Bylykbashi

PROVOKACIA-5-KORRIK-DENAR-BIBA-PJESA-1.mpg_snapshot_08.17-1280x720.jpg
ent ela21:02 | 05/07/2019

I deklaruar edhe më herët kundër prezantimit të teknologjisë në zgjedhje, Denar Biba shprehet në Provokacija se tashmë duhet të dakordësohet me Oerd Bylykbashin sa i takon votimit elektronik, i pyetur për ndërhyrjet q ëmudn të bëhen në sistem..

“Ndërhyrjet synojnë sistemin dhe ai është thelbi, por në lidhje me procedurën, unë kam qenë kundër dhe i deklaruar për prezantimin e teknologjisë në zgjedhje, por mesa duket do dakordësohem me Oerd Bylykbashin dhe mendoj se votimi elektronik, i gjithë procesi, identifikimi i votuesit, momenti i votimit, transmetimi i të dhënave dhe nxjerrja rezultateve mund të bëhen të katër elektronike dhe ndërhyurja është zero. Unë kam qenë kundra, por nëse doni të përjashtoni këto cic micet, partitë politike, PD. Nuk ia di përvojën Gamend Bardhit me zgjedhjet, por jam i bindur që të tjerë në PD e dinë shumë mirë që nuk ka asnjë mospërputhje mes deklarimit të parë dhe të dytë, nuk e mirëkuptoj, por e kuptoj në këtë mjedis ku jetojmë”.

I pyetur për koston që mund të ketë votimi elektrnik dhe për sa kohë është i vlefshëm ai, Biba përgjigjet se ky investim shkon në 40-50 milionë euro dhe vlen për 3-4 zgjedhje nëse nuk ndryshon sistemi zgjedhor.

“PD që  bën më shumë zhurmë është partia që është mbështetëse e votimit elektronik, kostoja në dijeninë time është në varësi të firmës të cilës i drejtohesh, teknikës, update, një kosto 40-50 milionë euro. Ky investim vlen deri në 3-4 zgjedhje se kërkon dhe mirëmbajtje në rast se nuk ndryshon sistemi ligjor, por nëse qëndron janë të vlefshme për 3-4 zgjedhje”.

Duke sjellë në vëmendje një vendim të gjykatës gjermane  të vitit 2010, e cila e shpalli antikushtetues votimin elektronik në Gjermani, me argumentin se votuesi gjerman nuk kupton se ku shkon vota e tij, nënkryetari i KQZ-së thotë se në Shqipëri mund të bëhet edhe i dyfishtë, me elektronik dhe klasik, duke e shpejguar procesin para zgjedhjeve përmes televizionit.

“Ka një vendim të gjykatës gjermane 2010 që e shpalli antikushtetues votimin elektronik në Gjermani me argumentin se votuesi gjerman nuk kupton se ku shkon vota e tij. Kurse në votimin elektronik ai shtyp një buton dhe ai nuk e kupton.

Në Shqipëri mund të bëhet edhe një proces mësimor nëpërmjet TV, nuk është e vështirë. Mund të bëhet edhe i dyfishtë, të jetë dhe makina dhe me letër”.

Por një zgjidhje për votimin klasik e sheh te modeli finlandez, ku komisionerët zgjidheshin në mënyrë kompjuterike nëpërmjet shtetasve me të drejtë vote mbi 18 vjeç

“Duke kuptuar procesin, kam kuptuar se të gjithë që merren me këtë çështje nuk mund të ketë demokraci pa parti politike . Partitë ofrojnë kandidatë, përçojnë ideologjitë te masat dhe sjellin energji duke sjellë struktura që menaxhojnë, por ka konflikt interesi. Unë jam dëshmitar sesi në Finlandë zgjidheshin në mënyrë kompjuterike nëpërmjet shtetasve me të drejtë vote 18 vjeç e lart”.

Mund të ecë në Shqipëri?

“Mund të ecë, ka pasur ide për të përfshirë mësuesit, por prapë dikush do thotë që janë të punësuar të qeverisë. Kurse në KAZAZ të vinim gjyqtarë ose noterë. Dhe kështu të kishim një trupë më profesionale shqiptarësh”. /abcnews.al

oerd-bylykbashi-3-847x477-620x349-1.jpg
ad min21:15 | 29/06/2019

Ish-deputeti i PD, Oerd Bylykbashi nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale deklaron se KQZ-ja dhe Policia e Shtetit kanë urdhruar për të ndaluar aktivitetin e opozitës në media dhe në protesta. Sipas Bylykbashit është i paligjshëm urdhri i policisë për të ndalur protestat e opozitës gjatë ditës së nesërme si dhe urdhri i KQZ për të ndaluar median të pasqyrojnë aktivitetet e PD-së.

”Dy repartet e Partisë Socialiste, KQZ dhe Policia e Shtetit kanë dhunuar të drejtat kushtetuese të shtetasve që nuk pranojnë farsën antikushtetuese të 30 Qershorit.

Bordi i Monitorimit të Mediave i KQZ, dje me 28 Qershor, ka paralajmëruar zyrtarisht mediat që bashkë me aktivitete zgjedhore, të mos transmetojnë ‎asnjë aktivitet politik gjatë heshtjes zgjedhore. Kodi Zgjedhor, neni 77, përcakton qartë që ndalimet e heshtjes zgjedhore vlejnë vetëm për aktivitetet elektorale të SUBJEKTEVE ZGJEDHORE dhe për askënd tjetër.

Policia e Shtetit, po dje më 28 Qershor, kërcënoi me burgim nëse zhvillohen tubime të partive politike dhe shtetasve të lirë që nuk marrin pjesë në zgjedhje, në periudhën e heshtjes zgjedhore dhe ditën e votimit. Policia e Ramës i cilëson të paligjshme dhe si cenuese të të drejtave të votuesve socialiste këto tubime proteste për mbrojtjen e të drejtës për të zgjedhur. Policia kërkon të ndaloje çdo tubim proteste edhe nëse janë larg ambienteve të votimit të Partisë Socialiste.

Partitë politike që nuk marrin pjese në votime, sa kohë nuk bëjnë fushatë për partitë e tjera, veprojnë mbi bazën e Kushtetutës Ligjit për Partitë Politike dhe Ligjit për Tubimet. Kodi Zgjedhor dhe periudha zgjedhore nuk pezullon të drejtat e tjera kushtetuese të shtetasve. Media ka liri të plotë të transmetoje lajme mbi aktivitete politike që nuk janë fushatë e subjekteve zgjedhore. KQZ dhe Policia, dy vegla të Kryeministrit, po dhunojnë të drejtën kushtetuese të lirisë së shprehjes, lirisë së medias, lirisë së tubimit dhe të drejtat që Kushtetuta dhe ligji u njohin partive politike”.

oerd-bylukbashi.jpg
nev ila14:10 | 17/04/2019

Ish-bashkëkryetari demokrat i komisionit të reformës elektorale, Oerd Bylykbashi, ftesën e përsëritur të kryeministrit Rama drejtuar opozitës, për të zënë karrigen e vëzhguesit në komisionin e reformës zgjedhore, me të drejtë veto-je, e sheh si aktin e fundit të një drame tragji-komike.

“Halli ku nuk e çon Edi Ramen, të bëj deklarata, ti quaj ftesa. Edi Rama është një njeri që jo vetëm tallet me gjithë shqiptarët por është gati të shkatërroje bazat e bashkëjetesës demokratike në vend. Me një parlament të këtij lloji që bazohet në këtë masakër elektorale, sigurisht që nuk mund të jesh pjesë e tij. Nuk mund të vazhdoje më, ndaj ftesa e Edi Ramës është sa komike aq edhe tragjike pra i gjithë ky kuadër  e bën atë ftesë të pakuptim dhe diçka për tu hedhur në kosh pa u marrë fare në konsideratë”, deklaron Bylykbashi.

Projektvendimin e miratuar në seancën parlamentare të 11 prillit, i ardhur si propozim i mazhorancës, për zëvendësimin në komisionet parlamentare të përfaqësuesve të opozitës, e ka komentuar kështu:

“Një gjë duhet thënë, askush që është sot në atë parlament, nuk mund të përfaqësoje PD, LSI, PR, LZHK. Kështuqë çdo lloj akti që del në parlamentin e Shqipërisë duke zëvendësuar anëtarët e PD, me gjoja anëtarë të tjerë të PD-së, është qesharake dhe e paligjshme”, thotë  ai.

Kjo jo vetëm bazuar në rregulloren e kuvendit, sipas Bylykbashit, por në rastin e Komisionit të Reformës Zgjedhore, edhe vetë vendimit të Parlamentit.

“Këta njerëz nuk kanë tagër përfaqësimi dhe kaq është çështja. Vendimi i parlamentit flet për një komision bipartizan konsensual, dhe mbushja me elemente që nuk përfaqësojnë askënd politikisht, thyen vet vendimin e parlamentit”, thekson ai.

Sa i përket draftit të ndodhur në tryezën gjysmë bosh të komisionit të reformës zgjedhore, Bylykbashi shprehet se:

“Ai draft nëse sot përfshihet në kod është i paplotë dhe i papërfunduar, dhe nëse do të miratohej sot, do çonte në kaos përgatitjet zgjedhore sepse është i papërpunuar”, deklaron Bylykbashi.

Kush sot vetë-identifikohet si opozitë, për shkak të pozicionit gjeografik në seanca parlamentare, Bylykbashi i komenton se janë individë që do të zhduken vetë nga skena politike.

“Janë individë të cilët do të zhduken shumë shpejt nga jeta politike në vend nëpërmjet votës”, shprehet ai.

Kjo jo vetëm bazuar në aftësitë që ata mund t’i ofrojnë një procesi kompleks si ai i reformimit të kodit apo sistemit zgjedhor, por fillimisht për shkak të mungesës së legjitimitetit përfaqësues, që kërkon ri-konfirmim periodik me votë qytetare, një testi që për Bylykbashin deputetët e rinj nuk i mbijetojnë dot./abcnews.al

mediu-dhe-bylukbashi-1280x717.jpg
ent ela22:00 | 27/03/2019

Oerd Bylykbashi dhe Fatmir Mediu kanë folur për listën e kandidatëve që po përzgjedh opozita për t’u bërë gati sipas tyre për zgjedhje. Bylykbashit tha në “Byro Politike” se opozita duhet të jetë gati nëse u thuhet për zgjedhje të parakohshme. Ndërsa nga ana e tij Mediu u shpreh se misioni i opozitës është ta dërgojë vendin drejt rrugës evropiane. Sipas tij nëse nuk ndodh atëherë nuk do këtë më opozitë.

Oerd Bylykbashi: Zhvillimet politike dhe ne po përpiqemi që t’i çojmë në atë drejtim që ato të shkojnë në zgjedhje. Dhe kur të bëhen zgjedhje parlamentare duhet të bëhen zgjedhjet lokale dhe është gjëja më normalë që partitë e opozitës të kenë bateritë e tyre gati, qoftë porsa i përket strukturave qoftë porsa i përket kontrollit të terrenit nga strukturat. Në këtë kuadër duhet të bëjmë gati edhe procesin se si përzgjidhen kandidaturat. PD dhe opozita është në avangardë përsa i përket metodave të reja të përzgjedhjes. Ne po diskutojmë metoda konkretë për të përzgjedhur kondidaturat sa më shumë nga baza. Nuk ka asgjë të çuditeshe në këtë histori pasi nëse mund të thuhet do shkojmë në zgjedhje të parakohshme dhe ne çfarë do themi prisni pak se nuk jemi gati.

Fatmir Mediu: Përzgjedhje elektorale dhe funksionimi elektoral i një partie fillon në momentin kur mbaron data e zgjedhjeve. Misioni i opozitës është se ose do ta kthejmë këtë vend drejt rrugës kushtetuese dhe evropiane ose nuk do të ketë më opozitë. Këto dy alternativa janë./abcnews.al

oerd-bylykbashi.jpg
ent ela18:41 | 05/03/2019

Për ish-deputetin e PD-së Oerd Bylykbashi, dialog me Edi Ramën opozita nuk do të pranojë. Ai madje tha se Kryeministri nuk është i gatshëm për të hyrë në dialog.

“Së pari PS duhet të kuptojë se ka një trashëgimi të dikurshme madje duke ndërruar kryeministra arrinte të adekuonte një situatë të rëndë. Ky koncept me Edi Ramën nuk ekziston. Edi Rama thotë se do marr pushtetin në 61 bashki, do ndërroj Kodin Zgjedhon në mënyrë të njëanshme, mendoni se ju se Rama është i gatshëm për dialog?! Ai është personi i fundit për një negociatë apo dialog. Ne nuk na intereson pushteti në tavolinë dhe pushteti vjen nëpërmjet zgjedhje. Këtë e prodhojnë vetëm zgjedhjet e parakohshme pa Ramën”.

Më tej ai ka paralajmëruia për një tërmet të madh ku lëkundjet e të cilit sapo janë ndjerë në politike.

“Fakti që ka ndodhur një zhvillim kaq i madh politik me pasoja tektonike dhe tërmet sapo kanë filluar dhe Rama nuk mund të qëndrojë dot. Kjo ngrehinë shpejt do të bjerë. Tërmet vetëm kanë filluar dhe më i madhi nuk ka ardhur ende”.

E ndërsa kritikët e konsiderojnë si precendet aktin e ndërmarrë nga opozita për djegien e mandateve, demokrati tha se:

“Është një precedent i cili i tregon kujtdo autokrati apo kujtdo politikani që ka në kokën e tij që mund të qeverisë në kokën e tij në të ardhmen, nuk ka rëndësi i djathtë apo i majtë. Por nuk mund të qeveriset në këtë formë duke kapur të gjitha pushtetet, duke prishur ndarjen e pushteteve. që është baza themeli i çdo sistemi demokratik, ndarja e pushteteve. Veç gjyqësori, veç ekzekutivi, veç parlamenti dhe pushtete të tjera të pavarura përfshirë median. Nëse i kap të gjitha situata vjen aty ku vjen edhe një herë nevoja për rrëzim busti. Kësaj radhe është radha e bustit të Edi Ramës si figurë.  Precedenti është ky. Kush mendon se mund të qeverisë në të ardhmen njësoj me Edi Ramën do të bie. Bie dhe bie keq për të mos u kthyer më. Ky politikan do të zhduket përfundimisht si model, jo vetëm si individ nga skena politike shqiptare. Dhe këtë do ta bëjnë shqiptarët, do ta bëjnë edhe të majtët, do ta bëjnë edhe socialistët. Do jetë precedenti që do u tregojë shqiptarëve që si mund të qeveriset në mënyrë që të arrijnë në BE”.

I pyetur nëse opozita do ishte e gatshëm të ulej në dialog ku ndërmjetësuar të ishte Meta, Bylykbashi u shpreh se nuk është momenti që flitet për dialog.

“Jo dialog pa kuptuar se kush janë problemet është e kotë të diskutohet për dialog. Meta ka një rol të tij. Nëse Rama thotë se e kam partinë legjitime dhe parlamenti legjitim dhe ne kërkojmë negociator për një gjë që nuk ekziston. Të flasim për këtë  është sikur flasim për kotë mirë kur bie shi. Të vetmet për zgjidhej e kësaj krize janë zgjedhjet e parakohshme me një qeveri e cila nuk e ka Ramën brenda”.

Gjithashtu ish-deputeti ka folur për protestë që pritet të mbajë opozita më 16 Mars, përpara Kryeministrisë.

“Është një etapë shumë e rëndësishme dhe do demonstrojë fuqinë në rritje të opozitës shqiptare. Njerëzve u ka ardhur shpirti në majë të hundë. Më 16 Mars do jetë një demonstrim i madhe që ka opozita. Fjala ka mbaruar koha dhe sot Rama nuk ka institucion tjetër që ti vëre fre përveç protestave të madha para zyrës së tij”./abcnews.al

SINKRON-OERDI-PER-DAKON.mpg_snapshot_00.55-1280x720.jpg
ent ela19:46 | 23/01/2019

Oerd Bylykbashi e konsideron të painformuar numrin dy të socialistëve Taulant Balla, që i bëri thirrje opozitës ta votojë draftin e PS të Kodit Zgjedhor. Në një postim në “Facebook”, bashkëkryetari demokrat i Komisionit të Reformës Zgjedhore, rendit 5 probleme, të cilat sipas tij burojnë nga qeveria, e zgjidhen vetëm me vullnet politik, pa ndërhyrje në Kodin zgjedhor.

Bylykbashi thotë se amendamentet e PS nuk parashikojnë masa kundër shit-blerjes së votës e presionit mbi administratën, apo përdorimin e burimeve shtetërore në favor të kandidatëve të qeverisë.  Deputeti demokrat shkruan se Rama e ka zvarritur qëllimisht projektin për votimin elektronik, ndërsa eksperti i socialistëve, sipas tij, thotë vetë se drafti i tyre është i papërfunduar. Bylykbashi shpreh skepticizmin se nuk ka asnjë garanci, për ata që socialistët i quajnë ekspertë të pavarur të administratës zgjedhore.

Sipas Bylykbashit problemet reale të zgjedhjeve sot, janë probleme të qeverisjes së përditshme e nuk kërkojnë ndërhyrje në Kodin Zgjedhor. Nga ana tjetër deputeti demokrat thotë se listat e zgjedhësve janë të manipuluara e me probleme, ndërsa në 6 vjet qeveria nuk ka bërë qëllimisht sistemin e adresave, cka le hapësira abuzimi nga kryebashkiakë të caktuar, të importojnë zgjedhës sipas nevojës./abcnews.al

REFORMA-ZGJEDHORE-NEGELI-NE-KLASE-1280x709.jpg
ent ela15:41 | 27/12/2018

Konsensusi i munguar nga forcat politike në vend çoi në dështimin e reformës zgjedhore për vitin 2018. Thirrjet e ndërkombëtarëve për të miratuar brenda vitit ndryshimet në kodin zgjedhor nuk e bënë bashkë mazhorancën dhe opozitën.

Shpresuan ndërkombëtarët se deputetët e Kuvendit do t’i ndërprisnin pushimet për të miratuar reformën zgjedhore. Por më kot. Seanca e jashtëzakonshme parlamentare e parashikuar në 27 dhjetor dështoi duke i hedhur në kosh thirrjet e përsëritura të përfaqësive diplomatike në Tiranë për ta përfunduar brenda dhjetorit të këtij viti.

Ambasadorja gjermane Shutz: “Ne jemi të mendimit që në demokraci nevojitet një opozitë por edhe për këtë opozitë vendi është në parlament dhe unë i bëj apel opozitës që të kthehet përsëri në parlament sepse ka shumë ligje për tu miratuar si reforma e kodit zgjedhor, për të cilat nevojitet edhe vota e opozitës .

Ne si Gjermani kemi thënë që 6 shteteve Ballkanit perëndimor kanë një perspektivë për anëtarësimin në BE, kjo vlen edhe për Kosovën e Serbinë por është e rëndësishme që këto dy vende të bëjnë progres për normalizimin e dialogut mes tyre dhe në këtë kontekst shpresoj që diferencat mes këtyre dy vendeve të përballohen. Qeveria federale gjermane dhe vetë kancelarja gjermane ka thënë që një ndryshim i kufijve nuk do të çonte në një zgjidhje”.

Soreca:Ne presim që partitë politike të punojnë së bashku për reformën zgjedhore, duke u angazhuar në mënyrë gjithëpërfshirëse për të trajtuar rekomandimet prioritare të OSBE-ODIHR-it. Është shumë e rëndësishme që kjo të përfundojë tani, 6 muaj para zgjedhjeve vendore të vitit 2019.”

Lëvizja që bëri Partia Socialiste duke cuar në Kuvend draftin e njëanshëm ndeshi në kundërshtimin e demokratëve për rrugën e paligjshme që kishin ndjekur sipas opozitës.

Balla: “Sigurisht erdhi pronari i ndërmarrjes edhe drejtori, por besoj që të dy ërkoj që të shpreheni lidhur me kërkesën për të futur në rend të ditës kodin zgjedhor, sipas të gjitha atyre që keni kërkuar një për një. Për zgjedhjet e 30 qershorit të jemi gati për zgjedhjet lokale”.

Basha: “Jeni të poshtër si dreqi, por bëni budallenj si gomari. E dini fare mirë që ka një komision. Si mund ta sjellësh pa kaluar komisionin. Çfarë po bëni ju këtu? E keni marrë mesazhin dje nga faktori ndërkombëtar. Jeni hileqarë, të poshtër. Del këtu shoku i trafikantit që do të bëjë pallate tek Unaza e Re e do të bëjë reformë zgjedhore tufë hajdutësh, banditësh. Gjysma prej jush duhet të jetë në burg. Prandaj leri këto gomarrliqe, fillo nga pika e parë e rendit të ditës që kemi rënë dakord”.

Depozitimi në Kuvend i amendamenteve nga mazhoranca u konsiderua minim për reformën zgjedhore nga demokratët.

Bylykbashi: “Ajo që kërkon PS në mënyrë të njëanëshme minon reformën zgjedhore, nëse vazhdon kështu reforma zgjedhore mbytet aty ku është”.

Konsensusi i munguar nga forcat politike ka bërë që reforma zgjedhore të ngelë edhe në vjeshtë për vitin 2018. E vetmja që sheh një ditë shprese është mazhoranca. Nëpërmjet kryetarit të grupit parlamentar socialist Taulant Balla i drejton thirrjen e fundit opozitës.

Balla:  “Apeli im përkundrejt dy forcave të tjera është që në funksion të kësaj kërkese legjitime të shqiptarëve që jetojnë jashtë, të vijnë ta miratojmë nesër, në mos janë duke gatuar bakllavanë të vijnë ditët e para të janarit për ta miratuar.” /abcnews.al

BYLYKBASHI-REFORMA-ZGJEDHORE-1280x720.jpg
ent ela15:31 | 19/12/2018

Bashkëkryetari demokrat i reformës zgjedhore Oerd Bylykbashi, amendamentet e njëanëshme të socialistëve mbi kodin zgjedhor i sheh si provokim dhe prishje të çdo mundësie për të pasur reformë konsensuale përpara fundvitit. Janë të shumta çështjet që duhen adresuar sipas Bylykbashit, por ato nuk janë pjesë e ndryshimeve teknike në Kod dhe kërkojnë vullnet politik të mazhorancës.

Balla një ditë më parë: “Është shumë e rëndësishme që opozita të vijë dhe të votojë reformën zgjedhore”

Që ndryshimet në Kodin zgjedhor të përfundojnë 6 muaj përpara zgjedhjeve të qershorit të ardhshëm, do të duhej që komisioni i reformës të mblidhej për miratim të amendamenteve dhe seanca plenare t’i zyrtarizonte ato brenda seancës së fundit plenare të datës 21 dhjetor.

“Në komision do mblidheshim kur puna teknike do të mbaronte por ajo që bëri PS ishte që prishi përpjekjet e fundit për të pasur një reformë zgjedhore përpara fundvitit”.

Për bashkëkryetarin demokrat Bylykbashi, depozitimi në Kuvend i amendamenteve të socialistëve në mënyrë të njëanëshme, ka për qëllim provokimin e përplasjes dhe hedhjen në erë të mundësisë për konsensus.

“Ajo që kërkon PS në mënyrë të njëanëshme minon reformën zgjedhore, nëse vazhdon kështu reforma zgjedhore mbytet aty ku është”.

Problemet thelbësore të zgjedhjeve nuk zgjidhen përmes amendamenteve teknike të Kodit, thekson Bylykbashi, por tek një numër çështjesh që vetë i liston.

“1.4 milion karta identiteti skadojnë mes janarit dhe qershorit 2019, dhe në zgjedhje nuk votohet pa kartë identiteti të vlefshme. Çdo shtyrje artificiale do të hapte derën për manipulim të zgjedhjeve përmes kartave false, mund të përdoret për shit blerje apo mohim votimi. Listat janë sot të manipuluara edhe për shkak të sistemit të adresave. Abuzimi me burimet shtetërore është çështje e qeverisë. Policia në zgjedhje është çështje e qeverisë, pra problemet kryesore janë jashtë kodit zgjedhor”.

Kusht i rëndësishëm i demokratëve në përgatitjet e kësaj reforme është votimi elektronik për të cilin komisioni ra dakort në zbatimin e një projekti pilot. Për këtë është ngritur edhe një grup pune, në përbërje të së cilit ka edhe ekspertë demokrat, por gjithçka ka mbetur me kaq, njofton Bylykbashi.

Grupi i punës drejtohet nga përfaqësuesit e qeverisë,  nuk është mbledhur kurrë duke humbur kohë të vlefshme për të hartuar termat e referencës për një projekt pilot që funksionon. Dhjetori iku dhe nuk ka terma reference ndaj unë gjykoj që jemi në limitet e të pamundurës”.

Është komisioni i reformës ai që do duhej të binte dakort kush janë çështjet që amendamentet duhet të adresojnë, bazuar mbi përgatitjet që duhet të bëhen për zgjedhjet e ardhshme, por kjo do të kërkonte konsensus të të gjitha palëve anëtare në komision dhe sipas Bylykbashit, amendamentet e njëanëshme të rilindjes dhe afatet duket se kanë pamundësuar një reform zgjedhore të tillë. /abcnews.al

INTERVISTE-BYLYKBASHI-E-PLOTE.mpg_snapshot_04.12-1280x720.jpg
ent ela17:42 | 18/12/2018

Partia Socialiste sipas Partisë Demokratike ka paraqitur një draft të njëanshëm amendamentesh për Kodin Zgjedhor. Me këtë veprim socialistet thotë bashkëkryetari i komisionit paralamentar ad-hoc për reformën zgjedhore Oerd Bylykbashi po minojnë reformën zgjedhore.

“Parlamenti mund të votoje vetëm amendamente që miratohen nga Komisioni i Reformës Zgjedhore. Veprimi i sotëm i Partisë Socialiste ka si qëllim vetëm prishjen e urave të konsensusit për rregulla loje që pamundësojnë ripërtëritjen e shkeljeve dhe manipulimeve të zgjedhjeve që konstatoi  raporti i OSBE-ODIHR në vitin 2017”  thotë Bylykbashi përmes një deklarate për shtyp.

Qeveria sipas Bylykbashkit nuk ka bërë asnjë përpjekje për të zgjidhur problemin e 1.4 milionë letërnjoftimeve që skadojnë deri ditën e zgjedhjeve, as për të vënë në jetë projektin pilot të votimit elektronik, si mjet kundër mashtrimeve zgjedhore apo presionit mbi administratën.

“Nga njëra anë edhe vetë përfaqësuesit e qeverisë kanë pranuar se këto probleme thelbësore nuk zgjidhen me Kodin Zgjedhor, por janë detyrë e qeverisë dhe çështje e vullnetit politik. Minat që PS po i vë sot reformës zgjedhore, synojnë të fshehin mosveprimin e qëllimshëm të saj për këto probleme“– thotë bashkëkryetari demokrat i komisionit paralamentar ad-hoc për reformën zgjedhore. /abcnews.al

 

SHORTI-PER-KED.mpg_snapshot_00.01-1280x702.jpg
ent ela14:55 | 07/12/2018

Pas refuzimit të Presidentit Ilir Meta në Kryesinë e Kuvendit është hedhur shorti për plotësimin e stafit të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi.Kërkesa e deputetit të Partisë Demokratike Oerd Bylykbashi për t’u tërhequr pasi është antikushtetues sipas tij nuk u mor parasysh nga kryetari i kuvendit Gramoz Ruçi.

Ndërsa goglat bëheshin gati për të zgjedhur 9 anëtarët e Këshillit të emërimeve në drejtësi, deputeti I Partisë Demokratie Oerd Bylykbashi I kërkoi kryeparlamentarit Gramoz Ruci të tërhiqej nga ky vendim.

Presidenti thotë se ka vakum ligjor dhe dispozitat tranzitore kane mbyllur efektin e tyre. Kandidatët filtrohen nga 3 organe Kushtetuese, Gjykata Kushtetuese, KLGJ e KLP, të cilat nuk janë ngritur ende. Qëllimi është kapja e sistemit të drejtësisë nga mazhoranca. Tërhiquni nga ky short sot dhe plotësoni vakumin ligjor për funksionimin e KLGJ e KLP.

I qetë shprehet Kryetari i kuvendit Gramoz Ruci për këtë vendim të cilin tha se mori pas konsultimeve me dy organizma të rëndësishëm.

Letrën e presidentit për shortin e kam konsultuar me ekspertet ligjore te kuvendit, EURALIUS, OPDAT. Sot është rendi qe hidhet shorti. Për shortin e KED Gjykata Kushtetuese ka sjelle dy kandidatura. Për këtë nuk mund te hidhen shorti pasi janë vetëm dy kandidate për dy poste dhe dy kandidaturat vlerësohen automatikisht te zgjedhur. Bëhet fjalë për Bashkim Dedja dhe Vitore Tusha.

Dhe kështu u bë.

Bashkim Dedja e Vitore Tusha u zgjodhën nga Gjykata Kushtetuese.Ardian Dvorani nga Gjykata e Lartë, ndërsa anëtar zëvendësues Medi Bici; Arta Marku nga Prokuroria e Përgjithshme, pa anëtar zëvendësues;  Fationa Memçaj nga prokuroritë e Apelit, pa anëtar zëvendësues; Fatri Islamaj dhe Margarita Buhali nga gjykatat e Apelit dhe anëtar zëvendësues është Gurali Braimllari; Eriol Roshi nga gjykatat administrative, me anëtar zëvendësues Klodiana Veizi Memën.

Ky është Këshilli i Emërimeve në Drejtësi. Rradhën e ka plotësimi i vendeve vakante në Gjykatën Kushtetuese që sot është jashtë funksionit. /abcnews.al

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono