burg

MBULIM-ELVIS-ROSHI-.mpg_snapshot_00.03-1280x720.jpg
G. P.13:52 | 13/07/2018

Ish-kryebashkiaku i Kavajës, Elvis Roshi, i akuzuar për falsifikim të formularit të dekriminalizimit nuk do të bëjë asnjë ditë burg.

Gjykata e Tiranës vendosi sot për të dënimin me 7 muaj e 15 ditë burg. Ky dënim në aplikim të gjykimit të shkurtuar pezullohet dhe gjykata e konvertoi në 60 orë punë në interes të publikut.

Prokuroria po gjatë seances së sotme kishte kërkuar dënimin me 7 muaj e 15 ditë burg për ish-kryebashkiakun e Kavajës, Elvis Roshi. Në përfundim dhe në aplikim të gjykimit të shkurtuar, që lejon uljen e 1/3 së dënimit organi i akuzës kërkoi pezullimin e ekzekutimit të vuajtjes së dënimit.

Vetë Roshi nga ana e tij i kishte kërkuar Gjykatës të pezullohet dënimi dhe të kryejë punë me interes publik.

Avokati Maks Haxhia tha se çështja penale për përdhunimin në vitin 1995, për të cilin akuzohet Elvis Roshi është rihapur në Itali me kërkesë të tij. Sipas prokurorit Enklid Gjini, Roshi nuk ka deklaruar vendimin e fajësisë në Itali, një vendim për dëbimin nga Italia dhe as 5 emra të ndryshëm të përdorur prej tij./abcnews.al

burg-1.jpg
G. P.10:25 | 12/07/2018

Gjykata për Krimet e Rënda la në burg katër të ndaluarit për 3.4 milionë eurot e gjetura në mjetet Toyota në Portin e Durrësit. Ata u paraqitën sot në këtë gjykate, që ka marrë në kompetencë këtë dosje.

4 të arrestuarit pas kapjes së 3.4 milionë eurove në portin e Durrësit do të vazhdojnë të qëndrojnë në burg, pas rivlerësimit të masës së sigurisë nga Gjykata e Krimeve të Rënda.

Kjo gjykatë la në fuqi të njejtin vendim atë të “arrest me burg” të caktuar nga gjykata e Durresit më 28 Qershor, e cila shpalli moskompetencë, duke e kaluar çështjen te Gjykata e Krimeve të Rënda. Të pranishëm në sallën e gjyqit ishin, Edi Lika, administrator i kompanisë që solli makinat nga Belgjika, djali i tij Klevis Lika, shoferi i trailerit Agim Çeka dhe Alban Mollaymeri, pronar servisi.

Ndryshe nga seanca gjyqësore e zhvilluar në Durrës, ku media ishte e pranishme gjatë gjithë procesit, te Gjykata e Krimeve të Rënda ndodhi e kundërta. Dy prokurorët e çështjes, Ened Nakuçi dhe Doloreza Musabelli, kërkuan që mediat të mos ishin të pranishëm pasi mund të dalin fakte që cënojnë hetimin.

Kjo gjë u kundërshtua nga avokatët mbrojës të të pandehurve. Sipas tyre, prokuroria nuk ka sjellë asnjë akt të ri ligjor.

Saimir Vishaj: “Absolutisht ishin të njëjtat prova dhe dyshimet që ishin në Gjykatën e Shkallës së Parë Durrës. Ndërkohë është shtuar akuza e re që ka të bëjë me grup të strukturuar kriminal dhe kryerja e veprave kriminale kryer nga grup i strukturuar kriminal”.

Ndërkohë në kerkim për këtë çështje vijojnë të mbeten dy kushërinjtë Alfred dhe Elvis Vladi, të cilët sipas prokurorisë, dyshohet së janë porositesit e makinave Toyota. Prokuroria e Krimeve të Rënda ka dërguar letërporosi në 3 shtete, Gjermani, Belgjikë dhe Angli, ku pritet të merret informacion i detajuar, në lidhje me aktivitetin e katër personave që mbahen në qeli, si dhe zbulimin e origjinës së parave të gjetur dy automjete.

lotet.jpg
G. P.22:15 | 05/07/2018

Hysen Hoxha tregon në “Stop”, se i biri është kapur në shkelje në Serbi dhe vuan dënimin atje. Ai ka vetëm një lutje me të cilën i është drejtuar edhe Ministrisë së Drejtësisë. Hyseni kërkon që djali 21-vjeçar ta vuajë dënimin e mbetur në Shqipëri.

Përgjigja institucionale është se në burgjet shqiptare nuk ka vende për të burgosur të tjerë. Në fakt “Stop” ka mësuar se burgjet shqiptare kanë 280 persona mbi kapacitet. Por nga ana tjetër, në Rec të Malsisë së Madhe është gati burgu më i ri në vend, me kapacitet 850 të dënuar. Ai ka 350 vetë staf, por mbahet akoma i mbyllur.

“Unë jam Hysen Hoxha, nga qyteti i Durrësit, mua më ka rënë një hall familjar. Djali im është kap në Serbi, unë e kam shumë larg në Serbi, dihet edhe pozicioni jonë si shtet, racizmi është shumë i lartë ndaj popullit tonë edhe shqiptarëve sa nuk arrij dot më të shkoj se është shumë larg”.

“Duke parë që djalin e kam shumë larg, u detyrova, i bëra disa shkresa shtetit tonë. Iu drejtova Ministrit të Drejtësisë, Presidentit të Republikës, iu drejtova Avokatit të Popullit, gjer tani më kanë kthyer disa përgjigje që edhe unë vetë nuk di çfarë të them. Nuk ka vende për ta mbajt djalin këtu…”

Gazetarja: Që nga momenti që është arrestuar djali keni pasur kontakte me të?

“Unë kam qenë vetëm një herë. Ai e vuan shumë. E vuan shumë burgun, sepse është shqiptar. Unë me këtë kërkesë i jam drejtuar edhe Shqipërisë sepse racizmi është shumë i lartë. Shqiptarët janë gjithmonë të shkelur, unë për këtë arsye iu drejtova qeverisë, që të ma sjellin në Shqipëri, ta vuajë dënimin këtu. Nuk kërkoj më shumë, të më sjellin djalin këtu dhe kaq”.

21-vjeçari ka shkruar një letër drejtuar instancave, ku kërkon që ta vuajë dënimin në një nga burgjet e Shqipërisë. Ai kërkon që të shohë të afërmit dhe familjen të paktën një herë në muaj.

“Ju lutem të ma pranoni kërkesën time dërguar nga Ministria e Serbisë në lidhje me kryerjen e transportit tim, e kërkuar me dëshirën time. Arsyeja është se unë jam shumë i ri, në moshë 21-vjeç dhe kam një dënim shumë të madh për të vuajtur në burg, një dënim prej 6 vjetësh. Kam kryer një vit të dënimit dhe jam duke vuajtur shumë dhe për arsye të mungesës familjare, sepse familja nuk vjen dot për të më parë, sepse është një shpenzim i madh dhe nuk i kanë mundësinë financiare që të vijnë nga aq larg. E di që kam bërë një gabim shumë të madh dhe këtë gabim jam duke e vuajtur. Por pavarësisht çfarë ndodhi të paktën ta vuaja dënimin në vendin tim dhe të shikoja sikur një herë në muaj familjen, kjo do të më lehtësonte edhe mua vuajtjet dhe sidomos familjes time. Shpresoj që ta merrni parasysh kërkesën time, ju faleminderit”, shkruan 21-vjeçari në letrën e tij.

Paradoksi është ky, ekziston një burg në Republikën e Shqipërisë, që aktualisht rri i mbyllur. Burgu rri i mbyllur pasi nuk ka asnjë të burgosur.

Policja: Jooo…nuk ka të burgosur akoma këtu..

Gazetarja: Nuk ka të burgosur akoma këtu?

Policja: Jo

Sipas informacioneve aktualisht janë vetëm punonjësit dhe janë 350 të tillë. Është një investim i Bashkimit Evropian dhe ka një kapacitet për të pritur rreth 850 të burgosur. Siç shihet edhe nga pamjet mund të themi që është një hapësirë më vete pasi ka rreth 15 hektarë tokë hapësirë./tvklan.al 

Paul-Manafort-1280x720.jpeg
ent ela21:37 | 15/06/2018

Ish-këshilltari i presidentit Donald Trump, që drejtoi fushatën elektorale në zgjedhjet e 2016-ës, ka përfunduar në qeli. Pol Menfort po gjykohet për krime financiare, por njëkohësisht ai konsiderohet element kyç në hetimin “Russiagate”.

Një gjykatë federale në Shtetet e Bashkuara futi në burg të premten ish-kryetarin e stafit elektoral të presidentit Trump, Pol Menfort. Menfort, një politikan i vjetër dhe biznesmen, ka qenë në fokus të prokurorit të posaçëm Robert Myler, që po heton mbi rolin e Rusisë në zgjedhjet presidenciale të 2016-s. Ai ishte në arrest shtëpie në pritje të gjyqit për një seri krimesh financiare, mes të cilave “komplot për pastrim parash” dhe “mashtrim”. Por javën e kaluar Myler ngriti ndaj tij një akuzë të re, atë të “ndikimit tek dëshmitarët”, që detyroi gjykatën të rishikojë masën e arrestit. Në seancën e së premtes, Menfort u deklarua i pafajshëm, por gjyqtarja vendosi ta dërgonte në qeli. “Nuk më pëlqen ta bëj, por nuk mund të mbyll sytë. Ju keni abuzuar me besimin që ju është dhënë”, tha gjyqtarja Ami Berman Xhekson. Menfort u kthye për një çast për të përshëndetur bashkëshorten, para se të merrej nga policia dhe të nxirrej nga salla e gjyqit. Menfort drejtoi fushatën e Trump derisa u dorëhoq në gusht të 2016-s, pas zërave se kishte përfituar pagesa ilegale nga partia e ish-presidentit pro-rus të Ukrainës. Ndërkohë, ekspertët ligjorë deklarojnë se burgimi është një formë presioni e Robert Myler, në mënyrë që Menfort të pranojë fajin dhe të ndihmojë në hetimin e “Russiagate”. /abcnews.al

GettyImages-964529190-714x469.jpg
G. P.10:10 | 01/06/2018

Gjykata e Kievit caktoi dy muaj paraburgim për një biznesmen, i cili kishte porositur vrasjen reale të gazetarit Arkady Babchenko. Autoritetet e Ukrainës njoftuan se ai kishte paguar 15 mijë dollarë për këtë.

Një gjykatë ukrainase ka vendosur masën e paraburgimit për një biznesmen me dyshimin për komplotimin e vrasjes së një gazetari disident rus. Borys Herman thuhet se ka paguar 15.000 dollarë ndaj një personi për vrasjen e Arkady Babchenko në Kiev. Ai tha se nuk kishte ndërmend të vriste gazetarin dhe se kishte bashkëpunuar me shërbimin e sigurimit SBU. Këta të fundit inskenuan vrasjen e Babchenko-s duke thënë se kjo gjë ndihmoi në shmangjen e një komploti rus për ekzekutimin e tij.

Në këtë imazh për të verifikuar vdekjen e tij, gazetari njoftoi se gjaku ishte bërë nga artist make up-i. Babchenko tha më parë se Herman, i cili punon për një kompani armësh ukrainase-gjermane, kishte paguar për vrasjen pasi lajmi i vrasjes së inskenuar ishte bërë publike. Autori i paidentifikuar i punësuar kishte qenë gjithashtu pjesë e operacionit të forcave të sigurisë.

Gjykata e Kievit caktoi 2 muaj paraburgim për Herman. Megjithatë për inskenimin e vrasjes, Ukraina është kritikuar ashpër, pasi i jep të drejtën Rusisë që të mbështesë akuzat e saj në çështje të tjera. Moska e ka përshkruar operacionin ukrainas si një akt provokimi./abcnews.al

durresiiiiii.jpg
G. P.11:33 | 27/05/2018

Të dy personat e dyshuar për grabitjen e Prokurorisë së Durrësit dhe roja objektit u lanë në burg nga Gjykata e Durrësit. Të akuzuarit janë Artur Isa, 49 vjeç dhe Besnik Bushi, 54 vjeç.  Prokurori tha se janë gjetur 13 gjurmë të vlefshme për identifikimin e autorëve.

Të akuzuar për të njëjtën vepër penale, por nuk i folën njëri-tjetrit. Në seancën e masës së sigurisë, të akuzuarit për grabitjen e Prokurorisë, Artur Isa dhe Bensik Bushi, nuk i folën njëri-tjetrit.

Ata dhanë mesazhin që nuk njihen me njëri-tjetrin.

Me një pamje dhe qëndrim të  lodhur, herë kokëulur dhe herë indiferent nga ajo çfarë thuhej dhe ndodhte në gjykata, pritën qetësisht vendimin e trupit gjykues.

Të dyshuar për dëmtimin e serverit të prokurorisë dhe vjedhjen e dosjeve hetimore, Gjykata e Durrësit vendosi t’i lerë në burg të tre, rojen Nias Lena dhe Isën me Bushi.

Prokurorët e çështjes, Drini Pali dhe Pali Deconlli, deklaruan që në fillim se u gjetën 13 gjurmë të vlefshme të autorëve në zyrën e prokurori Afrim Shehut dhe të një oficeri të policisë gjyqësore. Ato, sipas akuzës, janë të Artur Isës dhe Besnik Bushit, ndaj dhe u arrestuan.

Prokuroria deklaroi se nëpërmjet provave shkencore nuk ka asnjë dyshim se ata janë dy autorët që dëmtuan serverin dhe vodhen fashikuj të dosjeve të ndryshme hetimore.

Pala mbrojtëse nuk pranoi akuzat. Ajo kërkoi një masë sigurimi më të butë dhe jo atë të arrestit me burg.

Gjyqtarja e çështjes, Laureta Tafa, pasi dëgjoi palët dha vendimin arrest me burg për të tre personat, duke theksuar se për dy prej të pandehurve, janë gjetur prova shkencore që i akuzojnë.

Gjurmët daktiloskopike kapilare kanë vërtetuar se Artur Isa dhe Besnik Bushi kanë qenë mëngjesin e 25 Majit brenda mjediseve të prokurorisë./abcnews.al

 

britani.jpg
G. P.22:35 | 23/05/2018

Një nënë e cila detyroi të martonte të bijën me një burrë dy herë më të madh në moshë është dënuar nga gjykata në Britani me 4 vite e 6 muaj burg.

Sipas BBC-së, gruaja është rreth moshës 40-vjeçare dhe mashtroi vajzën që të shkonin sëbashku në Pakistan në Shtator të 2016-s për t’u martuar.

Kjo lloj çështje është e para në llojin e vet që dënohet nga gjykata në Mbretërinë e Bashkuar.

Juristët në sallë dëgjuan se vajza, tani në moshën 19-vjeçare, ishte mashtruar që të udhëtonte në Pakistan me premtimin se do të merrte një iPhone të ri për 18-vjetorin e lindjes.

Pasi mësoi se mamaja kishte përgatitur që ta martonte me një të afërm 16 vjet më të madh, ajo e kundërshtoi. Por në fakt, e ëma ushtroi presion ndaj adoleshentes, duke e kërcënuar që do t’i digjte pasaportën.

“Nuk duhet shumë magjinatë për të kuptuar terrorin që ka ndjerë ajo. E keni mashtruar mizorisht. Ajo ishte e frikësuar, vetëm, e mbajtur kundër dëshirës dhe e detyruar që të martohej”, tha gjykatësi i çështjes në sallë.

Ndërkohë, sipas BBC, babai i të resë sapo kishte mësuar se çfarë kishte ndodhur e kishte denoncuar rastin në shërbimet sociale dhe në polici./abcnews.al

entela-ftoi.jpg
G. P.17:17 | 19/05/2018

Bashkëshortja e Enea Ftoit që humbi jetën në komisariatin e Korçës ka kallëzuar penalisht tre policë, të cilët sipas saj kanë dhunuar deri në vdekje të shoqin. Ajo thotë se përveç shenjave të dhunës, në trup 27-vjeçarit i kanë bërë edhe gjilpëra. Për rastin po heton Prokuroria e Korçës, ndërsa për efektivët nuk është marre ende asnjë masë administrative.

Në shtëpinë e marrë me qira, familjarët e Enea Ftoit presin ngushëllime sipas traditës. 27-vjeçari u përcoll, me protestë pasditen e së premtes për në banesën e fundit, duke lënë në mjerim bashkëshorten dhe tre vajza të mitura, 6, 5 dhe 1 vjeçe. Varfëria e familjes Ftoi peshon po aq shumë sa vdekja e 27-vjeçarit, për të cilën të afërmit akuzojnë efektivët e policisë së Komisariatit të Korçës. E papunë dhe pa profesion, bashkëshortja 21-vjeçare e Ftoit, thotë se asistenca prej 2.500 lekë të reja, nuk mjafton as për qeranë e apartamentit.

Entela Ftoi:Jemi pa shtëpi, pa katandi. Ku të mbytem me tre fëmijët, ku të mbytem. Nuk vranë vetëm jetën e tij. Më vranë edhe fëmijët dhe mua”.

Në Drejtorinë e Policisë së Korçës, bashkëshortja e Eneas ka bërë kallëzim, për tre efektivët, të cilët i konsideron përgjegjës për dhunën dhe keqtrajtimin e 27-vjeçarit, gjatë tre ditëve të qëndrimit në Komisariat.

Entela Ftoi: “Për Alqin, Kreshnikun dhe Gurin, që ai iu bënte gjilpërat. Guri që  është shefi i dhomave të sigurisë atje. Këta diitën e parë që e kishin zënë e kishin rrahur në Pazar. Janë policë. Ai përveç shenjave të të rrahurës kishte dhe tre shenja gjilpërash”.

Prokuroria e Korçës thotë se po vijon hetimet për rastin dhe është në pritje të përgjigjeve të ekspertizës mjeko-ligjore dhe ekspertimit të pamjeve të kamerave të sekuestruara në Komisariat. Edhe pse rastet e dhunës në Komisariatin e Korçës janë të përsëritura, ndaj efektivëve përgjegjës për episodet e dhunës ndaj të shoqëruarve nuk është marrë asnjë masë administrative nga Drejtoria e Policisë./abcnews.al

shqiptaret-burgu.jpg
G. P.12:49 | 18/05/2018

Një grup të burgosurish shqiptarë i vuri zjarrin mbrëmë qelisë së tyre në burgun Marasi në Xhenova të Italise. Agjentët e policisë ndërhynë menjëherë duke shmangur pasojat.

Mediat italiane shkruajnë se autorët e zjarrvënies janë 7 të burgosur shqiptarë të njohur për incidente të tilla në ambientet e burgut.

Ata vunë zjarrin në shenjë proteste pas një kontrolli të papritur në qelinë e tyre, ku iu sekuestrua një telefon celular dhe një cigare hashash. Njëri prej të dënuarve shqiptarë është shpallur fajtor për vrasje të mbetur në tentativë./acbnews.al

miklovan-parubi.jpg
G. P.14:48 | 16/05/2018

Gjykata e Shkodrës i dha burgim të përjetshëm Miklovan Parubit, njeriut që bëri masakër në një lokal në Tetor të vitit 2016. Megjithëse avokati kërkoi lehtësim të masës duke iu referuar çrregullimeve të tij mendore, gjykata nuk toleroi dhe mori këtë vendim.

Ngjarja ndodhi pas lojës së pokerit, ku autori i masakrës pasi kishte humbur shkoi mori kallshnikovin në shtëpi dhe qëlloi me breshëri në lokalin në qendër të Dajçit të Bregut të Bunës.

Dy vetë vdiqën në vend, Gacalin Kopshti, 30 vjeç dhe Arjet Saiti, 42 vjeç. Katër persona të tjerë Aleks Prendi, Vinçens Kopshti, Ndue Marku dhe Kitas Molla u plagosën rëndë. Autori i vrasjes njihej nga banorët e zonës si një person me çrregullime emocionale dhe përdorues i drogës./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono