burg

rinass-1.jpg
ger ta12:52 | 21/11/2019

Gjykata e Krimeve të Rënda ka vendosur që të lërë në burg 6 personat e arrestuar për grabitjen e rreth 6 milion eurove ne aeroportin e Rinasit, më 9 prill.

Te arrestuar janë Oltion Veseli, Elton Pikli Renaldo, Sula Saimit Çela, shtetasi nga kosova Ragip Hajdini dhe Alkond Bengasi i cili është bërë është bërë dëshmitar i drejtësisë dhe ka dhënë dëshmi që i shërbejnë zbardhjes së supergrabitjes.

Sakaq, në seancën e sotme trupa gjykuese ka rrëzuar ankimin e Oltion Veselit dhe Elton Piklit, të arrestuar për grabitjen  e Rinasit për zgjatjen e afateve hetimore me tre muaj nga ana e Prokurorise për Krime të Rënda.

Gazetarja Glidona Daci bën të ditur për abcnews.al se është urdhëruar një ditë tjetër marrja me detyrim e kampionit biologjik për ADN-në për Veselin.

Pa ditë më parë policia zbuloi dy shuma të tjera parash që dyshohet se u grabitën në prill të këtij viti dhe i përkasin një banke të nivelit të dytë. Shuma prej 5 mijë euro iu gjet Elton Piklit. Ndërkohë, një shumë tjetër i është gjetur babait të Renaldo Sulës, edhe ky i arrestuar për grabitjen.

Kujtojumë se më 9 prill 2019 ne Aeroportin e Rinasit u grabitën rreth 6 milion euro të cilat do të transportoheshin jashtë vendit. Grabitësit arritën të çanin perimetrin e jashtëm të sigurisë në aeroport dhe morën paratë në pistën e uljes së avionëve me një fugon. Pas grabitjes, gjatë shkëmbimit të zjarrit me policinë mbeti i vrarë Admir Murataj, i cili pretendohej se ishte edhe koka e bandës. Në kërkim për grabitjen e rreth 6 milion eurove në Rinas janë edhe vëllezërit Eldi dhe Klement Çala dhe Talo Çela./abcnews.al

 

leka1.jpg
ger ta16:38 | 18/11/2019

Gjykatat e Tiranës ka lënë në burg 33 vjeçaren, Amarilda Leka që hiqej si juriste e Gjykatës së Lartë. 33-vjeçarja u premtonte se do u lironte të afërmit e burgosur, u zhvaste miliona lekë qytetarëve, me pretekstin se kishte njohje me gjyqtarët dhe do ndikonte në vendimet e tyre. Leka, përmes mashtrimit arriti t’i merrte familjarëve të një të dënuari për vrasje me 30 vite heqje lirie, 50 mijë euro duke i premtuar se do e lironte nga burgu.

Familjarët denoncuan në Prokurorinë e Tiranës rastin, duke pretenduar se, ishin mashtruar nga Leka. Denoncimi është bërë nga shtetasi B. Zeneli, i cili pretendon se para 3 vitesh, 33-vjeçarja se bashku me shtetasin me inicialet  J.G, I kanë marrë paratë, duke i premtuar se do ta ndihmonin në shkallë të ndryshme të gjyqësorit për një të afërm të tij. Amarilda leka ka pasur edhe në të kaluarën probleme me drejtësinë. Në vitin 2015, 33-vjeçarja është vënë në pranga pasi u kishte marrë para familjarëve, Xhorxh Gjokës. Ky i fundit ishte i burgosur për trafik droge me disa vite, ndërsa Leka i kishte thënë se do të ndikonte tek gjyqtarët dhe prokurorët për me qëllim zbutjen e dënimit të të akuzuarit, arriti t’i merrte shumën prej 25 mijë e 500 eurosh. Amarilda Leka ka kryer vetëm 8 muaj burg për këtë çështje. Nga hetimet e prokurorisë rezultoi se paratë Leka i kishte shpenzuar për makina të shtrenjta, jetë luksi dhe udhëtime në vendet e BE-s. Gjithashtu po në vitin 2015 Leka ka mbajtur postin e sekretares së shtabit elektoral të ish-ministres së Teknologjisë dhe Informacionit, Milena Harito.  /abcnews.al

KRUJ-MASA-POSTA-MBULIM-ABCM5T1.mpg_snapshot_00.32-1280x720.jpg
ent ela12:01 | 10/11/2019

Pesë të arrestuarit për grabitjen e  13 milionë lekëve në Postën e Krujës u lanë në burg. Gjykata vendosi arrest me burg për Mark Caka, Gazmir Saka, Hysen Kica, Bujar Tafa dhe Andi Rexhepi (Paturri), kurse roja Besnik Parruca, i prangosur pas grabitjes akuzohet për shpërdorim detyre u la i lirë.

Hajdutët mëngjesin e së hënës duke përtuar edhe nga ikja e  dritave në Krujë arritën të grabisnin postën.

Gjatë kontrollit të banesave dhe makinave që lëviznin është sekuestruar një sasi lekësh që u grabitën, makina të vjedhura, një pistoletë dhe sende të tjera, që i përdornin për hapjen e kasafortave. Shuma që është grabitur në postën e Krujës është 13 mln lekë dhe 1500 euro. /abcnews.al

redjan.jpg
ger ta16:40 | 06/11/2019

Gjykata e Krimeve të Rënda lë ne burg Redjan Rrajën, i dyshuar kryesor për atentatin ndaj prokurorit Arjan Ndoj. Mësohet se togat e zeza vlerësuan si të ligjshëm arrestimin dhe pranuan kërkesën e prokurorisë për “arrest me burg”.

Gazetarja Glidona Daci bën me dije për abcnews.al se Rraja ka qendruar i heshtur dhe nuk ka dhënë asnjë lloj sqarimi. Nuk ka pranuar të flasë dhe ka folur vetëm avokati i tij. Rraja nuk ka pranuar në asnjë moment që ka qenë ai që ka kryer atentatin.

Në seancën e sotme kanë diskutuar vetëm prokurorët e çështjes. Sipas organit të akuzës prova që e inkriminon Rrajën janë gjurmët gishtërinjve në një palë syze në makinën e braktisur që u gjet në Ishëm.

Seanca është zhvilluar  me dyer të mbyllura dhe për arsye sigurie nuk është lejuar as media.

Prokuroria ka marrë në pyetje edhe dy persona të tjerë, që janë të përfshrë në ngjarje. Dyshohet se janë persona të inkriminuar në veri të vendit. Prokurorët janë bazuar tek fakti që ai është u dyshuari kryesor pasi ka një provë shkencore për të.

Gjithashtu Prokuroria e Krimeve të Rënda është në pritje të rezultatit të ADN, të cilat po analizohen nga kampionet e marra në dy maskat e gjetura në makinën e autorëve. Mendohet se këto kampione kanë gjurmë biologjike, një shishe benzinë dhe 2 automatikë.

Për këtë ngjarje përvec Rrajës, nuk ka persona të tjerë të arrestuar, ndërkohë që burime pranë Krimeve të Rënda thanë se 2 personat e tjerë të përfshirë në këtë ngjarje mendohet të jenë nga veriu i Shqipërisë.

Gjykata për Krimet e Rënda ka urdhëruar një sërë kontrollesh në banesa, si dhe ka autorizuar përgjimin e dhjetra telefonatave të personave të skeduar që mund të ketë dijeni për këtë ngjarje kriminale.

Ndërkaq, avokati mbrojtës u shpreh se gjykata nuk duhet të jepte këtë vendim, pasi prokuroria ende nuk ka një provë konkrete për Rrajën.

Redjan Rraja ka pohuar më herët në polici se ditën që ndodhi ngjarja ka qenë në lëvizje në zonën e Tiranës, Durrësit dhe Fushë-Krujës një intenerar që ai e bënte vazhdimisht, mirëpo, ka dyshime se Redian Rraja është kapur nga valët e celularëve diku afër vendit të ngjarjes./abcnews.al

bledar2-720x433.jpg
nev ila12:25 | 03/11/2019

Gjykata e Apelit në Durrës ka lënë në burg policin Bledar Toçi, i akuzuar për vrasjen e Dritan Haxhollit.

Në seancën e sotme gjykata ka lënë  në fuqi masën “arrest me burg” për Toçin, dhënë më herët nga gjykata e Kavajës.

Ngjarja e rëndë ndodhi pak javë më parë në banesën e Marsida Qatjas në Kavajë.

Efektivi i burgjeve pas një konflikti në banesën e Qatjas qëlloi me armë Haxhollin duke e lënë të vdekur në vend.

Fillimisht u tha se 30-vjeçarja ishte “mollë sherri” për ngjarjen e rëndë, ndërsa prokuroria  heton edhe pistën e prishjes së pazareve të drogës.

Gjykata e Kavajës ka dhënë po ashtu masën “detyrim paraqitje” për Qatjan, ndërsa është thirrur disa herë për t’u marrë në pyetje për shkak të dëshmive të saj kontradiktore./abcnews.al

dehari.jpg
ad min14:03 | 24/10/2019

Janë publikuar konkluzionet e hetimeve të pavarura të një instituti zviceran lidhur me rrethanat e vdekjes së aktivistit të Vetëvendosjes Astrit Dehari në burgun e Prizrenit. Sipas hetimeve dyshimet janë se Dehari është vrarë.

Familja Dehari qysh në mëngjes ja kishin mësyrë prokurorisë Themelore të Prizrenit për të marrë raportin e pavarur të institutit zviceran i cili sqaronte rrethanat e vdekjes së Astrit Deharit rreth tri vjet më parë.

Ky institut në raportin e dërguar në prokurori ka rekomanduar hapjen e hetimeve për rastin Dehari pasi që dyshimet kanë të bëjnë me vrasje e jo vetëvrasje si ishte cilësuar ky rast. Sipas raportit intervenimi i një personi të tretë në këtë proces fatal duhet të kihet parasysh.

Prokuroria Themelore e Prizrenit nëpërmjet një komunikate për media ka bërë të ditur se bazuar në të gjeturat e raportit zvicerran do të vazhdojë me hetimin e këtij rasti dhe do ti ndërmarrë të gjitha veprimet e nevojshme.

Astrit Dehari aktivist i Vetëvendosjes u raportua të jetë gjetur i vdekur në burgun e Prizrenit më 5 Nëntor të vitit 2016, dhe dyshimet e para sipas hetuesve kishin të bënin me vetëvrasje. Ai ndodhej në paraburgim pasi akuzohej për sulm me mjet shpërthyes në parlamentin e Kosovës.

Ndonëse familja Dehari dhe Lëvizja Vetëvendosje kundërshtonin dhe gjithnjë flisnin për një vrasje pas rreth dy javësh prokuroria Themelore e Prizrenit publikoi raportin e autopsisë në bazë të së cilit konkludonin se Dehari ka vdekur nga asfiksia si pasojë e dëmtimeve të vetëshkaktuara.

Por familja asnjëherë nuk e pranoi këtë raport si të vërtetë dhe kërkoi hetime të pavarura dhe me iniciativë të Ministrisë së Drejtësisë këto hetime iu besuan një institute të Zvicrës./ABC News Albania

tensilvani-dhe-tesi.jpg
ad min15:28 | 19/10/2019

Burg për dy vëllezërit Santilno dhe Tesilvan Basho të njohur si anëtarë të grupit kriminal të Llanajve në Vlorë. Seancë për Bashot është zhvilluar e ndarë pasi për Tesin masat e sigurisë janë caktuar nga Gjykata e Vlorës. Ndërsa për Santilon nga Gjykata e Krimeve të Rënda. Tesi akuzohet për një sërë veprash penale, me e fundit për gjobvënie ndaj dajës së tij.

Të akuzuar nga daja i mamasë së tyre për  gjobvënie, lihen në qeli dy vëllezërit Santilno dhe Tesilvan Bashon njohur i Tesi, anëtar të bandës së Llanajve në Vlorë. Seanca për dy vëllezërit është zhvilluar e ndarë. Për Tesin masat e sigurisë janë caktuar në  Gjykatën e Vlorës, e cila është blinduar nga forca të shumta policie, për shkak të rezikshmërisë që ka.

I dyshuari është shoqëruar nga forcat Renea për në sallën e gjyqit. Ndërsa për Satilnon masa u caktua nga Gjykata e Krimeve të Rënda, për akuzën e shtrëngim me dhunë për dhënie pasurie. 38-vjeçari Tesi Basho është njohur me 3 masa sigurie në gjykatën e qytetit bregdetare, atë për ekstradimin drejt autoriteteve italiane ku është i dënuar me burgim të përjetshëm, për vrasjen e dy prostitutave, në 2016, vitin në të cilin ka mundur edhe të  arratiset nga burgu, gjithashtu për akuzat e kultivimit të narkotikëve, armëmbajtje pa leje, falsifikim të vulave, stampave apo formularëve  i akuzuar nga autoritete tona.

Gjykata e Vlorës i ka hapur rrugë ekstradimit të Tesi Bashos, por vendimi përfundimtarë është në dorë të Ministrisë së Drejtësisë. Në ditët në vijim, pritet ti caktohet një masë e 4 sigurie Tesi Bashos nga Gjykata e Krimeve të Rënda, për akuzën ‘shtrëngim me dhunë për dhënie pasurie’. Dy vëllezërit Basho kanë gjobitur dajën e mamasë së tyre, biznesmenin Sulejman Hoxha më 100 mijë euro.

Burime nga Gjykata e Vlorës kanë konfirmuar se gjatë gjithë seancës Tesi Basho ka qëndruar në heshtje të plotë, duke mos dhënë asnjë deklaratë rreth akuzave të ngritura ndaj tij. Ndërsa i vëllai Santilno i ka mohuar akuzat pasi sipas tij ato para i takonin për shkak të një toke të përbashkët.

33-vjeçari deklaroi para gjykatës se më dajën ka marrëdhënie të mira dhe se ka ditë që ai e ka kallëzuar në polici, sipas tij daja i ka deklaruar se nëse Santilno do të arrestohej, ai do të dëshmonte në polici se ky i fundit s’ka lidhje me këtë gjë.

Sipas 33-vjeçarit Santilno Basho ky konflikt është zgjidhur nga familjet e tyre. Pas përfundimi të seancës avokati i Santoli Bashos, Skender Demiraj është shprehur se i mbrojturi prej tij nuk ka kryer asnjë vepër penale.

Tesi Basho dyshohet  se ka marrë pjese në atentatin ku mbeti i plagosur Mikel Mehmeti në Janar të 2019 në qytetin e Vlorës, gjithashtu anëtari i bandës së “Llanajve” dyshohet të jetë autori i vrasjes së Laver Tozaj në Gusht të këtij viti./ABC News Albania

balili-pretenca.mp4_snapshot_00.09-1280x720.jpg
Autor E14:13 | 17/10/2019

Gjykata e Apelit ka dhënë sëfundmi vendimin për Klement Balilin. Pak minuta më parë trupa gjykuese e Gjykatës së Apelit të Krimeve të Rënda kanë lënë në fuqi vendimin e shkallës së parë, sipas të cilit Balili do të bëjë dhjetë vite burg.

Vendimi ishte për 14 vite, por Balili ka përfituar ulje të 1/3 të dënimit për shkak të pranimit të gjykimit të shkurtuar.

Gjykata e Krimeve të Rënda dënoi me 10 vite burg Klement Balilin në maj të këtij viti. Ai u shpall fajtor për 4 akuza, por mbrojtja paralajmëroi ankimimin e vendimit në Apel. Ndërkohë që gjyqtarja Flora Hajradini po lexonte vendimin Klement Balili ishte i qetë brenda kafazit. Ai nuk reagoi dhe dënimin e priti pa iu dridhur sytë e me duar të lidhura pas shpine, por kur u largua ktheu shikimin nga familjarët e tij për t’i përshëndetur.

Avokati i të ashtuquajturit “Eskobari i Ballkanit”, Theodhori Sollaku gjatë mbrojtjes së bërë për klientin e tij deklaroi disa herë se asnjë prej 4 akuzave të Prokurorisë nuk qëndronte.

Avokati pretendoi se organi i akuzës i ka të pambështetura në prova akuzat kundrejt Kelment Balilit. Sollaku gjatë mbrojtjes u shpreh se organi i akuzës nuk ka bërë ekspertizën e zërit për të faktuar nëse është më të vërtetë Klement Balili, ai që flet me grupin kriminal grek për trafikimin nga Shqipëria drejt ishullit grek Xakinthos të një sasie prej 680 kilogramësh kanabis.

Por Gjykata e Krimeve të Rënda pasi u tërhoq për të marrë vendimin përfundimtar, vendosi që ta shpallë fajtor për të 4 akuzat. Për akuzën trafikim i lëndëve narkotike gjykata dha dënimin 14 vite burg, për pjesëmarrje në grup kriminal 2.6 vite burg. Për akuzën e pastrimit të parave u dënua me 5 vite burg dhe për deklarim të rremë, mosdeklarim dhe fshehje pasurie, dënimi ishte 6 muaj burg.

Në përfundim, në bashkim të të gjithë dënimeve, togat e zeza e dënuan me 15 vite burg, por në aplikim të gjykimit të shkurtuar dënimi i tij bëhet 10 vite burg. Ndërkohë Prokuroria kishte kërkuar për Balilin 18 vite burg.

Në seancën e së martës, Klement Balili nuk foli asnjë fjalë. Në sallë ishin të pranishëm edhe familjarët e tij, që e pritën më qetësi dhënin e vendimit.

Vendimi i ankimua nga avokati Sollaku. Vendimi i sotëm i Apelit të Krimeve të Rënda vjen pas ankimimit të Sollakut. /abcnews

dritan-hoxholli.jpg
ad min16:13 | 16/10/2019

Gjykata e Kavajës e kishte vendosur në masë sigurie arrest me burg Dritan Haxhollin i cili u vra disa ditë më parë pas një përleshje me armë në shtëpinë e Marsida Qatjas. ABC News disponon dosjen për veprat penale ndaj 41-vjecarit, por që nuk ishte arrestuar nga policia.

Prej më shumë se një muaji, Dritan Haxholli ishte në kërkim, por kjo nuk e pengoi natën e krimit të shkonte tek dritarja Marsida Qatjes. Nga dosja në ngarkim të tij, që Abc News disponon, referuar pesë neneve me vendim të datës 5 Shtator 2019, Gjykata e Kavajës caktoi arrest me burg për Haxhollin. Të njëjtën masë sigurie kishte kërkuar edhe prokuroria e këtij rrethi.

“Me datët 23 .07.2019 nga ana e një punonjësi të policisë së rendit publik, pranë komisariatit të Kavajës u konstatua në segmentin rrugor nga Kavaja në Rrogozhinë, tek mbikalimi i Gosës, automjeti tip Audi me targa AA332 XT. Automjeti ka qenë duke udhëtuar në limitet maksimale të lejuara në atë rrugë me 90 km në orë, dhe u konstatua që Audi po rriste shpejtësinë. Kur polici u bëri shenjë të ndalonte, drejtuei ndaloi. Atij iu kërkua leja e drejtimi dhe dokumenti i mjetit. Drejtuesi u prezantua si Tan Peza dhe nuk iu bind policit për tu futur brenda në makinë. Polici njoftoi patrullën e cila do të bënte shoqërimin e tij në komisariat. Por personi i perzantuar si Tan Peza ka kaluar sipër kufizuesve anësore metalike dhe është hedhur në rrugën dytësore. Nga patrullat u identifikua se ky person ishte Dritan Haxholli, thuhet gjatë shqyrtimit të provave nga Gjykata e Kavajes e cila vendosi burg për të akuzuarin”.

Nga ky moment 41-vjeçari që u përplas me armë zjarri dhe u vra me dy plumba nga polici i burgjeve Bledar Toçi  duhej të ishte ne burg. Abc News pyeti për këtë fakt shefin e komisariatit të Kavajës. Por nuk mori përgjigje mbi arsyet e mos arrestimit të personit që nuk ishte thjesht në kërkim për drejtim të mjetit në mënyrë të parregullt, dhe mosbindje ndaj policisë, por i shpallur i rrezikshëm.

VIDEO/ Tmerr i banorëve dhe policisë: Kush ishte Dritan Hoxholli

Dritan Haxholli qarkullonte pa patentë. Duket sikur asnjëherë nuk ka disponuar një dokument të tillë. Në shkresën nr 49 75/ 1 prokuroria mësoi nga Drejtoria Rajonale e Shërbimit Rrugor në Durrës, që ky njeri nuk ishte pajisur me leje drejtimi.

Në dosje, Abc Neës mësoi, se për të njëjtat akuza me herët Haxholli ishte dënuar dy herë me burg. Rreth një vit më parë në datë 29 .06 .2018 kjo gjykate e  kishte dënuar me  5 muaj burg. Kurse në datë  20 Nëntor 2018  u dënua me tetë muaj burg.

Natën e masakrës Dritan Haxhollit nuk i hynte në punë patenta e as që në shtëpinë e Marsida Qatja ndodhej një oficer policie. Me vete kishte kallashnikovin. Pas një debati të shkurtër verbal shtiu dy herë ndaj tij, por për fat arma iu bllokua.

Bledar Toçi ndodhet ende në spital në masë arresti me burg, kurse Dritan Haxholli pa patente u vra vetëm një muaj pasi Gjykata në pikën 3 të vendimit “arrest me burg” kishte urdhëruar:

“Urdhaërohet prokuroia pranë Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Kavajë për ekzekutimin e këtij vendimi”. /Redaksia e korrepondentëve-ABC News Albania/

katalonja.jpg
ad min11:44 | 14/10/2019

Gjykata e lartë spanjolle dënoi me 100 vjet burg në total 12 liderët katalanas të cilët u shpallën fajtor për kryengritje dhe përvetësim të paligjshëm. Ata u liruan nga akuza e rebelimit për të cilën rrezikonin 25 vjet burg.

Dënime nga 9 deri në 13 vjet burg nga gjykata e lartë spanjolle për 12 liderët katalanas pro pavarësisë, mes të cilëve dhe ish zv/kryeministri Oriol Junkueras. Ata u shpallën fajtor për kryengritje dhe përfitim të paligjshëm. Lajmi për dënimin e tyre u pasqyrua jo vetëm në mediat spanjolle, por dhe në ato ndërkombëtare. Por ata u liruan nga akuza më e rëndë ajo e rebelimit, për të cilën akuza kishte kërkuar 25 vjet burg.

Vendimi i jep fund një procesi të filluar dy vjet më parë me arrestimin e liderëve të asamblesë kombëtare katalanase.

Dy javë më pas, zyra e prokurorit të përgjithshëm dorëzoi denoncimin kundër qeverisë së Carles Puidgemont dhe anëtarëve të zyrës së presidencës së parlamentit të cilët autorizuan votimin për deklaratën e njëanshme të pavarësisë në 27 Tetor të 2017-ës.

Presidenti i atëhershëm dhe pesë këshilltarë u arratisën nga Spanja, ndërsa autoritetet spanjolle arrestuan Junkueras dhe gjashtë anëtarë të qeverisë.

Ish-presidenti Puidgemont reagoi menjëherë duke thënë se 100 vjet burg në total është një barbari. Ai ka kërkuar që sot më shumë se kurrë duhet reaguar për të ardhmen e fëmijëve, për demokracinë, Europën dhe Katalonjën.

Procesi gjyqësor u transmetua live në uebsajtin e këshillit të përgjithshëm të Magjistraturës, dhe ishin më shumë se 1 milion personat që e ndoqën në kohë reale. Pala mbrojtëse premtoi apelim në Gjykatën Kushtetuese për shkelje të të drejtave thelbësore si dhe kërkuan ndërhyrjen në këtë çështje të Gjykatës Europiane të të Drejtave të Njeriut me seli në Strasburg./ABC News Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono