çështja

alvin.jpg
nev ila19:03 | 29/10/2019

“Të sjellim Alvinin e vogël në shtëpi“. Asambleja legjislative e Liguria miratoi sot unanimisht axhendën e paraqitur nga nënkryetari i Lidhjes, Paolo Ardenti dhe nga këshilltari i Lidhjes Alessandro Puggioni, për të sjellë në shtëpi Alvinin e vogël.

Këshilli i Qarkut miratoi unanimisht një axhendë, të paraqitur nga Paolo Ardenti dhe Alessandro Puggioni (Lega Nord Liguria-Salvini) e nënshkruar nga të gjitha grupet, e cila angazhon këtë këshill të bëhet interpretues në Ministrinë e Punëve të Jashtme Italiane në bashkëpunimin ndërkombëtar.

Ky Këshill do të vendosë, së bashku me Këshillin e Ministrave në Itali, të gjitha instrumentet diplomatike dhe praktike, të dobishme për Qeverinë e Republikës së Shqipërisë, që kjo e fundit të arrijë në një përfundim pozitiv, të historisë dramatike të fëmijës 6-vjeçar Alvin Berisha.

Ai u lind në Itali dhe u largua nga nëna e tij në dhjetor 2014 e cila e dërgoi 6 vjeçarin në Siri, me qëllim regjistrimin e tij në ushtrinë e ISIS.

Në këtë dokument, Këshilli kërkon që fëmija të ribashkohet me babanë dhe motrat e tij në Itali, dhe të favorizojë një dialog diplomatik, midis ambasadës italiane dhe asaj shqiptare në Turqi, vend i cili ndodhet më afër Sirisë, aty ku fëmija mbahet i burgosur.

“Me këtë axhendë kemi angazhuar Regione Liguria të bëhet interpret në Ministrinë e Punëve të Jashtme, në mënyrë që të mund të vërë në praktikë të gjitha mjetet praktike të dobishme për një përfundim pozitiv të historisë dramatike, duke lejuar ribashkimin e Alvinit të vogël me babanë dhe motrat e tij në Itali , dhe të inkurajojë një dialog diplomatik midis ambasadës italiane dhe asaj shqiptare në Turqi”, shkruhet në dokument.

Megjithë gjetjen e Alvinit të vogël në kampin Al – Hol në Siri, ekzistojnë komplikime serioze burokratike dhe diplomatike që e ndalojnë babanë të riatdhesojë djalin e tij.

Sic duket qeveria dhe autoritetet italiane, janë duke bërë maksimumin e tyre, për rikthimin e Alvinit të vogel pranë familjes së tij. Ndërsa autoritetet shqiptare, ende nuk kanë bërë të ditur se në cilën fazë kanë mbetur tratativat, për tërheqjen e djalit të vogël nga kampi Sirian./abcnews.al

 

KRONIKE-VENDIMI-BABALE-MOTIVET.mpg_snapshot_00.04-1280x720.jpg
nev ila14:20 | 09/10/2019

Përfundon seanca gjyqësore për dosjen “Babale” në gjykatën penale të Tiranës.

Në një raportim për ABC News, gazetarja Glidona Daci tha se për çështjen “Babale”, ishte kërkuar nga ministria e drejtësisë me shkresë zyrtare informacion mbi “Babalen” ose Albert Veliun.  Kjo shkresë për shkak të ngatërresave procedurale nuk është sjellë në gjykatën penale të Tiranës por në gjykatën civile, gjë e cila është bërë shkak për debat midis avokatëve gjithashtu dhe gjyqtarit.

Gjyqtari Artan Gjermeni  ka kërkuar që seanca të shtyhet në një datë tjetër pasi nuk ka informacion të detajuar në lidhje me vendndodhjen e saktë të Albert Veliut.

Fredi Alizoti i cili ndodhet prapa hekurave nën akuzën e moskallëzimit të krimit ka vazhduar edhe gjatë seancës së sotme të hedhë akuza ndaj kreut të opozitës Lulzim Basha.

Sipas Alizotit ka qenë Basha ai që ka ndihmuar Albert Veliun të largohej nga Shqipëria për në Belgjikë. Alizoti ka deklaruar se gjithçka është siguruar nga Basha dhe njerëzit e tij.

Më tej Alizoti deklaroi në seancë që nëse zyrtarët e Partisë Demokartike do të dorëzonin të gjithë stilolapsat me të cilat janë bërë regjistrimet është lehtësisht e faktueshme dhe e kuptueshme që audiopërgjimi i regjistruar ku pretendohet se është vëllai i ish-ministrit të brendshëm, Fatmir Xhafaj, Agron ose Geron Xhafaj, është bërë nga ai vete dhe Albert Veliu, pra Agron Xhafaj nuk ka patur asnjë lidhje me këtë çështje.

Në përgjim ku ai i referohet shefit të madh sipas Fredi Alizotit, i referohet kreut të opozitës Lulzim Basha. Nga burimet e ABC News bëhet me dije se është refuzuar kërkesa për azil politik i Alfred Veliut dhe është në pritje të ekstradimit drejt Shqipërisë./abcnews.al

pendarovski-1-1280x707.jpg
nev ila15:59 | 28/08/2019

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski duke komentuar rastin ‘ZHVATJA’ thotë se duhet pasur durim dhe të mos pranohet asnjë ndërhyrje. Ai shtoi se për momentin është e rëndësishme që institucionet filluan të bëjnë punën e tyre.

Edhe pse nuk dëshironte të komentoj rastin ‘Zhvatja’  Presidenti i Maqedonisë së Veriut Stevo Pendarovski ju bëri thirrje institucioneve kompetente në vend që të bëhet hetim thelbësor siç theksoi ai, pa ndikime nga jashtë.

Puna ime si president nuk është që të komentoj më tej çdo fazë të ardhme tashmë që gjithçka hyri në binarë. Apeloj që të jemi të durueshëm dhe të presim se çfarë do të zbardhë procedura ligjore dhe pasi të kemi diçka të dukshme ose akuza të mund të komentojmë. Është e rëndësishme që po lëviz. Unë dhe të gjithë ne duam të shohim hetim të shpejtë por edhe thelbësor dhe hetim në të cilin nuk do të vërehen ndikimet e jashtme as nga komuniteti i biznesit as nga politikanët”, tha Stevo Pendarovski, president i shtetit.

Ndërkohë, ende nuk ka paralajmërime nga prokuroria se do të hetohen edhe të dhëna për disa biznesmenë që lidhen në rastin ‘Zhvatja’. Një pjesë e tyre përmenden në audio xhirime kurse të tjerë në dëshminë e biznesmenit Kamçev.

Prokurorja e Prokurorisë për Ndjekje të Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit në një deklaratë për media ka njoftuar se biznesmeni Kamçev në dëshminë e tij nuk  ka përmendur asnjë politikan ashtu siç kanë spekuluar disa media, por vetëm që këtë rast e ka paraqitur te kryeministri Zoran Zaev./ABC News Albania 24/7

ZAEV-CESHTJA-ZHVATJA.mpg_snapshot_00.53-1280x720.jpg
ent ela16:15 | 24/08/2019

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, përgënjeshtroi përfshirjen e tij dhe të funksionarëve të lartë në cështjen “Zhvatja’. Këto komente ai bëri, pasi disa portale publikuan dëshminë e të akuzuarit në këtë rast, biznesmenit Orce Kamçev, sic thuhet të marrë në mënyrë të jashtëligjshme.

Dëshmia e Orce Kamçevit, që u publikua në disa portale, i nxjerrë në sipërfaqe edhe disa emra tjerë, që deri më tani nuk janë përmendur aspak. Sipas kësaj dëshmie, para nga familja Kamçev kishte tentuar të nxjerrë edhe një gjykatëse. Vëllai i saj, kishte kërkuar 6 milion euro, që të liroj nga burgu, por kjo ofertë sipas dokumentit, nuk është pranuar. E njëjta gjykatëse ka qenë edhe në rastin “Ryshfeti” ku i akuzuar kryesor ishte kryeministri aktual, Zoran Zaev, por që më vonë u lirua nga të gjitha akuzat.

Në dëshminë e publikuar përmenden edhe emra të politikanëve, përfshirë këtu edhe emrin e kryeministrit.

Së pari i bëjmë thirrje Prokurores Publike ta konfirmoj besueshmërinë e procesverbalit, dhe është e drejtë që ajo të tregojë se a është thënë ashtu. E dyta, sigurisht që do të padisim sepse kjo nuk është e vërtetë. Unë disa herë e kam hedhur poshtë çfarëdo lidhje me Boki13 lidhur me rastin “Zhvatja” dhe edhe sot qëndroj në atë që e kam thënë.

Zaev beson se asnjë funksionar i lartë i partisë së tij nuk është i përzier, por premton se nëse dëshmohet se janë të përzier, përgjegjësi do të ketë.

E opozita e ka më të qartë. Janë të bindur se Bojan Jovanovski nuk ka mundur ta kryejë këtë operacion pa përkrahjen e pushtetit, kurse nuk besojnë as në punën e Prokurores, Villma Ruskoska.

Mos të harrojmë se Prokuroria e vononi katër muaj hetimin. Katër muaj la hapësirë që Katica Janeva të formatoj, të fshijë kompjuter dhe të fshijë prova… E vetmja gjë që mund ta rrezikoj këtë rast, nëse hetimi nuk kryhet më shpejtë dhe më profesionalisht. Të mos ndalet vetëm në këto tre që janë në paraburgim, por të hetohen të gjithë që janë të përzier dhe sa më shpejt të thirret secili për të dhënë dëshmi, përfshirë këtu edhe Zoran Zaevin për të cilin dëgjuam se është një ndër personat që e ka udhëhequr operacionin.

VMRO DPMNE kërkon që Prokuroria ta thërrasë edhe djalin e Katica Janevës, sepse sipas dëshmisë së Kamçevit ai ka qenë në dijeni për të gjitha lëvizjet e Bojan Jovanovskit.

Përveç reagimeve partiake, kanë reaguar edhe nga Prokuroria.

Prokuroria nuk i komenton informatat të nxjerra në publik, por potencon se zbulimi i informacioneve të klasifikuara nga ana e individëve është rrezik për sistemin shoqëror dhe është vepër penale. Me publikimin e dokumenteve të tilla, pengohet prezumimi i pafajësisë dhe rrezikohen jetët e personave të përfshirë si dhe vështirësohet zhvillimi i hetimit.

Nga Prokuroria për krim të organizuar dhe korrupsion, informojnë se do të marrin masa për të zbuluar se si këto dokumente dolën në publik. /ABC News Albania 24/7   

 

zhvatja-1280x695.jpg
ad min19:00 | 08/08/2019

Çështja e njohur me emrin “Zhvatja” në Maqedoninë e Veriut ka përfunduar në mediat italiane. Gazeta “La Verita” ka publikuar në edicionin e saj online videon e një ryshfeti prej 1.5 milion euro që një biznesmen paguan për të fituar lirinë.

Laris Gaiser, nëpërmjet gazetës italiane “La Verita” publikoi një video, ku shihet se si Bojan Jovanovski, nga shtëpia e biznesmenit Orce Kamçev largohet me siç thuhet, 1.5 milion euro në kesh. Këto para, pretendohet se ia siguruan lirinë më vonë, Kamçevit, i cili është viktima kryesore në rastin “Zhvatja”. Siç shihet në video, më 20 shkurt, Bojan Jovanovski dhe Zoran Mileski i kanë marrë paratë nga familja Kamçev. E më pas, video e publikuar përmban edhe audio xhirim, ku Bojan Jovanovski i thotë njërit prej familjes Kamçev se të hënën do të jenë të lirë.

– Të hënë do të jeni të lirë! Më së voni deri të martën.

– Por nuk mund të vijë lënda deri të hënë në Gjykatë Supreme!?

– Po do të arrijë. Prokuroria Speciale nuk do të përdor masa të jashtëzakonshme juridike, nuk do të ndërmarrin asgjë.

– E apeli?

– Apeli do t’ju refuzojë, pasi të ankoheni. Ju duhet të jeni të përgatitur. Pastaj ankoheni në shkallën e dytë në Supreme. Këshilli do të përgjigjet automatikisht. Katica nuk do të përdor asnjë masë juridike që ta zvarritë momentin. Të hënën ose të martën ti je i lirë.

Edhe ashtu ndodhi! Më katër mars të këtij viti, të hënën, Kamçev iu anulua edhe burgi shtëpiak dhe ishte i lirë. Pasi u hap rasti, nga Prokuroria Speciale dolën me pres konferencë, e prokurorja e rastit, Lile Stefanovska, tha që çdo vendim e ka nënshkruar Katica Janeva, sepse ligji për Prokurorinë Speciale ashtu thotë. Ajo shtoi se nuk ka qenë në dijeni për këtë që ka ndodhur me Kamçevin në rastin “Perandoria”.

Tentuam të kontaktojmë edhe me gazetarin që e ka publikuar videon, por ai nuk deshi të prononcohet. Paralajmëroi se do të ketë edhe video tjera, kurse tha që këtë po e bën për hir të së vërtetës. E nëse e hap faqen e “Facebook” të gazetës “La Verita”, çdo i dyti publikim ka të bëjë me Matteo Salvinin dhe Boris Johnsonin. Në ditët e fundit, gazeta ka shkruar edhe për besimin e dobët të Italianëve në Bashkimin Evropian, kurse temë që fiton shumë vëmendje nga kjo gazetë është edhe Brexiti./ABC News Albania 24/7

gjika-1280x710.jpg
ent ela22:45 | 15/07/2019

Gjykata e Vlorës pushon çështjen penale për ish-kryebashkiakun e Vlorës Shpëtim Gjika, i cili akuzohej për dhënien me koncesion të parkimeve në Vlorë për 15 vite. Bashkë me të akuzoheshin edhe 7 zyrtarë të tjerë për veprën penale të shpërdorimit të detyrës. Gjyqtarja që ka vendosur pushimin e çështjes është Atalanta Zeqiraj, ndërsa prokuroria pritet ta ankimojë këtë vendim.

Shpetim Gjika ka qenë kryetarit i bashkisë së Vlorës, në kohën kur është dhënë koncensioni për parkimet me pagesë për kompaninë “Tis Park”. Për këtë çështje ishte nën hetim dhe nënkryetari i bashkisë Ardian Musta, si dhe zyrtarë të tjerë të bashkisë. Prokuroria ka hedhur dyshimet se leja për këtë koncesion është dhënë kundrejt ryshfetit.

/ABC news Albania 24/7

deputeti-holandez-1280x720.jpg
ad min14:00 | 07/05/2019

Pritshmëritë e shqiptarëve se çdo të ndodhë me rikthimin apo jo të regjimit të vizave, vetë deputetët holandezë nuk pranuan t’i japin përgjigje.

“Ne jemi informuar dhe jemi të ndërgjegjshëm që votimi i Parlamentit holandez në lidhje me liberalizimin e vizave ka tërhequr shumë vëmendje në Shqipëri. Megjithatë më lejoni t’iu them që kjo nuk ka qenë arsyeja e vizitës sonë dhe as nuk ka qenë një temë të cilën e kemi ngritur apo diskutuar në takimet që patëm. Jam i sigurt që kjo çështje do të jetë një nga çështjet e agjendës gjatë vizitës së Parlamentit shqiptar në Holandë në fund të këtij muaji”, tha deputeti Anne Mulder.

Qëllimi i vizitës së delegacionit të parlamentit të Holandës është njohja me reformat që mundësojnë hapjen e negociatave. Vendimin e vendit që përfaqësojnë do ta japin pas publikimit të raportit të Komisionit Evropian.

“Tashmë i takon Komisionit Evropian që të bëjë një rekomandim në lidhje me Shqipërinë. Ne presim me dëshirën më të mirë për raportin e progresit që do të publikojë Komisioni Evropian në javët që vijojnë dhe ne do ta diskutojmë këtë raport në parlament pasi të jetë publikuar”, tha deputeti.

Në një deklaratë për shtyp në ambasadën holandeze në vendin tonë, përfaqësuesi i këtij delegacioni u shpreh se mirëpresin çdo lajm të mirë për integrimin e Shqipërisë në Bashkimin Evropian./ABC News Albania 24/7

dallani-1280x802.jpg
ad min21:52 | 05/05/2019

Reparti Special në Policinë e Shtetit dhe agjentë të krimeve kanë marrë në mbrojtje gjyqtaren e Apelit për Krime të Rënda Saida Dollani. Burime saktësojnë se gjyqtarja nuk ka marrë kërcënime por masat i janë shtuar për shkak të çështjeve që po gjykon.

Gjyqtares së Apelit për Krime të Rënda, Saida Dollani i janë shtuar masat e sigurisë. Burime për ABC News konfirmojnë se Reparti Special në Policinë e Shtetit dhe agjentë të krimeve e kanë marrë në mbrojtje. Gjyqtarja Dollani është një nga anëtaret e trupës që po gjykon në Apel Emiljano Shullazin dhe 4 të pandehurit e tjerë. Nuk konfirmohet zyrtarisht se cila është arsyeja dhe nëse gjyqtarja ka marrë kërcënime por shtimi i ruajtjes për të vjen në një fazë mjaft të rëndësishme për procesin gjyqësor.

Dyshime janë se mbrojta për Saida Dollanin vjen për shkak të peshës që kanë çështjet që ka në shqyrtim gjyqtarja. Në seancën e fundit për Emiljano Shullazin dhe 4 të pandehurit e tjerë u dorëhoq nga gjykimi Nure Dreni për shkak të konfliktit të interesit. Gjithashtu nga çështja janë larguar edhe dy gjyqtarët që ishin caktuar në fillim të procesit Fehmi Petku që u shkarkua nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit  dhe Sokol Binaj që dha dorëheqjen, por pa shpjeguar arsyen.  Blerim Shullazi, kërkoi përjashtimin e gjyqtares Saida Dollani për arsyen se e kishte gjykuar në një tjetër proces./ABC News Albania 24/7

iliazanj-1280x727.jpg
ad min21:40 | 30/04/2019

Ervis Iliazaj, drejtor i gazetës Liberale është shprehur se e vetmja fitore për momentin nga samit i Berlinit ishte hedhja poshtë e tezës së dyshimit të kufijve mes Kosovës dhe Serbisë.

“Në samitin e Berlinit u diskutuan negociatat për vendete e Ballkanit Perëndimor dhe çështja e Kosovës. Nuk është se doli ndonjë gjë, përveçse tezës për ndryshimin e kufijve, ku duket se ka fituar teza e mos ndryshimit të tyre. Duket sikur ka fituar linja evropiane. Sepse duhet ta themi hapur se për Kosovën kishte dy teza. E para ishte ajo e BE, me në krye Gjermaninë e cila ishte totalisht ndryshimit të kufijve. Dhe e dyta ishte një pjesë e administratës së Turmp, të cilët ishin për ndryshimin e kufijve. Ky samit i dha fund për momentin tezës së ndryshimit të kufijve. Këto dy teza mbështeteshin edhe nga politikanët shqiptarë. Haradinaj ishte kundër ndryshimit të kufijve ndërsa Thaçi dhe Rama ishin pro ndryshimit të kufijve.

Nëse Evropa thotë se ne do ta zgjidhim dhe do ta detyrojmë Serbinë që do ta njohë Kosovën pa ndryshuar asnjë gjë nga kufijtë e sotëm, mendoj se kjo është një tezë e vështirë. Nëse BE e siguroj njohjen e Kosovës me anë të integrimit mirë se të vijë. Por jam skeptik për këtë pjesë. Ndërsa SHBA është një zë i vetëm dhe ka më shumë mundësi për ta zgjidhur këtë dhe është një vendimmarrje më e shpejtë”, tha ai në studion e emisionit “Provokacija”. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono