burgu

KRONIKE-PADREJTESIA-E-TE-MITURVE-NE-KORCE_ABC-M1-T1.mpg_snapshot_02.18-1280x720.jpg
ent ela14:09 | 20/05/2019

Dy minorenë në Korçë të arrestuar për trafik droge një vit më parë, qëndruan në paraburgim më shumë se afati i caktuar për të miturit. Kjo shkelje është ngritur si problem nga avokati i çështjes Nevzat Tarelli. Për ABC News avokati ka folur për shkaqet që çuan në këtë shkelje.

Nganjëherë drejtësia mund të jetë e padrejtë! E kanë provuar këtë dy minorenë. 17 vjeçarët Jonadri Karaja dhe Luiz Hoxhalli, u harruan, jo në kuptimin metaforik për një vit të mbyllur në burgun e Korçës. Të miturit u arrestuan në mars të 2018 për trafik droge të mbetur në tentativë. Avokati i çështjes ku janë përfshirë të miturit rrëfen për ABC News shkeljen flagrante të afateve ligjore.

Avokati Nevzat Tarelli: “Parashikohet që rregullat për të miturit janë po aq të zbatueshme se të rriturit, por me kufizimin që paraburgimi nuk mund të jetë më i gjatë se gjysma e maksimumit të parashikuar për të rritur, një i paraburgosur i mitur nuk mund të mbahet në paraburgim pa u dërguar çështja për 6 muaj, në rastin konkret këto afate janë shkelur”.

Kjo neglizhencë sipas avokatit Nevzat Tarelli ka ardhur për shkak të ndryshimeve që janë bërë së fundmi, të kompetencave të  Gjykatës së Krimeve të Rënda dhe të Gjykatave të Rretheve.

Avokati Nevzat Tarelli: “Është rivlerësuar masa në Gjykatën e Korçës dhe ajo gjykatë ka qenë kompetente dhe nuk ka pasur kërkesë për transferim çështje. Me kodin e ri të procedurës penale për një peiudhë kohe u bë një konflikt kompetencash, se trafiku nuk është më kompetencë e Krimeve të Rënda, por gjykatës së rretheve dhe për shkak të një vendimi njehsues të Gjykatës së Lartë kjo  po gjykohet te Krimet e Rënda”.

Shkelja ka vijuar zinxhir edhe në institucionet e tjera, e të miturit kanë vazhduar të qëndrojnë në paraburgim.

Avokati Nevzat Tarelli: “Për një periudhë pati një handikap kur herë u zbatua në krimet e rënda herë në prokurorinë e rretheve. Në atë periudhë ishte komeptente  Gjykata e Korçës, nuk pati kërkesë për transferim të çështjes, ndërkohë prokuroria pas vendimit transferon çështjen te krimet e rënda ndërkohë që nuk e transferon gjykata. Kjo solli pasojë mosvlerësim të masës së sigurimit për një periudhë të gjatë kohe. Kjo shërbeu për paraburgim të padrejtë. Këtu ishte një handikap se duhej njoftuar gjykata e shkallës së parë dhe e shkallës së parë për Krimet e Rënda”.

Pas një viti dy të miturit janë lënë me masën detyrim paraqitje, ndërsa tashmë është duke u zhvilluar procesi./ABC News Albania 24/7

basha-3-1280x722.jpg
Sej rie17:10 | 14/04/2019

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka reaguar për arrestimet ndaj protestuesve të kryera nga Policia e Shtetit. Më anë të një statusi në rrjetet sociale, Basha, shprehet se opozita do të jetë në krah të njerëzve që janë ngritur kundër qeverisë.

Reagimi:

“Ne jemi deri në fund në krah të njerëzve që janë ngritur kundër qeverisë-bandë që, bashkë me krimin dhe oligarkët, ka vjedhur dhe dhunuar shqiptarët, ka shkatërruar demokracinë dhe shtetin ligjor dhe po kërcënon të ardhmen europiane te Shqipërisë! Fati i qeverisë-bandë është rrëzimi i saj! Krerët e kësaj bande i pret burgu që sot e kanë mbushur me protestues të pafajshëm!”/abcnews.al

D-Copy-01.00_00_57_21.Still014-768x432-933x445.png
ent ela11:20 | 31/03/2019

Gazeta greke “To Vima” ka publikuar pamjet e kamerave të sigurisë që kanë filmuar momentin e vrasjes së një të burgosuri shqiptar në burgun e Koridhalos.

Sipas gazetës greke, ngjarja ka ndodhur më 14 Janar të këtij viti, dhe sikurse duket në pamje, dy persona kanë sulmuar me thika duke e goditur disa herë të burgosurin shqiptar.

Ky i fundit duket i gjakosur dhe dërgohet me urgjencë në spital, por nuk mundi t’u mbijetojë plagëve. Gazeta greke nuk ka saktësuar cili është i burgosuri shqiptar që u vra, por në të njëjtën datë brenda burgut famëkeq të Koridhalos është vrarë shqiptari Arbër Bako, si pjesë e një lufte mes bandave që veprojnë brenda këtij burgu. /tvklan.al

PD-PER-REAGIMET-PER-DAJTIN-1280x720.jpg
ent ela16:06 | 10/02/2019

Të vonuar dhe të shtrënguar e quan Partia Demokratike  reagimin e Minsitrisë së Brendshme dhe asaj të Drejtësisë lidhur me rastin e Dritan Dajtit.

Vrasësi i 4 dëshmorëve të atdheut Dritan Dajti – thuhet në reagimin e Partisë Demokratike –është praktikisht i liruar nga drejtësia e re e Edi Ramës.  PD deklaron se Ministrja e drejtësisë duhet ti kërkojë prokurorisë zbardhjen e përgjimeve nga burgu të Dritan Dajtit dhe ti thotë shqiptarëve se me kë komunikon ai, kë shantazhon vrasësi i katër policëve dhe kush i ka dalë garant për lirimin e tij të shpejtë?

Për selinë blu faktët tregojnë se Rama e kishte nën kontroll Gjykatën e Lartë kur ajo zhvlerësoi dënimin me burgim të përjetshëm për Dajtin. Madje ai heshti ndaj vendimit skandaloz qq i siguron Dajtit liri të shpejtë. Kjo është gjë jo e re, sipas Partisë Demokratike, pasi në qeverisjen e Edi Ramës të gjitha bandat dhe kriminelët më të rrezikshëm janë lënë të lirë. /abcnews.al

CELULARET-NE-BURG-MBULIM_ABC-M2-T1.mpg_snapshot_00.10-1280x720.jpg
ent ela15:39 | 19/01/2019

Policia e Burgjeve ka konstatuar një rast ku po tentohej të futeshin tre celularë në burgun e Shën Kollit në Lezhë.

Gjatë kontrolleve të imtësishme që janë kryer nga policët janë gjetur në fund të një tenxhereje tre celularë. Tenxherja ishte e mbushur me gjellë.

Materialet e çështjes i kanë kaluar Prokurorisë së rrethit për të vijuar hetimin e kësaj çështjeje dhe zbulimin e autorëve të saj.

Telefonat ishin për një të dënuar në këtë burg. /abcnews.al

dash.jpg
ent ela14:03 | 15/11/2018

Një përfaqësues i Departamentit Amerikan të Shtetit tha për Politiko.eu, se Gruevski, i cili ka kërkuar azil politik në Hungari duhet të vuajë  dënimin me burg në vendin e tij.

Në deklaartën për media të DASH shkruhet se Gruevski ka qenë i dënuar në nga gjykata e Maqedonisë me një proces të drejtë dhe transparent për keqpërdorimet e detyrës zyrtare me dy vjet burg.

Dënimi është konfirmuar dhe nga instanca të tjera gjyqësore. Gruevski është i akuzuar edhe në katër lëndë të tjera penale. “Ne vlerësojmë se proceset gjyqësore në Maqedoni duhet të vazhdojnë, ndërsa Nikolla Gruevski duhet të përgjigjet para sistemit gjyqësor të Maqedonisë”, përfundon deklarata./ abcnews.al

DREJTORI-MAKINA-KORCE-MBULIM-ABC-M-4-T-2-HD.mpg_snapshot_00.02-1280x751.jpg
G. P.15:26 | 06/11/2018

Është djegur gjatë natës makina e drejtorit të Burgut të Drenovës, i cili u shkarkua sot nga detyra. Policia e dha lajmin në mesditë pasi Adriatik Parisi kishte lënë zyrën dhe sipas informacioneve mjeti kishte qenë i parkuar para shtëpise së tij ne fshatin Golloberdë. Bashkë me makinën është përfshirë nga flakët edhe garazhi. Policia po heton për shkaqet e ngjarjes nëse ajo ka qenë aksidentale apo lidhet me detyrën që ka kryer Parisi. Duhet thënë se në vend të tij i komanduar si drejtues i burgut të Drenovës është Kambes Hoxha./abcnews.al

SINKRON-RAMA-PER-BASTET.mpg_snapshot_00.05-1280x707.jpg
G. P.13:41 | 18/10/2018

Kryeministri Rama përsëriti në parlament se pikat e basteve dhe kazinotë do të mbyllen pas 1 janarit. Kreu i qeverisë foli edhe për sulme të orkestruara, sipas tij, nga burgu 313, që u dërgohen disa deputetëve të Komisionit të Ekonomisë kundër mbylljes së këtyre aktiviteteve të lojrave të fatit.

Edi Rama: “Jam shumë i keqardhur që një pjesë e deputetëve dhe posaçërisht deputetët e Komisionit të Financave dhe të Ekonomisë, janë kthyer në shënjestër të një sulmi vulgar mesazhesh të orkestruara nga burgu 313. Ka propozime të ndryshme edhe për sa i përket idesë së një monopoli dhtetëror të lojërave të fatit, të basteve sportive, por që sot po ua them unë personalisht, jam kundër. Megjithatë janë të gjitha të hapura për diskutim, ama me 1 janar të vitit të ardhshëm ne do ta sanksionojmë këtu në këtë parlament, nuk ka më asnjë lloj basti, nuk ka më asnjë lloj kazinoje elektronike në asnjë zonë të banuar. Ka dhe një temë tjetër, apo një aspekt tjetër që është e rëndësishme të theksohet, sepse janë bërë spekulime edhe me çështjen e kazinove elektronike ehde me spostimin me demek në periferi. Nuk ka asnjë spostim në periferi. Kazinotë do të jenë të mundura vetëm për hotelet dhe rezortet me pesë yje në zonat e definuara me vendim të qeverisë dhe të të gjitha autoriteteve përkatëse të planifikimit të territorit si zona turistike. Asnjë lëshim në asnjë hapësirë tjetër. Është fatkeqësi, por është realitet që ata që sot mungojnë këtu janë në krahun e atyre që po luftojnë online dhe që po agresojnë një pjesë të deputetëve të kësaj shumice me mesazhe. Personalisht lideri legjendar i PD, ka marrë anën e basteve duke e vënë tabelën e tij të fletërrufeve digjitale në dispozicion të shpifësve dhe në dispozicion të të gjithë kësaj fushate shpifjesh që organizohet nga krimi i organizuar që financon një pjesë të madhe të kësaj veprimtarie.”/abcnews.al

EMRAT-HAJDUTET-GREQI-1280x720.jpg
ent ela15:55 | 21/06/2018

Mediat greke kanë publikuar detaje të reja për bandën shqiptare që ka terrorizuar rajonin e Atikës me grabitje të banesave luksoze. Bëhet fjalë për një grup criminal të përbërë nga 5 persona, 3 prej të cilëve u arratisën të martën nga një qeli paraburgimi në Athinë. Shqiptarët janë identifikuar si: “Panajot Mahmutaj, Radjon Harizi, Endrit Tahiri, Marjus Dedolli dhe Gertian Vrushaj. Të gjithë janë të moshës nga 27 vjeç deri në 47 vjeç. Prej ditësh, policia është vënë në kërkim të 3 shqiptarëve të arratisur. Autoritetet kanë paralajmëruar banorët për rrezikshmërinë e tyre. Shqiptarët gjendeshin në paraburgim dhe akuzoheshin për 72 grabitje në banesa luksoze dhe mësohet se kanë përfituar deri në 400 mijë euro nga aktiviteti kriminal. Madje dy prej tyre janë përfshirë edhe në trafik droge. /abcnews.al

burg-greqi.jpg
ent ela10:15 | 19/06/2018

Tre shtetas shqiptarë janë arratisur nga një burg i Athinës mëngjesin e së martës. Lajmi bëhet I ditur nga mediat greke që shkruajnë se të dënuarit arritën të hiqnin kangjellat e qelisë dhe të largoheshin nga qëndra e paraburgimit. Tashmë policia është vënë në kërkim të tyre. Autoritetet kanë paralajmëruar banorët për rrezikshmërinë e tyre.

Shqiptarët gjendeshin në paraburgim dhe akuzoheshin për 72 grabitje në banesa luksoze dhe mësohet se kanë përfituar deri në 400 mijë euro nga aktiviteti kriminal. Madje dy prej tyre janë përfshirë edhe në trafik droge. Një prej shqiptarëve akuzohet edhe për përdhunim. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono