bulqize

banore-gjorica.jpg
nev ila13:37 | 29/08/2019

Prej vitesh banorët e fshatit Gjoricë në Bashkinë e Bulqizës vuajnë mungesën e ujit të pijshëm. Ata thonë se furnizohen nga fshatra të tjerë pasi edhe uji i puseve nuk përdoret për konsum.

Këtu jemi në fshatin Gjoricë, pjesë e bashkisë së Bulziqës. Banorët prej vitesh kanë vetëm një kërkesë. Të furnizohen me ujë të pijshëm që mungon prej 30 vitesh.

Mbijetojnë me burime alternative. Ujin e puseve e përdorin për vaditje, pasi ndotet nga ujërat e zeza që janë të padisiplinuara. Banorët tregojnë se projekti që nisi për ndërtimin e ujësjellësit ka ngecur dhe nuk dinë të shpjegojnë as arsyen.

Për mungesën e ujit të pijshëm kanë organizuar disa protesta por problem i tyre nuk mori kurrë zgjidhje./ABC News Albania 24/7

 

KRONIKE-KANABIS-NE-KAPSHTICE_ABC-M2-T1.mpg_snapshot_00.18-1280x720.jpg
ent ela09:25 | 11/07/2019

Tre të arrestuar dhe 1324 kubikë kanabis dhe armë zjarri dhe municione luftarake të sekuestruara është bilanci i operacionit “Ballenjë-2019”, të Policisë së Bulqizës.

Të arrestuarit akuzohen për kultivim të lëndëvë narkotike dhe armëmbajtje pa leje

Policia sekuestroi gjithashtu edhe vegla pune, tuba plastike që do shërbenin për kultivimin në tokë të fidanëve të kanabisit. /abcnews.al

mjeku.jpg
ad min09:50 | 19/06/2019

Një fëmijë 6 vjeç mbeti i plagosur pak pas mesnate në qytezën e Krastës në Martanesh. Siç raporton gazetari i Abc News, Neki Feta, shkak është bërë konflikti që autori i ngjarjes, Jetmir Koxherri pati me babain e të miturit në një lokal.

27-vjeçari është konfliktuar fillimisht verbalisht me Miftar Rrushin, ndërsa më pas gjithçka degradoi në një sherr fizik. Pas largimit nga lokali, Koxherri ka shkuar në shtëpinë e tij, ka marrë armën automatike dhe ka qëlluar me breshëri në banesën e Rrushit. Për pasojë është plagosur me katër plumba fëmija i këtij të fundit.

“Bëhet fjalë për një ngjarje të rëndë të ndodhur në orët e vona pas mesnatës në qytezën e Krastës. Në lokalin në qendër të kësaj qyteze kanë qenë duke pirë disa persona. Për motive të dobëta sipas policisë ka pasur një shkëmbim verbal mes tyre dhe më pas ngjarja ka degraduar në përdorimin e forcës fizike. Pas largimit nga skena e ngjarjes autori Jetmir Koxherri ka shkuar në shtëpinë e tij ku ka marrë një armë automatike dhe ka qëlluar drejt banesës së Miftar Rrushit. Për pasojë nga plumbat është plagosur djali i Miftar Rrushit, 6-vjeçar. Ka marrë katër plumba sipas mjekëve, një në zonën e qafës ku plumbi nuk dalë. Ka patur një plumb në trup dhe dy plumba në këmbë. I plagosuri është sjellë në spitalin rajonal të Peshkopisë rreth orës dy të mëngjesit. Është trajtuar nga mjekët e spitalit të Peshkopisë dhe më pas për ndihmë më të specializuar është dërguar në spitalin e Traumës me helikopter”, raportoi gazetari Neki Feta.

Për ABC News ka folur edhe mjeku Agron Mezenxhiu që trajtoi fillimisht plagosjen e të miturit. Ai ka deklaruar se fëmija ka marrë katër plagë dhe ka ardhur në spital në gjendje të rëndë. Pasi u stabilizua, ai u dërgua me helikopter në Spitalin e Traumës në kryeqytet për të marrë ndihmë mjekësore më të specializuar.

“Fëmija erdhi rreth orës 1 i plagosur me armë zjarri. Kishte një plagë të madhe në fytyrë dhe plumbi i ngelur mbrapa qafës. Kishte një dëmtim në kyç dhe një plagë të madhe në kofshën e djathtë. Gjithashtu kishte dhe një plagë, e cila mund të ishte një rikoshet në bazën e hemitoraksit të majtë. U reanimua, ishte në gjendje të rëndë me anemi të theksuar. U reaminua në sitalin e Dibrës me gjak. Gjendja u stabilizua. Rreth orës 7 u lajmërua qendra në Tiranë dhe erdhi helikopteri e çuam për një trajtim më të specializuar në spitalin e Tiranës. Aktualisht u reanimua me tërë mjetet e mundshme në spitalin e Dibrës. Gjendja ngelet problematike se mund të kërkojë ndërhyrje kirurgjikale në struktura mjaft vitale të organizmit”, tha doktori në spitalin e Dibrës.

Autori i ngjarjes, 27-vjeçari Jetmir Koxherri është arrestuar nga policia. Gjithashtu është sekuestruar edhe arma automatike që ai përdori për të kryer krimin./abcnews.al

REPORTAZH-BULQIZA-E-HELMUAR_ABC-M2-T1.mpg_snapshot_03.42-1280x720.jpg
ent ela13:18 | 19/05/2019

Ende nuk dihet shkaku i helmimit të banorëve në Bulqizë. Dyshimet janë për ujin e pijshëm megjithëse analizat rezultuan negative. Le të ndjekim reportazhin e korrespondentit të ABC News në Dibër Neki Feta.

Rrethuar nga malet, Bulqiza nuk vuan për burime ujore. Ka shumë të tilla në këtë qytet. Paradoksalisht shumë banorë po vuajnë për ujë të pijshëm.

Është fjala për lagjen e sipërme të qytetit, aty ku 160 vetë u helmuan dhe përfunduan në spital. Ishte 4 maj kur njëri pas tjerit brenda natës në urgjencë shkuan 70 vetë. Spitali priti tri ditë radhë njerëz me shenjat e helmimit.

Dyshimet e para, por dhe sot e kësaj dite lidhen me ujin e pijshëm, pavarësisht se nga analizat  fiziko – kimike, bakterologjike dhe metalet e rënda, rezultojnë negative.

Banore: “Nuk di që kanë marrë ndonjë masë, por në qytet thonë që janë çarë tubat e ujit, futen gazrat e karbitit, helme të ndryshme, me thashetheme”.

Por çfarë ndodhi në qytetin e vjetër të Bulqizës? Pse mjekët dhe banorët pavarësisht rezultateve negative, besojnë akoma që helmi u erdhi nga uji? ABC News ishte në vendin e burimit që furnizon me ujë të pijshëm këtë pjesë të qytetit.

Bashkim Suroçi ish/punonjës i ujësjellësit:Ujësjellësi i qytetit të vjetër merret te galeria B, bie në ballin A dhe del me tuba dhe vjen në depon qendrore”.

Ka dyshime që uji mund të jetë kontaminuar nga agjentë fiziko –kimikë; nga përdorimi i dinamitit apo i sasive të karbitit, që si pasojë e reshjeve kanë kulluar dhe janë bashkuar me ujin e pijshëm.

Flamur Meta drejtor i DSHP Bulqizë: “Analizat shkojnë në procedurë më të zgjatur, të cilat po vazhdojnë akoma, dhe vetë Instituti i ka përsëritur analizat e marra në Bulqizë, ngarkesë mikrobiologjike nuk ka pasur”.

ABC News shkoi të fliste me drejtuesit e Ujësjellësit të Bulqizës. Por ata nuk ishin të gatshëm për të treguar mbi situatën. Por Drejtori i DSHP i tregoi ABC News nga Ujësjellësi nuk është marrë asnjë masë alternative.

Flamur Meta drejtor i DSHP: “Dhe në rast se bashkia do kishte vendosur furnizim alternativ me bote, ne do ndiqnim situatën për të bërë analizën për botin që do shpërndante ujin. Një gjë e tillë nuk na është kërkuar, mesa duket nuk është vënë në shfrytëzim nga bashkia furnizimi me bote”.

Aktualisht në këtë vend nuk ka me raste që shkojnë në spital me shenjat e helmimit. Qyteza duket e qetë, por bluzat e bardha që u përballën me fluksin e të sëmurëve, ende dyshojnë që helmi ishte nga uji.

Shahin Kaja mjek: “Aktualisht gjendja është stabilizuar, i është kthyer normalitetit nuk kemi pasur asnjë rast me simptoma helmimi, nga uji”.

Haziz Jella drejtor spitalit Bulqizë: “Shkaqet për mendimin tim, një mundësi më e shumtë është nga uji i pijshëm”.

Megjithatë depot e ujit janë në kushte të këqija edhe në qytetin e Ri të Bulqizës. Aty furnizohen me ujë më shumë se 4500 banorë. Ish roja i Ujësjellësit shoqëroi gazetarin e ABC News për të parë nga afër situatën.

Bashkim Surroçi ish/roje i Ujësjellësit: “Këtu mblidhet uji, kalon në depot poshtë dhe shkon në qytet për të pirë ujë njerëzit. Me vaska të shkatërrura plotësisht. Faleminderit medias nëse pushtetarët do kenë veshë ta dëgjojnë”.

Bulqiza është nga zonat më të varfra në vend dhe pse me një nëntokë të pasur. Banorët e këtushëm kanë kohë që janë lodhur. Tani janë dhe të frikësuar nga uji.

Gazetar ABC News: Neki Feta

Bulqize-1280x691.jpg
ad min14:35 | 07/05/2019

Instituti i Shëndetit Publik ka reaguar me anë të një deklarate gjatë së martës në lidhje me analizat paraprake për ujin në Bulqizë.

Në deklaratë thuhet: “Në laboratorin e Institutit të Shëndetit Publik ka dalë rezultati i një prej analizave mikrobiologjike të ujit të pijshëm marrë në rrjetin e ujësjellës, që dyshohet të ketë shkaktuar disa simptoma në banorët e ‘Lagjes së Vjetër’ në Bulqizë. Përgjigja e mostrës së sjellë nga Shërbimi i Sëmundjeve Infektive të Bulqizës, në laboratorin e ISHP, ka dalë negative për ngarkesë mikrobiologjike, pra nuk ka ndotje mikrobiale në ujë”.

ISHP deklaron se për një përgjigje më të plotë për shkaktarin e simptomave tek qytetarët e Bulqizës duhet të presim rezultatet e tjera të analizave nga mostrat e marra nga grupi i ISHP në Bulqizë.

Sipas ISHP në zonën ku janë paraqitur rastet e personave me simptoma, janë marrë mostra uji në rrjetin ujësjellës dhe këto mostra janë në proces analizimi për parametrat mikrobiologjikë, fiziko-kimike dhe toksikologjike dhe analizat përfundimtare pritet të dalin në ditët në vijim./ABC News Albania 24/7

bulqize-helmimi-1280x686.jpg
ent ela14:10 | 07/05/2019

Policia dhe Prokuroria kanë ngritur dyshime jo vetëm për ujin e pijshëm lidhur me helmimin masiv të banorëve të Bulqizës. Po bëhen hetimet edhe për furrat e bukës dhe produktet ushqimore që tregtohen në zonën ku u sëmuren njerëzit.

Helmimi i më shumë se 100 njerëzve në lagjen e sipërme të Bulqizës ka vënë në lëvizje policinë dhe prokurorinë. Ekspertë të fushës kanë marrë në pyetje të sëmurët jo vetëm për ujin e pijshëm, por edhe për ushqimet që kanë konsmuar.

Në hetim janë përfshirë furra buke dhe marketet e produkteve ushqimore. Disa tregtarë janë marrë në pyetje dhe iu është bërë kontroll në bizneset e tyre.

Deri tani nuk ka ndonjë shkak apo shkaktar të helmimit masiv pasi sipas burimeve nga grupi hetimor, priten një sërë analizash dhe provash për të përcaktuar saktë çfarë ndodhi dhe nga se ka ndodhur në Bulqizë.

Ndërkohë në spitalin e Bulqizës nuk ka patur me shtrime apo persona që kërkojnë ndihmë mjekësore.

Shumë nga të helmuarit janë përmirësuar, por ka raste që vazhdojnë të kenë probleme me shëndetin.

Alarmi u dha mbrëmjen e së shtunës së kaluar, kur fluksi i banorëve përfundoi në urgjencën e spitalit.

Ky fuks zgjati më shumë se 24 orë dhe popullata ndërpreu konsumimi e ujit të pijshëm nga rrjeti.

Po ashtu banorët kanë dëshmuar se edhe ushqimet nuk i kanë blerë më në lagjet e tyre. Ata janë të frikësuar dhe presin të mësojnë me çfarë u helmuan. /ABC News Albania 24/7

Bulqize-1280x691.jpg
ad min15:20 | 06/05/2019

Banorët e Bulqizës janë helmuar nga uji i rrjetit dhe autoritetet e shëndetit u kërkojnë atyre të mos e konsumojnë. Ndërkohë më shume se 100 banorë kanë kërkuar ndihmë në spital.

Instituti i Shëndetit Publik i bën thirrje banorëve të Bulqizës të mos konsumojnë ujë nga rrjeti pasi ai mund të jetë i kontaminuar.

Përgjigjet e analizave të personave të helmuar ende nuk kanë dalë, por dyshimet e specialistëve bien mbi ujin.

Rovena Daja epidemiologe E ISHP: “Kjo rritje shumë e lartë e numrit të rasteve për një periudhë  të shkurtër kohe tregon q ndoshta kemi si shkaktar ujin. Duhet të themi që lagjja e vjetër e Bulqizës konsumon kryesisht ujin e rrjetit. Uji është e vetmja gjë e përbashkët që i lidh ata. Mendojmë se ai mund të jetë shkaktari i mundshëm i këtij shpërthimi. Ne për momentin i kemi udhëzuar që uji të mos konsumohet në mënyrë që të mos kemi raste të reja”.  

Edhe për mjekët e spitalit te Bulqizës nuk ka asnjë dyshim. Pas më shumë se 100 raste që kanë kërkuar ndihmë mjekësore, ata janë të bindur që helmimi ka ardhur nga uji i pijshëm.

Riza Ceni mjek, Bulqizë: “Helmimi ka ardhur nga uji”.

Por në analizat e bëra në laboratorin e Dibrës nuk ka ndotje biologjike. Mendohet që është diçka më e rende sesa thjesht një obolë.

Në Bulqizë situata nuk është aspak e mirë. Ka nga ata banorë që nuk pranojnë të shkojnë në spital dhe pse kanë shqetësime.

Alarmi për helmimin e popullatës u dha te shtunën në mbrëmje. Të gjithë banorët e lagjes së sipërme të qytetit, ose njohur ndryshe si qyteti i vjetër i Bulqizës, u helmuan.  Fëmijë dhe të rritur njeri pas tjetrit përfunduan në urgjencë me dhimbje barku, të vjella e këputje.

Ka dyshime ende jozyrtare, që uji të jetë infektuar nga gazrat e çliruar gjate shpërthimeve me tritol në galeritë e kromit. Megjithatë priten përgjigjet përfundimtare të analizave për të parë çfarë ka ndodhur në Bulqizë. Nga ana tjetër në qytet shpërndahen fletushka ku u bëhet thirrje banorëve të mos përdorin ujin e ujësjellësit por i kërkojnë bashkisë t’i furnizojë me autobote./ABC News Albania 24/7  

ISHP-SINKRON-ABC-M4-T1.mpg_snapshot_00.32-1280x720.jpg
ent ela13:00 | 06/05/2019

Instituti i Shëndetit Publik i bën thirrje banorëve të Bulqizës të mos konsumojnë ujë nga rrjeti pas ai mund të jetë i kontaminuar. Përgjigjet e analizave të personave të helmuar ende nuk kanë dalë, por dyshimet e specialistëve bien mbi ujin.

“Në total janë 82 raste, është rritje e lartë e rasteve për një periudhë të shkurtër kohe, tregon që shkak të jetë uji, që ka shkaktuar këtë epidemi. Akoma nuk kemi një përgjigje të analizave deri nesh në mëngjes do kemi përgjigje të saktë. Raste të rënda nuk kemi pasur. Për momentin kemi udhëzuar që uji të mos konsumohet dhe numri i rasteve është ulur shumë”. /abcnews.al

BULQIZA-HELMIMI-1280x720.jpg
ent ela10:01 | 06/05/2019

Edhe gjatë natës banorë të Bulqizës kërkuan ndihmë mjekësore në spital për shkak të shenjave të helmimit. Sipas informacionit nga spitali deri në mesnatë u regjistruan 104 raste, por shqetësimet e pacientëve kanë qenë më të lehta. Uji i pijshëm dyshohet si shkak i helmimit të banorëve të lagjes së sipërme të qytetit të Bulqizës.

Aty ku ndodhet burimi  sipas gazetarit Neki Feta punohet për nxjerrjen e kromit. Ndaj dyshohet që gazrat helmuese që çlirohen gjatë shpërthimeve me tritol, mund të jenë përzjerë me ujin e pijshëm.

Ndërkohë Shefja e Shërbimit Epidemiologjisë Jetmira Kera tha se nga analizat rezultoi që uji nuk ka ndotje biologjike, por mund të ketë ndotje, të cilat nuk dalin nga ky laborator. Kurse nëpër qytet janë shpërndarë fletushka, ku i bëhet thirrje banorëve të mos përdorin ujin e ujësjellësit, por i kërkojnë bashkisë t’i furnizojë me autobote.

/ABC News Albania 24/7

bulqize-1280x695.jpg
ent ela11:45 | 05/05/2019

Në spitalin e Bulqizës është rritur ndjeshëm numri i banorëve që kanë pasur shenja helmimi. Megjithatë, priten analizat përfundimtare për të përcaktuar çfarë ndodhi me banorët e këtij qyteti.

Më shumë se 80 persona kërkuan ndihmë mjekësore në spitalin e Bulqizës. Të rritur dhe fëmijë dyshohet se janë helmuar. Dhimbje barku, të vjella dhe dhimbje koke. Shkak mund të jetë bërë uji i pijshëm

Doktori: “Nuk di të them me siguri, por di të them se të gjithë vijnë nga qyteti i Bulqizës, lagjia e vjetër”

Pacienti: “Helmim, shenja; më përzihej, me vjellë, bark”

E mitur: “Më përzihej”.

Banor: “Probleme me ujin nuk kemi patur, por dy ditët e fundit uji nuk pihet, nuk është ai ujë që ishte ka shije të keqe”.

Sa u përhap lajmi që helmimi ka ndodhur nga uji i pijshëm i qytetit, banorët kanë vrapuar ta blejnë atë në dyqane.

Shitës: “Është shit uji krejt, një vit ka që nuk lëviz tregu, është prish puseta a ku di unë ça dreqin ka bërë vaki andej sipër”.

Megjithate, drejtori i Ujësjellësit, Nedion Muça nuk e ka pranuar se shkak i këtij helmimi masiv është uji i pijshëm. Ai tha se duhen pritur rezultatet e analizave pas 48 orësh.

/ABC News Albania 24/7

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono