Hajdari: The Presence of the DP and the SMI shows that they have accepted that the right way to solve the problems is the institutional one, not the one with the protests in which is promoted a bad image of Albania. Today the DP and the SMI have accepted that the road to resolve this crisis is to concrete ideas and plans. Albanians need sovereignty back in parliament. They need an Electoral Code in order to be represented with dignity. I guarantee you that we will fight hard for this thing./abcnews.al

34e0257f-bb75-40a1-85fe-8aa4fefd705d.jpg
ger ta14:19 | 14/01/2020

Ka përfunduar takimi surprizë për Reformën Zgjedhore. Dy përfaqësuesit politikë të opozitës jashtëparlametare Oerd Bylykbashi dhe Petrit Vasili u shprehën se ky është hapi i parë për të realizuar reformën.

I pyetur nga gazetarët se përse pranuan të ulen në tryezë me Damian Gjiknurin, në një kohë kur opozita e ka kundërshtuar, Vasili tha: “Nuk kemi ndryshuar asnjë qendrim por nuk imponojmë zgjedhjet e palës tjetër. Jemi këtu me bindjen për krijimin e një procesi solid”.

Po ashtu detajet e takimit i dhanë edhe dy bashkëkryetarët e Komisionit të Posaçëm të Reformës Zgjedhore. Gjiknuri u shpreh se ka një marrëveshje mes palëve politike, që opozita e bashkuar të përfshihet në diskutimet për Reformën Zgjedhore.

Ndërkaq, Rudina Hajdari, përfaqësusja e opozitës parlamentare tha se Prezenca e PD dhe LSI tregon që kanë pranuar se rruga e duhur për të zgjidhur problemet ka qënë ajo institucionale dhe jo ajo me protesta e molotov.

Deklaratat: 

Oerd Bylykbashi: Ne si opozitë dhe pala tjetër ramë dakord për fillimin e procesit të Reformës Zgjedhore. Ky dokument sot garanton atë që kemi kërkuar prej kohësh. Reforma zgjedhore bëhet me konsensus, dhe të jetë gjithëpërfshirëse. Në këtë mekanizëm do të kemi edhe asistencën e ndërkombëtarëve. Pas kaq kohësh nga kërkesa jonë për të arritur do të insitucionalizohet një forum thelbësor do të jetë Këshilli Politik.

Petrit Vasili: Është hedhur një hap në raport me një moment të rëndësishëm, ka të bëjë me plotësimin e kushtit kyç të Bundestagut. Baza e parimeve është një bazë që krijon mundësi që të gjithë aktorët të kenë mundësi të shprehen  dhe të realizohet gjithëpërfshirja. Besoj se në këtë moment është hedhur një hap në këtë drejtim, do të ishte një mundësi për të ecur përpara.

Damian Gjiknuri: Kemi një marrëveshje mes palëve politike, që opozita e bashkuar të përfshihet në diskutimet për reformën zgjedhore. Ne do të përpiqemi të punojmë me konsensus me ndihmën e ekspertëve të ODIHR, që do i ftojmë të vijnë në Tiranë. Ne kemi thënë që jemi të gatshëm për bashkëpunim me opozitën. Takimet do të jenë çështje të reformës zgjedhore. Çështja e sistemit zgjedhor nuk është një rekomandim ndërkombëtar dhe askush nuk mund të japë mendim për të.

Rudina Hajdari: Prezenca e PD dhe LSI tregon që kanë pranuar se rruga e duhur për të zgjidhur problemet ka qënë ajo institucionale dhe jo ajo me protesta e molotov, e cila nxinte imazhin e Shqipërisë. Sot PD dhe LSI pranuan që rruga që do t’i jepte zgjidhje kësaj krize ka ide dhe plane konkrete. Do kërkojë konsensus nga palët dhe dua të theksoj se vullneti i opozitës do vazhdojë sa i takon ndryshimit të sistemit. Shqiptarët kanë nevojë që t’u kthehet sovraniteti në parlament. Kanë nevojë për Kod Zgjedhor për të pasur përfaqësim dinjitoz. Unë ju garantoj se do të luftojë deri në fund për këtë gjë.

/abcnews.al

damian-gjiknuri-oerd-bylykbashi-1.jpeg
So Nila13:56 | 14/01/2020

The international factor seems to have influenced the process of discussing electoral reform. It has been moved out of the Parliament for the first time, with the presence of all political parties.

Today’s two mandated representatives of the united opposition, former MPs Petrit Vasili of the SMI and Oerd Bylykbashi of the DP, sat down at a table with the two co-chairs of the special parliamentary commission for electoral reform, Damian Gjiknuri and Rudina Hajdari.

According to journalist Esiona Konomi’s report for abcnews.al, Damian Gjiknuri and Oerd Bylykbashi are thought to have had secret meetings between them consistently for months, away from public and have agreed in some issues.

A depoliticization of the electoral administration has been accepted, but incomplete. At the end of the meeting they will need to be informed of what the parties have agreed to.

As has been known by the SP, the 4-persons at the meeting  seems ready to continue their work on Electoral Reform until it will be finalized.

We will have to look  Rudina Hajdari’s insistence on changing the system, even though the majority and opposition have lacked the will to take such a step. /abcnews.al

gjike.jpg
Autor E11:57 | 19/12/2019

Damian Gjiknuri, bashkëkryetar i Komisionit të Reformës Zgjedhore shpjegoi sot një aspekt të ri të procesit zgjedhor, i cili ka të bëujë me hapjen e një numri të caktuar kutish pasi të jetë shpallur rezultati.

Në një dalje për mediat, Gjiknuri tha se kjo do të bëhet për të rritur përgjegjësinë e administratës zgjedhor, të cilët do të dinë se në çdo rast, kutitë e administruara prej tyre do të hapën për të parë nëse ka apo jo parregullsi duke mbajtur më pas përgjegjësi, raporton abcnews.al.

“Gjatë mbledhjes së sotme kemi shqyrtuar pjesën e tretë të reformës, e cila ka të bëjë me administrimin e zgjedhjeve.
Kuti të caktuara do të hapen pas daljes së rezutatit për një transparence më të madhe zgjedhore duke bërë që administrata të jetë shumë më e kujdesshme sepse duhet ta dinë se këto kuti do të hapen pas prpocesit të ankimimit”, tha Gjiknuri.

Gjatë ditës së sotme në Kuvend opozita parlamentare ka dërguar një propozim për ndryshimin e sistemit zgjedhor në vend nga ai proporcional rajonal në proporcional kombëtar.

Në lidhje me këtë, Gjiknuri u shpreh se propozimi do të shqyrtohet në janar.

“Në muajin janar ku do të zhvillohet një seancë e veçantë në të cilën do të ftohen edhe aktorë të tjerë për sistemin. Po punojmë për ta çuar draftin për një opinion tek ODIHR para se të vijojmë më punën”, tha Gjiknuri.

“Hapja e materialit zgjedhor pas çdo kërkese të partive apo përmes përzgjedhjes së një kampioni do të rrisë transparencën”, vijoi Gjiknuri. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono