cisternën

15894476-7234881-image-a-50_1562806294460.jpg
ad min13:32 | 11/07/2019

Tre anije ushtarakë iraniane janë përpjekur të sekuestrojnë një anije cisternë britanike në ngushticën e Hormuz. Ndërkohë kreu I Shtëpisë së Bardhë Donald Trump deklaroi se do të rrisë taksat ndaj Iranit

Disa anije ushtarake të rojeve revolucionare islamike iraniane u përpoqën të sekuestrojnë një anije cisternë britanike në Gjirin Persik. Londra konfirmoi përpjekjen për sekuestrim duke thënë se anijet ishin tre dhe jo pesë si u raportua fillimisht në media. Dhe se çdo gjë kishte ndodhur në ngushticën e Hormuz.

Në një situatë të tensionuar mes presidentit Iranian Hasan Ruhani dhe presidentit amerikan Donald Trump, Pentagoni në 10 korrik u ka kërkuar aleatëve që të kontribuojnë me anije për të parandaluar sulme në Iran dhe Jemen, ku kalon pjesa më e madhe e trafikut botëror të naftës, ndërsa agjencia ndërkombëtare për energjinë bërthamore, u mblodh në një takim urgjent në Vjenë me kërkesë të Shteteve të Bashkuara të Amerikës për çështjen e pasurimit të uraniumit. Po në këtë situatë, presidenti amerikan Trump konfirmoi se do të shtojë taksat ndaj Iranit./ABC News Albania 24/7

107744656_700d4b21-6570-42d8-b5d9-bbbee78df29d.jpg
ad min20:15 | 04/07/2019

Në kuadër të sanksioneve të vendosura nga Bashkimi Europian, marinsat e Mbretërisë së Bashkuar kanë konfiskuar në Gjibraltar një anije-cisternë iraniane, e cila ishte e mbushur me naftë dhe kishte si destinacion një rafineri në Siri.

Marinsat britanikë kanë marrë nën kontroll të enjten një aniije-cisternë që po lundronte drejt Sirisë, në kuadër të sanksioneve të BE-së. Lajmin e kanë bërë të ditur autoritetet e Gjibraltarit, sipas të cilave kishte arsye të besohej se anija po transportonte naftë iraniane për në Siri. Sipas burimeve, nafta kishte si destinacion një rafineri siriane të sanksionuar nga Bashkimi Europian. Ambasadori britanik në Teheran, Robert Mekeir është thirrur për sqarime lidhur me incidentin. Vetë ministri i Jashtëm i Republikës Islamike, Abas Musavi tha për televizionin shtetëror iranian se ambasadori ishte thirrur në lidhje me sekuestrimin ilegal të çisternës iraniane.

Sipas BBC, një grup prej rreth 30 marinsash udhëtuan në rrugë ajrore nga Mbretëria e Bashkuar drejt Gjibraltarit për të ndihmuar në sekuestrimin e cisternës, me kërkesë të qeverisë lokale. Një burim nga Ministria e Mbrojtjes e përshkroi operacionin si një aksion pozitiv, që nuk shkaktoi ndonjë incident. Ngjarja vjen pak kohë pas sulmit ndaj dy anijeve-cisternë në Gjirin e Omanit, episod për të cilin Perëndimi fajëson Iranin. Ngjarja bëri gjithashtu që të rriteshin tensionet mes Teheranit dhe Uashingtonit, që përgatiti një sulm ajror ndaj Republikës Islamike, por që u anulua në minutën e fundit nga presidenti Donald Trump./ABC News Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono