bullgari

gjerman.jpg
G. P.16:57 | 11/07/2019

Tre 14 vjeçarë dhe dy 12 vjeçarë, djem të rinj bullgarë janë të dyshuar, se të premten në mbrëmje (5 Korrik) në Mülheim an der Ruhr (Mylhaim an der Rur)kanë përdhunuar një vajzë të re në pyll. 12 vjeçarët nuk kapin moshën e dënimit, kurse njëri nga 14 vjeçarët ndodhet në paraburgim për shkak të rrezikshmërisë. Zyra e kujdesit për minorenët në Mülheim ishte përpjekur të hënën të bisedonte me familjet e 12 vjeçarëve. Por ofertat për ndihmë nuk janë pranuar nga ata.

Volker Wiebels, zëdhënës i bashkisë së Mülheimit shpjegon në një intervistë për Deutsche Welle: “Një gjë mund të thuhet në përgjithësi. Nuk ka rrezikim të mirëqenies së fëmijës. E drejta e edukimit është tek prindërit, ose ka mbetur tek njëra palë (pjesërisht ka prindër të ndarë). Ne si bashki japim mbështetje, ka masa të ndryshme, ku mbështeten familjet si të tëra, por ka edhe masa parandaluese të qeverisë së landit.”

Dëbimi nuk bëhet dot

Werner Jostmeier, konsull nderi i Republikës së Bullgarisë në Münster ka shumë përvojë me migrantët bullgarë në landin gjerman të Renani-Veriore Vestfali (Nordrhein-Westfalen). Ai nuk e pranon mosndërhyrjen e Zyrës së kujdesit për minorenët. “Nëse Zyra e kujdesit për minorenët mund të zbatojë masa të detyrueshme, do ta rekomandoja. Ne nuk mund t’i kthejmë këta njerëz, sepse ata gëzojnë lirinë e lëvizjes brenda BE. Por ata duhet, të lutem, të respektojnë rregullat që vlejnë këtu. E nëse bien në konflikt me zyrën e minorëneve apo ligjin, atëherë autoritetet gjermane duhet të kenë kompetencën të ndërhyjnë.”

Werner Jostmeier (privat)Werner Jostmeier

Kush janë këta të rinj të dyshuar? E si arriti puna deri tek përdhunimi? Sipas Volker Wiebels bëhet fjalë për “qytetarë turqishtfolës me nënshtetësi bullgare”. Në Bullgari  jetojnë sipas të dhënave të publikuara afër 500.000 myslimanë turqishtfolës, mbi 8% e popullsisë. Mijëra prej tyre janë në BE pas anëtarësimit në vitin 2007 si punëtorrë migrantë, edhe në Gjermani. Lidhjen me tregun gjerman të punës ata e gjejnë shpeshherë përmes turqve që jetojnë në Gjermani.

Për të gëzuar këtë privilegj edhe shumë romë bullgarë e paraqesin veten si myslimanë turqishtfolës. Ky zhvillim është i njohur për autoritetet gjermane, por edhe përfaqësitë diplomatike të Bullgarisë në Gjermani, sepse këta migrantë trajtohen keq nga ndërmjetësuesit apo punëdhënësit ose jetojnë vetëm nga asistencat e shtetit. Këtë e konfirmon edhe Werner Jostmeier. Por problemet e tyre janë të kushtëzuara nga rrethanat politike dhe socialkulturore, shpjegon konsulli i nderit. “Nëse bëhet fjalë për këtë grup bullgarësh që flasin turqisht me pasaportë bullgare atëherë nuk kam ndonjë recetë të gatshme. Duhet të kujdeseimi, që të përafrohen rregullat mes vendeve pritëse dhe vendeve origjinë. Këtu bëjnë pjesë vlera si barazia e burrit dhe gruas, liria e fesë, respektimi i dinjitetit njerëzor, dhe i ligjeve.”

Zemërimi për rolin e të mënjanuarit

Kriminologë gjermanë dhe psikologë janë të një mendimi, kur bëhet fjalë për raste ekstreme të kriminalitetit të të rinjve. Në një intervistë për revistën gjermane Focus, psikologu i kriminalistikës, Rudolph Egg e lidh  rastin e Mülheimit me një “kombinim të demonstrimit të pushtetit, seksualitetit, dhe dinamikës së grupit”. Christian Pfeiffer, themeluesi i Institutit të Kriminologjisë në Saksoninë e Poshtme, KFN, flet për “koncepte familjare patriarkale” dhe “zhgënjim për rolin e të mënjanuarit”.

Sipas Volker Wiebels, nacionaliteti i të dyshuarve ka një rol dytësor në rastin e përdhunimit të dyshuar. “Besoj, se është një problem i fëmijëve e të rinjve në përgjithësi. Nëse mungon orientimi në familje, nëse nuk japin efekt masat që nga kopshti deri në shkollë, atëherë mund të ndodhë diçka e tillë, por ky është një problem i përgjithshëm, shoqëror.”

Në Mülheim jetojnë 671 bullgarë. Me ta nuk ka pasur përvojë negative, sipas zëdhënësit të bashkisë së Mynihut, Volker Wiebels. Lidhur me pyetjen, nëse tek autorët e dyshuar bëhet fjalë për përfaqësues të komunitetit rom, ai thotë se “kjo nuk është shpjeguar kështu publikisht. Nëse janë romë apo jo, deri më tani është thënë, nënshtetas bullgarë me pasaportë bullgare, që jetojnë legalisht në Mülheim.”

Konsulli i nderit, Jostmeier përmend edhe një problem të rëndësishëm të migrimit. Një pjesë e migrantëve ka vështirësi me integrimin. “Ata duan të qëndrojnë më vete. Kontrolli i organeve, zyrës së kujdesit për minorenët apo policisë është i padëshiruar. Ata e kërkojnë shumë pak  jetën shoqërore, normale, me fqinjësi.”/DW

papaaa-1280x624.jpg
Sej rie18:45 | 05/05/2019

Vizita e Papa Françeskut në Bullgari nuk ka dhënë efektet e pritura. Krerët e Kishës Ortodokse në Sofie kanë refuzuar të mbajnë meshën dhe lutjet e përbashkëta me atin e shenjtë, duke dhënë kështu mesazhin se përpjekjet e tij për bashkimin e degëve të krishterimit nuk do të kenë sukses.

Papa Françesku nisi të dielën vizitën në Bullgari, në përpjekje për të përmirësuar marrëdhëniet mes Kishës Katolike dhe asaj Ortodokse. Ati i shenjtë vizitoi katedralen ortodokse në Sofia dhe u takua me krerët e saj, por sikurse kishin paralajmëruar ata refuzuan të merrnin pjesë në shërbesat e përbashkëta dhe lutjet me të. Prej kohësh Vatikani bën përpjekje për unifikimin e dy degëve të Krishtërimit, që u nda në vitin 1054. Mbërritja e Papës në Bullgari këtë të djel shënoi vizitën e parë nga një Papë në vend në 17 vjet. Ati i shenjë u prit nga kryeministri Bojko Borisov, me të cilin zhvilloi edhe një takim të shkurtër kokë më kokë. Ai ndaloi edhe në pallatin presidencial, ku mbajti një fjalim gjatë të cilit ngriti çështjen e nivelit të ulët të lindjeve dhe nivelit të lartë të emigracionit.

“Si shumë vende të tjera të Europës, edhe Bullgaria duhet të përballet me atë që mund të quhet dimri i ri: ose dimri demografik që ka rënë si një perde e akullt në pjesën dërrmuese të Europës e që është pasojë e rënies së besimit tek e ardhmja”, u shpreh Papa Françesku.

Sa i takon emigracionit, ai i bëri thirrje krerëve të qeverisë që të mos mbyllin sytë, zemrat dhe duart përpara emigrantëve. Vizita e Papës në Bullgari do të pasohet nga ajo në Republikën e Maqedonisë së Veriut, ku ndodhet gjithashtu një komunitet i vogël katolik. Në përpjekje për të mos shkaktuar mërzi tek kishat e tjera, ati i shenjtë nuk do të takohet privatisht me kreun e Kishës Ortodokse Maqedonase gjatë vizitës së tij.

Kjo e fundit shpalli pavarësinë e saj në vitin 1967, por që atëherë nuk është njohur nga kishat e tjera. Gjatë qëndrimit në vendin e vogël ballkanas, Papa do të takohet me përfaqësues të minoritetit katolik./ABC News Albania 24/7

brikeniiii.jpg
ent ela21:51 | 09/04/2019

Brikan Çalja u shpall nënkampion Europe në kampionatin e mbajtur në Gjeorgji. Peshëngritësi shqiptar fitoi medaljen e arit në stilin e shkëputjes, ndërkohë që u mjaftua me medaljen e argjendtë në stilin e shtytjes dhe dygarësh.

Briken Çalja nderon flamurin kuq e zi në kampionatin europian që po mbahet në Gjeorgji. Peshëngritësi shqiptar siguroi një medalje ari në stilin e shkëputjes dhe dy medalje të argjendta në stilin e shtytjes dhe dygarësh. 29 vjeçari domonoi gjithçka në shkëputje duke mos e diskutuar për  asnjë moment vendin e parë. Fillimisht e kaloi me sukses provën 152 kg. Edhe prova e dytë kaloi me sukses për peshëngritesin shqiptar në peshen 156 kg. Askush nga pjesëmarrësit e tjerë nuk ia doli të ngrinte peshën më të madhe duke bërë që Çalja ta siguronte medaljen e artë në dy provat e para. Ndërkohë që në proven e tretë, Brikeni provoi të vendoste rekordin europian në peshën 160 kg, por fatkeqësisht dështoi. Sa i përket stilit teë shtytjes, Çalja e filloi në peshën 183 kg ku dhe dështoi. Në tentativën e dytë Çalja provoi të njëjtën peshë duke e kaluar me sukses. Peshëngritesi bullgar Bozhidar rezultoi i suksesshëm në peshën 187 kh duke marë vendin e parë në dygarësh dhe kjo detyroi peshëngritësin shqiptar ta dërgonte peshën në 188 kg në provën e tretë, por dështoi. Brikeni siguroi medaljet e argjenda në shtytje duke mbyllur garën 339 kg në total, ndërkohë që u vlerësua me medalje ari në shkëputje. Paraqitje fantastike dhe brenda pritshmërive për kampionin shqiptar.

/abcnews.al

bullgari.jpg
G. P.12:34 | 19/11/2018

Në të gjithë Bullgarinë janë zhvilluar protesta kundër rritjes së çmimit të karburantit, rritjes së kostos së jetesës, kundër vrafërisë dhe korrupsionit të vazhdueshëm. Në Sofje, manifestuesit u mblodhën në qendër të qytetit pavarësisht motit të keq. Me flamuj të Bullgarisë në duar, protestuesit bënë thirrje për dorëheqje të qeverisë dhe për zhvillimin e një referendumi për çmimin e karburantit.

Manifestimi nën moton “Ndrysho sistemin” është organizuar nga një organizatë civile. Protesta u mbajtën në 18 qytete të tjera bullgare dhe demonstruesit bllokuan disa rrugë dhe pika kufitare. Për mbarëvajtjen e këtyre manifestimeve u angazhuan 2 mijë policë./abcnews.al

MBULIM-ANIJA-BULLGARI.mpg_snapshot_00.02-1280x719.jpg
G. P.22:30 | 23/10/2018

Një anije tregtare greke 2400 vjeçare është gjetur në brigjet e Bullgarisë. Anija 23 metra e gjatë, e zbuluar në Detin e Zi nga një ekip anglo-bullgar, konsiderohet si mjeti lundrues i paprekur më i vjetër në botë. Eksploruesit u mahnitën e zbulimin e anijes tregtare pasi ngjasonte me objektet që janë vizatuar për të dekoruar vazot e verës në lashtësinë Greke. Të gjitha pjesët e anijes kanë qëndruar të paprekura dhe kanë ruajtur formën. “Është si një botë tjetër”, thotë një nga eksploruesit. Ekipi anglo-bullgar përdori dy eksplorues robotikë nënujor për të marrë një kampion nga anija për të thelluar studimin e tyre. Mendohet se anije u përket kolonive greke në brigjet e Detit të Zi./abcnews.al

paraaaa.png
G. P.23:26 | 22/10/2018

Autoritetet bullgare bastisën të hënën një dyqan printimesh ku prodhoheshin kartmonedha të falsifikuara. Gjatë operacionit u sekuestruan euro dhe dollarë të falsifikuar me vlerë mbi 14.3 milionë dollarë.

Forcat speciale të njësisë së anti-krimit të organizuar hynë në dyqanin që ndodhej në bazamentin e një hoteli në një lokalitet që shtrihet në detin e Zi dhe sekuestruan kartmonedha 100-euroshe, 500-euroshe, si dhe 50-dollarëshe.

Autoritetet saktësuan se në bazament u gjetën 11 milionë euro false dhe mbi 1.7 milionë dollarë, disa prej të cilëve gati për t’u përdorur dhe të tjerë ende të papërfunduar. Operacioni policor, më i madhi në 11 vitet e fundit, erdhi pas 10 muaj hetime të mbështetura nga Europol dhe shërbimet amerikane të inteligjencës.

Prokurorët e çështjes deklaruan se dyqani kishte pajisje printimi të sofistikuara, që prodhonin kartmonedha të cilësisë së lartë. Gjatë aksionit u arrestuan 4 persona./abcnews.al

BULLGARI-MOCIONI-1280x712.jpg
ent ela22:45 | 15/10/2018

Opozita në Bullgari ka kërkuar mbajtjen e një votëbesimi për qeverinë e kryeministrit Borisov, të cilin e akuzon për dështim në sektorin e shëndetësisë. Për opozitën, vendi po përballet me një shërbim shëndetësor skandaloz dhe eksod të mjekëve dhe infermierëve.

Partia kryesore e opozitës në Bullgari ka bërë kërkesë për mbajtjen e një votëbesimi për qeverinë e kryeministrit Bojko Borisov, me argumentin se ka dështuar në ringritjen e sistemit shëndetësor. Kjo është përpjekja e tretë që Partia Socialiste bën që nga fillimi i vitit për rrëzimin e qeverisë dhe njësoj si dy të parat ka gjasa të dështojë, pasi koalicioni qendrës së djathtë gëzon shumicën në Parlament, edhe pse të vogël.

Gjithashtu, socialistët, të cilët kanë 79 nga 240 vende të Parlamentit, nuk kanë siguruar mbështetjen e ndonjë partie tjetër në nismën e tyre. Liderja Kornelia Ninova deklaroi se kërkesa synon të nxjerrë në pah gjendjen e rëndë të shërbimit shëndetësor në vend dhe dështimin e qeverisë për të përmirësuar situatën.

“Qindra mijëra bullgarë nuk marrin dot shërbim shëndetësor pasi nuk kanë akses në spitale, ose nuk kanë të ardhura”, tha Ninova. Kryetarja e socialistëve e vuri gjithashtu theksin tek eksodi i mjekëve dhe infermierëve jashtë vendit për shkak të pagave të ulëta, keqmenaxhimit të sistemit shëndetësor dhe gjendjes së dobët financiare. Mocioni i opozitës vjen në një kohë kur Ministria e Shëndetësisë ka nisur një debat publik për reformat që duhen ndërmarrë për përmirësimin e shërbimeve shëndetësore. Ai pritet të debatohet dhe votohet këtë javë, ose javën e ardhshme. /abcnews.al

marinova.png
G. P.08:42 | 13/10/2018

Qindra qytetarë bullgarë kanë marrë pjesë në meshën e mbajtur të premten në nder të gazetares Viktoria Marinova që u vra javën e kaluar. Ndërkohë, prokurorët e çështjes kanë deklaruar se nga hetimet nuk rezulton që 30-vjeçarja të jetë vrarë për shkak të detyrës, por debatet mbi lirinë e shtypit janë ndezur.

Disa qindra qytetarë bullgarë qëndruan në radhë përpara kishës së qytetit Ruse, për të bërë homazhet e fundit në nder të Viktoria Marinova, gazetaria televizive që u dhunua dhe u vra javën e kaluar.

Trupi i 30-vjeçares, që trajtonte çështje të aktualitetit në një emision televiziv, u gjet i pajetë ditën e shtunë pranë një parku ku ajo zakonisht bënte ecje sportive. Mbi 500 vetë me qirinj në duar ndoqën meshën në nder të Marinovës, në katedralen Triadha e Shenjtë.

Njerëz që e njihnin e kanë cilësuar 30-vjeçaren si të vendosur, të përgjegjshme dhe të sjellshme dhe kanë kujtuar punën e saj të bamirësisë dhe angazhimin në çështjet sociale në mbështetje të fëmijëve.

Një shtetas bullgar, 20 vjeç, u arrestua pak ditë më parë në Gjermani në lidhje me vrasjen e saj dhe pritet të ekstradohet në Bullgari së shpejti. Ndërkohë, prokurorët e çështjes kanë deklaruar se për momentin nuk kanë prova që të sugjerojnë se vdekja kishte lidhje me punën e saj.

Në edicionin e fundit të emisionit, Marinova foli për punën e gazetarëve investigativë dhe njoftoi synimin e saj për t’u angazhuar në aktivitete të ngjashme. Ajo është gazetarja e tretë që vritet që nga fillimi i vitit në vendet e Bashkimit Europian, krim që ka shkaktuar debate për lirinë e shtypit./abcnews.al

gazetarjaaa.png
G. P.23:12 | 10/10/2018

Një person tjetër është arrestuar në Gjermani lidhur me përdhunimin dhe vrasjen e gazetares në Bullgari, Viktoria Marinova. Të martën u ndalua dhe një shtetas rumun, i cili pas verifikimeve u la i lirë.

Zyrtarët bullgarë bëjnë me dije se Severin Krasimirov, i komunitetit rom është arrestuar në Gjermani me kërkesë të tyre. Ministri i Brendshëm, Mlladen Marinov konfirmoi se ADN-ja e të dyshuarit korrespondon me provat e gjetur në skenën e krimit.

Të dhënat e hetuesve nuk tregojnë se vrasja lidhet me punën e 30-vjeçares si gazetare. Autoritetet njoftuan se me shumë gjasa sulmi ishte spontan. Sendet personale të gazetares janë gjetur në banesën e agresorit në afërsi të zonës.

Kohëve të fundit, Marinova po investigonte lidhur me shpërdorimin e fondeve të BE-së dhe përfshirjen e biznesmenëve dhe politikanëve në këtë skandal./abcnews.al

gazetarja-1.png
G. P.23:00 | 09/10/2018

Një person është arrestuar lidhur me përdhunimin dhe vrasjen e gazetares Viktoria Marinova. Kjo e fundit në mënyrë tragjike u vra ndërsa bënte joga në periferi të qytetit Russe.

Sipas medias shtetërore bullgare, personi i ndaluar është shtetas rumun me pasaportë moldave. Në një moment të parë, dyshohej se krimi lidhej me aktivitetin e gazetares, që po investigonte për abuzim me fondet e BE-së.

Por tashmë duket se hetuesit po përqëndrohen në një pistë tjetër. Bullgaria konsiderohet si vendi më i keq në Unionin Evropian sa i përket lirisë së shtypit, sipas Reporterëve Pa Kufij. Kjo organizatë thotë se gazetarët në këtë vend hasin shpesh presion me paralajmërime dhe sulme fizike./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono