buxheti

erjon-veliaj-1.jpg
G. P.22:38 | 21/12/2018

Këshilli Bashkiak i Tiranës miratoi buxhetin e kryeqytetit për vitin e ardhshëm. Në mbledhjen e zhvilluar sot pasdite, kryebashkiaku Veliaj foli edhe për akuzat nga opozita për Unazën e Re, si dhe akuzoi Bashën për një leje ndërtimi dhënë vetes, kur drejtonte bashkinë. E ka gati dosjen kryetari i Bashkisë së Tiranës për ta dorëzuar në prokurori me akuzën për shpifje.

“Me durim i kam mbledhur të gjitha. Nuk i bishtnoj asnjë akuze dhe asnjë cifle balte që i hidhet këtij qyteti dhe kësaj bashkie dhe siç e bëj gjithmonë dua që ta bëj edhe këtë herë”.

I akuzuar nga Partia Demokratike se ka dhënë leje në tokën private të dikujt në zonën e Unazes së Re, kryebashkiaku Erion Veliaj sqaron se kjo tokë nuk është Unazë.

“Kemi bërë verifikimet, është në njësinë nr. 7, në anën e djathtë kur shkon për te ‘Shqiponja’. Pra, është më afër fushës së aviacionit dhe njësisë nr. 7 sesa është me projektin e Unazës. Kjo është gënjeshtra e parë dhe kushdo që mund ta verifikojë në hartë ku kanë qenë serrat që janë privatizuar nga po këta, nga ministrat e këtyre dhe qeveria e këtyre. Gënjeshtra e dytë, ne nuk kemi dhënë asnjë leje aty”.

Kryetari i Bashkisë së Tiranës akuzon drejtpërdrejtë Lulzim Bashën dhe Jorida Tabakun për shkelje ligji, pasi sipas tij janë këta të dy që kanë dhënë leje ndërtimi për veten e tyre në kohën që drejtonin Bashkinë.

“Po ka një të tillë që bashkia e Tiranës ka dhënë leje, atëherë unë iki nga bashkia e Tiranës, le të kthehet ta bëjë Luli prapë. Në të kundërt, ka frikë se do të duhet të shkojë prapë në Gjykatë për shpifje. Kjo është leja e ndërtimit që do të hyjë në muze. Kur të shkruhen librat e historisë për bashkinë, kryetar bashkie që i jep leje vetes vet por kujdes, nuk do të shkojë vetëm në muze. Kam pritur prej kohësh që prokuroria të veprojë, nuk po vepron por do shkoj ta çoj vetë ne prokurori. Ligji i konfliktit të interesit ka shkeljen më flagrante me këtë leje. Kryetari i bashkisë i jep leje vetes së vet”.

Në të njëjtën kohë akuza ngriheshin edhe nga jashtë Bashkisë së Tiranës. Në krah të banorëve të Unazës së Re që e kishin zhvendosur protestën e tyre pranë këtij institucioni, këshilltarët bashkiakë të opozitës deklaruan se trualli publik i Tiranës nuk mund të grabitet për të kënaqur interesat e oligarkëve për të pastruar para dhe për t’i shërbyer mafias. Kjo është një e drejtë që kushtetuta e Shqipërisë ua njeh vetëm këshilltarëve bashkiakë u shprehën ata. Pasditja e së premtes i dha administratës bashkiake buxhetin e ri për vitin 2019. Me votat e socialistëve dhe të PDIU-së u vendos që të rritet me 12 përqind buxheti i fokusuar në infrastrukturë rrugore, banesa sociale, shkolla e kopshte, pastrim e gjelbërim./abcnews.al

kuvendi-i-shqiperise.jpg
G. P.22:50 | 20/12/2018

Gjatë seancës që ka nisur sot pasdite në Kuvend po diskutohet për dekretin e Presidentit Meta, që rikthen buxhetin e 2019-s me qëllimin plotësimin e kërkesave të studentëve. Ministri i Financave dhe Ekonomisë, Arben Ahmetaj, tha se dekreti nuk ka referenca apo sugjerime konkrete.

Parlamenti rrëzoi me votat e mazhorancës dekretin e Presidentit që ktheu ligjin për buxhetin 2019 në Kuvend. Diskutimin që i mblodhi në sallën e seancave plenare të majtë e të djathtë, e nisi ministri i Financave me një konsideratë.

“Do ishte në ndihmë të këtij parlamenti, majta dhe djathtas, që Presidenti të kishte cituar shifra konkrete, madje -madje si zakonisht kur kthen një ligj të bënte referenca konkrete dhe sugjerime konkrete, gjë që në dekret nuk ka ndodhur. Në këndvështrimin tim personal sigurisht që Presidenti e ka kthyer politikisht Buxhetin e vitit 2019”, tha Ahmetaj.

Arsyes thelbësore të kthimit të këtij ligji, kërkesave të studentëve që protestojnë prej 16 ditësh për 8 kërkesat e tyre, ministri i Ekonomisë dhe Financës iu përgjigj duke i bërë jehonë asaj që shefi i tij po deklaronte njëkohësisht në një tjetër godinë, atë të Universitetit të Inxhinierisë së Ndërtimit në takimin me studentët atje. Kreu i demokratëve, Lulzim Basha, argumentat e tij kundër Ligjit për buxhetin 2019 në mbështetje të kërkesave të studentëve i dha me shifra.

“kosto vjetore mesatare 25 mijë Lekë, Master 100 mijë Lekë, konvikt dhe ushqim 220 mijë Lekë, libra 15 mijë Lekë, telefona, abone, transport 25 mijë Lekë. Në total për 3 vite Bachelor dhe 2 vite Master një familje duhet të shpenzojë afro 15 milionë Lekë të vjetra, që të mundësojë shpenzimet për një fëmijë të vetëm. Sepse të çosh sot një fëmijë në Universitet në Shqipëri është një sakrificë e papërballueshme për shumicën e familjeve. Po familjet që aspirojnë të çojnë më shumë se një fëmijë në Universitet”, u shpreh Lulzim Basha.

Ministrja Nikolla preferoi t’i drejtohej opozitës lidhur me sistemin arsimor, teksa diskutimin me studentët e vijonte shefi i saj.

“Studentët, prindërit e tyre dhe shoqëria shqiptare e dinë shumë mirë se si e latë ju arsimin. Çfarë do të thoni për filialet që i latë për Shqipëri. Po për kioskat universitare? Po për mësuesit e përdorur dhe tekstet gjithëfarëshe. Në këto pesë vite ne kemi ndërmarrë një reformë sistemike në çdo centimetër, nga kopshti deri në universitete. Më thoni një reformë modernizuese të sistemit arsimor në kohën tuaj”, u shpreh Nikolla.

Përgjigjen ia dha vetë ish-kryeministri Sali Berisha.

“Në ato vite është bërë një rritje e madhe e rrogave të pedagogëve.Paga neto nga 500 mijë u rrit në 747 mijë e 700 lekë. U dhanë për universitetet 36 ndërtesa. A idoni me listë këtu? I keni listat të gjitha. Nga Gjirokastra, Saranda, Vlora në Peshkopi, Kukës dhe kudo. Ku shkuan paratë tuaja? U vodhën, u vodhën, u vodhën”, tha Berisha.

Në përfundim të votimit të pikës që u bë shkak i thyerjes së bojkotit thuajse 4 mujor opozita u largua nga salla./abcnews.al

edi-ramaaa-1.jpg
G. P.14:06 | 13/12/2018

“Interesant” e quan kryeministri vendimin e presidentit për kthimin për rishqyrtim në Kuvend të Ligjit për buxhetin e shtetit. Përmes një postimi në rrjetin social Twitter, kreu i qeverisë shprehet jo i çuditur për dekretin e presidentit që sipas tij vjen si rezultat i kërkesave të Lëvizjes Socialiste për Integrim.

Vazhdon presioni për studentët për të refuzuar dialogun, shkruan shefi i qeverisë i cili postimin në rrjetet sociale e mbyll me propozimin drejtuar protestuesve, për tu larguar nga kori që mohon dialogun dhe për tu bërë individë që flasin në emër të vetes./aabcnews.al

KRONIKE-DASHI-JORIDA-PER-BUXHETIN-2019.mpg_snapshot_02.03-1280x720.jpg
G. P.15:19 | 11/12/2018

Rritja e pagave jo reale, mungesa e indeksimit te tyre dhe pensioneve dhe risku i krijuar per shkak te kontratave te Partneritetit Publik Privat japin një pasqyrë aspak të mirë për financat e vendit në vitin e ardhshëm. Kjo sipas kreut të LZHK-së Dashamir Shehi dhe demokrates Jorida Tabaku të cilët në një intervistë për ABC News e shohin projekt-ligjin për buxhetin 2019 si pasqyrë të asaj që konsiderojnë si krizë të thellë ku ndodhet vendi.

Miratimi i buxhetit për vitin e ardhshëm në mungesë të debatit parlamentar për shkak të bojkotit të opozitës, nuk është produkt i mungesës së ksaj të fundit në proces, por vetëm vijim i filozofisë së mazhorancës sipas demokratëve dhe aleatëve të saj.

Jorida Tabaku, deputete e PD: “Duke filluar nga 2013 PD ka përgatitur amendamente. Të gjitha të refuzuara me votë, të gjitha pa lejuar fare diskutimin. Në qoftë se për 5 vite me rradhë kemi patur një sjellje dhe kemi qenë konstruktivë dhe kemi dhënë alternativën tonë. Mendon se do të ndryshonte ndonjë gjë po të bënim të njëjtën gjë edhe këtë vit?!…”

Dashamir Shehi, kryetar i LZHK: “Ne jemi në një situatë të jashtëzakonshme. Situata e jashtëzakonshme kërkon masa të jashtëzakonshme. Kështu që nga kjo pikëpamje, për të denoncuar këtë buxhet nuk na ka penguar mungesa e parlamentit.”

Për kreun e Lëvizjes për Zhvillim Kombëtar Dashamir Shehi situata është e thjeshtë për tu përgjithësuar.

Dashamir Shehi, kryetar i LZHK: “Ky njeri nëpërmjet koncesioneve ka marrë direkt 150 milionë ëtij buxheti që mund tu përdorte për gjëra të tjera vit për vit do të vazhdojë t’ja marri këtë punë edhe 15 vite të tjera me radhë. Ka firmosur letrat që ky do të marri paratë e shqiptarëve jo këtë vit dhe vitin që vjen por edhe 10-12 vjet të tjera.”

Jorida Tabaku, deputete e PD: “Kontratat koncesionare të partenritetit publik privat kanë pasur një rritje të jashtëzakonshme vitet e fundit. Ishin 70 milionë euro para dy vitesh, shkuan 90, këtë vit shkuan 100-160 mendohet pas 3 vitesh që janë një rrezik shumë i madh kosto vjetore. Ndërkohë që në total ato që kanë firmosur deri më sot janë 2.2 miliardë euro. Ky është një rrezik i jashtëzakonshëm fiskal për Shqipërinë sepse është 12% i PBB i cili nuk po llogaritet në borxh. Detyrime të gjitha për tu pahuar nesër”.

Detyrime kto të cilat shlyhen nga paratë e taksapaguesve, të cilët sipas Tabakut, prej vitit 2013, i paguajne shtetit 1.9 miliardë euro më shumë në formën e taksave dhe tatimeve që rriten prej 5 vitesh tashmë, pa u shoqëruar me rritje pagash.

Jorida Tabaku, deputete e PD: “Një rritje pagash me thuajse 30% do e zgjidhte situatën, duke pasur parasysh qe çdo vit nuk janë rritur”.

Por buxheti 2019 i miratuar në parlament ditën e hënë parashikon një rritje prej 7% të pagave, e pamjaftueshme kjo as për të balancuar rritjen e taksave në këto vite të qeverisjes së Rilindjes.

Jorida Tabaku, deputete e PD: “Në 5 vite kto paga nuk janë indeksuar as me normen e inflacionit. Sipas INSTAT ka pasur për here të parë në 15 vite ulje reale të pagës”.

Dashamir Shehi, kryetar i LZHK: “Këta u bënë 6 vjet dhe po rrisin pagat 7%. Këto po kompensojne inflacionin që rrotullohet në 2% në vit, as atë nuk e kanë mbërrit të kompesojnë humbjet jo më të pretendojmë se ka rritje reale page. Po marr njeë pagë 30,000 me 7% rritja është 20 mijë lekë, kaq e parëndësishme dhe pa influencë
Rrëzimin e propozimit për heqjen e tatimit mbi fitimin për pagat deri në 40,000 lekë të reja, me pretendimin se dëmtohen financat e shtetit”.

Dashamir Shehi, kryetar i LZHK: “Kjo është të nxjerrësh dhjamë prej pleshtit. Zoti Ahmetaj dhe zotërinjtë e tjerë duhet ti bledhin taksat në sektorë të tjerë. Këtu ka kompani nafte që i kanë borxh shtetit nga 60-70 milionë”.

Pretendimin e ministrit të Ekonomisë dhe Financave Arben Ahmetaj se alternativa e opozitës, për taksim të sheshtë 9%, do të rrisë taksimin e fashës 30,000 deri në 40,000 lekë, Tabaku në rastin më të mirë e quan mashtrim, e në atë më të keq, padituri në llogari.

Jorida Tabaku, deputete e PD: “Nga 30 mijë taksa ka qënë 10% sot ajo paguhet 13% …13% dhe 23% jan më të larta se 9% sepse ka një fashë të mbrojtur 0 ne 30… Kjo fashë nëse llogarisim diferencën sipas propozimit të PD tatohet 4%…duke hequr diferencën në të dyja rastet, 5.5% është më e lartë se 4%”.

Por për Dashamir Shehin edhe pse alternative e opozitës paraqet një ndryshim të madh pozitiv krahasuar me atë të praktikuar prej 5 vitesh nga mazhoranca aktuale, vendi përballet me një emergjencë kombëtare që kërkon vendime drastike.

Dashamir Shehi, kryetar i LZHK: “Ka nëvojë shëndetësia, arsimi por ka më shumë nevojë Shqipëria. Nqs do e kisha unë buxhetin do rrisja rrogat që të kontribuojmësado pak në bllokimin e fluksit migrator që po merr pjesën më të madhe të shqiptarëve të mirë profesionistë. Mjafton një elektriçist, një hidraulik një marangoz i duhet Shqipërisë dhe nuk i ka me. Këte vit 20% pastaj 3 vjet nga 15% brenda një dekade ti afrohemi nivelit, mirpo ky hall po nuk e zgjidhën dhe këto 4-5 vjet nuk ka më kthim. Të gjithë formulën për të bllokuar hemoragjinë njerëzore që nuk kthehet më pas, po u shkatërrua struktura nga ana demografike këtu s’do ketë më para për pensionet”.

Shqetësimin e djeshëm të opozitës për borxhin e pallogaritur të PPP-ve sot e ngre Fondi Monetar Ndërkombëtar, thekson Tabaku; atë të taksave të ngritura qytetarët dhe bizneset; akuzat e djeshme të opozitës për rritjen e tarifave universitare sot e brohorasin studentët në protesta, tregues se denoncimet e opozitës janë reale e jo thjesht deklarata politike, përfundon Tabaku./abcnews.al

SINKRON-KURTI-USHTRIA.mpg_snapshot_00.28-1280x720.jpg
G. P.16:45 | 09/12/2018

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti, njoftoi se deputetët e kësaj partia do të votojnë pro ushtrisë në Kuvend. Megjithatë ai pati kritika sa i përket buxhetit për këtë çështje.

Albin Kurti, kryetar i Lëvizjes Vetëvendosje: “Kushdo që të vije në seancën plenare në kuvendin e republikës, grupi parlamentar i Lëvizjes Vetëvendosje do të votojë për transformomin e forcës së sigurisë së Kosovës në drejtim të bërjes së saj ushtri të Kosovës dhe forcë e armatosur e republikës së Kosovës, siç ne besojmë se duhet të jetë ajo dhe duhet të bëhet e tillë. Çështja është që teksti i projektligjit në lexim të dytë do të ngelet në letër sa i përket transformimit të FSK-së nëse ne këtë nuk e shqoërojmë me buxhet shtesë. Është për të ardhur keq që propozim buxheti për vitin 2019 nga qeveria paraqet buxhet për FSK-në edhe në vitin e ardhshëm vetëm 58 milionë euro, e cila nuk është as 20% e Ministrisë së Infrastrukturës e cila do të ketë buxhet 300 milionë euro.”/abcnews.al

KLSH-KRONIKE.mpg_snapshot_00.18-1280x720.jpg
G. P.19:31 | 08/12/2018

Sipas Kontrollit të lartë të Shtetit, 1 miliard euro është vlera e shkeljeve finaciare të kryera nga institucionet shtetërore në 9 muajt e parë të këtij viti. Shitjet, qiratë dhe koncesionet janë të parat sa i përket dëmit më të madh që i kanë shkaktuar buxhetit të shtetit.

Për 9 muajt e parë të vitit, vlera e shkeljeve që institucionet shtetërore kanë bërë me menaxhimin e fondeve publike, arrin afërsisht në shifrën e 1 miliardë eurove.
Në auditimet e bëra nga Kontrolli i Lartë i Shtetit, rezulton se dëmi ekonomik ndaj buxhetit të shtetit zë masën e 40 milionë eurove, ndërsa shkeljet e disiplinës financiare me ndikim negativ në performancën e subjekteve që janë kontrolluar arrijnë në 918 milionë euro.

Shitjet, qiratë dhe koncesionet vazhdojnë të mbeten të parat sa i përket dëmit më të madh që kanë shkaktuar ndaj buxhetit të shtetit, duke u pasuar nga performanca dhe shkeljet e bëra nga dogana dhe parregullsive në tenderat publikë. Numri i subjekteve të kallëzuara penalisht arrin në ’98, ku dominojnë zyrtarë të hipotekave, agjencive të legalizimit dhe pushtetit vendor. KLSH ka konstatuar se edhe ankesat më të mëdha të bëra nga qytetarët i drejtohen institucioneve që lidhen me privatizimin dhe kthimin e pronës./abcnews.al

agron-duka.jpg
G. P.17:05 | 05/12/2018

Aleati parlamentar i demokratëve në krye të Partisë Agrare Ambientaliste Agron Duka në një intervistë për ABC Neës e ka quajtur bojkotin e parlamentit jo si opsionin më të mirë, por të duhurin e kësaj opozite, për nga kushtet ku ndodhet parlamentarizmi dhe vendi. Për buxhetin e miratuar për vitin e ardhshëm, kreu i PAA-së nuk sheh përmirësim të qënësishëm në sektorin që mbulon pjesën më të madhe të Prodhimit të Brendshëm Bruto në vend.

Bojkoti i parlamentit nga opozita në një kohë kur Kuvendi diskuton disa nga ligjet më të rëndësishme për vendin, si ishte edhe buxheti 2019 i miratuar ditën e hënë nga mazhoranca, ashtu si këmbëngulin edhe ndërkombëtarët, nuk është opsioni më i mirë as për aleatin e demokratëve Agron Duka.

“Do ishte shumë më mirë nëse opozita do të ishte në parlament. Kjo është në dëm të opozitës, por vënë në kandar denoncimin i herpashershëm, këto lidhje korruptive, jo vetëm me krimin e organizuar por qoftë edhe me klientët e qeverisë në përdorjen parave pulike, opozita e ka parë të arsyeshme që ta bëjë jashtë parlamentit”, tha Duka.

Kjo zgjedhje, e imponuar sipas Dukës për shkak të gjendjes anormale ku ndodhet vendi, u reflektua edhe në seancën, mbase më të shkurtër në historinë e pluralizmit shqiptar, të diskutimit të buxhetit të vitit të ardhshëm.

“Mund të jetë rast i rrallë mesa mbaj mend unë, ndoshta i vetmi që një buxhet kalonp a pjesmarrjen e opozitës, por kjo ka qenë zgjedhje e forcuar e opozitës duke patur parasysh gjendjen e rëndeuar ekonomike dhe lidhjet e mazhoracnës me krimin, është parë e arsyeshme që të mos jetë pjesëmarrëve në parlament”, u shpreh kreu i PAA-së.

Për atë që forca politike që drejton ka kauzë, Duka nuk sheh asnjë përmirësim në buxhetin e miratuar.

“Për bujqësinë vërejmë se nuk ka asnjë ndryshim, Është po  i njëjtë si viti i kaluar në mos më pak. Kjo tregon që nuk shihet bujqësia si prioritet apo siç asaj i takon megjithëse  jep 20% të PBB bujqësia”, u shpreh ai.

Aty ku ka ndryshim, ka përkeqsim sipas Dukës, i cili kujton se integrimi europian është proces kompleks që procedurën parlamentare e sheh në funksion të produktit final, siç do duhej të ishte edhe ai në sektorin e sigurisë ushqimore dhe mbrojtjen e konsumatorit, i cili sot ka rreth 28% më pak buxhet se vitin e shkuar, thekson Duka.

“Ta dini se krah reformave dhe luftës kundër krimit edhe kjo është tepër e rëndësishme. Nuk të pranon europa nëse produktet nuk janë të sigurita për konsumatorin europian. Ata janë shumë kërkues në këtë drejtim ndërsa ne bëjmë të kundërta. Japim 28% më pak, nuk ka laboratore”, theksoi ai.

Sidoqoftë, një rreze drite e gjen në ndryshimet fiskale të parashikuara për 2019-n.

“Heqja e TVSH-së së imputeve bujqësore, të shohim sa e saktë do jetë dhe kush është lista e këtyre imputeve . si premtim është i 2013-s por të shohim nëse do realizohet”, u shpreh Duka.

Për kreun e Partisë Agrare Ambientaliste është alternativa e opozitës me taksim të sheshtë 9%, eleminimin e taksës së qarkullimit dhe 100 milionë euro në vit subvencione të drejtpërdrejta për fermerët, ajo që do t’i ndihmonte realisht ata, e bashkë me ta vendin, si kontribuesit më të mëdhenj në Prodhimin e Brendshëm Bruto./abcnews.al

AHMETAJ-PER-BUXHETIN.mpg_snapshot_00.22-1280x720.jpg
ent ela08:59 | 04/12/2018

Ministri i Financave Arben Ahmetaj hedh poshtë akuzat e opozitës për buxhetin dhe paketën fiskale 2019. Sipas tij, shumë tregues i japin këtij buxheti një fytyrë sociale.

Akuzave të Lulzim Bashës se qeveria ka hartuar një buxhet që grabit shqiptarët dhe pasuron oligarkët, ministri i Financave iu përgjigj me shifra teksa bëri një krahasim mes skemës që aplikon qeveria për tatimin e pagave dhe asaj që propozon opozita.

“Është materializuar paguan me shumë kush fiton më shumë. Me taksën 9% duan t’u ngarkojnë shqiptarëve 75 milionë dollarë që do t’ua hiqnin oligarkeve, filozofia jonë kush fiton më shumëe paguan më shumë”.

Pas renditi sektorët ku vitin e ardhshëm do të ketë rritje të pagave, Ahmetaj njoftoi  rritjen e pragut për pagën minimale nga 24 mijë në 26 mijë lekë dhe masa te tjera  që sipas tij i japin këtij buxheti një fytyrë sociale.

“5 mijë lekë për pensionistet, rimbursim për barnat”.

Si ndërhyrje kurajoze në paketën fiskale me efekt të drejtëpërdrejt në ekonominë e venmdit ministri i Financave përmendi zerimin e TVSH-së për inputet bujqësore.

“Bujqësia sot nuk paguan me asnjë taksë, TVSH zero për nënkotraktorët e fasoneve”.

I pyetur për taksën e qarkullimit Ahmetaj e bëri të qartë se ajo nuk do të preket. Kreu i Financave u ktheu përgjigje edhe akuzave për investimet sipas formulës së Partneritetit Publik Privat.

“Çfarë do bëjmë me PPP? Do bëjmë Rrugën e Arbrit. Ne bëjmë PPP në favor të konektivitetit”.

Ahmetaj tha se investimet publike në buxhetin e 2019 janë mbi 5% të Prodhimit të Brendshëm Bruto duke përmendur si vepra të rëndësishme rrugën Kardhiq-Delvinë, linjën hekurudhore Tiranë –Durrës apo zgjerimin e Unazës së Madhe. /abcnews.al

lulzim1243.jpg
G. P.18:29 | 03/12/2018

Pas miratimit të buxhetit 2019 vetëm me votat e mazhorancës, Lulzim Basha në një konferencë për media listoi edhe njëherë arsyet përse PD e konsideron “vjedhje me ligj” atë që parashikon ky buxhet.

Opozitarizmin ndaj miratimit të buxhetit 2019 Partia Demokratike e bëri nga selia.

“Është një buxhet që legjitimon zhvatjen dhe grabitjen e taksave të 97% të shqiptarëve dhe pasuron një grusht oligarkësh dhe një grusht qeveritarësh”, tha Basha.

1.9 miliardë euro më shumë kanë dalë nga xhepat e shqiptarëve në 5 vitet e qeverisjes së Rilindasve, thekson kryedemokrati, sipas të cilit këto para jo vetëm nuk kanë shtuar investimet apo rritur ekonominë, por kanë rritur borxhin dhe pasuruar klientët e qeverisë.

“Borxhi i Republikës se Shqipërisë arrin në 83% të Prodhimit të Brendshëm Bruto. 110 milionë euro ka ndarë buxheti i shtetit vetëm për të paguar oligarkët vitin e ardhshëm. Dhe duke filluar nga viti pasardhës mesatarisht 160 milionë çdo vit”, u shpreh kreu i PD-së.

Për të ilustruar çfarë pretendon, disa shifra.

“Periudha janar – nëntor 2018 – 13.568 biznese kanë falimentuar mesatarisht 41 biznese në ditë. Krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar sot është 60% më shumë. Për pajsije zyrash, makina, rikostruksione shikojeni shifrën 18 milionë dollarë = 9700 pensione vjetore në qytet, 17.100 pensione në fshat, 28.700 familje në nevojë që do duhet të paguheshin në një vit”, tha Basha.

Për këtë krizë me të cilët po përballet vendi, demokratët kanë një zgjidhje, thekson Basha.

“Alternativa jonë është ajo e taksës së sheshtë 9 përqind. Ne kemi një alternativë poër biznesin e vogël. Kufiri minimal prej 12 milion lekësh të reja në vit. Heqjen e TVSH-së. Vendosjen e pullës fiskale në mjediset e jashtme të biznesit dhe vendosjen e një tavani mbi të cilat nuk mund të ngrihen taksat e pushtetit vendor. Eleminimi i menjëhershëm i taksës së qarkullimit. Rikthimi i fashave mbrojtëse për energjinë. Po kështu fasha e një çmimi konkurrues edhe për sipërmarrësit. Anulimi i të gjitha kontratave koncesionare”, theksoi ai.

Në fund një thirrje qytetarëve.

“Ju kërkoj të harroni ngjyrat. Kjo është betejë për ekzsistencën e këtij vendi, këtij populli kundër një grupi shushunjash që do vjedhë gjithçka edhe me ligj”, u shpreh Basha./abcnews.al

kuvendiii.jpg
G. P.16:35 | 02/12/2018

Pasi pushuan 5 ditë, e hëna do t’i gjejë në parlament me një rend dite të ngarkuar për t’u diskutuar e miratuar. Nen për nen dhe në tërësi do të diskutohet përsëri paketa fiskale dhe buxheti i vitit 2019. Në këtë pikë, opozita e mazhorancës ka qenë vetë mazhoranca. Kryetari i komisionit të ekonomisë, Erion Braçe, ka rrëzuar kërkesën e ministrit të Financave dhe Ekonomisë, Arben Ahmetaj, që kërkonte taksimin e pagës deri në 40 mijë lekë.

Debati pritet të marrë fund në seancën plenare të së hënës. Deputetët e mazhorancës duhet të diskutojnë edhe mbi disa projektligje të tjera, krahas atyre që mbarten prej ditës që mungon opozita në parlament, siç janë statusi i gjyqtarëve dhe prokurorëve dhe ndryshimet në Kodin Rrugor, të cilat kërkojnë tre të pestat e votave të deputetëve në parlament./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono