cats college
Sissoko feston golin e tij (74')

cats-college-study-1280x705.jpg
nev ila17:20 | 27/09/2019

Sot dhe nesër kanë mundësinë të aplikojnë të gjithë ata që duan të ndjekin studimet në fakultetet më të njohura të Britanisë së Madhe dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Zëvendësdrejtori i kolegjit Kats në Kembrixh tregon për ABC News se ofrojnë edhe bursa studimi për studentët e moshës 14 deri në 19 vjeç.

Është rikthyer përsëri mundësia për të gjithë ata që duan të studiojnë në fakultetet më të mira në Angli dhe në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Në Tiranë ka ardhur vetë zëvendësdrejtori i Cats College Cambrig Dominik Tomalin që ketë të premte e të shtunë mirëpret në Hotel Plaza në Tiranë të gjithë të rinjtë e interesuar.

“CATS College (Kats kolexh) janë shkolla ndërkombëtare të specializuara në pritjen e studentëve nga të gjitha kombësitë. Kemi rreth 85 kombësi të ndryshme, dhe i ndihmojmë studentët për të aplikuar në fakultetet më të mira në Angli dhe në Shtetet e Bashkuara të Amerikës”, u shpreh Dominic Tomalin, zv/drejtor i Cats College Cambridge.

Eksperienca që kanë me Shqipërinë kolegjet CATS ka treguar se studentët shqiptarë kanë hedhur hapa të suksesshëm në vendet ku studiojnë.

“Kemi sukses të jashtëzakonshëm për hyrjet në fakultetet më të mira në botë. Sivjet kishim studentë në universitetin e Kembrixhit dhe në fakultetet më të mira në Evropë.

Kemi dhe shumë studentë që aplikojnë në degët e mjekësisë dhe veterinarisë”, tha ai.

Zëvendësdrejtori i CATS College Kembrixh ka zgjedhur të bisedojë drejtpërdrejtë me studentët për ti informuar gjithashtu se pavarësisht së është shkollë private, nuk mungojnë as bursat e studimit.

Jemi shkolla private por ofrojmë bursa për studimet e shkollës së mesme për të gjithë studentët nga mosha 14 deri në 19 vjeç”, bëri me dije Dominic Tomalin.

Kushdo që dëshiron të aplikojë dhe të përfitojë një bursë për të studiuar në Oxford, Cambridge, Londër dhe në Shtetet e Bashkuara te Amerikës nuk duhet të humbasë takimet që zgjasin vetëm dy ditë në Hotel Plaza: të premten nga ora 14 deri në orën 18 dhe të shtunën nga ora 11.00 deri në orën 16.00./ABC News Albania 24/7

catc-collage-1280x718.jpg
ad min20:03 | 25/04/2019

Të gjithë të rinjtë që kërkojnë një mundësi më të mirë studimi në Britaninë e Madhe dhe në SHBA, ekspertët britanikë të CATS College vijnë në Tiranë më 26 dhe 27 prill për t’i njohur ata më nga afër me programet dhe bursat e studimit.

Shumë të rinj shqiptarë kërkojnë të studiojnë jashtë vendit, për një edukim sa më cilësor dhe bashkëkohor. CATS College sjell sërish në Tiranë panairin që ofron mundësinë e studimit në kolegjet më të njohura në Mbretërinë e Bashkuar dhe në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Profesorët e njohur britanikë Dominic Tomalin dhe Ëayne Marshall ndodhen në Tiranë dhe tregojnë se pse të rinjtë shqiptarë duhet të zgjedhin të studiojnë në kolegjet më të mira në Britaninë e Madhe dhe SHBA.

Ekspertët e CATS College mund të kontaktohen nga të gjithë të interesuarit e moshave 14 deri në 19 vjeç ne datat 26 dhe 27 prill në Hotel Plaza në Tiranë, nga ora 10:00 deri në 18:00./abcnews.al

 

vlcsnap-error311-2-1280x720.jpg
ad min22:02 | 24/01/2018

Për dy ditë me rradhë, përfaqësuesit e Cats College do jenë në Tiranë për të mirëpritur të gjithë studentët shqiptarë të interesuar për të kryer studimet në shkollat më të mira në Mbretërinë e Bashkuar.

Si rrjedhojë e kërkesave të shumta të të rinjve shqiptarë është rikthyer panairi që ofron mundësitë e studimit në shkollat më të njohura në Mbretërinë e Bashkuar.
Këtë vit vjen për herë të parë Cardiff Six Form College, kolegji më i mirë në Britaninë e Madhe, që ofron bursa deri në 50 përqind.

“Unë vij nga programi Cambridge Centre for Sixth-form Studies dhe kemi një program i cili përfshin nivelet A. Për prindërit që po kërkojnë një shkollë dhe komunitet që të kujdesen për fëmijët e tyre, kjo është shkolla e duhur. Ka një program ndryshe pasi është një shkollë e vogël që i jep më shumë mundësi studentit dhe procesin e nis në Shtator. Nga Shtatori do të kemi një numër më të madh bursash për studentët shqiptarë”.

Cambridge, Londër, Cardiff, Birmingham, Rochester, Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Hollandë dhe Suedi i japin mundësinë studentëve të ndjekin shkollat më të njohura.

“Ndodhemi këtu për të informuar studentët dhe familjarët e tyre lidhur me M.P.W Colleges, të cilat ofrojnë programe të ndryshme parauniversitare, A- level dhe të tjera”.

“M.P.W ndodhet në tre qytete të ndryshme të Britanisë së Madhe në Londër, Kembrixh dhe në Birmingam. Në secilin prej këtyre qyteteve ka diçka unike. Kjo varet nga preferencat e studentit. Klasat që do ndjekin përbëhen nga 9 deri në 10 studentë, pra janë klasa të vogla dhe secili merr vëmendjen maksimale nga stafi akademik”.

“Cambridge Education Group është rikthyer sërish në Shqipëri për të përzgjedhur studentët më të mirë që të përfitojnë bursa stuimi nga 10 deri në 50 për qind për studime para universitare dhe universitare”.

Ky panair i veçantë, që zhvillohet në hotel Rogner, këtë të enjte dhe të premte nga ora 11:00 deri në orën 18:00, mirëpret studentët me rezultate të shkëlqyera që të flasin nga afër me menaxherët dhe pedagogët e ardhur nga Anglia./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono