bujqësia

PROTESTA-LUSHNJE.mpg_snapshot_00.22-1280x720.jpg
ent ela17:14 | 05/05/2018

Në aksin Lushnje Berat u mblodhën për të protestuar banorët e disa fshatrave të Beratit dhe Fierit. Ata ankohen për prodhimin e shitur nën kosto, mungesën e ujit për vaditje dhe infrastrukturën rrugore.

Në kryqëzimin e rrugës nacionale Lushnjë- Berat protestuan banoreët. Ata kishin ardhur nga 16 fshatrat e qa

rkut Berat dhe Fier. Problemet e tyre janë tëndryshme.

Për Fier Sheganin bujqësia është halli kryesor.

Një pjesë e tyre hodhën në mënyrë demostrative lakrën në mes të rrugës, pasi prodhimi i këtij sezoni u shit nën kosto.

“Nuk ka treg nuk ëhstë shitur asnjë kg”

“Kam 300 kuintalë lakër kokë, e kam hedhur atje, është qelbur. Ku do përplsemi ne, me çfarë do ushqejmë kalamajtë”

Protestës iu bashkuan edhe emigrantët. Të kthyer në atdhe për të investuar, ata thonë se ndihen pa përkrahje.

“Thonë që do japin subvencionime, por vendosin ca kritere që asnjë fermer nuk i plotëson dot”

Qerreti ,Çukasi, Kosova dhe Çinari shqetësim kanë edhe infrastrukturën rrugore.

“Kemi problem që është ëpr të gjithë banorët, ku rruga kryesore kalon mes tokave të fsahtit dhe 200 m rrugë nuk shtrohet s esfrytëzohet lumi për inerte”

“Jam ankuar disa herë në komunë dhe genjëjnë”

Protestës së banorëve të fshatrave të Lushnjës e Beratit i është bashkuar edhe deputeti i PD Myslim Murrizi. Një tjetër protestë është lajmëruar javën e ardhshme nga prodhuesit e Myzeqesë, kundër kritereve të skemave subvensionale, pasi pjesa më e madhe e tyre janë skualifikuar pas aplikimit./abcnews.al

vlcsnap-error215-1-1280x720.jpg
ent ela10:58 | 14/02/2018

Nga Universiteti Bujqësor, ku foli për skemat e reja të mbështetjes financiare të fermerëve, kryeministri Edi Rama i kërkoi fermerëve që të informohen para se të fillojnë mbjelljet, në të kundërt prodhimet e tyre do të mbeten stok si patatet e Korçës.

Të mbjellësh nuk mjafton për të fituar. Në ditët e sotme duhet të informohesh se për çfarë ka tregu nevojë. Leksionin iu drejtohet nga auditoret e universitetit bujqësor, edhe fermerëve të Korçës.

Si dëshira për të mbjellë patate ka edhe nga ata që duan bananen, por jo në vendin e gabuar këshillon kreu i qeverisë.

“Sa më shumë të dish aq më shumë mund të fitosh me tokën e punë në fshat. Në zonën e Korçës ka një problem, ka mbiprodhim të patates dhe nuk ka treg dhe të gjithë shikojnë nga shteti. Në një treg të lirë ata që kanë mbjellë patate duhet të heqin dorë dhe jo të mendojnë që patatja nuk u shitet ngaqë shteti nuk është në gjendje të bëjë të mundur shitjen e saj. Kjo do të thotë informin, në sa më shumë shtëpi e veshë të çojmë informacionin e duhur se çfarë është më e mira të bëhet në atë zonë për të marrë mbështetje”- theksoi kryeministri

Me këto dy shembuj që tregojnë mosdije, kryeministri Edi Rama u thotë studentëve të Universitetit Bujqësor të Tiranës që  një detyrë e re që I prêt.

Studentët e universitetit bujqësor mund të zgjedhin midis dy programeve atij të qeverisë apo të Bashkimit Evropian. Njëri më i thjeshtë e tri më i vështirë, por në fund të dy fitimprurës për ata të rinj që duan të fitojnë para tha kryeministri.

./abcnews.al

vlcsnap-error849-1280x720.jpg
ent ela15:21 | 23/01/2018

94 milionë euro do të lëvrohen për të mbështetur bujqësinë shqiptare. Ministri i Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural deklaroi se Shqipëria ka përmbushur kushtet dhe përfitoi financime nga program IPARD i Bashkimit Europian dhe qeverisë shqiptare.

 

Bashkimi Europian i ka çelur dritën jeshile bujqësise shqiptare. Vendi yne ka përfituar fonde nga programi IPARD një bashkëpunim i BE-së me qeverinë.  Financimi shkon në 94 milionë euro ku Bashkimi Europian lëvron 71 milionë dhe buxheti i shtetit 23 milionë.

Kemi një dritare financimi ndoshta më të madhe sesa kapacitetet tona institucionale por edhe të sektorit.

IPARD mbështet me 34 milionë euro investimet në fermë. Masa e financimit fillon nga 10 mijë euro në 500 mijë.

Në zonat malore 70 për qind të investimit në fermë, pra që mbulohet nga granti. Ndërkohë 5 për qind më tepër jo 60 por 65 për qind marrin fermerët e rinj nën 40 vjeç që shkon në një linjë me skemën e mbështetjes së bujqësisë.

Investimet në industrinë e përpunimit të qumështit, mishit apo fruta –perimeve do të mbështeten me 26 milionë euro.

Në këtë kategori dhe financohet 50 për qind e investimit dhe deri në 2 milionë euro.

Financimet do të shkojnë edhe për të mbeshtetur ekonomitë e tjera jobujqësore në fshat dhe për asistencë teknike.

Ministri i Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural Niko Peleshi deklaroi se çelja e parë e aplikimeve do te jetë në pranverë, ndërsa i bëri thirrje fermerëve dhe agropërpunuesve të bëjnë gati projektet sëbashku me planet e biznesit për të perfituar nga këto fonde./abcnews.al

vlcsnap-error487-1280x720.jpg
ad min10:36 | 11/12/2017

Nuk do të jepen më lëmosha, por do të financohet suksesi. Kjo do të ndodhë në sektorin bujqësor vitin që vjen sipas kryeministrit Edi Rama.

Rreth 2.6 miliardë lekë nga skema kombëtare dhe 93 mln euro nga projekti IPAR i Bashkimit Europian parashikohet të lëvrohen për të mbështetur bujqësinë vitin që vjen. Shifrat u prezantuan në konferencën kombëtare për bujqësinë.

“Kemi humbur shumë vite duke subvencionuar modestish fonde riciklimin e prapambetjes dhe duke mos mbështetur ato pika kyçe që vetë përpjekja për sukses ka krijuar në territor.

nëse shohim thjesht fondet e pushtetit jemi larg nëse i referohemi edhe burimeve alternative i kemi të gjitha, por këto kanë nevojë për dije dhe kapacitet që garantojnë.”

Se çfarë kriteresh duhet të plotësojnë fermerët për të përfituar nga këto fonde e shpjegoi Ministri i Bujqësië Dhe Zhvillimit Rural Niko Peleshi.

kryeministri Edi Rama premtoi se këtë mandat qeverises do të zgjidhet përfundimisht çështja e titujve të pronësisë mbi tokën, do të mbyllet procesi Ii ujitjes dhe kullimit ndërkohë që do të avancohet në një projekt të ri për mbrojtjen e tokës.

Sipas ministrit të Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural rreth 100 mijë hektarë tokë presin të futen në skemën e ujitjes, ndërkohë që është procesi i kullimit ka përfunduar në 190 mije hektarë ndërsa ai i ujitjes në 225 mijë/abcnews.al

 

 

vlcsnap-error367.jpg
ad min20:51 | 06/11/2017

Nga janari i 2018-s fermerët do të kenë lehtësi proceduriale për përfitimin e subvencioneve për bujqësinë. Kjo u deklarua nga ministri Niko Peleshi gjatë takimit të dytë sektorial për bujqësinë, që kishte në fokus buxhetin dhe paketën fiskale të vitit të ardhshëm.

Ministri i bujqësisë Niko Peleshi, premtoi se nga janari i vitit të ardhshëm fermerët do të duhet te paraqesin shumë më pak dokumeneta për të përfituar subvecione.

Ministri i bujqesisë Peleshi, pranon se në laboratorët e institutit të sigurisë ushqimore ka mungesa të kapaciteteve njerëzore, pasi ka gjithmonë e më pak specialistë të kësaj fushe.

Këto deklarata u bënë gjatë një takimi sektorial për bujqësinë me temë “buxheti dhe paketa fiskale 2018”./abcnews.al

vlcsnap-error823.jpg
ad min16:01 | 01/11/2017

Bujqësia duhet të ngjallë interesin e të rinjve pasi ofron mundësi të shumta punësimi. Është Ministri i Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Niko Peleshi i cili kërkon që ndërgjegjësimi për këtë sektor të nisë në bankat e shkollës.

Ka zgjedhur ambintet e një kompanie private që vepron në fushën e bujqësisë organike në Maminas për të bashkëbiseduar me nxënësit e shkollës së mesme Kajo Karafili.
Ministri i Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Niko Peleshi i ka ftuar që të shohin drejt sektorit të bujqësisë.
“Dua t’i them të gjithë të rinjve, apo atyre që kanë aftësi sipërmarrje, t’i kthejnë sytë tek bujqësia. Të zbulojnë një mozaik të madh mundësish, që ky sektor ka, bujqësia, por edhe blegtoria, të marrin mbështetjen dhe konsulencën e programeve të shumta, që Ministria është duke filluar, sidomos në bashkëpunim edhe me donatorët shumë të vyer, që kemi përkrahë.”
Arsyeja pse Ministri është ndalur të bashkëbisedojë me këta të rinj është idea e modernizimit dhe futjes së frymës së re në këto sektorët e bujqësisë dhe blegtorisë.

“.. ne jemi të gatshëm, që Anisën dhe gjithë të tjerët t’i ftojmë, t’i mbështesim me mundësitë jo të pakta, që do të kemi tani dhe në vijim, në mënyrë, që të rinjtë të ndërtojnë modelin e bujqësisë e së nesërmes.”
Ndër të tjera, z.Peleshi ka theksuar mbështetjen dhe subvencionimin sipërmarrjeve me grante financiare nga skema kombëtare e mbështetjes financiare për bujqësinë.
“… Vitin që vjen, herët në janar, të vitit të ardhshëm, ne do të shpallin skemën e mbështetjes financiare për bujqësinë. Këtë vit është më e madhja, që ka patur ndonjëherë Shqipëria, 25 milionë euro vetem nga buxheti i shtetit, skema e mbështetjes së bujqësisë. Plus pastaj dhe 93 milionë euro, që pritet me shumë gjasa, të fillojë vitin që vjen nga programi IPARD i Bashkimit Evropian. Kemi mundësi të shumta, që jo vetëm të promovojmë, të mbështesim dhe të nxisim.”
Për ministrin Peleshi edukata dhe ndërgjegjësimi për potencialin që ka bujqësia duhet të nisë që në bankat e shkollës.


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono