Champions

KUKESI-CHAMPIONS-1280x720.jpg
ent ela22:41 | 11/07/2018

Kukësi zhgënjeu në ndeshjen e parë të Ligës së Kampionëve. Skuadra shqiptare, që zëvendësoi Skënderbeun në këtë garë, arriti vetëm një barazim pa gola në Shkodër, përballë një kundërshtari modest si Valeta e Maltës.

Formacioni i trajnerit Peter Pakult pati epërsi, por kjo nuk mjaftoi për të shënuar qoftë edhe një gol. Jo vetëm kaq, por edhe maltezët patën shanset e tyre, madje në çdo pjesë loje dhe mund të kishin shënuar.

Zhgënjim për tifozët e paktë kuksianë që ishin në “Loro Boriçi”, me kualifikimin që do të vendoset në ndeshjen e dytë në Maltë. Nëse Kukësi do të eleminohej që në turin e parë eleminator të Championsit, do të pësonte një dështim të madh sportiv dhe financiar. /abcnews.al

inter.jpg
ent ela10:58 | 21/05/2018

Interi siguroi në mënyrë dramatike kualifikimin për në Champions, pas 6 vjetësh mungesë. Skuadra milaneze fitoi në mënyrë dramatike ndeshjen e fundit të Serisë A, në fushën e Lacios.

Ekipi i mbiquajtur “ i çmendur” nuk mund të jetë kurrë normal.

Inter nuk mund të jetë i tillë as kur humbet 2-3 ndaj Juventusit në “San Siro” dhe as kur fiton 3-2 në “Olimpiko” ndaj Lacios dhe siguron Championsin.

Çmendurisht Inter kur mbetet 6 vjet pa Ligën e Kampionëve, kur është në prag të “shkatërrimit”, kur mesin e tabelës e bën vendin e tij normal.

Gjithsesi, të paktën në fund të këtij sezoni, këto janë harruar.

Edhe pse nuk mundi të luftonte për titullin, realizoi objektivin e dytë të madh, kualifikimin më në fund për në kompeticionin numër 1 të klubeve në Europë.

Ishte dy herë në prag të humbjes në Romë, me Lacion që kryesoi fillimisht me autogolin e Perishiçit dhe pastaj me rrjetën e Felipe Andersonit në 41’ të pjesës së parë.

Zikaltërit e trajneri Spaleti patën fatin “e derrit” përpara pushimit, pasi vendasit sulmuan gjatë gjithë kohës, dhe krijuan shumë raste, por nuk shënuan dot më shumë se dy gola.

Pas pushimit, Lacio sërish e nisi më mirë, por pak nga pak ndeshja u ekuilibrua dhe milanezët patën më shumë forcë psikologjike.

Dy gola në minutat e fundit sollën përmbysjen, ndihmuar nga gabimi i interistit të radhës, De Vraj (shkaktoi penallti ndaj Ikardit), dhe nga kartoni i kuq për Senad Luliçin.

A thua De Vraj e bëri qëllimisht?

E pamundur ta akuzosh, por një fitore e Interit do të bënte që ai të luante në Champions sezonin e ardhshëm.

Ndoshta trajneri lacial duhej të ishte treguar pak më inteligjent.

Keqardhje që dështoi skuadra me më shumë gola të shënuar në Serinë A, këtë sezon, me plot 89 ndaj 86 të Juves, por edhe ajo që pësoi shumë (49).

Edhe pse ishte jo favorite, zhvilloi një sezon të madh nën drejtimin e Simone Inzagit.

Besohet se do ta provojë sërish vitin e ardhshëm.

Në fund të fundit ka një vlerë gati dy herë gati dy herë më të paktë sesa ajo e Interit dhe një buxhet shumë më të vogël. /abcnews.al

 

CHAMPIONS-LEAGUE-SHORTI-1280x720.jpg
ent ela14:30 | 13/04/2018

Bajerni dhe Reali do të ndeshen në gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve. Tifozët do të kenë mundësi të shikojnë edhe një herë tjetër, klasiken më të madhe të futbollit europiane.

Përse duhej hedhur një short i tillë? Për të prishur mundësinë e një finaleje të madhe, ndoshta, apo për t’i dhënë mundësi edhe jo favoritëve për të mbërritur deri në fund.

Do të jenë Bajern-Real e Liverpul-Roma dy gjysmëfinalet e Championsit, me çiftin e parë që mund të quhet finalja e parakohëshme.

Gjithsesi, UEFA ka menduar që t’i shpëtojë gjigandët spanjollë e gjermanë nga ndonjë e papritur e hidhur, si ajo që provoi Roma në çerekfinale.

Sidoqoftë, tifozët duhet të bëhen gati për të ndjekur dy klasike të tjera, në “Alianc Arena” dhe “Santiago Bernabeu”.

Dy ekipet kanë 24 ndeshje mes tyre në Champions, me nga 11 fitore secili, dhe me bilanc thuajse të njëjtë, edhe pse madrilenët janë kualifikuar dy herët e fundit.

Historinë po ashtu e kanë të madhe, me Bajernin pesë herë kampion të Europës, duke filluar që nga koha e Gerd Mylerit apo Bekenbauerit, për të aritur tek epoka e Nojerit, Lahmit, Riberisë e Robenit.

Reali ka fituar edhe më shumë dhe synon një tjetër rekord.

Sezonin e kaluar u bë e para skuadër në Champions që mbron titullin, ndërsa tani dëshiron ta fitojë për herë të tretë radhazi.

Padyshim, favorit është formacioni i Zidanit, me 12 tituj të Championsit në histori, më shumë se kushdo tjetër.

Dueli tjetër, Liverpul-Roma, pritet të jetë ndoshta më spektakolar.

Anglezët janë kthyer në ekip tipik të Jurgen Klopit, trajnerit më sulmues të Europës.

Shpejtësia dhe agresiviteti i lojës së tyre eleminoi Mançester Sitin, me treshen e papërmbajtur Salah-Mane-Firmino.

Liverpuli ka padyshim shumë më tepër histori sesa Roma duke qenë pesë herë kampion i Europës, për herë të fundit në 2005-ën.

Sidoqoftë, italianët janë përfaqësues mëse të denjë të Serisë A, pasi eleminuan favoriten e kompeticionit, Barcelonën.

Kjo surprizë, më e madhja e sezonit, nuk do të harrohet aq shpejt dhe Jurgen Klop e di mirë sesa të vështirë do ta ketë skuadra e tij.

Dy ekipet kanë luajtur një finale mes tyre në Kupën e mëparshme të Kampionëve.

Në Romë, në 1984, fitoi Liverpuli pas gjuajtjeve të penalltive. /abcnews.al

BAJERNI-NUK-BIND-1280x720.jpg
ent ela13:02 | 12/04/2018

Bajerni nuk i bindi tifozët e tij pavarësisht kualifikimit për në gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve. Skuadra bavareze nuk shkëlqeu ndaj Seviljes, por trajneri Jup Hajnkes nuk ishte aspak i pakënaqur.

Viti 2013 ishte krejt tjetër gjë. Bajerni i asaj kohe shkoi drejt titullit europian pas triumfit të jashtëzakonshëm të Barcelonës, 7-0 në të dyja ndeshjet çerekfinale, ndërsa këtë herë ndaj Seviljes, u duk shumë larg atyre kohëve.

Edhe pse në fushë ishin disa nga heronjtë e asaj epoke, si Roben, Riberi apo Tomas Myler, dhe në stol i njëjti trajner, Jup Hajnkes, skuadra bavareze ishte e lodhur.

U mjaftua me një barazim pa gola në “Alianc Arena” të Mynihut dhe kaloi në gjysmëfinale falë suksesit 2-1 në Spanjë, ku gjithashtu nuk bindi plotësisht.

Sevilja luftoi fort dhe ishte thuajse e barabartë me kampionët e sapokurorëzuar të Gjermanisë.

Ekipi i trajnerit Montela nuk e vuajti shumë humbjen 0-4 në fundjavë në La Liga ndaj Seltës, por iu afrua disa herë golit, duke goditur edhe shtyllën.

Bajerni nuk është se nuk e provoi, veçse nuk e pati shkëlqimin e pritshëm.

Ndoshta, ndikoi fitimi i parakohshëm i titullit në Bundesligë dhe festa, sado e vogël, më pas.

Gjithsesi, trajneri Hajnkes, nuk pati asnjë shenjë pakënaqësie.

Hajnkes: “Ne luftuam fort dhe nuk pësuam gol, diçka që më bëri shumë të lumtur, pasi e kam kërkuar gjithnjë nga skuadra që të mos pësojë gola në ndeshje të tilla. Sevilja luajti shumë mirë dhe tregoi se është ekip I fortë. Barazimi na mjaftonte dhe ne ruajtëm gjakftohtësinë. Përsa I përket shortit, nuk kam asnjë preferencë, pasi në gjysmëfinale ka vetëm skuadra të forta. Ju e patë se çfarë ndodhi me Barcelonën, pra nuk mund të bësh asnjë nënvleftësim. Pavarësisht shortit, synimi ynë është i qartë, të arrijmë finalen, pra duhet të përballojmë çdo sfidë”.

Edhe presidenti Uli Hënes u shpreh i kënaqur me mënyrën sesi shkuan gjërat.

“Duhet të jemi krenarë për ekipin që e meritoi plotësisht kualifikimin, – tha ai, – ju e patë se çfarë ndodhi në Romë dhe në Madrid, ndaj ishte e rëndësishme të mos ndërmerrnim aventura. Ndonjëherë mjafton edhe një rezultat 0-0, dhe skuadra u tregua shumë profesioniste me mënyrën sesi luajti”.

Gjysmëfinalet do të jenë një pengesë tjetër, edhe më e madhe sesa raundi që sapo kaloi, por Bajerni beson se është gati.

Që pas rikthimit të Jup Hajnkesit në stol, optimizmi është maksimal, që do të arrihet triumfi i madh i vitit 2013, kur u fitua edhe Bundesliga, edhe Kupa e Gjermanisë, edhe Championsi. /abcnews.al

Real-Madrid-vs-Juventus-UEFA-Champions-League-1280x853.jpg
ent ela10:58 | 12/04/2018

Polemikat ishin të mëdha pas duelit Real-Juventus në Ligën e Kampionëve. Italianët ishin pranë mrekullisë dhe akuzuan arbitrin anglez, Oliver, se i vodhi me penalltinë që dha në fund

Kur mbërritën në stadium nuk e menduan se çfarë do të ndodhte.

Fitorja 3-0 në Torino ishte tepër e thellë për t’u shpëtuar nga duart yjeve të Realit, që prisnin Juventusin në shtëpinë e tyre, “Santiago Bernabeu”.

Italianët nuk vonuan për t’i nxjerrë të gabuar.

Mario Manxhukiç ishte emri i ndëshkuesit, me sulmuesin kroat që shënoi që në minutën e dytë.

Do të ishte përsëri ai, njeriu që realizoi në finalen e vjetshme të Championsit në Kardif, që do të mposhtte për herë të dytë Kejlor Navasin.

Dy gjuajtje me kokë, dy gola dhe kualifikimi i hapur për në gjysmëfinale.

Në një ndeshje të furishme nga të dyja skuadrat, kampionët e Italisë patën përvojën dhe qetësinë për të pritur momentin e tyre.

Vuajtën jo pak nga sulmet e galaktikëve të rinj madrilenë, që krijuan sërish shumë raste dhe goditën shtyllën.

Ronaldo, Bejl, Marselo, Isko apo Varan patën mundësi të shënonin, por atyre ua pati fajin mënyra sesi hynë në ndeshje.

Siç thotë shprehja “kur do ti që të luash, nuk do futbolli”.

Drama u duk se arriti kulmin në kur kishte kaluar një orë lojë, dhe kur gabimi I portierit vendas, I dhuroi miqve golin e tretë, atë të barazpeshës.

Blez Matyidi barazoi shifrat e çerekfinales.

Gjithsesi, kulmi nuk kishte mbërritur ende, dhe ishte ruajtur për në minutën e tretë dhe të fundit shtesë, kur Ronaldo ndihmoi Lukas Vaskezin të fitonte një penallti.

Vendim i drejtë apo i gabuar i gjyqtarit anglez, Majkëll Oliver?

Edhe mund të jepej, edhe jo, më lehtë në kontinent sesa në futbollin anglez nga vinte Oliveri.

Italianët u tërbuan që po u shkatërrohej një mrekulli që e kishin krijuar me aq mund, dhe veterani Xhanluixhi Bufon e humbi mendjen derisa mori kartonin e kuq.

Ronaldo fiksoi fatin e përballjes, me një penallti të ekzekutuar si raketë balistike, dhe Reali arriti në një farë mënyre në gjysmëfinale.

Bufon, as pas ndeshjes, nuk mundi dot ta falte gjyqtarin anglez.

Bufon: “Penalltia? Nuk ka çfarë të thuhet për të. Një gabim I arbitrit edhe ndodh, ky nuk është problem, por një profesionist që vjen të drejtojë një ndeshje të tillë duhet të jetë I përgatitur. Së pari, duhet të dijë se çfarë ndodhi në ndeshjen e parë. Së dyti, duhet të ketë një lloj ndjeshmërie sepse në fushë ishin disa nga lojtarët më të mirë të botës, si Ronaldo, Bufon, Navas, Kielini e të tjerë. Ai dha ato dy vendime në fund dhe tregoi se ishte një vrasës, një kafshë. Vetëm një njeri që ka një kazan plehrash në vend të zemrës, mund të japë vendime të tilla”.

Ndërsa fliste, legjenda italiane pati një përqafim surprizë me yllin më të madh të vendasve, Kristiano Ronaldon.

Portugezi, gjithsesi, kishte mendim tjetër për gjyqtarin.

Ronaldo: “Ishte një ndeshje shumë e vështirë që duhet të na shërbejë si mësim që në futboll asgjë nuk dhurohet dhe asgjë nuk është e sigurt. Gjithsesi, mendoj se jemi fitues të drejtë, dhe përsa i përket penalltisë nuk e di se përse protestojnë. Futbolli, megjithatë është i tillë”.

Trajnerët natyrisht ishin më të qetë.

Juventini Masimiliano Alegri fillimisht foli për lojtarët e tij.

Alegri: “Jam krenar për atë që bënë, dhe për gjithçka që po bëjnë këtë sezon. Jam krenar edhe për atë që bënë në ndeshjen e parë për 60 minuta. Më vjen keq, sepse e meritonin të paktën që të luanin dy kohët shtesë. Sa për penalltinë, arbitri vendosi në këtë mënyrë dhe ajo vendosi ndeshjen. Më vjen keq se kualifikimi u vendos nga dy vendime në kohën shtesë, në Torino dhe këtu në Madrid”.

Ja edhe Zinedin Zidan.

“Padyshim që u shqetësova nga kjo ndeshje, dhe mendova se edhe mund të eleminoheshim. Unë e di se këto janë gjëra që ndodhin këtë sport. E dinim se kundërshtari ishte shumë I fortë, pavarësisht ndeshjes së parë, ndërsa ne bëmë gabime. Pësuam gol që në minutën e dytë, dhe  nuk e menaxhuam ndeshjen siç duhet. Në fund na ndihmoi penalltia, dhe lojtarët e mi më thanë që ishte penallti. Komenti im nuk mund ta ndryshojë atë që ndodhi”.

Mediat natyrisht që reaguan si të çmendura dhe duke zënë pozicionet e tyre.

“La Gazeta delo Sport” komentoi e përmbajtur: Juventusi i tërbuar! Dominon Realin në Madrid, por eleminohet pas një penalltie shumë të dyshimtë

“Il Korriere delo Sport” është krejtësisht tifoz: Çfarë vjedhjeje! Një penallti e paqenë në të 93-ën I mohon Juventusit mrekullinë ndaj Realit në Champions!

“Marka”: Ishte penallti! Juventusi shkaktoi panik në “Bernabeu”. Reali vuajti si asnjëherë tjetër, por u kualifikua si gjithmonë!

“AS”: Nga paniku në gjysmëfinale! Bufon: Ishte një e dhjeta penallti! Ronaldo: Nuk e kuptoj përse protestojnë! Zidan: Vuajtëm dhe bëmë gabime!

“El Mundo Deportivo”: Master në arbitrim! Madridi arrin në gjysmëfinale në stilin e tij, me penallti shumë të dyshimtë në të 93-ën

“Sport”: Vjedhja e shekullit! Arbitri shpiku një penallti të paqenë që Madridit të kalonte në gjysmëfinale!

“L’Ekip”: Një yll I mbarë mbretëror! Të vënë poshtë nga një Juve e madhe, madrilenët shpëtuan mrekullisht kualifikimin, me një penallti të justifikueshme në fund!

Festimi madrilen në dhomën e zhveshjes në “Bernabeu” nuk mungoi.

Reali ka sërish mundësi ta fitojë trofeun e tij më të dashur, edhe pse ajo që ndodhi ndaj Juventusit e vë në pikëpyetje mbrojtjen sërish të titullit.

CHAMPIONS-EUROPA-LAVDERON-ROMEN-1280x720.jpg
ent ela13:39 | 11/04/2018

Tifozët e Romës jane të lumtur për suksesin e madh të ekipit të tyre. Festa e tyre ishte si në kohën e Françesko Totit, apo si në vitet e lavdishme 80-të

Kthimi në shtëpi ishte triumfal. Autobusi me futbollistët e Romës u shoqërua nga mijëra tifozë në rrugën nga stadiumi në Qendrën Stërvitore në Trigoria.

Atmosfera ishte plotësisht e kuptueshme, pasi sapo ishte realizuar një mrekulli, ishte mposhtur Barcelonën.Edhe festa në rrugët dhe sheshet e kryeqytetit ishte po ashtu e ligjshme, me njerëzit që nuk kishin asnjë dëshirë të ktheheshin nëpër shtëpi, pavarësisht se ora shkonte përtej mesnatës.

Nëpër makina, me bori e flamurë, duke ecur në grupe, apo duke brohoritur nëpër shkallare, publiku roman ishte krejtësisht në të drejtën e tij.

Një mbrëmje si ato dikur. Pikë për pikë si suksesi 3-0 arritur po ndaj Barcelonës në të njëjtin stadium, veçse në fazën e grupeve të Championsit, pra jo me lavdinë e tanishme.

Si në vitet kur eleminohej Reali i madh i Madridit, ai i galaktikëve Zidan, Bekam, Figo, Ronaldo, Kasijas e Raul.

Gjithsesi, kujtesa shkon më prapa, në vitin 1984, kur Roma e Bruno Kontit, Gracianit, Falkaos e Di Bartolomeut arrinte finalen e Kupës së Kampionëve në stadiumin “Olimpiko”, dhe e humbiste vetëm përballë Liverpulit të portierit Grobelar.

Edhe media europiane ishte në këmbët e italianëve. “La Gazeta delo Sport” titullon: Perandorakë! Një Romë e madhe përmbys Barcelonën!

“Il Korriere delo Sport”: Roma në mit! Përmbysje legjendare ndaj Barcelonës dhe Madhërisë së tij, Lionel Mesi!

Nga Franca, “L’Ekip” bën lojë fjalësh: “Romantada”, duke kombinuar emrin e Romës me fjalën përmbysje në spanjisht që do të thotë “remuntada”.

Në Spanjë, gazeta “Marka” përmbledh disfatën e Barcelonës dhe të trajnerit katalanas, Guardiola: Dështim total në Europë!

Gazeta “AS”: Katastrofë e katalanasve! Roma ishte më e mirë sesa Barça në çdo drejtim!

Nga Barcelona, “El Mundo Deportivo” është lakonike: Rënia e Romës!

Gazeta “Sport” po në Barcelonë: Katastrofë pa asnjë justifikim!

Festa ishte që më parë në dhomën e zhveshjes, kur legjenda Françesko Toti shkoi të takonte lojtarët. /abcnews.al

roma-barcelona-1280x713.jpg
ent ela08:13 | 11/04/2018

Roma nuk ndihet plotësisht e kënaqur pasi eleminoi Barcelonën dhe shkaktoi surprizën më të madhe të Championsit. Italianët duan që të kualifikohen për në finalen e Kievit.

Përtej arsyes.

E tillë ajo që ndodhi në stadiumin “Olimpiko”, ku Roma eleminoi gjigandët e Barcelonës nga Championsi.

Komentatori i BT Sportit e quajti edhe përtej realitetit suksesin e pabesueshëm të formacionit italian ndaj favoritëve të kompeticionit më të madh të klubeve në Europë.

Skenat ishin të një gëzimi të çmendur në fushë dhe në tribuna, për një triumf që kryeqyteti italian e ka përjetuar shumë rrallë.

Nga superyjet katalanas pati vetëm zhgënjim të plotë.

Roma e meritoi plotësisht kalimin në gjysmëfinale, duke dominuar ndaj rivalit që nga minuta e parë, e thuajse deri në fund.

Ushtroi presion asfiksues dhe shënoi golat, njërin më të bukur se tjetrin.

Edin Xheko, sulmuesi nga Bosnjë-Hercegovina, ishte sërish shtylla e skuadrës, ndërsa Daniele De Rosi e Manolas më në fund gjetën portën e duhur për të shënuar, pasi shkaktuan autogola në çerekfinalen e parë.

Trajneri Euzebio Di Françesko, sidoqoftë, nuk kërceu përpjetë nga lumturia në deklaratat e tij pas ndeshjes.

Di Françeko: “Futbolli italian e donte një skuadër në Champions, dhe sonte ishim ne. Këtë që ndodhi ua kam predikuar futbollistëve të mi që ditën e parë që erdha në Romë, dhe për fat, paskam arritur t’ua mësoj lojtarëve të mi. Jam jashtëzakonisht I lumtur, por mendoj se kjo nuk është maksimumi ynë. Nuk duhet të kënaqemi me pak siç kemi bërë në të kaluarën, sepse kemi një qëllim të madh, atë që të arrijmë finalen. Pas këtij suksesi të madh, pse të mos kërkojmë edhe një më të madh?”

Heroi Edin Xheko ishte i qetë dhe i lumtur në përfundim.

“E dinim se mund t’ia dilnim, – tha sulmuesi me përvojë, – dhamë maksimumin dhe është diçka e madhe që eleminuam një nga ekipet më të fortë të botës, por për këtë duhet të falenderojmë tifozët, sepse suksesi ishte i përbashkët”.

Çfarë ndodhi me Barcelonën?

Prej kohësh ishte e qartë se ekipi, dikur me futbollin më të bukur në Europë, ishte kthyer në skuadrën më pragmatiste, por këtë herë kjo nuk mjaftoi.

Nuk vlejti zotërimi i topit 57 për qind, pasi nuk u arrit të dilej nga presioni i Romës dhe të goditej porta.

Mos vallë një epokë po merr fund?

Trajneri katalanas e pati të vështirë të fliste se përse skuadra e tij u dorëzua në atë mënyrë.

Valverde: “Kur pëson një humbje të tillë është e vështirë të japësh një spjegim. Kundërshtari u tregua shumë i fortë, ndërsa ne nuk ishim në lartësinë e detyrës. Roma bëri shumë presion, qoftë nga krahët, qoftë në mesin e fushës, duke marrë parasysh rrezikun. Ne nuk iu përgjigjëm dot dhe nuk e kaluam barrierën e tyre, për të përfituar nga hapësirat që Roma kishte në mbrojtje. Kjo ndodhi në pjesën e parë, kjo vazhdoi edhe pas pushimit. Jemi të zhgënjyer pasi prisnim të bënim krejt tjetër gjë, por duhet të përgëzojmë Romën për suksesin”.

Një legjendë si Andres Iniesta dha shenjën se e ardhmja e tij pritet të jetë larg “Kamp Nout”.

“Është e mundur që kjo të jetë ndeshja ime e fundit në Champions me Barcelonën, – tha ai, – por, për momentin nuk dua të mendoj për të ardhmen. Kjo që ndodhi është e rëndë për të gjithë, lojtarët, klubin dhe tifozët”.

Presidenti i Barcelonës, Bartomeu, përgëzoi Romën për suksesin e arritur, por nuk arriti të spjegonte se përse ekipi i tij humbi në këtë mënyrë.

“Do ta analizojmë”, premtoi ai.

Ky ishte eleminimi i tretë radhazi i Barcelonës në çerekfinale të Championsit, diçka që bëhet më e rëndë për tifozët, pasi Reali është shpallur dy herë po radhazi kampion i Europës./abcnews.al

PRESIDENTI-I-KUKESI-Gjici-1280x720.jpg
ent ela16:55 | 03/04/2018

Presidenti i Kukësit, Safet Gjici, është gati që të marrë pjesë në Ligën e Kampionëve, në rast të dënimit të Skënderbeut. Gjithsesi, kreu i klubit verior thekson se nuk e ka uruar kurrë një përjashtim të rivalëve

Nuk thonë kot që jeta është edhe shumë fat.Maksimumi i mundshëm i sezonit për Kukësin pritet të vijë jo vetëm nga aftësia e skuadrës dhe e klubit, por edhe më shumë nga një vendim i marrë nga UEFA.

Klubi i presidentit Gjici mund të marrë pjesë në Champions, për shkak të dënimit 10-vjeçar të dhënë ndaj Skënderbeut, edhe pse gjyqet janë në vazhdim, veçse numri 1 kuksian thotë se për t’ia dalë duhen plotësuar dy kushte.

Një dënim i mundshëm i Skënderbeut, ishte i pritshëm.A e uronte Gjici që kjo të ndodhte, përderisa skuadra e tij përfitonte.

Që nga janari e këtej, skuadra duket krejt tjetër, edhe pse është larguar lojtari kryesor, Elis Bakaj.

Ndryshimi i vetëm i bërë nga Gjici ishte sjellja e trajnerit Pakult.

Flitet shumë për një transferim të mundshëm të sulmuesit më të mirë të skuadrës, Guri.

Nën drejtimin e Gjicit, Kukësi ka fituar titullin kampion, Kupën e Superkupën e Shqipërisë, ndërsa shpreson të marrë pjesë për të dytën herë radhazi në Champions./abcnews.al

 

mesi-1280x720.jpg
ent ela13:30 | 15/03/2018

Lionel Mesi vlerësohet lart nga gjithë bota e futbollit, pasi arriti 100 gola në Champions. Argjentinasi mbetet vendimtar për Barcelonën, ndërsa eleminoi një Çelsi aspak të keq.

Epoka e tij nisi në 2 nëntor të vitit 2005. Historia e Lionel Mesit filloi pikërisht në “Kamp Nou” me golin e parë në Champions, atë ndaj Panathinaikosit, ndërsa tani arriti në kuotën 100.

Superylli i Barcelonës, dominuesi i futbollit botëror, shprehimisht vendosi fatin e kualifikimit në duelin e madh ndaj Çelsit.

I mbiquajtur jo pa të drejtë si Perëndia e këtij sporti, ai përcaktoi se ekipi i tij duhej të shkonte në çerekfinale, dhe Blutë e Londrës, aspak zhgënjyes, duhej të ktheheshin në shtëpi.

Katalanasit triumfuan 3-0 përballë një kundërshtari që i vuri në vështirësi serioze, që goditi sërish dy herë shtyllat, dhe ky ishte vërtet një paradoks.

Kështu ndodh kur në ekip ke argjentinasin, i cili shënoi 3 nga 4 golat e Barçës ndaj Çelsit, dhe asistoi të katërtin.

Mesi: “Është një kënaqësi e madhe të arrish në 100 gola në këtë kompeticion kaq të bukur dhe të rëndësishëm. Jam I kënaqur edhe për veten, por edhe për ekipin, dhe për faktin se ia dolëm në një ndeshje shumë të vështirë, ndaj një kundërshtari tepër të fortë dhe që ka lojtarë të mëdhenj. Ne luftuam deri në fund, të bashkuar si skuadër, dhe kur rezultati arriti në 3-0, praktikisht e arritëm kualifikimin”.

Dikur Pep Guardiola thoshte se pa Mesin, do të kishte qenë ende trajner në kategorinë e dytë.

Trajneri i sotëm i Leos, Ernesto Valverde, është njeriu me fat i radhës.

Valverde: “Ndeshja nuk ishte aspak e lehtë. Rivali ishte një ekip i madh, me lojtarë të shkëlqyer. E dinim këtë që kur shorti na vuri përballë Çelsit, dhe ndodhi siç e prisnim, ndaj e vlerësoj shumë kualifikimin tonë. Është e vërtetë që Çelsi goditi katër herë shtyllat në dy ndeshje, por në Londër lojën e dominuam ne, dhe në të dyja ndeshjet, golin e kërkuam më shumë ne. Për fat, kemi në skuadër Mesin, dhe kushdo që e ka Mesin, e ka më të lehtë”.

Trajneri pa fat në mbrëmjen e 14 marsit në “Kamp Nou” e kishte emrin Antonio Konte.

Konte: “Goli i pësuar që në minutën e dytë na dëmtoi shumë, por arritëm të reagonim, krijuam raste, madje duhej të na ishte dhënë një penallti. Në dy ndeshje goditëm katër herë shtyllat ndaj Barcelonës, por në 180 minuta, diferencën e bëri një lojtar super, super i madh si Mesi. Shënoi 3 gola, dha asistin për Dembelenë, ishte shkatërrues”.

Njeriu që e pësoi direkt prej Mesit ishte portieri I Çelsit, Tibo Kurtua.

Kurtua: “Nuk mendoj se duhej të ishim eleminuar, por bëmë gabime në të dyja ndeshjet dhe u ndëshkuam. Në golin e parë, nuk e prisja që Mesi të gjuante në atë pozicion dhe i mbylla këmbët me vonesë. Ishte gabimi im”.

Mediat nuk mund të mungonin në lavdërimet pa kufi për 30-vjeçarin.

Gazeta “Marka”: Eurotunel! Mesi kthehet të bëjë diferencën me dy gola dhe një assist. Mund dy herë Kurtuan mes këmbëve!

“AS”: Goditje e La Ligës ndaj Premier Ligës! Real, Sevilja e Barça, Spanja është ekipi me më shumë ekipe në Champions!

Recital i ri i Mesit!

“El Mundo Deportivo”: Babai Ynë! Një tjetër shfaqje kolosale e Mesit që kualifikon Barçën në çerekfinale për herë të 11-të radhazi!

“Sport”: Ekstazë! Barça në çerekfinale të Championsit me një Mesi mbinjerëzor!

“Deili Mirror”: Mesi çmendet! Magjiku i Barçës hipnotizon Kurtuanë dy herë duke eleminuar Blutë trima nga Europa!

“Dhë San” bën lojë fjalësh: “Kërt-aut”, që do të thotë edhe jashtë Arenës, por edhe emri i portierit të Çelsit, pak I ndryshuar!

Tibo i hipnotizuar dy herë nga Leo!

L’Ekip: 100 historitë! Falë një dysheje, Mesi arrin barrierën e 100 golave në Champions

“La Gazeta delo Sport”: Perëndia Mesi bën diferencën mes Kontes dhe Barcelonës, 3-0!

Së fundi, nga Amerika e Jugut, “Meridiano” i Venezuelës: Legjenda shekullore! Mesi arrin 100 gola në Champions!

Mesi ka ende më pak gola sesa Kristiano Ronaldo në Ligën e Kampionëve, që ka arritur në 118, veçse kuotën 100 e mbërriti më shpejt sesa portugezi i Realit. /abcnews.al

 

 

 

azpilicueta-1280x663.jpg
G. P.15:56 | 14/03/2018

Barcelona-Çelsi është sfida e madhe e mbrëmjes së sotme në Ligën e Kampionëve. Katalanasit cilësohen favoritë pas barazimit 1-1 në Londër, por anglezët synojnë të shkaktojnë një surprizë.

Përballja e parë i la gjërat të hapura.

Barcelona mori një barazim të çmuar 1-1 në fushën e Çelsit, duke qenë favorite për ndeshjen e dytë të Championsit që luhet sot.
Taktikat jo simpatike, por të sakta të Antonio Kontes u ndëshkuan nga një gabim, ndërsa tifozët u ndjenë edhe krenarë, por edhe të dëshpëruar dhe pa fat.

Fati për kalimin në çerekfinale do të përcaktohet në Barcelonë.

Kryeqendra katalanase e priti duelin me një klimë më shumë sesa pranverore, siç e tregon edhe njëra nga gazetaret e televizioneve ndërkombëtare që do të mbulojë sfidën në “Kamp Nou”.

Tifozët kanë besim se ky është viti i duhur për të mposhtur dominimin në Champions të Realit.

Askush nuk dëshiron që të kujtojë se madrilenët kanë fituar tre nga 4 trofetë e fundit, veçse katalanasit e trajnerit Valverde janë të pathyer në La Liga dhe në Ligën e Kampionëve.

Pritshmëria në Barcelonë është e madhe, siç e shprehin edhe gazetat.

El Mundo Deportivo”: Misioni Çelsi!

Gazeta “Sport”: Iniesta është gati!

Gjithsesi, Iniesta duhet të jetë në 100 për qind të formës që të luajë, ndërsa të sigurta janë mungesat e Semedos, Denis Suarezit dhe Minës, por edhe ajo e Kutinjos që nuk e lejon rregullorja, pasi ka luajtur në Champions me Liverpulin.

Geri Lineker, ish-sulmues i Anglisë dhe i Barcelonës, këshillon: “Barcelona duhet të sulmojë në ballë të gjerë dhe të bëjë presion të lartë”.

Trajneri Ernesto Valverde ndjen padyshim stresin e një takimi të vështirë, të cilit nuk i dihet fundi.

Ernesto Valverde: “Çelsi është ai që pamë në ndeshjen e parë. Ekip shumë i organizuar, i fortë psikologjikisht dhe mund të shënojë në çdo moment me lojën e shpejtë që zhvillon. Nuk e di sesi do të jetë taktika e anglezëve këtë herë, por mund të them se nuk mund t’i besojmë rezultatit të ndeshjes së parë, ndonëse është pozitiv për ne. Besoj se do të ndodhin shumë gjëra sonte, ndaj duhet të sulmojmë për të shënuar dhe për të fituar, por pa kaluar në aventurë”.

Një nga mjeshtrat më të mëdhenj të kësaj skuadre, Sergi Buskets, pranon se do të jetë një betejë e vështirë taktike.

Sergio Buskets: “Pritet që të luajmë një ndeshje të fortë dhe aspak të lehtë. Në fund të fundit, ky është Championsi dhe ne do të përballemi me kampionen e Anglisë. Sidoqoftë, ne duhet të luajmë sipas mënyrës sonë, të qarkullojmë topin dhe të shfrytëzojmë rastet, por duket pasur kujdes sepse Çelsi është i vendosur shumë mirë në mbrojtje dhe të rrezikon me kundërsulm. Duhet të mendojmë për ta fituar ndeshjen”.

Lojtarët e Çelsit mbërritën në “Kamp Nou” të qeshur, por padyshim me tension të brendshëm. I dhanë dorën e fundit përgatitjeve, ndërsa kanë pak probleme, me mungesat e David Luizit dhe Barklit. Trajneri Antonio Konte kërkon që të mos përsëritet ajo që ndodhi në “Stemford Brixh”.

Antonio Konte: “Kamp Nou është një stadium i shkëlqyer dhe me një fushë të madhe. Është shumë emocionuese që do të luajmë një ndeshje të tillë, ndërsa për të fituar do të na duhet të bëjmë paraqitjen perfekte. Në ndeshjen e parë e bëmë këtë gjë, por kryem edhe një gabim dhe e paguam shtrenjtë. Barcelona ka lojtarë shumë të mirë, ka Mesin, por ka edhe Iniestën që është një gjeni. Unë e krahasoj me Andrea Pirlon, dhe është një gjeni i futbollit”.

Një nga shpresat e mëdha të Çelsit është te ky lojtar, Uillian.

Uillian: “Ne kemi lojtarë të mëdhenj, ata kanë po ashtu lojtarë të mëdhenj. Ata kanë më të mirin në botë, Mesin. Kushdo e di se çfarë cilësish ka Mesi. Ne duhet të bëjmë një ndeshje të përsosur dhe pa gabime”.

Ndeshja luhet në 20:45 në stadiumin “Kamp Nou” që pritet të jetë plot me mbi 90 000 spektatorë./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono