cimento

ELBASAN-AKSIDENTI-MBULIM_ABC-M1-T1.mpg_snapshot_00.41-1280x720.jpg
ad min10:24 | 20/10/2018

Një ditë pas ngjarjes ku humbi jetën një punëtor dhe u plagos një tjetër tek fabrika e çimentos në Elbasan policia ka arrestuar dy persona dhe ka proceduar në gjendje të lirë dy të tjerë.
Sipas policisë tekniku i ndërtimit Gëzim Jaçellari, 65 vjeç dhe menaxheri në departamentin e shpërndarjes Gëzim Spaho, 66 vjeç, janë vënë në pranga.
Në gjendje të lirë janë proceduar një inxhiner dhe përgjegjës turni. Të gjithë dyshohen se nuk kanë zbatuar rregullat e mbrojtjes në punë. Të premten në mesditë dy punëtorë të fabrikës u zunë poshtë nga një masiv çimentoje. Për pasojë humbi jetën Musa Sula dhe u plagos rëndë Tomor MekerZaku./abcnews.al

ELBASAN-AKSIDENTI-MBULIM_ABC-M1-T1.mpg_snapshot_00.41-1280x720.jpg
ad min12:50 | 19/10/2018

Një punëtor i fabrikës së çimentos ne Elbasan ka humbur jetën dhe një tjetër ka mbetur i plagosur. Dyshohet se punonjësit  ndodheshin brenda një depozite dhe janë zënë poshte nga një masiv çimentoje.

Mesditen e së premtes dy punëtorë të fabrikës së çimentos në Elbasan janë zënë poshtë nga një masë e madhe çimentoje.

Për pasojë ka humbur jetën në vend Musa Sula 56 vjeç nga fshati Ulëm dhe është plagosur Tomorr Mekerzaku 65 vjeç.

Ai ndodhet në spitalin e Elbasanit në gjendje kritike për jetën.

Mesohet se punëtorët ndodheshin brenda një depozite bosh por janë zënë nga materiali që kishte mbetur brenda mureve te depozuites .

Çimentoja  ka marrë përpara duke u shkaktuar dëmtimet dhe njërit prej tyre i bllokoi edhe frymëmarrjen.

Në vendin e ngjarjes shkoi policia dhe grupi hetimor të cilët kane kryer veprimet proceduriale.

Një nga pistat e hetimit është respektimi i rregullave të sigurisë teknike në punë. /abcnews.al

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono