Byro Politike

byroja-teatri-1280x654.jpg
gra moz12:46 | 17/03/2018

Në “Byro Politike” u diskutua rreth Teatrit të ri Kombëtar.
Të ftuar: Bujar Kapexhiu, regjisor, aktor dhe karikaturist; Alfred Trebicka, regjisor dhe aktor, pedagog në Universitetin e Artit; Kastriot Çipi, regjisor; Armando Bora, regjisor.

Mes të ftuarve u fol rreth prishjes së godinës së Teatrit Kombëtar për të ndërtuar një të ri./abcnews.al

byroja-14-mars-1280x658.jpg
gra moz12:17 | 15/03/2018

Shkarkimet e Trump ishte tema e diskutimit në “Byro Politike”.
Të ftuar: Agim Nesho, ish-ambasador në SHBA; Alfred Lela, analist; Ilir Kalemaj, pedagog i marrëdhënieve me jashtë dhe Erald Gjoni, ish-këshilltar i marrëdhënieve ndërkombëtaare i kryetarit të Kuvendit dhe Ministrisë së Jashtme.
Mes të ftuarve u diskutua rreth shkarkimit të sekretarit të Shtetit Rex Tillerson, që ka shkaktuar mjaft debate dhe reagime në skenën ndërkombëtare./abcnews.al

byro-1280x668.jpg
gra moz11:46 | 08/03/2018

Lëvizja për ringritje e Partisë Demokratike ishte tema që u diskutua këtë mbrëmje në “Byro Politike” në ABC News.
Të ftuar: Igli Cara, Fatbardh Kadilli, Fabjan Topollari dhe Mimoza Koçiu.
Mes të ftuarve u diskutua rreth arsyeve pse po kërkohet që të ringrihet Partia Demokratike. Sipas ish-deputetit të PD-s, Igli Cara, qëllimi nuyk është të përjashtohet Lulzim Basha, por të ketë gjithëpërfshirje dhe të luftohet ndaj qeverisjes Rama./abcnews.al

vlcsnap-error035-1280x720.jpg
gra moz12:39 | 03/03/2018

Siguria rrugore ishte tema e diskutimit në Byro Politike. Të ftuar: Gëzim Hoxha, ekspert për sigurinë rrugore; Ervin Dervishi, specialist pranë Drejtorisë së Policisë Rrugore; Rezarta Delisula zv/kryeredaktore e gazetës Shqiptare dhe Mentor Kikia, Kryeredaktor i Klan Plus.

Duke marrë shkas nga aksidentet rrugore të muajit Shkurt, ku mbetën të vdekur disa persona, në Byro Politike mes të ftuarve u diskutua dhe shkaqeve që çojnë në ngjarje të tilla.

Gjithashtu në studio u fol edhe se çfarë duhet përmirësuar në mënyrë që të mos ketë më ngjarje të tilla./abcnews.al

mentor-kikia.jpg
gra moz20:27 | 02/03/2018

Aksidentet rrugore, që vetëm në muajin Shkurt kanë çuar në vdekjen e disa personave, ka qenë tema e diskutimit këtë të premte në “Byro Politike”.

Sipas Mentor Kikisë, kur ndodhin aksidente ka një tendencë që fajin t’ia lemë të vdekurit në raste të tilla.

“Ka një tendencë që fajin t’ia vemë të vdekurit. Po t’i referohemi cilësisë së rrugës ne kemi rrugë të reja, por ne nuk kemi sigurinë në rrugë”, u shpreh ai.

Më tej Kikia shtoi se metoda e gjobës, që policia e përdor për të disiplinuar drejtuesve të mjeteve është kthyer në një lloj taksidari duke u larguar në këtë mënyrë nga qëllimi i vërtetë i saj.

“Sa i takon disiplinimit të drejtuesve, policia ka gjetur vetëm gjobën. Kjo gjë ekzagjerohet saqë, policia në vend të misionit për të shmangur aksidentet është kthyer në një lloj taksidari. Gjoba është mjet për të arritur qëllimin dhe qëllimi është displinimi i qarkullimit rrugor”, tha Kikia./abcnews.al

andi-qosja.jpg
gra moz20:53 | 28/02/2018

Rreth 613 kilogramë kokainë u kapën në Portin e Durrësit këtë të mërkurë, një sasi kjo rekord e kapur ndonjëherë në Shqipëri.

I ftuar në “Byro Politike” për këtë ngjarje, gazetari i ABC News, Andi Qosja, është shprehur se ka pikëpyetje se ku do të bëhej përpunimi i kokainës.

Sipas tij, duhet kërkuar nëse në Shqipëri ka një laborator tjetër për përpunimin e lëndës narkotike.

“Nisur nga deklarata e Drejtorit të Përgjithshëm të Policisë, Ardi Veliu, rreth fitimit që ishte rreth 180 milionë euro kjo është një pikëpyetje e madhe se ku do të bëhej përpunimi i kësaj lënde narkotike. Sepse nëse do të bëhej këtu, ku është ky laborator droge? Ndoshta trafikantët mund ta kenë pasur më të lehtë për ta dyfishuar apo trefishuar sasinë e drogës nga Shqipëria. Në këtë aspekt duhet gërmuar me faktin që duhet të ketë një laborator tjetër”, tha Qosja./abcnews.al

merita-xhafaj.jpg
gra moz20:18 | 23/02/2018

Duke marrë parasysh debatin që u zhvillua në Kuvend për heqjen nga ndihma ekonomike të 20 mijë familjeve, e ftuar në “Byro Politike”, drejtoresha e pergjithshme e politikave sociale në Ministrinë e Shëndetësisë dhe Mirëqenies Sociale, Merita Xhafaj, tha se sot ekziston një sistem elektronik për ndihmën ekonomike, ndryshe nga e shkuara.

“Nëse më parë kishte një regjistër manual, sot kemi një sistem elektronik të ndihmës ekonomike. Kur paraqitej një dosje me një sërë dokumentesh listat miratoheshin në mënyrë manuale në këshillet bashkiake. Në atë kohë ka pasur dhe anëtrë të këshillave me ndihmë ekonomike”, tha ajo.

Më tej, Xhafaj shtoi se sistemi i ri nuk flet për përjashtim, por për refuzim.

Merita Xhafaj: “Nuk mund të flitet për përjashtim. Këtu është refuzim i sistemit. Skema nuk ka kritere përjashtuese”.

Juli Xhakoxhi: Pse janë hequr 20 mijë familje nga skema ekonomike?

Merita Xhafaj: “Nuk janë hequr janë refuzuar nga sistemi. 20 mijë aplikantë që janë refuzuar nga sistemi, 70 për qind e tyre, sipas sistemit kanë qenë në moshë pune, nga mosha 24 deri në 45. Ka nga ata që ka qenë abuzues me ndihmën ekonomike, ndërkohë ka edhe nga ata që nuk kanë ditur në mënyrën e të aplikuarit”./abcnews.al

vlcsnap-error091-1280x720.jpg
gra moz10:34 | 22/02/2018

Konflikti ndërinstitucional ndërmjet presidencës dhe Ministrisë së Punëve të Jashtme për marrëveshjen me Greqinë dhe deklarata e Kryeministrit, Edi Rama, ishin temat e diskutimit në “Byro Politike” në ABC News.

Të ftuar: Elisa Spiropali, deputete e PS; Edit Harxhi, ish-zv/ministre e Jashtme; Klevis Balliu, depuetet i PD dhe Ervis Iljazaj, drejtor i Mapo./abcnews.al

vlcsnap-error065-1280x720.jpg
ent ela21:34 | 17/02/2018

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, i ftuar në Byro Politike në ABC News është shprehur se ky 10-vjetor i pavarësisë e ka gjetur Kosovën në një raport më konstruktiv me Serbinë.

Sipas tij po punohet për arritjen e një marrëveshjeje historike midis dy shteteve.

“Në raport me Serbinë, ky 10-vjetor e gjen në një relacion më konstruktiv të një komunikim të drejtëpërdrejtë, qoftë në nivel presidencial, qoftë në nivel kryeministror, qoftë në nivel te dialogu që zhvillohet në Bruksel, dhe implementimit të marrëveshjeve, kështu që po punojmë maksimalisht, që fillimi i dekdës së dytë të pavarësisë së Kosovës të jetë fillimi i një marrëveshjeje historike midis kosovës dhe Serbisë”, u shpreh Thaçi.

Hashim Thaçi është shprehur në ABC News se vrasja e Ivanoviç ishte një problem për Veriun e Kosovës.

Ai tha në Byro Politike këtë të premte se nga të dhënat e hetuesve është e qartë se vrasja nuk ka motiv politik apo etnik.

“Natyrisht se ka pasur probleme të shumta dhe më herët. Vrasja e politikanit Ivanoviç ka dërguar mesazhin më të keq të mundshëm për atë hapësirë dhe më gjerë. Por nga të dhënat që kemi nga hetuesit, është e qartë! Ajo vrasje nuk ka ndonjë motiv politik apo etnik, por lidhen struktura kriminale dhe mafioze”, u shpreh Thaçi.

Më tej ai shtoi se pas kësaj ngjarjeje ka diskutuar me presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiç dhe sëbashku kanë arritur të qetësojnë situatën.

“Pas vrasjes kam folur me presidentin e Serbisë. Kemi diskutar për qetësimin e situatës dhe ia kemi arritur. Vuçic e ka vizituar Kosovën ditë më vonë. Jemi takuar dhe në Davos dhe kemi diskutuar për këtë problem”, tha presidenti i Kosovës, Thaçi./abcnews.al

alfred-Lela.jpg
gra moz20:27 | 14/02/2018

Sipas analistit Alfred Lela, opozita ka merita të mëdha duke iu referuar miratimit me konsensus të rekomandimeve të komitetit parlamentar të stabilizim ascociimit mes BE-së dhe Shqipërisë, të cilat do t’i dërgohen më pas Parlamentit Europian.

“Unë do i jepja më shumë kredite opozitës për faktin se është hera e parë, që opozita nuk bëhet pengesë. Jemi të vetëdijshëm se kur ka ardhur momenti për të hedhur hapin final, opozitat e mëparshme kanë preferuar të veprojnë në favor të një lufte të brendshme kundër integrimit europian”, u shpreh Lela në Byro Politike në ABC News.

Më tej Lela u shpreh se shpreson që kjo paqe mes PD dhe PS të vazhdojë dhe të mos jetë e përkohshme.

“Unë shpresoj shumë që të ecet në këtë sepse ta pranojmë, historikisht ka pasur një paqe të përkohshme dhe të rreme që është shndërruar në një luftë më pas”, tha ai./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono