CNN

syrian-war-1280x853.jpg
gra moz22:50 | 20/02/2018

Situata e krijuar në Siri është pasojë e dështimit të diplomacisë ndërkombëtare. Kështu shkruan në një analizë rrjeti informativ amerikan CNN, që fajëson fuqitë e mëdha për dështim në dhënien fund të konfliktit 7-vjeçar.

“Dënim”, “përçmim”, “denoncim”. Fjalë që i dëgjojmë thuajse çdo ditë nga Kombet e Bashkuara dhe qeveritë e vendeve perëndimore për masakrat që po kryhen ndaj civilëve sirianë. Por këto fjalë nuk shoqërohen nga kërcënime për një shpagim, apo për vendosjen e një armëpushimi.

Apelet e OKB-së për uljen e armëve bien në vesh të shurdhët. Në një analizë mbi ngjarjet e fundit në Guta, në rrethinat e Damaskut, CNN nënvizon se asgjë nuk është bërë për të ndaluar bombardimet e Assad, që po kthen në hi zonën periferinë lindore të Damaskut, duke lënë rreth 400 mijë njerëz pa ujë e ushqime dhe pa kujdes mjekësor.

Për gjithë ato grupe humanitare që bërtasin nga shtëpitë e shkatërruara të sirianëve, kjo mungesë veprimi është një abdikim nga morali. Fuqitë e mëdha bëjnë sehir teksa regjimi godet e sulmon edhe spitalet dhe vazhdon të përdorë gazin nervin si armë terrori.

Më 23 janar, sekretari amerikan i Shtetit, Rex Tillerson tha: “Sulmi i fundit në Gutën lindore ngre shqetësime serioze se regjimi mund të përdorë ende armë kimike ndaj popullit të tij”. Ai bëri edhe një paralajmërim, se një ditë përgjegjësit do të përballen me akuzat për krime kundër njerëzimit, ndërsa fajësoi Rusinë se nuk bënte sa duhet presion ndaj presidentit Assad.

Më 1 Shkurt u bë një tjetër deklaratë e ngjashme, por duket se gjuha e ashpër e administratës amerikane ka avulluar. Edhe paralajmërimi i bërë që në qershor nga Shtëpia e Bardhë, se Assad do të përballej me pasoja serioze nëse përdorte armë kimike u shpërfill. Regjimi sirian dhe mbështetësit e tij në Moskë e Teheran mendojnë se gëzojnë lejen për të përfunduar punën e tyre, për rimarrjen e atyre pjesëve të Sirisë që ndodhen ende nën kontrollin e rebelëve.

Dhe për popullin e Gutës Lindore, të sulmuar me armë kimike apo me bomba, situata ka mbetur e njëjtë. Perëndimit tashmë i kanë mbetur fare pak opsione, sepse në njëfarë mënyre ia dorëzoi presidentit rus Vladimir Putin detyrën për t’i dhënë fund konfliktit sirian. Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e tyre kanë tërhequr mbështetjen për grupet rebele dhe i kanë mëshuar zgjidhjes që Assad të largohet me një marrëveshje të negociuar. Nga ana tjetër, Rusia dhe aleatët e saj, Irani dhe Turqia, e shpallën Gutën një “zonë jashtë konfliktit”.

Një moment ky, që të kujton situatën e vitit 1995 në Bosnje, ku u desh vrasja e 8 mijë burrave dhe djemve që Perëndimi të bindej që të ndërhynte. Sikurse Gouta, Srebrenica ishte shpallur një “zonë e sigurt” nga OKB, por të dyja ato u kthyen në zona konflikti. Me një apel të dëshpëruar një javë më parë, komisioneri i OKB për të drejtat e njeriut, Zeid Raad Al Husein bëri krahasimin mes Bosnjës dhe Sirisë. “Të paktën në Bosnje konflikti u ndal nga komuniteti ndërkombëtar pas 4 vjetësh. Ndërsa pas 7 vjetë gjakderdhje, konflikti sirian vazhdon dhe dështimi për t’i dhënë fund është një dështim për diplomacinë ndërkombëtare”, tha Al Husein./abcnews.al

80285.jpg
ent ela11:27 | 17/01/2018

Presidenti amerikan Donald Tramp dëboi nga konferenca për shtyp në Shtëpinë e Bardhë një gazetar të CNN, pas pyetjeve që ai i konsideroi shumë provokuese.

Gazetari i njohur i CNN Xhim Akosta është dëbuar nga konferenca për shtyp në Snhtëpinë e Bardhë nga vetë presidenti amerikan Donald Trump. Sjhkak për të këtë u bënë pyetjet e rgazetarit të cilat Trump i cilëspi provokuese.

Akosta u detyrua të kërkonte vëmendjen e kreut të shtëpisë së bardhë tre herë para se Tramp ti dejtohej atij.

“A thatë ju se doni më shumë njerëz nga Norvegjia në vend? A keni thënë se doni më shumë norvegjezë? A është e vërtetë kjo zoti president?

“Dëshiroj që ata të vijnë nga cdo vend faleminderit shumë”

“Vetëm njerëz të bardhë duhet të vijnë zotrëri? Apo do të donit që të vijnë dhe njerëz me ngjyrë?

Në këtë pikë Trump i drejtoi gishtin dhe e urdhëroi të dile jashtë

Menjëherë pas adljes nga salla gazetari i CNN akuzoi në Tuiter stafin e presidentit për faktins e nuk lejonin gazetarët të bënin pyetje

Tramp prej kohësh akuzon CNN për lajme false, dhe në muajin dhejtor Akosta ishte ndaluar që të merrte pjesë në një konferencë për shtyp të zëdhënëses së shtëpisë së bardhë./abcnews.al

 

vlcsnap-error315-1280x720.jpg
us er15:26 | 02/12/2017

Presidenti amerikan Donald Tramp të martën e ardhshme pritet të deklarojë se Shtetet e Bashkuara të Amerikës njohin Jeruzalemin si kryeqytet izraelit. LAjmi qarkullonte prej kohësh por CNN jep konfirmimin duke cituar zyrtarë të lartë amerikanë dhe diplomat të huaj. TAshmë pritet vetëm deklarata e Tramp, ndërsa ka firmosur vendimin për të mos mbajtur ambasadën amerikane në Tel Aviv dhe për gjashtë muaj të tjerë. Një lëvizje të cilën Izraeli e priste prej kohësh.

Disa burime shtojnë se Tramp do përpiqet të zbusë zemërimin e palestinezëve duke thënë se vetëm Jeruzalemi perëndimor është kryeqyteti izraelit në kontrast me pjesën lindore të qytetit, të cilët palestinezët e konsiderojnë seli të qeverisë së tyre. Por për momentin nuk ka asgjë të sigurtë, edhe pse një nga zëdhënësit e shtëpisë së bardhë u shpreh se presidenti ka pranuar gjithmonë se ky vendim është çështje kohe.

Një tjetër burim i Shtëpisë së Bardhë tha për CNN, se nuk është marrë ende një vendim përfundimtar, por deklarata do vendoste Shtetet e Bashkuara të Amerikës në një pozicion të cuditshëm me aleatët. Ndërsa Izraeli cilëson Jeruzalemin si seli të qeverisë së tij, në fakt nuk ka ambasada të huaja, meqënëse komuniteti ndërkombëtar e sheh atë të Izraelit si një çështje për të zgjidhur si pjesë e një marrëveshjeje më të gjerë për paqe.

Por Tramp nga ana e tij ka zhvilluar një fushatë të mirëfilltë për zhvendosjen e ambasadës amerikane, një premtim i bërë nga presidentë paraardhës të cilët janë bllokuar përballë situatës së komplikuar dhe reagimet që mund të lindnin më pas./abcnews.al

vlcsnap-error716-1280x720.jpg
us er20:47 | 14/11/2017

CNN me anë të një reportazhi ka zbuluar se në Libi ndodhin akoma tregti me qënie njerzore njësoj si në epokën e skllavërisë. Për këtë çështje është prononcuar edhe Bashkimi Europian, i cili u kritikua ashpër nga OKB. Brukseli kërkon mbylljen e qëndrave të emigrantëve në Libi.

Ankande për qëniet njerzore, njësoj si në epokën e tregtisë së skllevërve, ndodhin në Libi. Këtë e konfirmon media amerikane CNN me anë të një reportazhi, në të cilin tregohen me pamje se si dy burra shiten nga trafikantët. “800 dinarë, 900, 1100, shitet për 1200 dinarë”, që janë të barabartë me 800 dollarë, dëgjohet në videon shokuese të ankandit të një të riu Nigerian. Ai përkufizohet si një “djalosh i fortë që mund të punojë në fusha”.

Pasi ka marrë videon denoncuese, CNN ka verifikuar këtë fakt në vendngjarje, duke regjistruar shitjen e mbi 40 personave në pak minuta. Falë kamerave të fshehta, televizioni amerikan arriti të zbulojë trafikun e paligjshëm të qënieve njerzore. Në pamjet filmike dallohet një “shitës që vë në treg një gërmues, një person të fortë, i aftë të gërmoj”. Pas përfundimit të ankandit, gazetarët i afrohen dy prej djemve të shitur, të cilët duken të traumatizuar, të frikësuar nga çdo person.

CNN i ka dorëzuar pamjet filmike autoriteteve të Libisë, që kanë nisur një hetim. Drejtuesi i agjencisë qeveritare kundër emigracionit ilegal në Tripoli, tha se nuk ka qenë kurrë i pranishëm në një ankand për shitjen e skllevërve, por nënvizoi se ishte në dijeni të bandave kriminale që menaxhojnë trafikun e qënieve njerzore.

Ndërkohë, Organizata e Kombeve të Bashkuara e cilësoi si çnjerëzore marrëveshjen mes Bashkimit europian dhe Libisë për çështjen e emigrantëve. Sipas komisionerit për të drejtat e njeriut vuajtja e personave që mbahen në kampet e menaxhimit të fluksit të emigrantëve në Libi është një fyerje për dinjitetin human. Për këtë çështje ka reaguar dhe Bashkimi Europian. Brukseli ka bërë thirrje për mbylljen e kampeve pasi e konsideron situatën të papranueshme. Sipas një zëdhënësi të BE-së, qëllimi i marrëveshjes ishte shpëtimi i jetëve dhe luftimi i trafikantëve./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono