Champions League

liverpool-1.jpg
G. P.15:49 | 18/04/2019

Liverpool do të jetë përballë Barcelonës në duelin më të madh gjysmëfinal të Championsit. Trajneri Jurgen Klopp ishte i lumtur pas suksesit ndaj Portos, por nuk preferoi të bënte parashikime.

Kjo detyrë përfundoi, por misioni tjetër është i vështirësisë sipërore. Liverpool nuk do të ketë shumë kohë të gëzojë për fitoren 4-1 në fushën e Portos, dhe kualifikimin për në gjysmëfinale të Championsit me shifrat e përgjithshme 6-1, pasi përballë do të ketë Barcelonën.

Trajneri Jurgen Klopp, ndoshta e pati menjëherë këtë gjë në mendje, ndërsa nuk lëvizi shumë në stol gjatë ndeshjes në Portugali.

Së pari, gjermani vendosi të vlerësonte suksesin e djemve të tij në çerekfinale, diçka që ai e quajti më shumë meritë të Liverpulit sesa dobësi të Portos, që për të është një kundërshtar shumë i fortë. Më pas, Klopp komentoi edhe për Barçën.

“Do të kemi gjëra të tjera për të bërë përpara sesa të ndeshemi me Barcelonën, – theksoi ai, – do të luajmë në Premier Ligë me Kardifin dhe mendojmë për titullin. Por, është kënaqësi të përballesh me Barcelonën, mezi po e pres, por nuk kam ndërmend të mendoj tani për këtë. Falë Zotit, nuk duhet të mendoj që sonte për Lionel Mesin. Fakti që jemi në gjysmëfinale për herë të dytë radhazi tregon ambiciet tona të mëdha në Champions”.

Vështirë të thuhet se cila skuadër do të jetë favorite për në finale. Katalanasit janë tepër të fortë, dhe ndoshta parashikuesit do t’i cilësojnë si pretendentët numër 1 për trofeun, veçse Liverpool ka ardhur duke e rritur nivelin, siç e tregoi ndaj Bayern dhe tani kundër Porto.

Gazetat e Katalonjës dhe ato angleze nuk patën dyshime.

“El Mundo Deportivo”: Gjysmëfinale bombë! Barcelona do të përballet me Liverpool për të kapërcyer një tjetër barrierë! Kurrë nuk i ka eleminuar të kuqtë!

“Sport”: Mega gjysmëfinale! Liverpool shkatërron Porton, do të jetë rivali i Barçës në duelin për një vend në finale!

“Star Sport”: Porto-Liverpool 1-4! Djemtë e Kloppit prenotojnë takimin me Barçën!

“Liverpool Echo”: Jurgen Kloppi ka një mesazh për Coutinho dhe Suarez para kthimit të tyre në “Anfield”: Është speciale, ata janë legjenda të Liverpool!

Barcelona e di se çdo të thotë të fitosh ndaj Liverpool, por jo sesi ta eliminosh. Sukseset kanë qenë 3-1 në “Anfield”, në grupet e Championsit në 2001, dhe 2-1 po në “Anfield” në turin e dytë në 2007, por kualifikimet kanë qenë gjithnjë të anglezëve.

Liverpool ia ka dalë tri herë, në 1976 në Kupën UEFA, në 2001 po në Kupën UEFA dhe në 2007 në Champions. Anglezët do të luajnë duelin e parë gjysmëfinal në “Camp Nou” në 1 Maj dhe atë të kthimit në “Anfield” në 7 Maj./abcnews.al

tt.jpg
G. P.14:42 | 18/04/2019

Manchester City pati një tjetër dështim të madh në Champions, pavarësisht shpenzimeve të jashtëzakonshme. Emocione të mëdha dhe polemika, pas derbit anglez me Tottenham.

As 700 milionë paund stërlina nuk mjaftojnë. Manchester City nuk qenka e thënë që ta fitojë Championsin, të paktën jo tani shpejt. Në një dëshpërim edhe më të madh sesa ai i Juventusit dhe Allegrit, yjet e skuadrës angleze me shumë pretendime, dhe trajneri i tyre i lavdishëm, Pep Guardiola, pranuan fatin e tyre mizor, eleminimin në çerekfinale.

Në një duel të çmendur, ndoshta më i miri i vitit në gjithë Europën, ishte Tottenham që siguroi gjysmëfinalet, një shpërblim i madh dhe i merituar për trajnerin Mauricio Poçetino dhe lojtarët e tij, të vlerësuar shumë më pak, dhe që kanë kushtuar shumë më pak. Tottenham nuk është aq i vogël financiarisht sa Ajax, por sërish një “liliput” në krahasim me kundërshtarin që e nxorri nga Championsi.

Që në fillim u kuptua se do të ishte një 90 minutësh i çmendur, me 4 gola në 11 minuta, dhe 5 në 21 minuta. Po ashtu, me dy ndërhyrjet vendimtare të VAR-it. Gazetat në kontinent u entuziazmuan nga ndeshja, dhe thumbuan jo pak.

“Marca” në Spanjë: Pepi, dështon përsëri! Kritikon arbitrat për golin e anuluar, por harron sesi fitoi në “Stamford Bridge” me golin e Iniestës!

“L’Equipe” i Parisit: Krejtësisht çmenduri! Pas njërës prej ndeshjeve më të bukura të vitit, Tottenham eleminoi City-n. Vendosi goli i Llorentes!

“Sport 360 Grade” në Angli: Magjistarët e karambolit! Spurs fiton ndeshjen e çuditshme, pas 5 golave në 21 minuta dhe dramës së VAR-it, që konfirmoi golin e Jorentes, por shkatërroi City-n për vdekje!

“La Gazetta dello Sport” e Milanos: Champions prej të çmendurish! Çfarë spektakli me 100 km në orë: 4-3! Totenhemi dhe VAR-i eleminojnë Sitin e Pepit!

Edhe gazeta argjentinase “Klarin” lavdëron trajnerin argjentinas të Spurs-ave, në foto me autorët e golave, Llorente dhe Son: Dita e paharrueshme e Tottenham-it të Poçetinos!

“Ishte e pabesueshme, – tha ky i fundit, – nuk arrij ta besoj që përfundoi kështu. Jam shumë i lumtur dhe krenar. Lojtarët e mi janë heronj që ia dolën, jam i lumtur për ta dhe për tifozët. Në një moment u kalua nga zhgënjimi më i madh, në gëzimin më të madh. Ky është futbolli”.

“Ishte tepër mizore, – ishin fjalët e Guardiolës, – kur u shënua goli ynë, kishin mbetur vetëm 2 minuta, dhe ne ishim shumë pranë gjysmëfinaleve. Ne festuam, por më pas gjithçka u përmbys. Gjithsesi, kështu ndodhi, s’kemi ç’të bëjmë”.

Polemikat nuk munguan, pasi u publikuan pamje dhe foto që tregonin se në rastin e golit të Llorentes, topi goditi krahun e sulmuesit spanjoll, por këto pamje çuditërisht nuk u përdorën nga VAR-i. Gjithsesi, tani çdo gjë ka përfunduar dhe Tottenhami do të luajë gjysmëfinalen e parë të Championsit, dhe të dytën që nga koha e Kupës së Kampionëve.

Synimi e shpresa janë për të kaluar Ajax, në 30 Prill e 8 maj, dhe për të arritur finalen e madhe, që nuk e ka provuar kurrë./abcnews.al

barce.jpg
G. P.16:15 | 16/04/2019

Manchester United do të kërkojë një përmbysje historike ndaj Barcelonës në “Camp Nou”, në ndeshjen e dytë çerekfinale të Championsit. Gjithsesi, skuadra katalanase jepet favorite

Nëse duhet një frymëzim, nuk mund të ketë më të mirë se ky. Manchester United arriti përmbysjen më të madhe në historinë e tij, dhe një nga më të mëdhenjtë në të gjitha kohët në Champions, në finalen e luajtur ndaj Bajernit pikërisht në stadiumin ku do të luajnë sonte, në “Camp Nou”.

Fitore 2-1 me njërin nga golat shënuar nga trajneri i tanishëm, Ole Gunnar Solskjaer. Skuadra e madhe angleze do të përpiqet të arrijë kualifikimin për në gjysmëfinale, edhe pse ndeshjen e parë në fushën e saj e humbi 0-1.

Frymëzim po kaq I madh sa finalja e vitit 1999, ndoshta edhe më shumë, janë dy përmbysjet e këtij sezoni, fillimisht fitorja 2-1 në stadiumin e Juventusit në fazën e grupeve, dhe më pas, kulmi, kualifikimi në fushën e Paris SG, me fitoren 3-1, pas humbjes së rëndë 0-2 në “Old Traford”.

Anglezët udhëtuan drejt Barcelonës, duke pasur edhe lajme të mira. Nemanja Matiç dhe Aleksis Sançez janë pjesë e skuadrës pasi lanë pas dëmtimet, por ashtu edhe Mateo Darmian. Mungesat janë Luke Shaë i pezulluar dhe Ander Herrera i dëmtuar.

“Jam i bindur se mund të fitojmë, – tha Solskjaer, – veçse, nuk duhet ta lemë veten në dorë të fatit. Duhet të luajmë më mirë sesa në ndeshjen e parë, ndryshe nuk ia dalim dot. Kur përmbysëm finalen e Championsit ndaj Bayern në këtë stadium unë isha lojtar, dhe është një kujtim i paharruar, veçse nuk është se e mendoj shumë atë fitore. Mendoj se përmbysja që realizuam në fushën e Paris SG mund të na ndihmojë të kemi besim”.

Barcelona, ndërkaq, duket se nuk ka asnjë problem. Trajneri Valverde la pushim gjithë skuadrën në ndeshjen e fundjavës në ligën spanjolle, pra lojtarët patën kohë të linin pas dëmtimet dhe sidomos lodhjen.

Lionel Messi pritet në fushë, edhe pse u dëmtua në fytyrë në “Old Traford”. Dilema e vetme e trajnerit është nëse duhet të ketë titullar Kutinjon apo Dembelenë, pasi sulmuesi francez është i aftësuar, dhe në gjendje për të luajtur edhe pse jo 90 minuta. Ai paralajmëroi për diçka tjetër.

“Ne e kemi shumë të qartë se çfarë karakteri kanë lojtarët e United, – tha Valverde, – kualifikimi ende nuk është vendosur. Manchester United ka diçka speciale në minutat e fundit dhe e ka treguar disa herë. Anglezët fituan një Champions në këtë mënyrë (në 1999). Po ashtu, po e bëjnë këtë sezon duke fituar 3 nga 4 ndeshjet jashtë fushe. Ne do të bëjmë lojën tonë, do të sulmojmë, por edhe do të kemi kujdes. Fitorja e parë nuk është garanci”.

Pavarësisht nga fitorja ndaj Bayern, United dhe skuadrat angleze nuk kanë histori të mirë në “Camp Nou”. Fitoret e vetme janë të Liverpool, një herë në Champions dhe një herë në Kupën UEFA, ndërsa në 22 ndeshjet e tjera në Ligën e Kampionëve, janë arritur 9 barazime dhe janë pësuar 13 humbje. Barcelona është favorite për fitore, sipas parashikimeve, me kuotë tepër të ulët 1.35, pra jepet thuajse e sigurt për kualifikimin./abcnews.al

ronaldod.jpg
G. P.23:25 | 10/04/2019

Skuadra e Juventusit ka barazuar ndaj Ajaks me rezultatin 1-1. Ronaldo shënoi golin e vetëm për italianët në pjesën e parë, ndërkohë që holandezët barazuan në të dytën. Në takimin tjetër, Barcelona fitoi me rezultatin minimal 1-0 ndaj Manchester United fale autogolit të Luke Shaw.

Juventus nuk bind në ndeshjen e parë çerekfinale të Ligës së Kampionëve. Bardhezinjtë barazuan në transfertën e Ajaksit me rezultatin 1-1. Një lojë e vakët dhe pa shumë ide për të besuarit e trajnerit Masimiliano Allegri, të cilët kaluan në avantazh me yllin portugez Cristiano Ronaldo, i cili u rikthyer nga dëmtimi në mënyrën më të mirë.

Cancelo asiston saktë për bashkëkombasin e tij që lihet i lirë në zonë, duke shënuar për shifrat 1-0. Goditja e parë e Juventusit në portën e Ajaks përfundon në rrjetë. Holandezët barazojnë në fillimin e pjesës së dytë me anë të sulmuesit David Neres, i cili shfrytëzon gabimin e Cancelos dhe mposht me një goditje të bukur portierin Scezney. Minutat e mbetura nuk sjellin ndryshim rezultati dhe takimi mbyllet në barazim 1-1. Skuadra gjysmëfinaliste do të caktohet të martën e ardhshme në Torino.

Në takimin tjetër, Barcelona fitoi minimalisht 1-0 falë autogolit të Lukë Shaw. Një gabim i mbrojtësit të “Djajve të kuq” i kushtoi rëndë anglezëve që tashmë do ta kenë tepër të vështirë në ndeshjen e kthimit.

Barcelona kontrolloi lojën dhe ishte më e qartë, ndërkohë që vendasit e patën të vështirë të gjenin rrugën e rrjetës. Sfida e radhës do të luhet në Camp Nou, ku Manchesteri United do të tentojë gjithçka për të siguruar biletën në fazën tjetër, por shanset janë shumë të vogla./abcnews.al

005-1280x707.jpg
G. P.23:59 | 09/04/2019

Skuadra e Juventusit do të luajë ndaj Ajaks me dy mungesa të mëdha si Giorgio Chellini dhe Emre Can. Lajm i mirë për bardhezinjtë është rikthimi i Cristiano Ronaldo, i cili sipas trajnerit Allegri do të aktivizohet si titullar.

Skuadra e Juventusit do të zbresë në fushën e lojës të mërkurën në orën 21:00 në transfertën delikate të Ajaks, e vlefshme për Champions League. Bardhezinjtë nuk do ta kenë kontigjentin e plotë për shkak te dy mungesave të mëdha siç është kapiteni Giorgio Chellini dhe mesfushori Emre Can.

Gjithsesi në kampin Juventin janë të qetë pasi Cristiano Ronaldo është stërvitur normalisht me skuadrën dhe do të jetë i gatshëm për takimin e parë çerekfinale të Ligës së Kampioneve.

Për këtë takim është grumbulluar edhe braziliani Daglas Costa, i cili rikthehet pas një mungese të gjatë. Në konferencën e zakonshme për shtyp, trajneri i Juventusit Masimiliano Allegri hodhi dritë rreth situatës aktuale tek lojtarët dhe tha se Ronaldo do ta nisë nga minuta e parë.

“Nesër do të luajmë me një mentalitet sulmues sepse duhet të shënojmë të paktën një gol. Përmbysjet si ndaj Atletikos nuk ndodhin gjithmonë. Ronaldo do të aktivizohet nga minuta e parë. Do të mungojë Chelini dhe Emre Can, ndërsa të tjerët janë gati. Daglas Costa është rikthyer dhe ky është një lajm mjaft i mirë. Dybala është stërvitur mirë, por nuk mund të them nëse do të luajë nga minuta e parë. Rugani do ta nisë titullar. Ekipi është stërvitur mirë, por dhe Ajaksi është i rrezikshëm pasi ka eliminuar Realin dhe ka zhvilluar paraqitje të mira ndaj Bayern-it”, tha trajneri i Juventusit Masimiliano Allegri./abcnews.al

firmino.jpg
G. P.23:09 | 09/04/2019

Liverpool fitoi ndeshjen e parë çerekfinale ndaj Portos. “Të kuqtë” shënuan dy gola në stadiumin e tyre. Dy autorët e golave ishin Naiby Keita dhe Roberto Firmino. Në këtë mënyrë, skuadra e Jurgen Klopp hedh një hap të sigurt drejt gjysmëfinaleve.

Ndërsa ndeshja tjetër mes Tottenham dhe Manchester City përfundoi me rezultatin e përgjithshëm 1-0. Hotspurs shënuan me anë të koreanojugorit Son në minutën e 78 të takimit.

Djemtë e Guardiolës shpërdoruan një mundësi të artë për të shënuar që në minutën e 13 të ndeshjes. Kjo pasi Sergio Aguero goditi nga pika e 11-metërshit, por Hugo Lloris nuk lejoi që topi të kalonte katërkëndëshin pas tij.

Mbrëmjen e të mërkurës do të zhvillohen dy ndeshjet e tjera të fazës çerekfinale për Champions League. Në Holandë, Ajax do të presë Juventusin, ndërsa në Angli do të luhet sfida mes Manchester United dhe Barcelona./abcnews.al

champions-1280x854.jpg
G. P.12:21 | 15/03/2019

Ështe hedhur në Nyon të Zvicrës, shorti për çerekfinalet e Ligës së Kampionëve ku dueli më i fortë cilësohet Barcelona-Manchester United. Takim i lehtë për Juventusin që do të përballet me Ajaksin. Liverpooli ka peshkuar Porton, ndërkohë që Manchester City do të përballet me ekipin tjetër anglez, Tottenham.

Është hedhur në Nyon të Zvicrës, shorti për çerekfinalet e Ligës së Kampionëve, ku nuk mungojnë përballjet e zjarrta. Goglat rezervuan duele interesante e ndërkohë i hapet rruga një përballje në finalen e madhe të Madridit dy yjeve të futbollit botëror, Lionel Messi dhe Cristiano Ronaldos. Skuadra e Juventusit do të përballet me Ajaksin që bëri surprizën ndaj Real Madrid. Ndeshja e parë do të luhet në Holandë, ndërkohë që ndeshja e kthimit në “Allianz Stadium”.

Ndeshje e lehtë për skuadrën e Liverpool që do të presë në shtepi Porton. “The Reds” peshkuan skuadrën më të dobët dhe janë favoritë absolutë të paktën në letër. Skuadra e teknikut Jurgen Klopp ka mundësinë e shkëlqyer për të prerë biletën për në gjysmëfinalen e Champions League.

Barcelona është vendosur përballë skaudrës së Manchester United. Goglat rezervuan një duel madhështor mes dy ekipeve emblemë të kontinentit të vjetër. Ndeshja e parë do të zhvillohet në “Camp Nou”, ndërkohë që sfida e kthimit në Old Trafford. Katalanasit do të shërbejnë si një matës i forcës së anglezëve që bën surprizën ndaj Paris Saint Germain.

Katër ishin ekipet angleze që u kualifikuan në çerekfinale të Championsit dhe vështirë se mund të shmangej një përballje mes tyre. Shorti rezervoi një përballje interesante mes Tottenham dhe Manchester City.

Në Nyon të Zvicrës u hodh edhe shorti për fazën gjysmëfinale. Kështu, fituesja e çiftit të Ajaksit dhe Juventusit do të përballet me fituesin e duelit Tottenham-Manchester City. Ndërkohë që fituesja e çiftit të dytë Liverpool-Porto do të ndeshet me fituesin në ndeshjen mes Barcelonës dhe Manchester United. /abcnews.al

bayern-1.jpg
G. P.13:59 | 13/03/2019

Bayern-Liverpool është ndeshja kryesore e Ligës së Kampionëve, mbrëmjen e sotme. Bavarezët jepen favoritë për kualifikimin pas barazimit pa gola në Angli.

Mund ta quajë veten me fat që ky moment erdhi tani.Trajneri i Bajernit, Niko Kovaç, u paraqit në konferencën për shtyp para ndeshjes ndaj Liverpoolit, me një lehtësim që nuk e kishte ndjerë javët e muajt e kaluar. Bavarezët barazuan 0-0 në Angli në duelin e parë të Championsit, dhe jepen favoritë për kualifikimin në çerekfinale.

“Nuk duhet të mendojmë rezultatin 0-0, – thotë kroati, – duhet të mendojmë vetëm për të fituar ndeshjen. Pavarësisht nga përmirësimi i javëve të fundit, dua ta shoh skuadrën edhe më luftarake.  Duhet të hyjmë të përgatitur që në fillim, pasi për trajnerin është e vështirë të ndikojë gjatë ndeshjeve të tilla”.

Kovaç po bën llogaritë me formacionin dhe besohet se David Alaba e Kingsli Koman do të jenë gati, por që nga minuta e parë pritet ta nisë Frank Riberi, ai që dha 3 asistë në 9 minuta në ndeshjen e fundit të Bundesligës. Trajneri gjykon se këto janë ndeshjet tipike për francezin, me përvojën dhe emrin e madh në Ligën e Kampionëve.

Bajerni u shfaq një skuadër tjetër në Angli, nga ai që ishte parë gjatë sezonit. I fortë në mbrojtje, me ide të qarta, i saktë dhe kolektiv, duke marrë rezultatin që deshi.

Nota e vetme negative skualifikimi i lojtarit të rëndësishëm, Xhoshua Kimih, që nuk do të luajë sonte në “Allianz Arena”, ashtu si Tomas Myler, ende i dënuar nga UEFA. Gjithsesi, kapiteni Manuel Nojer, nuk ndihet i pasigurt.

“Kjo është ndeshja jonë, – tha ai, – Bajerni gjithnjë synon të fitojë çdo trofe, padyshim edhe Championsin. Pavarësisht se Liverpuli është shumë i fortë, jemi të bindur se mund t’ia dalim dhe të synojmë trofeun”.

Liverpooli, ndërkaq, udhëtoi drejt Mynihut po me besim. Skuadra angleze vuri këmbë në stadiumin impresionues bavarez, ku sonte do të ketë presionin e mbi 75 000 tifozëve kundërshtarë. Trajneri Jurgen Klop nuk ka shqetësime të mëdha. Mesfushori Keita mbeti në shtëpi, I dëmtuar, po ashtu edhe Okslejd-Çembërlen, por Xhejms Milner pritet të jetë gati.

Lajmi më i rëndësishëm është rikthimi i qendërmbrojtësit Van Dijk, i pezulluar në takimin e parë.

“Ne duam të fitojmë titullin, ne duam të jemi kampionë të Europës, por ne nuk i vendosim vetes presion për këto, – tha trajneri gjerman, duke qeshur në konferencën për shtyp, – ne nuk jemi budallenj, por nuk ndjejmë presion. Nuk mund të parashikojmë rezultatin, por mund të premtojmë se do të japim maksimumin”.

Bajerni jepet favorit për kualifikimin, pas barazimit pa gola në sfidën e parë, edhe pse pritet një duel shumë i ekuilibruar./abcnews.al

schalke-1280x720.jpg
G. P.14:58 | 21/02/2019

Manchester City triumfoi në Gjermani ndaj Shalkes, por trajneri Pep Guardiola nuk mendon se skuadra e tij mund ta fitojë Championsin. Ai theksoi se lojtarët e tij bënë shumë gabime.

Përse ky njeri është kaq mosbesues?

Çfarë duhet të bëjë më shumë Manchester City që të bindë trajnerin Pep Guardiola se është në gjendje të fitojë Ligën e Kampionëve?

Kjo do të kuptohet javët e ardhshme, por për momentin futbollistët e tij duhet thjesht të gëzohen dhe të krenohen për atë që bënë në Gjermani, me triumfin 3-2.

Në fushën e Schalke-s, në ndeshjen turit të dytë, ata provuan avantazhin e lehtë, dy penallti kundër, madje edhe me vonesat e VAR-it, kartonin e kuq kundër, por edhe reagimin dhe përmbysjen në minutat e fundit. Ishte një provë që tregon të kundërtën, pra që City është kandidat për Championsin, veçse Guardiola vazhdon të këmbëngulë në të vetën.

“Ishte një rezultat i madh, – pohoi katalanasi, – ne shkaktuam penalltinë e parë, gabuam në të dytën dhe morëm kartonin e kuq. Këto janë shumë gabime për një garë të tillë si Championsi, pra unë mendoj se ne nuk jemi aq të zot sa të luftojmë siç duhet në raundet e tjera. Nuk mund të bëjmë gabime të tilla këtu!”

Edhe në stadiumin e Gelsenkirshenit, pati polemika për VAR-in, me penalltinë e parë që u gjuajt vetëm 4 minuta e gjysmë pasi u shkaktua. Sergio Aguero, Leroi Sane dhe Rahim Sterling ishin autorët e golave për anglezët, veçse ai që ra më shumë në sy ishte portieri Ederson.

Ai u bë i pari portier në Champions, në dy vitet e fundit, që shërben një pasim goli. Tashmë, braziliani ka po aq asiste këtë sezon sa Mesut Ozil, Arjen Roben apo Anthony Martial dhe mbrojtësi Kyle Walker, bën shaka duke thënë se “duhet të na hyjë frika kur ai thotë se do të ketë më shumë asiste se ne”.

Gazetat gjermane nuk e hodhën poshtë ekipin e tyre, pavarësisht humbjes.

“Bild” shkruan opinionin: Çfarë prove përjetoi Schalke! Një humbje e pafat, por Schalke jeton dhe duhet ta mbajë kokën lart!

“Kiker”: Dy penallti, por një zgjim i keq për Schalken! Kampionët e Anglisë fituan ndeshjen me 10 lojtarë!

Schalke po kalonte formë shumë të keqe në Gjermani, ndaj paraqitja ndaj City-t u quajt shumë e mirë. Gjithsesi, kampionia e Anglisë më në fund duket se do të realizojë atë për të cilën janë shpenzuar mbi 1 miliardë euro dekadën e fundit, pra të fitojë Championsin./abcnews.al

gimenez-1280x713.jpg
G. P.14:05 | 21/02/2019

Atletiko i afrohet shumë kualifikimit për në çerekfinale të Championsit, por Juventusi nuk dorëzohet. Italianët kanë besim edhe pas humbjes në Madrid.

Pritej një barazpeshë, por kjo nuk u duk. Jo sepse Atletico e dominoi Juventusin në Madrid, por sepse e mundi, madje e bëri pastër. Me vetëm 37 për qind të mbajtjes së topit, të besuarit e trajnerit “të çmendur” Diego Pablo Simeone, ia dolën në duelin e parë të Championsit, duke kapërcyer edhe vendimet e VAR-it, që i patën kundër.

Diego Kostës iu dha një penallti nga arbitri, por iu hoq nga teknologjia, ndërsa Alvaro Morata shënoi dhe goli sërish u anulua, por madrilenët nuk u dorëzuan. Hoze Himenez në 78’ dhe Diego Godin në 83’ ishin autorët e golave të një fitoreje të rëndësishme, edhe pse ende jo kualifikuese.

Italianët luajtën mirë në pjesën e parë, duke e qarkulluar shumë më tepër topin e duke rrezikuar më shumë portën vendase, veçse nuk mundën të shënonin. Pas pushimit, gjithçka ndryshoi dhe Atletiko u tregua më e vendosur, me një mbrojtje të fortë dhe saktësi në goditjet standarde. Kampionët e Italisë duhet të bëjnë një mrekulli në ndeshjen e dytë në Torino, për t’u kualifikuar për në çerekfinale

“Është një rezultat shumë i mirë, por nuk mendoj se ka përfunduar gjithçka, – theksoi trajneri i saj, Simeone, – besoj se do të vuajmë në Torino, nuk shoh mënyrë tjetër për t’ia dalë. Jam i lumtur për djemtë e mi, që janë një skuadër e vërtetë”.

“Nuk mund të luanim më keq se kaq, por mbetem me besim se mund t’ia dalim, – ishin fjalët e trajnerit juventin, Alegri, – pas një pjese te parë të mirë, ishim keq në të dytën. Pësuam dy gola në goditje standarde, që janë pika e fortë e Atletikos. Duhet të luajmë shumë më mirë në kthim”.

Në Spanjë pati lavde për Atletikon, ndërsa në Itali kritika për Juven.

“Marka”: Çfarë krenarie! Një Atletiko superiore kullufit Juven! Paraqet kandidaturën për Championsin me një ndeshje të paharrueshme!

“AS”: Atleti! Atletiko më e mirë e vitit vë me shpatulla pas murit, Kristianon!

“La Gazeta delo Sport”: Juventus, ringrihu! Natë makthi me Atletikon, 0-2! Alegri: Kam besim, më keq se kaq nuk mund të shkonte!

“Il Korriere delo Sport” bën lojë fjalësh me nofkën e trajnerit të Atletikos, Simeone, duke titulluar: Çolaso! Në spanjisht Çolo do të thotë i çmendur! Simeone rrëzon Juven, tani është shumë e vështirë!

E rëndë ishte humbja sidomos për ambiciozin Kristiano Ronaldo, që nuk mundi të largohej nga stadiumi pa bërë shenja dhe pa thënë se “unë kam fituar 5 Champions, ndërsa Atletiko asnjë”.

Tifozët spanjollë iu përgjigjën duke thënë se skuadra e tyre do ta largojë portugezin dhe Juventusin e tij nga Championsi, me një manita, pra me pesë gola./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono