Certifikohen

ushtria-1280x709.jpg
ad min16:30 | 09/08/2019

Në Kosovë janë certifikuar të premten rekrutët e rinj të ushtrisë. I pranishëm në këtë ceremoni, kryetari i Kuvendit Kadri Veseli ka deklaruar se ushtria kosovare nuk kërcënon askënd, por as do të lejojë askënd që ta cenojë. Ndërkohë, ai ka përsëritur se kufijtë e Kosovës mbeten të paprekshëm.

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka zgjedhur ceremoninë e certifikimit të rekrutëve të rinj të Ushtrisë së Kosovës, për t’iu kundërpërgjigjur Serbisë.

Ditë më parë shefi të Shtabit të Ushtrisë serbe, Millan Mojsilloviç, ka thënë se Serbia ka përkrahjen e ushtrisë ruse se si të veprojnë në situatën e Kosovës.

Por Veseli ka thënë se Kosova, nuk e kërcënon askënd por as nuk do të lejojë askënd të cenojë atë. Sipas tij, Ushtria e Kosovës është element i domosdoshëm i stabilitetit dhe paqes në rajon.

Kadri Veseli, kryetar i Kuvendit të Kosovës: “Ushtria e Kosovës është element kyc i stabilitetit dhe paqes në rajon. Ne nuk kërcënojmë askënd, por as nuk do të lejojmë askënd të cenojë lirinë dhe shtetin tonë”.

Ndërsa tha se kufijtë e shtetit të Kosovës janë  të paprekshëm.

Kadri Veseli, kryetar i Kuvendit të Kosovës: “Integriteti territorial dhe kufijtë e shtetit tonë janë të shenjtë dhe të paprekshëm”.

Kryeministri në dorëheqje Ramush Haradinaj nëpërmjet një statusi në Facebook ka shkruar se transformimi i FSK-së ushtri po merr krah.

Ndryshe, 337 pjesëtarë, 22 prej komuniteteve pakicë e kanë përfunduar me sukses trajnimin bazik 9 javor, dhe i janë bashkuar Forcës së Sigurisë së Kosovës. Kjo është gjenerata e parë e rekrutëve që i bashkohen FSK-së pas mandatimit me misionin e ri./ABC News Albania 24/7

klosi-1280x669.jpg
ent ela18:40 | 03/04/2019

Ministria e Turizmit dhe Mjedisit ka shpërndarë 72 certifikata për udhërrëfyesit e guidave turistike. Ministri Blendi Klosi gjatë ceremonie deklaroi se guidat turistike do të bëhen vetëm nga profesionistë, në mënyrë që të kemi një imazh pozitiv dhe shërbim korrekt ndaj turistëve.

Shpërndahen 72 certifikatat e para për udhërrëfyesit turistikë të licencuar. I pranishëm në ceremoninë e dorëzimit të certifikatave, ministri Blendi Klosi theksoi se do të kemi një informacion më cilësor për të përcjellë tek turistët.

Sipas ministrit Klosi është me rëndësi të kemi një objektiv të qartë që guidat të bëhen vetëm nga profesionistë dhe të evidentohen zonat që vizitohen më shumë.

Sipas të dhënave nga ministria e Turizmit dhe Mjedisit për guida profesionale të certifikuara kanë aplikuar 99 aplikantë, nga të cilët vetëm 72 kanë e kaluar me sukses, ndërsa të tjerët janë në procesin e plotësimin të dokumentacionit./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono